menu

senior.pl - aktywni w każdym wieku

Wróć   Klub Senior Cafe > Generacja 50Plus > Społeczeństwo > Społeczeństwo - wątki archiwalne
Zarejestruj się FAQ / Pomoc Szukaj Dzisiejsze Posty Oznacz Fora Jako Przeczytane

Społeczeństwo - wątki archiwalne Społeczeństwo - wątki archiwalne (ostatni post starszy niż 60 dni oraz poprzednie części aktualnie aktywnych wątków)

 
Narzędzia wątku Przeszukaj ten wątek
  #21  
Nieprzeczytane 01-08-2007, 12:27
Kundzia's Avatar
Kundzia Kundzia jest offline
....
 
Zarejestrowany: Feb 2007
Miasto: małopolska
Posty: 4 696
Domyślnie

Proszę zaglądnijcie do wątku Ocalić od zapomnienia,nie chcę kopiować postu ale i tu by chyba pasował.
__________________
"nie jestem absolutnie gruba, tylko moja bogata osobowość nie mieści się w mniejszym rozmiarze"

http://mojezacisze-kundzia57.blogspot.com/
  #22  
Nieprzeczytane 01-08-2007, 13:35
Alsko's Avatar
Alsko Alsko jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Jul 2007
Miasto: Warszawa
Posty: 34 899
Domyślnie Pisać...

Już mi się nie chce.
Czekając na stałe łącze z Internetem dość długo, bo zgubili umowę, robiłam różne sztuki z komputerem, żeby go poznać. Między innymi szarpnęłam się na wspominki -a niech sobie moi zstępni poczytają. Wycisnęłam z pamięci, co się da.
No i teraz jestem taka wyciśnięta...
  #23  
Nieprzeczytane 01-08-2007, 14:21
Pani Slowikowa Pani Slowikowa jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: May 2007
Posty: 7 080
Domyślnie kochani

Ja bardzo nie lubie pisac. Musze jednak pokonac mojego lenia i napisac wam mala historie z czasow Powstania Warszawskiego.
Jak juz wczesniej wspominalam , cala moja rodzina walczyla w Powstaniu z organizacja AK. Dziadek, babcia, mama, wujek, moj tata, moj stryjek ..wszyscy. Przewaznie udzielali sie w szpitalach powstanczych bo byli wszyscy w Tzw. "sluzbie zdrowia" jak to sie pozniej nazywalo. Wlasnie kiedy juz dochodzilo do konca i kleski ..do "naszego " piwnicznego szpitala wpadli Niemcy.. Wyrzucili na zewnatrz kogo sie dalo z personelu i tych chorych ktorzy mogli wstac z lozek.. Postawili ich pod murem aby rostrzelac. Moja babcia stala przy mojej mamie i tak ja pouczala: " dziecko jak ja juz padne i przyjdzie kolej na ciebie... to zegnij kolana tak aby kula trafila cie w glowe.. nie w brzuch.. szybko umrzesz i nie bedziesz cierpiala"
Tak stali w rzedzie pod tym murem i czekali na smierc.... A smierc nie przychodzila.. Szwadron egzekucyjny z podniesionymi karabinami tez czekal .. Wszystkim mdlaly rece juz od tego oczekiwania a rozkaz nie padal..
Nagle jeden niemiecki zolnierz cos tam powiedzial drugiemu i ci opuscili karabiny.
Okazalo sie ze w szpitalu lezal ranny Niemiec.
Za tego jednego Niemca zolnierze darowali zycie calemu szpitalowi.
Wszyscy zostali pogonieni di Pruszkowa a potem podzieleni na Oflagi i Obozy. Moja mama wyladowala w Rawensbruk jak juz tu pisalam..
To jest jedna mala historyjka w wielkiej historii ..
Jest ich tysiace.
Warszawa nie jest juz pieknym miastem z zewnatrz.. ale zawsze bedzie pieknym miastem wewnatrz..
Kto kocha Warszawe bedzie ja kochal nawet w ruinach..
__________________
"Dobry malarz musi namalować dwie rzeczy: człowieka oraz istotę jego duszy."
Leonardo DaVinci
  #24  
Nieprzeczytane 01-08-2007, 14:43
Pani Slowikowa Pani Slowikowa jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: May 2007
Posty: 7 080
Domyślnie Spojzcie

http://www.youtube.com/watch?v=A_sp2PLKHEw
__________________
"Dobry malarz musi namalować dwie rzeczy: człowieka oraz istotę jego duszy."
Leonardo DaVinci
  #25  
Nieprzeczytane 01-08-2007, 14:52
Lila's Avatar
Lila Lila jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Feb 2007
Miasto: Polska
Posty: 57 018
Domyślnie

Asiu,już wiem za co Cię kocham...

W mojej rodzinie nie było warszawiaków...
Byli kresowiacy i wołyniacy.Ot,polskie losy...umęczonego narodu.
  #26  
Nieprzeczytane 01-08-2007, 16:14
Anielka's Avatar
Anielka Anielka jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Dec 2006
Miasto: pomorskie
Posty: 11 336
Domyślnie

A mnie zawsze ciekawi,czy gdyby dzisiaj była /nastala /taka sytuacja,czy tez bylibysmy gotowi do takich poswięceń.Pamiętajcie o godz,17,00 godzina "W" uczcijmy minuta ciszy tamte wydarzenia.Pozdrawiam.glitter_maker_05_19_2007_12_49_58_22280.gif
  #27  
Nieprzeczytane 01-08-2007, 18:04
Ewunia's Avatar
Ewunia Ewunia jest offline
Zagląda prawie codziennie
 
Zarejestrowany: Mar 2006
Posty: 311
Domyślnie

Cytat:
Napisał Basia
Ja mam mieszane uczucia, zastanawiam się czy to był dobry pomysł ......... wymordowano 180tys. ludności cywilnej, zginęło 25 tys. młodych ludzi ....... a właściwie dzieci............

A ja się często zastanawiam, czy gdyby te dzieci przeżyły i ci ludzie też, to może inaczej by nasza rzeczywistość powojenna wyglądała. Przecież wymiotło tam głownie ludzi z jednej strony zaangażowanych, ale z drugiej w dużej części porządnie wykształconych (bardzo wielu studentów etc.) No cóż... różne powstania i czystki systematycznie przez ponad 200 lat zabierały nam inteligencję, to nie było wyjątkiem. Ale jakoś żal, że zamiast umierać nie budowali potem Polski innej od PRL-u - ich doświadczenie podziemne bardzo by się przydało...
  #28  
Nieprzeczytane 01-08-2007, 20:10
Sunshine's Avatar
Sunshine Sunshine jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Sep 2006
Miasto: Krakow
Posty: 2 041
Domyślnie Powstanie Warszawskie

W mojej rodzinie też zdarzyła się tragedia związana z tym powstaniem.
Otóż po kapitulacji kiedy niemcy wyprowadzali ludność cywilną z Warszawy,w tłumie tych uchodzców znajdowali się:siostra mojej mamy wraz z mężem i ich syn powstaniec,którego rodzice chcieli w ten sposób jakoś wyprowadzić z miasta.Chłopiec miał obandażowaną głowę,odniósł jakieś poważne obrażenia,był jak większośc tych ludzi w łachmanach,ale niestety czujne oko niemieckiego bandyty wyłowiło go w tym tłumie,został wyciągnięty i na oczach truchlejących rodziców rozstrzelany.
Czy możecie to sobie wyobrazić.
Działo się to na ulicy Pańskiej w pobliżu kościoła/oczywiście ruin/.
Po wojnie jego brat kazał sobie namalować obraz tego frg.ulicy Pańskiej,i ma go przez te wszystkie lata w swoim domu w Stanach Zjednoczonych.
__________________
  #29  
Nieprzeczytane 01-08-2007, 20:40
Lila's Avatar
Lila Lila jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Feb 2007
Miasto: Polska
Posty: 57 018
Domyślnie nie wiem

Cytat:
Napisał Ewunia
A ja się często zastanawiam, czy gdyby te dzieci przeżyły i ci ludzie też, to może inaczej by nasza rzeczywistość powojenna wyglądała. Przecież wymiotło tam głownie ludzi z jednej strony zaangażowanych, ale z drugiej w dużej części porządnie wykształconych (bardzo wielu studentów etc.) No cóż... różne powstania i czystki systematycznie przez ponad 200 lat zabierały nam inteligencję, to nie było wyjątkiem. Ale jakoś żal, że zamiast umierać nie budowali potem Polski innej od PRL-u - ich doświadczenie podziemne bardzo by się przydało...

Doświadczenie podziemne mojego Ojca przydało mu się,jak dostawał baty na ul.Jasnogórskiej w Częstochowie ,w siedzibie UB..
A doświadczenie podziemne jego brata,przydało się w kopalni na Uralu...skąd wrócił żywy,ale całkowicie ślepy..

Historycy są przekonani,że pod wpływem powstania Stalin skorygował plany co do Polski.Nie stała się radziecką republiką,bo na wstępie Sowiety dostały ostrzeżenie...

Zbrodnią nie do wybaczenia natomiast jest to,co zrobili alianci.
  #30  
Nieprzeczytane 01-08-2007, 21:11
Pani Slowikowa Pani Slowikowa jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: May 2007
Posty: 7 080
Domyślnie No opowiem wam jeszcze jedno

Opowiadanie mojej mamy,

Rzecz dzieje sie caly czas w szpitalu powstanczym. Moja mlodziutka mama i moja babcia asystuja przy operacjach przy swietletle karbidowek..
Slychac huk bab i trzaski zawalajacych sie naokolo nich budynkow.. Mimo strachu pracuja szybko bo wciaz donosza im nowych pacjentow.. Nagle wpada dwoch sanitariuszy z mlodziutkim moze 16 letnim chlopaczkiem na noszach.. Krew leje sie jak przenosza tego dzieciaka na stol operacyjny... ma rozerwane genitalia i kawal podbrzusza..
Po operacji ..wpolnieprzytomny chlopaczek ktory nie dostal dostatecznie morfiny .. jeczy i placze i wola :'mamusiu, mamo!" Cala noc tak jeczal bidulek.. Moja mama przy nim siedziala i trzymala go za reke.. W koncu zrobilo sie juz pozno i tak jak siedziala na jego lozku tak sie na moment do niego przylozyla i usnela.. Rano.. obudzila sie a tu przy niej zimny juz trup lezal...
__________________
"Dobry malarz musi namalować dwie rzeczy: człowieka oraz istotę jego duszy."
Leonardo DaVinci
  #31  
Nieprzeczytane 02-08-2007, 07:53
Dzidka's Avatar
Dzidka Dzidka jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Jan 2007
Miasto: Warszawa
Posty: 2 317
Domyślnie

Joasiu,wyciskasz mi łzy z oczu i nie mogę pisać.Czytałam wiele wspomnień z tego okresu, ale Twoje są przejmujące, bo opowiadane prawie na żywo.Dziękuję za to otwarcie dla nas.Pozdrawiam cieplutko.
  #32  
Nieprzeczytane 02-08-2007, 08:05
Nika's Avatar
Nika Nika jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Jan 2007
Miasto: Małopolska,Kraków
Posty: 36 760
Domyślnie

Wstrząsające opowieści.Może nasza młodzież chętnij uczyłaby się historii swego narodu,gdyby w podręcznikach oprócz suchych faktów były opowieści uczestników ważnych wydarzeń/od czego pamiętniki.../.Cierpienie pojedynczego czlowieka bardziej przemawia do wyobraźni...
  #33  
Nieprzeczytane 02-08-2007, 13:49
Karol X's Avatar
Karol X Karol X jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: May 2007
Posty: 5 420
Domyślnie

Ogromna trgedia narodu polskiego.Tyle cierpienia,lez,ze trudno znalezc slowa.
Czare goryczy dopelnia fakt,ze ci ktorzy chwycili za bron w sierpniu 1944r.- byli po wojnie traktowani jak bandyci.
Dramat narodu polskiego nie skonczyl sie 9 maja 1945r.
Ten dramat trwal nadal.
A wszystko przez przekleta Jalte,gdzie przy stoliku ustanowiono porzadek swiata,lizac tylek Stalinowi.
Wylana pozniej krew Polakow,zrownanie z ziemia Warszawy przez Niemcow,bylo dowodem,ze Polacy nigdy nie zaakceptowali tego hanbiacego nas dokumentu.
I jeszcze jedno.
Chyba nie przewidziano w Londynie,ze powstancom moze sie nie powiesc.Nie brano chyba takiej opcji pod uwage.

Tyle ofiar,ludzkiego dramatu.
Chyle czola przed tymi wspanialymi ludzmi,ktorzy poswiecili swe zycie dla Ojczyzny.
__________________
Kazdy przezyty dzien - to dar od serca.
  #34  
Nieprzeczytane 30-08-2007, 21:22
Karol X's Avatar
Karol X Karol X jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: May 2007
Posty: 5 420
Domyślnie

Dzis mija 27 lat od chwili podpisania porozumien sierpniowych w Szczecinie i Gdansku.
Strajki sierpniowe byly buntem przeciw narzuconemu na spoleczenstwo znienawidzonego systemu.
Byly rowniez nadzieja na lepsze jutro.
Teraz po latach patrzymy na te wydarzenia z sentymentem,ale i z pewnym niedosytem,ze tak inaczej mialo byc.....a nie jest.

http://youtube.com/watch?v=BzTJYdX9t...elated&search=

http://youtube.com/watch?v=dAj_ztidkP4
__________________
Kazdy przezyty dzien - to dar od serca.
  #35  
Nieprzeczytane 30-08-2007, 21:27
Lila's Avatar
Lila Lila jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Feb 2007
Miasto: Polska
Posty: 57 018
Domyślnie

Ależ Karolku....wiesz jak dzisiaj fajnie w Polsce ? Ile dymu ? Aresztowania i w ogóle fajnie...
Tak jak za naszej młodości...

O bogowie...dzisiaj !!! Ależ jesteście przebiegli !!!
  #36  
Nieprzeczytane 30-08-2007, 21:31
Ewita's Avatar
Ewita Ewita jest offline
odeszła...
 
Zarejestrowany: Jun 2007
Miasto: Łódź
Posty: 8 434
Domyślnie Taaak...

...pamiętam entuzjazm, nadzieję, satysfakcję... Ale pamiętam również rozczarowanie... I nie wiem, czy ta rocznica jest dla mnie znakiem zwycięstwa, czy klęski?
__________________
Myślę, więc jestem... (Kartezjusz)
  #37  
Nieprzeczytane 30-08-2007, 21:44
jolita's Avatar
jolita jolita jest offline
odeszła...
 
Zarejestrowany: Nov 2006
Miasto: sopot
Posty: 27 028
Domyślnie

Nie mam z tego tytułu satysfakcji, bo wolałabym dzisiaj wyrzucać sobie pomyłkę, ale mnie już w t e d y było przykro, bo nie potrafiłam uwierzyć...
__________________

obrazki oraz większość tekstów w moich post-ach pochodzi z ogólnodostępnych w net-cie.
  #38  
Nieprzeczytane 30-08-2007, 21:51
Lila's Avatar
Lila Lila jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Feb 2007
Miasto: Polska
Posty: 57 018
Domyślnie

Jolito..Wy na Wybrzeżu widzieliście więcej i szybciej niż my na południu.

A dzisiaj farsa...

Kurcze,pora umierać..
  #39  
Nieprzeczytane 30-08-2007, 21:59
Ewita's Avatar
Ewita Ewita jest offline
odeszła...
 
Zarejestrowany: Jun 2007
Miasto: Łódź
Posty: 8 434
Domyślnie Byłam wtedy

w Jantarze... Prowadziłam obóz OHP - młode dziewczyny, które pracowały jako kucharki i kelnerki w ośrodku wypoczynkowym. Pamiętam, jak pieczono chleb dla Gdańska, jak zawożono go codziennie. Pamiętam, jak słuchaliśmy za pośrednictwem miejscowej radiostacji tego, co dzieje się w stoczni... I pamiętam swoje rozczarowanie po powrocie do Łodzi - kiedy do Solidarności zapisały się największe szuje i obiboki... Prędko przestałam wierzyć...
__________________
Myślę, więc jestem... (Kartezjusz)
  #40  
Nieprzeczytane 30-08-2007, 22:07
Pani Slowikowa Pani Slowikowa jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: May 2007
Posty: 7 080
Domyślnie mozecie sobie gadac co chcecie

Ale dzieki NAM POLAKOM skonczyl sie komunizm na swiecie.
Tak to bedzie podane w przyszlosci .. A ze ci bohaterzy nie byli do konca perfekcyjni???? To co z tego ? A kto jest?
Ostatnio czytalam ksiazke o sw Franciszku z Asyzu.. On tez nie byl perfekt.. Gral mi na nerwach okropnie..
 

 



Podobne wątki
Wątek Autor wątku Senior Cafe Odpowiedzi Ostatni Post / Autor
Rocznice cz.II jolita Różności - wątki archiwalne 508 02-12-2008 14:50
Wydarzenia.... mamuk Różności - wątki archiwalne 127 21-05-2008 17:47
Rocznice jolita Różności - wątki archiwalne 496 28-02-2008 22:25

Narzędzia wątku Przeszukaj ten wątek
Przeszukaj ten wątek:

Zaawansowane wyszukiwanie

Zasady pisania postów
Nie Możesz: tworzenie nowych wątków
Nie Możesz: odpowiadanie na posty
Nie Możesz: wysłanie załączników
Nie Możesz: edytowanie swoich postów

vB code jest Wł.
UśmieszkiWł.
kod [IMG] jest Wł.
kod HTML jest Wył.
Skocz do forum


Czasy w strefie GMT +2. Teraz jest 17:57.

 
Powered by: vBulletin Version 3.5.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.