menu

senior.pl - aktywni w każdym wieku

Wróć   Klub Senior Cafe > Styl życia > Kuchnia, kulinaria
Zarejestruj się FAQ / Pomoc Szukaj Dzisiejsze Posty Oznacz Fora Jako Przeczytane

Odpowiedz
Narzędzia wątku Przeszukaj ten wątek
  #181  
Nieprzeczytane 28-02-2012, 20:26
cha_ga's Avatar
cha_ga cha_ga jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Dec 2007
Posty: 2 621
Domyślnie

Malwino, to moze twój mąż podrzuci nam jakis przepis na wino, w jakim celu dodaje sie rodzynki, tylko dla smaku? Ja robiłam niejednokrotnie wina owocowe na zwykłych piekarniczych drozdzach, niestety u nas one nie szlachetnieja latami, nie ma takiej opcji...
Odpowiedź z Cytowaniem
  #182  
Nieprzeczytane 27-04-2012, 12:12
Nocarz's Avatar
Nocarz Nocarz jest offline
Początkujący
 
Zarejestrowany: Jun 2011
Posty: 13
Domyślnie

I tak kupiłem Traf padł na rokitnika, którego poleciła mi pani Kamila w sklepie. Zalałem toto alkoholem, odstało swoje i wczoraj wieczorem próbowałem.
Jak dla mnie jest jest bardzo smaczna ta "nalewka", średnio słodka, kwaśna o wyraźnym smaku rokitnika (jak zerwana z krzaka pomarańczowa kulka). Tylko chyba 2l wódki to trochę za dużo, 1,5l wystarczyłoby i byłaby bardziej esencjonalna.
Po obiedzie, na deser tudzież trawienie w sam raz.
Odpowiedź z Cytowaniem
  #183  
Nieprzeczytane 27-04-2012, 14:11
Malwina's Avatar
Malwina Malwina jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Apr 2008
Miasto: okolice Sztumu
Posty: 17 230
Domyślnie

chaga...mój mąż robi wina "na oko", nie próbuje, za każdym razem wg "nie wiem czego"i mu wychodzi.....a rodzynki do fermentacji ,zamiast drożdzy....no i tyle przepisu....w winach wg przepisu swietna jest Dziewiatka.....
Odpowiedź z Cytowaniem
  #184  
Nieprzeczytane 29-07-2012, 20:11
bernadeta65's Avatar
bernadeta65 bernadeta65 jest offline
Zagląda prawie codziennie
 
Zarejestrowany: Sep 2011
Miasto: Poznan-Polska
Posty: 476
Domyślnie

Cytat:
Napisał cha_ga
Ja robiłam niejednokrotnie wina owocowe na zwykłych piekarniczych drozdzach,.
Witaj cha-ga ...jak sie troche znam na robieniu wina to nie daje sie drożdży piekarniczych......musza byc drożdże winne specjalne do win.......-pozdrawiam .
Odpowiedź z Cytowaniem
  #185  
Nieprzeczytane 30-07-2012, 08:14
odeta odeta jest offline
Początkujący
 
Zarejestrowany: Jul 2012
Miasto: Rokietnica
Posty: 5
Domyślnie

A może ktoś ma przepis na wiśniową nalewkę?
Małgorzata
Odpowiedź z Cytowaniem
  #186  
Nieprzeczytane 30-07-2012, 21:30
bernadeta65's Avatar
bernadeta65 bernadeta65 jest offline
Zagląda prawie codziennie
 
Zarejestrowany: Sep 2011
Miasto: Poznan-Polska
Posty: 476
Domyślnie

Witaj Odeto...wprawdzie siedze juz na walizce,ale podpowiem tylko ze zerżnęłam przepis z googli....i zobaczymy co z tego wyjdzie.Poki co co jakis czs potrzasam przyszlym trunkiem....i napewno pozniej podziele sie z Wami co z tego wyszlo.
Teraz pozdrawiam serdecznie i znikam na kilka dni jade do Krakowa do mojego najmlodszego wnusia.

Do uslyszenia.......
Odpowiedź z Cytowaniem
  #187  
Nieprzeczytane 01-08-2012, 20:40
elizka's Avatar
elizka elizka jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: May 2007
Miasto: Polska
Posty: 11 514
Domyślnie

Odpowiedź z Cytowaniem
  #188  
Nieprzeczytane 01-08-2012, 21:03
jasinek123's Avatar
jasinek123 jasinek123 jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: May 2009
Miasto: Zabrze
Posty: 11 863
Domyślnie

Witaj Elizko
W tym roku zaszalałem
Nastawiłem 30 litrowy baniak z czarnej porzeczki na wino
fermentuje cudnie [bluka]!!
To nie koniec dokupiłem 20 l baniak też porzeczka czarna
stało toto wszystko w piwnicy
20L sie zbiesił nie blukał
Dopiero po zasięgnięciu języka,za gorliwy byłem
moszcz podchodził o dekla i nie było siły przebicia
po odlaniu 3-4 l i wyniesieniu na balkon zaskoczyło
no i czekam na wino!!!!
Odpowiedź z Cytowaniem
  #189  
Nieprzeczytane 01-08-2012, 21:04
jasinek123's Avatar
jasinek123 jasinek123 jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: May 2009
Miasto: Zabrze
Posty: 11 863
Domyślnie

Acha wiśnie też zasypałem cukrem
Cholera spirytus drogi !!!
Odpowiedź z Cytowaniem
  #190  
Nieprzeczytane 01-08-2012, 21:33
Malwina's Avatar
Malwina Malwina jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Apr 2008
Miasto: okolice Sztumu
Posty: 17 230
Domyślnie

Jasinku mój maż robi rok rocznie wino z porzeczek czarnych, czasem wrzuca troche malin..jest pyszne jak postoi(o ile postoi...)
Odpowiedź z Cytowaniem
  #191  
Nieprzeczytane 02-08-2012, 21:47
elizka's Avatar
elizka elizka jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: May 2007
Miasto: Polska
Posty: 11 514
Domyślnie

Warto jasinku,warto!
Gdzie tam sklepowym trunkom do domowych naleweczek i win.
To niebo i ziemia.
Malwina tez to wie,na 100 procent.

Jak poczęstuję moją nalewką,to cmokanie,smakowanie i pochwały pod sam sufit.

Prawdę mówiąc nalewkami zaraziłam się od kolezanek z naszego klubu.Dokładnie we Włoszczowie i Tarnowie.
Dobra zaraza,dobra!
Odpowiedź z Cytowaniem
  #192  
Nieprzeczytane 04-08-2012, 20:34
elizka's Avatar
elizka elizka jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: May 2007
Miasto: Polska
Posty: 11 514
Domyślnie Powtórka

Cytat:
Napisał elizka

zabieram się do roboty i martwi mnie,ze nie ma tu wcale cukru

Przeszukałam cały prawie wątek i warto było,bo przepisów wiele i takich sprawdzonych.

Dam na powtórkę:

Zestaw przepisów Janczara na przeróżne nalewki :

http://wino.org.pl/content/view/214/136/

zajrzeć trzeba,bo za dużo kopiowania.Mozna samemu sobie wydrukować.


Poniewaz jest sezon na aronie, podaje przepis na cud wódeczke:KRYSTYNA 53

1 kg aronii
2 l wody
200 szt. lisci wisni
w/w skladniki gotowac ok. 1-1,5 godz. Przecedzic.
Dodac 1 kg cukru, 3 dag kwasku cytrynowego.
Odstawic na 1 dobe. Wlac 1/2 l spirytusu (bedzie mocne) lub wodki.
Przelac do butelek, zapomniec o nich na 1-2 tygodnie.
Pychotka.


Śliwowica: DZIEWIĄTKA
Śliwków(węgierek najlepiej) dwa kilo wydryluj, pestki wyjmij - 30 z nich utłucz, razem ze śliwkami do słoja daj i zalej 1 litrem spirytusu-zamknij na 3-4 miesiące.Po tym czasie zrób esencje z:1/2kg kg cukru i dwu szklanek wody, do wystudzonego dodaj drugi litr spirytusu-ze śliwek zlej 3-4miesięczną nalewkę, połącz z esencyją i zostaw zamkniętą na 5-6 miesięcy.Po tym czasie zlewaj do butelek filtrując przez bibułkę i postaw na pół roku, "aż wyborną i wystałą się stanie" Pychota !!!!!!!!!sprawdzone !!!!!!

WIŚNIÓWKA Babka Gratka
Ja robię tak: wiśnie - część dryluję, jakieś 3/4 nie dryluję , dodaję kilka goździków, ewentualnie cynamon w lasce i zalewam wódką (70%) tak, żeby owoce były przykryte. Stawiam w słoju w ciemnym miejscu ( w szafce) i gdy sobie przypomnę - potrząsam słojem. Po mniej więcej miesiącu zlewam płyn, a pozostałe wiśnie zasypuję cukrem. Gdy cukier się zamieni w syrop - zlewam do innego naczynia. Potem mieszam oba składniki w proporcjach zależnych od upodobań, czy wiśniówka ma być bardziej czy mniej słodka. Czasem dodaję trochę rumu, czasem wanilię, jak zbyt "silna" to dodaję trochę wody słabo mineralizowanej.


Nalewka ze śliwek WUERE'LE

1kg węgierek zalać 1/2 l spirytusu i tyle samo wódki. Zamknąć, odstawić w słoneczne miejsce na kilka dni, a następnie w chłodne .Po miesiącu jest gotowa. Można ją zostawić na rok. Płyn zlać, na owoce nasypać 1/2kg cukru i odstawić w ciepłe miejsce na kolejny miesiąc, uzyskując likier śliwkowy. Oba płyny można połączyć, czy też poddać innym eksperymentom.

Nalewka malinowa CZARNA


100 malin
200 liści z malin
2 l wody
1 kg cukru
4 łyżki kwasku
1/2 l spirytusu

maliny + liście + woda = gotować na małym ogniu przed cukrem,na małym ogniu gotować 1/2 godziny; odcedzić.
Dodać cukier i kwasek.
Gotować jeszcze 20 min na malym ogniu.
Wystudzić i dolać spirytus.

Z aronii MIMOZA
2 kg aronii
2 kg cukru
1 litr spirytusu
1/2 litra czystej wódki
3 litry wody
2 opak. kwasku cytrynowego
400 lisci z drzewa wiśni (po co, nie pytaj bo i tak nie wiem)

Aronię, liście, cukier, woda - od zagotowania, gotować jeszcze 30 min.
Ostudzić, wsypać kwasek cytrynowy zamieszać - do rozpuszczenia, przecedzić przez sito; połączyć ze spirytusem i wodką, dokładnie wymieszać. Odczekać 10 - 15 minut i potem przelewać do butelek. Trzymać w zamknięciu, kluczyk wyrzucić. Pyszne

Uwagi Czarka: Cukier lepiej dodać dopiero po odcedzeniu liści (po co słodzić liście, które za chwilę wyrzucimy), i powtórnie zagotować z cukrem.
- Zamiast kwasku cytrynowego zdrowiej jest dodać sok z cytryn.
- Po połączeniu z alkoholem nie wlewać bezpośrednio do butelek, bo w każdej będzie trochę osadu, ale wlać do jakiegoś dużego słoja lub gąsiorka i jak osad będzie na dnie zlać znad osadu do butelek.

Wiśniówka SZara

1i1/2 wody
1 kg.cukry
lyzeczka kwasku cytrynowego
100 sztyk wisni
200 lisci
Ugotowac jak kompot i zostawic do nastepnego dnia
Rano odcedzic ,troche wycisnąć.ijeszcze raz przegotowac juz sam plyn po przestygnieciu dolac 1/2 l.spirytusu i znow zostawic na noc
Rano zlac do butlek,a na wieczor zaprosic kolezanki na degustacje,Pycha


Nalewka z pigwowca.JANCZAR


Składniki:
1 kg owoców pigwowca japońskiego
0,5 kg cukru
0,5 l spirytus 95%
0,5 l wódki 40%

Sposób wykonania:
Dojrzałe owoce pigwowca umyć, pokroić w kostkę lub ćwiartki, pestki odrzucić. Owoce zalać spirytusem zmieszanym z wódka w szczelnym zakręconym słoju na 4 tygodnie, co kilka dni potrząsając słojem.
Po tym czasie zlać nalew, a owoce pozostałe w słoju zasypać cukrem. Gdy cukier się całkowicie rozpuści, zlać syrop i połączyć z wcześniej uzyskanym nalewem.
Nalewka klaruje się długo, jest kwaskowa w smaku i bardzo aromatyczna.
Dojrzewa 3 miesiące w chłodnym miejscu.

Owoce w słoju, po zlaniu syropu, można zalać jeszcze raz samą wódką na 5 tygodni, bez dosładzania. W ten sposób uzyskamy dodatkową porcje całkiem niezłej nalewki.
Po zlaniu tego drugiego nalewu owoce można jeszcze zasypać cukrem i uzyskamy lekko alkoholowe owocki w syropie do jesiennych herbatek. Zaręczam, że bardzo smaczne.

Niektórzy zalecają najpierw zasypać owoce cukrem, a uzyskany syrop doprawić spirytusem. Ten sposób ma jednak kilka wad. Stwarza ryzyko zapleśnienia owoców i uzyskana nalewka jest mniej aromatyczna. Piszę to z własnego doświadczenia.

Ostatnio edytowane przez elizka : 05-08-2012 o 10:29.
Odpowiedź z Cytowaniem
  #193  
Nieprzeczytane 04-08-2012, 21:03
elizka's Avatar
elizka elizka jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: May 2007
Miasto: Polska
Posty: 11 514
Domyślnie Z poszukiwań internetowych

Podzielę sie tymi znaleziskami


Nalewka z wiśni
Autor: gogo

Składniki:
- 100 wiśni,
- 100 liści (oczywiście wiśni),
- 1 kg cukru,
- łyżka kwasku cytrynowego,
- 1,5 litra wody,
- 0,5 litra spirytusu.

Jak przyrządzić?
Wiśnie, liście, wodę, cukier, kwasek gotujemy jeszcze około 20 minut od zagotowania się wody. Odstawiamy to na 24 godziny. Potem przecedzamy i do soku dodajemy 0,5 litra spirytusu i rozlewamy do butelek (karafki).

Potrzebne przybory:
Duży garnek.

Uwagi:
Pychotka. Robię zawsze z dwóch porcji i mam na cały roczek, aż do następnych wiśni.

Czas przygotowania:
24 godziny.


Nalewka - 200 wiśni 200 liści
Składniki
- 200 wiśni
- 200 liści z wiśni
- litr wody
- kilogram cukru
- 1/2 litra spirytusu

Do garnka wkładamy 200 liści z wiśni, 200 wiśni z pestkami, cukier oraz wodę. Gotujemy. Gdy woda zacznie się gotować odliczamy 30 minut. Wyłączamy wywar i przecedzamy przez gęste sitko. Gdy ostygnie doelwamy spirytus (radzę potrochu, co jakiś czas próbując czy "procentowość" jest odpowiednia jedni wolą mocniejsze trunki, inni znowu lżejsze ) i rozlewamy do butelek.
Polecam, pyyyyyyyyyycha naleweczka.


Wiśniówka
Składniki:
200 wiśni
200 liści
1,5 l wody
1 kg cukru - ja proponuje mniej, bo słodkie jak fix
0,5 l spirytusu
1 łyżka kwasku cytrynowego
Wykonanie:
Wiśnie, liście i wodę gotować przez 15 minut. Następnie przecedzić i zostawić sam wywar (bez wiśni i liści). Dać cukier i łyżkę kwasku cytrynowego. gotować 5 minut. Wystudzić i wymieszać ze spirytusem. RARYTASIK

Wiśniówka
Składniki:
60 dag wiśni (około 200 sztuk)
10 dag liści wiśni (około 200 sztuk)
1 litr wody
¾ kg cukru
1 opakowanie cukru waniliowego
½ litra spirytusu

Sposób wykonania:

Wodę przelać do garnka. Dodać cukier i cukier waniliowy. Wszystko razem wymieszać i zagotować.

Wiśnie i liście dokładnie umyć. Do gotującej się słodkiej wody wrzucić wiśnie z pestkami i liście wiśni. Wymieszać i zagotować. Zmniejszyć palnik i gotować jeszcze 30 minut, bez przykrycia.

Następnie wszystko należy przecedzić i wystudzić. Do ostudzonego soku dodać spirytus. Dokładnie wymieszać, rozlać do butelek i już można degustować.

Z podanych składników wyjdą 2 litry nalewki.



Nalewka wiśniowa mojej mamy /przepis z netu/

SKŁADNIKI:
100 owoców wiśni (najlepiej tzw. sokówek)
300 listków wiśni
3 l wody
3/4 kg cukru
1,5 łyżeczki kwasku
0,5 l spirytusu Wiśnie, wodę i liście gotować przez 15 minut. Odcedzić. Owoce i liście wyrzucić - już nie będą potrzebne. Dodać cukier i kwasek - zagotować i ostudzić. Do chłodnego kompociku wlać spirytus. Przelać do np. butelek, spożywać w miarę potrzeb.
Jest to smaczna i szybka w przygotowaniu "babska" naleweczka.

Dlaczego wszystkie z liśćmi?

Bo mój maż ich narwał,a ja wciaz szukam przepisu.
Pamiętam jak pisał Czarek, aby nie słodzic lisci.

Ostatnio edytowane przez elizka : 04-08-2012 o 23:16.
Odpowiedź z Cytowaniem
  #194  
Nieprzeczytane 04-08-2012, 21:15
jasinek123's Avatar
jasinek123 jasinek123 jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: May 2009
Miasto: Zabrze
Posty: 11 863
Domyślnie

Witaj Elizko
Mam zasypane 5 słoików wiśni z cukrem-słoiki 3l
Myślę że pomożesz zrobić mi nalewkę wiśniową!
Odpowiedź z Cytowaniem
  #195  
Nieprzeczytane 04-08-2012, 23:16
elizka's Avatar
elizka elizka jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: May 2007
Miasto: Polska
Posty: 11 514
Domyślnie

Jasinku,widzisz,że robię szybką wisniówkę?Mam zerwane wisienki z mojego ogródka.

Taki kompocik wisniowo- liściowy z cukrem i sokiem z cytryny,a potem do tego spirt.

Takiej z syropu nie potrafię.Już raz nie udała mi sie z ciemnych winogron i strach działać.

W przepisach Janczara sa wisniówki takie jak potrzebujesz. http://wino.org.pl/content/view/214/136/

Najlepiej udaje mi się pigwóweczka. Tu trzeba właśnie odstawiać itd.Bardzo smakowita.

Musisz wybrać sobie jasinku przepis i ryzyk fizyk.

Zastanawiam sie jaka powinna być proporcja soku do spirtu,aby była nalewka w sam raz.

Ostatnio edytowane przez elizka : 05-08-2012 o 16:18.
Odpowiedź z Cytowaniem
  #196  
Nieprzeczytane 05-08-2012, 07:49
odeta odeta jest offline
Początkujący
 
Zarejestrowany: Jul 2012
Miasto: Rokietnica
Posty: 5
Domyślnie

Cytat:
Napisał kufa86
Myślę, że ten dział będzie właściwy.
Zrobienie dobrego trunku wymaga nie tylko wiedzy ale wręcz serca, trzeba to traktować jak hobby.
Różne przepisy są porozrzucane w różnych wątkach i jak coś trzeba to ciężko znaleźć.
Tu będzie wszystko w kupie a kupy nikt nie ruszy.

Zgodnie z prawem każdy może, na własne potrzeby, wyprodukować do 50 l wina, chyba na rok..
Wino można wyprodukować praktycznie ze wszystkiego.
Dla tych, którzy nie czują smaku wystarczy woda, cukier, drożdże i pożywka i kwasek cytrynowy.
Po kolei.
Woda wiadomo środowisko reakcji. Cukier to pożywienie, drożdże w procesie fermentacji (oddychania beztlenowego) z 1kg cukru wytwarzają 0,5 l alkoholu i 1 metr sześć. CO2. Drożdże żyją praktycznie na wszystkich owocach (zwłaszcza winorośli) z tym, że te dzikie wytwarzają niewielki % alk. i giną. Drożdże szlachetne do kilkunastu %.
Oprócz jedzenia drożdże potrzebują NPKMg i mikroelementy do budowy swoich organizmów. Można kupić specjalną pożywkę dla drożdży, można wrzucić dwie garście suszonych rodzynek lub wlać 0,5 litra soku owocowego, byle nie ze sklepu - z konserwantami, które zabijają drożdże.
Kwasek cytrynowy...Ażeby otrzymać dobre wino moszcz (to to z czego się wino robi) ma mieć odczyn lekko kwaśny, na smak, jak nie jest, to go trzeba dokwasić. Inaczej wino "zmysieje" albo się zoctuje. Zoctować może też się przy dostępie powietrza, po to stosuje się rurki fermentacyjne.
Tutaj ciekawostka. W specjalnych warunkach drożdże mogą produkować ocet z trocin a z cukru wyższe alkohole, kwasy organiczne a nawet aceton i inne.
Po kolei.
Kupić drożdże winne i pożywkę, są różne szczepy do win białych, czerwonych...Drożdże wsypać do flaszki, wlać 0,25l letniej wody, wsypać dwie łyżeczki cukru i odstawić w ciepłe miejsce. Po dobie lub dłużej zawartość zmętnieje, uniesie się do góry, pojawią się bąbelki CO2. Gotowa jest "matka drożdżowa" do zaszczepienia (wlania) moszczu.
Są różne metody robienia moszczu, każdy ma zalety i wady. Można owoce utłuc, przepuścić przez sokowirówkę, sokownik, zagotować, wrzucić do dymiona w całości. Proponowane proporcje to 3l soku i 7l wody, ale można też zrobić zawiesiste wino z samego soku.
Teraz cukier. Nie można dawać na raz więcej niż 15%. Cukier jest trucizną - powyżej tego stężenia powoduje wzrost ciśnienia osmotycznego taki, że "wysysa" mikroorganizmy, (ludziom też szkodzi). Po pewnym czasie jak smakowo stwierdzimy, że fermentujące wino przestało być słodkie należy dołożyć następną porcję cukru i tak do skutku.
Po zaszczepieniu moszczu matką drożdżową następuje kilkudniowy okres burzliwej fermentacji. Moszcz niezrobiony z czystego soku lubi wtedy wyjść przez rurkę i narobić bydła naokoło. Potem przez jakiś czas sobie bulka. Jak przestanie i uznamy, że to jest to, należy go delikatnie zlać znad osadu. Ten osad to obumarłe drożdże, które psują smak wina i są kacorodne.
Następny okres to dojrzewanie wina, zachodzą skomplikowane procesy, wino nabiera bukietu (aromat+smak), odkwasza się. Wina wytrawne nie nadają się do dłuższego przechowywania tak jak wina słabe (poniżej 12%).
Wina można dosładzać, kupażować (mieszać z innymi) i zabarwiać np sokiem z czarnej porzeczki, jeżyn, borówek.
Najlepsze wina jakie udało mi się zrobić były z czerwonych porzeczek, jabłek, gruszek i truskawek (zakwaszane) i...wiosennych sosnowych, żywicznych pędów (syrop Pini).

Arta tego napisałem z nudów (na forumach nic ciekawego się nie dzieje) na podstawie szerokiej literatury specjalistycznej i z "sympatii" do podatków, VATów i akcyzy.
Serdeczne dzięki.Chciałabym zacząć od nalewki wiśniowej.Mniej więcej wiem jak się do tego zabrać ale nie znam proporcji.
pozdrawiam
Małgorzata
Odpowiedź z Cytowaniem
  #197  
Nieprzeczytane 05-08-2012, 10:38
elizka's Avatar
elizka elizka jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: May 2007
Miasto: Polska
Posty: 11 514
Domyślnie

Przeliczniki rozcieńczania alkoholi

http://www.cincin.cc/index.php?showtopic=16026


Fragment:
" CUKIER

1kg cukru po rozpuszczeniu ma objętość 0,62 litra.

Sok owocowy i spirytus w stosunku 4:1

ROZCIEŃCZANIE SPIRYTUSU

Aby otrzymać alkohol o pożądanym stężeniu należy wziąć: 1 litr spirytusu i:
390 ml wody -70%
500 ml wody -65%
630 ml wody -60%
780 ml wody -55%
960 ml wody -50%
1,44 litra wody -45%
1,79 litra wody -35%
2,44 litra wody -30% "

Ostatnio edytowane przez elizka : 05-08-2012 o 16:12.
Odpowiedź z Cytowaniem
  #198  
Nieprzeczytane 05-08-2012, 16:08
elizka's Avatar
elizka elizka jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: May 2007
Miasto: Polska
Posty: 11 514
Domyślnie

Zrobiłam z tego przepisu/zamieszczonego powyzej/ Skusiło mnie to,ze nie słodzi sie tu liści i chyba słowo RARYTASIK. Ciekawe...:

Wiśniówka z netu
Składniki:
200 wiśni
200 liści
1,5 l wody
1 kg cukru - ja proponuje mniej, bo słodkie jak fix
0,5 l spirytusu
1 łyżka kwasku cytrynowego
Wykonanie:
Wiśnie, liście i wodę gotować przez 15 minut. Następnie przecedzić i zostawić sam wywar (bez wiśni i liści). Dać cukier i łyżkę kwasku cytrynowego. gotować 5 minut. Wystudzić i wymieszać ze spirytusem. RARYTASIK


Zlałam do butli /została po weselu / i będę czekać.Na razie jakies takie....
Wyszło ,po odcedzeniu owoców i liści ,dokładnie 2 litry soku.
Dolałam 0,5 spirytusu.Czyli proporcja 4:1
Od Malwiny sciągnełam radę,aby kapnąć ciut rumu do tego.

Zobaczymy co się wyklaruje.



A to pigwóweczka sprzed 2 lat.Ona w słońcu jest bursztynowa,a w butelce ciemnobursztynowa.


Ostatnio edytowane przez elizka : 05-08-2012 o 16:14.
Odpowiedź z Cytowaniem
  #199  
Nieprzeczytane 08-09-2012, 22:38
krystynas53's Avatar
krystynas53 krystynas53 jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Dec 2007
Miasto: dolnośląskie
Posty: 842
Domyślnie

Ciemny winogron dojrzewa. Szykuję się do zrobienia bombowego likieru. Mówię Wam palce i kieliszeczki lizać. Można smakować prawie natychmiast. Najlepiej jednak smakuje jak się "przegryzie".Likierek fantastyczny, prosty i szybki w wykonaniu.
Smacznego.

Składniki na 3 litry likieru

2,5 kg ciemnych winogron
750 g cukru
750 ml rumu (54%) lub wódki


Winogrona oberwać z gron, wypłukać i zagotować z 0,5 litra wody.
Gotować na małym ogniu 10 min. Gorące przetrzeć przez sito.

Przecier z winogron przelać do garnka, dodać cukier, zagotować i ponownie gotować 10 min na małym ogniu. Do zimnego przecieru dodajemy alkohol.

Przelewamy do butelek - Gotowe!!!
Odpowiedź z Cytowaniem
  #200  
Nieprzeczytane 10-09-2012, 15:33
rybcia rybcia jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Aug 2011
Miasto: Głucholazy
Posty: 778
Domyślnie

Krystyno
a można ten likier zrobić z jasnych winogron z rumem?
Właśnie robię z ciemnych winogron i zastanawiam się czy nie zostawić rum do winogron jasnych a z ciemnych zrobić z wódką.
Odpowiedź z Cytowaniem
Odpowiedz

 



Podobne wątki
Wątek Autor wątku Senior Cafe Odpowiedzi Ostatni Post / Autor
Bóle reumatyczne, stawów i inne madalena49 Profilaktyka i zdrowy styl życia 81 01-07-2013 13:30
Bajki, piosenki i inne interesujące strony dla dzieci Melissa Jestem babcią, jestem dziadkiem 23 19-12-2012 15:12
dieta optymalna,dla diabetyków i inne... Ewunia Dieta 109 20-01-2012 21:23
RZS i inne baburka Choroby, badania, terapie 6 18-03-2008 12:10
Cmok-nonsens i inne nonsensy Sunshine Humor, zabawa - wątki archiwalne 71 05-11-2007 12:09

Narzędzia wątku Przeszukaj ten wątek
Przeszukaj ten wątek:

Zaawansowane wyszukiwanie

Zasady pisania postów
Nie Możesz: tworzenie nowych wątków
Nie Możesz: odpowiadanie na posty
Nie Możesz: wysłanie załączników
Nie Możesz: edytowanie swoich postów

vB code jest Wł.
UśmieszkiWł.
kod [IMG] jest Wł.
kod HTML jest Wył.
Skocz do forum


Czasy w strefie GMT +2. Teraz jest 14:33.

 
Powered by: vBulletin Version 3.5.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.