menu

senior.pl - aktywni w każdym wieku

Wróć   Klub Senior Cafe > Generacja 50Plus > Społeczeństwo
Zarejestruj się FAQ / Pomoc Szukaj Dzisiejsze Posty Oznacz Fora Jako Przeczytane

Społeczeństwo Sprawy społeczne wielkie i całkiem małe. Religia, dyskryminacja, działalność charytatywna, problemy społeczne - nie tylko seniorów. UWAGA - bez polityki.

Odpowiedz
Narzędzia wątku Przeszukaj ten wątek
  #441  
Nieprzeczytane 31-07-2012, 09:26
senior A.P. senior A.P. jest offline
Użytownik moderowany
 
Zarejestrowany: Dec 2007
Posty: 8 957
Domyślnie

Chyle glowe nad taka POLKA jaka (chyba jest) "wankabor".
Oczywiscie chyle w uklonie,ze zdjeciem kapelusza .
Slowianska krew !
Slonce i woda - to sa "bogowie",dodac trzeba powietrze, tak dzisiaj zatruwane i to z wysokiego pulapu przez tych co zlecili "pisanie smug na niebie" .

A co do partii politycznych w dalszym ciagu uwazam,ze sa niepotrzebne i wiele czynia zametu uwazajac siebie (partyjniacy) za "bogow".
Odpowiedź z Cytowaniem
  #442  
Nieprzeczytane 31-07-2012, 09:48
waclaw46 waclaw46 jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Dec 2008
Miasto: Kraków
Posty: 17 618
Domyślnie

Cytat:
Senior AP napisał.Slonce i woda - to sa "bogowie",dodac trzeba powietrze, tak dzisiaj zatruwane i to z wysokiego pulapu przez tych co zlecili "pisanie smug na niebie"
A twój ..."chodzenia po wodzie -lewitacja" "martwychwstania " "in vitro bez naruszania błony dziewiczej" to jest lepszy , bo ty w to wierzysz.
Odpowiedź z Cytowaniem
  #443  
Nieprzeczytane 31-07-2012, 10:30
wankabor's Avatar
wankabor wankabor jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Jan 2008
Miasto: 25-019 Kielce
Posty: 19 308
Domyślnie

Moje Drogie dziewczęta Ostatku i Piernatku, dzięki za waszą cierpliwość dla mnie. Czytam Was bardzo uważnie. Rozumiem też. Ja w moim pisaniu mam pewien cel, to mój bunt przeciw czemuś. Nie zbuduję barykad i nie stanę do walki. Zresztą kto myśli o barykadach? Może kiedyś wyraźniej napiszę przeciw czemu i komu się buntuję, jeśli nie odczytałyście tego z moich postów.
Ostatku cokolwiek byś napisała opierając na księgach Mojżeszowych są dla mnie nie do przyjęcia. To jest historia bardzo ważna ale dla Izraelitów , a nie dla Polaków.
Piernatko, absolutnie nie miałam na myśli, że ktokolwiek na forum narzuca mi wiarę w jakoś Boga. Tu tylko sobie rozmawiamy, przedstawiając swój punkt widzenia. Boga narzucają mi od urodzenia. rodzina, w szkole, środowisko, państwo jako władza, media dudnią od rana do wieczora.
Czy zdajecie sobie sprawę jak ciężko jest stawiać temu opór.
.Super działa tzw "psychologia tłumu", która oznacza czyń tak jak wszyscy, nie wyróżniaj się, nie sprzeciwiaj się. Ta psychologia działa piorunująco na bojaźliwych, ludzi bez charakteru, zdolnych nawet do niecnych czynów dla świętego spokoju. A ja temu tłumowi mówię -NIE.
Odpowiedź z Cytowaniem
  #444  
Nieprzeczytane 31-07-2012, 10:36
wankabor's Avatar
wankabor wankabor jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Jan 2008
Miasto: 25-019 Kielce
Posty: 19 308
Domyślnie

Cytat:
Napisał Wacław Puchała
.

Dlatego sceptycznie podchodzę do zapisów w tych księgach i nie biorę tego poważnie i z nabożną czcią.

Wacławie miło mi, że nasze poglądy są bardzo zbliżone.
Odpowiedź z Cytowaniem
  #445  
Nieprzeczytane 31-07-2012, 10:42
senior A.P. senior A.P. jest offline
Użytownik moderowany
 
Zarejestrowany: Dec 2007
Posty: 8 957
Domyślnie

No i slusznie !
NIE - DLA WSZELKIEGO ZLA !!!

Prosze pamietac,ze kazde zlo ma lustrzane odbicie .
Do ciebie Waclawie P. dotrze z opoznieniem,napewno .

I wcale to nie bedzie "kara boska" ale ludzkie dzialanie.

Dziwne,ze ludzie na stare lata staja sie tak zgryzliwi i zgorzkniali.

Co moze byc tego powodem ?
Odpowiedź z Cytowaniem
  #446  
Nieprzeczytane 31-07-2012, 13:22
piernatka's Avatar
piernatka piernatka jest offline
Czasem zajrzy
 
Zarejestrowany: Jan 2010
Posty: 95
Domyślnie

Cytat:
Napisał Wacław Puchała
Księga liczb 25.1 Izrael w Peor Zastanawiając się nad tym tekstem gdzie Mojżesz otrzymuje takie polecenie od Boga......Zbierz wszystkich [winnych] przywódców ludu i powieś ich dla Pana wprost słońca, a wtedy odwróci się zapalczywość i gniew pana od Izraela: Rozkazał więc Mojżesz sędziom Izraela : Zabijcie każdego z waszych ludzi......... A wiecie ilu zabito ? 24 000 ludzi.
W naszej obecnej cywilizacji to normalne ludobójstwo a ten co wydał ten taki rozkaz to prawdopodobnie psychopata.Za mniejsze czystki etniczne wyznawcy islamu, chrześcijanie , w Bośni są poszukiwani przez społeczność międzynarodową by postawić przed wymiarem sprawiedliwości.A może ci ludzie zapatrzyli się na Mojżesza i usłyszeli głos Pana /Boga/
Pytanie zasdnicze czy Bóg mógł wydać taki rozkaz.Nasuwa się jeszcze jedno pytanie czy normalny człowiek XXI wieku z europejskiej cywilizacji , o normalnej psychice by coś takiego wykonał.

Dlatego sceptycznie podchodzę do zapisów w tych księgach i nie biorę tego poważnie i z nabożną czcią.


Napisałeś, że zginęło wtedy 24000 ludzi. Myślę, że nie znasz przyczyny tego , jak to nazywasz ludobójstwa.
Izrael był narodem wybranym przez Jahwe - Boga wymagającego wyłącznego oddania. Ten Bóg nie toleruje żadnej rywalizacji, tzn. nie pozwala oddawać czci innym bogom. Bóg nie odda nikomu należnej Jemu chwały (Izajasza 42:8) Jahwe był dla Izraela Bogiem i Królem, Zwierzchnikiem religijnym i Głową państwa. Wobec tego Izraelita, który by służył innym bogom, łamał pierwsze i drugie przykazanie i popełniał zdradę stanu - najstraszliwszą zbrodnię, zasługującą na najcięższą karę. Sytuacja, którą przytoczyłeś była właśnie konsekwencją takiej zdrady. Izraelici oddawali cześć Baalowi i uprawiali nierząd z Moabitkami. Znali prawo swego Boga, wiedzieli co im za to grozi, a mimo to dopuścili się haniebnego czynu. Musieli ponieść konsekwencje.
W naszej obecnej cywilizacjii już po zakończeniu II wojny światowej na całym świecie, w różnych wojnach zginęło sto milionów niewinnych niczemu ludzi: dzieci, kobiet, starców, mężczyzn cywilów nie związanych niczym z wojną. Powiedz mi czym kierowali się ci co brali w tym udział?
Odpowiedź z Cytowaniem
  #447  
Nieprzeczytane 31-07-2012, 14:50
wankabor's Avatar
wankabor wankabor jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Jan 2008
Miasto: 25-019 Kielce
Posty: 19 308
Domyślnie

Cytat:
Napisał piernatka
.
Izrael był narodem wybranym przez Jahwe - Boga wymagającego wyłącznego oddania. Ten Bóg nie toleruje żadnej rywalizacji, tzn. nie pozwala oddawać czci innym bogom. Bóg nie odda nikomu należnej Jemu chwały (Izajasza 42:8) Jahwe był dla Izraela Bogiem i Królem, Zwierzchnikiem religijnym i Głową państwa. Wobec tego Izraelita, który by służył innym bogom, łamał pierwsze i drugie przykazanie i popełniał zdradę stanu - najstraszliwszą zbrodnię, zasługującą na najcięższą karę. Sytuacja, którą przytoczyłeś była właśnie konsekwencją takiej zdrady. Izraelici oddawali cześć Baalowi i uprawiali nierząd z Moabitkami. Znali prawo swego Boga, wiedzieli co im za to grozi, a mimo to dopuścili się haniebnego czynu. Musieli ponieść konsekwencje.
W naszej obecnej cywilizacjii już po zakończeniu II wojny światowej na całym świecie, w różnych wojnach zginęło sto milionów niewinnych niczemu ludzi: dzieci, kobiet, starców, mężczyzn cywilów nie związanych niczym z wojną. Powiedz mi czym kierowali się ci co brali w tym udział?

Podziwiam Cię Piernotko, że tak w szczegółach znasz historię Izraelitów.Czy równie dobrze znasz historie Polski?
Z Twojego opisu wynika ,że Bóg Izraelitów był i jest okropny, zachłanny , tyle funkcji jednocześnie pełni i jest bardzo mściwy. Niewdzięczny naród, łamał przykazania i dopuścił się wiarołomstwa.. Nic dziwnego,że spotkała go okrutna ale zasłużona kara.

W Polsce (teoretycznie) 95% narodu dopuściło się zdrady stanu i jakoś żadna kara na nich nie spadła ani ze strony Boga ani ze strony Trybunał Stany. Pewnie Polacy siedzą za piecem w niebiosach . Rozsprzedano prawie cały majątek narodowy , ponadto sam naród dobrowolnie zaprzedał obcym "własna duszę" . Czy kiedyś przyjdzie na nich sprawiedliwość. ( chyba ,że Prawo i Sprawiedliwość)

Piszesz, że w II-giej wojnie światowej wymordowano aż 100 milionów ludzi. Czym kierowali się mordercy? Ogólnie to trudno powiedzieć. Przyczyn było wiele: polityczne, terytorialne,gospodarcze, ideologiczne. Mordercy mieli tez (nie wiem jak ich nazwać) protektorów czy wspomagających ówczesnych wielkich świata ,
Faszysta Franco był popierany przez miejscowe duchowieństwo,.
Faszysta Mussolini zawarł w r. 1929 konkordat z Watykanem
Papież Pius XI mówił,że opatrzność zesłała nam (Włochom) męża opatrznościowego.
Hitlerowcy mieli na pasach napis "Bóg z nami" mieli tez "przyjaciela" Piusa XII.
Stalin chyba nie miał takiego wsparcia, sam był oprawcą. Miał tylko pomocników również oprawców jak Dzierżyński, Beria i inni.
Japonia,tam cesarz Hirohito był bogiem. W imię tego boga wojsko japońskie wymordowało kilkaset tysięcy jeńców wojennych. W skrócie tyle wiem.

ps. W Polsce księża głoszą wszem i wobec, że Bóg jest miłością.

Ostatnio edytowane przez wankabor : 31-07-2012 o 14:59.
Odpowiedź z Cytowaniem
  #448  
Nieprzeczytane 31-07-2012, 14:53
poduszyciel poduszyciel jest offline
Początkujący
 
Zarejestrowany: Nov 2007
Posty: 48
Domyślnie

Bo Pan Bóg (a właściwie czemu nie Pani Bóg?) ma różnych pracowników...
Odpowiedź z Cytowaniem
  #449  
Nieprzeczytane 31-07-2012, 16:03
waclaw46 waclaw46 jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Dec 2008
Miasto: Kraków
Posty: 17 618
Domyślnie

Cytat:
Senior AP napisał-Prosze pamietac,ze kazde zlo ma lustrzane odbicie .
Do ciebie Waclawie P. dotrze z opoznieniem,napewno .
Seniorze AP Czytam właśnie o symetri w matematyce i fizyce.Lan.Stewart nie Polak ,polecam.

Ostatek poruszał już temat Biblii przypominam Nie jest dziełem jednego autora lecz zbiorem pism pisanych przez różnych autorów reprezentujących różne gatunki literackie.Są w śród nich pisma historyczne,poetyckie,normatywne,,prorocze i moralne.Wielu z was zachwycało się pieśnią nad pieśniami rozmową dwóch kochanków,pamiętam niektórych posty.W naszych czasach nikt już chyba nie sądzi że Biblię napisał Bóg.Tak bylo 300 lat temu chłopi i część szlachty tak sądziło bo wtedy oni nie umieli czytać i pisać, analfabecie wszystko wmówisz.Chrześcijanie wierzą jednak że jej faktyczni autorzy pisali pod natchnieniem Ducha Bożego.Seniorze AP a że to wiem to wynika z listów do Tymoteusza (2 Tym 3:16) musisz nam tylko napisać jakiego odłamu chrześcijańskiego jesteś bo biblie mogą się różnić i ta którą znajdziesz w hotelu Marriott /polecam doskonała obsługa/ Myślę że się nie obrazisz w ramach szpilek .Ale wracając do tematu , jak się nad tym zastanowimy to bóg umieścił święte słowa w umysłach ludzi którzy pisali te teksty.Nie możesz wykluczyć że przez słowa które pisze wankabor , ostatek , senior AP , czy autor tego tekstu WP nie jest to wola Boża?

Tego typu twierdzeń nie obalisz ani nie udowodnisz.Spróbujcie udowodnić że Koran o którym zaczął pisać Ostatek i przybliżać nam religię nie zawiera słów Boga podyktowane Mahometowi przez Archanioła Gabriela.Bóg na co zwródzcie uwagę objawiał się garstce ludzi i czy uważacie moi mili że należy w wszystko należy wierzyć?

Piernatko maż zapewne Pismo święte możesz sprawdzić to co piszę i na co się powołuję ale , nie przedłużając tego posta napiszę o różnicach w samym dziele.Twoje wyjaśnienia nie przemawiają do mnie by mordować ludzi a nie przekonać ich do swojej idei. Dlatego że ktoś sympatyzuje z Radiem Maryja to dopuszczasz utylizację przeciwników albo odwrotnie jak to lubi senior AP że wszystko ma lustrzane odbicie ?
Poglądy możemy mieć różne bo to wielokulturowość ale starajcie się to logicznie biorąc obecną etykę uzasadnić.
Odpowiedź z Cytowaniem
  #450  
Nieprzeczytane 31-07-2012, 16:18
Bianka's Avatar
Bianka Bianka jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Apr 2007
Miasto: Warszawa
Posty: 6 197
Domyślnie

Cytat:
Napisał poduszyciel
Bo Pan Bóg (a właściwie czemu nie Pani Bóg?) ma różnych pracowników...
Nie tylko. Człowiek stwarza sobie Boga na swoją miarę. Dlatego inny był Jahwe starożytnego Izraela, a inny jest obecny Bóg chrześcijan.
Wydaje mi się jednak, że nieważne jest czy ktoś wierzy w Boga czy też nie. Po co w końcu Stworzycielowi Wszechświata dysponującemu niewyobrażalną dla człowieka potęgą, tłumy mikroskopijnych ludzików zanoszących na kolanach modły i błagania, przeważnie ze sobą sprzeczne, na maleńkiej planetce Ziemia. Człowiek powinien być... Człowiekiem dla siebie samego i pozostałych przedstawicieli swojego gatunku, jak też wszelkich przejawów życia, jakie go otaczają.
__________________
Niespełnienie marzeń bywa czasem łutem szczęścia
Odpowiedź z Cytowaniem
  #451  
Nieprzeczytane 31-07-2012, 18:25
Matrix's Avatar
Matrix Matrix jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Apr 2008
Posty: 1 106
Domyślnie

Cytat:
Napisał ostatek
To własnie Mahomet, Koran i islam dał kobietom wiele praw i przywilejów; przywrócił człowieczeństwo. Przed nim kobieta była często mniej warta od wielbłąda... bezgranicznie podporządkowana i zdominowana przez męską część rodziny/klanu.

Proszę raz jeszcze o zwrócenie uwagi na różnice występujące w terminach: islam i islamizm.


Jeśli tak - to jak wytłumaczysz Ostatku pozycję Chadidży
która , jeszcze zanim Mahomet doznał objawienia - była kobietą wpływową i niezależną ekonomicznie prowadząc rozległe interesy ?Jak to było możliwe,że przed islamizacją kobiety (kahinie) prowadziły ceremonie religijne i czczono rozmaite boginie? Tarifa z Arabii południowej, Afira z Hudain z północnej Arabii,Asama córka Makhramy - ich imiona przetrwały do dziś mimo starań historyków muzułmańskich.

Co kobiecie przyniosła islamizacja ? Z więzienia rodzinnego wpada do więzienia małżeńskiego. Jeśli nie będzie posłuszna,to w/g prawa koranicznego zostanie przez męża odtrącona , odseparowana od własnych dzieci i poniżona a także pozbawiona udziału w majątku. Więc siedzi cicho, rodzi dzieci, cały czas w strachu,że może zostać wystawiona za drzwi. Stała się rzeczą, istotą, która nie może żyć w/g własnego uznania bo zamiast tego musi wykonywać rozkazy ojca, brata, męża, syna.
I żadne lukrowanie tu nic nie da, bo im dalej w ten las tym widok bardziej przerażający.

__________________
Nie wszystko co dozwolone - jest godziwe

http://www.klub.senior.pl/moje/Matrix/blog/

http://www.euroislam.pl/

Odpowiedź z Cytowaniem
  #452  
Nieprzeczytane 31-07-2012, 18:33
waclaw46 waclaw46 jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Dec 2008
Miasto: Kraków
Posty: 17 618
Domyślnie

Bianko patrząc na Boga XXI wiek czy będzie nim Bóg kobieta lub mężczyzna nie zmienia niczego dla niektórych ważna jest wyrocznia z telefonem ,ale ona na ten temat nie mówi. Wyżej stoimy etycznie od Boga pojmowanego jak była pisana księga , a Boga pojmowanego w XXI wieku.Trzeba pomyśleć i przynajmniej przeczytać Biblię tak jak czytamy mity Greckie czy Rzymskie i nie mamy czym się obruszać. W Bibli Jezus uważał że do pierwszych pięciu ksiąg nie należy wprowadzać zmian (Mt 5:18) Autorzy nowego testamentu uważali księgi starego testamentu hebrajskiego za prawdziwe.

W historycznych księgach Starego Testamentu mamy z historią i fikcją.Nieraz zastanawiamy się czy to przesłanie jak mamy rozumieć przesłanie które jest w bibli.Kogo winić Boga czy tych którzy pisali bo mieli natchnienie i nie napisali tego co Bóg im przekazał. Czy kopiści niewolnicy mieli natchnienie od Boga czy nie oni też przepisywali Biblie .Kopista przepisywał tez nieraz nie wiedział co przepisuje.Przecież nie było drukarni ani księgarni wtedy a 98% analfabeci.Skryba to zawód jak lekarz.

Bianko nieraz się nad tym zastanawiałem bo każdy z nas ma mózg i z niego korzysta lub nie.Nie chodzi mi o to by komuś dokuczyć chodzi mi oto byśmy myśleli. Polska II RP kiedy byli analfabeci to tak jak obecnie mamy w Afganistanie.Kamieniuje się kobiety lub obcina nosy,ludzie do tych wynaturzeń na tym terenie podchodzą normalnie bo nie słyszeli o demokratycznych instytucjach.W drugiej RP propaganda katolicka twierdziła że krew ludzką wykorzystuje się do produkcji macy .Takie bzdury wykluły się w umyśle nawiedzonego księdza.Wiemy wszyscy że człowiek nie nadaje się do konsumpcji bo można zachorować spożywając go. Wszystko to wiedza.
Odpowiedź z Cytowaniem
  #453  
Nieprzeczytane 31-07-2012, 19:26
Bianka's Avatar
Bianka Bianka jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Apr 2007
Miasto: Warszawa
Posty: 6 197
Domyślnie

Wacławie,


Chyba za dużo mi przypisałeś, bo czuję się tak, jakby to nie była odpowiedź na mój post.
Ale po kolei. Bóg nie może być (chyba) kobietą ani mężczyzną, bo przecież nie jest człowiekiem tylko Istotą, o której niczego bliższego nie wiemy. Zapewne nie jest to jednak istota fizyczna w powszechnym rozumieniu.
Stary Testament – jak to sam już pisałeś – to zbitek rozmaitych utworów literackich. Tora powstała (a właściwie okrzepła, jak to ujmuje prof. Świderkówna) podobno pod koniec V w pne, ale przedtem istniały tradycje ustne. Pozostałe księgi powstały później, nawet znacznie później.
Świat starożytny różnił się oczywiście zdecydowanie od naszego, a przesłanie jakie zawierają poszczególne księgi Starego Testamentu nie było adresowane do całej ludzkości, lecz do ludu Izraela, tu całkowitą rację ma oczywiście Wankabor. Z kolei Ostatek przypomina o wartościach ogólnoludzkich, jakie można znależć w Księgach. Przykazania z góry Synaj pomimo wprowadzonych zmian dalej są aktualne i nie mogą stracić na wartości.
Dzieło tak stare jak Biblia, uważane za natchnione, ogromnie trudno było przetłumaczyć, ponieważ to nie kwestie językowe okazały się najtrudniejsze. Czytałam, że najwięcej problemów sprawiała odrębna, obca mentalność jej twórców. Mówiąc popularnie – nie zawsze było jasne „co autor miał na myśli”.
Zgadzam się z Tobą, że Biblia jest w pewnej mierze zbiorem mitów (stworzenie świata, potop itp.), w pewnej mierze odzwierciedla wydarzenia historyczne (mające zresztą znaczenie tylko dla Izraelczyków, bo były drobne i nieznaczące), legend, praw itd.
Nie będę się rozwodzić więcej, bo Ostatek wie na ten temat nieporównywalnie więcej i wiele już pisała.
Fanatyzm rodzi się z niewiedzy i ze strachu. I tu jest problem. Bo fanatycy nigdy tego nie zrozumieją.
__________________
Niespełnienie marzeń bywa czasem łutem szczęścia
Odpowiedź z Cytowaniem
  #454  
Nieprzeczytane 31-07-2012, 20:52
Matrix's Avatar
Matrix Matrix jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Apr 2008
Posty: 1 106
Domyślnie

Re: Ostatek

Szariat, esencja muzułmańskiego prawa obejmujący wszystkie aspekty życia jak polityka,ekonomia,małżeństwa , rozwody,wychowywanie dzieci, seksualność,grzech, przestępstwa itd. Reguły szariatu oparte są na Koranie i hadisach czyli wypowiedziach i przykładach z życia Mahometa i kilkusetletniej praktyce . O autentyczności poszczególnych hadisów ma świadczyć taki oto łańcuch odniesień:

" Wiadomo to od Faruka, który dowiedział się tego od Raszida, który dowiedział się tego od Murada, któremu powiedział to Mustafa, który z ust Ahmeda usłyszał, że Ben Ali dowiedział się od Beszira, wuja Jussefa, jak prorok Mahomet powiedział,że......"

Trudno zachować powagę wobec takich argumentów.

I tak sobie myślę,który to ach który hadis był wzorem dla Chomeiniego, ajatollaha z zawodu, który w oficjalnym wystąpieniu powiedział:

" Mężczyzna może ugasić swe żądze, obcując nawet z niemowlęciem. Powinien jednak zaniechać wówczas penetracji. Wykonywanie czynności seksualnej z udziałem niemowlęcia jest halal. ( akceptowane przez szariat). Jeśli mężczyzna penetruje i narusza dziewczynkę, musi wziąć za nią odpowiedzialność na całe życie. Nie liczy się ona jednak jako jedna z czterech stałych żon.
Szokujące, prawda? Nic tylko mieć tasaczek pod ręką.
__________________
Nie wszystko co dozwolone - jest godziwe

http://www.klub.senior.pl/moje/Matrix/blog/

http://www.euroislam.pl/

Odpowiedź z Cytowaniem
  #455  
Nieprzeczytane 31-07-2012, 23:37
ostatek's Avatar
ostatek ostatek jest offline
Stały bywalec
Moderator
 
Zarejestrowany: Jun 2008
Posty: 4 251
Uśmiech

Błagam, nie napadajcie na mnie... 'dżemię' cały dzień, padnięta jestem jak ogryzek jabłka i na świat patrzę zielono... Obszerniej odpowiem później lub temat rozwinę w blogu...
Wankaborka zarzuca mi, że cokolwiek bym napisała opierając na księgach Mojżeszowych są dla mnie nie do przyjęcia. To jest historia bardzo ważna ale dla Izraelitów , a nie dla Polaków. Wando droga, piszę informacyjnie, nikt nie musi wierzyć, a wiedzieć można. Świat robi się coraz mniejszy, wiedza o innych kulturach (a religia jest częścią kultury) nie zawadzi. Kapuściński pisał, co prawda o islamie, ale jego ocena pasuje także do innych wierzeń i kultur:
"Czy tego chcemy, czy nie, musimy pogodzić się z faktem, że żyjemy w świecie wielokulturowym, który będzie się stawał jeszcze bardziej różnorodny. Dzisiaj nie da się już pozostawać w kulturowej izolacji. Naszym zadaniem jest więc znalezienie sobie w tym świecie miejsca, a pierwszą zasadą owego poszukiwania jest zasada tolerancji, uznania, że, jak mówił Bronisław Malinowski, nie ma kultur wyższych i niższych. Zasadzie tolerancji musi towarzyszyć poznawcza ciekawość - musimy zdobyć elementarną wiedzę o kulturze islamu - i życzliwość. Taka postawa nie jest jedynie odruchem dobrego serca, ale od niej zależy sam byt naszej cywilizacji."
Matrix okłada mnie po żebrach hadisami... otóż interpretacje pism i interpretacje interpretacji mają miejsce we wszystkich religiach, żadna nie jest od nich wolna. Opisanie nawet małej ich części wystarczyłoby na spory (objętościowo) wątek... i pewnie wielu by zadziwiło... i tyluż wkurzyło(?).

Europejczykowi ciężko jest zrozumieć muzułmanina. Wynika to z innych doświadczeń. W warunkach pustynnych jednostka niewiele znaczyła; samotny człowiek nie mógł przeżyć... a w naszej kulturze bardziej liczy się indywidualizm, wolność, niezależność... tam tłum stwarza człowieka, tu liczy się pojedyńcza istota.
Wreszcie islam, w różnych jego odmianach i odłamach, jest wszystkim... polityką, gospodarką, etyką, filozofią... a my ciągle chcemy rozdziału religii i państwa, i nawet w wielu krajach tak jest...

A Chadżidża? myślę, że nigdy nie oddała swojej wolności...

Ups, dżem się przypala... do później... dużo później, bo padam na pisk.

Dopisek:
Nie bronię islamu, ani nie przekonuję, że jest religią właściwą czy najprawdziwszą. Piszę o jego powstaniu, dogmatach i świętej księdze jaką dla muzułmanów jest Koran. Darujcie, jeśli nie odpowiem na jakiś postawiony zarzut. Ciągle mało wiem... w dodatku sądzę, że podobnie jak inne religie, powinien się bronić sam.
__________________

Ostatnio edytowane przez ostatek : 31-07-2012 o 23:52.
Odpowiedź z Cytowaniem
  #456  
Nieprzeczytane 01-08-2012, 08:36
piernatka's Avatar
piernatka piernatka jest offline
Czasem zajrzy
 
Zarejestrowany: Jan 2010
Posty: 95
Domyślnie

Cytat:
Napisał Wacław Puchała

Piernatko maż zapewne Pismo święte możesz sprawdzić to co piszę i na co się powołuję ale , nie przedłużając tego posta napiszę o różnicach w samym dziele.Twoje wyjaśnienia nie przemawiają do mnie by mordować ludzi a nie przekonać ich do swojej idei. Dlatego że ktoś sympatyzuje z Radiem Maryja to dopuszczasz utylizację przeciwników albo odwrotnie jak to lubi senior AP że wszystko ma lustrzane odbicie ?
Poglądy możemy mieć różne bo to wielokulturowość ale starajcie się to logicznie biorąc obecną etykę uzasadnić.


Wacławie! Nie sympatyzuję z Radiem Maryja, ani nie mam zamiaru go utylizować. Jeśli ma zwolenników to już ich problem. Wracając do Biblii. Gdybyś znał ją tak jak ja, nie potępiał byś tak w czambuł Boga. Na Jego postępowanie składało się wiele aspektów nie zrozumiałych i być może okrutnych w pojęciu dzisiejszego człowieka, który ocenia Boga tylko po Jego karach, a nie zagłębia się w to co Bóg robił dobrego. Postępowania Boga, które opisano w Biblii,przy pomocy obecnej etyki rzeczywiście nie da się uzasadnić.

Muszę się powtórzyć bo chyba nie dokładnie przeczytałeś to co napisałam. Izraelici byli narodem wybranym przez Boga na świętą służbę dla Niego. Wyprowadził ich z Egiptu na ich własną prośbę. Poprzez Mojżesza przekazał im nie tylko dziesięć przykazań, ale też sześćset innych praw zawartych w pięciu Księgach Mojżeszowych. Oni te wszystkie prawa doskonale znali. To było ich obowiązkiem. Dobrowolnie je przyjęli. Nie byli więc nardem ciemnym i zacofanym. Oczekiwanie Boga, że będą Mu wierni było więc uzasadnione. Nie mógł tolerować nieposłuszeństwa.

Wracając do dzisiejszej etyki. W moim poście napisałam, że już po II wojne światowej (Wankabor odczytała, że podczas niej. II wojna to zupełnie inny temat.) na całym świecie z powodu różnych działań wojennych zginęło sto milionów NIEWINNYCH ludzi nie mających nic wspólnego z wojną:
były to kobiety, dzieci, starzy ludzie, mężczyżni w cywilu nie biorący udziału w wojnach. Z tego co wiem, tylko bardzo nieliczni odpowiedzialni za to bestialstwo ponieśli jakąś odpowiedzialność. Jeśli to ma być ta cywilizowana etyka.......
Odpowiedź z Cytowaniem
  #457  
Nieprzeczytane 01-08-2012, 08:58
wankabor's Avatar
wankabor wankabor jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Jan 2008
Miasto: 25-019 Kielce
Posty: 19 308
Domyślnie

Cytat:
Napisał piernatka
.
.
Wracając do dzisiejszej etyki. W moim poście napisałam, że już po II wojne światowej (Wankabor odczytała, że podczas niej. II wojna to zupełnie inny temat.) na całym świecie z powodu różnych działań wojennych zginęło sto milionów ......

Piernatko , przepraszam Cię, faktycznie nieuważnie przeczytałam Twój post. Moja wpadka.
Odpowiedź z Cytowaniem
  #458  
Nieprzeczytane 01-08-2012, 09:54
wankabor's Avatar
wankabor wankabor jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Jan 2008
Miasto: 25-019 Kielce
Posty: 19 308
Domyślnie

Cytat:
Napisał ostatek
Błagam, nie napadajcie na mnie..
Wankaborka zarzuca mi, że cokolwiek bym napisała opierając na księgach Mojżeszowych są dla mnie nie do przyjęcia. To jest historia bardzo ważna ale dla Izraelitów , a nie dla Polaków. Wando droga, piszę informacyjnie, nikt nie musi wierzyć, a wiedzieć można.
.
Ostatku, ja nic nie zarzucam Ci, każda z nas pisze o czym zechce.Ja tylko oświadczyłam, że nie jestem zwolennikiem dzieł Mojżeszowych. Zresztą wszystkie dzieła religijne są dla mnie nie wiarygodne. Wiem, że takie są , stanowią zasób wiedzy o kulturze i zwyczajach narodów i nic więcej. Nie uważam ich za święte. Dla innych mogą być najświętsze. Wolność wyboru.
Odpowiedź z Cytowaniem
  #459  
Nieprzeczytane 01-08-2012, 11:48
ostatek's Avatar
ostatek ostatek jest offline
Stały bywalec
Moderator
 
Zarejestrowany: Jun 2008
Posty: 4 251
Uśmiech

Zanim się rzucę z nożem... na jabłka, uzupełnię wczorajszy wpis...
Jeszcze raz podkreślam, że czytanie i pisanie o świętych księgach nie oznaczy absolutnej wiary w przekazy w nich zawarte. Może powinnam za każdym razem to powtarzać... i również to, że nie faworyzuję ani nie potępiam żadnej księgi ani religii. Notuję/przekazuję to, co dla mnie jest ważne, a to nie znaczy, że przyjęta hierarchia wartości jest właściwa, bo być może nie... Stosuję termin 'święte księgi' jako ogólnie przyjęty; znaczenie w jakim go używam próbowałam wytłumaczyć. Określenie nie znaczy, że wszystkie te księgi są dla mnie święte, najprawdziwsze, że czytam je z nabożną czcią i wiarą... miejcie litość nad moim małym rozumkiem... bo nawet najdalej posunięty synkretyzm i tolerancja nie pogodzi wszystkich przekazów; wspólny mianownik może być wyłącznie bardzo ogólny. Pozwólcie więc, że pozostanę przy terminie: 'święte księgi'.

Jeśli chodzi o prawdziwość przekazów biblijnych... nie twierdzę, że wszystkie są mitami, ani że wszystkie są prawdziwe. Wiadomo, że Biblia (Stary Testament) zawiera wiele zapożyczeń z innych kultur. Ale przywołana tutaj historia potopu istnieje w księgach i przekazach także innych, odległych, kultur (Mezoameryka, Indie), więc może coś było na rzeczy... o czym, jeszcze nieśmiało, próbuje mówić archeologia i inne nauki. Stworzenie świata, jak dobrze się przyjrzeć opisowi, dość wiernie oddaje kolejność powstawania planety i życia na niej. A Biblią właśnie Kolumb przekonał hiszpańską parę królewską o sensie wyprawy do Indii...

Wacław pisze: "Czy kopiści niewolnicy mieli natchnienie od Boga czy nie oni też przepisywali Biblie .Kopista przepisywał tez nieraz nie wiedział co przepisuje.Przecież nie było drukarni ani księgarni wtedy a 98% analfabeci.Skryba to zawód jak lekarz." I znów nie do końca się zgadzam... bo kopista nie przerysowywał bezmyślnie niezrozumiałych znaczków, umiał czytać i pisać, więc należy przypuszczać, że rozumiał tekst... o czym świadczą liczne poprawki i uzupełnienia dokonywane podczas pracy. Jest tylko jedno 'ale' - poprawki nie dotyczą Tory. Ta była/jest przepisywana 'jota w jotę' (jota - najmniejsza litera w alfabecie hebrajskim, znaczek właściwie). Najmniejszy błąd, nawet tzw. literówka, dyskwalifikowała księgę, która wtedy oddawana była ziemi.

Podpisuję się oburącz pod zdaniem Bianki: "Fanatyzm rodzi się z niewiedzy i ze strachu. I tu jest problem. Bo fanatycy nigdy tego nie zrozumieją." dodając, że jak zrozumieją, przestaną być fanatykami.

Ups, nóż mnie goni... i bardzo dobrze, bo kiepsko mi idzie 'prasowanie' wpisu.
__________________
Odpowiedź z Cytowaniem
  #460  
Nieprzeczytane 01-08-2012, 11:53
senior A.P. senior A.P. jest offline
Użytownik moderowany
 
Zarejestrowany: Dec 2007
Posty: 8 957
Domyślnie

Tyle i az tyle na dzisiaj :

BOGA nie tyle trzeba znac co CZUC SWOIM SERCEM a POJMOWAC UMYSLEM/ROZUMEM WLASNYM !

Zadne "swiete ksiegi" (pojmowanai Boga) nie sa do tego potrzebne .

Nalezy dodac ,ze
BOGA DA SIE WIDZIEC W CZLOWIEKU ,
na podstawie jego DOBRYCH UCZNKOW !!!

Diabel (zly duch) chce byc "bogiem" i tez szuka miejsca w ludziach/u ludzi,
bywa,ze w nich wstepuje a wtedy ratuj sie kto moze !

Czesto slyszy sie : "TO DIABEL/DIABLICA wcielony/wcielona ."

Czlowiek sam sobie WYBRAL NIE BOGA a DIABLA !

Amen - w tym temacie.
Odpowiedź z Cytowaniem
Odpowiedz

 



Podobne wątki
Wątek Autor wątku Senior Cafe Odpowiedzi Ostatni Post / Autor
Jak trwoga to do Boga ewikomega Społeczeństwo 42 18-12-2012 11:31
Co wypada robić seniorowi? - komentarze Mar-Basia Ogólny 497 17-10-2012 19:19
Stary człowiek = chory człowiek? Seniorzy w Polsce - komentarze elzbietab44 Ogólny 10 19-09-2011 10:37
Wszystko W Rękach Boga Prefekt Społeczeństwo - wątki archiwalne 51 27-07-2009 07:36
wybrał wolność ... Kazimierz Polityka - wątki archiwalne 16 04-12-2008 22:12

Narzędzia wątku Przeszukaj ten wątek
Przeszukaj ten wątek:

Zaawansowane wyszukiwanie

Zasady pisania postów
Nie Możesz: tworzenie nowych wątków
Nie Możesz: odpowiadanie na posty
Nie Możesz: wysłanie załączników
Nie Możesz: edytowanie swoich postów

vB code jest Wł.
UśmieszkiWł.
kod [IMG] jest Wł.
kod HTML jest Wył.
Skocz do forum


Czasy w strefie GMT +2. Teraz jest 17:41.

 
Powered by: vBulletin Version 3.5.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.