menu

senior.pl - aktywni w każdym wieku

Wróć   Klub Senior Cafe > Generacja 50Plus > Społeczeństwo
Zarejestruj się FAQ / Pomoc Szukaj Dzisiejsze Posty Oznacz Fora Jako Przeczytane

Społeczeństwo Sprawy społeczne wielkie i całkiem małe. Religia, dyskryminacja, działalność charytatywna, problemy społeczne - nie tylko seniorów. UWAGA - bez polityki.

Zobacz wyniki ankiety: Kim jestem / kim się czuję
Jestem Ateistą 78 32.23%
Jestem watpiącym Katolikiem 41 16.94%
Jestem Świadkiem Jehowy 3 1.24%
Jestem wierzący ale nie praktykujący 42 17.36%
Wciąż poszukuję tej właściwej religii 12 4.96%
Jestem Katolikiem (rzymskim) 48 19.83%
Buddyzm 6 2.48%
Inne wyznania 12 4.96%
Głosujących: 242. Nie możesz głosować w tej sondzie

Odpowiedz
Narzędzia wątku Przeszukaj ten wątek
  #14701  
Nieprzeczytane 20-10-2020, 11:29
waclaw46 waclaw46 jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Dec 2008
Miasto: Kraków
Posty: 17 618
Domyślnie

Jezus vs. Satan - MT4
https://www.youtube.com/watch?v=7KXgIUMMEg0


Księga Mateusza 4. Jezus spotyka szatana i zbiera chłopaków


cewu - Wszystkie te "księgi święte" to nieprzebrany scenopis dla Monty Pythona.

Każdy może napisać o tym co przeczyta i wyrazić swoją opinię. Nie musi tego robić na klęczkach , wystarczy że zrobi użytek z swojego mózgu i pomyśli czytając bajkę.
Odpowiedź z Cytowaniem
  #14702  
Nieprzeczytane 20-10-2020, 11:36
waclaw46 waclaw46 jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Dec 2008
Miasto: Kraków
Posty: 17 618
Domyślnie

Polska Kebabem Stoi - Słuszna Literatura niezwiązana z końcem świata v1 #112
https://www.youtube.com/watch?v=Arkjcdm1eoE


Odcinek bonusowy, bo przecież Sara nie samymi materiałami Strażnicy żyje Poza tym jest jesień, a jak jesień to i kocyk, i herbatka, i książki. Jeśli ktoś miał wątpliwości, czy Sara jest jesieniarą, to już ich nie ma
Dzisiaj Sara i Maja opowiedzą wam, co ostatnio czytały i jak im się podobały wybrane przez nie lektury. No i spokojnie, dalej będziemy trzymać się naszej światusowej ramówki więc spodziewajcie się jutro drugiej części analizy Szadzi, w niedzielę tradycyjnie Szorty, a wtorki spędzamy z Tarą

Jeśli jednak macie ochotę na taki bonusowy odcinek, gdy dziewczynom znów zbierze się stosik przeczytanych książek - dajcie znać! A w przypiętym komentarzu informacja o konkursie



No i nasza Sara która zrezygnowała z życia w społeczności Świadków jehowa i przestała indoktrynować swoje dziecko.
Można w różnym wieku przestać wierzyć w to co nam wciskali rodzice i katecheci.
Odpowiedź z Cytowaniem
  #14703  
Nieprzeczytane 20-10-2020, 12:56
wankabor's Avatar
wankabor wankabor jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Jan 2008
Miasto: 25-019 Kielce
Posty: 19 308
Domyślnie

Maria Jolanta Świtlińska
Administrator
W 1946 roku kuria rzymska interweniowała w sprawie ułaskawienia 200 zbrodniarzy hitlerowskich.

https://scontent-waw1-1.xx.fbcdn.net/v/t1.0-9/122006546_356670752229730_6829005773356589436_n.jp g?_nc_cat=101&_nc_sid=825194&_nc_ohc=LeiCGgYZ9xcAX -jSMqJ&_nc_ht=scontent-waw1-1.xx&oh=b35ecc19533ac968723edd12d0c26db3&oe=5FB538 48


Zbigniew Streich
Międzynarodowy Czerwony Krzyż i Watykan pomagały hitlerowskim zbrodniarzom zbiec za granicę

Około 800 wysokich funkcjonariuszy nazistowskiego reżimu zdołało po zakończeniu wojny uciec za granicę, przeważnie do Ameryki Południowej, ale także do krajów arabskich.
do Ameryki Południowej, ale także do krajów arabskich. Znaleźli się wśród nich organizator zagłady Żydów, Adolf Eichmann, i lekarz morderca z Auschwitz, Josef Mengele.
90% brunatnych zbiegów wydostało się z Europy przez Włochy, trasa ucieczki zaś prowadziła przeważnie przez Południowy Tyrol, niemieckojęzyczną prowincję kraju. Ten

do Ameryki Południowej, ale także do krajów arabskich. Znaleźli się wśród nich organizator zagłady Żydów, Adolf Eichmann, i lekarz morderca z Auschwitz, Josef Mengele.

Ostatnio edytowane przez wankabor : 20-10-2020 o 13:10.
Odpowiedź z Cytowaniem
  #14704  
Nieprzeczytane 20-10-2020, 13:19
ostatek's Avatar
ostatek ostatek jest offline
Stały bywalec
Moderator
 
Zarejestrowany: Jun 2008
Posty: 4 251
Domyślnie Re: *#14698

Naczelny z lekka się rozpędził. Bywało gorzej... jednak napiszę sprostowanie, żeby nie było żem tchórz. Proszę wybaczyć prywatę.
11 wg numerologii liczba mistrzowska ale to przypadek.
1. Nie napisałam, że pielgrzymki do św. Rocha uzdrawiały, bo nie wiem. Nie pamiętam zdarzeń sprzed narodzin. Nadinterpretacja.
2. Obsesje dot. "zaistnienia" zyskały dodatkowe potwierdzenie. Cytat: "obecni na pogrzebie mogą się potem pochwalić przed znajomymi , uczestnictwem w takim pochówku".
3. Halloween bezpieczniejsze od zaduszkowego pójścia na cmentarz? Nie wydaje mi się, by jakikolwiek rodzic pozwolił dziecku na psikusowanie i zbieranie cukierków. Nie w tym roku. Dobrze, że istnieje dzień dla zmarłych. Zapomniane mogiły pięknieją, rodziny mają okazję się spotkać. W czasach zaprzeszłych nie było zwyczaju chodzenia na cmentarze bez okazji. Święto Dziadów, poświęcone pamięci przodków, przypadało cztery razy w roku. Chrześcijaństwo wpisało w kalendarz liturgiczny dwa pierwsze dni listopada zawłaszczając słowiańską tradycję - Dziady Jesienne. Zimowe przekształciły się w wieczerzę wigilijną.
4. O duchowości niezwiązanej z religiami mówię od dawna. Pisałam również, że religia traktowana wyłącznie dogmatycznie i obrzędowo staje się religijnością ograniczającą rozwój.
5. Panów profesorów i ich zachowania oglądałam własnoocznie przez lata. Jestem wiarygodnym świadkiem? widać nie a może tylko nie pasuję do koncepcji wątku. Powtarzam: widziałam i widzę partyjnych ateistów nawróconych na katolicyzm nie dla chleba, bo tego nie brakowało, a dla kariery. Nie twierdzę, że byli tak samo kiepskimi ateistam jak są katolikami. Człowiek jest zmienny. Może wierzyli w jedno i drugie?
6. Pisałam o Noblu? nie może być! wróciłam do posta i - kolejna naditerpretacja.
7. Udzielasz się w wątkach politycznych, zakładam więc, że interesują Cię politycy. Wiarygodność ma znaczenie, sorry - miała. Świat się trochę zmienił.
8. Nie jestem najmądrzejsza ani nawet mądra, czego bardzo żałuję. Chciałabym, chciała... ale......
9. Nie zgadzam się też ze stwierdzeniem: "Kto stracił cel w życiu , nie ma wiedzy by sobie zjawiska naturalne których jest świadkiem wyjaśnić ,szuka odpowiedzi w religii i Bogu. Bóg zatyka-cz dziur niewiedzy." Uproszczenie. Religia posiada kilka etapów/poziomów. Pierwszym jest etap magii i mitów. Na tym się zatrzymałeś, co przy literalnym odczycie tzw. świętych ksiąg, daje efekty jakie daje.
10. Tak, ateizm jest zaprzeczeniem istnienia bogów. Wątek steruje ku antyteizmowi. Walka z nieistniejącym bywa całkiem pociesznym widowiskiem.
11. Nie oburzaj się bez potrzeby. Cytat, napisała Wankabor: <Starość nie radość, pewnie już intelektualnie jestem "tępawa".> Mam nadzieję, że dopisek został odebrany przez W. właściwie, z przymrużeniem oka.

Papatki Kochani.

PS - Błagam o litość dla ócz moich, świadkowie Jehowy! nigdy przenigdy Świadkowie jehowa. Numerację Inocentych pomijam. Było trzynastu, jeśli Google nie kłamią. Mogą się mylić. Papieże nie Google.
__________________
Odpowiedź z Cytowaniem
  #14705  
Nieprzeczytane 20-10-2020, 14:39
wankabor's Avatar
wankabor wankabor jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Jan 2008
Miasto: 25-019 Kielce
Posty: 19 308
Domyślnie

https://scontent-waw1-1.xx.fbcdn.net...&oe=5FB295 75
Odpowiedź z Cytowaniem
  #14706  
Nieprzeczytane 20-10-2020, 15:10
wankabor's Avatar
wankabor wankabor jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Jan 2008
Miasto: 25-019 Kielce
Posty: 19 308
Domyślnie

Ostatku! dobrze, że jesteś na tym wątku. To rodzaj "uczty duchowej". Nie wszystko pojmuję, ale bardzo się staram. Powyżej wkleiłam wypowiedź - Franciszka, bowiem czasami go lubię. Lubię i innych ideologicznych przywódców w sensie , że czasami się z nimi zgadzam; np. Dalajlamą. Oto uzasadnienie przyznania r. 1989 nagrody pokojowej Nobla- "Dalejlama wywodzi swoją filozofię pokoju z głębokiego szacunku dla wszystkich żyjących istot i opiera ją na pojęciu powszechnej odpowiedzialności - odpowiedzialności wobec całej ludzkości oraz przyrody. (...)

Ze względu na sympatię do Dalejlamy kupiłam nawet jego książkę, spodobało mi się motto zawarte na obwolucie - "Jeżeli z jakiegoś powodu nie możesz pomóc innym, przynajmniej ich nie krzywdź." Mądre i piękne, w przeciwieństwie do katolickiego przykazania - "miłuj bliźniego jak siebie samego". Nie znam filozofii buddyjskie, ale to nie ma dla mnie większego znaczenia. Mam własną filozofię; "NAUKA jest BOGIEM".

ps. Wszyscy inni bogowie to oszustwo.

Ostatnio edytowane przez wankabor : 20-10-2020 o 15:29.
Odpowiedź z Cytowaniem
  #14707  
Nieprzeczytane 20-10-2020, 15:32
wankabor's Avatar
wankabor wankabor jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Jan 2008
Miasto: 25-019 Kielce
Posty: 19 308
Domyślnie

https://scontent-waw1-1.xx.fbcdn.net...&oe=5FB66A 56
Odpowiedź z Cytowaniem
  #14708  
Nieprzeczytane 20-10-2020, 15:37
wankabor's Avatar
wankabor wankabor jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Jan 2008
Miasto: 25-019 Kielce
Posty: 19 308
Domyślnie

Szerzenie wiedzy i czynienie dobra jest misją prawego człowieka.
Odpowiedź z Cytowaniem
  #14709  
Nieprzeczytane 20-10-2020, 16:52
waclaw46 waclaw46 jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Dec 2008
Miasto: Kraków
Posty: 17 618
Domyślnie

Ostatku !! Naczelny z lekka się rozpędził ..........Wcale się nie rozpędzałem.
1.Nie napisałam, że pielgrzymki do św. Rocha uzdrawiały, bo nie wiem ..............................To możesz sprawdzić a potem będziesz mogła wiarygodnie o tym napisać.
2. Obsesje dot. "zaistnienia" ......................... widzę że przez noc zdobyłaś wiedzę z psychiatrii .
Informacje na temat wirusologii i genetyki umieszczę na wątku Człowiek w erze sztucznej Inteligencji , byś mogła nadrobić braki.
3. Halloween bezpieczniejsze od zaduszkowego pójścia na cmentarz? Nie wydaje mi się......................... Nie masz małych dzieci zostaw decyzję rodzicom . Za opisy cmentarza ci dziękujemy ,już kiedyś na temat święta słowiańskiego zmarłych , pisałaś.
4. O duchowości niezwiązanej z religiami mówię od dawna ................................Napisz książkę będzie kol w tej tematyce.
5. Panów profesorów i ich zachowania oglądałam własnoocznie przez lata...................... nie interesują mnie twoje kontakty z profesorami na uczelni czy poprzez ekran TV , nie uważam że ich wiedza spływa na oglądającego.
6. Pisałam o Noblu? nie może być! wróciłam do posta .............................Przeczytaj post jeszcze raz , może zrozumiesz .
7. Udzielasz się w wątkach politycznych, zakładam więc, że interesują Cię politycy............................. Nie ich życie prywatne ,orientacja seksualna, czy ich wyznanie. Możesz wykazać się , znajdując słuchacza w " maglu " .
8. Nie jestem najmądrzejsza ani nawet mądra, czego bardzo żałuję.......................Zawsze braki w wiedzy można nadrobić , nie ma ograniczeń w czasie .
9. Nie zgadzam się też ze stwierdzeniem: "Kto stracił cel w życiu ..................... Przeczytałem .Zdania nie zmieniłem , brak sensownej argumentacji .Kończę w tym temacie z tobą dyskusje , bo nie ma o czym.
10. Tak, ateizm jest zaprzeczeniem istnienia bogów. Wątek steruje ku antyteizmowi.......................... To tylko twoje odczucia nie poparte niczym. Konkrety Ostatku a nie emocje .
11. Nie oburzaj się bez potrzeby .........................To twoja sprawa z Wankaborem mnie nie dotyczy.

PS - Błagam o litość dla ócz moich, świadkowie Jehowy! nigdy przenigdy Świadkowie jehowa ...................-Wreszcie coś konkretnego .

Mam dość przepychanek i bajdurzenia o byle czym.Jest wiele spraw ciekawszych .

Ostatnio edytowane przez waclaw46 : 20-10-2020 o 16:59.
Odpowiedź z Cytowaniem
  #14710  
Nieprzeczytane 20-10-2020, 18:05
ostatek's Avatar
ostatek ostatek jest offline
Stały bywalec
Moderator
 
Zarejestrowany: Jun 2008
Posty: 4 251
Domyślnie

Z prawdziwą ulgą przyjmuję do wiadomości i wykonania koniec dyskusji z "naczelnym". Tym bardziej, że mój brak argumentów nie jest gorszy niż Jego. Kłania się czytanie ze zrozumieniem. Przekucie mojego "nie wiem" na "wiem" jest niemożliwe. Po stu latach z okładem mam nieboszczyka (właściwego!) z grobu wyciągnąć i zadać pytanie?? Źródła historyczne są powściągliwe. Znalazłam informacje o epidemiach, liczbie ofiar a nawet o pielgrzymkach i karawakach. O ozdrowieniach ani słowa. Były, nie były?
Politycy nie są moją fobią ani ulubionym tematem. Jednak jeśli na wizji pokazują pobożność, w kampaniach wyborczych podpierają się religią, agitują w świątyniach, ich wyznanie przestaje być sprawą prywatną, staje się publiczną. Kłamca nie jest wiarygodny. Inni mogą spijać obietnice i wierzyć, ja pozostanę nieufna.
Poziomy religii nie są moim wymysłem. Światły ateista na pewno o tym czytał i wie lepiej. Żeby nie wyważać otwartych drzwi nie podaję autorów ani tytułów.
Wchodzenie w kłótnie o pietruszkę nie jest moim ulubionym zajęciem. Cierpię na chroniczny brak wprawy. Dobre rady przyjmuję, tusząc iż są z serca płynące. Napisanie książki nie jest złym pomysłem; zastanowię się, gdy śnieg od świata mnie odetnie.
Naczelnemu pozostaje ignor jako argument ostateczny. Nie mam parcia na szkło, więc ból nie będzie dotkliwy, właściwie żaden. W tym miejscu "naczelny" powinien zakończyć lekturę i przystąpić do działań tj. olewania moich wpisów (niegodnam, oj niegodnam mądrości tutaj serwowanych dotykać). Życzę powodzenia "naczelnemu" i licznym dyskutantom. Uważajcie proszę, czytają Was papieże. I dzięki protekcji naczelnego w homiliach (ups, nie w homiliach - w kazaniach) możecie się znaleźć.

Słowo do Wankabora.
Dziękuję. Nie chcę narzucać obecności, żeby nie narażać się na chęć zaistnienia. Co prawda, pisząc w innych miejscach robię to samo. Milcząc też istnieję, mniej widocznie ale jednak.
Miłuj bliźniego = nie krzywdź.
Przesłania są sobie bliższe niż się wydaje. W gruncie rzeczy znaczą to samo. Nie krzywdź (bliźniego) jak nie krzywdzisz siebie. W kulturze judeo-chrześcijańskiej wystąpiło odwołanie do egoizmu, w gruncie rzeczy każdy po trosze jest egoistą. Wschód (buddyzm ale też hinduizm) od początku nastawiony był na rozwój duchowy, m.inn. na "wykorzenianie ego" będące złudzeniem.
Punktów stycznych chrześcijaństwa z buddyzmem jest więcej. Religie są synkretyczne. W zasadzie każda niesie przesłanie/przykazanie miłości. Miłość, która nie polega na fizycznym pożądaniu. Wzajemny szacunek - określenie trochę marne ale inne nie przychodzi mi do głowy. Łączy nas pokrewieństwo, należymy do tego samego gatunku. Jednocześnie nie wyszliśmy spod matrycy, jesteśmy różni. Nawet pojedynczy osobnik nie jest jednoznaczny. Bywa dobry i zły. Dobro zaś trudne do zdefiniowania, podobnie jak zło. Jestem dobry, bo przeprowadziłem staruszkę przez jezdnię? trochę słabe, nieprawdaż? pomogłem licząc na wdzięczność? jeszcze słabsze! Nie zaszkodziłem choć mogłem?? dobro czy duszny wybielacz? Wiem, wiem, Dalajlama mówił o niemożności pomocy. Na pochyłe drzewo wszystkie kozy skaczą... często będąc na dnie dostajemy tzw. kopa. Kopiący wierzą w nieustający uśmiech Fortuny acz bywa z tym różnie. Czasem świat się uśmiecha, czasem szczerzy kły. Jedno i drugie nie trwa wiecznie.

Nie krytykuję ani nie umniejszam Twojej filozofii. Szanuję wybór. Dla mnie nauka nie jest bogiem ani nawet bóstewkiem. Jest. Omylna. Błądząca. Dobra i zła, tzn. tak może być wykorzystywana, sama w sobie pozostaje obojętna. Czerpiemy z niej wszyscy, w obydwu aspektach. Ślepa wiara nie zawsze jest bezpieczna, tak myślę. Bezkrytyczna ułatwia, rozgrzesza i jest zaworem bezpieczeństwa. Byłoby fajnie, gdyby się nie zmieniała. A z drugiej strony, zastój intelektualny - koszmar. Ciągle, my ludzie, wiemy mało.
__________________
Odpowiedź z Cytowaniem
  #14711  
Nieprzeczytane 20-10-2020, 18:49
wankabor's Avatar
wankabor wankabor jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Jan 2008
Miasto: 25-019 Kielce
Posty: 19 308
Domyślnie

Ostatku! dziękuję za obszerną odpowiedź na mój post. Dobrze, że mamy wolność w zakresie swoich przekonań i możemy publicznie je okazywać. Pozostaję przy swojej filozofii, że NAUKA jest BOGIEM. Przytoczę tu cytat Martina Luthera Kinga - "Ciemność nie może przezwyciężyć ciemności, uczyni to tylko światło". Tym światłem jest NAUKA.
Odpowiedź z Cytowaniem
  #14712  
Nieprzeczytane 20-10-2020, 19:00
wankabor's Avatar
wankabor wankabor jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Jan 2008
Miasto: 25-019 Kielce
Posty: 19 308
Domyślnie

https://scontent-waw1-1.xx.fbcdn.net...&oe=5FB452 32
Odpowiedź z Cytowaniem
  #14713  
Nieprzeczytane 20-10-2020, 19:16
wankabor's Avatar
wankabor wankabor jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Jan 2008
Miasto: 25-019 Kielce
Posty: 19 308
Domyślnie

https://scontent-waw1-1.xx.fbcdn.net...&oe=5FB4E7 0B
Odpowiedź z Cytowaniem
  #14714  
Nieprzeczytane 20-10-2020, 19:17
wankabor's Avatar
wankabor wankabor jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Jan 2008
Miasto: 25-019 Kielce
Posty: 19 308
Domyślnie

https://scontent-waw1-1.xx.fbcdn.net...&oe=5FB437 98
Odpowiedź z Cytowaniem
  #14715  
Nieprzeczytane 20-10-2020, 19:19
wankabor's Avatar
wankabor wankabor jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Jan 2008
Miasto: 25-019 Kielce
Posty: 19 308
Domyślnie

https://scontent-waw1-1.xx.fbcdn.net...&oe=5FB595 BC
Odpowiedź z Cytowaniem
  #14716  
Nieprzeczytane 20-10-2020, 19:20
wankabor's Avatar
wankabor wankabor jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Jan 2008
Miasto: 25-019 Kielce
Posty: 19 308
Domyślnie

https://scontent-waw1-1.xx.fbcdn.net...&oe=5FB541 95
Odpowiedź z Cytowaniem
  #14717  
Nieprzeczytane 20-10-2020, 19:22
wankabor's Avatar
wankabor wankabor jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Jan 2008
Miasto: 25-019 Kielce
Posty: 19 308
Domyślnie

https://scontent-waw1-1.xx.fbcdn.net...&oe=5FB542 B5
Odpowiedź z Cytowaniem
  #14718  
Nieprzeczytane 20-10-2020, 19:27
wankabor's Avatar
wankabor wankabor jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Jan 2008
Miasto: 25-019 Kielce
Posty: 19 308
Domyślnie

https://scontent-waw1-1.xx.fbcdn.net...&oe=5FB509 E5
Odpowiedź z Cytowaniem
  #14719  
Nieprzeczytane 20-10-2020, 20:31
wankabor's Avatar
wankabor wankabor jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Jan 2008
Miasto: 25-019 Kielce
Posty: 19 308
Domyślnie

https://scontent-waw1-1.xx.fbcdn.net...&oe=5FB50A 55
Odpowiedź z Cytowaniem
  #14720  
Nieprzeczytane 21-10-2020, 10:36
wankabor's Avatar
wankabor wankabor jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Jan 2008
Miasto: 25-019 Kielce
Posty: 19 308
Domyślnie

Iwona Pietrzyk - Sympatycy Szkła Kontaktowego (fb)
Oszacuj sku.wysyństwo polskich biskupów w skali od 0 do 10 dziwiszów: Gulbinowicz, Piszcz, Gołębiewski, Stefanek...
Odpowiedź z Cytowaniem
Odpowiedz

 



Narzędzia wątku Przeszukaj ten wątek
Przeszukaj ten wątek:

Zaawansowane wyszukiwanie

Zasady pisania postów
Nie Możesz: tworzenie nowych wątków
Nie Możesz: odpowiadanie na posty
Nie Możesz: wysłanie załączników
Nie Możesz: edytowanie swoich postów

vB code jest Wł.
UśmieszkiWł.
kod [IMG] jest Wł.
kod HTML jest Wył.
Skocz do forum


Czasy w strefie GMT +2. Teraz jest 16:05.

 
Powered by: vBulletin Version 3.5.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.