menu

senior.pl - aktywni w każdym wieku

Wróć   Klub Senior Cafe > Styl życia > Kuchnia, kulinaria
Zarejestruj się FAQ / Pomoc Szukaj Dzisiejsze Posty Oznacz Fora Jako Przeczytane

Odpowiedz
Narzędzia wątku Przeszukaj ten wątek
  #161  
Nieprzeczytane 16-04-2008, 15:49
Nika's Avatar
Nika Nika jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Jan 2007
Miasto: Małopolska,Kraków
Posty: 36 760
Domyślnie

sałatka bez zadnego oleju,oliwki, jogurtu czy innego sosiku? nie będzie sucha?Zestaw składników zaskakujący...hm, moze spróbuję...
Odpowiedź z Cytowaniem
  #162  
Nieprzeczytane 16-04-2008, 18:15
lawenda's Avatar
lawenda lawenda jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Mar 2008
Posty: 6 536
Domyślnie

Niko, nie jesst sucha, bo jest sok z owocka i pomidorów, ale zawsze można coś tam od siebie dodać. Robię to prawie ze wszystkimi potrawami. Mąż zawsze mi powtarza żeby notować, ale po co jeżeli można coś od siebie dodać co jest w lodówce i daje to inny charakter i smak. Czasem warto eksperymentować tylko nie zawsze mi się chce, a gotować uwielbiam wtedy, kiedy przychodzi mój syn z żoną i księżniczką Wiktorią a przyjeżdżają co dwa tygodnie.
Odpowiedź z Cytowaniem
  #163  
Nieprzeczytane 17-04-2008, 11:04
lawenda's Avatar
lawenda lawenda jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Mar 2008
Posty: 6 536
Domyślnie Pasztety mają wolne

KOTLETY Z SEREM

Składniki:
1 kg ziemniaków, 2 cwbule, 3 łyżki mąki pszennej, 2-3 jajka, 30 dkg twarogu, sól, pieprz, gałka muszkatołowa, tarta bułka, olej do smażenia

Przygotowanie:
Do salaterki wsypać mąkę, dodać rozgnieciony twarożek i jajka. Starannie połączyć wszystkie składniki, przyprawić do smaku solą i pieprzem. Ziemniaki dokłanie umyć, obrać, opłukać, ugotować, ostudzić. Cebulę obrać, drobno posiekać, zeszklić na rozgrzanym oleju. Ugotowane i ostudzone ziemniaki zemleć w maszynce do mięsa lub roznieść w prasce, dodać startą gałkę muszkatołową i cebule. Wszystko dokładnie wymieszać. Z masy formować kotlety, panierować w tartej bułce i smażyć z obu stron na rozgrzanym ojeju. Podawać z surówką z kiszonej kapusty
Odpowiedź z Cytowaniem
  #164  
Nieprzeczytane 17-04-2008, 11:30
lawenda's Avatar
lawenda lawenda jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Mar 2008
Posty: 6 536
Domyślnie Kieszonki szpinakowe

Składniki:
50 dkg szpinaku, 5 dkg cebuli /mała/, natka pietruszki, 3 łyżki oleju, 10 dkg ugotowanego na sypko ryżu, sól, biały pieprz, opakowanie mrożonego ciasta francuskiego, 1 żółtko

Przygotowanie:
Szpinak umyć pod bieżącą wodą, dobrze osączyć na sitku. Zagotować w garnku lekko osoloną wodę. Do wrzątku włożyć liście szpinaku. Gotować chwilę na małym ogniu. Odcedzić, dobrze osączyć na sitku. Cebulę obrać, pokroić w drobniutką kostkę lub posiekać. Natkę pietruszki /1 gałązka/ opłukać, osuszyć, listki oderwać od gałązki, drobniutko posiekać.
Mocno rozgrzać olej na patelni, zeszklić na nim cebulę kilka minut i na małym ogniu nie przerywając mieszania. Dodać szpinak, ugotowany na sypko ryż i natkę pietruszki, wymieszać . Przygotowany farsz przyprawić do smaku solą i świerzo zmielonym białym pieprzem, odstawić do przestygnięcia.
Ciasto francuskie rozmrozić w pokojowej temperaturze, następnie rozwałkować na kwadraty o wymiarach 8 x8 cm. Pośrodku każdego kawałka umieścić małą porcję farszu szpinakowego. Brzegi ciasta posmarować odrobiną żółtka /ja używam rozmąconego całego jajka/ ponad warstwą farszu.
Kieszonki posmarować pozostałym żółtkiem. Przełożyć na blachę, włożyć do rozgrzanego piekarnika, piec około 20 min. w temp.170 C . Kieszonki wyjąć z pieca, przełożyć na półmisek, podawać na ciepło lub zimno. Można udekorować listkami pietruszki
Odpowiedź z Cytowaniem
  #165  
Nieprzeczytane 17-04-2008, 11:43
lawenda's Avatar
lawenda lawenda jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Mar 2008
Posty: 6 536
Domyślnie Sałatka z krewetek i awokado

Składniki:
Puszka krewetek w zalewi /15 dkg/, 2 awokado, mango, 4 cebule szlotki, 10 dkg rodzynek, mała gówka sałaty /najlepiej karbowanej/, 4 łyżki winnego octu, 6 łyżek oleju, łyżka soku z cytryny, pieprz, sól

Przygotowanie:
Krewetki osączyć z zalewy. Owoce awokado i mango umyć, obrać, usunąć pestki, pokroić w drobną kostkę. Awokado skropić sokiem z cytryną. Cebulki obrać, posiekać. Rodzynki namoczyć na 10 min, osączyć. Sałatę opłukać, osuszyć, rozłożyć na półmisku . Z octu, oleju, pieprzu i soli sporządzić gęsty sos, ubijająć energicznie trzepaczką. Ułożyć składniki sałatki na liściach sałaty, polać sosem.

Tą sałatkę posypałam kiełkami wyglądała lepiej, ale bez kiełków jest bardzo dobra.
Odpowiedź z Cytowaniem
  #166  
Nieprzeczytane 09-05-2008, 18:19
Lukrecja's Avatar
Lukrecja Lukrecja jest offline
Zagląda prawie codziennie
 
Zarejestrowany: Apr 2008
Miasto: Poznań
Posty: 409
Domyślnie Czy ktoś mi podpowie

Cytat:
Napisał jolita
... ale możeby otworzyć okienko p.t. n.p. "A u mnie na obiadek..." Proponuję najpierw konkurs na nazwę, a Twoje "poważne" przepisy niechaj zostaną na osobnej półeczce...Co Ty na to? A Wy?

czy powstał już taki temat "A u mnie na obiadek.."..


Odpowiedź z Cytowaniem
  #167  
Nieprzeczytane 09-05-2008, 18:31
kufa86 kufa86 jest offline
Użytownik moderowany
 
Zarejestrowany: Oct 2007
Posty: 2 996
Domyślnie

Lukrecja - dziwna roślina.
Niby słodka, ale po dodaniu do herbaty daje smak lekko gorzki.
Wskazane suplementowanie dla ludzi z grupą krwi B.
Odpowiedź z Cytowaniem
  #168  
Nieprzeczytane 09-05-2008, 18:34
Pani Slowikowa Pani Slowikowa jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: May 2007
Posty: 7 080
Domyślnie Lukrecjo

Cytat:
Napisał Lukrecja
czy powstał już taki temat "A u mnie na obiadek.."..




Jest watek "obiadek stosowny" zdaje sie.. A zeby nie bylo ze tylko o obiadkach to wklejam wam moje dzisiejsze sniadanie.. Prawda ze ladne??


Odpowiedź z Cytowaniem
  #169  
Nieprzeczytane 09-05-2008, 18:34
Kundzia's Avatar
Kundzia Kundzia jest offline
....
 
Zarejestrowany: Feb 2007
Miasto: małopolska
Posty: 4 696
Domyślnie

Cytat:
Napisał Lukrecja
czy powstał już taki temat "A u mnie na obiadek.."..
http://www.klub.senior.pl/moj-dom-mo....iii-1832.html
Lukrecjo,mamy tu wątek ale ostatnio trochę zaniedbany przez opanowanie forum polityką.
__________________
"nie jestem absolutnie gruba, tylko moja bogata osobowość nie mieści się w mniejszym rozmiarze"

http://mojezacisze-kundzia57.blogspot.com/
Odpowiedź z Cytowaniem
  #170  
Nieprzeczytane 09-05-2008, 18:35
Lukrecja's Avatar
Lukrecja Lukrecja jest offline
Zagląda prawie codziennie
 
Zarejestrowany: Apr 2008
Miasto: Poznań
Posty: 409
Domyślnie kunegundo!!!!!!!!!

Cytat:
Napisał kunegunda
http://www.klub.senior.pl/moj-dom-mo....iii-1832.html
Lukrecjo,mamy tu wątek ale ostatnio trochę zaniedbany przez opanowanie forum polityką.

Dziękuję....już tam biegnę...
Odpowiedź z Cytowaniem
  #171  
Nieprzeczytane 09-05-2008, 19:04
Lukrecja's Avatar
Lukrecja Lukrecja jest offline
Zagląda prawie codziennie
 
Zarejestrowany: Apr 2008
Miasto: Poznań
Posty: 409
Domyślnie Kufa86

Cytat:
Napisał kufa86
Lukrecja - dziwna roślina.
Niby słodka, ale po dodaniu do herbaty daje smak lekko gorzki.
Wskazane suplementowanie dla ludzi z grupą krwi B.

wiem ,że czasem ta lukrecja jest gorzka aż do bólu..
a mojemu drugiemu JA towarzyszy ta gorycz , ten śmiech przez łzy , od czasu gdy rozpoznano u mnie cukrzycę II stopnia. Myślałam ,że mnie to nie dotyczy,że jakaś tam choroba podstępnie wyniszczająca organizm jest dobra dla innych ludzi. Ale nie dla mnie ..bo ja jestem zdrowa , wszystko mi sie w życiu udaje i ogólnie jest świetnie.
I ten grom z jasnego nieba,,,że wcale nie musi być wszystko tak jak chcę. Najpierw była czarna rozpacz, bezsensowne obżeranie się czym się da , nierzadko zakrapiane drinkami .
Slowem żyć mi się nie chciało. Potem pomyślałam ,że może nauczyć się z tym żyć?? I polubić?? No i polubiłam. Moją słodką chorobę i Lukrecję.
I to jest wszystko o mnie i tej drugiej.
Odpowiedź z Cytowaniem
  #172  
Nieprzeczytane 09-05-2008, 21:00
lawenda's Avatar
lawenda lawenda jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Mar 2008
Posty: 6 536
Domyślnie

Lukrecjo, weszłaś na przepisy kulinarne i nie wiem czy to przypadek bo ja też mam cukrzycę II stopnie już przeszło dwadzieścia lat. Na ten temat przeczytałam prawie wszystko a i przepisów kulinarnych mam multum. Z tym się żyje i to nawet wspaniale. sama dojdziesz do tego. A to cholerstwo wcale nie jest takie słodkie. Pozdrawiam
Odpowiedź z Cytowaniem
  #173  
Nieprzeczytane 09-05-2008, 21:14
Lukrecja's Avatar
Lukrecja Lukrecja jest offline
Zagląda prawie codziennie
 
Zarejestrowany: Apr 2008
Miasto: Poznań
Posty: 409
Domyślnie Lawendo

Cytat:
Napisał lawenda
Lukrecjo, weszłaś na przepisy kulinarne i nie wiem czy to przypadek bo ja też mam cukrzycę II stopnie już przeszło dwadzieścia lat. Na ten temat przeczytałam prawie wszystko a i przepisów kulinarnych mam multum. Z tym się żyje i to nawet wspaniale. sama dojdziesz do tego. A to cholerstwo wcale nie jest takie słodkie. Pozdrawiam

Tak widocznie miało być że tutaj powiedziałam o sobie "z rozpędu" aż tak dużo. Tak mi wyszło sytuacyjnie. Ale ponieważ już jesteśmy conajmniej dwie , to może zaryzykujmy taki mały codzienny jadłospis dla ludzi zmagających się z cukrzycą ( obok oczywiście jadłospisu dla naszych najbliższych , którzy nie mogą być uzależnieni od naszych ograniczeń kalorycznych )
Odpowiedź z Cytowaniem
  #174  
Nieprzeczytane 02-07-2008, 11:40
mimoza's Avatar
mimoza mimoza jest offline
Stały bywalec
Moderator
 
Zarejestrowany: May 2008
Miasto: Wałbrzych 58-300
Posty: 47 118
Domyślnie

Znalazłam i wypróbowałam przepis na sałtkę w sam raz na upalne dni: 400 g pomidorów, 250 g arbuza, ogórek świeży, 2 jabłka, cukier, sól, pieprz i sok z cytryny do smaku. Ogórek i arbuz umyć, obrać i pokroić w kostkę, pomidory i jabłka umyć, pokroić w cząstki, wymieszać z arbuzem i ogórkiem, doprawić do smaku. Przed podaniem wstaw3ić na 30 min. do lodówki - pycha
Odpowiedź z Cytowaniem
  #175  
Nieprzeczytane 13-07-2008, 13:05
smiling's Avatar
smiling smiling jest offline
Początkujący
 
Zarejestrowany: Nov 2007
Miasto: małopolska
Posty: 26
Domyślnie

Sałatka Szlachecka, nie wiem dlaczego tak się nazywa
2duże kapusty
4 duże marchewki
1/2 kg cebuli
1/2 kg ogórków
70 dag papryki różnokolorowej
20 dag cukru
niepełna szklanka octu
1 szkl oleju
3 łyżki soli
liść laurowy,ziele angielskie,odrobina pieprzu
Ocet z cukrem i przyprawami zagotować,ostudzić.
Kapustę poszatkować nie za drobno,marchewkę zetrzeć na tarce o grubych oczkach,paprykę i cebulę pokroić.
Wszystkie warzywa posolić i pozostawić na 2 godziny.Następnie wlać olej i zimną zalewę,zostawić na 10 min ,kłaść do słoików i pasteryzować do 10 min [mniejsze słoiki wystarczy 5 minut]

4kgSSałatka szwedzkaSKłADNIKI
ogórków
1/2kg marchwi
3 cebule
ząbek czosnku
½ szklanki oleju
1/2 szklanki cukr
1/2 szklanki octu
sól, pieprz
Sposób wykonania:
To już ta "prawdziwa" szwedzka. ogórki i marchewkę poszatkować. dalej jak każdą marynata. Pasteryzować 7 min( ja pokrojone i wymieszane razem składniki trzymam 12 godz a dopiero pózniej wkładam do słoków i pasteryzuję

Odpowiedź z Cytowaniem
  #176  
Nieprzeczytane 13-07-2008, 13:14
smiling's Avatar
smiling smiling jest offline
Początkujący
 
Zarejestrowany: Nov 2007
Miasto: małopolska
Posty: 26
Domyślnie

Nalewka wiśniowa

Przygotowanie jej nie jest trudne, musi upłynąć jednak trochę czasu, zanim zaczniemy delektować się jej wybornym smakiem

s k ł a d n i k i :

• 2 kg wiśni
• 1/2 kg cukru
• 10 goździków
• 1/2 laski wanilii
• 10 ziarenek kardamonu
• 10 g cynamonu w kawałku
• 1 litr spirytusu

Wiśnie umyć, osaczyć i wydrylować, zostawiając kilkanaście owoców z pestkami. Wsypać do gąsiora, dodać goździki, kardamon, połamany w kawałki cynamon i cukier. Zalać spirytusem.
Wymieszać, poruszając gąsior kulistym ruchem, szczelnie zamknąć i postawić na co najmniej pół roku w chłodnym pomieszczeniu. Co kilka dni poruszać gąsiorem.

Dojrzałą nalewkę przecedzić do butelek
Spirytus można wymieszać pół na pół z wódką. Jeśli chcemy aby nalewka uzyskała bardziej wytrawny smak, do gąsiora można wrzucić kilka rozgniecionych migdałów lub zwiększyć ilość wiśni z pestkami.



Lucyna Ćwierczakiewiczowa "Jedyne praktyczne przepisy" wg wydania
z 1885 r. Wydawnictwa "ALFA" Warszawa 1985
Odpowiedź z Cytowaniem
  #177  
Nieprzeczytane 14-07-2008, 08:48
duszka07's Avatar
duszka07 duszka07 jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: May 2007
Posty: 607
Domyślnie

Lukrecjo i Lawendo (pozdrawiam i inne panie), licze na Was w temacie przepisów dla cukrzyków. Mój mąż dołaczył do tego grona, sam zawsze świetnie gotował, ja zaś mam w kuchni 2 lewe ręce, ale bedę musiała przejąc pałeczkę. Jak na razie wychodzi mi fatalnie.
Jeżeli macie jakieś łatwe (!) przepisy dla cukrzyków, to chętnie i z wdziecznoscia z nich skorzystam.
Odpowiedź z Cytowaniem
  #178  
Nieprzeczytane 15-07-2008, 11:31
magda m magda m jest offline
Początkujący
 
Zarejestrowany: Aug 2007
Posty: 16
Domyślnie

jestem raczej bierna klubowiczka ale mam ochote dzis podac przepis na salatke typu chyba coleslav.
Pol glowki kapusty
jedna marchewka
jedna cebula
jedna papryka czerwona obrana ze skorki(po sparzenie latwo sie zdejmuje)
mala puszka kukurydzy,koperek
puszka ananasa w lekkim syropie
2 lyzki majonezu
sol,cukier,pieprz
Pieprz Cayen...czyli czyli hihiiiii(chili)
kapuste rozdrabniam w malaxerze na tarce do burakow,reszte drobno kroje
robie sos z majonezu,odrobiny octu balsamicznego(moze byc cytryna)dodaje syrop z ananasa( pare lyzek)sol pieprz i co najwazniejsze cayen...sos musi byc slodko-pikantny.
polecam bardzo smaczne!
pozdrawiam
Odpowiedź z Cytowaniem
  #179  
Nieprzeczytane 15-07-2008, 11:34
magda m magda m jest offline
Początkujący
 
Zarejestrowany: Aug 2007
Posty: 16
Domyślnie

nie wiem czy to bedzie odpowiednie dla cukrzykow,ale mysle ,ze jesli dac swiezy ananas a zamiast syropu sok ktory sie zbierze przy obieraniu ananasa i zamiast cukru slodzik?????????To moze????
Odpowiedź z Cytowaniem
  #180  
Nieprzeczytane 12-08-2008, 18:28
Malwina's Avatar
Malwina Malwina jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Apr 2008
Miasto: okolice Sztumu
Posty: 17 230
Domyślnie

Brzoskwinie w syropie- czy ktoś robił?

Poproszę pilnie o przepis.....
Odpowiedź z Cytowaniem
Odpowiedz

 



Podobne wątki
Wątek Autor wątku Senior Cafe Odpowiedzi Ostatni Post / Autor
Kuchnia dla ignoranta, przepisy. kufa86 Kuchnia, kulinaria 79 30-09-2022 13:51
Nowe przepisy w niektórych aptekach lawenda Choroby, badania, terapie 4 02-06-2009 18:15

Narzędzia wątku Przeszukaj ten wątek
Przeszukaj ten wątek:

Zaawansowane wyszukiwanie

Zasady pisania postów
Nie Możesz: tworzenie nowych wątków
Nie Możesz: odpowiadanie na posty
Nie Możesz: wysłanie załączników
Nie Możesz: edytowanie swoich postów

vB code jest Wł.
UśmieszkiWł.
kod [IMG] jest Wł.
kod HTML jest Wył.
Skocz do forum


Czasy w strefie GMT +2. Teraz jest 08:22.

 
Powered by: vBulletin Version 3.5.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.