menu

senior.pl - aktywni w każdym wieku

Wróć   Klub Senior Cafe > Finanse > Zarządzanie finansami
Zarejestruj się FAQ / Pomoc Szukaj Dzisiejsze Posty Oznacz Fora Jako Przeczytane

Odpowiedz
Narzędzia wątku Przeszukaj ten wątek
  #41  
Nieprzeczytane 19-10-2009, 17:03
konris konris jest offline
Czasem zajrzy
 
Zarejestrowany: Jun 2009
Posty: 189
Domyślnie

Po pierwsze nie z tej strony wziąłem swe info, którą cytujesz, więc o prawa autorskie jestem spokojny.

Po drugie - skoro wszystko wiesz lepiej... Sprawdź znaczenie słowa besserwisser. Nie wszedłem na to forum, by kłócić się z kimkolwiek. Nie bawią mnie przepychanki słowne z Tobą.

A co katowania długimi tekstami - lepsze długie niż... Daruję sobie ciąg dalszy. Co chcesz udowodnić, że wiesz wszystko lepiej i więcej ode mnie? OK, Twoja racja mój spokój.
Odpowiedź z Cytowaniem
  #42  
Nieprzeczytane 19-10-2009, 17:56
Mavronka Freydis's Avatar
Mavronka Freydis Mavronka Freydis jest offline
Użytownik moderowany
 
Zarejestrowany: Aug 2009
Miasto: Haifa(חֵיפָה)
Posty: 807
Domyślnie

Cytat:
Napisał konris
... Nie wszedłem na to forum, by kłócić się z kimkolwiek. Nie bawią mnie przepychanki słowne z Tobą.
Nie odpisuje Tobie dla zabawy. Interesuja mnie wszelkie informacje dotyczace inwestycji w Polsce. Jesli je posiadasz to napisz wskazujac link do odpowiedniej strony. Przenoszenie dlugich tekstow mija sie z celem. Tym bardziej, ze jeden tekst uzasadniasz drugim, ktory tez przenosisz. Praktycznie nic nie wnosisz od siebie oprocz tupania nogami ze zlosci.
Odpowiedź z Cytowaniem
  #43  
Nieprzeczytane 19-10-2009, 19:19
konris konris jest offline
Czasem zajrzy
 
Zarejestrowany: Jun 2009
Posty: 189
Domyślnie

Zapraszam pozostałych na inny wątek:


http://www.klub.senior.pl/hobby-pasj...tml#post487088
Odpowiedź z Cytowaniem
  #44  
Nieprzeczytane 02-11-2009, 14:18
konris konris jest offline
Czasem zajrzy
 
Zarejestrowany: Jun 2009
Posty: 189
Domyślnie

Niestety, EB kolejny raz obniża oprocentowanie. Już jest tylko 5,05%
Odpowiedź z Cytowaniem
  #45  
Nieprzeczytane 02-11-2009, 15:35
Kazimierz's Avatar
Kazimierz Kazimierz jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Dec 2007
Miasto: Gdańsk,pomorskie
Posty: 3 007
Domyślnie

Czy o to EB ci chodziło ? Niezły %, jeśli o to chodzi !
http://www.youtube.com/watch?v=bDk-RYEvY4E
Odpowiedź z Cytowaniem
  #46  
Nieprzeczytane 05-11-2009, 17:33
konris konris jest offline
Czasem zajrzy
 
Zarejestrowany: Jun 2009
Posty: 189
Domyślnie

Obejrzałem to, ale... to raczej żałosne niż śmieszne

Od listopada Eurobank ściął oprocentowanie do 5,05%, ale to chyba juz ostatnia obniżka, bo narodowe banki w Europie już zaczęły podnosić stopy procentowe. Wkrótce więc i u nas RPP chyba podniesie oprocentowanie...
Odpowiedź z Cytowaniem
  #47  
Nieprzeczytane 05-11-2009, 17:42
konris konris jest offline
Czasem zajrzy
 
Zarejestrowany: Jun 2009
Posty: 189
Domyślnie

Bardzo ważne:

http://www.bankier.pl/wiadomosc/Loka...e-2043527.html
Odpowiedź z Cytowaniem
  #48  
Nieprzeczytane 05-11-2009, 18:01
tadeusz50's Avatar
tadeusz50 tadeusz50 jest offline
odszedł....
 
Zarejestrowany: Feb 2008
Miasto: Sosnowiec
Posty: 29 259
Domyślnie

Cytat:
Napisał konris
Przeczytałem pobieżnie, zastrzeżenia miałem już w #5 tego wątku.
__________________
Rak nie wyrok-pieprzyć raka
Z miłości do świata – pomagam klikając http://ciekawnik.pl/swiat-wokol-nas/...magam-klikajac
Odpowiedź z Cytowaniem
  #49  
Nieprzeczytane 05-11-2009, 18:13
konris konris jest offline
Czasem zajrzy
 
Zarejestrowany: Jun 2009
Posty: 189
Domyślnie

Pamiętam, że o tym pisałeś. Także i z powodu Twego (swego też) sceptycyzmu wkleiłem ostatni link, by rozwiać wątpliwości.


Tu warto sobie policzyć:
http://www.bankier.pl/kalkulatory/un...ki/#kalkulator

dzis trafiłem jeszcze na to:

http://samcik.blox.pl/2009/11/Podate...ez-paniki.html

Ostatnio edytowane przez konris : 06-11-2009 o 21:21.
Odpowiedź z Cytowaniem
  #50  
Nieprzeczytane 09-11-2009, 10:50
konris konris jest offline
Czasem zajrzy
 
Zarejestrowany: Jun 2009
Posty: 189
Domyślnie

A tu z dzisiejszej "Rzepy" - jasno i jednoznacznie:



Poniedziałek, 9 listopada 2009
Podatek od każdej wypłaty odsetek
PIT
Rzeczpospolita (06:51)

(fot. Jupiterimages)


Posiadacze jednodniowych lokat nie będą musieli dopłacać daniny ani nawet wykazywać jej w rocznym zeznaniu.

Wbrew doniesieniom niektórych mediów oszczędności osób fizycznych ulokowane na lokatach jednodniowych nie są przez prawo traktowane inaczej niż te na lokatach 12-miesięcznych.

Podatek Belki

Chodzi o 19-proc. zryczałtowany podatek dochodowy od kapitałów pieniężnych (art. 30a ust. 1 pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych), popularnie zwany podatkiem Belki od nazwiska ówczesnego ministra finansów, który go wprowadził. Zgodnie z prawem dochodów z odsetek lub innych przychodów od środków pieniężnych zgromadzonych na rachunku podatnika lub w innych formach oszczędzania, przechowywania lub inwestowania nie łączy się z dochodami z innych źródeł, np. z pracy (art. 30a ust. 1).

Co więcej, zgodnie z wolą ustawodawcy (art. 41 ust. 4), podatek ten jest płacony w formie zryczałtowanej przez płatnika, czyli bank. Podatnikiem jest zaś osoba fizyczna, która lokuje pieniądze. Na niej jednak nie ciążą żadne obowiązki z tego tytułu. Podatnik nie musi ani wpłacać podatku, ani go rozliczać. To jest rola banku, który ma uiścić podatek do siódmego dnia następnego miesiąca, choć obowiązek podatkowy powstaje z chwilą dopisania kwoty odsetek do rachunku podatnika.

- Podatnik nie ma obowiązku dopłaty żadnego podatku, ponieważ każda wypłata odsetek tworzy odrębną podstawę opodatkowania - uspokaja Marek Gadacz, doradca podatkowy w dziale doradztwa podatkowo-prawnego PricewaterhouseCoopers. Eksperci nie mają wątpliwości, że jeżeli chodzi o podatek Belki, osoba fizyczna posiadająca lokatę w banku nie ma obowiązku wykazywania tego podatku w zeznaniu rocznym. Po pierwsze dlatego, że nie wie, ile podatku pobrał bank jako płatnik. Po drugie - dochodów z odsetek od oszczędności nie łączy się, jak wspomnieliśmy, z dochodami z innych źródeł. Po trzecie wreszcie - przepis art. 45 ust. 3 pkt 1 ustawy mówi wyraźnie, że zeznania roczne nie obejmują dochodów opodatkowanych zgodnie z art. 29 - 30a.

Płatnik a podatnik

Co więcej, przepisy nie nakazują różnego traktowania na gruncie podatkowym lokat ze względu na czas ich założenia.
- Ustawodawca nie przewiduje innego opodatkowania jednodniowych lokat bankowych niż lokaty 12-miesięcznej - powiedziała “Rz” Irena Ożóg z kancelarii Ożóg i Wspólnicy. Jak twierdzi, mimo że podatnikiem jest osoba fizyczna lokująca pieniądze na lokatach terminowych, to i tak nie ciążą na nim żadne obowiązki podatkowe dotyczące rozliczenia się z urzędem skarbowym.

Wyjątkiem od tej zasady jest sytuacja, kiedy osoba fizyczna posiada lokaty w bankach poza granicami kraju. Wówczas, w myśl art. 45 ust. 3b ustawy o PIT, musi wykazać należny podatek w zeznaniu rocznym. Takie zresztą było założenie Ministerstwa Finansów, które wprowadzenie tego przepisu do ustawy postulowało. W uzasadnieniu do projektu nowelizacji ustawy z 27 sierpnia 2004 r. (druk sejmowy nr 3222) czytamy: “Opodatkowanie 19-proc. zryczałtowanym podatkiem dochodowym dochodów z niektórych kapitałów pieniężnych uzyskanych za granicą spowodowało konieczność wskazania, że podatek ten należy wykazać w zeznaniu podatkowym (dodany ust. 3b w art. 45 ustawy)”.

Sztuka zaokrąglania

- Cały ciężar spoczywa na płatniku. A skoro tak, to instytucja finansowa, czyli bank, ma potrącać podatek, i tak robi. Jeżeli obliczy, że jest on niższy niż 50 gr, to obowiązkiem banku jest zaokrąglić go do zera, zgodnie z zasadami przewidzianymi w ordynacji podatkowej, ale to nie oznacza wcale, że bank nie obliczył podatku - podkreśla Irena Ożóg.

Nie można bowiem mylić dwóch kwestii. Mianowicie sytuacji, gdy podatek się należał i nie został pobrany, z sytuacją, gdy po zaokrągleniu podatek wynosi zero, co oznacza, że po prostu go nie ma.

W przepisach nie ma też mowy o żadnym sumowaniu dochodów z tego tytułu.
- Jeśli ustawodawca zechce, żeby łączyć krótkotrwałe lokaty, np. w obrębie jednego miesiąca, to napisze to w przepisach ustawy - podkreśla Irena Ożóg.

Także Marek Gadacz jest zdania, że ustawa o PIT nie nakłada na podatnika obowiązku sumowania dochodów odsetkowych i obliczania zobowiązania podatkowego.

Grażyna J. Leśniak
Rzeczpospolita
Odpowiedź z Cytowaniem
  #51  
Nieprzeczytane 17-11-2009, 21:14
konris konris jest offline
Czasem zajrzy
 
Zarejestrowany: Jun 2009
Posty: 189
Domyślnie

Jest decyzja Min. Finansów:

http://biznes.onet.pl/mf-zyski-do-25...7,1,news-detal

http://podatki.wp.pl/kat,7027,title,...wiadomosc.html

Ostatnio edytowane przez konris : 18-11-2009 o 18:44.
Odpowiedź z Cytowaniem
  #52  
Nieprzeczytane 03-01-2010, 18:46
konris konris jest offline
Czasem zajrzy
 
Zarejestrowany: Jun 2009
Posty: 189
Domyślnie

Gdzie aktualnie warto założyć/przenieść lokaty?

http://www.notowany.pl/artykul/11120...dsetek-z-lokat
Odpowiedź z Cytowaniem
Odpowiedz

 



Podobne wątki
Wątek Autor wątku Senior Cafe Odpowiedzi Ostatni Post / Autor
Komu przekazujecie 1% podatku ? z centrum Zarządzanie finansami 69 23-03-2016 09:56
1% podatku - gdzie przekazać? fionna Społeczeństwo - wątki archiwalne 10 04-04-2009 21:58
Odpisy od podatku Henio Zarządzanie finansami 16 10-11-2008 11:26
Emeryci i renciści nie będą musieli płacić abonamentu RTV? - komentarze Ekspedytka Ogólny 3 15-06-2008 19:04
Nie chcemy płacić za leczenie - komentarze weronika1 Ogólny 17 12-04-2008 01:13

Narzędzia wątku Przeszukaj ten wątek
Przeszukaj ten wątek:

Zaawansowane wyszukiwanie

Zasady pisania postów
Nie Możesz: tworzenie nowych wątków
Nie Możesz: odpowiadanie na posty
Nie Możesz: wysłanie załączników
Nie Możesz: edytowanie swoich postów

vB code jest Wł.
UśmieszkiWł.
kod [IMG] jest Wł.
kod HTML jest Wył.
Skocz do forum


Czasy w strefie GMT +2. Teraz jest 05:19.

 
Powered by: vBulletin Version 3.5.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.