menu

senior.pl - aktywni w każdym wieku

Wróć   Klub Senior Cafe > Generacja 50Plus > Społeczeństwo
Zarejestruj się FAQ / Pomoc Szukaj Dzisiejsze Posty Oznacz Fora Jako Przeczytane

Społeczeństwo Sprawy społeczne wielkie i całkiem małe. Religia, dyskryminacja, działalność charytatywna, problemy społeczne - nie tylko seniorów. UWAGA - bez polityki.

Odpowiedz
Narzędzia wątku Przeszukaj ten wątek
  #421  
Nieprzeczytane 29-07-2012, 12:22
senior A.P. senior A.P. jest offline
Użytownik moderowany
 
Zarejestrowany: Dec 2007
Posty: 8 957
Domyślnie

Jak jestes dobrym i sprawiedliwym czlowiekiem to nie tylko zaglosuje ale udziele kazdego wsparcia !
Odpowiedź z Cytowaniem
  #422  
Nieprzeczytane 29-07-2012, 17:22
Jarosław II's Avatar
Jarosław II Jarosław II jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Jan 2011
Miasto: Śląsk- Zagłębie
Posty: 39 405
Domyślnie

Cytat:
Napisał senior A.P.
Jak jestes dobrym i sprawiedliwym czlowiekiem to nie tylko zaglosuje ale udziele kazdego wsparcia !
Nie wyobrażam sobie nie mieć prywatności, tylko tłumy nachalnych dziennikarzy przy dziurce od klucza mojego wychodka. Lepiej nie głosuj, chociaż na pewno byłbym lepszy do połowy tych "zawodowych polityków". Tak to jestem panisko dla siebie a tak musiał bym być na "służbie" i każdy kto nie może trafić palcem do d...y miałby prawo powiedzieć, że mnie wybrał i mam go reprezentować.
Tak jak sam sobie wybrałem Boga jak uzyskałem pełnoletność, tak będę sam za siebie decydował.
__________________
Moje wypowiedzi to wyłącznie moje prywatne zdanie. Źle Ci? To se popraw i nie patrz na rząd.
https://www.youtube.com/watch?v=HMLmXJQ4py4
http://www.youtube.com/watch?v=TshT_3izSrw
Odpowiedź z Cytowaniem
  #423  
Nieprzeczytane 29-07-2012, 22:25
waclaw46 waclaw46 jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Dec 2008
Miasto: Kraków
Posty: 17 617
Domyślnie

Cytat:
Od Boga oczekuje SPRAWIEDLIWOSCI
A jak ty rozumiesz sprawiedliwość bo pojęcie to jest uzależnione od człowieka jego kultury w której się wychowywał.

Dzisiaj na mojej tablicy na facebook-u ciekawy wpis Piotra Tymochowicza , myślę że się nie obrazi że na SC publikuję.

Rozliczyć Jahwe !!! Proponuję ........

Mamy pretensje do partii politycznych - że nie zamieniają naszego życia w jeden wielki ciąg rajskich raf - a czy przypadkiem to nie my jesteśmy kreatorami zdarzeń w których uczestniczymy ?
Czy to aby nie My sami decydujemy o naszej przyszłości ?

Co mają do tego partie polityczne ?

To nie one mają nam znaleźć pracę to nie one zawozić dzieci do przedszkoli - to nie one mają być substytutami naszych rodziców...... ciekawe dlaczego ludzie nie mają pretensji do Pana Boga, że ***** im załatwił nigdy nie mają pretensji do samych siebie, że spierdolili sobie i najbliższym całe życie a mają pretensję do partii politycznych ))))))

Jasne, że podatki, Zusy, Krusy i inne gówna - ale na litość Boską (cokolwiek to oznacza) czas może zmienić mentalność z mentalności parweniusza- niewolnika na mentalność wolnego człowieka.

Jeśli coś się komuś nie podoba, to zamiast biadolić i wieszać psy - trzeba wyjechać tam gdzie Raj jest na ziemi, a że nie ma na to środków - to może nie wina partii politycznych - tylko własnej głupoty czy własnego nieudacznictwa ?

Państwo jako - struktura polityczna, powinna być po to, by chronić najsłabszych , niepełnosprawnych, dzieci , emerytów itd... ale nie starych koni - malkontentów.
Odpowiedź z Cytowaniem
  #424  
Nieprzeczytane 29-07-2012, 23:51
Bianka's Avatar
Bianka Bianka jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Apr 2007
Miasto: Warszawa
Posty: 6 197
Domyślnie

Cytat:
Napisał Wacław Puchała
Jeśli coś się komuś nie podoba, to zamiast biadolić i wieszać psy - trzeba wyjechać tam gdzie Raj jest na ziemi, a że nie ma na to środków - to może nie wina partii politycznych - tylko własnej głupoty czy własnego nieudacznictwa ?
Ogólnie - jak zwykle słuszna wypowiedź.
Zapytam tylko: a jeśli są środki, to gdzie jest ten Raj???
__________________
Niespełnienie marzeń bywa czasem łutem szczęścia
Odpowiedź z Cytowaniem
  #425  
Nieprzeczytane 30-07-2012, 10:14
piernatka's Avatar
piernatka piernatka jest offline
Czasem zajrzy
 
Zarejestrowany: Jan 2010
Posty: 95
Domyślnie

Cytat:
Napisał Wacław Puchała
A jak ty rozumiesz sprawiedliwość bo pojęcie to jest uzależnione od człowieka jego kultury w której się wychowywał.



Rozliczyć Jahwe !!! Proponuję ........

Mamy pretensje do partii politycznych - że nie zamieniają naszego życia w jeden wielki ciąg rajskich raf - a czy przypadkiem to nie my jesteśmy kreatorami zdarzeń w których uczestniczymy ?
Czy to aby nie My sami decydujemy o naszej przyszłości ?

Co mają do tego partie polityczne ?

To nie one mają nam znaleźć pracę to nie one zawozić dzieci do przedszkoli - to nie one mają być substytutami naszych rodziców...... ciekawe dlaczego ludzie nie mają pretensji do Pana Boga, że ***** im załatwił nigdy nie mają pretensji do samych siebie, że spierdolili sobie i najbliższym całe życie a mają pretensję do partii politycznych ))))))

.


Przepraszam! Może ja czegoś nie zrozumiałam.
ALE ROZLICZYĆ JAHWE? A niby z czego?
Czy to ON każe niszczyć i zatruwać środowisko? Czy to ON każe okradać najbiedniejszych, nadużywać alkoholu, mordować, prowadzić wieloletnie wojny? Czy to Jahwe polecił zdemoralizowanym rodzicom znęcać się nad swoimi dziećmi i je zabijać?
Biblia uczy, że Bóg najpierw stworzył ziemię i wszystko na niej. Wszystko co było potrzebne człowiekowi do normalnego życia. Gdy stworzył człowieka dał mu pewne nakazy i zakazy i oczekiwał posłusznego dostosowania się do nich. Człowiek miał wykonywać określoną pracę. Miał opiekować się ziemią i wszystkim co na niej istniało, a rozmnażając się miał ją zaludnić. To wszystko jest opisane w Księdze Rodzaju w pierwszych czterech rozdziałach. Bez względu na to czy w to wierzysz, czy nie to warto sobie poczytać. Reasumując, to Jahwe załatwił człowiekowi wszystko. Człowiek sam sobie zamienił to wszystko w *****. Drwi z Boga, jego przykazań, a jednocześnie oczekuje cudów. Bóg dał człowiekowi naprawdę niezwykły rozum i wolną wolę. Poprzez Biblię chciał nauczyć jak właściwie żyć. A co człowiek robi z tymi darami to już jego osobisty wybór.
Odpowiedź z Cytowaniem
  #426  
Nieprzeczytane 30-07-2012, 11:50
poduszyciel poduszyciel jest offline
Początkujący
 
Zarejestrowany: Nov 2007
Posty: 48
Domyślnie

Cytat:
Napisał piernatka
Przepraszam! Może ja czegoś nie zrozumiałam.
ALE ROZLICZYĆ JAHWE? A niby z czego?
Czy to ON każe niszczyć i zatruwać środowisko? Czy to ON każe okradać najbiedniejszych, nadużywać alkoholu, mordować, prowadzić wieloletnie wojny? Czy to Jahwe polecił zdemoralizowanym rodzicom znęcać się nad swoimi dziećmi i je zabijać?
Biblia uczy, że Bóg najpierw stworzył ziemię i wszystko na niej. Wszystko co było potrzebne człowiekowi do normalnego życia. Gdy stworzył człowieka dał mu pewne nakazy i zakazy i oczekiwał posłusznego dostosowania się do nich. Człowiek miał wykonywać określoną pracę. Miał opiekować się ziemią i wszystkim co na niej istniało, a rozmnażając się miał ją zaludnić. To wszystko jest opisane w Księdze Rodzaju w pierwszych czterech rozdziałach. Bez względu na to czy w to wierzysz, czy nie to warto sobie poczytać. Reasumując, to Jahwe załatwił człowiekowi wszystko. Człowiek sam sobie zamienił to wszystko w *****. Drwi z Boga, jego przykazań, a jednocześnie oczekuje cudów. Bóg dał człowiekowi naprawdę niezwykły rozum i wolną wolę. Poprzez Biblię chciał nauczyć jak właściwie żyć. A co człowiek robi z tymi darami to już jego osobisty wybór.
Ale jest też powiedziane w Mądrej Księdze, iż włos z głowy spaść nie może bez woli Boga... Więc pośrednio to Bóg jest winien za wszystko...Przepraszam, jeśli kogoś obrażam
Odpowiedź z Cytowaniem
  #427  
Nieprzeczytane 30-07-2012, 12:13
waclaw46 waclaw46 jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Dec 2008
Miasto: Kraków
Posty: 17 617
Domyślnie

Cytat:
Piernatka napisała-Poprzez Biblię chciał nauczyć jak właściwie żyć.
Zgadzam się z tobą że ta książka niesie przekaz jak żyć ale 2000 lat temu.
Odpowiedź z Cytowaniem
  #428  
Nieprzeczytane 30-07-2012, 12:14
wankabor's Avatar
wankabor wankabor jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Jan 2008
Miasto: 25-019 Kielce
Posty: 19 308
Domyślnie

Cytat:
Napisał piernatka
Przepraszam! Może ja czegoś nie zrozumiałam.

Biblia uczy, że Bóg najpierw stworzył ziemię i wszystko na niej. To wszystko jest opisane w Księdze Rodzaju w pierwszych czterech rozdziałach. Reasumując, to Jahwe załatwił człowiekowi wszystko. ,Bóg dał człowiekowi naprawdę niezwykły rozum i wolną wolę. .

Z pewnością czegoś nie zrozumiałaś, ale to nie grzech.
Biblia i Księga Rodzaju to nie dzieła naukowe, szkoda czasu na czytanie. A Jahwe to chyba Bóg Żydów , czy Polaków również, bo ja teraz nie zrozumiałam.
Jeżeli Bóg rozdawał rozumy to nie wszystkim dał niezwykły., a z wolnej woli to ogrom ludzi zrezygnowało.

Ostatnio edytowane przez wankabor : 30-07-2012 o 20:18.
Odpowiedź z Cytowaniem
  #429  
Nieprzeczytane 30-07-2012, 13:47
ostatek's Avatar
ostatek ostatek jest offline
Stały bywalec
Moderator
 
Zarejestrowany: Jun 2008
Posty: 4 251
Uśmiech

Cytat:
Napisał wankabor
/.../ Biblia i Księga Rodzaju to dzieła naukowe, szkoda czasu na czytanie. A Jahwe to chyba Bóg Żydów , czy Polaków również, bo ja teraz nie zrozumiałam.
Jeżeli Bóg rozdawał rozumy to nie wszystkim dał niezwykły., a z wolnej woli to ogrom ludzi zrezygnowało.
Będę broniła mądrości starych, świętych ksiąg - nie tylko Biblii, dopóki klawiatury i dostępu do sieci wystarczy. Do tychże ksiąg sięga wielu naukowców rozmaitych dziedzin, nie tylko teologów ale również archeologów, historyków, filozofów, etyków, medyków, fizyków, astronomów, etc.... wielu fragmentów współczesna nauka jeszcze nie umie odczytać np. kodeksy majańskie i azteckie, Wedy... nie wiemy na jakiej zasadzie działała Arka Przymierza, Święty Węzełek Azteków, wóz Ezechiela, wimany...
Mając powyższe na uwadze nie żałuję czasu na ich czytanie, zastanawiając się jaką wartość będą miały obecne książki naukowe za 100 lat.

Żydowski Jahwe, chrześcijański Bóg, muzułmański Allah jest tym samym Bogiem. Słowiańscy bogowie sprytnie się pochowali w wielu rytuałach i obyczajach nie tylko ludowych. Istnieją i oddajemy im - czasami nieświadomie - cześć.

Muzułmanie mówią, iż sprawiedliwym jest nierówny podział rozumów... nie powinnam się więc buntować na przydział maleńkiego... ale często to robię...
__________________
Odpowiedź z Cytowaniem
  #430  
Nieprzeczytane 30-07-2012, 14:29
wankabor's Avatar
wankabor wankabor jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Jan 2008
Miasto: 25-019 Kielce
Posty: 19 308
Domyślnie

Cytat:
Napisał ostatek
Będę broniła mądrości starych, świętych ksiąg - nie tylko Biblii,. Do tychże ksiąg sięga wielu naukowców rozmaitych dziedzin, nie tylko teologów ale również archeologów, historyków, filozofów, etyków, medyków, fizyków, astronomów, etc.... wielu fragmentów współczesna nauka jeszcze nie umie odczytać np. kodeksy majańskie i azteckie, .

Żydowski Jahwe, chrześcijański Bóg, muzułmański Allah jest tym samym Bogiem.

Muzułmanie mówią, iż sprawiedliwym jest nierówny podział rozumów... nie powinnam się więc buntować na przydział maleńkiego... ale często to robię...

Twoją pasją są wszelkie religie, ja ograniczam się do jednej, którą wpajano mi do głowy w szkole podstawowej. Dalszej edukacji już nie miałam, a więc i wiedza moja maleńka.
Niby dlaczego to święte księgi? przecież pisali je ludzie , a nie bogowie. Skoro o do tych ksiąg zaglądają wielcy uczeni , to ja nie mam szans dorównać im w interpretacji i zrozumieniu tematu. Szkoda więc mojego czasu.
Z tymi bogami też mi coś nie pasuje, bo Jahwe i Allach niech będzie , że to ten sam, ale chrześcijański to już jest inny., występuje aż w trzech osobach, jest Ojciec, Syn i Duch, a to prawdopodobnie jest wymysł Pawła z Tarsu.
O tym,że natura nie równo obdarza ludzi rozumem wiadomo od wieków. Ale jestem przekora. Dość dawno temu, moja współpracownica określiła mnie jako niegroźny odmieniec.

Ostatnio edytowane przez wankabor : 30-07-2012 o 14:37.
Odpowiedź z Cytowaniem
  #431  
Nieprzeczytane 30-07-2012, 17:29
piernatka's Avatar
piernatka piernatka jest offline
Czasem zajrzy
 
Zarejestrowany: Jan 2010
Posty: 95
Domyślnie

Cytat:
Napisał wankabor
Z pewnością czegoś nie zrozumiałaś, ale to nie grzech.
Biblia i Księga Rodzaju to dzieła naukowe, szkoda czasu na czytanie. A Jahwe to chyba Bóg Żydów , czy Polaków również, bo ja teraz nie zrozumiałam.
Jeżeli Bóg rozdawał rozumy to nie wszystkim dał niezwykły., a z wolnej woli to ogrom ludzi zrezygnowało.

JAHWE definicja: Imię własne jedynego prawdziwego Boga. On sam sobie je nadał. Jahwe jest stwórcą i całkiem słusznie Najwyższym Władcą wszechświata. "Jahwe" jest zapisem fonetycznym hebrajskiego tetragramu, który znaczy: "On powoduje, że się staje". Te cztery hebrajskie litery można przetransliterować w wielu językach na JHVH lub JHWH.

W polskich przekładach Biblii można znaleźć imię Boże w formie Jahwe między innymi w:
Biblia gdańska: 2 Mojżeszowa 6:3
Biblia Tysiąclecia (wyd.I i II) Imię Jahwe występuje w całych Pismach Hebrajskich z wyjątkiem Księgi Psalmów
Przekład KUL-u: Imię Jahwe występuje w całych Pismach Hebrajskich.
Biblia Warszawska: W niektórych wydaniach imię Boże w formie Jahwe można znaleźć w 2 Mojżeszowej 3:14 i 6:3, w 4 Mojżeszowej 14: 35 oraz w Izajasza 40: 10 i 48: 17.
Wydanie Nowego Swiata w formie Jehowa w całych Pismach Hebrajskich i Greckich.

Skoro religie chrześcijańskie uważają Jezusa za Syna Bożego i Wybawiciela, to dlaczego nie chcą uznać jego Ojca Jahwe za swego Boga?
A co do rozumu to nie jest tak, że Bóg każdemu z osobna rozdaje - jednemu lepszy, drugiemu gorszy.
Bóg stwarzając człowieka dał mu właśnie ten wspaniały rozum i wolną wolę. Oczekiwał też, że człowiek zrobi dobry użytek z tych darów. Z wolnej woli człowiek wcale nie zrezygnował, tylko użył jej w niewłaściwy sposób.
Odpowiedź z Cytowaniem
  #432  
Nieprzeczytane 30-07-2012, 18:48
piernatka's Avatar
piernatka piernatka jest offline
Czasem zajrzy
 
Zarejestrowany: Jan 2010
Posty: 95
Domyślnie

Cytat:
Napisał wankabor
Niby dlaczego to święte księgi? przecież pisali je ludzie , a nie bogowie. Skoro o do tych ksiąg zaglądają wielcy uczeni , to ja nie mam szans dorównać im w interpretacji i zrozumieniu tematu. Szkoda więc mojego czasu.
Z tymi bogami też mi coś nie pasuje, bo Jahwe i Allach niech będzie , że to ten sam, ale chrześcijański to już jest inny., występuje aż w trzech osobach, jest Ojciec, Syn i Duch, a to prawdopodobnie jest wymysł Pawła z Tarsu.
O tym,że natura nie równo obdarza ludzi rozumem wiadomo od wieków. Ale jestem przekora. Dość dawno temu, moja współpracownica określiła mnie jako niegroźny odmieniec.


Dlaczego święte? Ano dlatego, że chociaż spisywali je ludzie, to kierował nimi duch Boży. Na przykład: gdy dyrektor jakiegoś przedsiębiorstwa dyktuje swojej sekretarce list do kontrachenta, to nie będzie list sekretarki tylko dyrektora.
TRÓJCA definicja: Fundamentalna doktryna kościołów chrześcijaństwa. Według atanazjańskiego symbolu wiary są trzy Osoby Boskie (Ojciec, Syn i Duch Święty), a każda z nich rzekomo jest wieczna i wszechmocna, żadna nie jest ani większa, ani mniejsza od pozostałych, każda z nich jest Bogiem, ale wszystkie razem są tylko jednym Bogiem.

Skąd się wywodzi nauka o Trójcy?

W The New Encyclopedia Britannica powiedziano: "W Nowym Testamencie nie spotykamy ani słowa Trójca, ani wyraźnego potwierdzenia tej doktryny, a Jezus i jego naśladowcy nie myśleli zaprzeczać Szemie ze Starego Testamentu: 'Słuchaj, Izraelu: Pan, Bóg nasz, Pan jeden jest' (Powt. Pr. 6:4)
Doktryna ta kształtowała się stopniowo przez kilka stuleci wśród licznych sporów. Pod koniec IV stulecia dogmat o Trójcy otrzymał postać w zasadzie obowiązującą po dziś dzień"
W New Catholic Encyclopedia czytamy: "Wyrażenie 'jeden Bóg w trzech Osobach' przyjęło się na stałe i zostało na dobre wcielone do chrześcijańskiego życia i wyznania wiary pod koniec IV stulecia. Dopiero to sformułowanie zasługuje na miano dogmatu o Trójcy. U Ojców Kościoła nie spotyka się niczego, co by w najmniejszym stopniu przypominało taki pogląd czy punkt widzenia" (1967, t.XIV,s299).

W The Encyclopedia Americana znajdujemy następującą uwagę: "Chrystianizm wywodzi się z religii żydowskiej, a religia żydowska była ściśle unitarna [wierzono, że Bóg jest jedną osobą]. Drogi wiodącej z Jeruzalem do Nicei nie sposób uznać za prostą. Trynitaryzm z IV wieku nie był dokładnym odzwierciedleniem wczesnochrześcijańskiej nauki o naturze Boga; wprost przeciwnie, był odstępstwem od tej nauki" (1956, t.XXVII,s.294L).
Odpowiedź z Cytowaniem
  #433  
Nieprzeczytane 30-07-2012, 19:10
ostatek's Avatar
ostatek ostatek jest offline
Stały bywalec
Moderator
 
Zarejestrowany: Jun 2008
Posty: 4 251
Uśmiech Wankaborko,

Każdy człowiek ma jakieś zainteresowania... mnie przypadło akurat takie... dla spokojnej, powolnej, emerytki - w sam raz....

Święte księgi... uważano, że zostały one napisane przez proroków, ich uczniów lub ludzi oświeconych przez siły/istoty wyższe. Teksty, które zostały objawione wybranym, zawierają wiele wskazówek i porad dotyczących również życia codzienniego wyznawców, sposobów sprawowania kultu, modlitw... i tu pozwolę nie zgodzić się z Wacławem, który pisze, że "ta książka niesie przekaz jak żyć ale 2000 lat temu"... otóż niekoniecznie... Biblia zawiera wiele prawd i wskazówek ponadczasowych - nie zabijaj, nie kradnij, nie kłam, nie oczerniaj nikogo, kochaj/szanuj bliźniego, etc...

Powszechnie za religie księgi uznawane są trzy wiodące, największe: judaizm, chrześcijaństwo i islam (choć i inne posiadają swoje księgi i teksty).
I tak: Tora, przekazana Mojżeszowi przez Jahwe, Nowy Testament - nauki Chrystusa spisane przez ewangelistów, Koran podyktowany Mahometowi przez archanioła Gabriela.

Wando, nie obwiniaj św. Pawła, w tej kwestii niczego nie wymyślił; On głosił tylko zmartwychwstanie Pana. To nie był właściwy czas na uznanie boskości Jezusa. Trzeba było poczekać kilka wieków, do Soboru w Nicei.

Islam tłumaczy, że Allach obdarzył ludzi nierówno siłą, intelektem, talentami, zdrowiem, męstwem po to, by ludzie byli wzajemnie sobie potrzebni. Równe ich rozłożenie spowodowałoby całkowite uniezależnienie się, zniszczenie wzajemnej opieki i współpracy...

Uf, sprasowałam się (Pluto, dzięki za określenie) w kilku zdaniach... i nałożyłam na post Piernatki...
__________________
Odpowiedź z Cytowaniem
  #434  
Nieprzeczytane 30-07-2012, 20:12
wankabor's Avatar
wankabor wankabor jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Jan 2008
Miasto: 25-019 Kielce
Posty: 19 308
Domyślnie

Cytat:
Napisał ostatek
Każdy człowiek ma jakieś zainteresowania... mnie przypadło akurat takie... dla spokojnej, powolnej, emerytki - w sam raz....
sprasowałam się ..

Współczuję Ci. Ja jednak odpowiadam po swojemu.
To ,że wszystkie księgi religijne były pisane przez różnych ludzi nie ulega wątpliwości. Zastanawiam się dlaczego parę tysięcy lat temu Biblia i inne księgi religijne były pisane pod wpływem objawienia wyższych sił , a tamtej pory nikt nikomu objawień nie udzielił. Biblia ( tylko Nowy Testament czytałam kilka razy) nie wydaje mi aż taka uniwersalna. Mam zastrzeżenie do wielu rozdziałów. Uniwersalny dla mnie jest humanizm, jako prąd filozoficzny, etyczny i kulturowy. Uważa on bowiem człowieka za najwyższą wartość. Humanizm świecki jest ściśle spokrewniony z uniwersalizmem moralnym i nie potrzebne mu są żadne przykazania(zakazy i nakazy) religijne.
Piszesz, że Tore przekazał Mojżeszowi Jahwe, to czemu Jahwe od tamtej pory jest niemy.
Koran natomiast podyktował Mahometowi archanioł Gabriel, skąd on się wziął i gdzie jest teraz.
Takie opowiastki można opowiadać bez końca, na tej samej zasadzie Atena wyskoczyła z głowy Zeusa, a Afrodyta wyłoniła się z piany morskiej itp, itd.
Jeśli chodzi o twórcę Trójcy Św. to obiło mi się o uszy, że był to Paweł z Tarsu.
Dziewczęta, ale macie ze mną przeprawę. Pisałam przecież, że w tej dziedzinie jestem na poziomie przedszkolaka. Wszystko piszę na tzw " babski rozum" Skoro ( chyba) piernatka twierdzi, że Bóg daje rozum człowiekowi to chociaż niech nie ma do mnie pretensji . Jaki mi dał, taki mam. Nie denerwujcie się. Trwajcie mocno przy swoim.
Odpowiedź z Cytowaniem
  #435  
Nieprzeczytane 30-07-2012, 20:26
Bianka's Avatar
Bianka Bianka jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Apr 2007
Miasto: Warszawa
Posty: 6 197
Domyślnie

Wankabor, jeśli interesują Cię takie problemy, to może warto byłoby poczytać "Rozmowy o Biblii" prof. Anny Świderkówny. To kopalnia wiedzy podanej w sposób prosty i przystępny.
__________________
Niespełnienie marzeń bywa czasem łutem szczęścia
Odpowiedź z Cytowaniem
  #436  
Nieprzeczytane 30-07-2012, 20:41
wankabor's Avatar
wankabor wankabor jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Jan 2008
Miasto: 25-019 Kielce
Posty: 19 308
Domyślnie

Cytat:
Napisał piernatka
.

Doceniam Twój trud , ale ja jestem bardzo przekorna. Powiedz mi dlaczego wszyscy narzucają mi bogów Allaha albo Jahwe Ja ich nie chcę. Jestem Polką , a nie Arabką czy Żydówką. Chcę mieć własnego boga. Kiedyś wymyśliłam sobie, że bogiem wszystkich istot żywych na ziemi jest słońce i woda. Pomyśl, czy byłoby życie na naszej planecie gdyby nie było słońca i wody? Nie byłoby. Ziemia byłaby martwą planetą jak tysiące innych we wszechświecie. Po co więc tworzymy różnych bogów, po co mieszamy ludziom w głowach za wielkie pieniądze, po co nam obcokrajowcy.
Odpowiedź z Cytowaniem
  #437  
Nieprzeczytane 30-07-2012, 20:46
wankabor's Avatar
wankabor wankabor jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Jan 2008
Miasto: 25-019 Kielce
Posty: 19 308
Domyślnie

Cytat:
Napisał Bianka
Wankabor, jeśli interesują Cię takie problemy, to może warto byłoby poczytać "Rozmowy o Biblii" prof. Anny Świderkówny. To kopalnia wiedzy podanej w sposób prosty i przystępny.

Być może, ale ja nie chcę studiować ksiąg hebrajskich. Wolę poczytać historię Polski.
Odpowiedź z Cytowaniem
  #438  
Nieprzeczytane 30-07-2012, 20:55
ostatek's Avatar
ostatek ostatek jest offline
Stały bywalec
Moderator
 
Zarejestrowany: Jun 2008
Posty: 4 251
Uśmiech

Wando, jeśli Ci odpowiem, z całkowitym przekonaniem, że od czasów np. Mojżesza było wiele objawień... to będzie przekonywaniem Ciebie do uwierzenia i rozpoczęcia praktyki religijnej... a ja nie nawracam... no bo jak? w jednym zdaniu postawiłam obok siebie trzy religie księgi. Która z nich jest prawdziwa? hm... sami musicie sobie odpowiedzieć lub poszukać innej... jeśli tkwi w Was homo religiosus...
Każdy dokonał już wyboru, chce go dokonać, jest agnostykiem lub ateistą. Nie chcę i nie mogę wpływać na czyjeś wybory. Mogę tylko przekazywać, bardzo ograniczoną, wiedzę o różnych religiach. Staram się być obiektywna i szukać w religiach dobra, nie przesądów, zabobonów, ciemnoty.

Niestety, nie możesz więc na mnie liczyć w tej kwestii... nie pogadasz i nie uzyskasz odpowiedzi. Mogę napisać, że wg wierzeń - zielonoskrzydły Gabriel został stworzony przez Pana na długo przed człowiekiem... ale chyba nie interesuje Cię podobna wiedza.

W wielu religiach występowały trójce np. w Egipcie: Ozyrys - Izyda - Horus, w hinduizmie trójca Trimurti: Brahma - Wisznu - Śiwa...
... ale chrześcijaństwo wyrastało z judaizmu, religii monoteistycznej, w której zaprzeczenie czy choćby poddanie w wątpliwość, jedyności Boga, było bluźnierstwem, a to karano ukamienowaniem. Tak brzmi początek modlitwy Szema Jisrael:
"Słuchaj, Izraelu! Wiekuisty jest naszym Bogiem, Wiekuisty jest jedyny!"/.../
Św. Paweł, pomimo reformatorskich zapędów i dokonywania zmian w tradycyjnym myśleniu, nie odważyłby się... bluźnić.
__________________
Odpowiedź z Cytowaniem
  #439  
Nieprzeczytane 30-07-2012, 22:13
piernatka's Avatar
piernatka piernatka jest offline
Czasem zajrzy
 
Zarejestrowany: Jan 2010
Posty: 95
Domyślnie

Cytat:
Napisał wankabor
Doceniam Twój trud , ale ja jestem bardzo przekorna. Powiedz mi dlaczego wszyscy narzucają mi bogów Allaha albo Jahwe Ja ich nie chcę. Jestem Polką , a nie Arabką czy Żydówką. Chcę mieć własnego boga. Kiedyś wymyśliłam sobie, że bogiem wszystkich istot żywych na ziemi jest słońce i woda. Pomyśl, czy byłoby życie na naszej planecie gdyby nie było słońca i wody? Nie byłoby. Ziemia byłaby martwą planetą jak tysiące innych we wszechświecie. Po co więc tworzymy różnych bogów, po co mieszamy ludziom w głowach za wielkie pieniądze, po co nam obcokrajowcy.

Szczerze mówiąc nie zauważyłam, żeby ktokolwiek ci coś narzucał. Zadajesz pytania, więc padają odpowiedzi.
Co do ziemi to całkowicie się z tobą zgadzam. Ta planeta to cud wszechświata, wyjątkowe ciało niebieskie. Ziemia znajduje się w takiej odległości od słońca, że mogą na niej żyć ludzie, i krąży z odpowiednią prędkością, aby utrzymać się na orbicie. Jedyna w swoim rodzaju atmosfera ziemska składa się z gazów występujących akurat w proporcjach niezbędnych do podtrzymania życia. Dzięki udanemu współdziałaniu światła słonecznego, dwutlenku węgla z powietrza, wody i związków chemicznych, z urodzajnej gleby wytwarzana jest żywność dla mieszkańców ziemi. Jak widzisz zdaję sobie sprawę na jak niezwykłej planecie żyję.
W czasopiśmie ' Science News' przyznano: "Trudno sobie wyobrazić, żeby tak szczególne, idealnie dopasowane warunki mogły zaistnieć przez przypadek" (24 i 31 sierpnia 1974, s.124) Prawie 2000 lat temu apostoł Paweł w liście do Hebrajczyków napisał: "Każdy dom jest przez kogoś zbudowany, lecz tym, który wszystko zbudował, jest Bóg"(Hebr. 3:4)
Kochana Wankabor miej własnego boga, czcij go jak chcesz i przeciwstawiaj się innym. Mnie to nie przeszkadza ani nie obraża. Przecież to tylko dyskusja, zwykła wymiana zdań
Odpowiedź z Cytowaniem
  #440  
Nieprzeczytane 31-07-2012, 07:13
waclaw46 waclaw46 jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Dec 2008
Miasto: Kraków
Posty: 17 617
Domyślnie

Cytat:
Ostatek napisał-Będę broniła mądrości starych, świętych ksiąg - nie tylko Biblii, dopóki klawiatury i dostępu do sieci wystarczy. Do tychże ksiąg sięga wielu naukowców rozmaitych dziedzin, nie tylko teologów ale również archeologów, historyków, filozofów, etyków, medyków, fizyków, astronomów, etc.... wielu fragmentów współczesna nauka jeszcze nie umie odczytać np. kodeksy majańskie i azteckie, Wedy... nie wiemy na jakiej zasadzie działała Arka Przymierza, Święty Węzełek Azteków, wóz Ezechiela, wimany...
Wartości intelektualne i socjologiczno -historyczne które istnieją w starych przekazach nikt nie neguje.Nie jest to przekaz jak byśmy chcieli bo zbeletryzowany.Dobrze że ludzie żyjący w tym okresie czasu dzięki pismu zostawili nam przekaz z tamtych lat.Przecież zafascynowani jesteśmy poematem Iliadą i Odyseją a na podstawie jej zapisów odnaleziona została Troja /Ilion/.

Cywilizacja tak zwana Babilońska istniała 2000 lat pne a najstarsza tabliczka datowana jest na 2250 r. pne. W tych milionie tabliczek glinianych jest zapisana częściowa historia tamtych czasów .Możemy sobie na ich podstawie wyobrazić życie tamtych ludzi .Wiemy dzięki tabliczkom glinianym które nie zostały zniszczone w wyniku pożarów tylko uzyskały jeszcze większą trwałość przez wypalenie / ceramika /. To Babilończycy wynaleźli podział kątowy 360 stopni minuty 60 ,sekundy 60. Nasz system jest 10 ,1,2,3... a ich sześc-dziesiętny 60 , wiemy dzięki tabliczkom.

Biblia i księgi starego testamentu bo był to zapis starszy a księgi nowego później historycznie zostały dodane. Też zawierają zapis z tamtych lat i patrzenie na rzeczywistość oczyma żyjących w tamtym okresie czasu ludzi.To my w tym doszukujemy się w tych słowach różnych mądrości i udowadniamy je sobie jako rzeczy prorocze ponadczasowe napisane 2000 lat temu.
Księga liczb 25.1 Izrael w Peor Zastanawiając się nad tym tekstem gdzie Mojżesz otrzymuje takie polecenie od Boga......Zbierz wszystkich [winnych] przywódców ludu i powieś ich dla Pana wprost słońca, a wtedy odwróci się zapalczywość i gniew pana od Izraela: Rozkazał więc Mojżesz sędziom Izraela : Zabijcie każdego z waszych ludzi......... A wiecie ilu zabito ? 24 000 ludzi.
W naszej obecnej cywilizacji to normalne ludobójstwo a ten co wydał ten taki rozkaz to prawdopodobnie psychopata.Za mniejsze czystki etniczne wyznawcy islamu, chrześcijanie , w Bośni są poszukiwani przez społeczność międzynarodową by postawić przed wymiarem sprawiedliwości.A może ci ludzie zapatrzyli się na Mojżesza i usłyszeli głos Pana /Boga/
Pytanie zasdnicze czy Bóg mógł wydać taki rozkaz.Nasuwa się jeszcze jedno pytanie czy normalny człowiek XXI wieku z europejskiej cywilizacji , o normalnej psychice by coś takiego wykonał.

Dlatego sceptycznie podchodzę do zapisów w tych księgach i nie biorę tego poważnie i z nabożną czcią.

Ostatnio edytowane przez waclaw46 : 31-07-2012 o 07:28.
Odpowiedź z Cytowaniem
Odpowiedz

 



Podobne wątki
Wątek Autor wątku Senior Cafe Odpowiedzi Ostatni Post / Autor
Jak trwoga to do Boga ewikomega Społeczeństwo 42 18-12-2012 11:31
Co wypada robić seniorowi? - komentarze Mar-Basia Ogólny 497 17-10-2012 19:19
Stary człowiek = chory człowiek? Seniorzy w Polsce - komentarze elzbietab44 Ogólny 10 19-09-2011 10:37
Wszystko W Rękach Boga Prefekt Społeczeństwo - wątki archiwalne 51 27-07-2009 07:36
wybrał wolność ... Kazimierz Polityka - wątki archiwalne 16 04-12-2008 22:12

Narzędzia wątku Przeszukaj ten wątek
Przeszukaj ten wątek:

Zaawansowane wyszukiwanie

Zasady pisania postów
Nie Możesz: tworzenie nowych wątków
Nie Możesz: odpowiadanie na posty
Nie Możesz: wysłanie załączników
Nie Możesz: edytowanie swoich postów

vB code jest Wł.
UśmieszkiWł.
kod [IMG] jest Wł.
kod HTML jest Wył.
Skocz do forum


Czasy w strefie GMT +2. Teraz jest 16:06.

 
Powered by: vBulletin Version 3.5.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.