menu

senior.pl - aktywni w każdym wieku

Wróć   Klub Senior Cafe > Styl życia > Dom, wnętrza, ogród
Zarejestruj się FAQ / Pomoc Szukaj Dzisiejsze Posty Oznacz Fora Jako Przeczytane

Odpowiedz
Narzędzia wątku Przeszukaj ten wątek
  #61  
Nieprzeczytane 06-12-2008, 18:08
Pani Slowikowa Pani Slowikowa jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: May 2007
Posty: 7 080
Domyślnie

Cytat:
Napisał ostatek
Pani Słowikowo, dziękuję... piękne. Moje gwiazdki, bombki, anioły rozpełzły się po świecie... w każdym roku coś z choinki ubywało, ktoś na pamiątkę zabierał. Niech te "rozpełznięte" służą innym, niech wzbudzają uśmiech i przynoszą radość... Kiedyś obiecałam sobie, że zrobię szopkę szydełkową - taką prawdziwą, z dachem, ścianami: tylną i bocznymi, aniołami, św. Rodziną, żłobem, gwiazdą i zwierzątkami. Może na przyszłe święta?
Aniołów zrobiłam setek kilka; w każdym roku, w wigilię, kończę "anioła czubkowego", który wilgotny jeszcze ląduje na choince... samo życie...

Kiedy byłam dzieckiem, moja babcia wbijała goździki (gęsto, jeden obok drugiego) w jabłko. Służyło jako ozdoba świąteczna, a także jako odstraszacz moli w szafie - zapach niepowtarzalny... i jabłka i pomarańcze "zasychały" po pewnym czasie... ech, wspomnienia - "jak perły, mają coś z klejnotów i coś z łez"...

Szopka szydelkowa!!!??? To byloby piekne!!
Nie moge sie doczekac aby ja zobaczyc..
W mojej rodzinie tez jest tradycja robienia zabawek na choinke wlasnorecznie.. Robil je moj tatus SP.. Przewaznie z papieru.. Bombki -kreciolki, zwierzeta, szopki.. i lampiony..
Kiedys przyjechal do nas na swieta i porobil nam kilka .. Mial juz 86 lat wtedy.. Mam je dotychczas i pieczolowicie wieszam co roku.. Moje skarby najwieksze..
__________________
"Dobry malarz musi namalować dwie rzeczy: człowieka oraz istotę jego duszy."
Leonardo DaVinci
Odpowiedź z Cytowaniem
  #62  
Nieprzeczytane 06-12-2008, 18:14
elizka's Avatar
elizka elizka jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: May 2007
Miasto: Polska
Posty: 11 514
Domyślnie

A ja mam w pudełku bardzo starą bomkę na choinkę.Jest duża ,z Mikołajem.Przywiozła mi ją daaawno temu moja kochana śp.mama.Jest też od Niej kurka szydełkowa ,ale ona wyłazi na Wielkanoc.A co ja dam moim dzieciom?Pomyśleć by trzeba...
Odpowiedź z Cytowaniem
  #63  
Nieprzeczytane 06-12-2008, 18:29
elizka's Avatar
elizka elizka jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: May 2007
Miasto: Polska
Posty: 11 514
Domyślnie

ZRÓB SAM(A) ZŁOTY ORZECH NA CHOINKĘ

Będziesz potrzebować:

- orzech włoski

- złota farba

- drucik

- kokarda / wstążka

Wykonanie:

Pomaluj orzech włoski na złoto.

Poczekaj aż wyschnie.

Ostrożnie lecz stanowczo wbij drucik w szczelinę między połówkami skorupki orzecha.

Udekoruj wstążką lub kokardą.

Teraz możesz zawiesić złoty orzech na choince, a im więcej ich zrobisz tym piękniej będzie na twojej choince!
http://magia-swiat.web21.pl/category...by-na-choinke/
Odpowiedź z Cytowaniem
  #64  
Nieprzeczytane 06-12-2008, 18:30
Pani Slowikowa Pani Slowikowa jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: May 2007
Posty: 7 080
Domyślnie

Elizko a ja mam jeszcze muche z papieru ktora zrobil moj brat w przedszkolu..

Znalazlam dla was troche smakowitosci ze szkla.


__________________
"Dobry malarz musi namalować dwie rzeczy: człowieka oraz istotę jego duszy."
Leonardo DaVinci
Odpowiedź z Cytowaniem
  #65  
Nieprzeczytane 06-12-2008, 18:36
elizka's Avatar
elizka elizka jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: May 2007
Miasto: Polska
Posty: 11 514
Domyślnie



A to jest mój Mikołaj...jak zwykle..
Odpowiedź z Cytowaniem
  #66  
Nieprzeczytane 06-12-2008, 23:24
elizka's Avatar
elizka elizka jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: May 2007
Miasto: Polska
Posty: 11 514
Domyślnie

Papierowe choineczki ustawione w różnych miejscach w domu dodadzą Świętom domowej ciepłej atmosfery.
Składniki:

* Zielony papier,
* klej,
* drewniany patyczek do szaszłyków,
* plastelina,
* kawałek świątecznego papieru pakownego,
* brokat w kleju (lub sypki),
* złota (srebrna) wstążka,
* klej,
* cyrkiel,
* plastelina.

Wykonanie:

1. Na zielonym papierze za pomocą cyrkla narysuj półkole. Wytnij.
2. Zginając półkole 7 razy - zrób z niego "wachlarz"
3. Z wachlarza uformuj czteroramienną choinkę. Zanim ją skleisz - włóż do niej patyk (najlepiej przykleić go również do papieru).
4. Z kawałka plasteliny uformuj podstawek dla choinki. Zapakuj go w papier, przewiąż złotą wstążeczką.
5. Zanim włożysz choinkę do podstawka - ozdób ją klejem brokatowym i złota wstążką. Nie zapomnij na czubku przykleić gwiazdę!

Znalazłam na tej stronie:
http://www.inspirander.pl/inspiracje/choinka-z-papieru
Odpowiedź z Cytowaniem
  #67  
Nieprzeczytane 07-12-2008, 09:26
Nika's Avatar
Nika Nika jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Jan 2007
Miasto: Małopolska,Kraków
Posty: 36 760
Domyślnie wspaniały pomysł

chyba wypróbuję,zawsze blizsze są memu sercu ozdoby własnoręcznie zrobione/ ach ta nostalgia za dzieciństwem.../ niz gotowce ze sklepu.
Święta to zawsze okazja do zakupu pieknych świec-one też tworzą niepowtarzalną atmosferę w mieszkaniu.
Odpowiedź z Cytowaniem
  #68  
Nieprzeczytane 07-12-2008, 09:28
Nika's Avatar
Nika Nika jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Jan 2007
Miasto: Małopolska,Kraków
Posty: 36 760
Domyślnie wystarczy zapalic kilka świec

a robi się świateczny klimacik..
Odpowiedź z Cytowaniem
  #69  
Nieprzeczytane 07-12-2008, 09:43
Mar-Basia's Avatar
Mar-Basia Mar-Basia jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Jul 2008
Miasto: Europa
Posty: 33 587
Domyślnie

Uwielbiam kolory na choince. A jak pozawieszacie np troche lasek cynamonowych ladnie zawiazanych, pomaranczki z lukru , pierniczki domowej roboty i porobicie troche kolorowych kokardek - drzewko bedzie piekne. A jak w domu sa male wnuki to beda mogly sobie "cos" uskubnac bez problemu, ze sie zniszczy.



__________________
Kozła bój się z przodu, osła z tylu, a złego człowieka ze wszystkich stron.
Szczęśliwego człowieka nie można obrazić. Można go tylko rozśmieszyć
Dla zasady robie screeny wszystkich moich wypowiedzi!
Odpowiedź z Cytowaniem
  #70  
Nieprzeczytane 07-12-2008, 10:07
babciaela's Avatar
babciaela babciaela jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Nov 2008
Miasto: Sanok
Posty: 9 308
Domyślnie

Cytat:
Napisał elizka
No i znalazłam,ale trzeba wypróbować http://mojewypieki.blox.pl/2007/11/Pierniczki.html

Składniki:

* 1/4 szklanki miodu
* 5 łyżek miękkiego masła
* 1/2 szklanki brązowego cukru (lepiej zastąpić cukrem pudrem)
* 1 jajko
* 2 i 1/4 szklanki mąki
* 1 łyżeczka sody
* 3 łyżeczki przyprawy do piernika (dałam więcej)
* opcjonalnie: 1 łyżeczka kakao (jeśli lubicie, gdy pierniczki mają ciemniejszy kolor)

Wszystkie składniki wymieszać i zagnieść ciasto. Rozwałkować, delikatnie podsypując mąką (podsypałam sporo, by się ciasto nie kleiło), na grubość około 3 mm, wycinać pierniczki.

Witrażyki: w pierniczku wyciąć otworek, pokruszyć (wałkiem, w woreczku) landrynki, napakować do otworków (z górką). Przy pomocy słomki lub wykałaczki można wyciąć otworek na wstążkę.

Układać na blaszce wyłożonej papierem i piec około 10 minut w temperaturze 180ºC. Uważać, by nie piec za długo, bo będą miały posmak goryczy. Po upieczeniu wystudzić i ozdobić.

Lukier: jedno białko roztrzepane mikserem z taką ilością cukru pudru (dość dużo), by tworzyło gęstą, nierozlewającą się masę. Lukier można zabarwić przy pomocy barwników spożywczych lub naturalnie: kolor czerwony - koncentrat barszczu, niebieski - jagody, pomarańczowy - sok z marchewki, itp.

By pierniczki ładnie się błyszczały i miały ciemną skórkę, można przed pieczeniem posmarować roztrzepanym jajkiem.

Po upieczeniu są mięciutkie, później twardnieją, by znów zrobić się miękkie chłonąc wilgoć z powietrza. Przechowywać w szczelnym pojemniku (długo się przechowują).

Smacznego
DZIĘKUJĘ za przepis już jutro upiekę.Bardzo miłej niedzieli!
Odpowiedź z Cytowaniem
  #71  
Nieprzeczytane 07-12-2008, 19:56
elizka's Avatar
elizka elizka jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: May 2007
Miasto: Polska
Posty: 11 514
Domyślnie

Jako że jesteśmy w ogromnej światowej rodzinie ,to i ozdoby z innych krajów pomogą nam tworzyć świąteczna atmosferę,a przy okazji poszerzyć naszą i najbliższych wiedzę o świecie.
Jest amerykański obyczaj
związany także
z Adwentem,
umieszczania w domu "Różdżki Jessego". Jest to średnich rozmiarów gałązka jabłoni, wiśni, śliwy, gruszy, forsycji lub innego drzewa kwitnącego, którą w sobotę przed I niedzielą Adwentu wkłada się do wazonu z wodą,a następnie w czasie adwentowych wieczorów czyta się w gronie rodziny odpowiednie teksty Pisma Świętego mówiące o przodkach Chrystusa Pana, wykonuje się symbole ich wyrażające i zawiesza się na gałązkach począwszy od najniższych. Na samym szczycie rozkwitającej gałęzi zostanie w wigilię umieszczony znak Chrystusa (Hi-ro: Pax). Symbole te możemy wykonać z brystolu, cienkiego kartonu lub kolorowego dekoracyjnego papieru..
Trochę przegapiona dla nas już sprawa,ale chyba można taką gałązkę jeszcze zastosować,jako symbol tradycji w świecie.
Coś kojarzę,że i u nas wkłada się gałązki do wody,ale nie wiem jak to jest dokładnie....
Jeszcze obyczaj z Francji

SIANO DOBRYCH UCZYNKÓW

Adwent jest okresem przemiany i przygotowania serc na przyjście Pana, który zjednoczy całe stworzenie w swej chwale.
Najlepszym sposobem przemiany jest pełnienie dobra w swoim środowisku, pełnienie czynów wynikających z miłości, zgodnie ze słowami Chrystusa: "Wszystko, co uczyniliście jednemu z tych braci moich, mieście uczynili" (Mt 25,40). Temu celowi służy francuski zwyczaj zbierania siana dobrych uczynków. W pierwszą niedzielę Adwentu każde dziecko otrzymuje od rodziców pusty żłóbek. Odtąd każdego dnia, wieczorem przy modlitwie, dziecko robi rachunek sumienia i za każdy dobry uczynek wkłada jedną słomkę siana do żłóbka.

Dorzucam adresik do kancelarii Św.Mikołaja
http://www.kancelaria.swietego.mikol...p?page=swieta7
Odpowiedź z Cytowaniem
  #72  
Nieprzeczytane 07-12-2008, 22:03
Malwina's Avatar
Malwina Malwina jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Apr 2008
Miasto: okolice Sztumu
Posty: 17 230
Domyślnie

Siano dobrych uczynków...piękne,mozemy to potrenowac z naszymi wnuczętami...świetny moment wychowawczy...
Ja pamietam z dziecińdtwa jak około 6 grudnia wszystkie my siosrty siadałyśmy wieczorami do rtbienia ręcznie pod kierunkiem cioci, a potem juz same mikołajków z waty(głowki kupowało sie w sklepach)jężyków z cienkiej kolorowej bibułki,orzechów włoskich zawijanych we wcześniej zbierane opakowania po niedostępnych wrecz czekoladach( sciągało sie cieniutka złota lub srebrną cynfolię z papierka) opakowaniowego)wiązania ogonków maleńkich czerwonych jabłuszek do zawieszania na choince.Piekne były te wieczory...
Odpowiedź z Cytowaniem
  #73  
Nieprzeczytane 08-12-2008, 12:35
nutaDo's Avatar
nutaDo nutaDo jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Sep 2008
Posty: 6 950
Domyślnie

Jeszcze może trochę o roratach..." Paratus sum ad Adventum Domini, nim przedarł się jeszcze świt, nieruchawy, ciężki i rozespany.Odbywały się stare polskie rotaty, które lubiano jeszcze za Piastów.... a roratnica, stojąc na ołtarzu, migotała siedmioma płomykami,jakby chciała ukoić, pogodzić podczas jutrzni tych, co przynosili jej tradycyjnie po świecy"...
To Józef Szczypka w Kalendarzu Polskim opisuje różne staropolskie obyczaje.
__________________
'Wznieś serce nad zło" J. Cygan
Odpowiedź z Cytowaniem
  #74  
Nieprzeczytane 08-12-2008, 17:59
elizka's Avatar
elizka elizka jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: May 2007
Miasto: Polska
Posty: 11 514
Domyślnie

Babicielko!!!Czy słyszysz??
Co tam wyszło z tych pierniczków?
Odpowiedź z Cytowaniem
  #75  
Nieprzeczytane 14-12-2008, 19:29
elizka's Avatar
elizka elizka jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: May 2007
Miasto: Polska
Posty: 11 514
Domyślnie

Jak ten czas szybko biegnie!Dopiero była jedna świeca ,dwie,a tu od dziś trzy

Niedługo Adwent się skończy....
Odpowiedź z Cytowaniem
  #76  
Nieprzeczytane 14-12-2008, 19:51
elizka's Avatar
elizka elizka jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: May 2007
Miasto: Polska
Posty: 11 514
Domyślnie

A śnieżynki na oknach już wiszą-tak?




Odpowiedź z Cytowaniem
  #77  
Nieprzeczytane 14-12-2008, 20:13
babciaela's Avatar
babciaela babciaela jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Nov 2008
Miasto: Sanok
Posty: 9 308
Domyślnie

Droga Elizko-pierniczki "wyszły"dobrze,dziękuję za przepis,ale nie mam zdolności żeby pokazać,nie mam też aparatu foto.
Dobrej nocy!
Odpowiedź z Cytowaniem
  #78  
Nieprzeczytane 14-12-2008, 20:38
elizka's Avatar
elizka elizka jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: May 2007
Miasto: Polska
Posty: 11 514
Domyślnie

No dzięki Elu, babicielu teraz i ja je zrobię.Wkrótce.A aparat zamów sobie od rodziny,gwiazdkowy,składkowy,jesteś tego warta!!Polecam sposób,sama tak zrobiłam,na imieniny.Kolezanki z naszego klubu mi podpowiedziały,hurrraaa!!!Canon A560 jest ok./to też mi podpowiedziały!./Ja bez tego klubu to ....a nawet nie chcę gadać...
Odpowiedź z Cytowaniem
  #79  
Nieprzeczytane 14-12-2008, 21:04
ostatek's Avatar
ostatek ostatek jest offline
Stały bywalec
Moderator
 
Zarejestrowany: Jun 2008
Posty: 4 251
Mruga oczkiem (żart)

W ubiegłym roku (w daglezjowym lesie) było tak... Jak będzie w tym? Choinka dla ptaków obwieszona smakołykami - na pewno tak! A co więcej??



może "podłaźniczka" na werandzie?

__________________
Odpowiedź z Cytowaniem
  #80  
Nieprzeczytane 15-12-2008, 12:20
babciaela's Avatar
babciaela babciaela jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Nov 2008
Miasto: Sanok
Posty: 9 308
Domyślnie

Cytat:
Napisał elizka
No dzięki Elu, babicielu teraz i ja je zrobię.Wkrótce.A aparat zamów sobie od rodziny,gwiazdkowy,składkowy,jesteś tego warta!!Polecam sposób,sama tak zrobiłam,na imieniny.Kolezanki z naszego klubu mi podpowiedziały,hurrraaa!!!Canon A560 jest ok./to też mi podpowiedziały!./Ja bez tego klubu to ....a nawet nie chcę gadać...
Elizko droga-dobrze mówisz ,z tym składkowym aparatem....
pożyjemy zobaczymy....POZDRAWIAM CIĘ!
Odpowiedź z Cytowaniem
Odpowiedz

 



Podobne wątki
Wątek Autor wątku Senior Cafe Odpowiedzi Ostatni Post / Autor
Świeta,Święta,... Kazimierz Różności - wątki archiwalne 67 23-12-2009 00:20
Niełatwe święta - komentarze kasia Ogólny 50 25-12-2008 13:15
Idą Święta - tradycja czy współczesność ? lawenda Społeczeństwo - wątki archiwalne 55 24-03-2008 16:28
Babcia i dziadek nie tylko od święta - komentarze Ewunia Ogólny 3 28-10-2007 14:14

Narzędzia wątku Przeszukaj ten wątek
Przeszukaj ten wątek:

Zaawansowane wyszukiwanie

Zasady pisania postów
Nie Możesz: tworzenie nowych wątków
Nie Możesz: odpowiadanie na posty
Nie Możesz: wysłanie załączników
Nie Możesz: edytowanie swoich postów

vB code jest Wł.
UśmieszkiWł.
kod [IMG] jest Wł.
kod HTML jest Wył.
Skocz do forum


Czasy w strefie GMT +2. Teraz jest 21:45.

 
Powered by: vBulletin Version 3.5.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.