menu

senior.pl - aktywni w każdym wieku

Wróć   Klub Senior Cafe > Generacja 50Plus > Społeczeństwo > Społeczeństwo - wątki archiwalne
Zarejestruj się FAQ / Pomoc Szukaj Dzisiejsze Posty Oznacz Fora Jako Przeczytane

Społeczeństwo - wątki archiwalne Społeczeństwo - wątki archiwalne (ostatni post starszy niż 60 dni oraz poprzednie części aktualnie aktywnych wątków)

 
Narzędzia wątku Przeszukaj ten wątek
  #1  
Nieprzeczytane 16-11-2009, 19:47
Pani Slowikowa Pani Slowikowa jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: May 2007
Posty: 7 080
Domyślnie Polskie dzieci oddaly zycie w ratowaniu Zydow w Czasie II WS.


Jako ze Mawronka stwierdzila ze nie nalezy laczyc tych dwoch tematow w temacie tylko o glodnych dzieciach.. zakladam nowy watek wlasnie na ten temat.

"Rodzina Ulmów była rozstrzelana przez Niemców w marcu 1944 r. razem z sześciorgiem ich maleńkich dzieci i ośmioma Żydami, których ukrywali u siebie w domu"

Ten artykul jest tu

http://kresy.salon24.pl/76355,przypo...mow-nigdy-dosc
__________________
"Dobry malarz musi namalować dwie rzeczy: człowieka oraz istotę jego duszy."
Leonardo DaVinci
  #2  
Nieprzeczytane 16-11-2009, 20:08
Pani Slowikowa Pani Slowikowa jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: May 2007
Posty: 7 080
Domyślnie

Tak wygladal holokaust polskich dzieci

__________________
"Dobry malarz musi namalować dwie rzeczy: człowieka oraz istotę jego duszy."
Leonardo DaVinci
  #3  
Nieprzeczytane 16-11-2009, 20:48
jip's Avatar
jip jip jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Oct 2008
Miasto: Wielkopolska
Posty: 11 298
Domyślnie

Odpuść sobie Słowikowa, zbyt to drażliwe i dość znane tematy, a taki wątek niezbyt potrzebnie rozdziera to co nie powinno być rozdzierane.......
  #4  
Nieprzeczytane 16-11-2009, 20:52
bronczyk's Avatar
bronczyk bronczyk jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Aug 2008
Posty: 10 970
Domyślnie

Pani Słowikowo z całego serca dziękuję za podanie linka do tego artykułu. Jestem bardzo poruszona losem tej rodziny. Najpiękniejszy przykład bohaterstwa zwykłych ludzi.Nie wiem dlaczego temat jest drażliwy. W tym wypadku chyba nie o dyskusję chodzi, a o oddanie czci tym co ratowali żydowskie dzieci.
  #5  
Nieprzeczytane 16-11-2009, 21:06
Pani Slowikowa Pani Slowikowa jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: May 2007
Posty: 7 080
Domyślnie

Cytat:
Napisał jip
Odpuść sobie Słowikowa, zbyt to drażliwe i dość znane tematy, a taki wątek niezbyt potrzebnie rozdziera to co nie powinno być rozdzierane.......

Drazliwych watkow jest pod dostatkiem. Nie ma przymusu aby sie udzielac wszedzie. A ze serce on rozdziera ?? Ano rozdziera.
__________________
"Dobry malarz musi namalować dwie rzeczy: człowieka oraz istotę jego duszy."
Leonardo DaVinci
  #6  
Nieprzeczytane 16-11-2009, 22:40
BarbaraK's Avatar
BarbaraK BarbaraK jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Jan 2009
Miasto: Zduny
Posty: 5 559
Domyślnie

Za ratowanie Żydów palono Polaków żywcem.
Podczas II wojny światowej Kowalscy z Ciepielowa ratowali swoich żydowskich sąsiadów, za co zostali spaleni żywcem przez Niemców.
-Adam i Bronisława Kowalscy jesienią 1942 roku ukryli swoich żydowskich sąsiadów przez nazistami. W grudniu za karę wraz z pięciorgiem dzieci, a także sąsiadami, zostali zamordowani przez Niemców. Zamknięto ich w domu i spalono żywcem, niektóre osoby zastrzelono, ciała zaś wrzucono do płonącego budynku.
__________________
  #7  
Nieprzeczytane 16-11-2009, 22:54
czarny_bez's Avatar
czarny_bez czarny_bez jest offline
Czasem zajrzy
 
Zarejestrowany: May 2009
Posty: 92
Nie

Cytat:
Napisał bachakuj
Za ratowanie Żydów palono Polaków żywcem.
Podczas II wojny światowej Kowalscy z Ciepielowa ratowali swoich żydowskich sąsiadów, za co zostali spaleni żywcem przez Niemców.
-Adam i Bronisława Kowalscy jesienią 1942 roku ukryli swoich żydowskich sąsiadów przez nazistami. W grudniu za karę wraz z pięciorgiem dzieci, a także sąsiadami, zostali zamordowani przez Niemców. Zamknięto ich w domu i spalono żywcem, niektóre osoby zastrzelono, ciała zaś wrzucono do płonącego budynku.

Cytat:
Podczas II wojny światowej Kowalscy z Ciepielowa ratowali swoich żydowskich sąsiadów, za co zostali spaleni żywcem przez Niemców. Dziś w Warszawie odbywa się premiera filmu „Historia Kowalskich”, poświęconego bohaterskim Polakom.
- Do tej pory nie powstał film, który pokazywałby różnicę między sytuacją Polaków, którzy ratowali Żydów podczas II wojny światowej, a przedstawicielami innych narodowości. Bardzo wielu Polaków zginęło za pomoc niesioną swoim braciom, gdy w Europie zachodniej groziły za to o wiele mniejsze sankcje – mówi portalowi Fronda.pl reżyser filmu, Maciej Pawlicki.
Adam i Bronisława Kowalscy jesienią 1942 roku ukryli swoich żydowskich sąsiadów przez nazistami. W grudniu za karę wraz z pięciorgiem dzieci, a także sąsiadami, zostali zamordowani przez Niemców. Zamknięto ich w domu i spalono żywcem, niektóre osoby zastrzelono, ciała zaś wrzucono do płonącego budynku.
Film zostanie pokazany dziś o godz. 19 w warszawskim kinie Silverscreen przy ul. Puławskiej 17. Będzie można go obejrzeć także w najbliższą niedzielę, 25 października, o godz. 18 w TVP2.

Cytat:
ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=14976 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.

http://www.bibula.com/?p=14976
  #8  
Nieprzeczytane 16-11-2009, 23:57
Pani Slowikowa Pani Slowikowa jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: May 2007
Posty: 7 080
Domyślnie

Basiu jest jeszcze tysiace takich przykladow.
Dzieki za wpis w kazdym razie.
__________________
"Dobry malarz musi namalować dwie rzeczy: człowieka oraz istotę jego duszy."
Leonardo DaVinci
  #9  
Nieprzeczytane 17-11-2009, 00:06
BarbaraK's Avatar
BarbaraK BarbaraK jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Jan 2009
Miasto: Zduny
Posty: 5 559
Domyślnie

Czarny bzie
faktycznie ,przepraszam,ale za szybko poleciało,jeszcze raz sorry,nie zdarza mi się to.
__________________
  #10  
Nieprzeczytane 17-11-2009, 00:21
Pani Slowikowa Pani Slowikowa jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: May 2007
Posty: 7 080
Domyślnie

Ludzie, poczytajcie sobie jaka gehenne przechodzily polskie dzieci w czasie IIWS..

Ta Rozia z Warszawy, ktora przezyla wlasna smierc?? Taki moment przezyla tez moja mama.

http://gegenjay.wordpress.com/2009/0...laku-pamietaj/
__________________
"Dobry malarz musi namalować dwie rzeczy: człowieka oraz istotę jego duszy."
Leonardo DaVinci
  #11  
Nieprzeczytane 17-11-2009, 00:42
Lila's Avatar
Lila Lila jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Feb 2007
Miasto: Polska
Posty: 57 015
Domyślnie

Asiu, ten straszliwy wianuszek polskich dzieci z #2, to z Wołynia jest.
Rok 1943.
Bracia Ukraińcy.
  #12  
Nieprzeczytane 17-11-2009, 02:40
Mavronka Freydis's Avatar
Mavronka Freydis Mavronka Freydis jest offline
Użytownik moderowany
 
Zarejestrowany: Aug 2009
Miasto: Haifa(חֵיפָה)
Posty: 807
Domyślnie חסיד אומות העולם Sprawiedliwy wsrod Narodow Swiata

Cytat:
Napisał Pani Slowikowa
Jako ze Mawronka stwierdzila ze nie nalezy laczyc tych dwoch tematow w temacie tylko o glodnych dzieciach.. zakladam nowy watek wlasnie na ten temat.
Tytulem tego jakze potrzebnego watku powinien byc "Sprawiedliwy wsrod Narodow Swiata". Jest mi strasznie przykro, ze bohatersto i poswiecenie zycia Polakow dla ratowania Zydow zostaje wykorzystane w taki sposob. Piszmy o rodzinie Ulmow w kontekscie ich bohaterstwa, poswiecenia sie, dla upamietnienia tragedii tamtych czasow. Oddajmy hold wszystkim Polakom, ktorzy oddali swoje zycie dla ratowania Zydow. My Zydzi nigdy nie zapomniemy ich!
"jesli człowiek niszczy jedno zycie, to jest tak, jak gdyby zniszczył cały swiat. A jesli człowiek ratuje jedno zycie, to jest tak, jak gdyby uratował cały swiat" (Talmud Babilonski, Sanhedryn, 37a).
  #13  
Nieprzeczytane 17-11-2009, 09:53
tar-ninka's Avatar
tar-ninka tar-ninka jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Dec 2006
Miasto: małopolska
Posty: 26 714
Domyślnie

Wies pod Nowym Sączem.. żyło tam dwóch braci
Jeden z nich zadenuncjował sasiada ,ktory ukrywał żydowska rodzinę .
Niemcy zabili obie rodziny a dom spalili
W nocy drugi brat zastrzelił brata denuncjatora ,dom spalił ,a sam poszedł do partyzantki.
Opowiedzial mi to naoczny swiadek.
W obydwu rozstrzelanych rodzinach były dzieci
Jedne zginęły bo ich rodzice chcieli ocalic inne dzieci ,ktore tez chciały żyć ...

Joasiu moze bys tak otworzyła watek o "bochaterskich" Polakach ,
ktorzy denuncjowali ukrywajacych sie Żydów i Polakow im pomagajacych ?
A było takich nie mało
W kazdym przypadku ginęły dzieci ..i to przez polaków ..

Nie wiem co chcialas osiagac zakładajac ten wątek.
Dokuczyc Mawronce..
Przypominasz mi osobę ,ktora gdy sie pokłuciła z kim
to nie trzymała sie sedna rzeczy tylko wypominała adwersarzowi grzechy jego całej rodziny ....
Raz gdy jej brakło argumentów potrafiła powiedziec koledze z pracy ...a w szkole to ty miałes wszy..
Bardzo to nie ładnie wykorzystywac tak straszna tragedię jaką była wojna , do rozgrywek na forum ..
  #14  
Nieprzeczytane 17-11-2009, 10:22
Bianka's Avatar
Bianka Bianka jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Apr 2007
Miasto: Warszawa
Posty: 6 197
Domyślnie

Myślę tak samo, jak Tarninka. W czasie wojny cierpią wszyscy, a jej najbardziej bezbronnymi i niewinnymi ofiarami są dzieci.
Nikt nie jest w stanie podać dokładnie ilu zginęło Polaków, ilu Żydów, Francuzów, Niemców, Rosjan, Włochów itd.
Możemy tylko wszyscy starać się nie dopuścić do następnej takiej tragedii.
Mavronka jest przedstawicielką narodu, który obok Polaków i Rosjan ucierpiał w czasie wojny najbardziej.
Tymczasem wygląda tak, że została w jakiś sposób obwiniona w związku z mordowaniem przez hitlerowców Polaków, którzy ukrywali Żydów.
Proszę zostawić Mavronkę w spokoju.
Nie ma nic wspólnego z nieszczęściami, jakie miały miejsce w czasie II wojny.
Mavronko, pozdrawiam Cię serdecznie Czasem na forum ludzie piszą bez zastanowienia.
__________________
Niespełnienie marzeń bywa czasem łutem szczęścia
  #15  
Nieprzeczytane 17-11-2009, 10:27
Mar-Basia's Avatar
Mar-Basia Mar-Basia jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Jul 2008
Miasto: Europa
Posty: 33 587
Domyślnie

Obiecalam sobie, ze nie odezwe sie na tym watku. Powod: sama jestem dzieckiem, ktore bylo w Auschwitz.

Chce tylko powiedziec, ze chyle czola przed Tar-ninka, Bianka i Czarny_bez. Dziekuje Wam za Wasze wypowiedzi.
__________________
Kozła bój się z przodu, osła z tylu, a złego człowieka ze wszystkich stron.
Szczęśliwego człowieka nie można obrazić. Można go tylko rozśmieszyć
Dla zasady robie screeny wszystkich moich wypowiedzi!
  #16  
Nieprzeczytane 17-11-2009, 13:46
Bianka's Avatar
Bianka Bianka jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Apr 2007
Miasto: Warszawa
Posty: 6 197
Domyślnie Dzieci w czasie okupacji...

Moja ś.p. Babcia opowiadała mi kiedyś, że była naocznym świadkiem rozstrzelania dwojga dzieci na warszawskiej ulicy. Hitlerowskiemu żołdakowi przechodzącemu ulicą nie spodobało się nagle dwoje idących dzieci.
Dzieci były ciemnowłose.
Rozległ się wrzask: "Halt! Halt, Jude!!"
Przerażone dzieci zostały postawione pod ścianą i z zimną krwią rozstrzelane.
Nie wiadomo, czy były naprawdę Żydami, czy może Polakami... Istniało przecież getto...
Wystarczyło, że miały ciemne włosy...

Więc żeby NIGDY nie powtarzały się takie rzeczy...
__________________
Niespełnienie marzeń bywa czasem łutem szczęścia
  #17  
Nieprzeczytane 17-11-2009, 14:13
Pani Slowikowa Pani Slowikowa jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: May 2007
Posty: 7 080
Domyślnie

Cytat:
Napisał tar-ninka
Wies pod Nowym Sączem.. żyło tam dwóch braci
Jeden z nich zadenuncjował sasiada ,ktory ukrywał żydowska rodzinę .
Niemcy zabili obie rodziny a dom spalili
W nocy drugi brat zastrzelił brata denuncjatora ,dom spalił ,a sam poszedł do partyzantki.
Opowiedzial mi to naoczny swiadek.
W obydwu rozstrzelanych rodzinach były dzieci
Jedne zginęły bo ich rodzice chcieli ocalic inne dzieci ,ktore tez chciały żyć ...

Joasiu moze bys tak otworzyła watek o "bochaterskich" Polakach ,
ktorzy denuncjowali ukrywajacych sie Żydów i Polakow im pomagajacych ?
A było takich nie mało
W kazdym przypadku ginęły dzieci ..i to przez polaków ..

Nie wiem co chcialas osiagac zakładajac ten wątek.
Dokuczyc Mawronce..
Przypominasz mi osobę ,ktora gdy sie pokłuciła z kim
to nie trzymała sie sedna rzeczy tylko wypominała adwersarzowi grzechy jego całej rodziny ....
Raz gdy jej brakło argumentów potrafiła powiedziec koledze z pracy ...a w szkole to ty miałes wszy..
Bardzo to nie ładnie wykorzystywac tak straszna tragedię jaką była wojna , do rozgrywek na forum ..

Masz racje ten watek moglby byc wlasciwie o bochaterskich Polakach.. Wyszlo o dzieciach tylko bo artykul byl wlasnie o dzieciach.. Mozemy oczywiscie dyskutowac o doroslych rowniez.
Nie chcialam nikomu dokuczyc.. Nie wiem skad nawet taki pomysl.. Ten temat juz dawno powinien istniec i Mawronka zakladajac temat o glodnych dzieciach poddala mi tylko pomysl . Przeczytalam artykul i powstal watek.. Ilez takich watkow komentarzy do artykulow istnieje?? Tysiace!!

Faktem jest natomiast ze Mawronka jest zlosliwym stworzeniem i faktycznie prowokuje na prawo i lewo.. Ale ja ja lubie i mnie ona bawi..tymi zlosliwosciami Serio Nawet nie mysle juz ze jest trollem tak jak myslalam na poczatku.

TEn Watek jest o Polakach ktorzy poswiecali swoje zycie aby uratowac Zydow

Jezeli ktos chce zalozyc watek o zdrajcach prosze sobie zalozyc osobny watek.
__________________
"Dobry malarz musi namalować dwie rzeczy: człowieka oraz istotę jego duszy."
Leonardo DaVinci
  #18  
Nieprzeczytane 17-11-2009, 14:20
Pani Slowikowa Pani Slowikowa jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: May 2007
Posty: 7 080
Domyślnie

Cytat:
Napisał Mavronka Freydis
Tytulem tego jakze potrzebnego watku powinien byc "Sprawiedliwy wsrod Narodow Swiata". Jest mi strasznie przykro, ze bohatersto i poswiecenie zycia Polakow dla ratowania Zydow zostaje wykorzystane w taki sposob. Piszmy o rodzinie Ulmow w kontekscie ich bohaterstwa, poswiecenia sie, dla upamietnienia tragedii tamtych czasow. Oddajmy hold wszystkim Polakom, ktorzy oddali swoje zycie dla ratowania Zydow. My Zydzi nigdy nie zapomniemy ich!
"jesli człowiek niszczy jedno zycie, to jest tak, jak gdyby zniszczył cały swiat. A jesli człowiek ratuje jedno zycie, to jest tak, jak gdyby uratował cały swiat" (Talmud Babilonski, Sanhedryn, 37a).

Mawronko, juz napisalam wczesniej dlaczego powstal watek. Dzieci to sa osoby ktore zawsze wzudzaja wieksze emocje od doroslych.
__________________
"Dobry malarz musi namalować dwie rzeczy: człowieka oraz istotę jego duszy."
Leonardo DaVinci
  #19  
Nieprzeczytane 17-11-2009, 14:25
Pani Slowikowa Pani Slowikowa jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: May 2007
Posty: 7 080
Domyślnie

Cytat:
Napisał jip
Słowikowa, już Ci pisałem odpuść sobie ten temat i zamknij wątek, a osoba o której wspomniałaś, moim zdaniem ma za zadanie taki zamęt siać, i robi to bardzo umiejętnie, za chwile pierze poleci na czarnym rozbiorze, potem na ... mniejsze z tym, Dorn kiedyś powiedział,: "Z głupcami nie wdawaj się w spór nawet, jeśli mają tytuły naukowe" i tego się trzymaj.
Jipie watek jest.. i nie bede nic zamykac.

Pierze na czarnym rozbiorze juz dawno leci.. Zadna to nowina..
__________________
"Dobry malarz musi namalować dwie rzeczy: człowieka oraz istotę jego duszy."
Leonardo DaVinci
  #20  
Nieprzeczytane 18-11-2009, 14:24
Pani Slowikowa Pani Slowikowa jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: May 2007
Posty: 7 080
Domyślnie

Mam nadzieje ze jednak nie bedzie lecialo pierze w tym watku.. tak smutnym ale jakze potrzebnym (moim zdaniem) ..

Kolejny artykul o tym jak Polacy poswiecali swoje zycie i zycie wlasnych dzieci aby pomoc Zydom przesladowanym przez hitlerowcow. Sa w tym tez zakony, i plebanie.. Wiele z tych wymienionych jest wyroznionnych orderem "sprawiedliwych" ale i o wielu nie wiadomo dotychczas.. szczegolnie o tych ktorzy stracili zycie w tej walce.

http://bialystok.gazeta.pl/bialystok...w_maglu .html
__________________
"Dobry malarz musi namalować dwie rzeczy: człowieka oraz istotę jego duszy."
Leonardo DaVinci
 

 



Podobne wątki
Wątek Autor wątku Senior Cafe Odpowiedzi Ostatni Post / Autor
Rak prostaty: jak żyć w czasie hormonoterapii? - komentarze ciekawski Ogólny 1 30-10-2011 20:29
Zycie zaczyna sie po szescdziesiatce Mar-Basia Różności - wątki archiwalne 64 01-12-2008 20:58
Interesujace fakty, cyfry......."samo zycie" Mar-Basia Różności - wątki archiwalne 1 12-09-2008 10:36
Jakie winno byc zycie ludzkie ? senior A.P. Społeczeństwo - wątki archiwalne 74 27-03-2008 13:42
"Zycie Warszawy" - czyj to dziennik ? senior A.P. Polityka - wątki archiwalne 6 13-01-2008 12:17

Narzędzia wątku Przeszukaj ten wątek
Przeszukaj ten wątek:

Zaawansowane wyszukiwanie

Zasady pisania postów
Nie Możesz: tworzenie nowych wątków
Nie Możesz: odpowiadanie na posty
Nie Możesz: wysłanie załączników
Nie Możesz: edytowanie swoich postów

vB code jest Wł.
UśmieszkiWł.
kod [IMG] jest Wł.
kod HTML jest Wył.
Skocz do forum


Czasy w strefie GMT +2. Teraz jest 21:02.

 
Powered by: vBulletin Version 3.5.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.