menu

senior.pl - aktywni w każdym wieku

Wróć   Klub Senior Cafe > Styl życia > Hobby, pasje
Zarejestruj się FAQ / Pomoc Szukaj Dzisiejsze Posty Oznacz Fora Jako Przeczytane

Odpowiedz
Narzędzia wątku Przeszukaj ten wątek
  #1  
Nieprzeczytane 03-04-2008, 13:54
vega's Avatar
vega vega jest offline
Zagląda prawie codziennie
 
Zarejestrowany: Feb 2008
Posty: 444
Domyślnie Tajniki fotografii.


Zainteresowanych techniką robienia dobrych zdjęć zapraszam do dzielenia się swoim doświadczeniem

Bardzo wielu użytkowników aparatów cyfrowych trzaska zdjęcia na AUTO - jest to na pewno wygodne....no i nie trzeba kombinować co i jak nastawić

Są apatraty cyfrowe, które mają opcje manualne. Dobrze to wykorzystac przy robieniu zdjęć, bo wtedy uzyskamy dużo ciekawsze zdjęcia.

Są pewnie zasady w fotografii - np przy zdjęciach portretowych, tło powinno być nieostre a rysy twarzy miękkie - nie wiem czy dobrze to opisałam .....no, wiecie o co chodzi

Portret, widoki itp...super sprawa jeśli są zrobione poprawnie, czytelne, dobrze naświetlone itd, itp

Mam nadzieję że znajda się zainteresowani no i "instruktorzy", a także wiele, wiele ciekawych zdjęć

pozdro
Odpowiedź z Cytowaniem
  #2  
Nieprzeczytane 03-04-2008, 23:28
vega's Avatar
vega vega jest offline
Zagląda prawie codziennie
 
Zarejestrowany: Feb 2008
Posty: 444
Domyślnie :)


Ostatnio edytowane przez vega : 03-04-2008 o 23:28.
Odpowiedź z Cytowaniem
  #3  
Nieprzeczytane 05-04-2008, 00:33
chaliniak's Avatar
chaliniak chaliniak jest offline
Odszedł...
 
Zarejestrowany: Oct 2007
Miasto: Tarnów
Posty: 3 832
Domyślnie

Ciekawy wątek ale wyobrażam sobie tak, że jeżeli np. to piękne zdjęcie jest zrobione przez vege to winien być opis użytej techniki, sposób robienia danego zdjęcia, typ i parametry aparatu użytego do wykonania danego zdjęcia.
Pozdrawiam.
Odpowiedź z Cytowaniem
  #4  
Nieprzeczytane 05-04-2008, 10:50
vega's Avatar
vega vega jest offline
Zagląda prawie codziennie
 
Zarejestrowany: Feb 2008
Posty: 444
Domyślnie

Cześć

To nie jest zdjęcie robione przeze mnie.
Wkleiłam je jako przykład i zachętę do dyskusji.
Na zdjęciu widnieje adres strony z której je skopiowałam, a wchodząc na tę stronę każdy ma możliwość poznać autora i inne jej zdjęcia (tej autorki) Wchodzę tam czasem po dodatki do Gimp-owania, a zdjęcie przenosłam tak przy okazji, bo mnie zaciekawiło.

Mam aparat:

http://www.fujifilm.pl/183.htm

który ma funkcje manualne a ja z nich mało korzystam, bo się rozleniwiłam i pstrykam automatycznie. Ostatnio, osoba z forum obudziła moją ciekawość osiągania ciekawych efektów z wykorzystaniem tych funkcji.

Na pewno wielu z Was ma cyfrowki z trybem manual, więc pomyślałam że moglibyśmy skorzystac z wiedzy i praktyki tych bardziej doświadczonych i zacząć z tego korzystać.

Przyznam, że wstyd mi ze mając takie funkcje w aparacie, mało robię z nich użytek.

Zaraz poszukam jakies moje zdjęcie i wkleję

haliniak - dzięki za zainteresowanie

pozdrawiam
Odpowiedź z Cytowaniem
  #5  
Nieprzeczytane 05-04-2008, 11:18
vega's Avatar
vega vega jest offline
Zagląda prawie codziennie
 
Zarejestrowany: Feb 2008
Posty: 444
Domyślnie Magnolie

Zdjęcie niby ładne nie? Ale brak pierwszego planu, czegoś co podkreśli piękno magnolii......po prostu....nijakie



Fotka zrobiona w piękny pogodny majowy dzień, oświetlenie super, parametry-ustawienie automatyczne no i to w zasadzie wszystko.......ale....... to zdjęcie nie ma duszy, nie ma czegoś co zachwyci jest takie sobie, jak setki innych.

Piszę to dlatego, żeby jakoś wyobrazić to co mam na mysli zakładając ten wątek- wiem, że nie zawsze jestem trafnie zrozumiana bo nie umiem sie czytelnie wygegać ale mam nadzieję że znajdę bratnie dusze
Odpowiedź z Cytowaniem
  #6  
Nieprzeczytane 05-04-2008, 14:05
Basia z Żor Basia z Żor jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Aug 2007
Posty: 1 072
Domyślnie





Moim zdaniem magnolie najładniej wyglądają na zbliżeniu-porównaj
__________________


Odpowiedź z Cytowaniem
  #7  
Nieprzeczytane 05-04-2008, 17:44
en_vogue's Avatar
en_vogue en_vogue jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Jul 2007
Miasto: Gdynia
Posty: 5 670
Domyślnie

Oglądam wasze prace pełna podziwu.Jonasza fotografie są piękne.Ja jestem całkowitą dyletantką w tej materii.Ot pstrykam jak większość naszych rodaków Wczoraj byłam na spacerze nad morzem,oto statek restauracja na Skwerze Kościuszki w Gdyni.Fotka w moim wykonaniu.
Na drugiej fotce dziób statku.



Odpowiedź z Cytowaniem
  #8  
Nieprzeczytane 06-04-2008, 00:27
vega's Avatar
vega vega jest offline
Zagląda prawie codziennie
 
Zarejestrowany: Feb 2008
Posty: 444
Domyślnie

Basiu, zdjęcie z białą magnolią na pierwszym planie jest rzeczywiście ciekawsze

en-voque - ciekawy obiekt podnosi atrakcyjność zdjęcia, fotki ok

Znalazłam w swoich zbiorach dżdżowniczkę - nie moge już doczekać się wyjścia w plener

Odpowiedź z Cytowaniem
  #9  
Nieprzeczytane 06-04-2008, 02:06
Basia z Żor Basia z Żor jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Aug 2007
Posty: 1 072
Domyślnie

vega,masz chyba funkcję makro w aparacie(to też "automat" ale daje fajne zbliżenie 2-3 cm-możesz zobaczyć dokladnie jak wygląda ta gąsieniczka
__________________


Odpowiedź z Cytowaniem
  #10  
Nieprzeczytane 06-04-2008, 02:25
Basia z Żor Basia z Żor jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Aug 2007
Posty: 1 072
Domyślnie

__________________


Odpowiedź z Cytowaniem
  #11  
Nieprzeczytane 06-04-2008, 14:56
en_vogue's Avatar
en_vogue en_vogue jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Jul 2007
Miasto: Gdynia
Posty: 5 670
Domyślnie

Vego rozumiem o co Ci chodzi pisząc o magnoliach.Przede wszystkim wazna jest kompozycja zdjęcia.
Nie będę sie wymądrzać bo fotograf ze mnie marny.Ale słucham uwag które robi mi moja córka,zajmująca sie fotografią.Czasami nawet uda mi się coś fajnego pstryknąć,ale no własnie to ale.....
jeszcze jedno ujęcie dziobu statku Dragon

Odpowiedź z Cytowaniem
  #12  
Nieprzeczytane 06-04-2008, 18:14
vega's Avatar
vega vega jest offline
Zagląda prawie codziennie
 
Zarejestrowany: Feb 2008
Posty: 444
Domyślnie

en_vogue,

cieszę się że mnie rozumiesz, tak włąsnie o to chodzi, żeby każde zdjęcie miało duszę, a nie było tylko zatrzymanym w kadrze obrazkiem.
Takie zdjęcia z duszą robi Jonasz i troche pod niego założyłam ten wątek, bo warte są osobnego, szczególnego miejsca i obustronnych komentarzy.
Może kiedyś zaskoczy i tu wskoczy jak się rozkręci na forum

W każdym razie zapraszamy

Basiu, masz racje, ta dżdżowniczka jest "zrobiona" na MAKRO

Przydatna funkcja w aparacie, ale wymaga wprawy bo często pstrykając z bliska zdjęcia wychodzą nieoste. pewnie jest na to jakas rada, może ktos nas uświadomi jak to się robi. Pewnie ze statywu, żeby nie poruszyć, ale....jak nie mamy statywu?
Teraz zresztą niedrogo można kupić mały statywik-chyba warto

Pozdrówki
Odpowiedź z Cytowaniem
  #13  
Nieprzeczytane 10-04-2008, 12:17
vega's Avatar
vega vega jest offline
Zagląda prawie codziennie
 
Zarejestrowany: Feb 2008
Posty: 444
Domyślnie

Zastanawiam sie czy to zdjęcie jest podkolorowane czy efekt uzyskano poprzez odpowiednią ekspozycję?

Jak myslicie?




Ostatnio edytowane przez vega : 10-04-2008 o 12:29.
Odpowiedź z Cytowaniem
  #14  
Nieprzeczytane 11-04-2008, 18:17
en_vogue's Avatar
en_vogue en_vogue jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Jul 2007
Miasto: Gdynia
Posty: 5 670
Domyślnie

Może w aparacie fotografującego jest opcja trybu obrazu - "tworzenie zdjęć z intensywnymi barwami"
Stąd ten efekt.Musi wypowiedzieć się autor
Odpowiedź z Cytowaniem
  #15  
Nieprzeczytane 11-04-2008, 20:44
kufa86 kufa86 jest offline
Użytownik moderowany
 
Zarejestrowany: Oct 2007
Posty: 2 996
Domyślnie

Co powiecie o aparacie Olympus E300?
Czy warto kupić używkę za niecały 1000?
Odpowiedź z Cytowaniem
  #16  
Nieprzeczytane 12-04-2008, 16:12
en_vogue's Avatar
en_vogue en_vogue jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Jul 2007
Miasto: Gdynia
Posty: 5 670
Domyślnie

OLYMPUS E-300
• "Zawierająca osiem milionów pikseli cyfrowa lustrzanka Olympus E-300 od razu wyróżnia się spośród tłumu. Oferując pełnię możliwości lustrzanki, doskonałą obsługę i niezwykle kuszącą cenę model ten, to idealny codzienny towarzysz ambitnego miłośnika fotografii."

Cena zachęcająca,gdyż nowy aparat kosztuje Cena brutto: 2089,00 zł tyle wyczytałam w internecie.
Myślę,ze na potrzeby fotoamatora to dobry aparat.
Odpowiedź z Cytowaniem
  #17  
Nieprzeczytane 14-09-2009, 15:14
woti woti jest offline
Początkujący
 
Zarejestrowany: Jun 2008
Miasto: Szczecin
Posty: 35
Domyślnie

Przejrzałem krotki wątek. Mam pewne uwagi:
1/ Rzeczywiście, w takim watku należałoby podawać parametry cykania + dane z obróbki. Choćby podstawowe. Inaczej szkoda czasu, bo nie ma jak się uczyć.
2/ Z dyskusji różnych wyciągam wniosek, że najważniejszy jest TEMAT, następnie KOMPOZYCJA, a na dalszym planie "technika". tyle, że nieobeznani nawet nie wiedzą, że na PODŚWIADOMOŚĆ działają także: właściwe oświetlenie, ostrości/nieostrości, kontrasty itd. Czasem nawet trudno to opisać, bo książka gotowa
3/ Z poniższych dywagacji:
a/ magnolia - porzadnie, POPRAWNIE wykonana fotka, może, ale nie musi "wciagnąć"
b/ dziób statku - rufa nawet ciekawsza, bo fajnie te mgły na zapleczu...; ale i kolejne ujęcie, to z wyeksponowanym galionem - jest całkiem do rzeczy
c/ czerwone liście" - na pewno "podkolorowane", ale mi się nie podoba, bo "przegadane"
d/ gąsiennica zrobiona w MACRO (aż żal, że brak technicznego opisu) jest wspaniała; ma wymagane kontrasty, ostrości i dlatego pokazuje KOSMATOŚĆ i BARWNOŚĆ zwierzaka - a to jego ważne cechy/
----------------
Jeśli zaś chodzi o używanie AUTO - beee! chyba tylko na zasadzie "szybko, bo się zmieni". Używając Canona A95 używam niemal równie prostej w użyciu funkcji P (półautomat) w warunkach "typowych", ale mogę tam decydować m.in. o czułości (im niższa wartość ISO, tym zdjecia będą miały mniej ziarna, szumów itd. = jakby WYRAŹNIEJSZE), barwie (filtry typu pochmurno/słońce - poprawia kolorystykę! i unika się brzydkich przekłamań oraz późniejszych narzekań).
Tryb "fillmanual" (=M) w zasadzie bez sensu, bo przecież i tak muszą "pasować" nastawy czas/przysłona. Zatem w war. szczególnych albo preselekcja Av albo Tv (nie myslić z telewizornią ).
A, moim skromnym zdaniem, najważniejsze jest zapamiętanie zasady: fotografika = malowanie światłem. Korzystając z "monitorka", na którym wszystko widać (jak tam nie widać, to można odpuścić) - pozostaje nam umiejętność patrzenia (i komponowania).
Dobrych ujęć!
----
PS. Nie jest moja winą, że Admin ustawił wielkość pliku załącznika na tak niskim poziomie 39kB
------
Załącznik: Canon PowerShot A95, 1/159s, f:4,9, warunki oświetlenia dobre; obróbka digiKam/showFoto;
Załączone Grafiki
File Type: jpg Mong09.jpg (23.1 KB, 21 wyświetleń)
Odpowiedź z Cytowaniem
  #18  
Nieprzeczytane 07-03-2010, 14:31
brown24 brown24 jest offline
Początkujący
 
Zarejestrowany: Mar 2010
Miasto: podhale
Posty: 3
Gaduła nowa na forum

Witam jestem tu nowa,fotografia nie zajmuje sie na codzien, lubie pstrykac zdjecia od tak chcialabym poznac jakies techniki fotografowania, gdyż jestem w tym temacie zielona wklejam zdjecie robione przeze mnie i prosze bardziej doswiadczonych o opinie
Odpowiedź z Cytowaniem
  #19  
Nieprzeczytane 07-03-2010, 14:44
brown24 brown24 jest offline
Początkujący
 
Zarejestrowany: Mar 2010
Miasto: podhale
Posty: 3
Domyślnie

http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/...e2491e005.html
Odpowiedź z Cytowaniem
  #20  
Nieprzeczytane 07-03-2010, 16:40
duszka07's Avatar
duszka07 duszka07 jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: May 2007
Posty: 607
Domyślnie

Nie jestem bardziej doświadczona, zdjęcie bardzo mi się podoba.
Jak je wykonałaś?
Odpowiedź z Cytowaniem
Odpowiedz

 



Narzędzia wątku Przeszukaj ten wątek
Przeszukaj ten wątek:

Zaawansowane wyszukiwanie

Zasady pisania postów
Nie Możesz: tworzenie nowych wątków
Nie Możesz: odpowiadanie na posty
Nie Możesz: wysłanie załączników
Nie Możesz: edytowanie swoich postów

vB code jest Wł.
UśmieszkiWł.
kod [IMG] jest Wł.
kod HTML jest Wył.
Skocz do forum


Czasy w strefie GMT +2. Teraz jest 16:55.

 
Powered by: vBulletin Version 3.5.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.