menu

senior.pl - aktywni w każdym wieku

Wróć   Klub Senior Cafe > Generacja 50Plus > Społeczeństwo
Zarejestruj się FAQ / Pomoc Szukaj Dzisiejsze Posty Oznacz Fora Jako Przeczytane

Społeczeństwo Sprawy społeczne wielkie i całkiem małe. Religia, dyskryminacja, działalność charytatywna, problemy społeczne - nie tylko seniorów. UWAGA - bez polityki.

Odpowiedz
Narzędzia wątku Przeszukaj ten wątek
  #341  
Nieprzeczytane 20-07-2012, 19:14
Stasienko's Avatar
Stasienko Stasienko jest offline
Moderator Forum
 
Zarejestrowany: Jan 2011
Miasto: Płock, mazowieckie.
Posty: 12 487
Domyślnie

Cytat:
Napisał Jarosław II
Wątek o tolerancji jest w czwartej linijce.
Posty o tolerancji przeniosłem we właściwe miejsce: http://www.klub.senior.pl/spoleczens...ge52-6976.html
__________________
Dzieli nas tylko czas......
Odpowiedź z Cytowaniem
  #342  
Nieprzeczytane 21-07-2012, 12:31
senior A.P. senior A.P. jest offline
Użytownik moderowany
 
Zarejestrowany: Dec 2007
Posty: 8 957
Domyślnie

Ja zapytam (w przeciwienstwie do tego tematu) :

Czy Bog wybiera sobie czlowieka lub cale narody ???
Ostatnio "przebakuje sie ",ze Polacy to narod wybrany przez Boga !
Doloze do tego pytanie : do bicia czy do chwaly ???
Odpowiedź z Cytowaniem
  #343  
Nieprzeczytane 21-07-2012, 14:05
Jarosław II's Avatar
Jarosław II Jarosław II jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Jan 2011
Miasto: Śląsk- Zagłębie
Posty: 39 405
Domyślnie

Cytat:
Napisał senior A.P.
Ja zapytam (w przeciwienstwie do tego tematu) :

Czy Bog wybiera sobie czlowieka lub cale narody ???
Ostatnio "przebakuje sie ",ze Polacy to narod wybrany przez Boga !
Doloze do tego pytanie : do bicia czy do chwaly ???
Trochę mylisz pojęcia, bo jeśli Pan Bóg sobie kogoś upodoba wtedy ten jest Jego wybrańcem. Natomiast my wybieramy Boga dwa razy, raz kiedy za nas decydują rodzice a drugi raz w naszym dorosłym życiu lub na łożu śmierci jako dupochron. Oczywiście moja wypowiedz dotyczy wierzących ( "w co niebądź") To prawda (moja prawda na własny użytek), że Polacy to naród wybrany i należy się z tego cieszyć. (To moje prywatne zdanie na mój prywatny użytek).
__________________
Moje wypowiedzi to wyłącznie moje prywatne zdanie. Źle Ci? To se popraw i nie patrz na rząd.
https://www.youtube.com/watch?v=HMLmXJQ4py4
http://www.youtube.com/watch?v=TshT_3izSrw
Odpowiedź z Cytowaniem
  #344  
Nieprzeczytane 21-07-2012, 15:25
Bianka's Avatar
Bianka Bianka jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Apr 2007
Miasto: Warszawa
Posty: 6 197
Domyślnie

Jeśli podejść do tematu poważnie, to samo jego sformułowanie jest nielogiczne. Człowiek nie ma nic do powiedzenia w kwestii wyboru Boga. Człowiek może jedynie wybrać sobie sposób wiary (czyli religię wraz ze wszystkimi jej wymogami). I to dopiero wówczas, gdy dorośnie.
A Bogu sposób modlitwy jest chyba obojętny. Przecież o piękną duszę chodzi, czyż nie?
__________________
Niespełnienie marzeń bywa czasem łutem szczęścia
Odpowiedź z Cytowaniem
  #345  
Nieprzeczytane 21-07-2012, 16:21
Jarosław II's Avatar
Jarosław II Jarosław II jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Jan 2011
Miasto: Śląsk- Zagłębie
Posty: 39 405
Domyślnie

Cytat:
Napisał Bianka
Jeśli podejść do tematu poważnie, to samo jego sformułowanie jest nielogiczne. Człowiek nie ma nic do powiedzenia w kwestii wyboru Boga. Człowiek może jedynie wybrać sobie sposób wiary (czyli religię wraz ze wszystkimi jej wymogami). I to dopiero wówczas, gdy dorośnie.
A Bogu sposób modlitwy jest chyba obojętny. Przecież o piękną duszę chodzi, czyż nie?
Nieskalaną.
__________________
Moje wypowiedzi to wyłącznie moje prywatne zdanie. Źle Ci? To se popraw i nie patrz na rząd.
https://www.youtube.com/watch?v=HMLmXJQ4py4
http://www.youtube.com/watch?v=TshT_3izSrw
Odpowiedź z Cytowaniem
  #346  
Nieprzeczytane 21-07-2012, 17:26
ostatek's Avatar
ostatek ostatek jest offline
Stały bywalec
Moderator
 
Zarejestrowany: Jun 2008
Posty: 4 251
Gaduła

Cytat:
Napisał senior A.P.
/.../Czy Bog wybiera sobie czlowieka lub cale narody ??? /.../
Ajtam, ajtam... Aztekowie też mieli swój 'święty węzełek' (chuharipiru) podarowany im przez Niebiosa... taki odpowiednik Arki Przymierza Izraelitów... i nikt nie mówi, że byli narodem wybranym...
I myślę, że mesjanizmy narodowe przynoszą więcej szkód niż pożytku...

A. Szmilichowski, wielce przeze mnie poważany, w jednym z ostatnich felietonów leciutko pokpiwa z wiary w podobne wybory człowieka przez Boga... przywołuje prolog Ewangelii Janowej:
"Na początku było Słowo, a Słowo było u Boga, i Bogiem było Słowo. Ono było na początku u Boga. Wszystko przez Nie się stało, a bez Niego nic się nie stało, co się stało." Jan 1,1-18
i zwraca uwagę na to, że nie ma tu mowy o specjalnej roli człowieka czy miłości Stwórcy do niego. Wybierając Mojżesza i dając mu Dekalog, z gruntu wiedział, że człowiek zlekceważy wszystkie przykazania i żadnemu się nie podporządkuje... i przez tysiąclecia Stwórca nie zainteresował się losami i rozwojem swego projektu...

Możemy przywołać wolną wolę, a więc i wolność wyborów... i gdzieś, w konsekwencji, odpowiedzialność i sprawiedliwy sąd. Trudno jednak nie pamiętać, że współcześni Mojżeszowi i jego następcy także, nie znali podobnych teorii. Piekło nie istniało, nie było diabła, a więc po śmierci nie było nagrody ani kary... śmierć i szeol kończyły wszystko (Ks. Koheleta 3.1-22).
19. Los bowiem synów ludzkich jest ten sam, co i los zwierząt; los ich jest jeden: jaka śmierć jednego, taka śmierć drugiego, i oddech życia ten sam. W niczym więc człowiek nie przewyższa zwierząt, bo wszystko jest marnością.
20. Wszystko idzie na jedno miejsce: powstało wszystko z prochu i wszystko do prochu znów wraca.
Dla jasności: Kohelet żył na przełomie IV–III w. p.n.e.

Bianko, do Twojego wywodu dodam, że człowiek jest dziwnym stworzeniem... uważa, że tylko on, w swojej religii, modli się dobrze; pozostali nie mają racji, wierzą i modlą się niewłaściwie. Robił więc wszysko, by tych innych zmusić do podobnych zachowań... czego w historii mieliśmy rozliczne dowody...
__________________
Odpowiedź z Cytowaniem
  #347  
Nieprzeczytane 21-07-2012, 18:41
piernatka's Avatar
piernatka piernatka jest offline
Czasem zajrzy
 
Zarejestrowany: Jan 2010
Posty: 95
Domyślnie

Cytat:
Napisał senior A.P.
Ja zapytam (w przeciwienstwie do tego tematu) :

Czy Bog wybiera sobie czlowieka lub cale narody ???
Ostatnio "przebakuje sie ",ze Polacy to narod wybrany przez Boga !
Doloze do tego pytanie : do bicia czy do chwaly ???


Na twoje pytania odpowiedź znajduje się w Biblii.
Psalm 65 werset 3 mówi: "Ty (Bóg) wysłuchujesz modlitwy, do ciebie przychodzi wszelki człowiek."
Dzieje Apostolskie w 10 rozdziale 34 i 35 wersecie mówią:
"Bóg nie ma względu na osobę, lecz w każdym narodzie miły
mu jest ten, kto się go boi i sprawiedliwie postępuje".
(Narodowość, kolor skóry ani stan majątkowy nie mają tu
znaczenia. Liczą się pobudki serca i postępowanie).
Odpowiedź z Cytowaniem
  #348  
Nieprzeczytane 21-07-2012, 20:57
waclaw46 waclaw46 jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Dec 2008
Miasto: Kraków
Posty: 17 617
Domyślnie

Cytat:
Bianka napisała-Człowiek może jedynie wybrać sobie sposób wiary (czyli religię wraz ze wszystkimi jej wymogami). I to dopiero wówczas, gdy dorośnie.
A Bogu sposób modlitwy jest chyba obojętny.
Masz zupełną rację w tym co opiszesz.Religia dodatkowo podziałami na wyznania zwiększa możliwości wyboru ludziom biorąc pod uwagę ich osobistą wyniesioną z domu i szkoły , etykę i nabytą wiedzę.
Chrzest niemowlaka i wybór już religii ,wyznania przez jego bliskich można by było połączyć z wręczeniem legitymacji partyjnej do której należą rodzice. Piszę o logice W jednym i drugim przypadku osesek jeszcze jest nie na poziomie by decydować za siebie.Może to kontrowersyjne ale prawdziwe jak patrzymy na ten obrządek i się nad tym zastanowimy.

Nazwa ma być rzucająca się w oczy i trochę kontrowersyjna ,zwiększa oglądalność strony .
Odpowiedź z Cytowaniem
  #349  
Nieprzeczytane 22-07-2012, 08:07
senior A.P. senior A.P. jest offline
Użytownik moderowany
 
Zarejestrowany: Dec 2007
Posty: 8 957
Domyślnie

Na wiele pytan jak zyc (?) Biblia faktycznie zawiera odpowiedzi .
Ale jak maja zyc ci co Biblii nie tylko ze nie znaja ale nie chce sie im Jej czytac ?

W USA praktykowane jest,ze Biblia jest w kazdym pokoju hotelowym podobnie jak i telewizor.

A ludzie zyja roznie.
Odpowiedź z Cytowaniem
  #350  
Nieprzeczytane 22-07-2012, 08:12
senior A.P. senior A.P. jest offline
Użytownik moderowany
 
Zarejestrowany: Dec 2007
Posty: 8 957
Domyślnie

Z ta wolna wola "ostatku" tez bywa roznie ,tak jak i z wyborem narodu i jego umilowania przez Pana Boga.

Podobnie jest w parach malzenskich - wybieraja sie i miluja do czasu kiedy to wkracza zazdrosc lub zdrada i co wtedy dzieje sie ?

Narod ktory zdradza Boga przestaje byc przez Niego umilowany.

Podobnie jest z ludzmi,no bo kto toleruje zdrade lub jest niewierny ?
Odpowiedź z Cytowaniem
  #351  
Nieprzeczytane 22-07-2012, 10:40
ostatek's Avatar
ostatek ostatek jest offline
Stały bywalec
Moderator
 
Zarejestrowany: Jun 2008
Posty: 4 251
Uśmiech

Augustynie, każdy Twój wpis jest dla mnie porażką... im dalej w las tym gorzej... myślę, że tylko Ty rozumiesz meandry i zawiłości własnego myślenia, choć i w tym wględzie mogę się mylić...

Biblia znajduje się w wielu polskich domach. I nic, a raczej niewiele, z tego wynika. To trudna księga i niełatwo ją zrozumieć... zawarte w niej odpowiedzi na pytanie: jak żyć, były dobre tysiąclecia temu. Dziś wiele z nich się zdezaktualizowało. Pozostały tylko prawdy ponadczasowe. CJDU.
Warto także zwrócić uwagę na 'imprimatur'. Bez niego Biblia znajduje się na Indeksie Ksiąg Zakazanych; nie powinna być czytana.
Dokładniejszy sposób na życie znajdziemy w Koranie.
Cytat:
Napisał senior A.P.
/.../ Narod ktory zdradza Boga przestaje byc przez Niego umilowany./.../
Uczłowieczasz Boga. Przypisujesz Mu ludzkie cechy, niekoniecznie najlepsze, mówisz za Niego, bo chyba nie w Jego imieniu... pycha to jest czy niewiedza? Tak naprawdę nie wiesz nic o boskich upodobaniach... przemówił do człowieka Dekalogiem... a i jego treść do końca nie jest pewna, bo zapisu dokonał człowiek... czy wiernie? hm... wystarczy porównać zapis starotestamentowy z katolickim... i okaże się, że człowiek poprawił Boga...

Mam gorącą prośbę o jaśniejsze, bardziej zrozumiałe, formułowanie myśli. Enigmatyczne odpowiedzi szklanej kuli czy tarota w porównaniu z Twoimi... to miętka z bobem...
__________________
Odpowiedź z Cytowaniem
  #352  
Nieprzeczytane 22-07-2012, 13:22
Bianka's Avatar
Bianka Bianka jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Apr 2007
Miasto: Warszawa
Posty: 6 197
Domyślnie

Cytat:
Napisał ostatek
19. Los bowiem synów ludzkich jest ten sam, co i los zwierząt; los ich jest jeden: jaka śmierć jednego, taka śmierć drugiego, i oddech życia ten sam. W niczym więc człowiek nie przewyższa zwierząt, bo wszystko jest marnością.
20. Wszystko idzie na jedno miejsce: powstało wszystko z prochu i wszystko do prochu znów wraca.
Dla jasności: Kohelet żył na przełomie IV–III w. p.n.e.

Bianko, do Twojego wywodu dodam, że człowiek jest dziwnym stworzeniem... uważa, że tylko on, w swojej religii, modli się dobrze; pozostali nie mają racji, wierzą i modlą się niewłaściwie. Robił więc wszysko, by tych innych zmusić do podobnych zachowań... czego w historii mieliśmy rozliczne dowody...

Jasne, że tak.
Człowiek ubzdurał sobie, że jest czymś lepszym od innych żywych istot, a w rzeczywistości... Najpiękniejszy stosunek do innych dzieci Matki Natury mieli tak naprawdę poganie. Starali się zrozumieć otaczający ich świat i szanowali go.

Wiara i religia były często cynicznie wykorzystywane jako pretekst do licznych wojen i prześladowań innowierców, a prawdziwym celem tych walk była władza i zdobycie rozmaitych dóbr. Gdzie tam było miejsce na przestrzeganie tych elementarnych zasad, jakie zawiera Dekalog...


Cytat:
Napisał Wacław Puchała
Religia dodatkowo podziałami na wyznania zwiększa możliwości wyboru ludziom biorąc pod uwagę ich osobistą wyniesioną z domu i szkoły , etykę i nabytą wiedzę.
Chrzest niemowlaka i wybór już religii ,wyznania przez jego bliskich można by było połączyć z wręczeniem legitymacji partyjnej do której należą rodzice. Piszę o logice W jednym i drugim przypadku osesek jeszcze jest nie na poziomie by decydować za siebie.Może to kontrowersyjne ale prawdziwe jak patrzymy na ten obrządek i się nad tym zastanowimy.
Wszelkie podziały na wyznania wynikły z tego, że co wraźliwsi ludzie nie mogli pogodzić się z faktem, że głoszone przez Kościół zasady nie znajdują żadnego odzwierciedlenia w życiu rozmaitych jego dostojników. I to im większej rangi dostojnik, tym mniej przestrzegał nawet 10 przykazań. A za monety można było sobie odpust kupić

Rodzice chcą, aby dzieci kontynuowały tradycje, dzieci - gdy dorastają - zaczynają mieć swoje zdanie i wcale nie zawsze chcą pozostać tam, gdzie zostały przy urodzeniu "zapisane". Może chrześcijaństwo, a szczególnie katolicyzm, odegrało już swoją rolę w historii? Długa i kręta jest droga, którą przeszło, pierwsi chrześcijanie być może byliby zszokowani obecnie przyjętymi prawdami i dogmatami.
A czy człowiek w ogóle nie powinien być Człowiekiem NIE ZE STRACHU przed kontrowersyjnym życiem pozagrobowym, ale dlatego, że po prostu tak powinno być? Jeżeli ludzie to zrozumieją, religie przestaną istnieć.

Przepraszam, jeśli napisałam zbyt skrótowo, mam nadzieję, że zostanę mimo to zrozumiana
__________________
Niespełnienie marzeń bywa czasem łutem szczęścia

Ostatnio edytowane przez Bianka : 22-07-2012 o 13:34.
Odpowiedź z Cytowaniem
  #353  
Nieprzeczytane 22-07-2012, 16:37
ostatek's Avatar
ostatek ostatek jest offline
Stały bywalec
Moderator
 
Zarejestrowany: Jun 2008
Posty: 4 251
Gaduła

Bianko, z dwóch forowiczów jeden krzyczał, że jego postów nie rozumiem, drugiemu ja krzyczę, prosto w ucho, że wielu jego wpisów nie rozumiem... choć wydaje mi się, że radzę sobie z tekstami, że umiem czytać... hm... żeby odbiór był właściwy, konieczny jest również czytelny przekaz...

Napisałam kiedyś w blogu, że wojny bywają kosztowne, więc te o terytoria czy korzyści gospodarcze, wcześniej czy później przestają się opłacać i kończą się dążeniem do ugody przez jedną ze stron lub przez obydwie... wojny religijne nie kończą się nigdy... na tej płaszczyźnie kompromis i pojednanie wydają się czymś nie do przyjęcia. Religie oparte są na uczuciach i emocjach... więcej w nich 'nieuchwytnego' niż faktów empirycznie sprawdzonych... dlatego łatwo jest ją wykorzystywać, nie zawsze w celach religijnych. I tak np. wyprawy krzyżowe, które miały tak naprawdę podłoże ekonomiczne, były prowadzone pod hasłem odbicia Ziemi Świętej z rąk niewiernych...

Dotyczy to także innych religii. W wielu miejscach naszego forum, a także w sieci, czytam o strachu przed islamem. Akurat przerabiam kilka opracowań dot. tej religii i dochodzę do wniosku, że jej założenia są bardzo pokojowe, więc strach powinien być nieporozumieniem. Jednocześnie patrzę i widzę... dlatego spodobało mi się określenie amerykańskiego politologa Daniela Pipesa - islamizm. I jak mówi Wiki:
"Część politologów zauważa, że pojęcie islamizmu jest nowym określeniem doktryny dominującej w islamie od jego powstania. W głównym nurcie islamu, zarówno w wersji sunnickiej jak i szyickiej, religia, państwo i prawo są nierozerwalnie ze sobą związane. Obowiązkiem wierzącego muzułmanina, wyraźnie wynikającym zarówno z Koranu jak i z tradycji (sunna), jest walka o zaprowadzenie państwa i prawa islamskiego na całym świecie. Inaczej niż w chrześcijaństwie, islam nie przewiduje rozdziału religii od państwa a każde działanie w celu separacji sfery religijnej i świeckiej ma charakter antyreligijny. W związku z tym islamizm jest we współczesnym islamie dominującym prądem politycznym i intelektualnym."
http://pl.wikipedia.org/wiki/Islamizm
Fundamentalizm zawsze bywa groźny. Jest tym groźniejszy im delikatniejszych, bardziej osobistych - emocjonalnych, sfer życia dotyczy...
http://pl.wikipedia.org/wiki/Fundamentalizm_religijny

Zgadzam się z tezą, że "człowiek w ogóle nie powinien być Człowiekiem NIE ZE STRACHU przed kontrowersyjnym życiem pozagrobowym, ale dlatego, że po prostu tak powinno być"... ale myślę, że do celu jeszcze droga daleka. Nie wykluczam, że kiedyś tak się stanie. Era Wodnika, w którą wchodzimy... być może połączymy naukę, intuicję i duchowość; przejdziemy na wyższy poziom świadomości... ech, pisałam o tym w blogu. Na forum wpisy mają być krótkie i rozrywkowe, przypomnę więc tylko:
Era Byka – od 4 do 2 tys. lat p.n.e. – kultura egipska, piramidy, świątynie, astronomia a właściwie astrologia.
Era Barana – 2 tys. lat p.n.e. - Początki kultury duchowej. Epos Gilgamesz, Wedy... i inne święte księgi (Biblia - ST, spisywany od XII w.p.n.e.), dzięki którym przekazano doświadczenia religijne z pokolenia na pokolenie.
Era Ryb – Europa pozostająca pod wpływem chrześcijaństwa próbuje narzucić tę świadomość światu...

Nie ukrywam, że bardzo liczę na dialog międzyreligijny... to trochę więcej niż ekumenizm... i myślę, że podobne rozmowy mogą być nawet łatwiejsze niż te dot. wyłącznie ekumenizmu w chrześcijaństwie... bo żadna z religii nie jest ważniejsza, każda mówi o miłości i przyzwoitym życiu, więc może...
Transkonfesja... o. de Mello został wyklęty za transkonfesję - chciał aby każdy człowiek w każdej świątyni czuł się dobrze, bo Bóg jest ten sam, choć różnie nazywany i każda (dobra) ścieżka prowadzi do Niego...

Ups, rozpełzłam się, spadam... książki się na mnie rzucają... a większy jest pożytek z czytania niż mojego pisania tutaj...
__________________

Ostatnio edytowane przez ostatek : 24-07-2012 o 10:53.
Odpowiedź z Cytowaniem
  #354  
Nieprzeczytane 22-07-2012, 18:55
Jarosław II's Avatar
Jarosław II Jarosław II jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Jan 2011
Miasto: Śląsk- Zagłębie
Posty: 39 405
Domyślnie

Ciekawe czy wszystkim kobietom jest islam na rękę, Lila ma obawy, aby chodzić w burkach z siatą na widzenie, czy tylko niektórym aby zasłonić wady urody i co na to kobiety wyzwolone, sufrażystki, feministki ale także i te od róży różańcowej. Czy kobieta w islamie ma wybór aby być pacyfistką? Ostatecznie nie mam nic przeciwko, lubię walczyć to dżihad mi pasuje a w islamie tylko mężczyzna się liczy a kobieta do garów i pieluch. A i najważniejsze jak tam z pisaniem "na" internecie? Na razie modlę się do Czterech Wiatrów, to najwyższa religia, wszystkie inne są pod nią.
__________________
Moje wypowiedzi to wyłącznie moje prywatne zdanie. Źle Ci? To se popraw i nie patrz na rząd.
https://www.youtube.com/watch?v=HMLmXJQ4py4
http://www.youtube.com/watch?v=TshT_3izSrw
Odpowiedź z Cytowaniem
  #355  
Nieprzeczytane 22-07-2012, 20:12
Bianka's Avatar
Bianka Bianka jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Apr 2007
Miasto: Warszawa
Posty: 6 197
Domyślnie

Hmmm... A turban pozwala mężczyźnie skryć niedostatki fryzury, a nawet jej całkowity brak, no i dodaje trochę wzrostu. Też same plusy
__________________
Niespełnienie marzeń bywa czasem łutem szczęścia
Odpowiedź z Cytowaniem
  #356  
Nieprzeczytane 22-07-2012, 21:07
Jarosław II's Avatar
Jarosław II Jarosław II jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Jan 2011
Miasto: Śląsk- Zagłębie
Posty: 39 405
Domyślnie

Za bardzo się nie znam, bo jestem tylko poukurcz na kolanach, ale czy turban to symbol religijny?
__________________
Moje wypowiedzi to wyłącznie moje prywatne zdanie. Źle Ci? To se popraw i nie patrz na rząd.
https://www.youtube.com/watch?v=HMLmXJQ4py4
http://www.youtube.com/watch?v=TshT_3izSrw
Odpowiedź z Cytowaniem
  #357  
Nieprzeczytane 22-07-2012, 21:15
Bianka's Avatar
Bianka Bianka jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Apr 2007
Miasto: Warszawa
Posty: 6 197
Domyślnie

Też się nie znam. A burka?
__________________
Niespełnienie marzeń bywa czasem łutem szczęścia
Odpowiedź z Cytowaniem
  #358  
Nieprzeczytane 22-07-2012, 21:18
Jarosław II's Avatar
Jarosław II Jarosław II jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Jan 2011
Miasto: Śląsk- Zagłębie
Posty: 39 405
Domyślnie

http://www.eioba.pl/a/23s/zasady-ubi...iety-w-islamie
__________________
Moje wypowiedzi to wyłącznie moje prywatne zdanie. Źle Ci? To se popraw i nie patrz na rząd.
https://www.youtube.com/watch?v=HMLmXJQ4py4
http://www.youtube.com/watch?v=TshT_3izSrw
Odpowiedź z Cytowaniem
  #359  
Nieprzeczytane 22-07-2012, 22:51
ostatek's Avatar
ostatek ostatek jest offline
Stały bywalec
Moderator
 
Zarejestrowany: Jun 2008
Posty: 4 251
Uśmiech

Cytat:
Napisał Bianka
Hmmm... A turban pozwala mężczyźnie skryć niedostatki fryzury, a nawet jej całkowity brak, no i dodaje trochę wzrostu. Też same plusy
Prawdopodobnie turban był nakryciem głowy starszym od Biblii... później stał się tradycyjnym elementem ubioru noszonym przez Arabów, a jeszcze później - częścią stroju muzułmanina. Hadisy mówią, że jest znakiem islamu a także symbolem godności. Kolor i wielkość określa pozycję społeczną. I tak: zielony noszą potomkowie Mahometa, czarny - asceci, biały - pielgrzymujący do Mekki, choć ten kolor oznacza także wyznawcę islamu i sam islam, niebieski symbolizuje chrześcijan, czerwony - sufich, żółty - żydów.
__________________
Odpowiedź z Cytowaniem
  #360  
Nieprzeczytane 22-07-2012, 23:21
Arti's Avatar
Arti Arti jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Sep 2008
Miasto: Radom
Posty: 22 485
Domyślnie

"Dżihad
Bardzo często, kiedy mowa o islamie, słyszy się słowo dżihad w znaczeniu „święta wojna”. Dżihad ma jednak w języku arabskim dosłowne znaczenie: „dokładanie starań, podejmowanie wysiłków” (ten sam rdzeń dż-h-d jest w słowie idżtihad – „wysiłek, tworzenie prawa” czy mudżahid – szyicki uczony prawnik). Terminem tym określa się w islamie wysiłki i starania na „ścieżce Boga” w celu ustanowienia w świecie panowania dobra i sprawiedliwości, a wykorzenienia zła i ucisku, a zatem także wszelkie działania podejmowane na rzecz szerzenia islamu. W islamie nie było nigdy pojęcia „świętej” czy religijnej wojny, całe życie muzułmanów jest bowiem podporządkowane Bogu. Jak formułuje to prof. J. Danecki, „kopanie piłki czy jedzenie szparagów jest dla muzułmanina tak samo religijne jak odmawianie modlitwy”.

cd
----> http://www.wiez.com.pl/islam/index.php?id=10
__________________
Odpowiedź z Cytowaniem
Odpowiedz

 



Podobne wątki
Wątek Autor wątku Senior Cafe Odpowiedzi Ostatni Post / Autor
Jak trwoga to do Boga ewikomega Społeczeństwo 42 18-12-2012 11:31
Co wypada robić seniorowi? - komentarze Mar-Basia Ogólny 497 17-10-2012 19:19
Stary człowiek = chory człowiek? Seniorzy w Polsce - komentarze elzbietab44 Ogólny 10 19-09-2011 10:37
Wszystko W Rękach Boga Prefekt Społeczeństwo - wątki archiwalne 51 27-07-2009 07:36
wybrał wolność ... Kazimierz Polityka - wątki archiwalne 16 04-12-2008 22:12

Narzędzia wątku Przeszukaj ten wątek
Przeszukaj ten wątek:

Zaawansowane wyszukiwanie

Zasady pisania postów
Nie Możesz: tworzenie nowych wątków
Nie Możesz: odpowiadanie na posty
Nie Możesz: wysłanie załączników
Nie Możesz: edytowanie swoich postów

vB code jest Wł.
UśmieszkiWł.
kod [IMG] jest Wł.
kod HTML jest Wył.
Skocz do forum


Czasy w strefie GMT +2. Teraz jest 16:38.

 
Powered by: vBulletin Version 3.5.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.