menu

senior.pl - aktywni w każdym wieku

Wróć   Klub Senior Cafe > Generacja 50Plus > Społeczeństwo
Zarejestruj się FAQ / Pomoc Szukaj Dzisiejsze Posty Oznacz Fora Jako Przeczytane

Społeczeństwo Sprawy społeczne wielkie i całkiem małe. Religia, dyskryminacja, działalność charytatywna, problemy społeczne - nie tylko seniorów. UWAGA - bez polityki.

Zobacz wyniki ankiety: Kim jestem / kim się czuję
Jestem Ateistą 78 32.23%
Jestem watpiącym Katolikiem 41 16.94%
Jestem Świadkiem Jehowy 3 1.24%
Jestem wierzący ale nie praktykujący 42 17.36%
Wciąż poszukuję tej właściwej religii 12 4.96%
Jestem Katolikiem (rzymskim) 48 19.83%
Buddyzm 6 2.48%
Inne wyznania 12 4.96%
Głosujących: 242. Nie możesz głosować w tej sondzie

Odpowiedz
Narzędzia wątku Przeszukaj ten wątek
  #17402  
Nieprzeczytane 24-02-2021, 16:21
wankabor's Avatar
wankabor wankabor jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Jan 2008
Miasto: 25-019 Kielce
Posty: 19 308
Domyślnie

Sebastian Kudas

2a1t Spltrugloatdaneisggnoor S2el01fs9d ˇ

"Księdzu Jankowskiemu po jego kazaniu w kościele Świętej Brygidy w Gdańsku 11.6.95"

Ja – jestem z Moskwy, proszę księdza;
Ja, proszę księdza – z Izraela.
To mnie z kościoła ksiądz wypędza,
Mnie – od Kościoła ksiądz oddziela.

Mnie ksiądz obraża i poniża;
W ludzkie popioły plując słowem
Podważa sens – jedyny – KRZYŻA,
W który wciąż może wierzyć – Człowiek.

Niech księdzu Bóg, Święta Brygida
Odpuszczą winę w swej dobroci.
Ja – Polak – Rosjanina, Żyda
Przepraszam za to, co ksiądz głosi.

[Jacek Kaczmarski, 14 czerwca 1995]
Odpowiedź z Cytowaniem
  #17403  
Nieprzeczytane 24-02-2021, 16:23
wankabor's Avatar
wankabor wankabor jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Jan 2008
Miasto: 25-019 Kielce
Posty: 19 308
Domyślnie

https://scontent-waw1-1.xx.fbcdn.net...&oe=605D1F 1D
Odpowiedź z Cytowaniem
  #17404  
Nieprzeczytane 24-02-2021, 16:50
wankabor's Avatar
wankabor wankabor jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Jan 2008
Miasto: 25-019 Kielce
Posty: 19 308
Domyślnie

https://scontent-waw1-1.xx.fbcdn.net...&oe=605A33 8C
Odpowiedź z Cytowaniem
  #17405  
Nieprzeczytane 24-02-2021, 16:59
wankabor's Avatar
wankabor wankabor jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Jan 2008
Miasto: 25-019 Kielce
Posty: 19 308
Domyślnie

Tochman: W Rwandzie byli księża, którzy mordowali i gwałcili. Czas się przyznać

Zainteresowanie osobą abp. Henryka Hosera sprawiło, że wróciła sprawa jego wieloletniego pobytu w Rwandzie. I milczenia w kwestii udziału Kościoła Katolickiego w tamtejszym ludobójstwie. - Wśród katolickich duchownych byli tacy, którzy pomagali, chronili i ginęli ze swoimi parafianami. Ale byli też tacy, którzy mordowali i gwałcili. Czas się przyznać - mówi w Radiu TOK FM Wojciech Tochman, autor reportażu z Rwandy.

Fot. Waldemar Kompała / AG

Sylwetka arcybiskupa Henryka Hosera w "Newsweeku" sprawiła, że powróciła kwestia bierności Kościoła Katolickiego w czasie ludobójstwa w Rwandzie. Abp Hoser od 1975 r. przebywał jako misjonarz w Rwandzie. Był tam do 1996 r., z kilkumiesięczną przerwą w trakcie ludobójstwa. Po masakrze, podczas nieobecności nuncjusza, został Wizytatorem Apostolskim na Rwandę.

W masakrze Rwandyjczyków z grupy Tutsi dokonanej przez ekstremistów Hutu w 1994 r., zginęło, zależnie od szacunków, od 800 tys. do ponad 1 mln ludzi. W wywiadzie dla Katolickiej Agencji Informacyjnej abp Hoser prawdopodobnie po raz pierwszy publicznie odniósł się do kwestii swojego pobytu w Rwandzie i roli Kościoła w ludobójstwie.

Ekspertka po wywiadzie Hosera: On znał się z tymi, którzy dokonali mordu w Rwandzie >>>

W 2010 r. Wojciech Tochman napisał poświęcony wydarzeniom w Rwandzie reportaż "Dzisiaj narysujemy śmierć". Ważnym wątkiem była kwestia bierności, a nawet współudziału Kościoła katolickiego w ludobójstwie. Pisząc książkę, Tochman chciał o to zapytać abp. Hosera. - Zostałem przyjęty na audiencji, zadałem kilka istotnych pytań i pan Hoser odpowiadał sprytnie, tak, żebym nie mógł niczego zacytować. W slangu dziennikarskim nazywamy to bełkotem. Wiele słów, ale nie ma jak zacytować tego w tekście - opowiadał Tochman, który był gościem Cezarego Łasiczki w audycji "OFF Czarek" w Radiu TOK FM. - W tym przypadku najwłaściwszym słowem przed nazwiskiem Hoser jest "pan" - zastrzegł Tochman.

Na koniec rozmowy, jak relacjonował Tochman, abp Hoser poprosił, by nie cytować go w książce. - Przez trzy lata na pytania o współudział Kościoła katolickiego w ludobójstwie rwandyjskim nikt ze strony kościelnej nie odpowiedział - podkreślił reportażysta. I dodał, że trzeba było konfliktu z ks. Wojciechem Lemańskim, by media nagłośniły tę kwestię.

- Czy możemy zapytać pana Hosera, dlaczego wyjechał z Rwandy na kilka miesięcy przed ludobójstwem i powrócił tam w sierpniu 1994, kiedy maczety były jeszcze ciepłe, a ziemia uginała się od trupów? Uważam, że mamy prawo oczekiwać odpowiedzi - mówił Tochman. - Na stronach archidiecezji ten moment wyjazdu nie jest zachowany. Jest napisane, że pracował w Rwandzie od 1975 do 1996 - podkreślał dziennikarz.

"Trudno mi sobie wyobrazić, że Watykan o tym nie wiedział"

W wywiadzie dla KAI abp Hoser utrzymuje, że to Kościół był poszkodowanym w ludobójstwie. - Ludobójstwo rozpoczęło się z 6 na 7 kwietnia 1994 na ulicach stołecznej Kigali - wyjaśniał Tochman. - Wszyscy wiedzieli od wielu lat, że ludobójstwo się zbliża. W komitecie centralnym jedynie słusznej rwandyjskiej partii zasiadał arcybiskup Kigali, który był też prywatnym doradcą prezydenta Habyarimana, który zginął w katastrofie lotniczej. Kościół dobrze wiedział, że rząd Rwandy sprowadza z Chin kilkaset tysięcy nowych, błyszczących maczet. Wiedział, że szkolone są bojówki. Trudno mi sobie wyobrazić, że nie wiedział o tym Watykan - podkreślił reportażysta.

- Postawa Jana Pawła II była w tej sprawie zawstydzająca - zaznaczył Tochman. Tłumaczył, że papież miał w Rwandzie ogromny autorytet. Ludzie często szukali schronienia w kościołach. Bezskutecznie. Dziś w Rwandzie uważa się, że ofiary ludobójstwa zostały porzucone przez Stolicę Apostolską. - Dlaczego przez tyle tygodni papież nie powiedział: nie zabijajcie, przestańcie. Co go to kosztowało? Ludzie na to tam czekali - mówił Tochman. - Możemy powiedzieć, że ludobójców by to nie powstrzymało. Nie byłbym o tym przekonany - stwierdził.

"Hoser powiedział, że księża uczestniczący w ludobójstwie są w Europie"

Po wydaniu książki, "Tygodnik Powszechny" dostał listy od pallotynów, którzy podważali wiarygodność opisów zachowania katolickich duchownych w obliczu ludobójstwa. Ks. Adam Boniecki zdecydował się przeprowadzić z Tochmanem wywiad. - Boniecki na pytanie, jak Kościół się zachował wobec masakry, powiedział, że Kościół faworyzował Hutu. Faworyzował większość, która dokonała ludobójstwa - opowiadał Tochman.

Wyjaśniał, że "jedyny konkret" w rozmowie z abp. Hoserem dotyczył ukrywania przez Watykan duchownych ludobójców, którzy zostali ewakuowani z Rwandy. - Hoser powiedział, że oni są w parafiach europejskich, ale przecież nikt im nie udowodnił udziału. Czy pan Hoser uważa, że od wydawania wyroków są biskupi i hierarchia? Z tego co wiem, od wyroków jest sąd - zauważył reportażysta.

Co nie znaczy, że wszyscy księża uniknęli kary. Tochman przyznał, że wedle jego wiedzy osądzono dotychczas 20 duchownych, którzy współuczestniczyli w masakrze. - Jest słynna sprawa jednego z księży. Sam przyjechał z Europy i oddał się Międzynarodowemu Trybunałowi Sprawiedliwości. Dostał 15 lat za to, że kiedy Tutsi schowali się w kościelnej dzwonnicy, zamknął ją i zawołał Hutu z buldożerami. Pogrzebał w ten sposób 2 tys. osób - opowiadał Tochman. Zamykanie ludzi w świątyniach i palenie ich żywcem było wówczas w Rwandzie powszechną praktyką.

"Kościół w Rwandzie istnieje dzięki szatanowi"

Nawet po upływie niemal 20 lat w Rwandzie nie ma mowy o przebaczeniu. Trudno znaleźć tam rodzinę Hutu, w której nie byłoby mordercy i członka Tutsi, który nie straciłby bliskiego. Jak mówi Tochman, z kwestią winy Kościół poradził sobie w specyficzny sposób. - Albo się o tym nie mówi, albo wmawia się ludziom, że to nie oni zabijali. Zabijał szatan - mówił reportażysta. - Mieszkał w tobie szatan i dlatego poszedłeś zabić. Szatan jest jedynym winowajcą tego, co tam się stało. To świetna wymówka na to, jacy jesteśmy i co zrobiliśmy swoim braciom - opowiadał Tochman.

- Kościół w Rwandzie właściwie istnieje dzięki szatanowi. Tam się odbywa przedziwny kult szatana - mówił Tochman, podkreślając ogromne zagęszczenie egzorcystów w Rwandzie. Zdaniem reportażysty nieprzypadkowe jest zaproszenie do Polski przez abp. Hosera o. Bashobory, kontrowersyjnego charyzmatyka, egzorcysty i uzdrowiciela. - To ślad tamtej rzeczywistości - zauważył Tochman.

"Ofiary nie będą rozumiały, dlaczego Jan Paweł II zostanie kanonizowany"

- Dlaczego jednak odpowiedzi na pytania zadane abp. Hoserowi są tak ważne? - pytał Łasiczka. - Ci, którzy przeżyli ludobójstwo, stracili matki, dzieci, bliskich, nie będą rozumieli, dlaczego Jan Paweł II zostanie kanonizowany - podkreślił Tochman. - Zanim im się to wyjaśni, należy kilka rzeczy zrobić wcześniej. Należy powiedzieć, że wśród katolickich duchownych byli tacy, którzy pomagali, chronili i ginęli ze swoimi parafianami. Ale byli też tacy, którzy mordowali i gwałcili. Czas się przyznać - powiedział Tochman.
Odpowiedź z Cytowaniem
  #17406  
Nieprzeczytane 24-02-2021, 17:03
wankabor's Avatar
wankabor wankabor jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Jan 2008
Miasto: 25-019 Kielce
Posty: 19 308
Domyślnie

Rydzyk ma stanąć przed sądem. To może być początek realnego rozliczenia Kościoła w Polsce

Data publikacji: 21.02.2021, 11:39 Ostatnia aktualizacja: 21.02.2021, 16:38
Aleksandra Pawlicka


Tadeuszowi Rydzykowi grozi do 10 lat więzienia. Wraz z innymi członkami swojej fundacji Lux Veritas ma odpowiedzieć za nieudostępnienie informacji dotyczących wykorzystania funduszy publicznych.
Odpowiedź z Cytowaniem
  #17407  
Nieprzeczytane 24-02-2021, 17:13
wankabor's Avatar
wankabor wankabor jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Jan 2008
Miasto: 25-019 Kielce
Posty: 19 308
Domyślnie

https://www.facebook.com/groups/2078...ty &ref=notif
Odpowiedź z Cytowaniem
  #17408  
Nieprzeczytane 24-02-2021, 17:22
wankabor's Avatar
wankabor wankabor jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Jan 2008
Miasto: 25-019 Kielce
Posty: 19 308
Domyślnie

https://scontent-waw1-1.xx.fbcdn.net...&oe=605C9C 7E
Odpowiedź z Cytowaniem
  #17409  
Nieprzeczytane 24-02-2021, 17:28
wankabor's Avatar
wankabor wankabor jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Jan 2008
Miasto: 25-019 Kielce
Posty: 19 308
Domyślnie

https://scontent-waw1-1.xx.fbcdn.net/v/t1.0-9/52033720_2042923785790333_3093173891107913728_n.jp g?_nc_cat=102&ccb=3&_nc_sid=730e14&_nc_ohc=c8Fm04R aYXMAX_r18V8&_nc_ht=scontent-waw1-1.xx&oh=5dfa772662ed0e551774ff3fe6f0c47c&oe=605B7F 6C


p. Nie znam buddyzmu; słyszałam że to nie jest religia ( nie ma Boga) tylko filozofia życia. Kupiłam książkę Dalajlamy "Etyka na nowe tysiąclecia" ponieważ spodobało mi się jego przesłanie : "Jeżeli nie możesz pomóc innym, przynajmniej ich nie krzywdź"

Ostatnio edytowane przez wankabor : 25-02-2021 o 11:01.
Odpowiedź z Cytowaniem
  #17410  
Nieprzeczytane 25-02-2021, 10:03
waclaw46 waclaw46 jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Dec 2008
Miasto: Kraków
Posty: 17 616
Domyślnie

Wankabor wspomniał o Buddyzmie w swoim poście, wczoraj pisałem o fanpage , Lupa Sceptyka i Bogumile z tego kanału.
Bogumił nagrał filmy z ćwiczeniami medytacyjnymi , należy spróbować , na pewno nie zaszkodzi a niektórym pomoże.
Praktyki medytacyjne są pomocne kiedy żyjemy w izolacji.

5 STOPNI MEDYTACJI | Jak i po co medytować? Pierwsze ćwiczenie (18.44 min.)
https://www.youtube.com/watch?v=tBGpTXF0GWs


5 STOPNI MEDYTACJI | Pierwotność świadomości, lustro. Drugie ćwiczeniami z medytacji ( 20,57 min. )
https://www.youtube.com/watch?v=gqw8ggxk28I&t=73s


Medytacja jest w hinduizmie Wielu hinduistów, w szczególności bramini, sadhu i jogini, często praktykuje medytację czy jogę. Istnieją różnorodne sposoby medytowanie, może to być koncentracje energii, kontrola oddechu, wizualizacja, czy powtarzanie mantr.
Odpowiedź z Cytowaniem
  #17411  
Nieprzeczytane 25-02-2021, 10:59
wankabor's Avatar
wankabor wankabor jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Jan 2008
Miasto: 25-019 Kielce
Posty: 19 308
Domyślnie

https://scontent-waw1-1.xx.fbcdn.net...&oe=605C7C 3F
Odpowiedź z Cytowaniem
  #17412  
Nieprzeczytane 25-02-2021, 11:06
wankabor's Avatar
wankabor wankabor jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Jan 2008
Miasto: 25-019 Kielce
Posty: 19 308
Domyślnie

Bolesław Bonczol
Bolek


1tSpgo guondozgsooremdSr. ˇ

Skandal seksualny w samym środku chrześcijaństwa, czy tam nie boją się Boga? Zapewne sprawca był bezkarny bo uważał jak nasz ksiądz, że donosicielstwo jest grzechem, a molestowanie chłopców o tylko zdobywanie doświadczenia potrzebnego w pracy duszpasterskiej.
Odpowiedź z Cytowaniem
  #17413  
Nieprzeczytane 25-02-2021, 12:19
wankabor's Avatar
wankabor wankabor jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Jan 2008
Miasto: 25-019 Kielce
Posty: 19 308
Domyślnie

https://scontent-waw1-1.xx.fbcdn.net...&oe=605D21 60
Odpowiedź z Cytowaniem
  #17414  
Nieprzeczytane 25-02-2021, 12:46
wankabor's Avatar
wankabor wankabor jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Jan 2008
Miasto: 25-019 Kielce
Posty: 19 308
Domyślnie

Sebastian Kudas

2ttngnS1o lrlsuphronscotegreo d2Shs01lr9 ˇ

"Księdzu Jankowskiemu po jego kazaniu w kościele Świętej Brygidy w Gdańsku 11.6.95"

Ja – jestem z Moskwy, proszę księdza;
Ja, proszę księdza – z Izraela.
To mnie z kościoła ksiądz wypędza,
Mnie – od Kościoła ksiądz oddziela.

Mnie ksiądz obraża i poniża;
W ludzkie popioły plując słowem
Podważa sens – jedyny – KRZYŻA,
W który wciąż może wierzyć – Człowiek.

Niech księdzu Bóg, Święta Brygida
Odpuszczą winę w swej dobroci.
Ja – Polak – Rosjanina, Żyda
Przepraszam za to, co ksiądz głosi.

[Jacek Kaczmarski, 14 czerwca 1995]
Odpowiedź z Cytowaniem
  #17415  
Nieprzeczytane 25-02-2021, 12:53
wankabor's Avatar
wankabor wankabor jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Jan 2008
Miasto: 25-019 Kielce
Posty: 19 308
Domyślnie

"Mój przyjacielu ... zadbaj o swoją psychikę ... poznaj siebie, bo gdy poznasz siebie, możesz nauczyć się, jak o siebie dbać"
~Socrates
Odpowiedź z Cytowaniem
  #17416  
Nieprzeczytane 25-02-2021, 13:00
wankabor's Avatar
wankabor wankabor jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Jan 2008
Miasto: 25-019 Kielce
Posty: 19 308
Domyślnie

https://scontent-waw1-1.xx.fbcdn.net...&oe=605EA1 E4
Odpowiedź z Cytowaniem
  #17417  
Nieprzeczytane 25-02-2021, 13:43
wankabor's Avatar
wankabor wankabor jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Jan 2008
Miasto: 25-019 Kielce
Posty: 19 308
Domyślnie

Zabił syna, żonę i został świętym. Konstantyn Wielki i jego ofiary

Konstantyn Wielki, pierwszy chrześcijański cesarz, w kategorii "zabójstwa najbliższych" okazał się godnym rywalem Nerona. Na sumieniu miał teścia, szwagrów, siostrzeńca, żonę i syna. Niezły bilans jak na człowieka, o którym Euzebiusz z Cezarei pisał, że ma "duszę po trzykroć błogosławioną, zjednoczoną z Bogiem, wolną od wszelkich ziemskich nieczystości".
Odpowiedź z Cytowaniem
  #17418  
Nieprzeczytane 25-02-2021, 14:27
wankabor's Avatar
wankabor wankabor jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Jan 2008
Miasto: 25-019 Kielce
Posty: 19 308
Domyślnie

https://scontent-waw1-1.xx.fbcdn.net...&oe=605F07 41
Odpowiedź z Cytowaniem
  #17419  
Nieprzeczytane 25-02-2021, 15:31
wankabor's Avatar
wankabor wankabor jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Jan 2008
Miasto: 25-019 Kielce
Posty: 19 308
Domyślnie

Katarzyna Mitros

Dziecko filozofem (autentyczne)
Babcia rozmawia z 8-letnim wnuczkiem wychowywanym w rodzinie, w której jeden z rodziców jest wierzący, a drugi jest ateistą. Rozmowa dotyczy lądowania łazika na marsie Marsie. Babcia mówi, że łazik będzie poszukiwał śladów życia. Wnuczek na to, a jeżeli Marsjanie przestraszyli się ludzie i uciekli na inna planetę? Babcia odpowiada, no to łazik znajdzie ich ślady. Ale babciu jeśli usunęli wszystkie ślady, to ludzie nigdy nie dowiedzą się, że tu byli. I po chwili dodaje. Tak samo może być z Bogiem.
Przykład, jak przebywanie w środowisku, w którym dziecko spotyka się z różnymi poglądami pobudza do myślenia.
Odpowiedź z Cytowaniem
  #17420  
Nieprzeczytane 25-02-2021, 15:43
wankabor's Avatar
wankabor wankabor jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Jan 2008
Miasto: 25-019 Kielce
Posty: 19 308
Domyślnie

https://scontent-waw1-1.xx.fbcdn.net...&oe=605CC1 82
Odpowiedź z Cytowaniem
Odpowiedz

 



Narzędzia wątku Przeszukaj ten wątek
Przeszukaj ten wątek:

Zaawansowane wyszukiwanie

Zasady pisania postów
Nie Możesz: tworzenie nowych wątków
Nie Możesz: odpowiadanie na posty
Nie Możesz: wysłanie załączników
Nie Możesz: edytowanie swoich postów

vB code jest Wł.
UśmieszkiWł.
kod [IMG] jest Wł.
kod HTML jest Wył.
Skocz do forum


Czasy w strefie GMT +2. Teraz jest 05:35.

 
Powered by: vBulletin Version 3.5.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.