menu

senior.pl - aktywni w każdym wieku

Wróć   Klub Senior Cafe > Rodzina, bliscy > Ogólny
Zarejestruj się FAQ / Pomoc Szukaj Dzisiejsze Posty Oznacz Fora Jako Przeczytane

Ogólny Komentarze do artykułów z działu www.rodzina.senior.pl.

Odpowiedz
Narzędzia wątku Przeszukaj ten wątek
  #1  
Nieprzeczytane 18-08-2012, 22:03
giezeta's Avatar
giezeta giezeta jest offline
Czasem zajrzy
 
Zarejestrowany: Feb 2008
Posty: 60
Post Starość oczami Polaków: u siebie, z pomocą bliskich - komentarze


Komentarz do artykułu: Starość oczami Polaków: u siebie, z pomocą bliskich
--------------------
Cytat z artykułu:
"Jak Polacy chcieliby zorganizować swoje życie na stare lata, kiedy będą potrzebowali pomocy? Prawie dwie trzecie (64%) chciałoby mieszkać we własnym mieszkaniu korzystając z doraźnej pomocy bliskich – rodziny, przyjaciół, sąsiadów."

Ja należę do tej grupy, ale na to nie liczę.
Profil rodziny zmienił się. Teraz zdecydowana większość potomków odseparowuje sie od rodziców i to im dalej, tym lepiej. Liczą na to że reszta nieco młodszych krewnych rodziców zaopiekuje sie nimi.
Obserwuję to u wielu moich starszych znajomych. Dzieci uciekają i maja własne problemy. "Pomoc" ogranicza sie do telefonu raz w miesiącu. Wiele moich znajomych zmarło nie doczekawszy sie pomocy. I nie ma różnicy czy to miasto czy wieś, chociaż na wsi wygląda to bardziej dramatycznie. Tam starzy ludzie umierają zapomniani przez młodszych członków rodziny. Natomiast cala rodzina zgłasza sie po spadek!
Odpowiedź z Cytowaniem
  #2  
Nieprzeczytane 18-08-2012, 22:12
giezeta's Avatar
giezeta giezeta jest offline
Czasem zajrzy
 
Zarejestrowany: Feb 2008
Posty: 60
Post

I jeszcze dodam coś o "bezplatnej" pomocy społecznej, Caritasu i Czerwonego Krzyża. Ta pomoc jest ODPŁATNA i mocno ograniczona. Bo jeżeli stary czlowiek mieszka sam we wlasnym mieszkaniu to "opiekun" może zrobić zakupy, przynieść obiad z Caritasu, (usługa w cenie od 4 do 14 zł/godz). Ale juz nie posprząta, nie pomoże wejść do wanny i asystować przy kąpieli.
Tak więc dla samotnych nie ma szans na umieranie pod opieka lekarza we wlasnym łóżku
Odpowiedź z Cytowaniem
  #3  
Nieprzeczytane 25-08-2012, 11:44
eledand's Avatar
eledand eledand jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Apr 2009
Miasto: opolszczyzna
Posty: 22 932
Domyślnie w tej chwili

Witaj "Giezeto" w 100% masz rację co do pomocy Caritasu i opieki społecznej.Oni dbają tylko o własne interesy i patrzą jak "skubnąć" u kogoś nie dając nic w zamian.Potem tą należną pomoc społeczną i dorażną dzielą dalej pośród "leni" i pijaków.Od pewnego czasu obserwuję co dzieje się na wsi i chce mnie szlag trafić.Takie mają Oni przepisy,które stworzyło nasze Dobre a wręcz bardzo dobre państwo.Państwo nieudaczników i coś w rodzaju "futru" do zajęcy.
Na wsi,nikt o nikogo sie nie troszczy a jedynie potem "dziuby" drą po śmierci i dochodzi do karczemnych scen nawet w Kościele.JA DO Koscioła nie chodzę,ale o takich scenach to grzmi cała Gmina.Ci spadkobiorcy nie mają skrupułów a wstyd się w dzisiajszych czasach nie liczy....
Ja chodzę do Sąsiadki i Rodzina mieszka parę setek kilometrów.Zadzwonią raz na dwa lub trzy lata.
Babkama zamiar im pozostawić Dom a kto będzie się Grobami opiekować nie wiadomo.Nie moja sprawa i tyle.
Miło Ciebie pozdrawiam.Posyłam Tobie troszkę Kwiatków.
Namalowałam sama na wystawę.
http://i42.tinypic.com/idagcw.jpg
__________________
http://ewefew.blogspot.com/
Odpowiedź z Cytowaniem
  #4  
Nieprzeczytane 25-08-2012, 17:51
wasyl's Avatar
wasyl wasyl jest offline
Początkujący
 
Zarejestrowany: Oct 2008
Miasto: Wrocław
Posty: 40
Domyślnie

Ja też należę do tej grupy i dlatego myślę o zrealizowaniu swojego pomysłu aby zbudować takie lokum-domek-czworaczek cztery niezależne mieszkania z osobnymi wejściami i kawałkiem ogródka i z czterema osobami, parami jest możliwość organizowania sobie zajęć, wzajemna pomoc itp. Wszyscy jednocześnie nie zachorują a przy takiej ilości osób można już i pomoc zorganizować ale i na to mam pomysł
pomoc za pomoc. Może ktoś ma lepsze rozwiązanie zapraszam do dyskusji, pozdrawiam zainteresowanych.
Odpowiedź z Cytowaniem
  #5  
Nieprzeczytane 31-08-2012, 02:54
mama2 mama2 jest offline
Czasem zajrzy
 
Zarejestrowany: Aug 2009
Posty: 82
Domyślnie

Jestem Polka. Moge wiec zabrac glos. Starosc? Nie unikniemy tego to pewne. Ale trzeba zrobic wszystko, zeby byla jak najbardziej aktywna. Radzmy sobie jak mozemy, kazdy po swojemu. Pozdrawiam serdecznie.
Odpowiedź z Cytowaniem
  #6  
Nieprzeczytane 31-08-2012, 17:47
baburka's Avatar
baburka baburka jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Jan 2007
Miasto: Wielkopolska
Posty: 1 416
Domyślnie

Cytat:
Napisał wasyl
myślę o zrealizowaniu swojego pomysłu aby zbudować takie lokum-domek-czworaczek cztery niezależne mieszkania z osobnymi wejściami i kawałkiem ogródka
Świetny pomysł. Byłabym jak najbardziej zainteresowana, gdybym miała pieniądze na zainwestowanie w budowę wspólnego domku.
Odpowiedź z Cytowaniem
  #7  
Nieprzeczytane 01-09-2012, 16:17
mama2 mama2 jest offline
Czasem zajrzy
 
Zarejestrowany: Aug 2009
Posty: 82
Domyślnie slodkosci moje kochane

Gdybym miala srodki tez bym zainwestowala w domek. Niekoniecznie wspolny bo ja klotliwa jestem.
Odpowiedź z Cytowaniem
  #8  
Nieprzeczytane 06-09-2012, 10:11
bogusia25552's Avatar
bogusia25552 bogusia25552 jest offline
Początkujący
 
Zarejestrowany: Jun 2012
Miasto: złotoryja
Posty: 5
Post

starosć nie młodosć młodość nie wieczność ----stare powiedzenie
Odpowiedź z Cytowaniem
  #9  
Nieprzeczytane 06-09-2012, 12:36
Mar-Basia's Avatar
Mar-Basia Mar-Basia jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Jul 2008
Miasto: Europa
Posty: 33 587
Domyślnie

Starosc! Trzeba prawdzie odwaznie spojrzec w oczy. Nie unikniemy tego stadium naszego zycia. Poprostu trzeba o tym myslec "na wyrost", przygotowac sie na kazda ewentualnosc.

Wiem, ze czasami jest to trudne i skomplikowane, ale napewno mozliwe.

Nalezy byc troche egoista i najpierw myslec o sobie, potem o odchowanych dzieciach i wnukach.
__________________
Kozła bój się z przodu, osła z tylu, a złego człowieka ze wszystkich stron.
Szczęśliwego człowieka nie można obrazić. Można go tylko rozśmieszyć
Dla zasady robie screeny wszystkich moich wypowiedzi!
Odpowiedź z Cytowaniem
  #10  
Nieprzeczytane 07-09-2012, 09:10
Bianka's Avatar
Bianka Bianka jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Apr 2007
Miasto: Warszawa
Posty: 6 197
Domyślnie

Starość jest wieloetapowa. Najpierw jesteśmy jeszcze młodzi we własnych oczach, a już starzy według innych, a potem - po prostu starzy... i bardzo starzy... I na tym ostatnim etapie stan zdrowia nie zawsze pozwala na realizację zainteresowań i zamiłowań, niestety.
__________________
Niespełnienie marzeń bywa czasem łutem szczęścia
Odpowiedź z Cytowaniem
  #11  
Nieprzeczytane 10-09-2012, 18:13
baburka's Avatar
baburka baburka jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Jan 2007
Miasto: Wielkopolska
Posty: 1 416
Domyślnie

Cytat:
Napisał Bianka
Starość jest wieloetapowa. Najpierw jesteśmy jeszcze młodzi we własnych oczach, a już starzy według innych, a potem - po prostu starzy... i bardzo starzy...
Mam nadzieję, że ostatniego etapu nie dożyję. Nie widzę się nijak w roli właścicielki pampersów tudzież ciała, sadzanego przez bliskich przed obliczem TV. Reszty szczegółów oszczędzę ze względu na domniemaną obecność wrażliwych osób. Kombinuję sobie, że gdyby jednak padło na mnie wesołe życie staruszka, będę mieć tyle mobilizacji i siły, że je przerwę w wybranym przez siebie momencie.
Odpowiedź z Cytowaniem
  #12  
Nieprzeczytane 10-09-2012, 19:43
Bianka's Avatar
Bianka Bianka jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Apr 2007
Miasto: Warszawa
Posty: 6 197
Domyślnie

Cytat:
Napisał baburka
Kombinuję sobie, że gdyby jednak padło na mnie wesołe życie staruszka, będę mieć tyle mobilizacji i siły, że je przerwę w wybranym przez siebie momencie.
Też tak sobie myślę od czasu do czasu. Tym bardziej, że nie cierpię oglądania telewizji
__________________
Niespełnienie marzeń bywa czasem łutem szczęścia
Odpowiedź z Cytowaniem
  #13  
Nieprzeczytane 10-09-2012, 19:52
ignesja's Avatar
ignesja ignesja jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Feb 2008
Miasto: świętokrzyskie
Posty: 4 379
Domyślnie

Cytat:
Napisał Mar-Basia
Starosc!

Nalezy byc troche egoista i najpierw myslec o sobie, potem o odchowanych dzieciach i wnukach.

ale po co ? By dłużej byc starym ?
__________________
Agnieszka
Odpowiedź z Cytowaniem
  #14  
Nieprzeczytane 10-09-2012, 19:54
Polla's Avatar
Polla Polla jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Jun 2011
Miasto: opolskie
Posty: 14 822
Domyślnie

Cytat:
Napisał ignesja
ale po co ? By dłużej byc starym ?

Co to znaczy starym?? Ja jestem po 60-tce i nie czuję się starą, nawet w podeszłym wieku. Nie rozumiem....
Odpowiedź z Cytowaniem
  #15  
Nieprzeczytane 10-09-2012, 19:56
Mar-Basia's Avatar
Mar-Basia Mar-Basia jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Jul 2008
Miasto: Europa
Posty: 33 587
Domyślnie

Cytat:
Napisał ignesja
ale po co ? By dłużej byc starym ?

To zalezy jak sie podchodzi do tematu. Aby byc "starym"....wrrr, nie lubie tego terminu....nie trzeba miec 80 lat. Zam wielu 40 latkow, ktorzy sa starsi od tych 80+.
__________________
Kozła bój się z przodu, osła z tylu, a złego człowieka ze wszystkich stron.
Szczęśliwego człowieka nie można obrazić. Można go tylko rozśmieszyć
Dla zasady robie screeny wszystkich moich wypowiedzi!
Odpowiedź z Cytowaniem
  #16  
Nieprzeczytane 10-09-2012, 20:03
Bianka's Avatar
Bianka Bianka jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Apr 2007
Miasto: Warszawa
Posty: 6 197
Domyślnie

Cytat:
Napisał Mar-Basia
To zalezy jak sie podchodzi do tematu. Aby byc "starym"....wrrr, nie lubie tego terminu....nie trzeba miec 80 lat. Zam wielu 40 latkow, ktorzy sa starsi od tych 80+.
Mówisz o stanie ducha. Nie można jednak lekceważyć również stanu ciała.
__________________
Niespełnienie marzeń bywa czasem łutem szczęścia
Odpowiedź z Cytowaniem
  #17  
Nieprzeczytane 10-09-2012, 20:12
Mar-Basia's Avatar
Mar-Basia Mar-Basia jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Jul 2008
Miasto: Europa
Posty: 33 587
Domyślnie

Cytat:
Napisał Bianka
Mówisz o stanie ducha. Nie można jednak lekceważyć również stanu ciała.

O cialo nalezy DBAC,aby nie starzalo sie za szybko.
__________________
Kozła bój się z przodu, osła z tylu, a złego człowieka ze wszystkich stron.
Szczęśliwego człowieka nie można obrazić. Można go tylko rozśmieszyć
Dla zasady robie screeny wszystkich moich wypowiedzi!
Odpowiedź z Cytowaniem
  #18  
Nieprzeczytane 10-09-2012, 20:17
Alsko's Avatar
Alsko Alsko jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Jul 2007
Miasto: Warszawa
Posty: 34 899
Domyślnie

Cytat:
Napisał Mar-Basia
Poprostu trzeba o tym myslec "na wyrost", przygotowac sie na kazda ewentualnosc.
Wiem, ze czasami jest to trudne i skomplikowane, ale napewno mozliwe.
Czasem bywa jednak niemożliwe.
Braku środków nie przeskoczysz.
Starość, godna starość jest kosztowna.
Jeśli powiesz, że trzeba było zawczasu o tym myśleć - odpowiem, że myślenie często rozmija się z możliwościami i realiami. Tak że nie każdy sam zapracował na niedostatki środków finansowych.

Giezeto, gorzko piszesz o potomkach.
Może to ich odsuwanie i nieangażowanie się jest powszechniejsze niż mnie się zdaje, ale nie zaobserwowałam tego w najbliższym środowisku.
Natomiast ja jestem w rodzinie źródłem niezadowolenia, bo nie chcę, zdecydowanie nie chcę bezpośredniej opieki mego dziecka i wnuków.
Wiele lat mieszkałam z matką. Osobą pogodną, z poczuciem humoru, nieabsorbującą innych swoimi dolegliwościami.
Ale ostatnie lata Jej życia uświadomiły mi, że nie chcę tego dla siebie. Odeszła nagle w wieku 95 lat, ale myślę, że po drodze cierpiała jej psychika, kiedy ktoś bliski wkraczał w jej intymność, bo taka była potrzeba. Bo choroba nie wybiera.


Chciałabym - jak Baburka - ale to też łatwe nie jest.
Dlatego jestem zdecydowaną zwolenniczką eutanazji na żądanie. To moje życie i moje sumienie i ja powinnam mieć prawo o nim decydować, a nie jakiekolwiek władze łącznie z kościelnymi, przepisy, dekrety, papiruszki i urzędnicy.
Marzenie ściętej głowy

Wobec tego już wolę u siebie w domu z pomocą kogoś obcego mi.
To jest do zrealizowania, jeśli ten ktoś zgodzi się na warunki, jakie zaproponuję. Np. możliwość zamieszkania na podstawie umowy + wynagrodzenie, na jakie mnie stać.
Na razie szczegółów nie dopracowałam, bo mi się nie spieszy

Ostatnio edytowane przez Alsko : 10-09-2012 o 20:23.
Odpowiedź z Cytowaniem
  #19  
Nieprzeczytane 10-09-2012, 20:18
Bianka's Avatar
Bianka Bianka jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Apr 2007
Miasto: Warszawa
Posty: 6 197
Domyślnie

Basiu, zdaje mi się, że jesteśmy do pewnego stopnia "zaprogramowani" genetycznie. Co oczywiście nie znaczy, że nie należy o siebie dbać
Jednak jak byśmy nie dbali, osoba 40-letnia zawsze będzie sprawniejsza od tej 80-letniej. Pod każdym względem. Trzeba więc spokojnie to przyjąć i niezbyt się przejmować. Na szczęście nie wszyscy leżą w pampersach i nie wszyscy spędzają całe dnie drzemiąc pod telewizorem.
__________________
Niespełnienie marzeń bywa czasem łutem szczęścia
Odpowiedź z Cytowaniem
  #20  
Nieprzeczytane 10-09-2012, 20:25
Alsko's Avatar
Alsko Alsko jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Jul 2007
Miasto: Warszawa
Posty: 34 899
Domyślnie

Cytat:
Napisał Bianka
Na szczęście nie wszyscy leżą w pampersach i nie wszyscy spędzają całe dnie drzemiąc pod telewizorem.
Hej Bianko! Ale nawet jeśli trafi sie konieczność pampersa - to telewizor można komputerem zastąpić Nie fajniej?
Odpowiedź z Cytowaniem
Odpowiedz

 



Narzędzia wątku Przeszukaj ten wątek
Przeszukaj ten wątek:

Zaawansowane wyszukiwanie

Zasady pisania postów
Nie Możesz: tworzenie nowych wątków
Nie Możesz: odpowiadanie na posty
Nie Możesz: wysłanie załączników
Nie Możesz: edytowanie swoich postów

vB code jest Wł.
UśmieszkiWł.
kod [IMG] jest Wył.
kod HTML jest Wył.
Skocz do forum


Czasy w strefie GMT +2. Teraz jest 12:43.

 
Powered by: vBulletin Version 3.5.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.