menu

senior.pl - aktywni w każdym wieku

Wróć   Klub Senior Cafe > Generacja 50Plus > Społeczeństwo
Zarejestruj się FAQ / Pomoc Szukaj Dzisiejsze Posty Oznacz Fora Jako Przeczytane

Społeczeństwo Sprawy społeczne wielkie i całkiem małe. Religia, dyskryminacja, działalność charytatywna, problemy społeczne - nie tylko seniorów. UWAGA - bez polityki.

Odpowiedz
Narzędzia wątku Przeszukaj ten wątek
  #741  
Nieprzeczytane 19-09-2013, 20:04
renia-60's Avatar
renia-60 renia-60 jest offline
Użytkownik zabanowany
 
Zarejestrowany: Jul 2012
Miasto: polska
Posty: 149
Domyślnie

Cytat:
Napisał Frat
Cytat:
Napisał Jarosław II
Nie mając duszy, uczuć, wiary w nic to tylko fakty pozostają.
Wygląda na to, że pomimo zaangażowania tak silnych narzędzi poznawczych jak dusza, uczucia i wiara, w kreowaniu takiego wizerunku ateisty, uczestniczy głównie... światłowstręt.

jeszcze dodam: wiedzowstręt

Cytat:
Napisał ks. Tischner
jak ktoś jest głupi i jak chce być głupi, nie powinien do tego używać religii, nie powinien religią swojej głupoty zasłaniać
Odpowiedź z Cytowaniem
  #742  
Nieprzeczytane 19-09-2013, 20:49
Jarosław II's Avatar
Jarosław II Jarosław II jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Jan 2011
Miasto: Śląsk- Zagłębie
Posty: 39 405
Domyślnie

Ks. Tischner nie pisał dla takiego badziewia.
__________________
Moje wypowiedzi to wyłącznie moje prywatne zdanie. Źle Ci? To se popraw i nie patrz na rząd.
https://www.youtube.com/watch?v=HMLmXJQ4py4
http://www.youtube.com/watch?v=TshT_3izSrw
Odpowiedź z Cytowaniem
  #743  
Nieprzeczytane 20-09-2013, 09:12
waclaw46 waclaw46 jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Dec 2008
Miasto: Kraków
Posty: 17 617
Domyślnie

Czy powinien człowiek jako jednostka sam decydować o swojej religii każdy nieortodoksyjny wyznawca odpowie ze tak.

Ale jak to wygląda w praktyce z tą swobodą wyboru?
Jako dziecko jest przez rodziców indoktrynowany religijnie w zależności od wyznania .Przekaz uzależniony jest od wiedzy rodziców i bywa też nieraz merkantylna na co ma wpływ środowisko w jakim żyją rodzice.

Pierwsza indoktrynacja oparta jest na autorytecie ojca , matki .Zresztą wiele ludzi chcąc podnieść swój przekaz powołuje się na autorytety mogą być to naukowe czy religijne w zależności co komu pasuje by zrobić wrażenie na drugiej stronie dyskusji.
Mamy potem przedszkole gdzie autorytet " Pani " wykorzystywany jest dalej do potwierdzenia treści przekazywanych przez rodziców .Przedszkolu dziecko spotyka się z religią i jest dalej indoktrynowane. Mamy wykorzystywany autorytet rodzice wychowawca w przedszkolu.

Szkoła przejmuje dalej pałeczkę związaną z praniem mózgu młodego człowieka gdzie opowieści S-F są prawdami absolutnymi.
Dopiero dorosły człowiek który przy okazji wyniósł z edukacji samodzielne myślenie stwierdza że coś nie tak z tymi autorytetami które przekazywały mu treści religijne.
Możliwość jaką daje internet i wyjazdy do innych krajów pozwala mu spokojniej patrzeć na swój zaścianek religijny i odkrywać wielokulturowość świata.

A jak to wyglada w wieku senioralnym? Ci co panicznie boją się śmierci i zaczynają wierzyć w życie wieczne stają się ortodoksyjnymi wyznawcami swojej religi lub ją zmieniają na bardziej ortodoksyjne wyznanie wierząc że będą przez to wynagrodzeni przez swojego Boga.
W podświadomości mają opisy jakie stworzyli mu ci co go indoktrynowali i literatura religijna i sztuka sakralna.
Odpowiedź z Cytowaniem
  #744  
Nieprzeczytane 20-09-2013, 09:19
zen's Avatar
zen zen jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Jul 2009
Posty: 601
Domyślnie

A temat wątku jest: "Czy wypada by człowiek sam wybrał sobie Boga?" No, i wszyscy wybrali i są szczęśliwi. Ateiści swojego, katolicy swojego, innowiercy swojego, można wreszcie opić ale ja nie postawię. - pisze Jarosław

Ja z kolei uważam, że trudno wybrać sobie właściwego boga, gdyż zrobili to za nas nasi rodzice i przodkowie. Potem "wyjście z religii " jest trudne trudno. Trzeba siły, woli i wiedzy.
__________________
__________________
Odpowiedź z Cytowaniem
  #745  
Nieprzeczytane 20-09-2013, 10:20
Jarosław II's Avatar
Jarosław II Jarosław II jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Jan 2011
Miasto: Śląsk- Zagłębie
Posty: 39 405
Domyślnie

Cytat:
Napisał zen
A temat wątku jest: "Czy wypada by człowiek sam wybrał sobie Boga?" No, i wszyscy wybrali i są szczęśliwi. Ateiści swojego, katolicy swojego, innowiercy swojego, można wreszcie opić ale ja nie postawię. - pisze Jarosław

Ja z kolei uważam, że trudno wybrać sobie właściwego boga, gdyż zrobili to za nas nasi rodzice i przodkowie. Potem "wyjście z religii " jest trudne trudno. Trzeba siły, woli i wiedzy.
__________________
Szanowna Zen. Wcale nie trudne, po to się urządza 18-tkę aby pokazać całemu światu, że od tej pory sami będziemy za siebie decydować bez niczyjej indoktrynacji. Chyba, że niektórym nadal a nawet całe życie brakuje tych parę godzin do pełnoletności to faktycznie problem, bo nadal są indoktrynowani czasem przez byle kogo. Ja wybrałem to co moi przodkowie i nie tylko z tradycji tylko dlatego, że uważałem taką drogę za słuszną. Zajmuje się całe życie tym, czym moi przodkowie, czyli równoważeniem biedy z bogactwem. I wiara bardzo mi w tym pomaga. Ale to wyłącznie moja sprawa i mój wybór.
__________________
Moje wypowiedzi to wyłącznie moje prywatne zdanie. Źle Ci? To se popraw i nie patrz na rząd.
https://www.youtube.com/watch?v=HMLmXJQ4py4
http://www.youtube.com/watch?v=TshT_3izSrw
Odpowiedź z Cytowaniem
  #746  
Nieprzeczytane 23-09-2013, 14:55
jagata jagata jest offline
Początkujący
 
Zarejestrowany: Sep 2013
Miasto: Warszawa, Polska
Posty: 4
Domyślnie

Cytat:
Napisał zen
A temat wątku jest: "Czy wypada by człowiek sam wybrał sobie Boga?" No, i wszyscy wybrali i są szczęśliwi. Ateiści swojego, katolicy swojego, innowiercy swojego, można wreszcie opić ale ja nie postawię. - pisze Jarosław

Ja z kolei uważam, że trudno wybrać sobie właściwego boga, gdyż zrobili to za nas nasi rodzice i przodkowie. Potem "wyjście z religii " jest trudne trudno. Trzeba siły, woli i wiedzy.
__________________
Też uważam, że jest trudno... od małego mamy wpajane, jaką religię mamy wyznawać. Potem, gdy sami chcemy odnaleźć własną drogę, to albo jesteśmy przyzwyczajeni do tego, co nam zostało wpojone, albo zostajemy odsunięci od rodziny (nie zawsze, ale często tak jest).
Odpowiedź z Cytowaniem
  #747  
Nieprzeczytane 29-09-2013, 09:27
Bogda501's Avatar
Bogda501 Bogda501 jest offline
Stały bywalec
Moderator
 
Zarejestrowany: Jun 2009
Posty: 990
Domyślnie

Cytat:
Napisał Jarosław II
Szanowna Zen. Wcale nie trudne, po to się urządza 18-tkę aby pokazać całemu światu, że od tej pory sami będziemy za siebie decydować bez niczyjej indoktrynacji.
Nie po to się urządza 18-tkę. Dzień wejścia w pełnoletność nie ma charakteru religijnego- lecz jak najbardziej świecki...
A fakt, że możemy sami o swoim wyznaniu decydować - to mit.
Można się wypisać z kościoła składając akt apostazji, ale to też mit.
W/g prawa kanonicznego- sakramentów nie można unieważnić...
Proboszcz może nas wykreślić w księdze parafialnej, może nawet na metryce chrztu dać odpowiednią pieczątkę ... ale na tym się to kończy...
Przynajmniej w Polsce..!
Wiem , bo sprawdziłam. W parafii gdzie byłam chrzczona, już nie figuruję , ale w mojej przedostatniej parafii- wciąż jest jak dawniej.
Wiem, bo "zakała" sprawdził...
Odpowiedź z Cytowaniem
  #748  
Nieprzeczytane 29-09-2013, 10:10
Jarosław II's Avatar
Jarosław II Jarosław II jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Jan 2011
Miasto: Śląsk- Zagłębie
Posty: 39 405
Domyślnie

Czy chodzi o sumienie czy chodzi o pieczątkę? Nie prościej po prostu nie chodzić do "burdelu" i odchudzić się z wiary? Na drzwiach napisać "nie przyjmuje księdza po prośbie". Przecież żyjemy w wolnym demokratycznym kraju, gdzie nie musimy jako osoby dorosłe poddawać się indoktrynacji a nie tylko o niej mówić. No chyba, że..... chcemy sobie zostawić furteczkę jako na wszelką okoliczność gdyby nas na drodze spotkało nieszczęście. Ale to nieistotne i tak się wszyscy spotkamy w jednym kotle, ja za nietolerancję a Ty za jej nadwyżkę. Ja się z tym pogodziłem, bo podobno w niebie jest nudno i nie ma uciech. Tylko podobno przed przekroczeniem "progu" trzeba wyjąc wszystko co sztuczne i wtedy uśmiech już nie będzie taki perlisty.
( słowo na d...poszło w niebyt)
__________________
Moje wypowiedzi to wyłącznie moje prywatne zdanie. Źle Ci? To se popraw i nie patrz na rząd.
https://www.youtube.com/watch?v=HMLmXJQ4py4
http://www.youtube.com/watch?v=TshT_3izSrw

Ostatnio edytowane przez Bogda501 : 29-09-2013 o 10:36.
Odpowiedź z Cytowaniem
  #749  
Nieprzeczytane 29-09-2013, 10:27
Jarosław II's Avatar
Jarosław II Jarosław II jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Jan 2011
Miasto: Śląsk- Zagłębie
Posty: 39 405
Domyślnie

O Chrzcie, Pierwszej Komunii indoktrynują rodzice, Bierzmowanie i ślub kościelny wcale nie musi być udręką, przynajmniej można z dnia na dzień trzasnąć drzwiami a nie mówić "że cię nie opuszczę aż do śmierci", bo to dla większości i tak puste słowa, których większość nie dotrzymuje ale taki ryt i bez tych słów nie będzie sakramentu. Najważniejsze to żyć i cieszyć się życiem ale też żyć i szanować innych ludzi, bo tolerancja to "Poszanowanie czyichś poglądów, wierzeń, upodobań, różniących się od własnych" ale to działa w obydwie strony. Ale wtedy o czym byśmy pisali.
__________________
Moje wypowiedzi to wyłącznie moje prywatne zdanie. Źle Ci? To se popraw i nie patrz na rząd.
https://www.youtube.com/watch?v=HMLmXJQ4py4
http://www.youtube.com/watch?v=TshT_3izSrw
Odpowiedź z Cytowaniem
  #750  
Nieprzeczytane 29-09-2013, 10:35
Bogda501's Avatar
Bogda501 Bogda501 jest offline
Stały bywalec
Moderator
 
Zarejestrowany: Jun 2009
Posty: 990
Domyślnie

Cytat:
Napisał Jarosław II
Czy chodzi o sumienie czy chodzi o pieczątkę? Nie prościej po prostu nie chodzić do "burdelu" i odchudzić się z wiary? Na drzwiach napisać "nie przyjmuje księdza po prośbie". Przecież żyjemy w wolnym demokratycznym kraju, gdzie nie musimy jako osoby dorosłe poddawać się indoktrynacji a nie tylko o niej mówić. No chyba, że..... chcemy sobie zostawić furteczkę jako(słowo wykasowane) na wszelką okoliczność gdyby nas na drodze spotkało nieszczęście. Ale to nieistotne i tak się wszyscy spotkamy w jednym kotle, ja za nietolerancję a Ty za jej nadwyżkę. Ja się z tym pogodziłem, bo podobno w niebie jest nudno i nie ma uciech. Tylko podobno przed przekroczeniem "progu" trzeba wyjąc wszystko co sztuczne i wtedy uśmiech już nie będzie taki perlisty.

A nie przyszło do głowy, że nie o to chodzi..?
W/g statystyk - ponad 90% polaków to katolicy czyli ludzie ochrzczeni. W skład tych 90% wchodzą ateiści, apostaci, świadkowie Jehowy, antyklerykałowie a także sataniści.... Wystarczy, że kiedyś zostali ochrzczeni... dzięki temu wciąż podnoszą statystyki...
Bo takich prawdziwych katolików jest około 30%
Odpowiedź z Cytowaniem
  #751  
Nieprzeczytane 29-09-2013, 10:43
Jarosław II's Avatar
Jarosław II Jarosław II jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Jan 2011
Miasto: Śląsk- Zagłębie
Posty: 39 405
Domyślnie

Cytat:
Napisał Bogda501
A nie przyszło do głowy, że nie o to chodzi..?
W/g statystyk - ponad 90% polaków to katolicy czyli ludzie ochrzczeni. W skład tych 90% wchodzą ateiści, apostaci, świadkowie Jehowy, antyklerykałowie a także sataniści.... Wystarczy, że kiedyś zostali ochrzczeni... dzięki wciąż podnoszą statystyki...
Bo takich prawdziwych katolików jest około 30%
I bardzo dobrze, lubię luz w miejscach kultu. Nie interesują mnie tłumy, pielgrzymki ani wszelkie zbory, najlepiej jak prawdziwy katolik jest sam na sam ze swoim Bogiem którego wybrał, bo ma z nim rozmawiać i dziękować a nie klepać bezmyślnie paciorki w tłumie. Ma swoje modlitwy kłaść u jego nóg. Śmieszne co? Dlatego w niektórych przypadkach wiara zastępuje wiedzę, bo wiedza nie zna pojęcia modlitwy.
__________________
Moje wypowiedzi to wyłącznie moje prywatne zdanie. Źle Ci? To se popraw i nie patrz na rząd.
https://www.youtube.com/watch?v=HMLmXJQ4py4
http://www.youtube.com/watch?v=TshT_3izSrw
Odpowiedź z Cytowaniem
  #752  
Nieprzeczytane 29-09-2013, 11:29
toy_'s Avatar
toy_ toy_ jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Jun 2009
Posty: 10 254
Domyślnie

Cytat:
Napisał Jarosław II
najlepiej jak prawdziwy katolik jest sam na sam ze swoim Bogiem którego wybrał, bo ma z nim rozmawiać .
Nie. Nie mozna wierzyc w Boga, pomijajac ludzi.
__________________
Odpowiedź z Cytowaniem
  #753  
Nieprzeczytane 30-09-2013, 20:50
ostatek's Avatar
ostatek ostatek jest offline
Stały bywalec
Moderator
 
Zarejestrowany: Jun 2008
Posty: 4 251
Uśmiech

Cytat:
Napisał toy_
Nie. Nie mozna wierzyc w Boga, pomijajac ludzi.
"Niekoniecznie trzeba być wierzącym. Nawet jeśli jesteś niewierzący, bądź dobrą ludzką istotą, człowiekiem ciepłego serca. Życzliwość i serdeczność stanowią według mnie religię uniwersalną. To jest ważne. Z jednej strony istnieje wiara religijna, a z drugiej wrodzona życzliwość i podstawowe ludzkie uczucia, których natura jest w istocie głęboko duchowa. Kiedy te uczucia są żywe, nie ma znaczenia to, czy przyjmie się określoną religię. Szczerze praktykuje się wtedy istotę wszelkiej religii, chociaż można być uważanym za niewierzącego."
J.Ś. XIV Dalajlama
__________________
Odpowiedź z Cytowaniem
  #754  
Nieprzeczytane 30-09-2013, 22:16
Frat's Avatar
Frat Frat jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Aug 2013
Miasto: nad Wisłą
Posty: 3 000
Domyślnie

Cytat:
Napisał ostatek
"Niekoniecznie trzeba być wierzącym. Nawet jeśli jesteś niewierzący, bądź dobrą ludzką istotą, człowiekiem ciepłego serca. Życzliwość i serdeczność stanowią według mnie religię uniwersalną. To jest ważne. Z jednej strony istnieje wiara religijna, a z drugiej wrodzona życzliwość i podstawowe ludzkie uczucia, których natura jest w istocie głęboko duchowa. Kiedy te uczucia są żywe, nie ma znaczenia to, czy przyjmie się określoną religię. Szczerze praktykuje się wtedy istotę wszelkiej religii, chociaż można być uważanym za niewierzącego."
J.Ś. XIV Dalajlama

To piękna i głęboko humanitarna konkluzja. Jaka szkoda, że nie daje się jej wywieść z żadnej ze znanych religii.
__________________
Dyskusja to sposób sprzeciwiania się, który umacnia innych w ich błędach.
Ambrose Bierce
Odpowiedź z Cytowaniem
  #755  
Nieprzeczytane 30-09-2013, 22:27
toy_'s Avatar
toy_ toy_ jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Jun 2009
Posty: 10 254
Domyślnie

Cytat:
Napisał Frat
To piękna i głęboko humanitarna konkluzja. Jaka szkoda, że nie daje się jej wywieść z żadnej ze znanych religii.
O ilu z nich mozesz powiedziec ze je znasz?
__________________
Odpowiedź z Cytowaniem
  #756  
Nieprzeczytane 30-09-2013, 23:18
Frat's Avatar
Frat Frat jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Aug 2013
Miasto: nad Wisłą
Posty: 3 000
Domyślnie

Cytat:
Napisał toy_
O ilu z nich mozesz powiedziec ze je znasz?

Szczegółowo o żadnej. To rodzaj myślenia indukcyjnego. Jeśli jednak zechciałabyś przekonać mnie o błędzie w rozumowaniu na przykładzie jakiejś dowolnie wybranej religii, to zamieniam się w jedno wielkie oczekiwanie.
__________________
Dyskusja to sposób sprzeciwiania się, który umacnia innych w ich błędach.
Ambrose Bierce
Odpowiedź z Cytowaniem
  #757  
Nieprzeczytane 01-10-2013, 07:06
Jarosław II's Avatar
Jarosław II Jarosław II jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Jan 2011
Miasto: Śląsk- Zagłębie
Posty: 39 405
Domyślnie

Jeśli w żadnej religii nie ma życzliwych i serdecznych, czyżby to było zarezerwowane tylko dla niewierzących. Nie powala mnie na kolana przez te trzy lata życzliwość, serdeczność na tych wątkach nie mówiąc o tym, że wszyscy tu są jak po traumie. Może jednak ci co sobie wybrali ze spisu swojego Boga są życzliwi i serdeczni tylko do takich samych jak oni, bo tych uczuć nie można stosować do wszystkich z ulicy, tylko do sprawdzonych. Ja taki byłem ale się skutecznie wyleczyłem.
__________________
Moje wypowiedzi to wyłącznie moje prywatne zdanie. Źle Ci? To se popraw i nie patrz na rząd.
https://www.youtube.com/watch?v=HMLmXJQ4py4
http://www.youtube.com/watch?v=TshT_3izSrw

Ostatnio edytowane przez Jarosław II : 01-10-2013 o 07:12.
Odpowiedź z Cytowaniem
  #758  
Nieprzeczytane 01-10-2013, 11:10
Frat's Avatar
Frat Frat jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Aug 2013
Miasto: nad Wisłą
Posty: 3 000
Domyślnie

Ludzie bywają życzliwi i serdeczni niezależnie od swej religijności lub bezreligijności (oczywiście tylko niektórzy). Na tym właśnie polega ponadreligijność ich dobrych i szlachetnych cech, istniejących niezależnie od nakazów i zaleceń religijnych, którym podlegają lub są od nich wolni.
__________________
Dyskusja to sposób sprzeciwiania się, który umacnia innych w ich błędach.
Ambrose Bierce
Odpowiedź z Cytowaniem
  #759  
Nieprzeczytane 01-10-2013, 11:18
Siri's Avatar
Siri Siri jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Sep 2010
Posty: 24 425
Domyślnie Jarek , i Ty też po traumie?!

Cytat:
Napisał Jarosław II
Nie powala mnie na kolana przez te trzy lata życzliwość, serdeczność na tych wątkach nie mówiąc o tym, że wszyscy tu są jak po traumie.
O mój Boże....Czego ja się dowiaduję...
Odpowiedź z Cytowaniem
  #760  
Nieprzeczytane 01-10-2013, 11:42
Jarosław II's Avatar
Jarosław II Jarosław II jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Jan 2011
Miasto: Śląsk- Zagłębie
Posty: 39 405
Domyślnie

Cytat:
Napisał Frat
Ludzie bywają życzliwi i serdeczni niezależnie od swej religijności lub bezreligijności (oczywiście tylko niektórzy). Na tym właśnie polega ponadreligijność ich dobrych i szlachetnych cech, istniejących niezależnie od nakazów i zaleceń religijnych, którym podlegają lub są od nich wolni.
Czyli to jest jedynie sprawa odpowiedniego urodzenia? Nie wiedziałem. A gdzie w takim razie rodzą się ci najbardziej serdeczni czy życzliwi. Pytam bo może by od takich pobierać nasienie do InVitro. Ach jaki by wtedy świat był piękny i nie trzeba by zakazów, nakazów ani religii a wszyscy byli by uśmiechnięci......jak tutaj Tacy już byli w XVIII w nazywali się romantycy. Według romantyków świat dzielił się na to, co widzialne (materialne) i poznawalne zmysłowo oraz na to, co niewidzialne (duchowe) – takich jak wiara i intuicja. I jakoś do tej pory jest sakrum i profanum. Trzeba koniecznie coś z tym zrobić zanim będzie z późno, bo przyleci jakiś kosmiczny śmieć i rozwali to wszystko zanim zrobi się remont. I co wtedy?
__________________
Moje wypowiedzi to wyłącznie moje prywatne zdanie. Źle Ci? To se popraw i nie patrz na rząd.
https://www.youtube.com/watch?v=HMLmXJQ4py4
http://www.youtube.com/watch?v=TshT_3izSrw
Odpowiedź z Cytowaniem
Odpowiedz

 



Podobne wątki
Wątek Autor wątku Senior Cafe Odpowiedzi Ostatni Post / Autor
Jak trwoga to do Boga ewikomega Społeczeństwo 42 18-12-2012 11:31
Co wypada robić seniorowi? - komentarze Mar-Basia Ogólny 497 17-10-2012 19:19
Stary człowiek = chory człowiek? Seniorzy w Polsce - komentarze elzbietab44 Ogólny 10 19-09-2011 10:37
Wszystko W Rękach Boga Prefekt Społeczeństwo - wątki archiwalne 51 27-07-2009 07:36
wybrał wolność ... Kazimierz Polityka - wątki archiwalne 16 04-12-2008 22:12

Narzędzia wątku Przeszukaj ten wątek
Przeszukaj ten wątek:

Zaawansowane wyszukiwanie

Zasady pisania postów
Nie Możesz: tworzenie nowych wątków
Nie Możesz: odpowiadanie na posty
Nie Możesz: wysłanie załączników
Nie Możesz: edytowanie swoich postów

vB code jest Wł.
UśmieszkiWł.
kod [IMG] jest Wł.
kod HTML jest Wył.
Skocz do forum


Czasy w strefie GMT +2. Teraz jest 13:37.

 
Powered by: vBulletin Version 3.5.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.