menu

senior.pl - aktywni w każdym wieku

Wróć   Klub Senior Cafe > Styl życia > Podróże, turystyka
Zarejestruj się FAQ / Pomoc Szukaj Dzisiejsze Posty Oznacz Fora Jako Przeczytane

Odpowiedz
Narzędzia wątku Przeszukaj ten wątek
  #81  
Nieprzeczytane 18-06-2013, 18:25
Jadeit's Avatar
Jadeit Jadeit jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Jun 2013
Posty: 533
Domyślnie

Imagine Peace Tower - Wieża Pokoju

Zbudowana została w hołdzie dla Johna Lennona. Znajduje się na wyspie Videy w pobliżu Reykjaviku. Od dnia 09.10.2007r. wieża rzuca kolumnę światła pionowo w górę każdego roku od 09 października do 08 grudnia. Symbolizuje w ten oto sposób jego dzień narodzin i śmierci, wskutek postrzelenia przez szaleńca Marka Chapmana.
To kamienny biały pomnik, na którym rzeźbione są słowa "Imagine Peace" w 24 językach. Są odniesieniem do słynnego pokojowego hymnu "Imagine" Johna Lennona. W języku polskim nie ma, sprawdzałam.
Będąc na Videy należało koniecznie mieć na nosie pamiętne okrągłe okulary Lennona.

z sieci

image hosting youtube

Ostatnio edytowane przez Jadeit : 18-06-2013 o 22:03.
Odpowiedź z Cytowaniem
  #82  
Nieprzeczytane 18-06-2013, 18:27
Jadeit's Avatar
Jadeit Jadeit jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Jun 2013
Posty: 533
Domyślnie


free screenshot
Odpowiedź z Cytowaniem
  #83  
Nieprzeczytane 18-06-2013, 18:35
Jadeit's Avatar
Jadeit Jadeit jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Jun 2013
Posty: 533
Domyślnie


screencast
Odpowiedź z Cytowaniem
  #84  
Nieprzeczytane 18-06-2013, 19:18
Bertold Bertold jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Dec 2012
Miasto: S - jak Słońce
Posty: 1 155
Domyślnie

Cytat:
Napisał Jadeit
Wciąż jestem ciekawa życia i ludzi.
Witaj Jadeit. Myślę, że nie tylko życia i ludzi - Twoja znajomość geotermii, którą zaprezentowałaś poniżej, wskazuje, że wszelką wiedzę chłoniesz nieprzeciętnie. Gratuluję.
Odpowiedź z Cytowaniem
  #85  
Nieprzeczytane 18-06-2013, 19:25
Bertold Bertold jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Dec 2012
Miasto: S - jak Słońce
Posty: 1 155
Domyślnie

Cytat:
Napisał Jadeit
Każdy Islandczyk twierdzi, że oprócz ludzi całą wyspę zamieszkuje mnóstwo innych ludów. Żyją więc tutaj trolle, elfy i krasnale.

Troll czy elf a może krasnoludek? Oto jest pytanie. .

Ostatnio edytowane przez Bertold : 19-06-2013 o 15:05.
Odpowiedź z Cytowaniem
  #86  
Nieprzeczytane 18-06-2013, 20:27
Jadeit's Avatar
Jadeit Jadeit jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Jun 2013
Posty: 533
Domyślnie

Każdy Islandczyk twierdzi, że oprócz ludzi całą wyspę zamieszkuje mnóstwo innych ludów. Żyją więc tutaj trolle, elfy i krasnale. Trolle są słusznego wzrostu, bo około 3,5 - 4 metrów, żyją w górach i żywią się mięsem zwierzęcym i rybami. Większość z nich nie znosi światła dziennego. Toteż gdy padnie na któregoś słońca blask zamienia się w głaz. Są prawdomówne, szczere, ponoć dotrzymują raz danego słowa, nawet inteligentne, chociaż przeważnie głupie.
Elfy mają wzrost przeciętnego człowieka i mieszkają we wnętrzu wzgórz, lubiąc życie w ukryciu. Krasnale są malutkie i mieszkają wśród skał.
Chociaż dla nas to bzdurne, to dla tutejszego społeczeństwa są bardzo istotną częścią życia i mają niesamowitą władzę nad ich umysłami. Wiara Islandczyków w istoty nadprzyrodzone jest powszechną, chociaż nie każdy przyznaje się do tego.
Odpowiedź z Cytowaniem
  #87  
Nieprzeczytane 19-06-2013, 01:55
Stefan's Avatar
Stefan Stefan jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Jul 2008
Miasto: Gdańsk
Posty: 3 774
Domyślnie

Cytat:
Islandia jest liderem w Europie w produkcji ciepła z geotermii.”
To jest fakt.

Kraje europejskie (nieliczne) stosują ją na różną skalę i do różnych celów.
Energię geotermalną z wnętrza Ziemi wykorzystuje się najczęściej w ciepłownictwie - do ogrzewania budynków.
Drugim zastosowaniem jest produkcja energii elektrycznej.
Ale także w przemyśle chemicznym, suszarnictwie, ośrodkach leczniczych, basenach kąpielowych, itp.
W Islandii prawie 87% budynków i aż 99% gospodarstw domowych zaopatrywanych jest w gorącą wodę termalną.
Jest to możliwe właśnie tam, ponieważ Islandia ma szczególne warunki geologiczne – gorącą wodę otrzymuje się poprzez samoczynny wypływ na powierzchnię.
Często nawet odwierty nie są konieczne.
W Polsce na przykład źródła geotermalne zalegają na dużej głębokości 1500-2500 m.
Jest w Polsce kilka ośrodków wykorzystujących wody geotermalne lecz na małą skalę. Na przykład Pyrzyce k/ Szczecina, Uniejów pod Łodzią, Bańska Bystrzyca, Mszczonów.
W Polsce nie ma ani jednej elektrowni geotermalnej. Elektrownia taka wymaga wody zasilającej o temp. powyżej 150 ⁰C. Dla ciepłowni wystarczy 70.
W Islandii 26,5 % energii elektrycznej pochodzi z elektrowni geotermalnych (wg Wikipedii).
Reszta, tj. 73,5 %, pochodzi z elektrowni wodnych.
Lepszym wynikiem może się poszczycić tylko Norwegia, w której aż 98 % energii elektrycznej pochodzi z elektrowni wodnych.
Skoro już jestem przy porównaniach:
We Francji 75 (80) % energii elektrycznej wytwarzane jest w elektrowniach jądrowych.
A jak jest u nas ?
W Polsce 90 % energii el. wytwarzane jest w elektrowniach węglowych.
Przy czym 38 % to węgiel brunatny. Niskokaloryczne paliwo. Zawartość popiołu do 40 % !
Daleko nam z czystością powietrza (ogólnie środowiska) do Islandii.
No cóż, mamy przynajmniej zapewnione własne źródło paliwa.

Pozdrawiam Autorkę wątku.
Jest bardzo interesujący, dobrze się czyta .
S.

Ostatnio edytowane przez Stefan : 19-06-2013 o 09:06.
Odpowiedź z Cytowaniem
  #88  
Nieprzeczytane 19-06-2013, 08:16
H.ania's Avatar
H.ania H.ania jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Apr 2011
Miasto: Polska
Posty: 7 985
Domyślnie

Pozdrawiam Gospodynię .
Czytam z przyjemnością.
Czekam na więcej.
Odpowiedź z Cytowaniem
  #89  
Nieprzeczytane 19-06-2013, 10:34
Jadeit's Avatar
Jadeit Jadeit jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Jun 2013
Posty: 533
Domyślnie

Stefan, H.ania, bardzo serdecznie dziękuję. Pragnę pisać więcej. Spotkałam tutaj przemiłych ludzi wśród islandzkiej społeczności, mam wciąż z nimi kontakt. Niezwykle są pomocni w różnych sprawach. Z pewnością spotykają obcokrajowców czasami niezbyt przyjemne sprawy, jednak ja skupię się na pozytywach. Islandia jest dla mnie fascynująca, taką ją odbieram swoimi oczami... być może tubylcy to wyczuwają i wzajemnie mi odpłacają.
Cieplutko pozdrawiam
Odpowiedź z Cytowaniem
  #90  
Nieprzeczytane 19-06-2013, 13:49
Jadeit's Avatar
Jadeit Jadeit jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Jun 2013
Posty: 533
Domyślnie

Alina i Zbigniew Dubik oraz córka Magdalena - znani na Islandii Artyści z Gdańska.

Cała rodzina z Gdańska przybyła na Islandię w latach 1987/1988. Są absolwentami Wyższej Szkoły Muzycznej w Gdańsku. Pani Danuta uczyła się śpiewu solowego, a jej małżonek w klasie skrzypiec.
W tym miesiącu Alina Dubik otrzymała prestiżową Nagrodę "Teatralne Maski/Griman" w Teatrze w Reykjaviku za rolę w operze Giuseppe Verdiego - Trubadur wystawianą w Islandzkiej Operze. Jest przyznawana co roku najciekawszym operom, reżyserom, aktorom i piosenkarzom, jest odpowiednikiem amerykańskich Oskarów. Pani Alina obecnie jest śpiewaczką operową Mezzosopran i pedagogiem.
Zbigniew Dubik obecnie piastuje funkcję kapelmistrza Opery Islandzkiej.
Córka Magdalena również śladami rodziców jest utalentowaną skrzypaczką po prestiżowej Wyższej Szkole Muzycznej w Hanowerze. Swoją piękną urodę odziedziczyła po matce i w roku 2008 zdobyła Miss Reykjaviku oraz I Vice Miss Islandii.
Dla mnie było niezwykle miło usłyszeć o Nich po raz pierwszy od zaprzyjaźnionej Islandki, która stwierdziła że są bardzo znani i lubiani

z sieci

image upload no size limit
Odpowiedź z Cytowaniem
  #91  
Nieprzeczytane 19-06-2013, 13:51
Jadeit's Avatar
Jadeit Jadeit jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Jun 2013
Posty: 533
Domyślnie

z sieci

free upload pictures
Odpowiedź z Cytowaniem
  #92  
Nieprzeczytane 19-06-2013, 13:53
Jadeit's Avatar
Jadeit Jadeit jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Jun 2013
Posty: 533
Domyślnie

z sieci

print screen windows
Odpowiedź z Cytowaniem
  #93  
Nieprzeczytane 19-06-2013, 13:54
Jadeit's Avatar
Jadeit Jadeit jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Jun 2013
Posty: 533
Domyślnie

z sieci

screenshot windows 8
Odpowiedź z Cytowaniem
  #94  
Nieprzeczytane 19-06-2013, 14:32
Jadeit's Avatar
Jadeit Jadeit jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Jun 2013
Posty: 533
Domyślnie

z sieci

screen shot
Odpowiedź z Cytowaniem
  #95  
Nieprzeczytane 19-06-2013, 17:32
Lulka's Avatar
Lulka Lulka jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Oct 2011
Posty: 27 415
Domyślnie

Jadeit, przeczytałam wszystko od deski do deski.
Pięknie opisujesz Islandię i cudne zdjęcia zamieściłaś, zwłaszcza parki narodowe przykuwają uwagę
swoim pięknem.
Bardzo ciekawe jest to co piszesz, tym bardziej, że Islandia jest dla wielu z nas krajem zupełnie nieznanym.
Nabieram wielkiej ochoty ten kraj zobaczyć, dziękuję Ci za to co robisz i czekam na więcej.
Jestem Twoją wierną czytelniczką
Już sam fakt, że ludzie kochają swojego Premiera i nie pozwalają mu odejść, o czymś świadczy.
Tutaj wiele się mówiło o kryzysie w Islandii, czy jest on odczuwalny, jak sądzisz?
__________________
Życia nie mierzy się ilością oddechów, ale ilością chwil, które zapierają dech w piersiach.
– Maya Angelou
Odpowiedź z Cytowaniem
  #96  
Nieprzeczytane 19-06-2013, 18:51
Jadeit's Avatar
Jadeit Jadeit jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Jun 2013
Posty: 533
Domyślnie

Cytat:
Napisał Lulka
Jadeit, przeczytałam wszystko od deski do deski.
Pięknie opisujesz Islandię i cudne zdjęcia zamieściłaś, zwłaszcza parki narodowe przykuwają uwagę
swoim pięknem.
Bardzo ciekawe jest to co piszesz, tym bardziej, że Islandia jest dla wielu z nas krajem zupełnie nieznanym.
Nabieram wielkiej ochoty ten kraj zobaczyć, dziękuję Ci za to co robisz i czekam na więcej.
Jestem Twoją wierną czytelniczką
Już sam fakt, że ludzie kochają swojego Premiera i nie pozwalają mu odejść, o czymś świadczy.
Tutaj wiele się mówiło o kryzysie w Islandii, czy jest on odczuwalny, jak sądzisz?
Lulka, dziękuje bardzo. Mam jeszcze dużo zdjęć i będę każdorazowo wklejała dodając wcześniej jakąś ciekawą informację. Prezydenta społeczeństwo chciało mieć na jeszcze jedną kadencję, wybierając w wyborach powszechnych, był bezkonkurencyjny.
Natomiast Premier jest nowy, gdyż został wyłoniony nowy Rząd po wyborach parlamentarnych w końcu kwietnia tego roku.
Premier zapewnił, że priorytetem w jego pracy będzie kwestia zadłużenia islandzkich gospodarstw domowych. Problem ten ma być rozwiązany zgodnie z dziesięciostopniowym planem, który został utworzony przez Niego.
Serdecznie pozdrawiam

Ostatnio edytowane przez Jadeit : 19-06-2013 o 19:42.
Odpowiedź z Cytowaniem
  #97  
Nieprzeczytane 19-06-2013, 19:06
Uka's Avatar
Uka Uka jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Feb 2009
Miasto: B-B
Posty: 13 427
Domyślnie

Podobnie jak Lulka,przeczytałam i pooglądałam wszystko od deski do deski.
Fascynujący i bajkowy kraj, jakże inny od naszego pod każdym względem.
Bardzo się cieszę Jadeit ,że założyłaś ten wątek i dzięki Tobie będziemy mogli nacieszyć oczy wspaniałymi widokami i poznać mało znany kraj (przynajmniej dla mnie).
Dziękuję.
Odpowiedź z Cytowaniem
  #98  
Nieprzeczytane 19-06-2013, 19:19
Jadeit's Avatar
Jadeit Jadeit jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Jun 2013
Posty: 533
Domyślnie

Islandzkie nazwiska

Instytucja małżeństwa jest dość luźna, w większości młodzi ludzie nie przywiązują do tego wagi. Natomiast tzw. okres narzeczeństwa trwa długie lata i często jest jedynym sposobem na życie. Po ślubie Islandki zazwyczaj zachowują swoje nazwisko. Natomiast cudzoziemki przyjmują nazwisko męża z uwagi na łatwiejsze późniejsze życie.
Większość dzieci pierworodnych i kolejnych rodzi się w konkubinacie.
Na wyspie nie używa się nazwisk rodowych. Do swojego imienia dodają nazwisko utworzone od imienia ojca, bądź matki. Dodawana jest jeszcze końcówka - son lub - dottir, nam łatwiej wtedy rozróżnić.
Podam przykład: syn Magnus z ojca Stefan Kristinsson i matki Herdis Hildursdottir będzie miało brzmiało Magnus Stefansson lub Magnus Herdisdottir.
Jeszcze jest trudniej, gdy przeważnie używając dwa imiona przed nazwiskiem, dziecko może mieć do swego imienia dodane nazwisko z drugiego imienia matki.
To jest bardzo skomplikowane dla przybysza z zewnątrz. Jednocześnie chcę dodać, że również Islandczycy mają podobny problem poza granicami swojego kraju. Bowiem wtedy nazwisko jest podawane w dokumentach, a oni wolą by było z imienia.
Wszelkie listy osób są tworzone według imion alfabetycznie. Książka telefoniczna wygląda niezwykle oryginalnie i rzadko kto pokusi się z obcokrajowców szukać w niej.
Wszyscy mówią do siebie po imieniu, oczywiście, nawet dzieci do nauczycieli, jak wcześniej pisałam.


windows screenshot tool
Odpowiedź z Cytowaniem
  #99  
Nieprzeczytane 19-06-2013, 19:20
Jadeit's Avatar
Jadeit Jadeit jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Jun 2013
Posty: 533
Domyślnie


studio screenshot
Odpowiedź z Cytowaniem
  #100  
Nieprzeczytane 19-06-2013, 19:21
Jadeit's Avatar
Jadeit Jadeit jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Jun 2013
Posty: 533
Domyślnie


free picture hosting
Odpowiedź z Cytowaniem
Odpowiedz

 



Podobne wątki
Wątek Autor wątku Senior Cafe Odpowiedzi Ostatni Post / Autor
Islandia - ciekawostki z życia islandzkiego społeczeństwa Jadeit Podróże, turystyka 0 13-06-2013 17:41
Islandia - ciekawostki z życia islandzkiej społeczności Jadeit Podróże, turystyka 0 12-06-2013 14:46
Political fiction Piotra Szulkina fenomenem przenikliwości społeczeństwa polskiego. artysta.fotograf Polityka - wątki archiwalne 32 02-10-2011 21:46
17 maja - Światowy Dzień Społeczeństwa Informacyjnego - komentarze 84.175.98.xxx Ogólny 0 17-05-2011 10:56
Osoby starsze ciężarem dla społeczeństwa? - komentarze 2317kuba Ogólny 5 26-05-2010 14:24

Narzędzia wątku Przeszukaj ten wątek
Przeszukaj ten wątek:

Zaawansowane wyszukiwanie

Zasady pisania postów
Nie Możesz: tworzenie nowych wątków
Nie Możesz: odpowiadanie na posty
Nie Możesz: wysłanie załączników
Nie Możesz: edytowanie swoich postów

vB code jest Wł.
UśmieszkiWł.
kod [IMG] jest Wł.
kod HTML jest Wył.
Skocz do forum


Czasy w strefie GMT +2. Teraz jest 20:58.

 
Powered by: vBulletin Version 3.5.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.