menu

senior.pl - aktywni w każdym wieku

Wróć   Klub Senior Cafe > Styl życia > Hobby, pasje
Zarejestruj się FAQ / Pomoc Szukaj Dzisiejsze Posty Oznacz Fora Jako Przeczytane

Odpowiedz
Narzędzia wątku Przeszukaj ten wątek
  #241  
Nieprzeczytane 02-10-2009, 11:00
fezóJ's Avatar
fezóJ fezóJ jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Mar 2009
Miasto: Kraków 31-416
Posty: 579
Domyślnie Jaki to grzyb?

Znalazłem takie grzyby.Sam nie potrafiłem określić jaki to gatunek więc zapytałem grzyboznawców , odpowiedz: Borowik jamkaty . Boletus depitatus.


Czasami znajdziesz grzyba i zastanawiasz się co to za gatunek.Teraz powinny pojawić się opieńki są to grzyby z blaszkami pod spodem i pomyłka z innym gatunkiem może nas drogo kosztować dlatego radzę uważać!!!.
Odpowiedź z Cytowaniem
  #242  
Nieprzeczytane 02-10-2009, 19:25
Rozia's Avatar
Rozia Rozia jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Mar 2009
Posty: 1 329
Domyślnie grzybiarskie przemyslenia

Jak sie tak chodzi po lesie i zbiera(szuka) grzybow,nachodza czlowieka rozne przemyslenia. Np.: Ide,ide,patrze w lewo i w prawo...gdzie teraz? Moze jednak - w lewo? I co?!Jest!Grzybasek!Super grzybicho!A co gdybym poszedl jednak w prawo!Kto tym kieruje?Kto mnie wlasnie w tym slusznym(albo nie),kierunku popycha?
Jakie macie sposoby urywania grzybow? Czy "wykrecacie" trzonek od podloza?Czy tniecie nozykiem?
Czy zbieracie grzyby "jak leci",a potem w domu sprawdzacie,z atlasem grzybow,czy jadalne?Czy zbieracie tylko okreslone gatunki? Czy wierzycie w to,ze np.: przy okreslonej fazie ksiezyca sa grzyby a przy innej sa,ale tylko robaczywki,albo,pomimo sprzyjajacych warunkow atmosferycznych - nie ma grzybow?
Czy pora dnia odgrywa jakas znaczaca role i dlaczego?
Czy chcesz o tym pogadac?
Odpowiedź z Cytowaniem
  #243  
Nieprzeczytane 02-10-2009, 19:39
Malwina's Avatar
Malwina Malwina jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Apr 2008
Miasto: okolice Sztumu
Posty: 17 230
Domyślnie

Pewnie, ze wierzę w zdiałanie faz księżyca ..nie tylko pzry zbieraniu grzybów.Grzyby na miejscu ka,zdy przeglądam i "robię"na gotowo..a tak ogólnie wykręcam.Zbieram tylko kozaki, podgrzybki, prawdziwki, maslaki, gąski zielone, kanie.A wogóle gzryby to tez ciekawy świat , który ma swoje tajemnice..hihi....
Odpowiedź z Cytowaniem
  #244  
Nieprzeczytane 02-10-2009, 20:59
Janczar's Avatar
Janczar Janczar jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Dec 2008
Miasto: Łódzkie
Posty: 695
Domyślnie

Cytat:
Napisał fezóJ
Znalazłem takie grzyby.Sam nie potrafiłem określić jaki to gatunek więc zapytałem grzyboznawców , odpowiedz: Borowik jamkaty . Boletus depitatus.

Czasami znajdziesz grzyba i zastanawiasz się co to za gatunek.Teraz powinny pojawić się opieńki są to grzyby z blaszkami pod spodem i pomyłka z innym gatunkiem może nas drogo kosztować dlatego radzę uważać!!!.
Gratuluję Józefie, przyznam szczerze że chyba nigdy tego borowika jamkatego nie spotkałem. Wielokrotnie spotkałem natomiast inne odmiany borowików.

Opieńki, faktycznie czasem są mylone (szczególnie przez niedoświadczonych grzybiarzy) z trującą maślanką wiązkową
Opieńki trzeba starannie obgotowywać, nieco dłużej niż inne grzyby. Szkodliwe są w stanie surowym i niedogotowane. Zbiera się głównie młode, małe kapelusze. Ogonki są twarde i łykowate.

U nas wreszcie popadało porządnie, więc jast szansa na grzybki.
Odpowiedź z Cytowaniem
  #245  
Nieprzeczytane 03-10-2009, 19:17
Rozia's Avatar
Rozia Rozia jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Mar 2009
Posty: 1 329
Domyślnie

Wlasnie skonczylismy czyscic i sortowac dzisiejsze zbiory.Bylo OBRZYDLIWIE duzo!Doszlo do tego,ze musialamm zdjac kurtke i do niej ladowac kolejne prawdziwki i podgrzybki! 2 godziny zbierania,2 godziny "obrabiania"!Bylo super!

Odpowiedź z Cytowaniem
  #246  
Nieprzeczytane 04-10-2009, 11:22
Kundzia's Avatar
Kundzia Kundzia jest offline
....
 
Zarejestrowany: Feb 2007
Miasto: małopolska
Posty: 4 696
Domyślnie

Eczoraj jako relaks po kilku dniach pracy wybraliśmy się do lasu,raczej rekracyjnie niż na zbieranie grzybów,nie przewidywałam,że coś znajdziemy bo sucho.Las jest zawsze pięknyi kilkoma zdjęciami chcę się z wami podzielić.Znależliśmy "królestwo mrówek.W niewielkiej od siebie odległości było pięć dużych kopców mró=wek,aż ciężko było w pobliżu chodzić,ale w pobliżu tych mrowisk nazbieraliśmy grzybów,i to ładnych okazów podgrzybków ,parę kozaczków i maślaków,ale maślaki były strasznie robaczywe w przeciwieństwie do pozostałych.

Kopce mrówek





Nad leśnym jeziorkiem



__________________
"nie jestem absolutnie gruba, tylko moja bogata osobowość nie mieści się w mniejszym rozmiarze"

http://mojezacisze-kundzia57.blogspot.com/
Odpowiedź z Cytowaniem
  #247  
Nieprzeczytane 04-10-2009, 11:25
Kundzia's Avatar
Kundzia Kundzia jest offline
....
 
Zarejestrowany: Feb 2007
Miasto: małopolska
Posty: 4 696
Domyślnie

A to już leśne zbiory







I mój najpiękniejszy okaz

__________________
"nie jestem absolutnie gruba, tylko moja bogata osobowość nie mieści się w mniejszym rozmiarze"

http://mojezacisze-kundzia57.blogspot.com/
Odpowiedź z Cytowaniem
  #248  
Nieprzeczytane 04-10-2009, 11:34
hannabarbara's Avatar
hannabarbara hannabarbara jest offline
Stały bywalec
Moderator
 
Zarejestrowany: Mar 2007
Miasto: Olsztyn
Posty: 19 421
Domyślnie

Kundziu! Nie wkleiły się Twoje grzybki ani mrowiska. Czy to mój komputer, bo podejrzewam, ze mi szwankuje, czy hosting. Napiszcie, czy widzicie. Bardzo proszę.
PS. o OPIEŃCE MIODOWEJ PISAŁAM.
Odpowiedź z Cytowaniem
  #249  
Nieprzeczytane 04-10-2009, 11:46
Janczar's Avatar
Janczar Janczar jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Dec 2008
Miasto: Łódzkie
Posty: 695
Domyślnie

Cytat:
Napisał hannabarbara
Kundziu! Nie wkleiły się Twoje grzybki ani mrowiska. Czy to mój komputer, bo podejrzewam, ze mi szwankuje, czy hosting. Napiszcie, czy widzicie. Bardzo proszę.
PS. o OPIEŃCE MIODOWEJ PISAŁAM.
Widzę zdjęcia Kundzi.

Takie kolonie mrówek tworzy mrówka rudnica i mrówka ćmawa. Spotkałem kiedyś kolonię kilkudziesięciu mrowisk położonych w bliskiej odległości.
Odpowiedź z Cytowaniem
  #250  
Nieprzeczytane 04-10-2009, 13:28
Basia.'s Avatar
Basia. Basia. jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Jun 2006
Miasto: Polska
Posty: 13 157
Domyślnie

Też widzę zdjęcia Kundzi. Róziu, Józku, Kundziu, gratuluję zbiorów.
Odpowiedź z Cytowaniem
  #251  
Nieprzeczytane 04-10-2009, 13:56
fezóJ's Avatar
fezóJ fezóJ jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Mar 2009
Miasto: Kraków 31-416
Posty: 579
Domyślnie U mnie też problem

Cytat:
Napisał hannabarbara
Kundziu! Nie wkleiły się Twoje grzybki ani mrowiska. Czy to mój komputer, bo podejrzewam, ze mi szwankuje, czy hosting. Napiszcie, czy widzicie. Bardzo proszę.
PS. o OPIEŃCE MIODOWEJ PISAŁAM.
Ja widzę 3 zdjęcia całe pozostałe wyświetla w 30%, a szkoda bo jeziorko chyba odwiedzane przez wędkarzy.Mam najsłabsze łącze w neostradzie i to może być przyczyną.
darzbór fezój
Odpowiedź z Cytowaniem
  #252  
Nieprzeczytane 04-10-2009, 14:16
Rozia's Avatar
Rozia Rozia jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Mar 2009
Posty: 1 329
Domyślnie

U mnie wszystkie zdjecia widoczne - piekne!
Odpowiedź z Cytowaniem
  #253  
Nieprzeczytane 04-10-2009, 14:27
Kundzia's Avatar
Kundzia Kundzia jest offline
....
 
Zarejestrowany: Feb 2007
Miasto: małopolska
Posty: 4 696
Domyślnie

Ja zdjęcia widzę tak na kompie w pracy jak i w domu,siostra na iPlusa i też nie otwierają się jej całe zdjęcia.Jeziorka są dwa koło siebie,i jest tam często sporo wędkarzy,wczoraj jeden miał całe wiaderko wspaniałych linów.
__________________
"nie jestem absolutnie gruba, tylko moja bogata osobowość nie mieści się w mniejszym rozmiarze"

http://mojezacisze-kundzia57.blogspot.com/
Odpowiedź z Cytowaniem
  #254  
Nieprzeczytane 04-10-2009, 15:35
hannabarbara's Avatar
hannabarbara hannabarbara jest offline
Stały bywalec
Moderator
 
Zarejestrowany: Mar 2007
Miasto: Olsztyn
Posty: 19 421
Domyślnie

Już wszystko widzę. Może operator coś tam nawalał. Teren, grzyby i Kundzia pięknościowe.
Odpowiedź z Cytowaniem
  #255  
Nieprzeczytane 04-10-2009, 18:12
Karol X's Avatar
Karol X Karol X jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: May 2007
Posty: 5 420
Domyślnie

Cytat:
Napisał fezóJ
Wejście do lasu szlaban otwarty

Podgrzybki trochę wyrośnięte

Kapliczka w środku lasu, brak napisu kto i dlaczego ją tu zbudował?

Tez podobnie jak Rozia jestem ciekawy dlaczego taka kapliczke postawiono w lesie?
Nie bez powodow.
Nie pochodze z tych stron,wiec moge byc w bledzie.
Jesli tak prosze mnie skorygowac.
Sa dwie przyczyny powstania tej kapliczki.
1.Na tych terenach miala miejsce koncentracja wojsk generala Mariana Langiewicza i zwycieska bitwa,ktora stoczono z wojskami rosyjskimi 17 lutego 1863 roku.
2.W lasach kolo Staszowa dzialaly silne ugrupowania partyzanckie "Jedrusiow",Armii Krajowej i Batalionow Chlopskich.
Wczesniej,bo w latach 1939 -1940 walczyl tez na Kielecczyznie oddzial majora Dobrzanskiego"Hubal".
Wymordowano tez w Staszowie duza czesc ludnosci pochodzenia zydowskiego.
Przez miasto i okolice przewalaly sie zawieruchy wojenne,bombardowanie miasta,pozary,wczesniej napady tatarskie i spalenie drewnianego kosciola w miescie.
To miasto wycierpialo wyjatkowo w swej historii.
Wszystko to moglo spowodowac,ze wdzieczni mieszkancy miasta wystawili w lesie kapliczke.
Bardzo jestem ciekawy opinii kogos z tego regionu.
To tyle.
__________________
Kazdy przezyty dzien - to dar od serca.
Odpowiedź z Cytowaniem
  #256  
Nieprzeczytane 05-10-2009, 15:22
anna17 anna17 jest offline
Początkujący
 
Zarejestrowany: Feb 2009
Posty: 18
Domyślnie

Widzę zdjęcia .Piękne okazy.
Pozdrawiam Anna17
Odpowiedź z Cytowaniem
  #257  
Nieprzeczytane 05-10-2009, 18:26
Wodniczka's Avatar
Wodniczka Wodniczka jest teraz online
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Oct 2007
Miasto: Człuchów
Posty: 13 340
Domyślnie

Cytat:
Napisał Kundzia
Ja zdjęcia widzę tak na kompie w pracy jak i w domu,siostra na iPlusa i też nie otwierają się jej całe zdjęcia.Jeziorka są dwa koło siebie,i jest tam często sporo wędkarzy,wczoraj jeden miał całe wiaderko wspaniałych linów.


U,MOE WSZYSTKIE ZDJĘCIA SA WIDOCZNE ..SLICZNE..POZDRAWIAM ..MIŁEGO WIECZORU ŻYCZĘ
__________________
Zosia
Odpowiedź z Cytowaniem
  #258  
Nieprzeczytane 06-10-2009, 22:52
fezóJ's Avatar
fezóJ fezóJ jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Mar 2009
Miasto: Kraków 31-416
Posty: 579
Domyślnie Las pełen tajemnic

Cytat:
Napisał Karol X
Tez podobnie jak Rozia jestem ciekawy dlaczego taka kapliczke postawiono w lesie?
Nie bez powodow.
Nie pochodze z tych stron,wiec moge byc w bledzie.
Jesli tak prosze mnie skorygowac.
Sa dwie przyczyny powstania tej kapliczki.
1.Na tych terenach miala miejsce koncentracja wojsk generala Mariana Langiewicza i zwycieska bitwa,ktora stoczono z wojskami rosyjskimi 17 lutego 1863 roku.
2.W lasach kolo Staszowa dzialaly silne ugrupowania partyzanckie "Jedrusiow",Armii Krajowej i Batalionow Chlopskich.
Wczesniej,bo w latach 1939 -1940 walczyl tez na Kielecczyznie oddzial majora Dobrzanskiego"Hubal".
Wymordowano tez w Staszowie duza czesc ludnosci pochodzenia zydowskiego.
Przez miasto i okolice przewalaly sie zawieruchy wojenne,bombardowanie miasta,pozary,wczesniej napady tatarskie i spalenie drewnianego kosciola w miescie.
To miasto wycierpialo wyjatkowo w swej historii.
Wszystko to moglo spowodowac,ze wdzieczni mieszkancy miasta wystawili w lesie kapliczke.
Bardzo jestem ciekawy opinii kogos z tego regionu.
To tyle.
Las mimo swego piękna, był świadkiem wielu tajemnic, wydarzeń historycznych jak też ludzkich tragedii.
Karol X przedstawił rys historyczny lasów koło Staszowa-super. Wybieram się jeszcze w okolice Włoszczowy tam widziałem dwa pomniki upamiętniające pobyt i przysięgę partyzantów, jeżeli tam będe wkleję opis i fotki.Widziałem też pomnik w okolicy Pierzchnicy, który upamiętnił tragiczne wydarzenie, w tym miejscu mąż zamordował żonę.Rodzice zaznaczyli to miejsce stawiając pomnik z krzyżem.Las to milczący świadek takich wydarzeń fezóJ
Odpowiedź z Cytowaniem
  #259  
Nieprzeczytane 09-10-2009, 13:17
Rozia's Avatar
Rozia Rozia jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Mar 2009
Posty: 1 329
Domyślnie

Uwaga grzybozbieracze!Obecnie jest niekorzystna faza ksiezyca - tzw. "Ksiezyc w fazie zanikania",czyli - nie warto chodzic na grzyby!Grzybow nie ma w lesie,pomimo sprzyjajacej grzybko-pogody - mokro i cieplo!
Odpowiedź z Cytowaniem
  #260  
Nieprzeczytane 09-10-2009, 20:07
Kundzia's Avatar
Kundzia Kundzia jest offline
....
 
Zarejestrowany: Feb 2007
Miasto: małopolska
Posty: 4 696
Domyślnie

Tak jest Róziu,masz zupełną rację.Przekonałam się o tym dzisiaj.Wybraliśmy się do lasu ,co prawda parę grzybków znaleźliśmy,ale tak tylko do jajecznicy.Za to pooglądać las warto o każdej porze,szczególnie teraz jesienią.

__________________
"nie jestem absolutnie gruba, tylko moja bogata osobowość nie mieści się w mniejszym rozmiarze"

http://mojezacisze-kundzia57.blogspot.com/
Odpowiedź z Cytowaniem
Odpowiedz

 



Podobne wątki
Wątek Autor wątku Senior Cafe Odpowiedzi Ostatni Post / Autor
Po co to forum? Dlaczego ludzie piszą? kufa86 Różności - wątki archiwalne 58 07-05-2008 21:15
Ludzie, ludzie - jak ten czas leci, kufa86 Różności - wątki archiwalne 30 03-05-2008 22:57
Ciekawi ludzie FeliksG Społeczeństwo - wątki archiwalne 49 29-04-2008 14:01
Ludzie otworzcie oczy ! senior A.P. Polityka - wątki archiwalne 0 13-01-2008 11:57

Narzędzia wątku Przeszukaj ten wątek
Przeszukaj ten wątek:

Zaawansowane wyszukiwanie

Zasady pisania postów
Nie Możesz: tworzenie nowych wątków
Nie Możesz: odpowiadanie na posty
Nie Możesz: wysłanie załączników
Nie Możesz: edytowanie swoich postów

vB code jest Wł.
UśmieszkiWł.
kod [IMG] jest Wł.
kod HTML jest Wył.
Skocz do forum


Czasy w strefie GMT +2. Teraz jest 17:58.

 
Powered by: vBulletin Version 3.5.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.