menu

senior.pl - aktywni w każdym wieku

Wróć   Klub Senior Cafe > Generacja 50Plus > Społeczeństwo > Społeczeństwo - wątki archiwalne
Zarejestruj się FAQ / Pomoc Szukaj Dzisiejsze Posty Oznacz Fora Jako Przeczytane

Społeczeństwo - wątki archiwalne Społeczeństwo - wątki archiwalne (ostatni post starszy niż 60 dni oraz poprzednie części aktualnie aktywnych wątków)

 
Narzędzia wątku Przeszukaj ten wątek
  #1  
Nieprzeczytane 07-07-2011, 09:09
Kazimierz's Avatar
Kazimierz Kazimierz jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Dec 2007
Miasto: Gdańsk,pomorskie
Posty: 3 007
Domyślnie Projektujemy przyszłość świata...


Przenoszę wątek o powyższym tytule na to foum, bo, moim zdaniem , bardzo tutaj pasuje.
Dla tych, którzy mają problem z czytaniem,tak jak ja, zaamieszczam też odcinki audiobooka.
http://uni.org.pl/upload/ProjektujacPrzyszlosc.pdf
Przedmowa (audiobook):
http://www.voila.pl/352/kd45c/?1
http://www.voila.pl/024/v29bq/?1
http://www.voila.pl/027/mq79x/?1
http://www.voila.pl/032/tqecy/?1
http://www.voila.pl/036/1vyeu/?1
__________________
Na szukanie lepszego swiata
nie jest jeszcze za pózno.
Alfred Tennyson

Ostatnio edytowane przez Kazimierz : 07-07-2011 o 12:04.
  #2  
Nieprzeczytane 08-07-2011, 12:09
bogdanaster's Avatar
bogdanaster bogdanaster jest offline
Zagląda prawie codziennie
 
Zarejestrowany: Nov 2009
Miasto: Kraków
Posty: 433
Domyślnie I co z tym gazem łupkowym?

I właśnie co z tym gazem? Miałeś rację Kazimierzu, że poruszony przeze mnie temat bardziej "pasuje" do tego wątku. Dla tych co jeszcze nie wiedzą o co chodzi wyjaśniam: chodzi o film na stronie: http://gasland.pl/ Film ten jest ponury jeżeli weźmie się pod uwagę fakt, że już i u nas zaczęły się wiercenia, a ich konsekwencje wystąpią niebawem. To nasze "łupkowe" bogactwo wyjdzie nam niedługo bokiem. A cofnąć się już niestety nie da. Gra jest o takie pieniądze, że żadne argumenty tego nie zmienią.
__________________
Pozdrawiam
Bogdan
  #3  
Nieprzeczytane 08-07-2011, 13:10
Kazimierz's Avatar
Kazimierz Kazimierz jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Dec 2007
Miasto: Gdańsk,pomorskie
Posty: 3 007
Domyślnie

Cytat:
Napisał bogdanaster
I właśnie co z tym gazem? Miałeś rację Kazimierzu, że poruszony przeze mnie temat bardziej "pasuje" do tego wątku. Dla tych co jeszcze nie wiedzą o co chodzi wyjaśniam: chodzi o film na stronie: http://gasland.pl/ Film ten jest ponury jeżeli weźmie się pod uwagę fakt, że już i u nas zaczęły się wiercenia, a ich konsekwencje wystąpią niebawem. To nasze "łupkowe" bogactwo wyjdzie nam niedługo bokiem. A cofnąć się już niestety nie da. Gra jest o takie pieniądze, że żadne argumenty tego nie zmienią.
Ja również podam Ci link do filmu o podobnym problemie, zawłaszczania bogactw naturalnych świata przez KORPORACJE, rzeczywistych , bo dysponujących teraz ogromnymi pieniędzmi władców Ziemi, niszczącychn dla zysku środowisko człowieka na całym świecie. Film jest wstrząsający i wołający o pomstę do nieba ! Żal mi naszych dzieci i wnuków jeśli nie obudzą się i nie poszukają innego systemu ekonomicznego, nie opartego na pieniądzu, na wyzysku.
Szkoda, że tylko my zabieramy głos w tym wątku, a przecież sprawy są tak ważne.
http://www.megaupload.com/?d=OKQXPF1G
Co to jest korporacja ? Warto wiedzieć.
http://youtu.be/cix7B0S1MVE
__________________
Na szukanie lepszego swiata
nie jest jeszcze za pózno.
Alfred Tennyson
  #4  
Nieprzeczytane 08-07-2011, 18:34
bogdanaster's Avatar
bogdanaster bogdanaster jest offline
Zagląda prawie codziennie
 
Zarejestrowany: Nov 2009
Miasto: Kraków
Posty: 433
Domyślnie Nec Hercules?

Przypuszczam, że powodem braku zainteresowania tymi problemami, o których dyskutujemy, jest powszechne przeświadczenie o tym, że pojedynczy człowiek praktycznie nie ma wpływu na kształtowanie naszej rzeczywistości. I trudno temu się dziwić. Ale to już zahacza o politykę i dlatego na tym wątku nie będę tego tematu rozwijał.
__________________
Pozdrawiam
Bogdan
  #5  
Nieprzeczytane 09-07-2011, 09:17
Kazimierz's Avatar
Kazimierz Kazimierz jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Dec 2007
Miasto: Gdańsk,pomorskie
Posty: 3 007
Domyślnie Kochani !

Na forum TZM/Polska znalazłem najnowszą wersję filmu "Zeitgeist:Going Forward". Jest to 2,5 godz. film, w polskiej wersji językowej , z polskim lektorem, jego zrozumienie jest więc ułatwione. Oglądałem poprzednią wersję, ale dopiero tę z rozumiałem w pełni, a poza tym ta wersja została poszerzona o przyszłość planety proponowaną przez TZM ( The Zeitgeist Movement).

Gorąco polecam, bo naprawdę wiele się można nauczyć o rozwoju człowieka, obecnym monetarnym systemie ekonomicznym (MBE- monetary based economy) i zasobowym systemie ekonomicznym (RBE-resaurces based economy) i celach TZM.

http://www.naszsystem.pl/
__________________
Na szukanie lepszego swiata
nie jest jeszcze za pózno.
Alfred Tennyson
  #6  
Nieprzeczytane 09-07-2011, 17:42
bogdanaster's Avatar
bogdanaster bogdanaster jest offline
Zagląda prawie codziennie
 
Zarejestrowany: Nov 2009
Miasto: Kraków
Posty: 433
Domyślnie Trudna sprawa

Wszystko pięknie tylko co my (już starzy) możemy jeszcze na tym świecie próbować zmieniać? A zmienić przydałoby się wiele. Chyba pozostaje nam tylko poszukiwanie sposobu, aby do końca zachować honor.
__________________
Pozdrawiam
Bogdan
  #7  
Nieprzeczytane 09-07-2011, 19:17
Kazimierz's Avatar
Kazimierz Kazimierz jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Dec 2007
Miasto: Gdańsk,pomorskie
Posty: 3 007
Domyślnie Bogdanie !

Cytat:
Napisał bogdanaster
Wszystko pięknie tylko co my (już starzy) możemy jeszcze na tym świecie próbować zmieniać? A zmienić przydałoby się wiele. Chyba pozostaje nam tylko poszukiwanie sposobu, aby do końca zachować honor.
My możemy tylko kibicować rozwojowi ruchu TZM/ Polska. Na razie, Ruch raczkuje na świecie i jak Polsce. Zmian muszą dokonać młodzi, ale muszą być do tego przygotowani mentalnie, tak aby , jak przyjdzie pora na ten globalny protest , o którym jest mowa w tym filmie www.naszsystem.pl nie być zaskoczonym, aby społeczeństwo było przygotowane na te szokujące zmiany. Obawiam się, Bogdanie, że my już tego nie doczekamy. Ale, kto wie ? Protesty, moim zdaniem, powinny sie zacząć w Ameryce, a świat solidarnie powinien się przyłączyć.
Polska, a raczej UE, powinna być tuż za inicjatorami. To musi być milcząca siła, i ONI, Władcy Systemu MBS, powinni wiedzieć, że nie mają szans.
__________________
Na szukanie lepszego swiata
nie jest jeszcze za pózno.
Alfred Tennyson
  #8  
Nieprzeczytane 10-07-2011, 19:51
bogdanaster's Avatar
bogdanaster bogdanaster jest offline
Zagląda prawie codziennie
 
Zarejestrowany: Nov 2009
Miasto: Kraków
Posty: 433
Domyślnie A co na to możni tego świata?

Przejrzałem książkę J.Fresco „Projektując przyszłość” i stwierdzam, że jej autor zamieścił w niej wizję naszej przyszłości, którą podzieliłbym na dwa zasadnicze wątki. Drugi z tych wątków składa się z opisów miast i obiektów przyszłości z pogranicza mniejszej lub większej fantazji. Gorzej, że również pierwszy wątek, dotyczący stosunków międzyludzkich i organizacji życia, jest bardziej nierealny. J.Fresco przedstawia swoją utopię, opisując co należałoby zmienić, aby osiągnąć jego model przyszłości. Niestety w książce nie można znaleźć ani jednej jego refleksji na temat tego, że tę przyszłość należałoby oprzeć na całkowitej zmianie mentalności ludzi. Opisując swoją utopię zakłada, że wszystkie jego genialne pomysły mogą być zrealizowane tak, jakgdyby nie wymagało to rewolucyjnych zmian w stosunkach międzyludzkich. Fantazjuje tak, jakby nie istniały obecne układy, których podstawę stanowi podział społeczności świata na tych, którzy w swoich rękach skupiają całe bogactwo i tę ubogą resztę. I to jest zasadniczy mankament książki decydujący o tym, że trudno ją oceniać inaczej jak tylko czyste fantazjowanie nie oparte na żadnych realiach. Jak te realia zmienić tak, aby ta utopia nabrała sensu, o tym J.Fresco niestety nie mówi. A tylko to mogłoby być ciekawe.
__________________
Pozdrawiam
Bogdan
  #9  
Nieprzeczytane 10-07-2011, 22:12
Kazimierz's Avatar
Kazimierz Kazimierz jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Dec 2007
Miasto: Gdańsk,pomorskie
Posty: 3 007
Domyślnie Bogdanie !

Wg. Ciebie jest to utopia ? O tym że to nie jest utopia, tylko jedyna alternatywa wyjścia z obechego kryzysu, dalszego rozwoju ludzkości, o czym JF często przypomina.
Mówi też o konieczności zmiany naszej mentalności, naszej kultury, rozwiązywania problemów ludzkich w inny sposó.Pisze o tym wrozdziale czwartym: Istniejące mity. Ludzka natura.
Najlepiej jednak omawia naturę człowieka film , do którego link podałem w pop.poście. Ciekawy i naprawdę warto go obejrzeć cały. Ja oglądałem go kilka razy :
http://www.naszsystem.pl/
__________________
Na szukanie lepszego swiata
nie jest jeszcze za pózno.
Alfred Tennyson
  #10  
Nieprzeczytane 11-07-2011, 15:32
bogdanaster's Avatar
bogdanaster bogdanaster jest offline
Zagląda prawie codziennie
 
Zarejestrowany: Nov 2009
Miasto: Kraków
Posty: 433
Domyślnie Istnieją dokładnie dwie alternatywy

Dlaczego wizję J.Fresco uważam za utopię? Otóż dlatego, że ci którzy obecnie rządzą światem nigdy dobrowolnie nie zrzekną się swej władzy. Widzimy natomiast, że ta władza staje się coraz to bezwzględniejsza w miarę jak wzrasta koncentracja kapitału. Czy w tej sytuacji nie wydaje się bardziej prawdopodobne, że rozwój sytuacji na świecie, zamiast w kierunku utopii J.Fresco, będzie przebiegać w „stronę przeciwną”? To nie jest wizja pozytywna, ale jest nieodłączną alternatywą tej utopii. Rozumiem, że każdy z nas chciałby, aby J.Fresco miał rację i aby przyszłość stawała się coraz bardziej przyjazna. Ale czy można odrzucić tę ponurą alternatywę tylko dla tego, aby mieć „spokojną głowę”? Kto niby i jak miałby zmienić ludzką naturę tak, aby urzeczywistnienie wizji J.Fresco stało się możliwe?
__________________
Pozdrawiam
Bogdan
  #11  
Nieprzeczytane 11-07-2011, 19:11
Kazimierz's Avatar
Kazimierz Kazimierz jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Dec 2007
Miasto: Gdańsk,pomorskie
Posty: 3 007
Domyślnie Bogdanie !

Cytat:
Napisał bogdanaster
Dlaczego wizję J.Fresco uważam za utopię? Otóż dlatego, że ci którzy obecnie rządzą światem nigdy dobrowolnie nie zrzekną się swej władzy. Widzimy natomiast, że ta władza staje się coraz to bezwzględniejsza w miarę jak wzrasta koncentracja kapitału. Czy w tej sytuacji nie wydaje się bardziej prawdopodobne, że rozwój sytuacji na świecie, zamiast w kierunku utopii J.Fresco, będzie przebiegać w „stronę przeciwną”? To nie jest wizja pozytywna, ale jest nieodłączną alternatywą tej utopii. Rozumiem, że każdy z nas chciałby, aby J.Fresco miał rację i aby przyszłość stawała się coraz bardziej przyjazna. Ale czy można odrzucić tę ponurą alternatywę tylko dla tego, aby mieć „spokojną głowę”? Kto niby i jak miałby zmienić ludzką naturę tak, aby urzeczywistnienie wizji J.Fresco stało się możliwe?

Wcale " ci którzy obecnie rządzą światem" nie muszą się jej zrzekać. Muszą jednak podjąć decyzję: albo kontynuować do końca MBE , albo wybrać RBE.
W końcu, żyjemy na tej samej planecie.
Jeśli istnieje opcja kontyuowania MBE i zapobieżenia ekologicznej katastrofie planety, to niech nadal rządzą światem.
Urzeczywistnianie wizji RBE musi się dokonać pokojowo, za zgodą wszyskich, rządzących i rządząnych.
Natura ludzka też ulega ciągłej zmianie pod wpłwem środowiska, bo:
"„Nigdy nie wątp, że mała grupa myślących i oddanych obywateli może zmienic świat. Istotnie, to jedyny sposób, który kiedykolwiek mógł.”( Margaret Mead)

__________________
Na szukanie lepszego swiata
nie jest jeszcze za pózno.
Alfred Tennyson
  #12  
Nieprzeczytane 11-07-2011, 20:49
bogdanaster's Avatar
bogdanaster bogdanaster jest offline
Zagląda prawie codziennie
 
Zarejestrowany: Nov 2009
Miasto: Kraków
Posty: 433
Domyślnie Najwyraźniej brak mi optymizmu

Zazdroszczę ci tego Twojego cennego optymizmu. Ja niestety uważam, że zmiana polityki z MBE na RBE nie jest możliwa kiedy wszystko wydaje się wskazywać na to, że zwycięży trend do NWO. Koncentracja władzy i bogactwa, która stale się powiększa, nie może doprowadzić do tego, że ni stąd ni z owąd pojawi się RBE. Władza ma to do siebie, że jest maksymalnie zachowawcza. Obserwujemy to przecież w różnych częściach świata. Ostatnio np.w Libii. Piszesz, że „Urzeczywistnianie wizji RBE musi się dokonać pokojowo, za zgodą wszystkich, rządzących i rządzonych”. Jak to sobie wyobrażasz? Czy bankierzy pokojowo oddadzą „kasę” dla realizacji RBE? Moim zdaniem to wszystko są mrzonki jeżeli wziąć pod uwagę realia naszego świata. Może brak mi wyobraźni i dlatego wcale tego nie mogę sobie wyobrazić.
__________________
Pozdrawiam
Bogdan
  #13  
Nieprzeczytane 11-07-2011, 21:39
Kazimierz's Avatar
Kazimierz Kazimierz jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Dec 2007
Miasto: Gdańsk,pomorskie
Posty: 3 007
Domyślnie Bogdanie !

Cytat:
Napisał bogdanaster
Zazdroszczę ci tego Twojego cennego optymizmu. Ja niestety uważam, że zmiana polityki z MBE na RBE nie jest możliwa kiedy wszystko wydaje się wskazywać na to, że zwycięży trend do NWO. Koncentracja władzy i bogactwa, która stale się powiększa, nie może doprowadzić do tego, że ni stąd ni z owąd pojawi się RBE. Władza ma to do siebie, że jest maksymalnie zachowawcza. Obserwujemy to przecież w różnych częściach świata. Ostatnio np.w Libii. Piszesz, że „Urzeczywistnianie wizji RBE musi się dokonać pokojowo, za zgodą wszystkich, rządzących i rządzonych”. Jak to sobie wyobrażasz? Czy bankierzy pokojowo oddadzą „kasę” dla realizacji RBE? Moim zdaniem to wszystko są mrzonki jeżeli wziąć pod uwagę realia naszego świata. Może brak mi wyobraźni i dlatego wcale tego nie mogę sobie wyobrazić.
Czy NWO to New World Order ? Jeśli tak to NWO=RBE.
TZM ma światowy zasięg i w Libii też chyba go mają. Pokojowo tzn. wladcy światów lokalnych muszą przegrać ustępując "pokojpwo" , tak jak tam. Banki mają to do siebie , że bankrutują nie mając co pożyczać, bo stracą kredytodawców (oszczędzających). Bankierów Ci żal ?
Mnie jak brakuje wyobraźni, to korzystam z wyobraźni innych. Być może, jestem optymistą, bo wyobrażnia Jacque Fresco , społecznego inżyniera, podoba mi się. Więcej optymizmu znajdziesz , tylko szukaj go w sobie, lub u innych. Kto szuka, ten znajdzie. Wierzę optymistom. J.Fresco ma 94 lata i jest naładowanyt optymizmem.. Nawet myśli o budowie Kolistego Miasta Przyszłości wg. swojej wizji.
Myślę, że Abu Dabi to byłaby świetna lokalizacja ?
Byłeś już tam ? Ja mase razy. Taki "biedny" pustynny kraj .
__________________
Na szukanie lepszego swiata
nie jest jeszcze za pózno.
Alfred Tennyson
  #14  
Nieprzeczytane 14-07-2011, 12:53
bogdanaster's Avatar
bogdanaster bogdanaster jest offline
Zagląda prawie codziennie
 
Zarejestrowany: Nov 2009
Miasto: Kraków
Posty: 433
Domyślnie Jeszcze o gazie łupkowym

Podaję nowy link do ciekawego tekstu na temat gazu łupkowego tym razem w Polsce:

http://wolnemedia.net/ekologia/dekap...azu-lupkowego/
__________________
Pozdrawiam
Bogdan
  #15  
Nieprzeczytane 14-07-2011, 14:49
Kazimierz's Avatar
Kazimierz Kazimierz jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Dec 2007
Miasto: Gdańsk,pomorskie
Posty: 3 007
Domyślnie Bogdanie !

Cytat:
Napisał bogdanaster
Podaję nowy link do ciekawego tekstu na temat gazu łupkowego tym razem w Polsce:

http://wolnemedia.net/ekologia/dekap...azu-lupkowego/
Ponieważ, Twojego komentarza nie ma, ja równięż będą lakoniczny: widziałem-przeczytałem-tylko TZM. Tylko OZE, w Polsce też.
Wolnych mediów w Polsce nie ma, tak jak i wolnych od manipulacji dziennikarzy, wykorzystujących decyzje nt gazu łupkowego do celów politycznych.
Zobaczymy, jak PIS będzie przestrzegał praw człowieka w Polsce, niech tylko wygra wybory.
Koncerny, korporacje to źródła łamania praw człowieka na całym świecie i w chodzenie z nimi w byznes jest naganne. Nafta-Piła niie jest wyjątkiem.
Jeszcze nie wydobyliśmy gazu , aż już tyle w okół niego smrodu.
__________________
Na szukanie lepszego swiata
nie jest jeszcze za pózno.
Alfred Tennyson
  #16  
Nieprzeczytane 14-07-2011, 18:57
bogdanaster's Avatar
bogdanaster bogdanaster jest offline
Zagląda prawie codziennie
 
Zarejestrowany: Nov 2009
Miasto: Kraków
Posty: 433
Domyślnie I jeszcze o gazie łupkowym

http://pl.wikipedia.org/wiki/Gaz_z_%C5%82upk%C3%B3w
__________________
Pozdrawiam
Bogdan
  #17  
Nieprzeczytane 16-07-2011, 09:29
Kazimierz's Avatar
Kazimierz Kazimierz jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Dec 2007
Miasto: Gdańsk,pomorskie
Posty: 3 007
Domyślnie Bogdanie !

Moim zdaniem, dziala w intersie ludzkosci i w naszym tez ?
Łupki mogą być w rezerwie stratgicznej, a UE jeśli zabroni nam eksploatacji, niech solidarnie zabzpieczy nam dostawy z Rosji. Wydobywać powinniśmy, jeśli będziemy, to experymentalnie. Musimy się uczyć technologii bezpiecznego wydobycia i zagrożeń dla środowiska.
Nie podoba mi się sprzedanie licencji wydobywczych korporacjom Chevron i Talisman.
http://www.naszdziennik.pl/index.php...sw&id=sw13.txt
__________________
Na szukanie lepszego swiata
nie jest jeszcze za pózno.
Alfred Tennyson
 

 



Podobne wątki
Wątek Autor wątku Senior Cafe Odpowiedzi Ostatni Post / Autor
Projektujemy przyszłość świata... Kazimierz Polityka - wątki archiwalne 246 10-10-2011 18:52
Zaopiekuję się osobą starszą w zamian za mieszkanie na przyszłość divalilith Różne 0 26-03-2011 21:44
ekologia to przyszłość Kazimierz Różności - wątki archiwalne 0 10-11-2010 13:07
Jak widzisz przyszłość...Polski ? Kazimierz Polityka - wątki archiwalne 249 03-08-2010 22:25
Polacy boją się o swoją przyszłość - komentarze es55ca Ogólny 37 04-12-2008 22:51

Narzędzia wątku Przeszukaj ten wątek
Przeszukaj ten wątek:

Zaawansowane wyszukiwanie

Zasady pisania postów
Nie Możesz: tworzenie nowych wątków
Nie Możesz: odpowiadanie na posty
Nie Możesz: wysłanie załączników
Nie Możesz: edytowanie swoich postów

vB code jest Wł.
UśmieszkiWł.
kod [IMG] jest Wł.
kod HTML jest Wył.
Skocz do forum


Czasy w strefie GMT +2. Teraz jest 14:10.

 
Powered by: vBulletin Version 3.5.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.