menu

senior.pl - aktywni w każdym wieku

Wróć   Klub Senior Cafe > Generacja 50Plus > Społeczeństwo > Społeczeństwo - wątki archiwalne
Zarejestruj się FAQ / Pomoc Szukaj Dzisiejsze Posty Oznacz Fora Jako Przeczytane

Społeczeństwo - wątki archiwalne Społeczeństwo - wątki archiwalne (ostatni post starszy niż 60 dni oraz poprzednie części aktualnie aktywnych wątków)

Zobacz wyniki ankiety: Jeśli by była taka możliwość był (a) bym zainteresowany (a)
Tak 32 72.73%
Nie 12 27.27%
Sonda z Wielokrotnym Wyborem Głosujących: 44. Nie możesz głosować w tej sondzie

 
Narzędzia wątku Przeszukaj ten wątek
  #1  
Nieprzeczytane 20-02-2009, 11:10
Pit Pit jest offline
Początkujący
 
Zarejestrowany: Feb 2009
Posty: 5
Domyślnie Zamiast domu starców


Witam, chciałbym poddać pod dyskusję potrzebę utworzenia "mieszkań asekurowanych" tzn coś w rodzaju niemieckich "betreutes Wohnen".
Są to mieszkania ( coś w rodzaju małego osiedla) gdzie każdy ma w domu dzwonek, którego może użyć w razie potrzeby. Na miejscu jest pielęgniarka 24 h/dobę i lekarz w razie potrzeby i w ustalonych godzinach w tygodniu. Cały obiekt jest w spokojnym miejscu, ogrodzony, z dostateczną ilością możliwości spędzenia wolnego czasu ( boiska, kort, kręgielnia, ściażka zdrowia, basen, chodzenie po wodzie, piramida, park itp. Mieszkania ok. 25-60 m2 z tarasem w formie mieszkań czynszowych ( ok. 1.000 zł/miesięcznie) Istnieje możliwość wykupienia posiłków.
Na zachodzie to funkcjonuje. Ludzie są aktywni do końca życia.
Co wy na to? Nie słyszałem o czymś takim w Polsce.
  #2  
Nieprzeczytane 20-02-2009, 12:09
Mary Grace's Avatar
Mary Grace Mary Grace jest offline
Czasem zajrzy
 
Zarejestrowany: Dec 2008
Miasto: Łódź
Posty: 120
Domyślnie

Ja też nie słyszałam i dobrze. Mnie nie przypadł do gustu ten pomysł. Tworzenie enklawy i całkowite odizolowanie starszych to nic innego jak stworzenie geriatrycznego miasteczka.A przecież ludzie żyjący z dala od rzeczywistego świata, oderwani od konsumpcji czy komercji nie żyją aktywnie a wegetują. Nie sądzę,że codzienne oglądanie tych samych pomarszczonych twarzy , nawet nawilżonych kremem dobrej marki , będzie dla nich bodźcem do kontynuownia radosnej ścieżki ich życia.Czy rzeczywiście, każdy z nas do samego końca potrafi nosić w sobie radosną wiosnę ? Wg mnie, możemy swobodnie egzystować w naturalnym środowisku, wśród społeczeństwa w różnym wieku.Mamy wtedy możliwość obserwować ludzi , ich postawy , gesty, zachowania. A najlepszym wyjściem jest celebrowanie swojej jesieni życia zgodnie z naszymi indywidualnymi oczekiwaniami, potrzebami ,a przede wszystkim,możliwościami. Wszak pamiętać musimy skąd nasz ród...
  #3  
Nieprzeczytane 20-02-2009, 12:22
jip's Avatar
jip jip jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Oct 2008
Miasto: Wielkopolska
Posty: 11 298
Domyślnie

Wydaje mi się, że to niezłe by było, pewno niektóre sprawy wymagaja dyskusji ale myśl wg mnie dobra, jestem za.
  #4  
Nieprzeczytane 20-02-2009, 12:31
Alsko's Avatar
Alsko Alsko jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Jul 2007
Miasto: Warszawa
Posty: 34 899
Domyślnie

Mary Grace, a jeśli przyjdzie taki moment, że w naturalnym - jak je nazwałaś - środowisku zabraknie tego dzwonka?
Jeśli się okaże, że nie korzysta się z niektórych udogodnień lub rozrywek, bo są za daleko?
Dyskusyjna staje się wtedy ta swoboda.
Nie każdy z nas chce lub może (ja nie chcę stanowczo!) korzystać z pomocy młodszego pokolenia.
I dlaczego ma to być getto geriatryczne? Wcale nie musi.
Takie osiedla i domy, o jakich pisze Pit, funkcjonują nie tylko w Niemczech.
Wydaje mi się jednak, że czynsz byłby dużo wyższy od 1 000 PLN.
Wśród członków spółdzielni mieszkaniowej, do której należę, postał pomysł zbudowania lub adaptacji jednego bloku mieszkalnego na taki dom. Nie udało się przebić muru niechęci władz spółdzielni. Władze dzielnicy też się wypięły i sprawa się rypła.
  #5  
Nieprzeczytane 20-02-2009, 13:24
Mar-Basia's Avatar
Mar-Basia Mar-Basia jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Jul 2008
Miasto: Europa
Posty: 33 587
Domyślnie

Cytat:
Napisał Pit
Witam, chciałbym poddać pod dyskusję potrzebę utworzenia "mieszkań asekurowanych" tzn coś w rodzaju niemieckich "betreutes Wohnen".
Są to mieszkania ( coś w rodzaju małego osiedla) gdzie każdy ma w domu dzwonek, którego może użyć w razie potrzeby. Na miejscu jest pielęgniarka 24 h/dobę i lekarz w razie potrzeby i w ustalonych godzinach w tygodniu. Cały obiekt jest w spokojnym miejscu, ogrodzony, z dostateczną ilością możliwości spędzenia wolnego czasu ( boiska, kort, kręgielnia, ściażka zdrowia, basen, chodzenie po wodzie, piramida, park itp. Mieszkania ok. 25-60 m2 z tarasem w formie mieszkań czynszowych ( ok. 1.000 zł/miesięcznie) Istnieje możliwość wykupienia posiłków.
Na zachodzie to funkcjonuje. Ludzie są aktywni do końca życia.
Co wy na to? Nie słyszałem o czymś takim w Polsce.

Pit, wszystkie rozwiazania dla seniorow sa mozliwe w Europie, gdzie istnieja roznego rodzaju struktury........Chcesz je promowac w Polsce ?- zapomnij ...nasz genetyczny pesymizm jest nie do pobicia. Smutne ale prawdziwe....mimo duzej dozy humoru . Hihihi Strata czasu na dyskusje.
__________________
Kozła bój się z przodu, osła z tylu, a złego człowieka ze wszystkich stron.
Szczęśliwego człowieka nie można obrazić. Można go tylko rozśmieszyć
Dla zasady robie screeny wszystkich moich wypowiedzi!
  #6  
Nieprzeczytane 20-02-2009, 13:31
nutaDo's Avatar
nutaDo nutaDo jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Sep 2008
Posty: 6 950
Domyślnie

Marbello - nie jest tak źle, ja jestem za! Co prawda nie słyszałam o czymś takim, ale może to istnieje tylko nie nagłośnione. Byle by był tam fortepian lub pianino.
__________________
'Wznieś serce nad zło" J. Cygan
  #7  
Nieprzeczytane 20-02-2009, 14:57
Mary Grace's Avatar
Mary Grace Mary Grace jest offline
Czasem zajrzy
 
Zarejestrowany: Dec 2008
Miasto: Łódź
Posty: 120
Domyślnie

Ależ można o swoim pomyśle poinformować odpowiednie czynniki, może i taki projekt doczeka się realizacji. Ty Alsko mówisz o adaptacji bloku, Pit zaś o wydzielonym osiedlu. Wg mnie obydwie propozycje nie są tożsame.Być może jednak już w niedalekiej przyszłości będziemy prawdziwą Europą,jeśli tak chętnie odwiedzę takie miejsce,może własnie tam będzie można odnaleźć swoją tabletkę szczęścia.
  #8  
Nieprzeczytane 20-02-2009, 15:26
Alsko's Avatar
Alsko Alsko jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Jul 2007
Miasto: Warszawa
Posty: 34 899
Domyślnie

Masz rację, Mary Grace. Nie są tożsame te propozycje.

Poza tym napisałam niejasno. Chodziło mi o to, że trudno się przebić z jakimkolwiek pomysłem przez mur urzędniczy.Może to kiedyś się zmieni?
  #9  
Nieprzeczytane 20-02-2009, 15:40
tadeusz50's Avatar
tadeusz50 tadeusz50 jest offline
odszedł....
 
Zarejestrowany: Feb 2008
Miasto: Sosnowiec
Posty: 29 259
Domyślnie

Mnie jakoś pomysł osiedla nie przekonuje a nawet wręcz odwrotnie jestem przeciw. Kojarzy się to z tworzeniem gett osobno dla starszych pewnie w jednym bogaci w drugim średniacy i trzecie nędzarze. Osiedle młodych bez dzieci, drugie z dziećmi, obcokrajowców itd, itp. Tylko kiedy i na czyje polecenie przenosić się z jednego do drugiego.
__________________
Rak nie wyrok-pieprzyć raka
Z miłości do świata – pomagam klikając http://ciekawnik.pl/swiat-wokol-nas/...magam-klikajac
  #10  
Nieprzeczytane 20-02-2009, 16:07
Basia.'s Avatar
Basia. Basia. jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Jun 2006
Miasto: Polska
Posty: 13 157
Domyślnie No właśnie

Cytat:
Napisał tadeusz50
Mnie jakoś pomysł osiedla nie przekonuje a nawet wręcz odwrotnie jestem przeciw. Kojarzy się to z tworzeniem gett osobno dla starszych pewnie w jednym bogaci w drugim średniacy i trzecie nędzarze. Osiedle młodych bez dzieci, drugie z dziećmi, obcokrajowców itd, itp. Tylko kiedy i na czyje polecenie przenosić się z jednego do drugiego.
Powinny być przystosowane mieszkania dla osób chorych i niepełnosprawnych ale całe osiedla to jakiś koszmar. Powtórzę za Ostatkiem: getto geriatryczne nigdy, wolę umrzeć młodo. Na forum mamy próbkę tego jak wyglądają relacje między seniorami, wyobraźcie sobie dom pogodnej starości w wydaniu krajowym.
  #11  
Nieprzeczytane 20-02-2009, 16:17
tadeusz50's Avatar
tadeusz50 tadeusz50 jest offline
odszedł....
 
Zarejestrowany: Feb 2008
Miasto: Sosnowiec
Posty: 29 259
Domyślnie

Cytat:
Napisał Basia
Powinny być przystosowane mieszkania dla osób chorych i niepełnosprawnych ale całe osiedla to jakiś koszmar. Powtórzę za Ostatkiem: getto geriatryczne nigdy, wolę umrzeć młodo. Na forum mamy próbkę tego jak wyglądają relacje między seniorami, wyobraźcie sobie dom pogodnej starości w wydaniu krajowym.
Basiu wyobrażam sobie i dochodzę do wniosku następującego. Konieczne posterunek policji, prokurator, sąd więzienie. Wszystko to w celu zapewnienia bezpieczeństwa pomiędzy seniorami. Tak pomiędzy domami i pokojami latało by wszystko i słowa i czyny.
__________________
Rak nie wyrok-pieprzyć raka
Z miłości do świata – pomagam klikając http://ciekawnik.pl/swiat-wokol-nas/...magam-klikajac
  #12  
Nieprzeczytane 20-02-2009, 18:13
Mary Grace's Avatar
Mary Grace Mary Grace jest offline
Czasem zajrzy
 
Zarejestrowany: Dec 2008
Miasto: Łódź
Posty: 120
Domyślnie

To dobrze,że mamy różne zdania , dzięki temu będziemy w sposób zróżnicowany kontynuować naszą podróż życia .
  #13  
Nieprzeczytane 20-02-2009, 19:34
Mar-Basia's Avatar
Mar-Basia Mar-Basia jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Jul 2008
Miasto: Europa
Posty: 33 587
Domyślnie

Cytat:
Napisał Mary Grace
To dobrze,że mamy różne zdania , dzięki temu będziemy w sposób zróżnicowany kontynuować naszą podróż życia .

Inaczej byloby to beznadziejnie monotonne i smutne. Brrrr.....
__________________
Kozła bój się z przodu, osła z tylu, a złego człowieka ze wszystkich stron.
Szczęśliwego człowieka nie można obrazić. Można go tylko rozśmieszyć
Dla zasady robie screeny wszystkich moich wypowiedzi!
  #14  
Nieprzeczytane 21-02-2009, 03:12
polwieczna polwieczna jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Feb 2009
Miasto: Warszawa
Posty: 879
Domyślnie

...najpierw bylo slowo! Podoba mi sie pomysl Pita, wiadomo ze chodzi o taka starosc, ktora juz przestaje byc samowystarczalna, albo i wczesniej , wedle wyboru...a to ze jest taka odmiennosc w oczekiwaniach , byc moze pozwoli wybrac wariant optimum...Przyznam sie szczerze, ze przeraza mnie ...bezradna starosc! I wlasnie to, ze kiedys moze zabraknac tego dzwonka....
  #15  
Nieprzeczytane 21-02-2009, 03:16
polwieczna polwieczna jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Feb 2009
Miasto: Warszawa
Posty: 879
Domyślnie

Jeszcze cos dodam, bywam gadatliwa.. Jestem tu krociutko, poki co sporo czytam, i widze ze jest roznie, czasem polemiki, czasem zacietrzewienie, ale nigdy nie wiadomo, kiedy z takich romow moze wylonic sie cos konstruktywnego i pozytecznego...?
  #16  
Nieprzeczytane 21-02-2009, 09:20
Pit Pit jest offline
Początkujący
 
Zarejestrowany: Feb 2009
Posty: 5
Domyślnie cd.

Nie zgodzę się z opinią, że są to osiedla na ksztaut getta. Przede wszystkim należy wyjaśnić dla kogo taka opcja? A no dla tych wszystkich, których nikt dziennie nie odwiedza i nie mają bliskich u których mieszkają w sęsie swoich dzieci itp.
Takie samotne osoby lub małżeństwa siłą rzeczy skazane są na oglądanie tych samych twarzy. Przecież odwiedza ich ta sama opiekunka, chodzą do tego samego sklepu,fryzjera, lekarza, kawiarni, spotykają się w swiom kręgu z tymi samymi ludźmi itd.
A takie osiedle przecież nie jest zamknięte na klucz i można z niego wychodzić i wracać kiedy się chce, nawet po miesiącu jak się to komuś podoba. Co do ogrodzenia to ma służyć temu, że jak zostawisz piłkę tenisową czy bilę kręglową w danym miejscu to jutro jeszcze tam ma być a z twojego tarasu nie musisz dziennie zwijać wszystkiego do domu.
Mieszkania mają własne wejscia bezpośrednio z zewnątrz, tak więc spotykasz sąsiada tak jak na osiedlu domków jednorodzinnych mówiąc mu rano " Dzień dobry" jeśli oczywiście chcesz.
A co do konfliktów to szczerze mówiąc nie chciałbym mieć takich sąsiadów, którzy wchodzą ze mną w konflikt z byle powodu.
  #17  
Nieprzeczytane 21-02-2009, 09:30
Alsko's Avatar
Alsko Alsko jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Jul 2007
Miasto: Warszawa
Posty: 34 899
Domyślnie

Z tym gettem i konfliktami - to przesada.
Mieszkam na osiedlu, które się "zestarzało". Z biegiem czasu większość młodych odfrunęła do innych dzielnic. Normalka, która niewiele zmieniła.

A konflikty? Może w zamkniętym zakładzie.
Dlatego mówimy o osiedlu lub domu z mieszkaniami "asekurowanymi".
Jestem za!
  #18  
Nieprzeczytane 21-02-2009, 09:31
tadeusz50's Avatar
tadeusz50 tadeusz50 jest offline
odszedł....
 
Zarejestrowany: Feb 2008
Miasto: Sosnowiec
Posty: 29 259
Domyślnie

Pit
Temat wyjścia i wracania. Wychodzisz kiedy chcesz i co pamięć zawodzi nie wiesz jak wrócić, wypadek, napad. Ktoś powinien się zainteresować, (kto) że danej osoby nie ma-czasem godziny decydują o życiu tej osoby. Pozostawione przedmioty mogą komuś przeszkadzać i je usunie. Konflikty istniały istnieją i będą istnieć.
__________________
Rak nie wyrok-pieprzyć raka
Z miłości do świata – pomagam klikając http://ciekawnik.pl/swiat-wokol-nas/...magam-klikajac
  #19  
Nieprzeczytane 21-02-2009, 10:09
felicyta felicyta jest offline
Początkujący
 
Zarejestrowany: Oct 2007
Miasto: Wroclaw
Posty: 26
Domyślnie Zamiast Domu Starców

Istnieją już takie osiedla " asekurowane" np. we Wrocławiu
osiedle dla emerytowanych pracowników wyższych uczelni.
Rozmawiałam z kilkoma mieszkańcami i bardzo sobie chwalą.
Na liscie oczekujacych jest bardzo duzo podań.
A konflikty są wszędzie, tak jak wszędzie są różni ludzie.
Jestem ZA.http://www.klub.senior.pl/images/smilies/icon_smile.gif
  #20  
Nieprzeczytane 21-02-2009, 11:18
senior A.P. senior A.P. jest offline
Użytownik moderowany
 
Zarejestrowany: Dec 2007
Posty: 8 957
Domyślnie

Prosze ,prosze wzorce Zachodu Polakom proponuja !
Tym razem popieram glos Tadeusza !!!
W Polsce to nie chwyci inna kultura i inna uleglosc z podlegloscia.
Choc na starych tez mozna kase zarobic.
 

 



Podobne wątki
Wątek Autor wątku Senior Cafe Odpowiedzi Ostatni Post / Autor
Opłaty licencyjne zamiast abonamentu RTV? - komentarze ciekawski Ogólny 4 27-08-2019 22:29
automat zamiast sprzedawcy smyk eSenior 0 13-04-2008 21:28
Tran zamiast leków? - komentarze Ircia Ogólny 1 28-03-2008 08:32
Opiekunowie zamiast pielęgniarek - komentarze zagata Ogólny 0 07-01-2007 14:48

Narzędzia wątku Przeszukaj ten wątek
Przeszukaj ten wątek:

Zaawansowane wyszukiwanie

Zasady pisania postów
Nie Możesz: tworzenie nowych wątków
Nie Możesz: odpowiadanie na posty
Nie Możesz: wysłanie załączników
Nie Możesz: edytowanie swoich postów

vB code jest Wł.
UśmieszkiWł.
kod [IMG] jest Wł.
kod HTML jest Wył.
Skocz do forum


Czasy w strefie GMT +2. Teraz jest 10:00.

 
Powered by: vBulletin Version 3.5.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.