menu

senior.pl - aktywni w każdym wieku

Wróć   Klub Senior Cafe > Generacja 50Plus > Różności > Różności - wątki archiwalne
Zarejestruj się FAQ / Pomoc Szukaj Dzisiejsze Posty Oznacz Fora Jako Przeczytane

Różności - wątki archiwalne Różności - wątki archiwalne (ostatni post starszy niż 60 dni oraz poprzednie części aktualnie aktywnych wątków)

 
Narzędzia wątku Przeszukaj ten wątek
  #1  
Nieprzeczytane 06-11-2007, 13:31
destiny's Avatar
destiny destiny jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Feb 2007
Posty: 12 004
Post Hedonizm


Hedonizm - a co to takiego ?
Główną zasadą jest czerpanie jak najwięcej przyjemności z życia.
Czyli jest możliwe przekroczenie pewnej granicy i zostania egoistą.
Zawsze mnie to interesowało, bo patrząc z pewnego punktu widzenia czuję sie hedonistką.
A przecież tylko osoba spełniona i szczęśliwa może dawać radość i pomoc innym...
Samo słowo "hedonizm" dla wielu ma pejoratywny wydźwięk, podobnie jak "wygodnictwo" i "leniuchowanie".
A przecież to, że człowiek lubi wygodne życie, oznacza tylko tyle, że potrafi on sobie zapewnić komfort i dba o siebie.
Lenistwo w odpowiednich ilościach jest cudownym lekarstwem na stres
i działa niczym kojący plasterek na nasze codziennie zmartwienia.
Temat - rzeka.
Zapraszam do wypowiedzi jak hedonizm ma sie do Waszych postaw ?
Co jest złego i dobrego w hedoniźmie ?
Kto z was czuje sie hedonistą lub ma jego zalążki ?
__________________
You never have this day again...
  #2  
Nieprzeczytane 06-11-2007, 13:39
Basia.'s Avatar
Basia. Basia. jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Jun 2006
Miasto: Polska
Posty: 13 157
OK Czuję się hedonistką

i dobrze mi z tym, staram się czerpać z życia jak najwięcej przyjemności i nie przeszkadza mi to że jestem postrzegana jako egoistka. Żyję tak jak chcę na swój koszt i już to jest przecież moje życie, wszystkie lekcje odrobiłam na 6 i teraz nadszedł mój czas.
  #3  
Nieprzeczytane 06-11-2007, 13:48
Malgorzata 50 Malgorzata 50 jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Apr 2007
Miasto: Warszawa
Posty: 9 624
Domyślnie

Ja bym też tak chciala,ale najwyraźniej nie odrobilam jeszcze wszystkich lekcji.Uwazam że macie 100% racji .To nie jest egoizm to cieszenie sie życiem ! Jesteśmy niestety wychowani w błędnym przeswiadczeniu ,że należy wiecznie z czegoś rezygnować dla innych .OK .Chetnie to robię czasami ale pod warunkiem ,ze ci inni nie ciesza sie zyciem moim kosztem....
__________________
Bo jesli kochac to nie indywidualnie
  #4  
Nieprzeczytane 06-11-2007, 13:54
Pani Slowikowa Pani Slowikowa jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: May 2007
Posty: 7 080
Domyślnie dziewczyny!!

przeciez nalezy byc i zyc... aby moc kochac innych..prawda?
Nie czuje nic dobrego jak sama cierpie.. nie umiem nikomu pomoc jak sama potrzebuje pomocy.. Czy jestem hedonistka? Chyba tak..
Przypomina mi sie ...jak sie leci samolotem trzymajac male dziecko w ramionach.. Stuardzi zawsze pouczaja aby zalozyc maske tlenowa najpierw sobie.. a potem dziecku.. Dlaczego?
Bo martwa czy nieprzytomna matka nie nadaje sie na nic swojemu dziecku..
  #5  
Nieprzeczytane 06-11-2007, 13:57
Dzidka's Avatar
Dzidka Dzidka jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Jan 2007
Miasto: Warszawa
Posty: 2 317
Domyślnie hedonizm /gr.hedone - przyjemność/

Czuję się w 100% hedonistką i bardzo dobrze mi z tym. W niczym mi to nie przeszkadza i myślę, że innym też nie, w odróżnieniu do hedonizmu materialistycznego, który nie uznaje potrzeb innych. To już jest egoizm, a tego nie lubię ani u siebie, ani u innych.
  #6  
Nieprzeczytane 06-11-2007, 14:05
destiny's Avatar
destiny destiny jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Feb 2007
Posty: 12 004
Post Egoizm ,,,a narcyzm ?

Cytat:
Napisał Dzidka
Czuję się w 100% hedonistką i bardzo dobrze mi z tym. W niczym mi to nie przeszkadza i myślę, że innym też nie, w odróżnieniu do hedonizmu materialistycznego, który nie uznaje potrzeb innych. To już jest egoizm, a tego nie lubię ani u siebie, ani u innych.

Egoizm to postawa bliska narcyzmowi, według której należy troszczyć się wyłącznie o siebie, nie zauważając potrzeb innych.
__________________
You never have this day again...
  #7  
Nieprzeczytane 06-11-2007, 14:42
Ewita's Avatar
Ewita Ewita jest offline
odeszła...
 
Zarejestrowany: Jun 2007
Miasto: Łódź
Posty: 8 434
Domyślnie Bym chciała

bardzo być wyznawczynią filozofii hedonistycznej! I przyrzekam solennie, że jeśli tylko będę mogła - będę! Najwierniejszą... Ale - podobnie, jak Małgosia - jeszcze chyba nie wszystkie lekcje odrobiłam, jak należy! Obym tylko zdążyła...
__________________
Myślę, więc jestem... (Kartezjusz)
  #8  
Nieprzeczytane 06-11-2007, 15:17
FeliksG's Avatar
FeliksG FeliksG jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Nov 2006
Miasto: Łódż
Posty: 585
Domyślnie

Troszeczkę rozszerzam - rozciagam w czasie oddziaływanie tego zjawiska i jego rolę w naszym życiu. Dobrze wpisuje mi sie tutaj wypowiedź Małgorzaty i Ewity o/nie odrobionych lekcjach. w okresie aktywności dziecięcej, młodzieńczej, rdzicielskiej, zawodowej dopuszczam hedonizm w umiarkowanym zakresie. Są to etapy życia w których dużo bierzemy-korzystamy i pełny hedonizm, wtedy, byłby egoizmem i to w najgorszej wersji. Zupełnie inaczej postrzegam to zjawisko od momentu zaprzestania aktywności -tych, które nazywam twórczymi. Aktywności, całkowicie, nigdy nie zaprzestajemy ale w pewnej chwili naszego życia, różnej dla każdego, całą aktywność powinniśmy skierować - właśnie na hedonizm. Wyraziłem już raz podobny pogląd i spotkał się on z krytyką, że taka postawa sprowadza nasze życie do uprzyjemniania sobie życia w oczekiwaniu na śmierć, że lepiej oczekiwać jej w szerszej aktywności. Prawda leży pewnie gdzieś pośrodku, ale to już jnny temat.
__________________
Błądzi człowiek, póki dąży.
> Goethe <
  #9  
Nieprzeczytane 06-11-2007, 15:45
destiny's Avatar
destiny destiny jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Feb 2007
Posty: 12 004
Post Miara...

Co by tu nie mówić każdy ma jakąś swoją miarę hedonizmu.
Wydawało mi się, że człowiek rodzi sie z tym potencjałem, ale teraz mam wątpliwości.
Mój hedonizm rozkwitał powoli, w miarę upływu czasu.
Teraz jest bardziej dojrzały...jak ja
Kiedyś wszystko było w sferze marzeń, teraz część tych marzeń jest urzeczywistniona.
Definicji przyjemności jest mnóstwo.
Dla jednych jest to imprezowanie, dla innych seks, a dla jeszcze innych może to być np. podróżowanie po świecie.
Wszystko może stać się przyjemnością, celem, do którego chce się dążyć.
__________________
You never have this day again...
  #10  
Nieprzeczytane 06-11-2007, 16:33
emka46's Avatar
emka46 emka46 jest offline
Stały bywalec
Moderator
 
Zarejestrowany: Dec 2006
Miasto: Trójmiasto
Posty: 3 030
Domyślnie

Cytat:
Napisał FeliksG
w pewnej chwili naszego życia, różnej dla każdego, całą aktywność powinniśmy skierować - właśnie na hedonizm. Wyraziłem już raz podobny pogląd i spotkał się on z krytyką, że taka postawa sprowadza nasze życie do uprzyjemniania sobie życia w oczekiwaniu na śmierć, że lepiej oczekiwać jej w szerszej aktywności. Prawda leży pewnie gdzieś pośrodku, ale to już jnny temat.

Feliksie,popieram Twoją wypowiedź i dziwię się krytyce.Ta "szersza aktywność" jest dla każdego indywidualną sprawą.
__________________
  #11  
Nieprzeczytane 06-11-2007, 16:39
Lila's Avatar
Lila Lila jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Feb 2007
Miasto: Polska
Posty: 57 009
Domyślnie Można powiedzieć...

...iż mam zalążki...

Ale bójcie się Boga,co to za hedonizm..Dobry ciuch, niezły samochód czy jakaś podróż od czasu do czasu...
To jest tylko istnienie .W miarę wygodne...

Oooo , w starożytności to byli prawdziwi hedoniści..
Taki na przykład Ramzes X z XX dynastii.Leżał obibok w hamaku ,wachlowany przez stado niewolnic i miał głęboko w faraońskim tyłku,że właśnie traci Nubię i robotnicy rolni mu się buntują.
Na dodatek miał niebywałe szczęście nawet po śmierci,bo jego mumia do tej pory nie została odnaleziona,o czym inni faraonowie mogą sobie tylko pomarzyć.
A bidok Tutanchamon nawet ostatnio bez maski i bez nosa ,został wystawiony na widok publiczny...

Hedonistą był taki Kaligula.Robił co chciał ,chociaż był debilem.Swojego konia zrobił senatorem,co w świetle naszej polityki nie wydaje mi się bardzo głupie...

Nooo..było ich ,było...

My jesteśmy altruistami,od czasu do czasu pamiętającymi o sobie.I to wsio...

Ostatnio edytowane przez Lila : 06-11-2007 o 16:55.
  #12  
Nieprzeczytane 06-11-2007, 17:57
Malgorzata 50 Malgorzata 50 jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Apr 2007
Miasto: Warszawa
Posty: 9 624
Domyślnie

Llia to własnie to o czym chcialam powiedzieć...jestem bardzo krytykowana ,ża takie podejście do życia (częściowo teoretyczne zresztą ) przez wielu krewnych i znajomych królika
__________________
Bo jesli kochac to nie indywidualnie
  #13  
Nieprzeczytane 06-11-2007, 18:02
Ewita's Avatar
Ewita Ewita jest offline
odeszła...
 
Zarejestrowany: Jun 2007
Miasto: Łódź
Posty: 8 434
Domyślnie M a ł g o s i u !!!

W twoim wypadku to nie to! Ty nie patrzysz w przyszłość, żyjesz dniem dzisiejszym! Jeśli coś masz - rozdajesz lekką ręką. Jeśli nie masz - cudujesz, żeby z dołka się wydobyć... Z hedonizmem nie ma to nic wspólnego, słyszysz???
__________________
Myślę, więc jestem... (Kartezjusz)
  #14  
Nieprzeczytane 06-11-2007, 18:03
Malgorzata 50 Malgorzata 50 jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Apr 2007
Miasto: Warszawa
Posty: 9 624
Domyślnie

Ok Ewitko słyszę!!!!I masz rację chyba .Ach pobyc tak sobie hedonistką.....!!!!
__________________
Bo jesli kochac to nie indywidualnie
  #15  
Nieprzeczytane 06-11-2007, 18:12
destiny's Avatar
destiny destiny jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Feb 2007
Posty: 12 004
Post Inna teoria

Dokładnie Liluś...Altruista to człowiek, który myśli o innych, nie zapominając o sobie. (Albert Camus)
Inna teoria mówi, że człowiek rodzi się altruistą, a potem całe życie uczy sie ...egoizmu.
Chyba jest troszkę potrzebny ?...by przetrwać.
__________________
You never have this day again...
  #16  
Nieprzeczytane 06-11-2007, 18:24
chickita's Avatar
chickita chickita jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Aug 2007
Miasto: wieś
Posty: 3 710
Domyślnie

Strasznie to trudne i zawiłe a wydawałoby się, ze takie oczywiste. Niby naturalne? Niby proste. Ja sie w tym gubię. W takich chwilach nie wiem kim naprawdę jestem. Chciałabym powiedzieć, ze takim właśnie jestem człowiekiem. Tylko, ze ja mam wątpliwości a to już nie jest to samo. Prawda jest taka, ze ja nie mam o sobie najlepszego zdania.
  #17  
Nieprzeczytane 06-11-2007, 19:00
Sunshine's Avatar
Sunshine Sunshine jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Sep 2006
Miasto: Krakow
Posty: 2 041
Domyślnie

Hedonistka-mieszkająca w m-2 ?
trzeba mieć duża wyobraźnię,żeby siebie tak postrzegać/mówię o sobie,oczywiście/.
Czasami,na prywatny użytek, nazywam siebie lub bliscy mnie nazywają sybarytką.
Ale to też traktuję w dużym cudzysłowiu.
Taka mini sybarytka
__________________
  #18  
Nieprzeczytane 06-11-2007, 19:08
destiny's Avatar
destiny destiny jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Feb 2007
Posty: 12 004
Uśmiech Ewuniu...

Cytat:
Napisał Sunshine
Hedonistka-mieszkająca w m-2 ?
trzeba mieć duża wyobraźnię,żeby siebie tak postrzegać/mówię o sobie,oczywiście/.
Hedonizm to nie tylko sprawy materialne, to też nasze wyobrażenie o życiu, to nasze marzenia, to dążenie do otaczania się pięknymi przedmiotami, to piękno przyrody/natury, to nasza wyobraźnia, to chęć poznawania ciekawych ludzi...itd... itp.
__________________
You never have this day again...
  #19  
Nieprzeczytane 06-11-2007, 19:17
Sunshine's Avatar
Sunshine Sunshine jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Sep 2006
Miasto: Krakow
Posty: 2 041
Domyślnie

Cytat:
Napisał destiny
Hedonizm to nie tylko sprawy materialne, to też nasze wyobrażenie o życiu, to nasze marzenia, to dążenie do otaczania się pięknymi przedmiotami, to piękno przyrody/natury, to nasza wyobraźnia, to chęć poznawania ciekawych ludzi...itd... itp.
własnie,własnie trzeba mieć duuuuużą wyobrażnię,lub fruwać w obłokach,ale powrót do rzeczywistości jest zawsze bardzo bolesny
Mam dużą wyobraźnię,ale wolę ją poskramiać by się zbytnio nie ranić.
__________________
  #20  
Nieprzeczytane 06-11-2007, 21:00
Bianka's Avatar
Bianka Bianka jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Apr 2007
Miasto: Warszawa
Posty: 6 197
Domyślnie

Tyle tu się hedonistek okazało na naszym forum, że aż zajrzałam do słownika wyrazów obcych
"Hedonizm - doktryna etyczna uznająca przyjemność (rozkosz) za cel i najwyższe dobro człowieka, za główny motyw działania, a uniknięcie przykrości (bólu) za warunek szczęścia".

Kobiety pracujące przez całe życie "w pracy" i w domu, żony, matki, babcie... Ładne mi hedonistki

Żeby w naszym pięknym kraju (nie tylko zresztą w naszym) być hedonistą - trzeba mieć sporo kasy. Albo siedzieć sobie od rana z kumplami od butelki na skwerku, nie martwiąc się o nic
 

 



Narzędzia wątku Przeszukaj ten wątek
Przeszukaj ten wątek:

Zaawansowane wyszukiwanie

Zasady pisania postów
Nie Możesz: tworzenie nowych wątków
Nie Możesz: odpowiadanie na posty
Nie Możesz: wysłanie załączników
Nie Możesz: edytowanie swoich postów

vB code jest Wł.
UśmieszkiWł.
kod [IMG] jest Wł.
kod HTML jest Wył.
Skocz do forum


Czasy w strefie GMT +2. Teraz jest 06:53.

 
Powered by: vBulletin Version 3.5.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.