menu

senior.pl - aktywni w każdym wieku

Wróć   Klub Senior Cafe > REGIONALNE > małopolskie
Zarejestruj się FAQ / Pomoc Szukaj Dzisiejsze Posty Oznacz Fora Jako Przeczytane

Odpowiedz
Narzędzia wątku Przeszukaj ten wątek
  #61  
Nieprzeczytane 11-02-2010, 14:14
sToRcZyK's Avatar
sToRcZyK sToRcZyK jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Mar 2008
Miasto: Siedlce
Posty: 594
Domyślnie teatr w Zakopanem

Jeśli chodzi o Teatr im.St.Witkiewicza to czasami w nim występowała moja przyszywana ciocia p.Maria Łodziak pani z lewej strony.Był to wodewil ale nie pamiętam tytułu
Odpowiedź z Cytowaniem
  #62  
Nieprzeczytane 11-02-2010, 14:37
herald's Avatar
herald herald jest offline
Czasem zajrzy
 
Zarejestrowany: Nov 2009
Posty: 132
Domyślnie

Cytat:
Napisał jasiek

(bardzo ciekawiłyby mnie wszelkie podpowiedzi co do dokładnego miejsca tejże ”uroczystości” ??)
Jeszcze znalazłem takie informacje o salach w których odbywały się koncerty i spektakle teatralne. link tutaj To ciekawe internetowe wydanie Muzyka i Tatry Lidii Długołęckiej i Macieja Pinkwarta.
Odpowiedź z Cytowaniem
  #63  
Nieprzeczytane 11-02-2010, 15:36
sToRcZyK's Avatar
sToRcZyK sToRcZyK jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Mar 2008
Miasto: Siedlce
Posty: 594
Domyślnie

Cytat:
Napisał herald
Jeszcze znalazłem takie informacje o salach w których odbywały się koncerty i spektakle teatralne. link tutaj To ciekawe internetowe wydanie Muzyka i Tatry Lidii Długołęckiej i Macieja Pinkwarta.
Rzeczywiście ciekawe bo znalazłam nazwisko Mieczysława Łodziaka,który działał w Towarzystwie Śpiewaczym "Echo Tatrzańskie"

Ostatnio edytowane przez sToRcZyK : 11-02-2010 o 17:59.
Odpowiedź z Cytowaniem
  #64  
Nieprzeczytane 11-02-2010, 16:01
jasiek's Avatar
jasiek jasiek jest offline
Początkujący
 
Zarejestrowany: Feb 2010
Miasto: Poronin
Posty: 25
Domyślnie

Dziękuję wszystkim za miłe słowa, dziękuję także Heraldowi za pomocne informacje co do mojego wcześniejszego zdjęcia. Bardzo interesujące były te ”teatralne” początki w Zakopanem.
Odnośnie wspomnianego zdjęcia Herald miał kilka niezwykle ciekawych uwag, może je tu Wam przedstawię:

””” Jak to na starych zdjęciach przewaga wąsów..... Chyba fotograf zastosował oświetlenie na magnezję. Nikt nie poruszony..... ”””

Herald także napisał, że zdjęcie to jest “stykówką na szklanym podkładzie” – i tak mi to określenie pózniej wytłumaczył:

""" W tamtych czasach ok. 1910 r. nie było powiększalników. Nie wiem od którego roku były kopiarki na prąd. W takiej kopiarce jeszcze nawet do dzisiaj używanych przez rozmaitych hobbystów, na negatyw dużego format, minimum 6x9 cm zakłada się w ciemni na negatyw papier fotograficzny i zapala światło na kilka sekund. Później wywołuje po ciemku zdjęcie. Robi się to metodą prób i błędów aż dobrze wyjdzie. Takie kopiarki na prąd chyba jeszcze nie były znane wówczas gdy Twoje zdjęcie powstało.
Były w tych czasach specjalne kopioramki gdzie najpierw wkładało się papier światłoczuły a na to uprzednio wywołaną kliszę np. z jasełek. To w ciemni. Następnie wychodziło się na światło i naświetlai sekundę lub więcej. I z powrotem do ciemni gdzie papier naświetlony w ten sposób, wywoływało się i utrwalało. Później było płukanie i suszenie, obcinanie, i to masz właśnie w ramce. Z tym że tak naprawdę to nie jestem w stanie w dzisiejszych czasach po obrazku w Internecie stwierdzić czy to jest oryginalne zdjęcie a nie na przykład ilustracja z jakiegoś dawnego czasopisma. Wtedy druk niektórych ilustracji był taki dobry jak zdjęcie i dopiero pod lupką widać tzw. raster drukarski.
W roku 1910 nie było tworzyw sztucznych i emulsja fotograficzna była wylewana na płytkach szklanych rozmaitego formatu od 6x6 cm do 30x40 cm lub więcej. Były to tak zwane "Błony cięte". Nawet chyba dzisiaj można je kupić ponieważ nie wyginają się i doskonale dokumentują jakieś zjawiska naukowe. Nic nie można dodać ani usunąć ze zdjęcia. W przeciwieństwie do pliku cyfrowego. """

Mam nadzieję, że zainteresowała Was ta profesjonalna wypowiedź - zapewne można ją będzie odnieść także i do wielu innych dawnych zdjęć.
Pozdrawiam pięknie,,
Odpowiedź z Cytowaniem
  #65  
Nieprzeczytane 11-02-2010, 16:51
herald's Avatar
herald herald jest offline
Czasem zajrzy
 
Zarejestrowany: Nov 2009
Posty: 132
Domyślnie

Cytat:
Napisał jasiek
...zapewne można ją będzie odnieść także i do wielu innych dawnych zdjęć.
Jeszcze nam się rozwinie jakiś pod temat techniczny. Niestety zdjęcia w dawnych czasach wymagały wielu żmudnych zabiegów ale ich trwałość przez tyle już lat zadziwia. Zwłaszcza w tonacji sepii.
Odpowiedź z Cytowaniem
  #66  
Nieprzeczytane 11-02-2010, 21:51
herald's Avatar
herald herald jest offline
Czasem zajrzy
 
Zarejestrowany: Nov 2009
Posty: 132
Domyślnie

Znany już widoczek ze skałek na Nosalu. Tym razem ze zdobywcą szczytów, moim ojcem.

Odpowiedź z Cytowaniem
  #67  
Nieprzeczytane 12-02-2010, 18:48
donka's Avatar
donka donka jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Nov 2007
Miasto: Zakopane
Posty: 2 737
Domyślnie

Haroldzie - piękne to zdjęcie Twojego Taty na Skałkach - jak by robione wczoraj....ile to znaczą takie jak Twoje umiejętności w obrabianiu zdjęć. A może nie musiałeś nad nim wcale pracować, tylko tak się świetnie zachowało?

Ja znalazłam jeszcze kilka zdjęć, ale pozostawiają wiele do życzenia pod względem jakości. Pierwsze przedstawia pozującą do zdjęcia wesołą grupkę narciarzy zabawiającą się akrobacjami. Same panie jak widać, i brylujący wśród nich mój teść na urlopie w Zakopanem.



Drugie zdjęcie - to samochód jaki wynajmowano w latach 30-ch na wycieczki w góry. Przypomnę tu pokazany przez Ciebie w jednym z pierwszych postów, kursujący na trasie Zakopane - Dolina Kościeliska. Teraz tą rolę spełniają busy.



A moje zdjęcie pokazuje podobny pojazd kursujący na trasie Zakopane - Morskie Oko.



Jest bardzo złej jakości, ale takie jest i nie udało mi się lepiej sfotografować, mimo 10- krotnych powtórek. Jednak je pokazuję - bo samochód jak widać stoi w samym Morskim Oku....z prawej strony bardzo niewyraźnie widać poręcze koło schroniska, co dowodzi , że komunikacja samochodowa docierała prawie do samego jeziora, co obecnie oczywiście jest już niemożliwe.




Szosą z Zakopanego, jadąc autobusem lub samochodem, można było podjechać prawie pod samo schronisko nad brzegiem jeziora aż do 1967 roku. Później wjazd był możliwy tylko do Polany Włosienica leżącej niecałe 2 km przed jeziorem. Zbudowano tam ogromny parking, który dziś jest praktycznie nie wykorzystany. W latach 80-tych osuwiska ziemi w okolicy Wodogrzmotów uszkodziły szosę, której już nie naprawiono, a ruch samochodowy zamknięto. W ten sposób dziś można dojechać tylko do polany Palenica Białczańska, oddalonej od Morskiego Oka o 8 km. Stąd można iść na piechotę, w obie strony to ok. 4-5 h ,lub podjechać "zaprzęgowym tramwajem". A na polanie powstał kolejny ogromny płatny parking.
__________________
''Absurdem jest żądać od człowieka, aby nigdy się nie zmieniał."
http://donkaja0335.blog.onet.pl/
Odpowiedź z Cytowaniem
  #68  
Nieprzeczytane 12-02-2010, 18:51
donka's Avatar
donka donka jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Nov 2007
Miasto: Zakopane
Posty: 2 737
Domyślnie

Przy okazji zaprezentuję bardzo piękne zdjęcie Morskiego Oka zimą za pozwoleniem autora Jacka Krywułta z jego foto-galerii
www.foto.pwsk.pl


__________________
''Absurdem jest żądać od człowieka, aby nigdy się nie zmieniał."
http://donkaja0335.blog.onet.pl/

Ostatnio edytowane przez donka : 12-02-2010 o 21:00.
Odpowiedź z Cytowaniem
  #69  
Nieprzeczytane 12-02-2010, 21:28
bogda's Avatar
bogda bogda jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Feb 2007
Miasto: Częstochowa
Posty: 62 179
Domyślnie

Witaj Donka.
Wspaniałe zdjęcia.
Heralda piękne ujęcie, ta sceneria tak groźnie wyglądająca.
Zdjęcie Morskiego Oka zimą jest niesamowite.
Odpowiedź z Cytowaniem
  #70  
Nieprzeczytane 12-02-2010, 23:48
herald's Avatar
herald herald jest offline
Czasem zajrzy
 
Zarejestrowany: Nov 2009
Posty: 132
Domyślnie

Cytat:
Napisał donka

...umiejętności w obrabianiu zdjęć. A może nie musiałeś nad nim wcale pracować, tylko tak się świetnie zachowało?
Jedynie retuszuję rozmaite plamki i poprawiam trochę kontrast. Łatwiej jest gdy ma się skaner, zwłaszcza do małych zdjęć. Można też przyłożyć do szyby skanera stronę w albumie i zeskanować kilka zdjęć.
Bardzo ciekawe ujęcie schroniska nad Morskim Okiem. Tam powyżej za schroniskiem na zboczu po lewej stronie kiedyś w 1958 roku biwakowałem w sierpniu w namiocie. I padał śnieg. Wykupiliśmy po cztery koce na osobę ze schroniska (opłata na dobę) żeby nie zamarznąć. Byliśmy autostopem i schronisko było przepełnione. A zamarznięte Morskie Oko piękne pod słońce.
Odpowiedź z Cytowaniem
  #71  
Nieprzeczytane 15-02-2010, 12:12
donka's Avatar
donka donka jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Nov 2007
Miasto: Zakopane
Posty: 2 737
Domyślnie

Informuję z przykrością, że mój komputer idzie do generalnego remontu, tzn.przeinstalowania systemu. Nie wiem jak długo mnie nie będzie. Pozdrawiam wszystkich miłośników forum.
__________________
''Absurdem jest żądać od człowieka, aby nigdy się nie zmieniał."
http://donkaja0335.blog.onet.pl/
Odpowiedź z Cytowaniem
  #72  
Nieprzeczytane 15-02-2010, 22:11
bogda's Avatar
bogda bogda jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Feb 2007
Miasto: Częstochowa
Posty: 62 179
Domyślnie

Doniu, też Cię pozdrawiam.
Szkoda, ale myślę, że Herald będzie nam coś w międzyczasie podsyłał.
Odpowiedź z Cytowaniem
  #73  
Nieprzeczytane 16-02-2010, 17:05
jasiek's Avatar
jasiek jasiek jest offline
Początkujący
 
Zarejestrowany: Feb 2010
Miasto: Poronin
Posty: 25
Domyślnie

Witajcie - może podam tu dwa odnośniki do dosyć ciekawych (wg. mnie) stron:
- dawne zdjęcia (większość z Poronina):
http://www.poronin.pl/?strona,menu,p..._..._,ant.html
- krajobrazy (większość z Poronina):
http://www.poronin.pl/index.php?stro...brazy,ant.html

- dolączę też i moje zdjęcie (?); trochę tak jak w góralskiej piosence ”nad Tatrami słonecko zachodzi”:
http://img97.imageshack.us/img97/8260/33655590.jpg
Odpowiedź z Cytowaniem
  #74  
Nieprzeczytane 16-02-2010, 17:12
herald's Avatar
herald herald jest offline
Czasem zajrzy
 
Zarejestrowany: Nov 2009
Posty: 132
Domyślnie

Cytat:
Napisał bogda

Doniu, też Cię pozdrawiam.
Szkoda, ale myślę, że Herald będzie nam coś w międzyczasie podsyłał.
Też pozdrawiam i życzę pomyślnej rekonwalescencji komputera.
I tak jak pisze Bogda podsyłam dwa. Mój ojciec, na tle Morskiego Oka i Mnicha i upadek narciarza.



Odpowiedź z Cytowaniem
  #75  
Nieprzeczytane 16-02-2010, 17:22
herald's Avatar
herald herald jest offline
Czasem zajrzy
 
Zarejestrowany: Nov 2009
Posty: 132
Domyślnie

Cytat:
Napisał jasiek

- może podam tu dwa odnośniki do dosyć ciekawych (wg. mnie) stron:

- dolączę też i moje zdjęcie (?); trochę tak jak w góralskiej piosence ”nad Tatrami słonecko zachodzi”:
Trochę jest tych archiwaliów z Poronina. I też widzę że fotografujesz. Oj nad Tatrami chyba słoneczko zachodzi. W konfrontacji z czasami dawnymi to lepiej nie psuć chyba sobie wspomnień. Ale to mój subiektywny pogląd. Same Tatry jeszcze się bronią.
Odpowiedź z Cytowaniem
  #76  
Nieprzeczytane 16-02-2010, 18:19
jasiek's Avatar
jasiek jasiek jest offline
Początkujący
 
Zarejestrowany: Feb 2010
Miasto: Poronin
Posty: 25
Domyślnie

Cytat:
Napisał herald
...I też widzę że fotografujesz...
Herald, do ”fotografowania” to mi bardzo daleko,, tak tylko od czasu do czasu coś dla siebie udokumentuję.
pozdrowienia,
Odpowiedź z Cytowaniem
  #77  
Nieprzeczytane 18-02-2010, 15:05
herald's Avatar
herald herald jest offline
Czasem zajrzy
 
Zarejestrowany: Nov 2009
Posty: 132
Domyślnie

Z życia towarzysko - wycieczkowego w Zakopanem. Zbliżenie ze zdjęcia z osobami siedzącymi w samochodzie z Doliny Kościeliskiej (powyżej Donka wkleiła to zdjęcie), i większa grupa z tej samej wycieczki z napisem Zakopane 1930. Śpiący Rycerze w Tatrach Dol. Kościeliskiej Moja mama w płaszczu z szerokim kołnierzem.



Odpowiedź z Cytowaniem
  #78  
Nieprzeczytane 06-03-2010, 21:39
donka's Avatar
donka donka jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Nov 2007
Miasto: Zakopane
Posty: 2 737
Domyślnie

Komputer, odstukać w niemalowane drzewo na niezłym chodzie, zdjęcia sprzed lat jak widzę wyczerpały się, wracam więc do teraźniejszych czasów:

Wycieczka do Doliny Roztoki / rok 2008 /





Dolina Roztoki

Dolina Roztoki – dolina w Tatrach Wysokich, dolne przedłużenie Doliny Pięciu Stawów Polskich ma długość
ok. 4,5 km i powierzchnię ok. 7,0 km²



Widok doliny ze szlaku turystycznego na przełęcz Krzyżne. W tle Tatry Bielskie



Dolina rozciąga się między dwoma wodospadami, należącymi do najpiękniejszych w Polsce. Są to Wodogrzmoty
Mickiewicza



DCN.

__________________
''Absurdem jest żądać od człowieka, aby nigdy się nie zmieniał."
http://donkaja0335.blog.onet.pl/
Odpowiedź z Cytowaniem
  #79  
Nieprzeczytane 06-03-2010, 22:05
donka's Avatar
donka donka jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Nov 2007
Miasto: Zakopane
Posty: 2 737
Domyślnie

i Siklawa ze spływającego z doliny Pięciu Stawów Potoku Roztoka - największy wodospad
w Polsce, choć nie najwyższy.w Tatrach.





Wielka Siklawa najpiękniej wygląda w słoneczne dni, po obfitych opadach deszczu. Wokół niej w rozpylonych kroplach wody tworzą się wielobarwne tęcze.
Pięknie o Siklawie pisze Franciszek Nowicki - taternik, poeta okresu Młodej Polski w wierszu;

Spady Siklawy

Przede mną rzeka śniegu lecąca pionowo,
Ze źródłem wydźwigniętym do nieba krawędzi!
Przede mną - pian lawina! puch szyi łabędziej,
Roziskrzony na skałach wstęgą brylantową!

To Siklawa! o dzika dzikich wód królowo!
Biały rumak twój ze skał rozhukany pędzi,
Wspina się, gdy kopytom braknie skalnej piędzi,
I łbem śnieżnym zlatuje w otchłań granitową!

Siklawo! ty huk gromom wyrwawszy zuchwale,
Wiecznie w jedną głębinę staczasz się, kipiąca,
Gdzie rozbijasz wyjące z rozpaczy twe fale.

Tęsknoto! ty, żrąc ogniem skradzionym u słońca,
Wiecznie strącasz łzy moje w jedną głąb bez końca,
Gdzie na nutę odwieczną serce płacze żale...


Była celem wycieczek górskich już na początku XIX wieku.



Prof. Uniwersytetu Lwowskiego Marian Smoluchowski z żoną i szwagierką pod Siklawą w dol. Roztoki
/zdjęcie z końca XIXw..- pochodzi ze Zwojów nr.2/35 /

DCN.

__________________
''Absurdem jest żądać od człowieka, aby nigdy się nie zmieniał."
http://donkaja0335.blog.onet.pl/

Ostatnio edytowane przez donka : 07-03-2010 o 22:27.
Odpowiedź z Cytowaniem
  #80  
Nieprzeczytane 06-03-2010, 22:14
donka's Avatar
donka donka jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Nov 2007
Miasto: Zakopane
Posty: 2 737
Domyślnie

Dnem doliny płynie potok Roztoka.





Widoczne z doliny Roztockie Czuby.





DCN

__________________
''Absurdem jest żądać od człowieka, aby nigdy się nie zmieniał."
http://donkaja0335.blog.onet.pl/
Odpowiedź z Cytowaniem
Odpowiedz

 



Podobne wątki
Wątek Autor wątku Senior Cafe Odpowiedzi Ostatni Post / Autor
Zakopane i Tatry donka małopolskie 578 02-12-2009 21:52

Narzędzia wątku Przeszukaj ten wątek
Przeszukaj ten wątek:

Zaawansowane wyszukiwanie

Zasady pisania postów
Nie Możesz: tworzenie nowych wątków
Nie Możesz: odpowiadanie na posty
Nie Możesz: wysłanie załączników
Nie Możesz: edytowanie swoich postów

vB code jest Wł.
UśmieszkiWł.
kod [IMG] jest Wł.
kod HTML jest Wył.
Skocz do forum


Czasy w strefie GMT +2. Teraz jest 23:01.

 
Powered by: vBulletin Version 3.5.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.