menu

senior.pl - aktywni w każdym wieku

Wróć   Klub Senior Cafe > Generacja 50Plus > Społeczeństwo > Społeczeństwo - wątki archiwalne
Zarejestruj się FAQ / Pomoc Szukaj Dzisiejsze Posty Oznacz Fora Jako Przeczytane

Społeczeństwo - wątki archiwalne Społeczeństwo - wątki archiwalne (ostatni post starszy niż 60 dni oraz poprzednie części aktualnie aktywnych wątków)

 
Narzędzia wątku Przeszukaj ten wątek
  #221  
Nieprzeczytane 25-09-2008, 20:47
gratka's Avatar
gratka gratka jest offline
Stały bywalec
Moderator
 
Zarejestrowany: Dec 2007
Miasto: wioska
Posty: 16 036
Domyślnie

Pytania do seniora AP jako znawcy sumienia:
Czy sumienie przynależy do ciała i umiera razem z nim?
Czy sumienie przynależy do duszy i jest nieśmiertelne?
__________________
Nie możesz zatrzymać żadnego dnia, ale możesz go nie stracić....
  #222  
Nieprzeczytane 25-09-2008, 21:00
VETUS VETUS jest offline
Czasem zajrzy
 
Zarejestrowany: Aug 2008
Posty: 149
Domyślnie

Teraz dopiero do mnie dociera niedola położenia mego.
Quid faciam, miser - cóż pocznę ja nieszczęsny? Ubi fugiam? - dokąd ucieknę? .....

Okazuje się, że jestem irracjonalny, zależny od autorytetów, moje myślenie nie jest wolne, nie mam własnej koncepcji na życie, obca jest mi swobodna dyskusja i głęboko pojmowany humanitaryzm. Do tego wszystkiego mam jeszcze mózg o funkcji atawistycznej i to tylko dwukomorowy.

Domine, salve me, pereo! - Panie, ratuj, ginę!
  #223  
Nieprzeczytane 25-09-2008, 21:03
senior A.P. senior A.P. jest offline
Użytownik moderowany
 
Zarejestrowany: Dec 2007
Posty: 8 957
Domyślnie

Wg.mnie sumienie umiera wraz z rozumem (cialem),dusza jest niesmiertelna.
Bywa tez ,ze za zycia sumienie zanika ,wynika to z defektu mozgu - powody tego sa rozne ,jednym z nich jest udar mozgu.
Otoczenie ziemskie nie jest swiatem duszy.
Sumienie nie przynalezy do duszy choc czerpie z niej energie i madrosc.Moze dlatego utarlo sie powiedzenie: "Ten to dusza czlowiek". Warto tu wspomniec o 2 "ja" (hinduizm),bardzo czesto na tym sie "lapiemy" co ktore podpowiada -byc moze jest to dusza z rozumem w dialogu.
Podkreslam,ze to tylko moj poglad na te zadane pytania,kazdy moze miec inne zdanie.
  #224  
Nieprzeczytane 25-09-2008, 21:05
senior A.P. senior A.P. jest offline
Użytownik moderowany
 
Zarejestrowany: Dec 2007
Posty: 8 957
Domyślnie

Spokojnie "Vetus" !
Nigdy nie umrzesz ,to tylko cialo w proch sie obroci,twoja dusza zyc bedzie wiecznie - pytanie tylko gdzie ?
  #225  
Nieprzeczytane 25-09-2008, 21:21
Matrix's Avatar
Matrix Matrix jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Apr 2008
Posty: 1 106
Post

Panie, ratuj, ginę![/quote]

To jest właściwa odpowiedź.
  #226  
Nieprzeczytane 25-09-2008, 21:21
gratka's Avatar
gratka gratka jest offline
Stały bywalec
Moderator
 
Zarejestrowany: Dec 2007
Miasto: wioska
Posty: 16 036
Domyślnie

Cytat:
Napisał senior A.P.
Wg.mnie sumienie umiera wraz z rozumem (cialem),dusza jest niesmiertelna.
Bywa tez ,ze za zycia sumienie zanika ,wynika to z defektu mozgu - powody tego sa rozne ,jednym z nich jest udar mozgu.
Otoczenie ziemskie nie jest swiatem duszy.
Sumienie nie przynalezy do duszy choc czerpie z niej energie i madrosc.Moze dlatego utarlo sie powiedzenie: "Ten to dusza czlowiek". Warto tu wspomniec o 2 "ja" (hinduizm),bardzo czesto na tym sie "lapiemy" co ktore podpowiada -byc moze jest to dusza z rozumem w dialogu.
Podkreslam,ze to tylko moj poglad na te zadane pytania,kazdy moze miec inne zdanie.
Rozumiem, że byłeś ateistą, bo piszesz w poscie 210 że wiesz jak trudne jest dla ateisty życie zgodne z sumieniem. Jeżeli ateista nie ma sumienia to
czy w momencie, gdy katolik przestaje wierzyć jego sumienie automatycznie zanika?
A jeżeli jak niewierny Tomasz nawróci się to sumienie odzyskuje ponownie?
Wytłumacz mi też jaki rodzaj energii czerpie sumienie z duszy.
Energię można mierzyć i jej przepływ też. Czy ktoś to zmierzył?
__________________
Nie możesz zatrzymać żadnego dnia, ale możesz go nie stracić....
  #227  
Nieprzeczytane 25-09-2008, 21:26
VETUS VETUS jest offline
Czasem zajrzy
 
Zarejestrowany: Aug 2008
Posty: 149
Domyślnie

re Senior.

Ależ nie mam co do tego żadnych wątpliwości, senior. Czymś przecież moje istnienie i tu na tej ziemi bytowania różni się od istnienia krowy czy wróbelka.

A tak przy okazji; półki bibliotek świata uginają się od ciężaru książek, które traktują o tych kwestiach, a my biedni "uczeni" mędrkujemy tutaj o tych metafizycznych sprawach.

Ale dlaczego nie? Pogadać można. Rozmowy kształcą.
  #228  
Nieprzeczytane 25-09-2008, 21:58
VETUS VETUS jest offline
Czasem zajrzy
 
Zarejestrowany: Aug 2008
Posty: 149
Domyślnie

Cytat:
Napisał Matrix
Panie, ratuj, ginę!

To jest właściwa odpowiedź.[/quote]

W wątku o Radiu Maryja (mój wpis #68) zapowiedziałem bojkotowanie komentarzy p. Matrixowej. Na co otrzymałem odpowiedż #69;




"Z wzajemnością,Flying Spaghetti Monster, z wzajemnością"

Co za niekonsekwencja!
  #229  
Nieprzeczytane 25-09-2008, 22:12
gratka's Avatar
gratka gratka jest offline
Stały bywalec
Moderator
 
Zarejestrowany: Dec 2007
Miasto: wioska
Posty: 16 036
Domyślnie Sumienie

Pytam tak dokładnie o sprawy sumienia, bo z książek pisanych przez księdza katolickiego ( ks. Edward Stanick " W trosce o sumienie" ) i arcybiskupa z kościoła anglikańskiego ( Rowan Wiliams "Sumienie otwarte") nie wynika jakoby ateiści nie mieli sumienia. Wnoszę więc, że Chrześcijaństwo uważa ateistów za błądzących w sprawach wiary, ale będących w pełni władz umysłowych .
Seniorze A.P ty już po raz trzeci na tym forum piszesz coś przeciwnego (post 210). Chcesz forumowiczów obrazić, czy masz swoją koncepcję sumienia?

PS. A agnostyk seniorze ma pół sumienia?
__________________
Nie możesz zatrzymać żadnego dnia, ale możesz go nie stracić....
  #230  
Nieprzeczytane 25-09-2008, 22:14
Matrix's Avatar
Matrix Matrix jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Apr 2008
Posty: 1 106
Domyślnie

Re: Vetus
Patrz #222.Cóż za niekonsekwencja! I bez manipulacji treścią postów, proszę ( # 228)To przyrodzona cecha?Czy pora nieodpowiednia?
  #231  
Nieprzeczytane 25-09-2008, 22:42
VETUS VETUS jest offline
Czasem zajrzy
 
Zarejestrowany: Aug 2008
Posty: 149
Domyślnie

No, to już teraz wiadomo, że pani Matrixowa i Vetus bardzo się na siebie pogniewali i siem nie lubiom. Jak dzieci w piaskownicy; "A właśnie, ze to ty jesteś guuupi", "Bo Vetus mnie zaceeepia. Łaaaa....

Odnośnie #222; Jeśli ktoś nie rozumie sarkazmu i ironii, jak również konwencji ludystycznej w jakiej ja traktuję to forum, to rzeczywiście pora nie odpowiednia.
  #232  
Nieprzeczytane 25-09-2008, 22:52
Matrix's Avatar
Matrix Matrix jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Apr 2008
Posty: 1 106
Domyślnie

To nie zaczepiaj,specjalisto od odwracania kota ogonem.Na tym polega ten sarkazm i ironia w twoim wykonaniu.Prezentuj to swoim studentom.
  #233  
Nieprzeczytane 26-09-2008, 00:36
ostatek's Avatar
ostatek ostatek jest offline
Stały bywalec
Moderator
 
Zarejestrowany: Jun 2008
Posty: 4 251
Domyślnie

Cytat:
Napisał VETUS
Ubi fugiam? - dokąd ucieknę? .....[...]Do tego wszystkiego mam jeszcze mózg o funkcji atawistycznej i to tylko "dwukomorowy".
Fugas chrustas... ale, proszę, uważaj, bo za jednym krzaczorem już ja siedzę; nie sądzę być miał ochotę na spotkanie z kimś używającym łaciny "korytarzowej". Choć, może budowę mózgu byśmy rozpracowali w "try miga" (mam dobre ściągi). Przyznaję, czytałam trochę o "ośrodku religijnym" w mózgu, ale ta teoria umarła śmiercią naturalną. Od kilku lat się o niej nie mówi. Prowadzono kiedyś badania mózgów medytujących mnichów buddyjskich. Stwierdzono, że zachodzą zmiany - pewne fragmenty się uaktywniają; myślę, że podobne efekty dałaby każda modlitwa, byle szczera.
Cytat:
Napisał VETUS
A tak przy okazji; półki bibliotek świata uginają się od ciężaru książek, które traktują o tych kwestiach, a my biedni "uczeni" mędrkujemy tutaj o tych metafizycznych sprawach.
Masz rację, półki się uginają (moja wątła półeczka też), stąd krótki cytat - C.G. Jung "Psychologia a religia":
"Dla charakteryzujących się oświeconym racjonalizmem miernot intelektualnych, teoria naukowa upraszczająca sprawy stanowi bardzo dobry środek obronny ze względu na cechującą człowieka współczesnego niezłomną wiarę we wszystko, co opatrzone jest etykietą "naukowości". Taka etykieta natychmiast uspakaja umysł, niemal równie skutecznie jak owo powiedzenie "Roma locuta, causa finita". Moim zdaniem, każda teoria naukowa, choćby najbardziej subtelna, z punktu widzenia prawdy psychologicznej ma mniejszą wartość niż dogmat religijny, a to z tej prostej przyczyny, że teoria jest siłą rzeczy czymś abstrakcyjnym i wyłacznie racjonalnym, dogmat zaś za pomocą obrazu wyraża irracjonalną całkowitość".
__________________
  #234  
Nieprzeczytane 26-09-2008, 10:26
senior A.P. senior A.P. jest offline
Użytownik moderowany
 
Zarejestrowany: Dec 2007
Posty: 8 957
Domyślnie

Babka-gratka zrobila mnie ateista,siostra rodzona niedowiarkiem ,mnie natomiast wydaje sie osobiscie,ze znam Pana Boga i nawet z nim rozmawiam codziennie .
ON mi zas nakazuje uczestniczyc w tym forum i glosic to co rozum dyktuje i Duch Swiety podpowiada.
Tylko aby mi tu jeszcze nie przypisano "nawiedzenia" i nie zalozono na glowe beretu ,ktorego nigdy nie nosilem co najwyzej czapke wojskowa i to okragla a nie rogatywke.
Pani Doktor Janino !
Ja wierze w Boga po "swojemu" i jest mi z tym dobrze ,z wykladow "religijnych " na WUML-u nie korzystalem. Po odpowiedz na dalsze pytania prosze zwracac sie teologow ,ja nim nigdy nie bylem ani tez nie korzystalem z ich rad.
Moze jest tu na forum jakis teolog ?
Jak sadzisz Vetusie ?
  #235  
Nieprzeczytane 26-09-2008, 11:28
Bajadera07's Avatar
Bajadera07 Bajadera07 jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Jan 2008
Miasto: Sopot
Posty: 2 627
Domyślnie

Cytat:
Napisał senior A.P.
Babka-gratka zrobila mnie ateista,siostra rodzona niedowiarkiem ,mnie natomiast wydaje sie osobiscie,ze znam Pana Boga i nawet z nim rozmawiam codziennie .
ON mi zas nakazuje uczestniczyc w tym forum i glosic to co rozum dyktuje i Duch Swiety podpowiada.
Augustynie ! Toż to schizofrenia w najczystszej postaci... Tobie nie modlitwa , ale dobry psychiatra potrzebny...!
  #236  
Nieprzeczytane 26-09-2008, 11:33
senior A.P. senior A.P. jest offline
Użytownik moderowany
 
Zarejestrowany: Dec 2007
Posty: 8 957
Domyślnie

Dziekuje za rade i uprzejmosc.Wybacz - nie skorzystam ,bo to mi pachnie starym szablonem.
Jak narazie jeszcze w swiecie nie zatwierdzono przymusu badania ludzi niepoprawnych politycznie.
Masz tez bledne rozpoznawanie chorob a to juz objaw.....,nie dokoncze ,regulamin zabrania,ty jednak mozesz go lamac .
Nie ma to jak przywileje i pycha !
  #237  
Nieprzeczytane 26-09-2008, 19:57
Matrix's Avatar
Matrix Matrix jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Apr 2008
Posty: 1 106
Domyślnie

" To,iż wierzący jest szczęśliwszy od sceptyka, znaczy niewiele więcej niż fakt,że człowiek pijany lepiej się czuje od trzeźwego" G.Bernard Shaw

Chcesz być chrześcijaninem, to wyłup oczy własnemu rozumowi" - zalecał Luter. I wielu czyni to do dzisiaj z uporem godnym lepszej sprawy.Realizując się w "irracjonalnej całkowitości".Powodzenia.
  #238  
Nieprzeczytane 26-09-2008, 20:28
Bajadera07's Avatar
Bajadera07 Bajadera07 jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Jan 2008
Miasto: Sopot
Posty: 2 627
Domyślnie

trumna z wizerunkiem papieża JP II. Ciekawi mnie, co o tym sądzicie . Podobizna K.Wojtyły do krematorium...? czy może do dołu...?
  #239  
Nieprzeczytane 26-09-2008, 20:37
tar-ninka's Avatar
tar-ninka tar-ninka jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Dec 2006
Miasto: małopolska
Posty: 26 715
Domyślnie

--------------------------------------------------------------------------------
Bogda50
Cytat:
Napisał senior A.P.
Babka-gratka zrobila mnie ateista,siostra rodzona niedowiarkiem ,mnie natomiast wydaje sie osobiscie,ze znam Pana Boga i nawet z nim rozmawiam codziennie .
ON mi zas nakazuje uczestniczyc w tym forum i glosic to co rozum dyktuje i Duch Swiety podpowiada.


Augustynie ! Toż to schizofrenia w najczystszej postaci... Tobie nie modlitwa , ale dobry psychiatra potrzebny...!
-----------------
Bogusiu i mnie to samo przyszło na mysl ..
Nie dziwi mnie to jednak ,a czytajac inne wypowiedzi AP też róznie sobie myslalam..
__________________
  #240  
Nieprzeczytane 26-09-2008, 20:45
Matrix's Avatar
Matrix Matrix jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Apr 2008
Posty: 1 106
Domyślnie

Kicz. Nieprawdopodobny kicz. Kandydat do tego M-1 liczy na wjazd do katolickiego nieba za plecami "santo subito"?
 

 



Narzędzia wątku Przeszukaj ten wątek
Przeszukaj ten wątek:

Zaawansowane wyszukiwanie

Zasady pisania postów
Nie Możesz: tworzenie nowych wątków
Nie Możesz: odpowiadanie na posty
Nie Możesz: wysłanie załączników
Nie Możesz: edytowanie swoich postów

vB code jest Wł.
UśmieszkiWł.
kod [IMG] jest Wł.
kod HTML jest Wył.
Skocz do forum


Czasy w strefie GMT +2. Teraz jest 08:51.

 
Powered by: vBulletin Version 3.5.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.