menu

senior.pl - aktywni w każdym wieku

Wróć   Klub Senior Cafe > Generacja 50Plus > Polityka > Polityka - wątki archiwalne
Zarejestruj się FAQ / Pomoc Szukaj Dzisiejsze Posty Oznacz Fora Jako Przeczytane

 
Narzędzia wątku Przeszukaj ten wątek
  #41  
Nieprzeczytane 01-08-2009, 17:00
Mar-Basia's Avatar
Mar-Basia Mar-Basia jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Jul 2008
Miasto: Europa
Posty: 33 587
Domyślnie 1 sierpien 1944 - godzina 17:00

Wlasnie tak napisalam, w dniu 31.07.2008 roku - otwierajac watek o Powstaniu Warszawskim.

Za pare minut 17:00 - prosze wszystkich uczestnikow o minute ciszy.



Cytat:
Powstanie Warszawskie rozpoczelo sie 1 sierpnia 1944 roku o godzinie 17:00.
Cytat:
Jeden z najwiekszych zrywow narodowosciowych w Polsce.

Jestem pewna, ze wsrod naszych seniorek i seniorow sa osoby, ktore przezyly Powstanie, pamietaja opowiesci ich rodzicow, krewnych i przyjaciol. Apeluje do nich aby podzielili sie z nami tymi wspomnieniami.

Dziekuje za minute ciszy aby uczcic pamiec wszytkich, ktorzy zgineli w boju, obozie koncentracyjnym KL Auschwitz, do ktorego zostali masowo wywiezieni cywile warszawscy.



http://www.klub.senior.pl/spoleczens...age6-2894.html

Dla mnie byl to jeden z najpieknieszych watkow Forum...poczytajcie, dzien po dniu....wyciagnijcie wnioski.
__________________
Kozła bój się z przodu, osła z tylu, a złego człowieka ze wszystkich stron.
Szczęśliwego człowieka nie można obrazić. Można go tylko rozśmieszyć
Dla zasady robie screeny wszystkich moich wypowiedzi!
  #42  
Nieprzeczytane 01-08-2009, 17:11
aktre's Avatar
aktre aktre jest offline
Zagląda prawie codziennie
 
Zarejestrowany: Apr 2009
Miasto: Warszawa
Posty: 397
Domyślnie KK Baczyński i E Demarczyk

Posłuchajcie i popatrzcie
http://www.youtube.com/watch?v=C0LLjNVr7AI
__________________

  #43  
Nieprzeczytane 01-08-2009, 17:21
waclaw46 waclaw46 jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Dec 2008
Miasto: Kraków
Posty: 17 618
Domyślnie

Czy może być w Polsce obchodzona rocznica wydarzeń w których nie ponieśliśmy klęski.Powstanie listopadowe,styczniowe,insurekcja kościuszkowska wszystkie zrywy narodowe kończące się klęską.Potem niekończące się dyskusje kanapowe że nam powinna cała Europa pomóc a nic się nie mówi się o nieudacznikach którzy bez pojęcia te zrywy inicjowali.
Czy nie powinniśmy przywiązywać większą uwagę do zwycięstw Bitwa Warszawska,Bitwa pod Grunwaldem itd,zwycięstwa a nie porażki.Nawet zwycięstw jak bez rozlewu krwi dokonanie zmian ustrojowych w Europie nie potrafimy uczcić.Dwie uroczystości bo styropiany nie mogły się dogadać.
Jak jakiś historyk napisze niepochlebnie o naszych wadach i ułańskiej fantazji "z szablą na czołgi" to czujemy się obrażani.A jak czytam o wielkim znaczeniu powstania na losy wojny czy cudzie nad Wisłą to zastanawiam się gdzie jestem.
  #44  
Nieprzeczytane 01-08-2009, 17:41
Lila's Avatar
Lila Lila jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Feb 2007
Miasto: Polska
Posty: 57 019
Domyślnie

Cytat:
Napisał marbella123
Wlasnie tak napisalam, w dniu 31.07.2008 roku - otwierajac watek o Powstaniu Warszawskim.


http://www.klub.senior.pl/spoleczens...age6-2894.html

Dla mnie byl to jeden z najpieknieszych watkow Forum...poczytajcie, dzien po dniu....wyciagnijcie wnioski.

Przeczytałam.
Smutno mi jakoś.


ps.Wacław,daruj sobie. Gdyby nie Powstanie, nawet pozorów suwerenności by nie było.
Pamiętajcie o filmie. Godz.21:45 pr.2.
  #45  
Nieprzeczytane 01-08-2009, 17:43
aktre's Avatar
aktre aktre jest offline
Zagląda prawie codziennie
 
Zarejestrowany: Apr 2009
Miasto: Warszawa
Posty: 397
Domyślnie

Masz sporo racji Wacławie.
Ale jestem z Warszawy i dla mnie 1 sierpnia to zawsze był ważny dzień. Moja mama i wujek byli w Powstaniu. Odkąd pamiętam zawsze tego dnia chodziliśmy na Powązki do kwater powstańców. Tam byli pochowaniu ich przyjaciele i koledzy. Nie chcę narodowego święta - chcę tylko żeby tego dnia jak zawyją syreny w Warszawie przystanęli ludzie i zatrzymały się samochody. Miasto powinno pamiętać.
__________________

  #46  
Nieprzeczytane 01-08-2009, 17:58
ed-q ed-q jest offline
Czasem zajrzy
 
Zarejestrowany: Sep 2007
Miasto: Rzeszów
Posty: 156
Domyślnie "Wrażliwy i zatroskany"

Cytat:
Napisał waclaw46
Jak jakiś historyk napisze niepochlebnie o naszych wadach i ułańskiej fantazji "z szablą na czołgi" to czujemy się obrażani.

Dlaczego powielasz te tendencyjne, komusze brednie o szarży "z szablą na czołgi"!? Czyżbyś był kontynuatorem?

Cytat:
Napisał waclaw46
A jak czytam o wielkim znaczeniu powstania na losy wojny czy cudzie nad Wisłą to zastanawiam się gdzie jestem.

Z twoją mentalnością?! Wcale się nie dziwię!!!
  #47  
Nieprzeczytane 01-08-2009, 19:27
waclaw46 waclaw46 jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Dec 2008
Miasto: Kraków
Posty: 17 618
Domyślnie

Piłsudski wygrał bitwę Warszawską bo był zdolnym dowódcą i umiał przewidywać.W Polsce międzywojennej z bitwy warszawskiej zrobiono cud nad Wisłą .
Nie rozwijanie wojsk zmotoryzowanych było jedną z przyczyn przegranej batalii wrześniowej.
  #48  
Nieprzeczytane 01-08-2009, 19:42
ed-q ed-q jest offline
Czasem zajrzy
 
Zarejestrowany: Sep 2007
Miasto: Rzeszów
Posty: 156
Domyślnie

Cytat:
Napisał waclaw46
Piłsudski wygrał bitwę Warszawską bo był zdolnym dowódcą i umiał przewidywać.W Polsce międzywojennej z bitwy warszawskiej zrobiono cud nad Wisłą .
Nie rozwijanie wojsk zmotoryzowanych było jedną z przyczyn przegranej batalii wrześniowej.

Ej chłopie, czytaj, czytaj, czytaj i ......analizuj a nie trzeba będzie cudu abyś nie wypisywał takich tendencyjnych i nieodpowiedzialnych bredni.
  #49  
Nieprzeczytane 01-08-2009, 19:43
Alsko's Avatar
Alsko Alsko jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Jul 2007
Miasto: Warszawa
Posty: 34 899
Domyślnie

Wacławie, Twój post 48 ma coś wspólnego z Powstaniem Warszawskim?
Cytat:
Czy może być w Polsce obchodzona rocznica wydarzeń w których nie ponieśliśmy klęski.
Wacławie, musisz? Akurat dziś i w tym wątku?
Jeśli nie zastanawiałeś się, co byłoby, gdyby Powstanie nie wybuchło - to może poczytaj coś na ten temat.
  #50  
Nieprzeczytane 01-08-2009, 19:52
iksigrek's Avatar
iksigrek iksigrek jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Nov 2008
Posty: 845
Domyślnie

Cytat:
Napisał waclaw46
.Powstanie listopadowe,styczniowe,insurekcja kościuszkowska wszystkie zrywy narodowe kończące się klęską.Potem niekończące się dyskusje kanapowe że nam powinna cała Europa pomóc a nic się nie mówi się o nieudacznikach którzy bez pojęcia te zrywy inicjowali.

Ci którzy te zrywy organizowali, wcale takimi nieudacznikami nie byli.
I nie było niepotrzebnych powstań. Gdyby nie było powstań, narodowych zrywów, nie było by pamięci o narodowej tożsamosci.
Własnie ta pamięć narodowej tożsamosci, utorowała nam drogę, do odbudowy państwa po 123 latach niewoli.
Każde powstanie, każdy sprzeciw i bunt przeciwko zaborcom, okupantom i próbom narzucania nam obcych ideologii miał i ma sens do dziś i powinniśmy o tym pamiętać.
  #51  
Nieprzeczytane 01-08-2009, 21:16
al-ka's Avatar
al-ka al-ka jest offline
Czasem zajrzy
 
Zarejestrowany: Oct 2007
Posty: 102
Domyślnie

Niech przemówi słowami swojego wiersza młody poeta Powstaniec.
Słowa głębokie i wzruszające,płynace z głębi serca.
Moje pokolenie,pokolenie dzieci Powstańców karmiło się tym utworem w mrocznych czasach władzy "jedynie słusznej" czerwonej zarazy....


"Czerwona zaraza"

Czekamy ciebie, czerwona zarazo,
byś wybawiła nas od czarnej śmierci,
byś nam Kraj przedtem rozdarłwszy na ćwierci,
była zbawieniem witanym z odrazą.

Czekamy ciebie, ty potęgo tłumu
zbydlęciałego pod twych rządów knutem
czekamy ciebie, byś nas zgniotła butem
swego zalewu i haseł poszumu.

Czekamy ciebie, ty odwieczny wrogu,
morderco krwawy tłumu naszych braci,
czekamy ciebie, nie żeby zapłacić,
lecz chlebem witać na rodzinnym progu.

Żebyś ty wiedział nienawistny zbawco,
jakiej ci śmierci życzymy w podzięce
i jak bezsilnie zaciskamy ręce
pomocy prosząc, podstępny oprawco.

Żebyś ty wiedział dziadów naszych kacie,
sybirskich więzień ponura legendo,
jak twoją dobroć wszyscy kląć tu będą,
wszyscy Słowianie, wszyscy twoi bracia

Żebyś ty wiedział, jak to strasznie boli
nas, dzieci Wielkiej, Niepodległej, Świętej
skuwać w kajdany łaski twej przeklętej,
cuchnącej jarzmem wiekowej niewoli.

Legła twa armia zwycięska, czerwona
u stóp łun jasnych płonącej Warszawy
i scierwią duszę syci bólem krwawym
garstki szaleńców, co na gruzach kona.

Miesiąc już mija od Powstania chwili,
łudzisz nas dział swoich łomotem,
wiedząc, jak znowu będzie strasznie potem
powiedzieć sobie, że z nas znów zakpili.

Czekamy ciebie, nie dla nas, żołnierzy,
dla naszych rannych - mamy ich tysiące,
i dzieci są tu i matki karmiące,
i po piwnicach zaraza się szerzy.

Czekamy ciebie - ty zwlekasz i zwlekasz,
ty się nas boisz, i my wiemy o tym.
Chcesz, byśmy legli tu wszyscy pokotem,
naszej zagłady pod Warszawą czekasz.

Nic nam nie robisz - masz prawo wybierać,
możesz nam pomóc, możesz nas wybawić
lub czekać dalej i śmierci zostawić...
śmierć nie jest straszna, umiemy umierać.

Ale wiedz o tym, że z naszej mogiły
Nowa się Polska - zwycięska narodzi.
I po tej ziemi ty nie będziesz chodzić
czerwony władco rozbestwionej siły.




Autor: Jozef Szczepański ps."Ziutek", plutonowy podchorazy AK, batalioni "Parasol", lat 22, zmarł na skutek ran odniesionych 1 wrzesnia 44 w walce o Stare Miasto.
Wiersz napisal na Starowce 26 sierpnia 1944 roku.
__________________
Im bardziej poznaję ludzi,tym bardziej kocham moje psy.
  #52  
Nieprzeczytane 01-08-2009, 21:20
lawenda's Avatar
lawenda lawenda jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Mar 2008
Posty: 6 536
Domyślnie

Piękny Wiersz
__________________
NAJPIĘKNIEJSZE CHWILE ZWYKLE KRÓTKO TRWAJĄ. NAJDŁUŻEJ TRWA CIERPIENIE.
http://lawenda7.bloog.pl/
kliknij mnie.
  #53  
Nieprzeczytane 01-08-2009, 22:23
Karol X's Avatar
Karol X Karol X jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: May 2007
Posty: 5 420
Domyślnie

Tak jakos zal,ze tak marnie bylismy do tych wszystkich batalii przygotowani,ze nie potrafilismy nigdy na przestrzeni wiekow wyciagac wnioskow co do obrony naszych granic.
Tak latwo padalismy lupem dla naszych ciemiezycieli i tak ogromnie ciezko,nieslychana,wrecz heroiczna niekiedy walka zdobywalismy ponownie niepodleglosc,by po niedlugim czasie znow w bezmyslny sposob ja utracic.
Przykladem niech bedzie ostatnia wojna.
A samo powstanie warszawskie bylo juz tylko nastepstwem tej wojny.
Szkoda,wielka szkoda tych wspanialych dziewczat i chlopcow.
Niech przedwojenni krotkowzroczni politycy i pazerni lichwiarze wszelkiego typu,rzad londynski i Stalin zapisza to sobie na swoj rachunek.
Mielismy byc silni,zwarci,gotowi.
Moj Boze.
26 sierpnia 1939 r. przed szczytem jasnogorskim ostatnia wielka patriotyczna msza.Ludzie sciagaja obraczki,pierscionki,najcenniejsze rzeczy.Oddaja na zakup karabinow maszynowych.Wszyscy sa przekonani,ze wojna to kwestia najblizszych chwil...co tez sie wkrotce stalo.

I poszli...w nierowny boj.
Tylko kon sie pochylil nad mogila ulana.
5 lat pozniej tez poszli...tez w nierowny boj.I nie bylo juz komu sie pochylic nad grobami powstancow...
__________________
Kazdy przezyty dzien - to dar od serca.
  #54  
Nieprzeczytane 01-08-2009, 22:41
Malgorzata 50 Malgorzata 50 jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Apr 2007
Miasto: Warszawa
Posty: 9 624
Domyślnie

Cytat:
Napisał Lila
Godzina 21;45. Program 2 TV. Dzisiaj !!!

Oglądajcie film ''Epidemia miłości '' o młodych bohaterach Powstania. Dokument.
Ja ryczałam...jak bóbr.
Obejrzałam ze wzruszeniem.Moze nie ryczałam jak bóbr, ale naprawdę się wzruszyłam.
__________________
Bo jesli kochac to nie indywidualnie

Ostatnio edytowane przez Malgorzata 50 : 02-08-2009 o 17:50.
  #55  
Nieprzeczytane 02-08-2009, 09:20
Bianka's Avatar
Bianka Bianka jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Apr 2007
Miasto: Warszawa
Posty: 6 197
Domyślnie

Cytat:
Napisał Karol X
Tak jakos zal,ze tak marnie bylismy do tych wszystkich batalii przygotowani,ze nie potrafilismy nigdy na przestrzeni wiekow wyciagac wnioskow co do obrony naszych granic.
Tak latwo padalismy lupem dla naszych ciemiezycieli i tak ogromnie ciezko,nieslychana,wrecz heroiczna niekiedy walka zdobywalismy ponownie niepodleglosc,by po niedlugim czasie znow w bezmyslny sposob ja utracic.
Przykladem niech bedzie ostatnia wojna.
A samo powstanie warszawskie bylo juz tylko nastepstwem tej wojny.
Szkoda,wielka szkoda tych wspanialych dziewczat i chlopcow.
Niech przedwojenni krotkowzroczni politycy i pazerni lichwiarze wszelkiego typu,rzad londynski i Stalin zapisza to sobie na swoj rachunek.
Mielismy byc silni,zwarci,gotowi.
Moj Boze.
26 sierpnia 1939 r. przed szczytem jasnogorskim ostatnia wielka patriotyczna msza.Ludzie sciagaja obraczki,pierscionki,najcenniejsze rzeczy.Oddaja na zakup karabinow maszynowych.Wszyscy sa przekonani,ze wojna to kwestia najblizszych chwil...co tez sie wkrotce stalo.

I poszli...w nierowny boj.
Tylko kon sie pochylil nad mogila ulana.
5 lat pozniej tez poszli...tez w nierowny boj.I nie bylo juz komu sie pochylic nad grobami powstancow...
Podpisuję się pod Twoim postem.
Żal, tak strasznie żal tych tysięcy młodych wspaniałych ludzi, którzy tak z całego serca oddali swoje życie za Ojczyznę. Którzy "na śmierć poszli po kolei, jak kamienie przez Boga rzucane na szaiec". Którzy byli potem latami opluwani przez oficjalny rząd naszego państwa. I których śmiercią do tej pory się manipuluje.
Nie istnieje żaden symulator historii, więc nie możemy wiedzieć na pewno co by było, gdyby nie było Powstania Warszawskiego. Coroczne gdybanie z okazji kolejnej rocznicy weszło już do tradycji, równie bezsensownej, jak wiele innych tradycji. Nie można zmienić tego, co się stało.
Jestem córką powstańców, w Powstaniu zginął brat mojej mamy, jak też kilku członków dalszej rodziny.
Cześć ich pamięci.
__________________
Niespełnienie marzeń bywa czasem łutem szczęścia
  #56  
Nieprzeczytane 02-08-2009, 09:40
B.B. B.B. jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Nov 2008
Posty: 638
Domyślnie

Bardzo dobry film dokumentalny tyczacy ludnosci cywilnej był emitowany po tym , tu wspominanym . Tytuł " 12 ton". Od czasu do czasu pojawia sie w TV. Godzien uwagi.
  #57  
Nieprzeczytane 02-08-2009, 09:45
Lila's Avatar
Lila Lila jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Feb 2007
Miasto: Polska
Posty: 57 019
Domyślnie

Dywagacje czy to miało sens czy nie, nic nie zmienią.
Było zrywem , który i tak miałby miejsce, tylko niekontrolowany.

Natomiast trzeba co roku przypominać - i to głośno - o towarzyszącym nierównej walce , ludobójstwie.
Pierwsze dni sierpnia, to masowe mordy na Woli.
60.000 warszawiaków zginęło w ciągu trzech pierwszych dni.
Szpital Wolski , kościół ,fabryka Ursus i każde podwórko, to miejsce kaźni.
To trzeba pamiętać i przekazać naszym dzieciom i wnukom. Szczególnie dziś,gdy Niemcy pławią się w martyrologii wypędzonych i domagają się zwrotu dóbr kultury.
Nie pozwólmy, aby kat przemienił się w ofiarę.
Kto się czuje na siłach , niech przebaczy...ale pamięta.

  #58  
Nieprzeczytane 02-08-2009, 09:47
waclaw46 waclaw46 jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Dec 2008
Miasto: Kraków
Posty: 17 618
Domyślnie

Dlaczego tak emocjonalnie podchodzimy do wydarzeń z historii.
Przypominam inne powstania Powstanie krakowskie i Rabacja Chłopska,trzy Powstania Śląskie,Dwa Powstania Wielkopolskie drugie zwycięskie kończące się rozejmem w Trewirze.Nie można też zapominać o Powstaniu Żydów w Getcie Warszawskim.Tyle pamiętam z szkoły średniej bo miałem dobrą nauczycielkę z historii.Nie potrafiliśmy wyciągać wniosków z historii a nasze położenie to styk wielkich mocarstw a mocarstwem nie zostaliśmy z uwagi na nasze przywary ,dobrze to opisał historyk Jasienica.Alsko gdyby nie wybuchło to nie zginęło by tylu ludzi i to co posiadali by im pozostało.Co by było gdy by nie wybuchło powstanie to jak wróżby z fusów.Literatura na ten temat to zwykłe gdybanie ,nie poparte niczym.
JackuP gdy by było przygotowane dobrze to na pewno by zwyciężyli tak jak II Powstanie Wielkopolskie zwycięskie ,a nie przegrane nikt nie pali się do obchodów a jak jest rocznica to mała zmian ka w mediach.Trzeba odróżnić bohaterstwo tych którzy walczą i biorą udział w powstaniu od tych którzy siedzą w schronie lub w salonie na kanapie i podejmują decyzję o walce.Każde działanie musi być przemyślane aby był efekt, te które nie są przemyślane to są nieefektywne.Nie powiesz mi ,że rząd polski na emigracji rozmawiał w tej sprawie z Rosjanami a oni zgodzili się i nas wystawili do wiatru?.Jeżeli Rząd Londyński liczył na zbliżenie do Warszawy frontu zachodniego to liczyli na cud.
Albo w tym wszystkim była chłodna kalkulacja,co zrobi Stalin pomoże czy nie? Nie pomógł ,to ma problem z Polakami zawsze można to wykorzystać w kształtowaniu nastrojów społecznych.I system który powstał 1946 roku miał z tym problem do 1989 roku.A że nie wyciągamy wniosków z historii ,to mamy obecnie problem teczek.
  #59  
Nieprzeczytane 02-08-2009, 09:56
Lila's Avatar
Lila Lila jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Feb 2007
Miasto: Polska
Posty: 57 019
Domyślnie

Kalkulacji nie było.
Byliśmy krajem alianckim,razem z Sowietami.
Tylko po raz pierwszy Stalin pokazał, że ma gdzieś swoich sojuszników, zakazując nawet korzystania z lotnisk.

Jednocześnie dotarło do jego gruzińskiego i dość tępego ( wbrew pozorom ) łba,że Polska to kłopot, i to olbrzymi.
Stąd jego poetyckie porównanie Polski do krowy, której można założyć siodło,ale nie da się jeździć na niej.
No i stąd zachowanie pozorów chociaż.
Przecież w planach byliśmy tak jak Litwa i kraje bałtyckie.Tylko republiki.
  #60  
Nieprzeczytane 02-08-2009, 10:09
waclaw46 waclaw46 jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Dec 2008
Miasto: Kraków
Posty: 17 618
Domyślnie

Sprawdziłem w internecie I Powstanie Wielkopolskie też zwycięskie ,w wyniku powstania powstało Księstwo Warszawskie.II Powstanie Śląskie dało większą autonomię a III powiększyło terytorium Polski-oba można powiedzieć zwycięskie.Przepraszam Ślązaków i Wielkopolan za luki w histori
 

 



Podobne wątki
Wątek Autor wątku Senior Cafe Odpowiedzi Ostatni Post / Autor
Powstanie wielkopolskie - grudzień 1918. z centrum Nauka, problemy i pomysły edukacyjne 32 07-11-2017 23:01
Grad i burza BUNIA Miłość, przyjaźń, związki, samotność 26 28-04-2016 08:34
22 stycznia 1863 wybucha kolejne powstanie narodowe … z centrum Nauka, problemy i pomysły edukacyjne 7 27-01-2010 20:30
Powstanie Warszawskie jip Polityka - wątki archiwalne 7 23-07-2009 22:19

Narzędzia wątku Przeszukaj ten wątek
Przeszukaj ten wątek:

Zaawansowane wyszukiwanie

Zasady pisania postów
Nie Możesz: tworzenie nowych wątków
Nie Możesz: odpowiadanie na posty
Nie Możesz: wysłanie załączników
Nie Możesz: edytowanie swoich postów

vB code jest Wł.
UśmieszkiWł.
kod [IMG] jest Wł.
kod HTML jest Wył.
Skocz do forum


Czasy w strefie GMT +2. Teraz jest 18:21.

 
Powered by: vBulletin Version 3.5.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.