menu

senior.pl - aktywni w każdym wieku

Wróć   Klub Senior Cafe > Styl życia > Kuchnia, kulinaria
Zarejestruj się FAQ / Pomoc Szukaj Dzisiejsze Posty Oznacz Fora Jako Przeczytane

Odpowiedz
Narzędzia wątku Przeszukaj ten wątek
  #21  
Nieprzeczytane 19-12-2011, 22:53
inka-ni's Avatar
inka-ni inka-ni jest offline
Odeszła...
 
Zarejestrowany: Feb 2007
Miasto: kraków
Posty: 13 448
Domyślnie

ja pieogi robię zawsze dodając jedno jajo też letnią wodę i troszkę oleju lub masla są delikatne ciasto jest miękie i smaczne.Kleję róznymi sposobami ten tez znam.Smacznego
__________________
Odpowiedź z Cytowaniem
  #22  
Nieprzeczytane 21-12-2011, 16:30
Scarlett Scarlett jest offline
Użytkownik zabanowany
 
Zarejestrowany: Aug 2008
Posty: 27 416
Domyślnie Święta, ale prawda ujrzała światło dzienne

"W jednym
Cytat:
z hipermarketów w Piotrkowie Trybunalskim na oczach klientów uśmiercano karpie" - napisał internauta


Redakcja

"Tyle się mówi w mediach o tym, aby nie kupować żywych ryb w jednorazowych reklamówkach bez wody. Podobno nawet jest to karalne. Tymczasem w Toruniu na targowisku nie więcej niż 200 metrów od komendy policji, kilku sprzedających sprzedaje żywe karpie z pojemnika i pakuje je raz w raz w suche foliowe reklamówki" - pisze internauta @bartosz_toruń.

Karp to dla większości Polaków nieodzowny element wigilijnej tradycji. Zanim jednak przyrządzona ryba trafi na świąteczny stół zwykle czeka ją długa przeprawa....ze sklepu do domu. Często wielogodzinną podróż zwierzę spędza w plastikowej torebce pozbawione dostępu do wody - jego naturalnego środowiska. Coraz więcej ludzi ostro krytykuje takie praktyki twierdząc, że to po prostu znęcanie się nad zwierzętami.

Przemówił głosem karpia

Do apelu o ochronę i dobre traktowanie karpia przyłączył się także Prokurator Generalny Andrzej Seremet. W oficjalnym dokumencie wysłanym do prokuratorów w całym kraju pisał, aby w czasie "unieruchamiania, ogłuszania i uboju" chronić rybę "przed bólem, stresem i cierpieniem". Na czterech stronach pisma Seremet pouczał, jak powinno traktować się zwierzęta" - podaje portal tvn24.pl. CZYTAJ WIĘCEJ NA TEN TEMAT

Szef prokuratury podkreślił, że "ryby podlegają ochronie przewidzianej (...) na równi z innymi zwierzętami kręgowymi", a "naturalnym środowiskiem ryby jest środowisko wodne". Dlatego - jak przypomina - "powinny być (one) transportowane w środowisku wodnym", a przewożenie "żywych ryb w pojemnikach pozbawionych wody lub foliowych workach albo koszykach nie jest humanitarnym traktowaniem".

Od roku do dwóch lat za niehumanitarne zabicie karpia

Według Prokuratora Generalnego niewłaściwy transport lub przetrzymywanie ryb to znęcanie się nad zwierzętami, a jeśli działania te doprowadzą do ich zgonu, to "zakwalifikowane zostać muszą jako niehumanitarne zabijanie zwierząt". Zwraca przy tym uwagę, że niehumanitarne zabijanie zwierząt lub znęcanie się nad nimi jest przestępstwem, zagrożonym karą pozbawienia wolności do roku, a gdy sprawca działa ze szczególnym okrucieństwem, do lat dwóch.

http://kontakt24.tvn.pl/temat,ciezki...t-,161961.html
Odpowiedź z Cytowaniem
  #23  
Nieprzeczytane 21-12-2011, 18:34
Andreas's Avatar
Andreas Andreas jest offline
Zagląda prawie codziennie
 
Zarejestrowany: Sep 2007
Miasto: Grudziądz
Posty: 280
Domyślnie

Sympatycznie wspominam wileńskie smaki wigilijnego stołu ,przy staropolskich kolędach.
__________________
Kto nie liczy na zwycięstwo,
szykuje sobie porażkę.
Odpowiedź z Cytowaniem
  #24  
Nieprzeczytane 21-12-2011, 22:07
Ninka50's Avatar
Ninka50 Ninka50 jest offline
Zagląda prawie codziennie
 
Zarejestrowany: Dec 2011
Miasto: Pszczyna
Posty: 280
Domyślnie

Czekam na wigilię zawsze ze skurczem serca bo rano odwiedziny grobu mamy i syna.
A wieczorem serce się raduje z odwiedzin synów z rodzinami.
Odpowiedź z Cytowaniem
  #25  
Nieprzeczytane 22-12-2011, 00:19
jakempa's Avatar
jakempa jakempa jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Jan 2008
Miasto: Wrocław
Posty: 10 302
Domyślnie

U mnie barszcz z uszkami, karp w 3 odsłonach, /po żydowsku, w galarecie i smażony/ śledzie w oleju i pikantno-słodkie,
kluski z makiem i z duża ilością bakalii, kapusta z prawdziwymi grzybami, roladki z łososia, piernik, makowiec, sękacz, kompot z suszu, pierogów nie robię /bo nie ma kto ich jeść/
do tego zawsze dobre białe wino,i pięknie przyozdobiony stół., z jednym dodatkowym nakryciem,,/dla tego kogo z nami nie ma,,, bo i tak niespodziewany nikt nie przyjdzie/

Oczywiscie kolędy i wspomnienia
__________________
]


Odpowiedź z Cytowaniem
  #26  
Nieprzeczytane 25-12-2011, 21:18
elizka's Avatar
elizka elizka jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: May 2007
Miasto: Polska
Posty: 11 514
Domyślnie

Wigilijna wieczerza udała się.
Potrawy smakowały.
Wycudowałyśmy 12 ,jak i 12 miesięcy w roku,jak i apostołów 12.

Opłatek także policzyłyśmy,bo przecież on jest symbolem chleba,którym kiedyś się dzielono.
Zaraz po opłatku podałyśmy z córcią śledzie 3 rodzajów
jedne ze śmietaną i jabłkami,drugie w oleju i cebulce,a trzecie z rodzynkami.
Podzieliłyśmy przygotowania na 3 gospodynie.
Część dań robiła córki teściowa,ja niektóre i córka swoje.
Potem zupa grzybowa,łazanki,pierogi z grzybami i kapustą,fasola w sosie słodko-kwaśnym,barszczyk czerwony z uszkami, karp w delikatnym cieście,smażony w oleju z dodatkiem masełka,kompot z suszu, racuchy,makowiec no i wino, przednie białe chablis.

Jakoś to wszystko pasowało na 12 dań.

Najważniejsze były życzenia,prezenty,uściski i wspomnienia.


Jest i bigos na dziś,pasztet domowy, pieczone mięska.....ale i ziółka na trawienie....hi,hi...
Odpowiedź z Cytowaniem
  #27  
Nieprzeczytane 27-12-2011, 11:18
teresa4710 teresa4710 jest offline
Początkujący
 
Zarejestrowany: Jan 2011
Miasto: Bogatynia
Posty: 5
Domyślnie

Bardzo ciekawe linki.Dziękuje.....
Odpowiedź z Cytowaniem
  #28  
Nieprzeczytane 04-12-2012, 10:06
ewiko ewiko jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Mar 2008
Posty: 619
Domyślnie

Witam serdecznie. Święta tuż, tuż.
W tym roku po raz pierwszy sama szykuję Wigilię. Bardzo przeżywam aby wszystko wypadło OK. Mam w związku z tym pytanko. Czy mogę zamrozić "surowe"uszka do barszczu a potem dopiero je ugotować ? Pozdrawiam.
Odpowiedź z Cytowaniem
  #29  
Nieprzeczytane 04-12-2012, 13:30
Malwina's Avatar
Malwina Malwina jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Apr 2008
Miasto: okolice Sztumu
Posty: 17 230
Domyślnie

ja tak dłuższy czas robiłam, ale mrożone w gorącej wodzie często pękały, od dwóch lat zrobione pierożki, uszka gotuję w wodzie słonej z olejem, studzę, polewam olejem i zamrażam...w dzień wigilii rozmrażam i tuz przed wigilią na minutę, dwie... wrzucam do wrzącej wody....taka procedura mi sie lepiej sprawdza, pierożki sa całe...powodzenia
Odpowiedź z Cytowaniem
  #30  
Nieprzeczytane 04-12-2012, 13:39
maluna's Avatar
maluna maluna jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Feb 2009
Miasto: Wielkopolska
Posty: 30 856
Domyślnie

Ja robię tak jak Malwina
__________________
Małgosia


http://www.klub.senior.pl/moje/maluna/blog/
Odpowiedź z Cytowaniem
  #31  
Nieprzeczytane 05-12-2012, 11:15
ewiko ewiko jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Mar 2008
Posty: 619
Domyślnie

Dzięki dziewczyny. Mam ogromnego "stresa" aby wszystko to ogarnąć więc co się da chcę przygotować wcześniej. A gotowania będzie sporo bo pierwszy dzień świąt również spotykamy się w moim domku. Może podpowiecie co mogę wcześniej upichcić żeby w wieczór wigilijny nie paść ze zmęczenia......
Odpowiedź z Cytowaniem
  #32  
Nieprzeczytane 05-12-2012, 17:21
Malwina's Avatar
Malwina Malwina jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Apr 2008
Miasto: okolice Sztumu
Posty: 17 230
Domyślnie

Ja juz mam zrobione paszteciki kruche z farszem grzybowo-kapuścianym....robię tak rok rocznie....tuż przed wigilią wrzucam do piekarnika ciepłego na parę minut i odgrzewam..sa przepyszne do barszczu....a potem zostają na zimno tak samo pyszne...za parę dni zrobię galaretę i do zamrożenia..z tym ze na dzień przed podaniem rozmrażam doprowadzam do wrzenia, jeszcze raz daję ząbek swieżego czosnku(o ile lubisz)i powtórnie zastudzam juz w naczyniu do podania....robię tak od wielu lat...bigos mozesz wczesniej zrobić....około tygodnia przed... śledzika w occie, oleju....to bardzo ułatwia i nie ma juz takich nerwów...powiem Ci, ze makowiec i sernik tez mrożę jeżeli wiem, ze będę miała zamieszanie w swięta....świetnie się przechowują te ciasta, nie tracą nic a nic na smaku, ani wyglądzie(tylko nie lukrowane i nie z polewą...to można zrobic na świeżo jak ktoś lubi po rozmrożeniu)....ułatw sobie...
Odpowiedź z Cytowaniem
  #33  
Nieprzeczytane 06-12-2012, 12:51
ewiko ewiko jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Mar 2008
Posty: 619
Domyślnie

Malwinko, totalne zaskoczenie z mrożoną galaretą i mrożonymi ciastami. W życiu do głowy by mi nie przyszło. Dzięki.
Odpowiedź z Cytowaniem
  #34  
Nieprzeczytane 07-12-2012, 11:42
martok martok jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Feb 2012
Posty: 650
Domyślnie

Cytat:
Napisał Malwina
paszteciki kruche z farszem tuż przed wigilią odgrzewam
galaretę do zamrożenia
bigos
śledzika w occie, oleju
makowiec i sernik tez mrożę

Popieram poprzedniczkę. To jedna z najbardziej przydatnych porad kulinarnych z jakimi się ostatnio spotkałem - zwłaszcza to o galarecie, serniku i makowcu. Wielkie - wielkie - wielkie dzięki.
*

Ostatnio edytowane przez martok : 07-12-2012 o 11:50.
Odpowiedź z Cytowaniem
  #35  
Nieprzeczytane 07-12-2012, 13:02
Malwina's Avatar
Malwina Malwina jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Apr 2008
Miasto: okolice Sztumu
Posty: 17 230
Domyślnie

Dziewczyny..no nie, śledzika nie mrożę broń boze, ale ciasta te własnie, galaretę,paszteciki, bigos, pierogi... jaknajbardziej...naprawdę ułatwia i jest smaczne...tylko pamietajcie wszystko ładnie przykryc szczelnie folią alu, albo spożywczą, zeby zapachem zamrażarki nie przeszło..to bardzo ważne no i powodzenia...
Odpowiedź z Cytowaniem
  #36  
Nieprzeczytane 07-12-2012, 18:38
jakempa's Avatar
jakempa jakempa jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Jan 2008
Miasto: Wrocław
Posty: 10 302
Domyślnie

Malwinko, zdziwiłam się mrożeniem galarety,,, bo przecież mrozenie zmienia strukturę i smak, Osobiście jak gotuję wcześniej to daję do weków,/ gotuję w nich dwukrotnie,dla pewności/, w przeddzień rozpuszczam taką galaretę w garnuszku, dodaję świeży czosnek, wlewam do miseczek i jest jak świeżo zrobiona,

Ciasta mrożone sprawdzają się znakomicie, ale wkładam je do pojemników, żeby zabezpieczyć przed zapachami
__________________
]


Odpowiedź z Cytowaniem
  #37  
Nieprzeczytane 07-12-2012, 19:26
Mar-Basia's Avatar
Mar-Basia Mar-Basia jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Jul 2008
Miasto: Europa
Posty: 33 587
Domyślnie

Malwinko, narobilas smaku napewno nie tylko mnie. Jak wszyscy wiecie , nie mieszkam w Polsce ale zawsze staram sie aby byla typowa polska wigilia. Jak do tej pory nie bylo problemu ze znaleziem polskich doskonalych produktow, ani w Szwajcarii, Francji, Hiszpanii i ubieglego roku w USA. Duzo nas zyje na emigracji, stad sporo sklepow polskich .

Decyzja rodzinna zapadla - tegoroczna Wigilia i Swieta beda u nas w Hiszpanii. Mam ogromne szczescie, bo mamy sklep, ktorego wlascicielka jest mloda Ukrainka, mama jej jest Polka. U niej kupuje wszystko co potrzeba polskiej firmy "Dworek": kiszona kapuste i ogorki z beczki, suszone prawdziwki, zurawiny, kielbasy: krakowska, zywiecka, mysliwska, krakowska, kabanosy.....genialne polskie sledziki, barszcz czerwony w opakowaniach kartonowych. Ostatnio jej znajoma Polka dostarcza do sklepu recznie robione pierogi z kapusta i grzybami, rogaliki z makiem, baby drozdzowe, sernik, makowiec. Jednym slowem mam wszystko pod reka.

Jestem szczesciara. Dzieciaki juz liza paluszki na polskie smakolyki.

Pewnie, ze byloby lepiej abym przygotowala wszystko sama - niestety nie jestem mocna w sztuce gotowania
__________________
Kozła bój się z przodu, osła z tylu, a złego człowieka ze wszystkich stron.
Szczęśliwego człowieka nie można obrazić. Można go tylko rozśmieszyć
Dla zasady robie screeny wszystkich moich wypowiedzi!
Odpowiedź z Cytowaniem
  #38  
Nieprzeczytane 08-12-2012, 10:38
Jadzia P. Jadzia P. jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Mar 2008
Miasto: Polska
Posty: 12 324
Domyślnie

Makowce mroziłam zawsze...piekłam tuż przed świętami ale więcej...i część mroziłam....nawet po miesiącu jak były rozmrożone smakowały jak świeże
Ale o mrozeniu sernika nigdy nie słyszałam..

Cytat:
Napisał Lulka
....

Zastanawiam się nam zamrożeniem pasztecików, które piekę jak Malwina, ale nie mroziłam jeszcze.

Paszteciki piekłam dzisiaj w nocy i tez zaraz je zapakuje i do zamrażarki....zawsze tak robie
Odpowiedź z Cytowaniem
  #39  
Nieprzeczytane 08-12-2012, 11:40
Dela's Avatar
Dela Dela jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Dec 2011
Miasto: Warszawa-Polska
Posty: 2 315
Domyślnie

To jest właśnie Matka Polka zaradna ,pracowita,wszystko zrobi sama.
Podziwiam Wasz ....macie jeszcze tyle siły chęci i zdrowia ?
Odpowiedź z Cytowaniem
  #40  
Nieprzeczytane 08-12-2012, 11:53
Jadzia P. Jadzia P. jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Mar 2008
Miasto: Polska
Posty: 12 324
Domyślnie

Cytat:
Napisał Dela
To jest właśnie Matka Polka zaradna ,pracowita,wszystko zrobi sama.
Podziwiam Wasz ....macie jeszcze tyle siły chęci i zdrowia ?


A uważasz, ze jak cały dzień przesiedzisz przed TV albo przeleżysz na kanapie to przybędzie Ci wtedy siły , zdrowia i chęci do życia ?....bo mnie nie
Każdy ma swój sposób na życie
Odpowiedź z Cytowaniem
Odpowiedz

 



Podobne wątki
Wątek Autor wątku Senior Cafe Odpowiedzi Ostatni Post / Autor
Boże Narodzenie we... wrześniu? Ewunia Społeczeństwo 23 15-10-2012 16:17
Boże Narodzenie 2011: ruszyła machina marketingowa - komentarze 95.178.49.xxx Ogólny 7 17-12-2011 16:45
Boże Narodzenie w górach dwlord@op.pl Turystyczne 1 30-11-2011 00:22
Boże Narodzenie . . . 2009 r . . .ŻYCZENIA tar-ninka Różności - wątki archiwalne 72 26-12-2009 12:34
Życzenia świąteczne - Boże Narodzenie 2006 araukaria Różności - wątki archiwalne 15 04-04-2007 19:50

Narzędzia wątku Przeszukaj ten wątek
Przeszukaj ten wątek:

Zaawansowane wyszukiwanie

Zasady pisania postów
Nie Możesz: tworzenie nowych wątków
Nie Możesz: odpowiadanie na posty
Nie Możesz: wysłanie załączników
Nie Możesz: edytowanie swoich postów

vB code jest Wł.
UśmieszkiWł.
kod [IMG] jest Wł.
kod HTML jest Wył.
Skocz do forum


Czasy w strefie GMT +2. Teraz jest 16:07.

 
Powered by: vBulletin Version 3.5.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.