menu

senior.pl - aktywni w każdym wieku

Wróć   Klub Senior Cafe > Kultura > Książka, literatura, poezja
Zarejestruj się FAQ / Pomoc Szukaj Dzisiejsze Posty Oznacz Fora Jako Przeczytane

Książka, literatura, poezja Literatura, dyskusje, własne próby pisarsko-poetyckie.

Zamknięty Temat
Narzędzia wątku Przeszukaj ten wątek
  #221  
Nieprzeczytane 14-07-2008, 21:22
Nella's Avatar
Nella Nella jest offline
Zagląda prawie codziennie
Moderator
 
Zarejestrowany: Oct 2006
Miasto: Poznań
Posty: 252
Żarówka

Cytat:
Napisał Alunia
Cyt: Nella,zrobiłaś kawał fantastycznej roboty! Sama skorzystałam już z kilku propozycji przeszukując wszystkie posty.Teraz wystarczy,że zajrzę do biblioteki ! Bardzo,bardzo Ci dziękuję.
Czy ktoś wie gdzie jest ten katalog?

Ja natomiast polecam (a jakże ):
"Siedem lat w Tybecie" - Heinricha Harrera
Opowieść o śmiałej ucieczce z obozu internowania, dramatycznej wędrówce przez Himalaje i pustkowia Zachodniego Tybetu oraz latach spędzonych w Lhasie w bezpośrednim otoczeniu dalajlamy. Tłumaczona na wiele języków, stała się światowym bestsellerem.
Kilka słów o autorze:
Heinrich Harrer urodził się w 1912 roku w Karyntii w Austrii. Studia ukończył na uniwersytecie w Grazu, uzyskując dyplom nauczyciela geografii i sportu. Był znanym sportowcem. W 1936 roku na olimpiadzie w Monachium reprezentował Austrię w zjeździe i slalomie. W 1938 roku wraz z partnerami dokonał pierwszego przejścia słynnej z trudności północnej ściany Eigeru, co postawiło go w rzędzie najwybitniejszych alpinistów tamtych czasów. W 1939 roku wziął udział w niemieckiej wyprawie na Nanga Parbat. Wybuch wojny zaskoczył go w Indiach, gdzie po zakończeniu tej ekspedycji oczekiwał na statek do Europy. Internowany przez Anglików, podejmuje kilka prób wydostania się z obozu internowania, zakończonych ostatecznie w 1944 roku ucieczką do Tybetu - kraju wówczas niedostępnego dla Europejczyków - gdzie przebywał do 1951 roku, w ostatnim okresie jako nauczyciel i doradca młodego dalajlamy.

Wątek Biblioteka jest w Książki - recenzje:
http://www.klub.senior.pl/ksiazka-li...teka-2673.html
  #222  
Nieprzeczytane 14-07-2008, 21:52
Alunia Alunia jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Feb 2008
Posty: 6 895
Uśmiech

Dziękuję Nellu, znalazłam
  #223  
Nieprzeczytane 18-07-2008, 11:11
Alunia Alunia jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Feb 2008
Posty: 6 895
Domyślnie

Przeczytałam I tom książki Simons Pauliny: "Jezdziec miedziany". Jestem pod wrażeniem. Czekam na dwa kolejne z tego tryptyku.
Książki nigdy mnie nie zawiodły.

Teraz czytam Lisy See "Kwiat Śniegu i sekretny wachlarz".
Obyczajowość dawnych Chin, los kobiet, przyjaźń laotong, b. interesująca.
Zwyczaj krepowania stóp dziewczynkom, łamania kości tak by miały u dorosłej kobiety 7 cm (największy "afrodyzjak" dla mężczyzn)
Efekt końcowy tutaj:


Ostatnio edytowane przez Alunia : 18-07-2008 o 11:32.
  #224  
Nieprzeczytane 18-07-2008, 18:38
Nella's Avatar
Nella Nella jest offline
Zagląda prawie codziennie
Moderator
 
Zarejestrowany: Oct 2006
Miasto: Poznań
Posty: 252
Domyślnie

Cytat:
Napisał Tesara
Polecam "Jedz, módl się, kochaj" Elizabeth Gilbert. Piękna dziennikarska relacja z podróży do Włoch, Indii i Indonezji, a raczej z podróży którą można nazwać...szukanie siebie na nowo.

Ja też czytam tę książkę.B.mi się podoba.Ukazała się kolejna książka tej autorki "Imiona kwiatów i dziewcząt".Cytuję kilka słów recenzji:
" Bohaterami Imion kwiatów i dziewcząt są zapadające w pamięć postaci: dziewczyna, która prowokuje kowboja, by uciekł z nią w Góry Skaliste; umierająca staruszka, która z zadowoleniem wspomina swoje rozwiązłe życie; twarda kobieta, która nie boi się życia w amerykańskiej głuszy, i inni - ludzie z krwi i kości, silni, szukający miłości i bez strachu oddający się pasji. I choć zdarza im się dokonywać złych wyborów, postępować głupio i działać na oślep, to jednak walczą o swoje związki z innymi i mają w sobie wiele odwagi. Te barwne, napisane z dużym humorem, ale i powagą opowiadania nagrodzono Pushcart Prize i nominowano do PEN/Hemongway Award."
Może ktoś już to czytał?
  #225  
Nieprzeczytane 18-07-2008, 21:59
ostatek's Avatar
ostatek ostatek jest offline
Stały bywalec
Moderator
 
Zarejestrowany: Jun 2008
Posty: 4 251
Pytanie

Czy ktoś czytał Jerzego Prokopiuka "Mój Jung"? Ciekawa jestem opinii, bo książkę chciałam nabyć. Miejsca na półkach praktycznie nie ma, więc nie wiem czy się upierać... może na cyfrę poczekać?
__________________
  #226  
Nieprzeczytane 20-07-2008, 12:08
Alunia Alunia jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Feb 2008
Posty: 6 895
Domyślnie Moje ostatnie lektury

Tego nie czytałam.
Szukam książki "Ciało a stres" - GABORA MATE - nie ma nigdzie.

Polecam książkę Wojciecha Tochmana "Wściekły pies".
Recenzja:
Tochman, wychodząc na spotkanie zła, kreśli w swych reportażach zarówno obraz ludzkiej podłości – obłudy, fałszu, nienawiści i zakłamania – jak i ludzkich tragedii, które nieoczekiwanie mogą stać się udziałem każdego z nas. Ta mocna i wstrząsająca książka z pewnością poruszy wielu czytelników.
Szukam też innych jego książek ( "Córeńka", "Jakbyś kamień jadła", "Schodów sie nie pali").
Wojciech Tochman, to jeden z najlepszych polskich reporterów i dwukrotny finalista Nagrody Literackiej Nike. W 1999 roku stworzył i prowadzi Centrum Poszukiwań ITAKA.
  #227  
Nieprzeczytane 20-07-2008, 12:41
ostatek's Avatar
ostatek ostatek jest offline
Stały bywalec
Moderator
 
Zarejestrowany: Jun 2008
Posty: 4 251
Gaduła "Wściekły pies" - tytuł bombiasty.

No i klops. "Wściekłego psa" posiadam i nic więcej. W większych bibliotekach może poszukam?
Gabor Mate? - miejsce na fiszkę katalogową czeka.
__________________
  #228  
Nieprzeczytane 26-07-2008, 21:09
brzask's Avatar
brzask brzask jest offline
Początkujący
 
Zarejestrowany: Jul 2008
Posty: 24
Domyślnie

Chciałabym się przedstawić jako miłośnik wszelkiej literatury. Skorzystam z Waszych propozycji. Ze swej strony polecam ostatnio przeczytany cykl powieściowy Kinga, uważany przez niego za ukoronowanie twórczości Mroczna Wieża 7 tomów bardzo mocnej współczesnej fantazy- mocna rzecz.
  #229  
Nieprzeczytane 27-07-2008, 11:40
Alsko's Avatar
Alsko Alsko jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Jul 2007
Miasto: Warszawa
Posty: 34 899
Domyślnie Aluniu,

a tę stronę znasz?
http://www.tochman.com.pl/
http://www.tochman.com.pl/reporter.php?sth=kontakt
Pod drugim linkiem jest nazwa wydawcy. Myślę, że on podpowie, gdzie szukać kasiążek Tochmana.
  #230  
Nieprzeczytane 27-07-2008, 14:44
Alunia Alunia jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Feb 2008
Posty: 6 895
Domyślnie

Tak, Alinko, widziałam. Dziękuję
Znalazłam wszystkie pozycje Tochmana w miejskiej bibliotece. Mam możliwość przeszukiwać katalogi biblioteczne i zamawiać książki przez internet. Potem czekam tylko na swoją kolejkę. Dostaję e-maila, że zamówiona pozycja jest do odbioru. I już lecę po nią!!
Tylko czasu mało .............
  #231  
Nieprzeczytane 19-08-2008, 17:42
czarna's Avatar
czarna czarna jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Jul 2008
Miasto: Radom
Posty: 8 053
Domyślnie

Jeśli ktoś lubi powieści historyczne polecam cykl Maurice Druona "KRÓLOWIE PRZEKLĘCI" .
  #232  
Nieprzeczytane 12-09-2008, 16:27
Alunia Alunia jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Feb 2008
Posty: 6 895
Domyślnie Przeczytałam całość książek Paulliny Simons

Dołączam recenzje kolejnych tomów:
1. „Jeździec miedziany” - Paullina Simons
Napisana z rozmachem wielowątkowa powieść.
Wojna i miłość, bohaterowie i zdrajcy, fascynujące postaci i ich losy, które zostają w pamięci na długo po przeczytaniu książki.
Zaczyna się w Bostonie w 1930 roku. Rodzina Barringtonów, zaślepiona ideami komunizmu, przenosi się do wymarzonego ZSRR, nie wiedząc, jaka gehenna czeka ją pod rządami Stalina. Rodzice Aleksandra giną w więzieniu, pozostawiając go na łasce losu. Gdy wreszcie ucieknie z Leningradu w step, zacznie się wojna. W koszmarze dziejów młody żołnierz Armii Czerwonej, ukrywający swe pochodzenie, poznaje Tatianę, pielęgniarkę. Ich spotkanie będzie początkiem niezwykłej historii o miłości i poświęceniu. Wojna i blokada Leningradu niszczą w straszliwy sposób dawny świat, a system totalitarny pozbawia jednostkę tego, co dla niej najcenniejsze - prywatności.
„Jeździec miedziany” to historia miłości, pełnej oddania, poświęcenia z narażeniem życia. To powieść godna polecenia zwłaszcza każdemu, kto uważa, że w literaturze motyw miłości to już przeżytek, że nie może powstać już nic oryginalnego. To historia wielkiej namiętności szukającej spełnienia w nieludzkich warunkach systemu totalitarnego.
  #233  
Nieprzeczytane 12-09-2008, 16:28
Alunia Alunia jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Feb 2008
Posty: 6 895
Domyślnie Tom 2

2. ”Tatiana i Aleksander” - Paullina Simons
Rzadko dziś powstają takie powieści. Wspaniale staromodne, nawiązujące do najlepszych literackich wzorów . Książki powodujące, że chce się je czytać coraz wolniej, by jeszcze nie rozstawać się z bohaterami. W "Jeźdźcu miedzianym" była Tania i Leningrad, Łazariewo i szpital polowy w Morozowie. W "Tatianie.." jest przede wszystkim Aleksander i pół Europy, którą przemierzył.
Wspaniale ukazana machina działania stalinizmu w latach 30-tych i 40-tych w Rosji. Koleje losu głównego bohatera Aleksandra pokazują również okrucieństwo wojny, radzieckie łagry, szpicli NKWD .
  #234  
Nieprzeczytane 12-09-2008, 16:30
Alunia Alunia jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Feb 2008
Posty: 6 895
Domyślnie Tom 3

3. „Ogród letni”- Paullina Simons
Opowiedziana z epickim rozmachem powieść zawiera w sobie ładunek potężnych emocji, a rozgrywająca się na trzech kontynentach ( także w Wietnamie) akcja obejmuje dwie trzecie dwudziestego wieku.
Tatiana i Aleksander przeszli przez największe piekło, jakie rozpętało się w XX wieku. Po latach separacji zrządzeniem losu znaleźli się razem w Ameryce, krainie swoich marzeń. Mają wspaniałego syna, Anthony'ego. Udowodnili sobie nawzajem, że ich miłość jest silniejsza od zła, które zapanowało nad światem... ale są sobie obcy. W klimacie strachu i nieufności, jaki niesie ze sobą zimna wojna, ratują swoją rodzinę przed rozpadem.
  #235  
Nieprzeczytane 12-09-2008, 18:04
Mar-Basia's Avatar
Mar-Basia Mar-Basia jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Jul 2008
Miasto: Europa
Posty: 33 587
Domyślnie

Polecam cos napisanego przez Polke - znana pisarke Marie Nurowska, ktora bardzo lubie. Dobra powiesc dla 50+
"Rosyjski kochanek" - Historia 50-letniej kobiety. Polki, i mlodszego od niej mezczyzny. Rosjanina, historyka, ktory przebywa w Paryzu na stypendium naukowym. Tam tez dociera z wykladami o literaturze polskiej glowna bohaterka i przezywa pierwszy, wielki i spozniony romans. Julia zmuszona zostaje do zrewidowania swoich dotychczasowych wyborow w zyciu. Stawia upor uczuciu i wlasnemu cialu. Przegrywa jednak te walke.

Polecam rowniez jej "trylogie " ukrainska, "Powrot do Lwowa", "Imie twoje..."
__________________
Kozła bój się z przodu, osła z tylu, a złego człowieka ze wszystkich stron.
Szczęśliwego człowieka nie można obrazić. Można go tylko rozśmieszyć
Dla zasady robie screeny wszystkich moich wypowiedzi!
  #236  
Nieprzeczytane 12-09-2008, 18:22
Basia.'s Avatar
Basia. Basia. jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Jun 2006
Miasto: Polska
Posty: 13 157
Domyślnie Aluniu

Cytat:
Napisał Alunia
Tego nie czytałam.
Szukam książki "Ciało a stres" - GABORA MATE - nie ma nigdzie.

Polecam książkę Wojciecha Tochmana "Wściekły pies".
Recenzja:
Tochman, wychodząc na spotkanie zła, kreśli w swych reportażach zarówno obraz ludzkiej podłości – obłudy, fałszu, nienawiści i zakłamania – jak i ludzkich tragedii, które nieoczekiwanie mogą stać się udziałem każdego z nas. Ta mocna i wstrząsająca książka z pewnością poruszy wielu czytelników.
Szukam też innych jego książek ( "Córeńka", "Jakbyś kamień jadła", "Schodów sie nie pali").
Wojciech Tochman, to jeden z najlepszych polskich reporterów i dwukrotny finalista Nagrody Literackiej Nike. W 1999 roku stworzył i prowadzi Centrum Poszukiwań ITAKA.
kupiłam tę książkę na Allegro, dzisiaj znalazłam jedyną aukcję z tą ksiażką:
http://aukcja.onet.pl/show_item.php?item=435427496
podaję linki do książek Tochmana:
Schodów się nie pali: http://aukcja.onet.pl/show_item.php?item=436860434
Jakbyś kamień jadła: http://aukcja.onet.pl/show_item.php?item=429730663
  #237  
Nieprzeczytane 12-09-2008, 18:33
babciela babciela jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Jun 2007
Miasto: Częstochowa
Posty: 5 308
Domyślnie

A ja polecam Guntera(nie mam tzw u umlaut)Grassa-Przy obieraniu cebuli-dla mnie niezwykle zenujace tlumaczenie sie- skadinad swietnego pisarza-ze swojej przeszłosci i obecnosci w Waffen SS.Znakomity znawca tego okresu historii a moj przyjaciel -powiedzial ze przynależnośc do tej formacji byla wolna wola każdego Niemca.No,nie wiem....stawia to Grassa w niezwykle zlym swietle....
  #238  
Nieprzeczytane 12-09-2008, 18:35
babciela babciela jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Jun 2007
Miasto: Częstochowa
Posty: 5 308
Domyślnie

Ja naleze do "Swiata ksiazki"-ale i tam juz pojawia sie obok rewelacji kupa "badziewia".A byli moi znajomi likwidujacy biblioteke-niestety lekarze....
  #239  
Nieprzeczytane 12-09-2008, 19:01
Alunia Alunia jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Feb 2008
Posty: 6 895
Uśmiech

Cytat:
Napisał Basia
kupiłam tę książkę na Allegro, dzisiaj znalazłam jedyną aukcję z tą ksiażką:
http://aukcja.onet.pl/show_item.php?item=435427496

Dziękuję, Basiu!
  #240  
Nieprzeczytane 12-09-2008, 19:03
gratka's Avatar
gratka gratka jest offline
Stały bywalec
Moderator
 
Zarejestrowany: Dec 2007
Miasto: wioska
Posty: 16 029
Domyślnie Nurowską polecam!!!!

Cytat:
Napisał marbella123
Polecam cos napisanego przez Polke - znana pisarke Marie Nurowska, ktora bardzo lubie. Dobra powiesc dla 50+
"Rosyjski kochanek" - Historia 50-letniej kobiety. Polki, i mlodszego od niej mezczyzny. Rosjanina, historyka, ktory przebywa w Paryzu na stypendium naukowym. Tam tez dociera z wykladami o literaturze polskiej glowna bohaterka i przezywa pierwszy, wielki i spozniony romans. Julia zmuszona zostaje do zrewidowania swoich dotychczasowych wyborow w zyciu. Stawia upor uczuciu i wlasnemu cialu. Przegrywa jednak te walke.

Polecam rowniez jej "trylogie " ukrainska, "Powrot do Lwowa", "Imie twoje..."

Polecam trylogię Nurowskiej pt "Panny i wdowy". Saga rodziny Lechickich - losy sześciu kobiet na tle wydarzeń od Powstania Listopadowego po II Wojnę Światową. Piękna, pełna uczuć powieść.
__________________
Nie możesz zatrzymać żadnego dnia, ale możesz go nie stracić....
Zamknięty Temat

 



Podobne wątki
Wątek Autor wątku Senior Cafe Odpowiedzi Ostatni Post / Autor
książki, prasa redoku Kupię, sprzedam, zamienię 1 07-02-2008 10:32
książki basza Kupię, sprzedam, zamienię 0 12-01-2008 20:01
Moje recenzje lub słowa krytyki czyli chodzę po forum i czytam... jolita Różności - wątki archiwalne 29 17-11-2007 16:41
KSIĄŻKI od 1945 roku. basza Kupię, sprzedam, zamienię 0 12-10-2007 19:05

Narzędzia wątku Przeszukaj ten wątek
Przeszukaj ten wątek:

Zaawansowane wyszukiwanie

Zasady pisania postów
Nie Możesz: tworzenie nowych wątków
Nie Możesz: odpowiadanie na posty
Nie Możesz: wysłanie załączników
Nie Możesz: edytowanie swoich postów

vB code jest Wł.
UśmieszkiWł.
kod [IMG] jest Wł.
kod HTML jest Wył.
Skocz do forum


Czasy w strefie GMT +2. Teraz jest 01:04.

 
Powered by: vBulletin Version 3.5.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.