menu

senior.pl - aktywni w każdym wieku

Wróć   Klub Senior Cafe > Styl życia > Hobby, pasje
Zarejestruj się FAQ / Pomoc Szukaj Dzisiejsze Posty Oznacz Fora Jako Przeczytane

Odpowiedz
Narzędzia wątku Przeszukaj ten wątek
  #221  
Nieprzeczytane 07-05-2013, 19:42
EiM's Avatar
EiM EiM jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Feb 2010
Miasto: łódzkie
Posty: 3 828
Domyślnie

Witam
lares – po pytaniach domyślam się, że to Twój pierwszy raz?!
Cytat:
jak stworzyć nowy dokument i zapisać?
Jak chcesz zacząć od czystej „kartki” to: Plik--> Nowy. Jeżeli chcesz pracować na już istniejącym pliku, zapisanym np.: na dysku komputera- to: Plik--> Otwórz.
Zapisujemy: jak ma pozostać w formacie Gimpa- xcf. to: Plik--> Zapisz jako (trzeba nazwać swoją pracę), lub Plik--> zapisz (jeżeli kontynuujesz pracę poprzednio zapisaną). Można również zapisać pracę w innym formacie, rozpoznawalnym przez inne programy przez polecenie: Plik-->Wyeksportuj. (polecenie występujące od wersji 2.8 Gimpa). Dodam, że należy nazwać naszą pracę i wybrać rodzaj pliku z rozwijalnej listy.
Cytat:
jak dać obrazek na obrazek?
Po otworzeniu pierwszego obrazka, drugi możemy dodać poleceniem: Plik-->Otwórz jako warstwy
Cytat:
jak zmienić wielkość obrazka na mniejszy?

Wielkość całego obrazka możemy zmienić poleceniem: Obraz--> Skaluj obraz. Należy pamiętać, że jest różnica między zmianą wielkości całego obrazu, a zmianą wielkości warstwy.
W dalszym ciągu proponuję wykonywać ćwiczenia opisane na pierwszych stronach tego wątku. Są świetnie opracowane i pomocne w nauce.
Odpowiedź z Cytowaniem
  #222  
Nieprzeczytane 08-05-2013, 09:07
lares lares jest offline
Czasem zajrzy
 
Zarejestrowany: Apr 2013
Posty: 80
Domyślnie gimp

witam
przeglagnąłem te opisy z pierwszych stron i cieżko.
To co mi opisałaś, to skapowalem, mam wersje gimpa 2.8 PL portable nie wiem zabardzo o co pytać?

jak zaokrąglić rogi na obrazku?
jak usunać tło jednolite i niejednolite?
jak zrobić przenikanie obrazków?
jak zrobić obrazek w 2 kolorach?

dzieki

Ostatnio edytowane przez lares : 08-05-2013 o 20:19.
Odpowiedź z Cytowaniem
  #223  
Nieprzeczytane 08-05-2013, 21:41
EiM's Avatar
EiM EiM jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Feb 2010
Miasto: łódzkie
Posty: 3 828
Domyślnie

lares- napisz co umiesz już zrobić w Gimpie, albo nad czym aktualnie pracujesz.
Cytat:
jak zaokrąglić rogi na obrazku?

Jest kilka sposobów.
Najprościej:
Zaznaczenie-->Całość-->Zaokrąglenie-->Odwróć.
Następnie przejdź do Edycja-->Wytnij.
Cytat:
jak usunać tło jednolite i niejednolite?

Najprościej – tło jednolite
Zaznacz tło przy pomocy narzędzia znajdującego się w przyborniku pod nazwą: „Zaznaczenie wg kolorów”. Następnie Edycja-->Wytnij.
Najprościej - tło niejednolite
Zaznacz przy pomocy któregoś narzędzia z przybornika (prostokąt, elipsa, lasso, lub nożyczki) element, który ma pozostać.
Następnie: Zaznaczenie--> Odwróć
Przejdź do Edycja-->Wytnij.
Trzeba pamiętać:
1. jednowarstwowy obrazek musi mieć wcześniej dodany kanał alfa. Bez tego, nic nie wytniesz.
2. Po zakończeniu obróbki należy zlikwidować zaznaczenie poprzez: Zaznaczenie-->brak. Bez tej czynności będziesz mógł pracować tylko w obszarze zaznaczonym.
Cytat:
jak zrobić przenikanie obrazków?

Jest kilka sposobów. Można zastosować maskę, albo wyciąć element z rozmyciem i zastosować warstwy. W celu uzyskania konkretnej odpowiedzi, proszę doprecyzować pytanie, lub przedstawić problem na przykładzie.
Cytat:
jak zrobić obrazek w 2 kolorach?
Zbyt ogólne pytanie. Najprościej - zaznaczyć kształt, wybrać kolor i użyć z przybornika kubełka, zalewając zaznaczony obszar.

Może jakiś zrzut wstawisz? Najlepiej uczyć się na przykładzie, wtedy wyjaśnienia są bardziej zrozumiałe, a tłumaczący wie, że odpowiedzi są dla pytającego zrozumiałe i wystarczające.
Odpowiedź z Cytowaniem
  #224  
Nieprzeczytane 08-05-2013, 21:47
lares lares jest offline
Czasem zajrzy
 
Zarejestrowany: Apr 2013
Posty: 80
Post gimp

witam

gdzie jest kanał alfa i co to jest?
jak zrobić gruszkę 2 kolorowa, z góry inny kolor z dołu inny kolor ?
co to są filtry i jakie dają wypukłość napisu?

chciałbym to zrobić - próbowałem to zrobić tylko warstwy niesa opisane np: na warstwie 1 to na warstwie 2 to:

http://www.gimpuj.info/index.php/topic,775.0.html

i nierozumiem tego wcale z usuwaniem tła:
http://www.fotomaniak.pl/42701/gimp-jak-usunac-tlo/

proszę o pomoc dzieki

Ostatnio edytowane przez lares : 09-05-2013 o 06:05.
Odpowiedź z Cytowaniem
  #225  
Nieprzeczytane 09-05-2013, 13:59
EiM's Avatar
EiM EiM jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Feb 2010
Miasto: łódzkie
Posty: 3 828
Domyślnie

Witam
lares proponowałam przejrzeć nasz wątek o gimpie. Jest wiele rzeczy, które się zachowały i byłyby Ci pomocne
Cytat:
gdzie jest kanał alfa i co to jest?
Ogólnie określając, kanał alfa to przezroczystość. Przeczytaj post nr 177 tego wątku. Gdzie jest pokazałam na zrzucie.

....
Cytat:
jak zrobić gruszkę 2 kolorowa, z góry inny kolor z dołu inny kolor ?

Można pomalować pędzelkiem, narysowany owoc, albo wykorzystać zdjęcie. Można również zaznaczyć pół gruszki i wykonać barwienie poprzez: Kolory-->barwienie, a następnie zaznaczyć drugą połowę i ponownie Kolory -->barwienie. Są jeszcze inne sposoby.
.....
Cytat:
co to są filtry i jakie dają wypukłość napisu?
Filtry zmieniają efekt wizualny tworzonego obrazu. Wrażenie wypukłości możemy uzyskać stosując filtr mapowania. W Gimpie należy wejść w Filtry-->Odwzorowania-->Mapowanie wypukłości. Musimy mieć co najmniej dwie warstwy. Tło i rysunek, który chcemy zmapować, czyli wzór do wyciśnięcia.

Lares – bez zapoznania się z pojęciami i podstawami programu będziesz miał duże trudności wykonać tutoriale, do których załączyłeś linki.
Cytat:
chciałbym to zrobić - próbowałem to zrobić tylko warstwy niesa opisane np: na warstwie 1 to na warstwie 2 to:
Mogę Ci opisać, w którym punkcie tutorialu na jakiej warstwie trzeba się znajdować. Przyznaję, dla zupełnie początkujących opis tutorialu może sprawiać trudności. Stawiam jednak warunek: pokażesz jak Ci wyszło. Napisz czy podejmujesz próbę. W przypadku Twoich chęci na działanie, wygospodaruję czas i przystąpię do szczegółowego opisu.
Cytat:
i nierozumiem tego wcale z usuwaniem tła:

Spróbuj na początek usuwać tło wg opisu Hannybarbary z postu nr 25 tego wątku.
Odpowiedź z Cytowaniem
  #226  
Nieprzeczytane 09-05-2013, 14:31
lares lares jest offline
Czasem zajrzy
 
Zarejestrowany: Apr 2013
Posty: 80
Domyślnie

próboje robić sygnaturke sobie.
na obrazku wychodzi uwypiklenie a jak uwypuklić napis?
jakie są te podstawy gimpa i co wchodzi w skład?
postu 25 nie znalazłem w tym temacie jeśli tutaj miałem szukać wiec proszę o linka?
możemy sie umowic co 3 dni bedę pokazywal jak mi wyszło bedę pisał swoj nick dużymi literami ok

dzieki

Ostatnio edytowane przez lares : 09-05-2013 o 16:40.
Odpowiedź z Cytowaniem
  #227  
Nieprzeczytane 09-05-2013, 18:45
EiM's Avatar
EiM EiM jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Feb 2010
Miasto: łódzkie
Posty: 3 828
Domyślnie

Cytat:
postu 25 nie znalazłem w tym temacie jeśli tutaj miałem szukać wiec proszę o linka?
Lares- Zaczynam powątpiewać, czy Ty, serio chcesz się nauczyć. Jesteś tylko roztargniony, czy tak bardzo wygodny?
Post #25
04-02-2010, 20:05
http://www.klub.senior.pl/showpost.php?timehash=1368115299&p=569068&postcoun t=25
Cytat:
jakie są te podstawy gimpa i co wchodzi w skład?
Podstawy Gimpa można znaleźć np. otwierając te linki
http://gimpuj.com.pl/
http://gimp.net.pl/podstawy-gimp/
oraz w wielu innych miejscach
Cytat:
na obrazku wychodzi uwypiklenie a jak uwypuklić napis?
Można zrobić to w sposób przedstawiony w I- szym tutorialu z pierwszego Twojego linku.
Etap I

Na początek dobrze jest wyrobić sobie nawyk nazywania warstw. Wtedy wiemy co na nich się znajduje i łatwiej w czasie pracy je odszukać. Szczególnie jak mamy ich dużą ilość.
Zestawiłam punkty z tutorialu wskazując, na której warstwie trzeba się znajdować podczas jego wykonywania.
W pkt. 1 tuto, - jesteśmy na warstwie-”1 – tło”. Możemy wykorzystać tło tam zamieszczone, lub znaleźć własne o strukturze metalu.
W pkt 2 tuto, - warstwa utworzy się sama po użyciu narzędzia czcionka. Nazwij ją „2-napis”.
W pkt 3 tuto – jesteśmy na warstwie „2-napis”. Tryb warstwy znajduje się nad okienkiem warstw.(Trzeba wybrać z rozwijalnej listy)
W pkt 4 tuto- jesteśmy na warstwie „2-napis”. Po zdublowaniu, czyli utworzeniu kopii, mamy nową warstwę. Nazywamy ją „3-obrys”. Znajdując się na warstwie „3-obrys”, wykonujemy dalsze polecenia z punktu 4 oraz likwidujemy zaznaczenie, czyli musimy wejść w Zaznaczenie-->Brak
W pkt 5 tuto – przechodzimy na warstwę „2-napis” dla wykonania polecenia pobieramy zaznaczenie z warstwy tekstowej . W tym celu znajdując się na warstwie „2-napis” PPM i wybieramy „Kanał alfa na zaznaczenie”. Teraz przenosimy się na warstwę „3-obrys”. Tę część polecenia „W oknie edycyjnym czyścimy zawartość zaznaczenia klawiszem Delete”, wykonujemy
poprzez Edycja-->Wyczyść.
W pkt 6- jesteśmy na warstwie „2-napis” zmniejszamy krycie na 50. Krycie zmniejszamy przesuwając suwak nad oknem warstw. Utworzony duplikat powstanie nad warstwą „2-napis”, powstałą warstwę nazwijmy „4-duplikat napisu” "przesuwamy ją na wierzchołek, zwiększamy dla niej krycie na 100 i ustawiamy tryb na Zwykły."
Na tym etapie wygląda to jak na zrzucie 1.Kolejność i nazwy warstw.


W pkt 7- przenosimy się na warstwę „3-obrys”, żeby pod górną utworzyć nową warstwę. Nowa warstwa, tworzy się nad tą, na której jesteśmy. W tym celu naciskamy ikonę karteczki pod oknem warstw (lewy dół). Powstałą warstwę nazywamy „5-białe tło”. Ażeby było faktycznie białe, zalewamy je kubełkiem w kolorze białym. Teraz przenosimy się na warstwę powyżej „4-duplikat napisu” i wykonujemy dalszą część polecenia „PPM i wybierając Połącz w dół." Po połączeniu powinieneś mieć 4 warstwy, a połączona będzie miała nazwę „5-białe tło”. Będąc na tej warstwie wykonujesz dalsze polecenie:"Teraz ją rozmyjemy: Filtry -> Rozmycie -> Rozmycie Gaussa o promieniu 10px."
W pkt 8- stajemy na „1-tło”, duplikujemy, warstwie zduplikowanej nadajemy nazwę: „6-kopia tła”.
W pkt 9- jesteśmy na „6-kopia tła”. Stosujemy filtr pamiętając, żeby ustawienia były jak na zrzucie
i żeby odpowiedni obrazek był wskazany do mapowania z rozwijalnej listy górnego okienka.



Na tym etapie mój efekt wygląda tak



Tutaj przerwę. Teraz czekam na rezultat Twojej pracy. W drugim etapie opiszę dalsze punkty tutorialu, żebyś mógł mieć napis wycięty.
A może samodzielnie osiągniesz podobny efekt?

.........
Odpowiedź z Cytowaniem
  #228  
Nieprzeczytane 09-05-2013, 19:33
lares lares jest offline
Czasem zajrzy
 
Zarejestrowany: Apr 2013
Posty: 80
Domyślnie

coś mi się źle tworzą warstwy pomocy?

Ostatnio edytowane przez lares : 09-05-2013 o 19:40.
Odpowiedź z Cytowaniem
  #229  
Nieprzeczytane 09-05-2013, 20:06
EiM's Avatar
EiM EiM jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Feb 2010
Miasto: łódzkie
Posty: 3 828
Domyślnie

lares- po utworzeniu napisu, czyli drugiej warstwy nie wykonałeś polecenia do końca. Trzeba stanąć na warstwie i nacisnąć PPM i - Dopasuj warstwę do obrazu.
Biała warstwa ma być pod duplikatem.
Odpowiedź z Cytowaniem
  #230  
Nieprzeczytane 09-05-2013, 20:24
lares lares jest offline
Czasem zajrzy
 
Zarejestrowany: Apr 2013
Posty: 80
Domyślnie

na tą strone też mam patrzeć jak robie bo sam niewiem?
http://www.gimpuj.info/index.php/topic,775.0.html

chyba jeszcze nie jestem gotowy na taki opis jakiś podstaw mi brak 3 raz próbuje i nic?
niedałoby sie wiecej punktów do tego opisu zrobić - tak by był jeszcze dokładniejszy?
takie pytanie umisz może photoshopa może by mi lepiej poszło?
dzieki

Ostatnio edytowane przez lares : 09-05-2013 o 20:48.
Odpowiedź z Cytowaniem
  #231  
Nieprzeczytane 09-05-2013, 20:58
EiM's Avatar
EiM EiM jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Feb 2010
Miasto: łódzkie
Posty: 3 828
Domyślnie

Cytat:
na tą strone też mam patrzeć jak robie bo sam niewiem?
Tak masz patrzeć na tę stronę. Główne polecenia są na tej stronie. Ja, tylko uzupełniłam opis do tego tutorialu, wskazując kiedy masz przenieść się na odpowiednią warstwę. Z Twojego zrzutu wynika, że zacząłeś bardzo dobrze. Nie zmieniłaś tylko warstwy tekstowej na obrazową. Na warstwie tekstowej nie można robić wszystkich operacji jak na zwykłej warstwie.
Cytat:
niedałoby sie wiecej punktów do tego opisu zrobić - tak by był jeszcze dokładniejszy?
To musiałby być cały tutorial. Nie powielam tutoriali. Gdzie masz kłopot?
Cytat:
umisz może photoshopa może by mi lepiej poszło?
Nie pracuję na photoshopie.
Odpowiedź z Cytowaniem
  #232  
Nieprzeczytane 09-05-2013, 21:01
lares lares jest offline
Czasem zajrzy
 
Zarejestrowany: Apr 2013
Posty: 80
Domyślnie

a na gg zrobiłabyśmi opis cały lub na pw w wolnej chwili tam gdzie dokladnie mam wejsc i itp?

dzięki
Odpowiedź z Cytowaniem
  #233  
Nieprzeczytane 09-05-2013, 21:08
EiM's Avatar
EiM EiM jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Feb 2010
Miasto: łódzkie
Posty: 3 828
Domyślnie

lares. Masz jakiś edytor tekstowy?
Skopiuj sobie punkt po punkcie z tutorialu i uzupełnij moimi podpowiedziami. Będziesz miał całość zdanie po zdaniu.
Odpowiedź z Cytowaniem
  #234  
Nieprzeczytane 09-05-2013, 21:09
lares lares jest offline
Czasem zajrzy
 
Zarejestrowany: Apr 2013
Posty: 80
Domyślnie

ok dzieki gimp jest chyba trudniejszy niż photoshop - dam sobie spokój pozdrawiam.
Odpowiedź z Cytowaniem
  #235  
Nieprzeczytane 09-05-2013, 21:15
EiM's Avatar
EiM EiM jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Feb 2010
Miasto: łódzkie
Posty: 3 828
Domyślnie

Może być Word. Kopiujesz punkt z tutorialu wstawiasz do edytora i kopiujesz w tym samym punkcie moje uzupełnienia. Masz całość.
Odpowiedź z Cytowaniem
  #236  
Nieprzeczytane 09-05-2013, 21:22
lares lares jest offline
Czasem zajrzy
 
Zarejestrowany: Apr 2013
Posty: 80
Domyślnie

napisz mi na nowo ten poradnik jak mozesz i na gg podeslij: 47339912 i tak w sumie nie siedze na tym, ale zostawić info można.
Odpowiedź z Cytowaniem
  #237  
Nieprzeczytane 09-05-2013, 21:28
EiM's Avatar
EiM EiM jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Feb 2010
Miasto: łódzkie
Posty: 3 828
Domyślnie

Cytat:
napisz mi na nowo ten poradnik jak mozesz i na gg podeslij: 47339912 i tak w sumie nie siedze na tym, ale zostawić info można.

Ale mnie ubawiłeś. . Trochę samodzielności.
Odpowiedź z Cytowaniem
  #238  
Nieprzeczytane 10-05-2013, 06:13
lares lares jest offline
Czasem zajrzy
 
Zarejestrowany: Apr 2013
Posty: 80
Domyślnie

od punktu 5 sie juz gubie i nie wiem o co chodzi?
Odpowiedź z Cytowaniem
  #239  
Nieprzeczytane 10-05-2013, 20:21
EiM's Avatar
EiM EiM jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Feb 2010
Miasto: łódzkie
Posty: 3 828
Domyślnie

Cytat:
od punktu 5 sie juz gubie i nie wiem o co chodzi?
Lares- współczuję. Próbuj dalej. Zacznij jeszcze raz. Pokonałeś już ok. 45% trudności. Zgodnie z Twoją deklaracją pozostały Ci jeszcze 2 dni.
Odpowiedź z Cytowaniem
  #240  
Nieprzeczytane 10-05-2013, 21:00
lares lares jest offline
Czasem zajrzy
 
Zarejestrowany: Apr 2013
Posty: 80
Domyślnie

niezbyt fajnie sie robi z 2 tutków polączonych.
Odpowiedź z Cytowaniem
Odpowiedz

 



Podobne wątki
Wątek Autor wątku Senior Cafe Odpowiedzi Ostatni Post / Autor
Magus – program dla przyszłych przedsiębiorców 50+ - komentarze jd-i Ogólny 0 03-10-2009 07:45
Program spacerów dla osób dojrzałych – zaplanuj odpowiednie ćwiczenia - komentarze Lusia Ogólny 3 01-03-2009 12:18
Program Leonardo da Vinci – edukacja przez całe życie - komentarze Anna_Maria_57 Ogólny 12 14-10-2008 00:48
Program Kapitał Ludzki szansą dla bezrobotnych 50 – latków - komentarze Jagoda Ogólny 0 07-02-2008 10:59
Program Edukacyjny Rak piersi od A do Z – podsumowanie i perspektywy - komentarze Basia. Ogólny 26 04-10-2007 22:49

Narzędzia wątku Przeszukaj ten wątek
Przeszukaj ten wątek:

Zaawansowane wyszukiwanie

Zasady pisania postów
Nie Możesz: tworzenie nowych wątków
Nie Możesz: odpowiadanie na posty
Nie Możesz: wysłanie załączników
Nie Możesz: edytowanie swoich postów

vB code jest Wł.
UśmieszkiWł.
kod [IMG] jest Wł.
kod HTML jest Wył.
Skocz do forum


Czasy w strefie GMT +2. Teraz jest 16:49.

 
Powered by: vBulletin Version 3.5.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.