menu

senior.pl - aktywni w każdym wieku

Wróć   Klub Senior Cafe > REGIONALNE > świętokrzyskie
Zarejestruj się FAQ / Pomoc Szukaj Dzisiejsze Posty Oznacz Fora Jako Przeczytane

Odpowiedz
Narzędzia wątku Przeszukaj ten wątek
  #141  
Nieprzeczytane 16-02-2010, 21:55
dziewiątka's Avatar
dziewiątka dziewiątka jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Jul 2008
Miasto: Włoszczowa
Posty: 24 347
Domyślnie

dzisiaj byłam na ostatkowym spotkaniu z "psiapsiółkami-seniorkami włoszczowskimi...(chyba już wam o tym wspomniałam) - w domu u jednej z koleżanek.
Przyrządziła nam fajne "kluchy - gały" z nadzieniem kapusta kiszona + pieczarki = oczywiście farsz gotowany i przekręcony przez maszynkę, fajnie doprawiony solą i pieprzem.
Ciasto zrobiła takie jak na kluski śląskie ( z gotowanych i przekręconych przez maszynkę ziemniaków) + mąka pszenna, mąki ziemniaczana + jajko....
Kluchy były duże o podłużnym kształcie i okraszone skwarkami z boczku - na jutro można okrasić zeszkloną cebulką na oleju ...też fajne danie i bardzo smakowite
__________________
część moich obrazków pochodzi ze stron dostępnych w necie ...
Odpowiedź z Cytowaniem
  #142  
Nieprzeczytane 16-02-2010, 22:09
ignesja's Avatar
ignesja ignesja jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Feb 2008
Miasto: świętokrzyskie
Posty: 4 379
Domyślnie

Cytat:
Napisał dziewiątka
Agnieszko, jak mam umieszczać w galeriach seniora ??.....proszę o wskazówki

Mira, to bardzo proste, wchodzisz na swój profil
i kolejno klikasz - Galeria - dodaj zdjęcie - przeglądaj - tu wybierasz swoje zdjecie - wybierasz kategori np. potrawy -
- dodaj zdjęcie i czekasz, aż pokaże się zdjęcie.
Pod zdjęciem są linki do kopiowania, klikasz na wybrany
i kopiuj, a teraz wklejasz gdzie chcesz. Spróbuj !

Elizko, właśnie przed chwilą umieściłam w swojej galerii
Twoje zdjęcie z L. Zobacz.
__________________
Agnieszka
Odpowiedź z Cytowaniem
  #143  
Nieprzeczytane 28-02-2010, 21:29
elizka's Avatar
elizka elizka jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: May 2007
Miasto: Polska
Posty: 11 514
Domyślnie

Placek z wiórkami na niedzielę...albo na ...kiedy chcesz...

1masło,1szklanka cukru,3jaja
utrzyj mikserem,a następnie dodaj do tej masy
2 szklanki mąki wymieszane z 3 łyżeczkami proszku do pieczenia i zapachem,jaki lubisz
Przełóż do formy ,wysmarowanej masłem i wysypanej maką.Wstaw do nagrzanego do 150 stopni piekarnika i piecz ok 30-40 minut.Można podkręcić gaz do 180 stopni.

Gdy wystygnie,możesz pokroić placek na kawałki i każdy umoczyć w ciepłej polewie,a potem obtoczyć w wiórkach kokosowych.

POLEWA: 20dag masła,20 dag cukru pudru,5 dag kakao,8 łyżek mleka.Zagotować.

Ja jestem leniwa dziś i polewam po placku roztopioną w mikrofali czekoladą i posypuję wiórkami.



Cudowne są te formy silikonowe.Kupuję je przez internet tu:

http://www.genes.pl/cgibin/shop?show...d&sid=7ebcae7e
To jest polski zakład produkcyjny i ma najtaniej.Takie same w sklepach są kilkakrotnie droższe.

Mam nadzieję,że nagle cena nie skoczy w górę.



Wyskakuje z niej placek jak ryba.Leciutko tylko smaruję masłem albo olejem,a podobno nawet nie potrzeba.Nie ryzykowałam jeszcze.Mycie to pestka.Żadnych śladów przypaleń,nic takiego.

Ostatnio edytowane przez elizka : 28-02-2010 o 22:58.
Odpowiedź z Cytowaniem
  #144  
Nieprzeczytane 01-03-2010, 18:50
elizka's Avatar
elizka elizka jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: May 2007
Miasto: Polska
Posty: 11 514
Domyślnie

Stare śląskie przepisy na potrawy z chwastów.Przy okazji świetne zdjęcia ziółek i chwastów,tak je nazywa autor.

http://bialczynski.wordpress.com/200...wy-z-chwastow/

znamy takie?

Na przykład lemoniada z kwiatów
LEMONIADA ZE ŚWIEŻYCH KWIATÓW.

"30-50 kwiatostanów i 3 cytryny podzielone na cząstki zalewamy w kamiennym garnku i pozostawiamy na 24 godz. Następnie odcedzamy, dodajemy 1 kg cukru, mieszamy i pozostawiamy na 24 godz. Napój jest gotowy.

Ale można go zlać do butelek i przechowywać w piwnicy. Po 3 – 4 tygodniach wytwarza się pewna ilość CO2 i lemoniada, dobrze oziębiona, musuje jak szampan."



"Wiosenna zupa siedem ziół

Składniki

Dostępne wiosenne zieleniny (bo -siedem- ziół w nazwie jest wymienieniem tylko symbolicznym.

Składniki
Orientacyjna proporcja, aby osiągnąć właściwy smak i konsystencję zupy: 4 szklanki posiekanej zieleniny na 1 litr wody!

Liście młodego mlecza
Rzeżucha
Listki rzeżuchy wodnej (rukiew)
Liście młodej pokrzywy
Stokrotki (i kwiaty i liście)
Drobny szczypiorek
Liście bazylii
- i co kto ma pod ręką, byle było zielone i świeże!

Kto lubi możne dodać jajko ugotowane na twardo – jak do zupy szczawiowej

Wykonanie

W wysokim garnku zagotować wodę i tylko lekko posolić.
(trzeba liczyć po 200 ml na osobę)
Zieleninę szybko posiekać. Natychmiast wrzucić na wrzątek i po 20 sek. zdjąć z ognia. Podawać natychmiast.

Potrawa zalecana jest nie tylko jako postne danie co i w przypadkach problemów z trawieniem."

No,nie wiem czy bym się odważyła to podać i zjesć...

Ostatnio edytowane przez elizka : 01-03-2010 o 19:11.
Odpowiedź z Cytowaniem
  #145  
Nieprzeczytane 01-08-2010, 21:39
Vika Vika jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Apr 2009
Miasto: Polska
Posty: 6 254
Domyślnie

30 lipca 2010, 0:01

Świętokrzyskie produkty wkrótce bedzie można skosztować na regionalnym jarmarku w Kielcach

Tradycyjne wędliny, naturalne wyroby mleczarskie, chleb na zakwasie oraz inne potrawy regionalne będzie można spróbować w kieleckiej restauracji Spiżarnia już 8 sierpnia podczas regionalnego jarmarku "Dziedzictwo Kulinarne Świętokrzyskie”.

Jarmark, który odbędzie się w godzinach od 11 do 17 ma na celu promowanie naturalnej, tradycyjnej, regionalnej i ekologicznej żywności. Będą w nim uczestniczyć producenci, którzy należą do Europejskiej Sieci Regionalnego Dziedzictwa Kulinarnego w województwie świętokrzyskim oraz kandydaci do członkostwa w sieci. Będą też wyroby wpisane na Listę Produktów Tradycyjnych prowadzoną przez Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi, a także te ubiegające się o wpis, przykładowo: wędliny z Wąchocka, kiełbasy: radoszycka, łosieńska i kunowska, karp małyszyński, jędrzejowski twarożek śmietankowy, krówka opatowska, świętokrzyski miód spadziowy, a także kasza jaglana gierczycka.

Ważnym punktem imprezy, po godzinie 17 będzie wręczenie certyfikatów nowym członkom Sieci Regionalnego Dziedzictwa Kulinarnego.
http://www.echodnia.eu/apps/pbcs.dll...0105/100045268

Tyle w prasie, a ja pamietam,że w ubiegłym roku certyfikat otrzymał podpłomyk kamedulski,
może jednak pojawi się w menu?
__________________
"Rany się zabliźniają, ale blizny rosną wraz z nami''.St.Jerzy Lec

http://www.okruszek.org.pl/
https://www.pajacyk.pl/
https://polskieserce.pl/
Odpowiedź z Cytowaniem
  #146  
Nieprzeczytane 12-02-2012, 12:34
elizka's Avatar
elizka elizka jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: May 2007
Miasto: Polska
Posty: 11 514
Domyślnie

Znalazłam stronę ze specjałami kulinarnymi
z naszego regionu

http://www.echodnia.eu/apps/pbcs.dll...NIEIZABAWA1412
Odpowiedź z Cytowaniem
  #147  
Nieprzeczytane 28-07-2012, 15:48
elizka's Avatar
elizka elizka jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: May 2007
Miasto: Polska
Posty: 11 514
Domyślnie

Nadchodzi czas zbierania grzybów.

W kuchni swiętokrzyskiej tradycyjna zalewajka miewa inny smak.

http://swietokrzyskie.org.pl/kuchnia...ewajka-z-kurek


Zalewajka z kurek




Składniki:

1 kg kurek,
25 dag warzyw,
2 łyżki masła,
2 łyżki mąki,
sól i pieprz,
1 szkl. soku z kiszonej kapusty,
2 l wody.

Przygotowanie:
Świeże kurki należy bardzo dokładnie umyć, pokroić w paski i udusić z dodatkiem przypraw i 2 łyżek masła. Nastawić wodę, dodać oczyszczone, umyte i rozdrobnione warzywa i gotować, a gdy warzywa zmiękną, dodać uduszone kurki. Zupę zagęszczamy mąką i masłem. Zasmażkę przed wlaniem do zupy rozprowadzamy zimną wodą. Do smaku dodać sól, pieprz, sok z kiszonej kapusty. Smak zalewajki powinien być zdecydowanie kwaskowaty. Jako dodatek ziemniaki gotowane, okraszone słoniną lub polane gęstą śmietaną.
Odpowiedź z Cytowaniem
  #148  
Nieprzeczytane 07-08-2012, 08:49
czarna's Avatar
czarna czarna jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Jul 2008
Miasto: Radom
Posty: 8 053
Domyślnie

pewnie zamiast soku z kiszonej kapusty można dolać soku z kiszonych ogórków.?!..jakiego sporo w sezonie ogórkowym....
Odpowiedź z Cytowaniem
  #149  
Nieprzeczytane 07-08-2012, 08:57
elizka's Avatar
elizka elizka jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: May 2007
Miasto: Polska
Posty: 11 514
Domyślnie

Myślę,że żurek też by się nie obraził.To jest jednak przepis oryginalny z konkursu na specyjały swiętokrzyskie.

Robiłam niedawno tę szarlotkę http://swietokrzyskie.org.pl/kuchnia...arlotka-babuni

Bardzo nam smakowala.Dawno nie jedliśmy placka bez proszku,a tu tak wlasnie jest.
Nawet gdy trochę był wilgotny spod,wstawilam od nowa do piekarnika na 200 stopni z grzaniem od spodu i ładnie sie podsuszyła.
Odpowiedź z Cytowaniem
  #150  
Nieprzeczytane 07-08-2012, 09:03
czarna's Avatar
czarna czarna jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Jul 2008
Miasto: Radom
Posty: 8 053
Domyślnie

Dzięki Elizko...ja tez tak myślę,żurek by sie nie obraził,ale kucharz ...być może...Ostatnio miałam sporo kwasu ogórkowego i zastanawiałam się,jak go wykorzystać....
Odpowiedź z Cytowaniem
  #151  
Nieprzeczytane 09-01-2014, 20:07
Vika Vika jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Apr 2009
Miasto: Polska
Posty: 6 254
Domyślnie

Miałam napisać o zalewajce jako,że w świętokrzyskiem co roku w lecie jest uroczyście kultywowane Święto zalewajki.Odbywają się z tej okazji konkursy na najsmaczniejszą zupę.
Celem tego niecodziennego przedsięwzięcia jest popularyzacja dziedzictwa kulinarnego Gór Świętokrzyskich. Znana chyba każdemu zalewajka znajduje się bowiem na liście produktów tradycyjnych Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Jest uznawana za regionalną potrawę w naszym województwie.Wpisana na listę produktów tradycyjnych 6 września 2006.


Widziałam jednak że już koleżanki daawno mnie wyprzedziły i są podane przepisy.Można je zresztą modyfikować na różne sposoby.

Ja z tradycyjnej zalewajki zaczerpnęłam przepis na żurek postny z dodatkiem jajka i jedynie na smaku wędzonki ,a także wielkanocny bogatszy w składniki.

A ciekawa jestem,czy poznałyście smak prażuchy?
Bardzo prosta i syta potrawa.Czy smaczna,to już kwestia podniebienia
__________________
"Rany się zabliźniają, ale blizny rosną wraz z nami''.St.Jerzy Lec

http://www.okruszek.org.pl/
https://www.pajacyk.pl/
https://polskieserce.pl/
Odpowiedź z Cytowaniem
  #152  
Nieprzeczytane 09-01-2014, 20:17
Vika Vika jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Apr 2009
Miasto: Polska
Posty: 6 254
Domyślnie Świętokrzyskie szczodraki

Obiecałam, więc podam przepis na szczodraki.W okresie po Świętach Bożego Narodzenia w świętokrzyskim i nie tylko,
zwyczajowo wypiekano szczodraki, czyli słodkie pieczywo w kształcie rogalików. Obdarowywano nim przede wszystkim chrześniaków i inne dzieci, a także gości i kolędników.

Tradycyjne szczodraki: 60 g drożdży rozpuścić z niewielką ilością ciepłej wody i łyżką cukru. Gdy drożdże wyrosną, dodać pozostałe składniki: 1 kg mąki, 1 kostkę (250 g) tłuszczu, 3 łyżki cukru, szklankę śmietany oraz szklankę mleka. Wszystko wymieszać, a następnie dodać trzy białka jajek i jeszcze raz wymieszać.
Trzeba poczekać, aż ciasto wyrośnie, podzielić na mniejsze kawałki i uformować np. spiralki lub kółeczka. Następnie piec w temperaturze 180-200 stopni przez 20-30 minut, aż będą miały złoty kolor.

Szczodraki miały swoją symbolikę - pieczono je takie, jaki był miniony rok. Gdy był urodzajny, lepiono duże rogale z białej mąki nadziewane serem, farszem mięsnym lub kapustą z grzybami. Jeśli zaś rok był biedny, bułeczki były malutkie, z mieszanej mąki, często bez nadzienia.

Tyle pisze się o tradycyjnych szczodrakach.
A teraz,być może już ta nazwa zapomniana,ale bułeczki ,rogaliki czy ciasteczka dla poczęstunku kolędników którzy znów powracają , nadal się piecze. W moim wydaniu takie bułeczki i rogaliki są dodatkowo wzbogacone o jajka łącznie z żółtkami ubite z 1/2 szklanki cukru na puch.
Z tego samego ciasta, znakomicie udają się także babki drożdżowe z dodatkiem rodzynków.
Upiekłam na minioną niedzielę,b.smaczna,ale fotografia się nie udała a i tak nie oddałaby smaku.
__________________
"Rany się zabliźniają, ale blizny rosną wraz z nami''.St.Jerzy Lec

http://www.okruszek.org.pl/
https://www.pajacyk.pl/
https://polskieserce.pl/
Odpowiedź z Cytowaniem
  #153  
Nieprzeczytane 09-01-2014, 20:34
dziewiątka's Avatar
dziewiątka dziewiątka jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Jul 2008
Miasto: Włoszczowa
Posty: 24 347
Domyślnie

Witaj Viko
ja bardzo proszę o przepis na prażuchy....czuję ich smak z dzieciństwa
moja ś.p. babcia często robiła...ale sama nigdy nie gotowałam
będę wdzięczna za przepis
a szczodraki wypróbuję
pozdrawiam
Odpowiedź z Cytowaniem
  #154  
Nieprzeczytane 09-01-2014, 20:51
babciajana's Avatar
babciajana babciajana jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Apr 2009
Posty: 1 009
Domyślnie

Przepis na szczodraki jest w ostatnim numerze Moje Gotowanie przepis na nadzienie jest z grzybów i orzechów laskowych,ale dalej w artykule jest mowa o różnych nadzieniach.Ciekawa jestem przepisu na prażuchy a zalewajkę mama robiła z barszczem białym,smakowała podobnie jak żurek.Pozdrawiam mieszkańców świętokrzyskiego.
Odpowiedź z Cytowaniem
  #155  
Nieprzeczytane 10-01-2014, 22:20
elizka's Avatar
elizka elizka jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: May 2007
Miasto: Polska
Posty: 11 514
Domyślnie

Dzięki za przepis na szczodraki Viko.

Prażuchy! Czy to danie z mąki i ziemniaków?

Coś takiego?




Prażuchy /przepis z netu/

Składniki:

1 kg ziemniaków
3 łyżki mąki pszennej
2 łyżki mąki ziemniaczanej
1 łyżeczka soli
3 cebule
150 g słoniny

Ziemniaki obrać, gotować w osolonej wodzie, na 10 minut przed końcem gotowania odlać część wody, zostawić około pół szklanki, zasypać ziemniaki mąką (około centymetrowa warstwa), zakryć garnek, odczekać kilka minut, następnie ubijać pałką (lub ubijakiem) na kleistą masę. Nabierać porcje masy łyżką zanurzoną w oliwie lub innym tłuszczu i rzucać na talerz. Polać tłuszczem z podsmażoną cebulą.

Pamiętam także Dziewiątko ten smak,ale czy to tak się robiło?

Czy prażaki to to samo? Raczej prażoki...
Odpowiedź z Cytowaniem
  #156  
Nieprzeczytane 10-01-2014, 22:49
czarna's Avatar
czarna czarna jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Jul 2008
Miasto: Radom
Posty: 8 053
Domyślnie

U nas też prażucha. Jej smak pamiętam,wcale nie tak dawno znajoma zapraszała na prażuchę...ja uczestniczyłam w przygotowaniu...i objadaniu się tym specyjałem...okraszonym słoninką ...dla mnie...pycha....właśnie tak się robi, jak w Twoim,Elizko,przepisie....
Odpowiedź z Cytowaniem
  #157  
Nieprzeczytane 11-01-2014, 18:43
Vika Vika jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Apr 2009
Miasto: Polska
Posty: 6 254
Domyślnie

Witam,widzę że już uczta prażuchowa trwa

Elizko, z tego co się zorientowałam ;prażucha i prażoki - to samo.W różnych regionach będą różne nazwy. Przepis znam ciut inny;
1 KG.Ziemniaków zalewamy gorącą osoloną wodą. Gdy się zagotują wsypujemy szklankę mąki równomiernie na całą powierzchnię. Przykrywamy i dalej gotujemy, aż ziemniaki będą miękkie.
Odcedzamy wodę trochę zostawiając,może się przydać Całość ubijamy tłuczkiem tak długo aż powstanie jednolita, pulchna masa , która będzie odchodzić od brzegów garnka .
Jeżeli prażucha będzie zbyt sucha i z widocznymi drobinkami mąki, dolewamy trochę wody z odcedzenia i dalej ubijamy.

Przekładamy na półmisek lub bezpośrednio na talerze łyżką, którą każdorazowo zanurzamy w tłuszczu. Na koniec okraszamy skwarkami z cebulką.
To wszystko bez mąki ziemniaczanej.
___________________________________
Prażucha to taki trochę zabawny epizod z mojego życia.

Taką właśnie zrobiłam po raz pierwszy mając 17 lat. Byłam z siebie dumna ,bo wysłałam okazyjnie mamę nad morze a przejęłam obowiązki pani domu . Młodsi bracia jakoś TO zjedli,ale tato czy to z tęsknoty za mamą czy też
moja kuchnia mu nie odpowiadała, no bo gdzie mi tam do mamy było, dość że nie chciał jeść a nagotowałam sagan niemały
Kurki miałam czym karmić


Teraz gotuję często z podobnymi składnikami,a więc i z mąką ziemniaczaną, czasem z twarogiem różne potrawy zależnie od tego co tam dodałam.Czasem są to kopytka,czasem kluski śląskie, innym razem wzbogacone pokrojoną kiełbaską usmażone na oleju placuszki,ale to wszystko dla pana domu


Jednak przyznać trzeba,że nasze babcie,mamy,
wiedziały jak przyrządzić szybko i smacznie coś treściwego,bo przecież czasu zwłaszcza latem na gotowanie nie było.
__________________
"Rany się zabliźniają, ale blizny rosną wraz z nami''.St.Jerzy Lec

http://www.okruszek.org.pl/
https://www.pajacyk.pl/
https://polskieserce.pl/
Odpowiedź z Cytowaniem
  #158  
Nieprzeczytane 11-01-2014, 20:53
elizka's Avatar
elizka elizka jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: May 2007
Miasto: Polska
Posty: 11 514
Domyślnie

No właśnie!
To Ci dopiero Viko prawdziwa prażucha ,bo własna i wypróbowana .
Dziękuję bardzo.

PS.Byłaś dobrą córką i siostrą.Brawo.
Odpowiedź z Cytowaniem
  #159  
Nieprzeczytane 13-01-2014, 19:02
elizka's Avatar
elizka elizka jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: May 2007
Miasto: Polska
Posty: 11 514
Domyślnie

Przywiozłam z Włoszczowy,od mamy mojej synowej,
przepis na bardzo dobry,niedrogi,nie za słodki,
niepracochłonny i pewny sernik.


Upiekłam,mam zdjęcia,więc się pochwalę i podzielę przepisem.

Ciasto można zrobić kiedykolwiek i trzymać zamrożone w lodówce. Gdy potrzeba,wyjać,lekko rozmrozić,aby łatwiej było trzeć na tarce i zrobić tylko masę serową.

Zrobiłam w trzech mniejszych foremkach. 2 trzymam na dworze,na tarasie,a jedną wcinamy.







Przepis:

Sernik
Masa serowa :
1,20kg sera
1 szkl. cukru /ja dałam tylko pół szklanki/
3 jajka
0,5 szkl. oleju
1 cukier waniliowy
2 budynie waniliowe
/ z cukrem lub bez cukru i lekko dosłodzić/
rozpuścić w 0,5 szkl. mleka

Cukier i jajka miksować razem, potem dodać ser,
/może być z kilowego wiadereczka plus z kostki rozgnieciony
albo z kostki - mielony,
a nawet w całości dobrze rozgnieciony widelcem/
olej , cukier waniliowy i na koniec budynie ,rozpuszczone w mleku.
Masa ładnie się miesza.

Ciasto :
3 szkl. mąki
2 łyżeczki proszku do pieczenia
0,5 szkl. cukru / można mniej/
2 jajka
kostka margaryny lub masła

Wszystkie składniki zagnieść , /można ciasto zamrozić, pozostawić w zamrażalniku...czy od razu rozwałkować ,a potem zetrzeć je na tarce (o grubych oczkach) czy wylepić, posypać kakao ,/można takim z cukrem lub czekoladą w proszku/ i wyłożyć masę serową .
Piec ok. 1h .Temperatura ok.180stopni.
Ciasto wcześniej można podzielić na 2 części.
Zrobić na wierzchu paski z ciasta lub posypać ser ciastem utartym na tarce.

Ostatnio edytowane przez elizka : 13-01-2014 o 19:08.
Odpowiedź z Cytowaniem
  #160  
Nieprzeczytane 17-01-2014, 18:59
elizka's Avatar
elizka elizka jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: May 2007
Miasto: Polska
Posty: 11 514
Domyślnie

Cytat:
Napisał Vika
Obiecałam, więc podam przepis na szczodraki.
Tradycyjne szczodraki: 60 g drożdży rozpuścić z niewielką ilością ciepłej wody i łyżką cukru. Gdy drożdże wyrosną, dodać pozostałe składniki: 1 kg mąki, 1 kostkę (250 g) tłuszczu, 3 łyżki cukru, szklankę śmietany oraz szklankę mleka. Wszystko wymieszać, a następnie dodać trzy białka jajek i jeszcze raz wymieszać.
Trzeba poczekać, aż ciasto wyrośnie, podzielić na mniejsze kawałki i uformować np. spiralki lub kółeczka. Następnie piec w temperaturze 180-200 stopni przez 20-30 minut, aż będą miały złoty kolor.

.

Upiekłam! Bardzo dobre Dzięki Viko za przepis


Kształty .... muszę nabrać wprawy



Jest ich więcej...



Te zdjęcia raczej nie zginą,bo dodaję przez naszą klubową galerię.
Odpowiedź z Cytowaniem
Odpowiedz

 



Podobne wątki
Wątek Autor wątku Senior Cafe Odpowiedzi Ostatni Post / Autor
dieta optymalna,dla diabetyków i inne... Ewunia Dieta 109 20-01-2012 21:23
RZS i inne baburka Choroby, badania, terapie 6 18-03-2008 12:10
Cmok-nonsens i inne nonsensy Sunshine Humor, zabawa - wątki archiwalne 71 05-11-2007 12:09

Narzędzia wątku Przeszukaj ten wątek
Przeszukaj ten wątek:

Zaawansowane wyszukiwanie

Zasady pisania postów
Nie Możesz: tworzenie nowych wątków
Nie Możesz: odpowiadanie na posty
Nie Możesz: wysłanie załączników
Nie Możesz: edytowanie swoich postów

vB code jest Wł.
UśmieszkiWł.
kod [IMG] jest Wł.
kod HTML jest Wył.
Skocz do forum


Czasy w strefie GMT +2. Teraz jest 20:40.

 
Powered by: vBulletin Version 3.5.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.