menu

senior.pl - aktywni w każdym wieku

Wróć   Klub Senior Cafe > Generacja 50Plus > Społeczeństwo > Społeczeństwo - wątki archiwalne
Zarejestruj się FAQ / Pomoc Szukaj Dzisiejsze Posty Oznacz Fora Jako Przeczytane

Społeczeństwo - wątki archiwalne Społeczeństwo - wątki archiwalne (ostatni post starszy niż 60 dni oraz poprzednie części aktualnie aktywnych wątków)

 
Narzędzia wątku Przeszukaj ten wątek
  #1  
Nieprzeczytane 05-10-2008, 11:06
senior A.P. senior A.P. jest offline
Użytownik moderowany
 
Zarejestrowany: Dec 2007
Posty: 8 957
Domyślnie Smierc - sprawiedliwosc spoleczna.


Wprawdzie do "Wszystkich Swietych - Dnia Zmarlych" - 1-go listopada jeszcze daleko ale juz teraz warto pomyslec o tym swiecie wiernych czczonym uroczyscie w Polsce.
W dniu tym wrocimy wspomnieniami do tych ,ktorzy nie tylko w tym roku ale i w odleglych latach odeszli od nas,rowniez z tego forum.
Smierc przyjdzie na kazdego - umieraja nie tylko starzy, wierzacy ,biedni ,nieszczesliwi ,zatroskani i chorzy ale takze mlodzi i w sile wieku, niewierzacy,bogaci,bardzo szczesliwi oraz ci,ktorzy sie tego nie spodziewaja.
Jak zaznaczylem w tytule tematu - jest to chyba jedyna sprawiedliwosc spoleczna na tej ziemi,ktorej nie da sie uniknac nikomu,nawet tym,ktorzy uwazaja,ze caly swiat nalezy do nich.
Prowadzone od dawna badania naukowe i szukania sposobu na przedluzanie zycia ponad przecietnosc nie daja rezultatu.
Jedynie sam czlowiek (przy pomocy Bozej -tak mysla wierzacy) sposobem zycia wydluza swoj wiek do setki i wyzej.
My seniorzy (mam na mysli ludzi po 65 roku zycia) stajemy juz do naszego ostatniego etapu wedrowki przez swiat zywych.
Warto wiec sie zastanowic jak zyc i gdzie zyc aby ta droga nie byla dla nas i innych meczarnia,cierpieniem,udreka.
Osobiscie uwazam ,ze nasza postawa nam w tym pomoze.
Pomoga nam tez nasi wspolmalzonkowie,przyjaciele, ludzie dobrej woli,uczciwi i sprawiedliwi, w tym nasze dzieci i wnuki.
Pamietajmy jednak,ze nie wolno nam czekac na smierc !
Ona wtedy przyjdzie ,kiedy najbardziej nie bedziemy sie tego spodziewac.
Na smierc trzeba byc zawsze przygotowanym,niezaleznie gdzie jestesmy i jak sie czujemy.
Smierci nie nalezy sie bac ,bywa rozna ,lekka czy ciezka (jak sie potocznie mowi) i konczy nasza wedrowke ziemska.
Smierc bywa tragiczna jak chociazby ta w wypadkach wszelkich (tyle ludzi dzisiaj ginie na drogach publicznych),ta w morderstwach i napadach,bywa tez od pioruna z jasnego nieba.
"Od naglej i niespodziewanej smierci zachowaj nas Panie" -modla sie wierzacy kazdego dnia i nocy.
Zapodajac ten temat mam nadzieje ,ze uslysze/przeczytam dyskusje tych ludzi - seniorow,ktorzy moze nie tyle igraja ze smiercia,co biora ja na powaznie.
Moze tez przy okazji ucichna nasze utarczki w tych ciezkich dla zycia czasach ,dla nas ludzi juz starych , o roznych pogladach,samopoczuciu i statusie materialnym .
Mlodzi i mlodsi zas czujacy sie jak najbardziej zdrowo ,na moment wyobraza sobie wlasna smierc i z niej nie zadrwia, lub.... .
Zapraszam do dyskusji starych,mlodszych i najmlodszych.
  #2  
Nieprzeczytane 05-10-2008, 11:46
Lila's Avatar
Lila Lila jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Feb 2007
Miasto: Polska
Posty: 57 010
Domyślnie

Senior,temat z gatunku memento mori,wprost ukochany przeze mnie.

Cytat:
"Od naglej i niespodziewanej smierci zachowaj nas Panie" -modla sie wierzacy kazdego dnia i nocy.

Ba,i źle się modlą.Powinni się modlić o tę nagłą i niespodziewaną.Bo to najbardziej przyjazna kostucha ze wszystkich.

I koniec dyskusji jak dla mnie .Bo -ponoć- robię sobie jaja .Jakie te jaja ? To już pozostawiam wybraźni .
Ale wiesz Seniorku,skoro to jest nieuniknione,to po co mam myśleć i dyskutować o czymś,które i tak mam jak w banku.

Co inszego wspominanie tych co odeszli.Ale to jeszcze nie Zaduszki.
  #3  
Nieprzeczytane 05-10-2008, 11:49
senior A.P. senior A.P. jest offline
Użytownik moderowany
 
Zarejestrowany: Dec 2007
Posty: 8 957
Domyślnie

A przygotowanie duszy na zycie wieczne - to co parasol ?
Nie czuj sie tak mlodo !
Tylko sie nie obraz i nie mow tego swej Mamie.
  #4  
Nieprzeczytane 05-10-2008, 11:55
Lila's Avatar
Lila Lila jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Feb 2007
Miasto: Polska
Posty: 57 010
Domyślnie

Senior,moja Mamusia -dobrodziejka dzieci niepełnosprawnych oraz J.Góry - księdza goni od siebie ,niczym zarazę.
A ponieważ ma 92 lata ,to mniemam iż dusza mej szanownej Mamusi ,kryje jakieś mroczne tajemnice,których Mamusia nie wyjawi nikomu za życia.
Ciekawość mnie zżera.
  #5  
Nieprzeczytane 05-10-2008, 12:03
senior A.P. senior A.P. jest offline
Użytownik moderowany
 
Zarejestrowany: Dec 2007
Posty: 8 957
Domyślnie

Mam nadzieje,ze tajemnice poznasz majac te lata co mamusia.
  #6  
Nieprzeczytane 05-10-2008, 12:11
Lila's Avatar
Lila Lila jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Feb 2007
Miasto: Polska
Posty: 57 010
Domyślnie

Cytat:
Napisał senior A.P.
Mam nadzieje,ze tajemnice poznasz majac te lata co mamusia.

Ba,ale jak ? Może radzisz dyktafon podłożyć Mamusi pod łóżko i namówić gorąco na spowiedź ?
  #7  
Nieprzeczytane 05-10-2008, 12:11
senior A.P. senior A.P. jest offline
Użytownik moderowany
 
Zarejestrowany: Dec 2007
Posty: 8 957
Domyślnie

A jak widzimy smierc na wszelkich wojnach ?
  #8  
Nieprzeczytane 05-10-2008, 12:12
senior A.P. senior A.P. jest offline
Użytownik moderowany
 
Zarejestrowany: Dec 2007
Posty: 8 957
Domyślnie

Lila !
Powinnas przyjmowac madrosci starszych ludzi ,to naprawde malo kosztuje i nie boli.
  #9  
Nieprzeczytane 05-10-2008, 12:25
Lila's Avatar
Lila Lila jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Feb 2007
Miasto: Polska
Posty: 57 010
Domyślnie

Cytat:
Napisał senior A.P.
Lila !
Powinnas przyjmowac madrosci starszych ludzi ,to naprawde malo kosztuje i nie boli.

OK,Senior .Przyrzekam przyjmować.Będę mieć okazję ,niebawem.Za 2 godziny Mamusia pojedzie po mnie jak po burej suce.

Ps.miłego dnia Senior.Temat jest poważny i mroczny jak mogiła darnią kryta.O północy.
Sam wiesz ,że ja się nie nadaję do tego.
Ale inni rozmówcy na pewno Ci dopiszą.Szczególnie iż jest to forum ludzi ,w ostatniej ćwiartce żywota- jak się wyraziłeś.
A ja będę czytać i zastanawiać się nad sensem albo bezsensem życia i śmierci.
  #10  
Nieprzeczytane 05-10-2008, 12:36
mimoza's Avatar
mimoza mimoza jest offline
Stały bywalec
Moderator
 
Zarejestrowany: May 2008
Miasto: Wałbrzych 58-300
Posty: 47 118
Domyślnie

Jeśli autor wątku pozwoli to dodam coś od siebie, i nie tylko:

Na temat stanu umarłych Słowo Boże oznajmia: „Wiedzą bowiem żywi, że muszą umrzeć, lecz umarli nic nie wiedzą i już nie ma dla nich żadnej zapłaty, gdyż ich imię idzie w zapomnienie. Zarówno ich miłość, jak ich nienawiść, a także ich gorliwość dawno minęły; i nigdy już nie mają udziału w niczym z tego, co się dzieje pod słońcem” (Kaznodziei 9:5-6).

SeniorzeAp to co napisałeś w pierwszym poście na tym wątku jest niebywale wymowne, tylko że zwyczajnie, chociaż wiemy, że droga nasza dobiega końca - jakby nie patrzeć to bliżej nam do tego świata zmarłych niż dalej - sądzimy, iż nas to nie dotknie. Dlatego nikt, albo prawie nikt tak naprawdę nie jest przygotowany na spotkanie z Najwyższym. Masz rację, ja też uważam podobnie. Żyć należy tak, aby każdego ranka patrząc w lustro, na swój widok nie mieć obrzydzenia. Tak więc kochajmy ludzi, kochajmy świat, kochajmy siebie. To tyle. Cz
  #11  
Nieprzeczytane 05-10-2008, 12:52
senior A.P. senior A.P. jest offline
Użytownik moderowany
 
Zarejestrowany: Dec 2007
Posty: 8 957
Domyślnie

Bardzo dziekuje za ten post "mimozie",zbieznosc mysli cieszy kazdego czlowieka.
Nie bojmy sie dyskutowac o smierci i jej pojmowaniu.
Przeciez kazda zabawa sie konczy i czas polozyc sie spac,tym bardziej,ze zmeczenie robi swoje (zyciem i wszystkim co nas dookola otacza).
Tak wiec Lilu nie zrazaj sie tym tematem,ja zdaje sobie sprawe,ze on dla wielu osob na tym forum jest drazliwy,bo kazdemu chce sie zyc .
Dlatego tez przyblizam tym tematem ludzi roznych orientacji,bo przeciez jeden bedziemy mieli koniec.
A co po nim to juz sprawa indywidualnych wierzen,skojarzen i sadow.
Jeszcze raz dziekuje za zabranie glosu .
  #12  
Nieprzeczytane 05-10-2008, 14:03
tadeusz50's Avatar
tadeusz50 tadeusz50 jest offline
odszedł....
 
Zarejestrowany: Feb 2008
Miasto: Sosnowiec
Posty: 29 259
Domyślnie

cytat
Jak zaznaczylem w tytule tematu - jest to chyba jedyna sprawiedliwosc spoleczna na tej ziemi,ktorej nie da sie uniknac nikomu,nawet tym,ktorzy uwazaja,ze caly swiat nalezy do nich.

Uniknąć śmierci nie da się ale przesunąć ją w czasie przy pomocy tych nieszczęsnych pieniędzy z pewnością się da.
__________________
Rak nie wyrok-pieprzyć raka
Z miłości do świata – pomagam klikając http://ciekawnik.pl/swiat-wokol-nas/...magam-klikajac
  #13  
Nieprzeczytane 05-10-2008, 23:35
emka46's Avatar
emka46 emka46 jest offline
Stały bywalec
Moderator
 
Zarejestrowany: Dec 2006
Miasto: Trójmiasto
Posty: 3 030
Domyślnie

No i jeszcze komfort umierania - nie dla wszystkich taki sam /i już nie ma sprawiedliwości/.
__________________
  #14  
Nieprzeczytane 05-10-2008, 23:43
Basia.'s Avatar
Basia. Basia. jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Jun 2006
Miasto: Polska
Posty: 13 157
Domyślnie Basiu

Cytat:
Napisał emka46
No i jeszcze komfort umierania - nie dla wszystkich taki sam /i już nie ma sprawiedliwości/.
jeżeli chodzi o okoliczności to faktycznie nie ma sprawiedliwości, jeżeli chodzi o skutek to sprawiedliwość jest. Obserwuję ludzi jak się miotają, kłócą, zazdroszczą, gromadzą na zapas różne dobra albo oszczędzają wyrzekając się drobnych przyjemności /znam takich sporo/ dla mnie to wszystko jest bez sensu bo czy nam się to podoba czy nie i tak umrzemy wszyscy. Do grobu niczego ze sobą nie zabierzemy, należy cieszyć się chwilą a nie zawracać sobie głowy sprawami mało istotnymi.
  #15  
Nieprzeczytane 05-10-2008, 23:51
Mar-Basia's Avatar
Mar-Basia Mar-Basia jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Jul 2008
Miasto: Europa
Posty: 33 587
Domyślnie

Cytat:
Napisał tadeusz50
cytat
Uniknąć śmierci nie da się ale przesunąć ją w czasie przy pomocy tych nieszczęsnych pieniędzy z pewnością się da.
Wlasnie o to chodzi, ze sie nie da. Wszystko masz zapisane w "specjalnej" ksiedze w dniu kiedy przyszedles na swiat. Przeznaczenia nie da zmienic. Kostucha stoi i czy bogaty czy biedak - umiera bezpowrotnie. Zadne targi, zadne pyskow, zadne lapowki cie nie wybawia z jej reki.
__________________
Kozła bój się z przodu, osła z tylu, a złego człowieka ze wszystkich stron.
Szczęśliwego człowieka nie można obrazić. Można go tylko rozśmieszyć
Dla zasady robie screeny wszystkich moich wypowiedzi!
  #16  
Nieprzeczytane 06-10-2008, 06:15
tadeusz50's Avatar
tadeusz50 tadeusz50 jest offline
odszedł....
 
Zarejestrowany: Feb 2008
Miasto: Sosnowiec
Posty: 29 259
Domyślnie

marbello
Nie mam na myśli "specjalnej" księgi w której jest zapisane nasze przyszłe życie. Tego raczej nikt żyjący nie wie. Myślę o tych apelach w mediach. Konieczna ....tysięcy dolarów, euro na operację ratującą życie. Po przeprowadzeniu operacji ten ktoś żyje jeszcze wiele lat. Nastąpiło przesunięcie w czasie tego nieuniknionego jakim jest śmierć. Według mnie nastąpiło. Bez tego pacjent pewnie by już opuścił ziemski padół.
__________________
Rak nie wyrok-pieprzyć raka
Z miłości do świata – pomagam klikając http://ciekawnik.pl/swiat-wokol-nas/...magam-klikajac
  #17  
Nieprzeczytane 06-10-2008, 08:49
aannaa235's Avatar
aannaa235 aannaa235 jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Feb 2008
Miasto: Małopolska
Posty: 4 734
Domyślnie

Tadeuszu
masz rację jak się ma kasę to czasem można sobie życie przedłużyć, dlatego teraz średnia życia jest dłuższa.
  #18  
Nieprzeczytane 06-10-2008, 10:14
mimoza's Avatar
mimoza mimoza jest offline
Stały bywalec
Moderator
 
Zarejestrowany: May 2008
Miasto: Wałbrzych 58-300
Posty: 47 118
Domyślnie

Cytat:
Napisał aannaa235
Tadeuszu
masz rację jak się ma kasę to czasem można sobie życie przedłużyć, dlatego teraz średnia życia jest dłuższa.

Nie do końca z Tobą się zgodzę. To o czym piszesz to statystyka. Wynikało by z tego, że na długość naszego życia wpływ mają nasze zasoby materialne. A tak naprawdę to sprawa przede wszystkim genetyki i jakości życia. Pieniądze owszem, pomagają "uciąć" złe skutki choroby i przedłużyć życie a średnia życia, to zupełnie inne zagadnienie. Jednak prawdą jest, że (może nie wszystkim) ale żyje się nam lepiej i przez to dłużej, niż naszym dziadkom, pradziadkom itd ... Cz
  #19  
Nieprzeczytane 06-10-2008, 10:29
senior A.P. senior A.P. jest offline
Użytownik moderowany
 
Zarejestrowany: Dec 2007
Posty: 8 957
Domyślnie

Lepiej i dluzej "nam" sie zyje ?
Kogo masz na mysli ???
  #20  
Nieprzeczytane 06-10-2008, 11:00
mimoza's Avatar
mimoza mimoza jest offline
Stały bywalec
Moderator
 
Zarejestrowany: May 2008
Miasto: Wałbrzych 58-300
Posty: 47 118
Domyślnie

Chociażby siebie seniorze A.P. - moi rodzice mieli cały czas "pod górkę". Mama nabawiła się gruźlicy w obozie pracy przymusowej w czasie wojny, Tato sam pracował na rodzinę (5 osob.). Babcia całe życie nianczyła dzieci swoje (5-cioro) i cudze, Dziadek był dorożkarzem i w sumie miał na utrzymaniu (7 osób). Moje życie nie było najłatwiejsze, ale dzięki determinacji rodziców jestem tym kim jestem. Nie powiem, że mi się przelewa. Ale nie mam powodów do ciągłego narzekania, a już napewno do szukania pomocy zewnętrznej. To tyle. To samo obserwuję wśród moich znajomych. Biedę też widzę i ubolewam, że jeszcze jej tak dużo. Ale zawsze tak było, że byli biedni i bogaci. Ani Ty ani ja nie mamy na to wpływu. Pozdrawiam. Cz
 

 



Podobne wątki
Wątek Autor wątku Senior Cafe Odpowiedzi Ostatni Post / Autor
Smierc glodowa wieznia. senior A.P. Polityka - wątki archiwalne 11 30-04-2008 09:17

Narzędzia wątku Przeszukaj ten wątek
Przeszukaj ten wątek:

Zaawansowane wyszukiwanie

Zasady pisania postów
Nie Możesz: tworzenie nowych wątków
Nie Możesz: odpowiadanie na posty
Nie Możesz: wysłanie załączników
Nie Możesz: edytowanie swoich postów

vB code jest Wł.
UśmieszkiWł.
kod [IMG] jest Wł.
kod HTML jest Wył.
Skocz do forum


Czasy w strefie GMT +2. Teraz jest 02:12.

 
Powered by: vBulletin Version 3.5.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.