menu

senior.pl - aktywni w każdym wieku

Wróć   Klub Senior Cafe > Styl życia > Wszystkie zwierzęta duże i małe
Zarejestruj się FAQ / Pomoc Szukaj Dzisiejsze Posty Oznacz Fora Jako Przeczytane

Wszystkie zwierzęta duże i małe Nasi podopieczni w domach i inne "co skaczą i fruwają"

Odpowiedz
Narzędzia wątku Przeszukaj ten wątek
  #1  
Nieprzeczytane 05-12-2007, 13:25
kufa86 kufa86 jest offline
Użytownik moderowany
 
Zarejestrowany: Oct 2007
Posty: 2 996
Domyślnie Prawda o życiu pszczół


Teoretyczne zgłębianie życia pszczół (prawdziwych) może być pasjonującym hobby. Pszczoły istnieją na Ziemi od ponad 40 milionów lat.

Ńapisała hebra
W rodzinie pszczelej występuje hierarchia oraz podział ról i obowiązków. Na czele całego roju stoi matka pszczela - królowa, Największą społeczność w rodzinie pszczelej tworzą pszczoły robotnice. To one są odpowiedzialne za wszystkie prace w ulu. Pszczoły mają przydzielone obowiązki, zależne od wieku. Najmłodsze robotnice porządkują komórki w których przechodziły rozwój, potem pełnią rolę karmicielek larw. Kolejną grupę robotnic stanowią woszczarki odpowiedzialne za budowanie plastrów. Starsze pszczoły robotnice pełnią rolę strażniczek, porządkowych, odbieraczek nektaru, funkcje polegające na przerabianiu nektaru, pszczół kitujących, zwiadowczyń, a na końcu pszczół lotnych czyli takich, które często spotykamy na kwiatach.

Napisał danmal
Musisz mi na slowo uwierzyc-nawlociowy najlepszy.

Kufa
Wierzę na słowo, tylko mam wątpliwości.
Nawłoć kwitnie we wrześniu, pszczoły potrzebują trochę czasu żeby wyprodukować miód z nektaru.
To kiedy miodobranie - w zimie?
Smakuje mi czarny miód spadziowy, ze spadzi jodłowej.

Napisał danmal
Miod nawłociowy nalezy do poznych, odbierany jest z uli w sierpniu i wrzesniu na znanym mi terenie. Jest on rzadszy w konsystencji od rzepakowego, wczesnowiosennego ,czy wielokwiatowego, mowie o miodach kwiatowych nie spadziowych, ale przy przelewaniu powinien tworzyc chocby mimimalnie widoczny wzgorek,w smaku tego specjalu wyczuwa sie leciutka kwaskowatosc.

Nawłoć pospolita zwana też złotą rózgą
http://www.atlas-roslin.pl/gatunki/S..._virgaurea.htm
Nawłoć kanadyjska jest gatunkiem zawleczonym, dobrze się u nas czuje, staje się uporczywam chwastem,lubu gleby wilgotne np. łegi nadwislańskie
http://www.atlas-roslin.pl/gatunki/S...canadensis.htm
Trudno uwierzyć, ale przy dobrej pogodzie pszczoły potrafią przynieść kilkaset kilogramów nektaru z nawłoci.
Odpowiedź z Cytowaniem
  #2  
Nieprzeczytane 05-12-2007, 15:17
kufa86 kufa86 jest offline
Użytownik moderowany
 
Zarejestrowany: Oct 2007
Posty: 2 996
Domyślnie

GDYBY NA ZIEMI ZABRAKŁO PSZCZÓŁ,
CZŁOWIEKOWI ZOSTAŁYBY JEDYNIE CZTERY LATA ŻYCIA
Albert Einstein
(i to jest prawda – wyginęłyby wszystkie rośliny dwuliścienne).

Cytat:
Napisał danmal
Robisz konkurencję, panie zaobrazkują wątek.


A ja się będę cieszył i merdał ogonem z radości.
Pod warunkiem, ze nie będzie gifów, ani jakichś malunków Gucia i Mai, czy wirtualnych napojów.


Pszczoła rasy kraińskiej
http://www.foto.brat.pl/royalty_free...3&nrZdjecia=33

Pszczoła rasy środkowoeuropejskiej
http://www.foto.brat.pl/royalty_free...1&nrZdjecia=11
http://www.foto.brat.pl/royalty_free...01&nrZdjecia=1
Tutaj ciekawostka, pszczoła przegryza kwiat z boku, żeby się dostać do nektarnika. Tak robią pszczoły z niewygodnymi kwiatami jak koniczyna czerwona. W przypadku żywokostu często korzystają z otworów wygryzionych (żuwaczkami – bo pszczoły też gryzą) przez trzmiele.

Pszczoła w locie, ciężko poznać rasę, bo nie widać koloru odwłoka.
http://www.foto.brat.pl/royalty_free...2&nrZdjecia=32

Tak jak w botanice obowiązuje podział: rząd na rodziny, te na rodzaje, te na gatunki, te na rasy i odmiany.


Z innej beczki.
W USA giną pszczoły, zniknęło w ubiegłym roku 50% populacji.
Nie jest to waroza ani inna zaraza, w ulach zostaje czerw i zapasy – pszczoły znikają.
Naukowcy się kłócą.
Jest taka wersja, że to GPS i nadajniki komórkowe zakłócają pszczelą orientację w terenie.
Odpowiedź z Cytowaniem
  #3  
Nieprzeczytane 05-12-2007, 15:39
kufa86 kufa86 jest offline
Użytownik moderowany
 
Zarejestrowany: Oct 2007
Posty: 2 996
Domyślnie

Nie jest w dobrym tonie pisanie posta pod postem, ale nie zdzierżyłem.
http://www.foto.brat.pl/royalty_free...1&nrZdjecia=21
Tutaj jest piękne zdjęcie zbieraczki pyłku.
W koszyczku na lewej tylnej nodze ma grudkę pomarańczowego pyłku - pożywienia dla larw, po zakiszeniu.
Ten kwiat to chyba trędownik?
Odpowiedź z Cytowaniem
  #4  
Nieprzeczytane 06-12-2007, 12:56
Basia.'s Avatar
Basia. Basia. jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Jun 2006
Miasto: Polska
Posty: 13 157
OK Kufo

wątek jest bardzo ciekawy, wchodzę i czytam sobie po cichutku bo moja wiedza o pszczołach jest praktycznie niewielka, dzięki tobie /to nie jest kadzenie/ stanę się bardziej "kumata" i wtedy też coś ciekawego /postaram się/ w tym wątku zamieszczę.
Odpowiedź z Cytowaniem
  #5  
Nieprzeczytane 06-12-2007, 13:06
Lila's Avatar
Lila Lila jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Feb 2007
Miasto: Polska
Posty: 57 013
Domyślnie

Oj Danmal,Danmal...

Kochasz pszczoły,czyli przyrodę.A one latając na łaką,widzą taką nawłoć,ale nie tracą czasu na pokrzywę..
Pachnąca lipa,pełna pszczelego buczenia....jakaż ona piękna.Cóż się dziwić Kochanowskiemu ..

Ale dlaczego ty jak Kai z Królowej Śniegu ,widzisz to wszystko,co widzisz...?
Ja też jestem wielotysięcznik,choć specjalnie nie odbierałam z tego tytułu gratulacji,więc i o mnie piszesz..
No cóż.Bóg mnie lubi,co dawał mi niejednokrotnie do zrozumienia.Wyjdę z tych cholernych nerek i wrócę w końcu do pracy na całego..
Nie będę kłuć w oczy..Na moje miejsce wskoczy osoba ,której adres brzmi ; Smocza Jama,wzgórze wawelskie,posiadaczka rudego kota..Imienia nie mówię nadaremno..hih.
Odpowiedź z Cytowaniem
  #6  
Nieprzeczytane 06-12-2007, 14:02
hebra's Avatar
hebra hebra jest offline
Stały bywalec
Moderator
 
Zarejestrowany: Jun 2007
Miasto: dolnyśląsk
Posty: 1 530
Domyślnie To tylko ja

W Biblii w Księdze Mądrości Syracha przeczytamy: "Mała jest pszczoła wśród latających stworzeń, lecz owoc jej ma pierwszeństwo pośród słodyczy" (Syr 11,3). Oczywiście chodzi o miód.
Oczywiście skład miodu i stosunek poszczególnych związków chemicznych jest uzależniony od gatunków roślin z których pochodzi nektar. Miód może być stosowany jako środek spożywczy oraz jako lek. Jego oddziaływanie na organizm człowieka jest wielokierunkowe. Jest źródłem łatwo dostępnej energii, wzmacnia system nerwowy, ma pozytywny wpływ na pracę wątroby, wzmacnia serce, stabilizuje ciśnienie krwi, przyspiesza trawienie oraz ma działanie lekko przeczyszczające, ma także działanie kosmetyczne - przeciwdziała procesom starzenia. Obecność między innymi inhibiny powoduje że miód ma działanie bakteriostatyczne (hamuje rozwój bakterii) a nawet bakteriobójcze.
Pszczołom zawdzięczamy wiele, oprócz cennych produktów, owady te przyczyniają się do rozwoju i rozmnażania flory poprzez zapylanie, co ma ogromne znaczenie w rolnictwie i ekologii. Warto pamiętać o tych owadach, zwłaszcza gdy podejmujemy decyzję o wycinaniu drzew czy krzewów stanowiących źródło pokarmowe dla pszczół. Niech takie decyzje będą przemyślane i podejmowane z myślą o tych małych latających stworzeniach.
__________________
NADAL PRAGNĘ BYĆ ZWARIOWANA I PRZEŻYĆ SWOJE ŻYCIE TAK JAK MNIE SIĘ PODOBA , A NIE TAK JAK SIĘ PODOBA INNYM . Paulo Coelho
Odpowiedź z Cytowaniem
  #7  
Nieprzeczytane 06-12-2007, 14:19
Malgorzata 50 Malgorzata 50 jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Apr 2007
Miasto: Warszawa
Posty: 9 624
Domyślnie


__________________
Bo jesli kochac to nie indywidualnie
Odpowiedź z Cytowaniem
  #8  
Nieprzeczytane 06-12-2007, 15:46
Ewita's Avatar
Ewita Ewita jest offline
odeszła...
 
Zarejestrowany: Jun 2007
Miasto: Łódź
Posty: 8 434
Domyślnie O, rrrany! Małgosiu!

I ty, Brutusie??? Ja jestem uczulona! Na jad pszczół, na wosk pszczeli i inne ichnie produkty! A ty mi tu aparat gębowy... Za co???
__________________
Myślę, więc jestem... (Kartezjusz)
Odpowiedź z Cytowaniem
  #9  
Nieprzeczytane 06-12-2007, 16:06
Malgorzata 50 Malgorzata 50 jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Apr 2007
Miasto: Warszawa
Posty: 9 624
Domyślnie

A skąd ja moglam Ewko wiedzieć ...chciałam inteligentnie wziąść udzial w rozmowie o pszczołach, po prostu
__________________
Bo jesli kochac to nie indywidualnie
Odpowiedź z Cytowaniem
  #10  
Nieprzeczytane 06-12-2007, 16:22
Malgorzata 50 Malgorzata 50 jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Apr 2007
Miasto: Warszawa
Posty: 9 624
Domyślnie

Jakbys przy tym byl -za trudne!!! Ale obrazek ładny nie...jeszcze linka mogę podesląc do strony szkoly co się w pszczołach specjalizuje i oni taką ladną tablicę zrobili i jeszcze inne .Wiesz Danmal,my,idiotki o błękitnej krwi, umiemy tylko obrazki wklejać ...
__________________
Bo jesli kochac to nie indywidualnie
Odpowiedź z Cytowaniem
  #11  
Nieprzeczytane 06-12-2007, 16:36
Malgorzata 50 Malgorzata 50 jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Apr 2007
Miasto: Warszawa
Posty: 9 624
Domyślnie

Danmal wiesz co daj spokój .Jaki język ,jaka krew ja normalna ynteligencja pracujaca jezdem i tyla
__________________
Bo jesli kochac to nie indywidualnie
Odpowiedź z Cytowaniem
  #12  
Nieprzeczytane 06-12-2007, 16:38
Ewita's Avatar
Ewita Ewita jest offline
odeszła...
 
Zarejestrowany: Jun 2007
Miasto: Łódź
Posty: 8 434
Domyślnie

Cytat:
Napisał Malgorzata 50
Jakbys przy tym byl -za trudne!!! Ale obrazek ładny nie...jeszcze linka mogę podesląc do strony szkoly co się w pszczołach specjalizuje i oni taką ladną tablicę zrobili i jeszcze inne .Wiesz Danmal,my,idiotki o błękitnej krwi, umiemy tylko obrazki wklejać ...
Małgosiu!
Przywołuję cię do porządku!!! Wracaj do nas, na te "salony" - co prawda akurat teraz zakurzone niemiłosiernie, bo mi kuli ścianę (zażyczyłam sobie taką półeczkę na podręczne przyprawy, typu tymianek, bazylia, cząber itd) - ale dla ciebie, Księżno, nawet mopa wyciągnę, a co mi tam!
__________________
Myślę, więc jestem... (Kartezjusz)
Odpowiedź z Cytowaniem
  #13  
Nieprzeczytane 06-12-2007, 16:43
Malgorzata 50 Malgorzata 50 jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Apr 2007
Miasto: Warszawa
Posty: 9 624
Domyślnie

Hrbino ty mopa !!!! No chyba żartujesz .Podeślę ci Jana -jesli masz przejściowe kłopoty ze służbą.A ta półeczka to jakies fanaberie Sarenko!
__________________
Bo jesli kochac to nie indywidualnie
Odpowiedź z Cytowaniem
  #14  
Nieprzeczytane 06-12-2007, 16:49
Ewita's Avatar
Ewita Ewita jest offline
odeszła...
 
Zarejestrowany: Jun 2007
Miasto: Łódź
Posty: 8 434
Domyślnie Och, ty! Księżno jedna!

Jak możesz? Ranisz moje dziecięce uczucia, wiesz? Półeczka jest niezbędna!!! Jeśli pamiętasz - była taka przykręcana do ściany (obok lodówki) - ale zbyt mała na moje "ziołowe potrzeby codzienne", więc co i rusz jakiś słoiczek spadał za lodówkę, a wrrrr... Mam okazję to zmienić i nie odpuszczę!!! Zniosłam dzielnie trzygodzinne kucie młotem udarowym!!! A do sarenki się mam akurat tak, jak niejaka Rudzia do anioła
__________________
Myślę, więc jestem... (Kartezjusz)
Odpowiedź z Cytowaniem
  #15  
Nieprzeczytane 06-12-2007, 16:55
Malgorzata 50 Malgorzata 50 jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Apr 2007
Miasto: Warszawa
Posty: 9 624
Domyślnie

Ewko będziesz miała zielnik na tej pólce.Bardzo dobrze sobie wymyslilaś .A co!!!! Pożartowac sobie z Twojej polki Hrabino nie wolno ,ja teraz wpadlam na pomysł -będę pisac na czarno jak nie dokopuję a na czerwono jak dokopuję ,żebyu byla pełna jasnosc .Ale kufa zaraz nas stąd pogoni ...bo to jego jak najbardziej poważny watek o pszczołach chodź lepiej do baru
__________________
Bo jesli kochac to nie indywidualnie
Odpowiedź z Cytowaniem
  #16  
Nieprzeczytane 06-12-2007, 17:00
Ewita's Avatar
Ewita Ewita jest offline
odeszła...
 
Zarejestrowany: Jun 2007
Miasto: Łódź
Posty: 8 434
Domyślnie

Dobra. Rzeczywiście - chodź!
__________________
Myślę, więc jestem... (Kartezjusz)
Odpowiedź z Cytowaniem
  #17  
Nieprzeczytane 06-12-2007, 21:14
kufa86 kufa86 jest offline
Użytownik moderowany
 
Zarejestrowany: Oct 2007
Posty: 2 996
Domyślnie

W ulu porzebne są trutnie.
W temacie potrzebne są plotkary.
Znoszę to z filozoficznym spokojem.
Jutro ciekawie na temat.
Odpowiedź z Cytowaniem
  #18  
Nieprzeczytane 06-12-2007, 21:27
Lila's Avatar
Lila Lila jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Feb 2007
Miasto: Polska
Posty: 57 013
Domyślnie

Św.Ambroży,patron pszczelarzy,biskup Mediolanu w V wieku bodajże,podobno chronił przed pszczelim jadem.Pszczelarzy.
I nie tylko.
Odpowiedź z Cytowaniem
  #19  
Nieprzeczytane 06-12-2007, 21:39
kufa86 kufa86 jest offline
Użytownik moderowany
 
Zarejestrowany: Oct 2007
Posty: 2 996
Domyślnie

Co ty bzdurzysz.
Dzięki jadowi pszczelarze długo żyją i nie mają reumatyzmu.
Odpowiedź z Cytowaniem
  #20  
Nieprzeczytane 06-12-2007, 21:51
Lila's Avatar
Lila Lila jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Feb 2007
Miasto: Polska
Posty: 57 013
Domyślnie

Nic nie bzdurzę...
Oczywiście,że im jad nic nie zrobi.Za to sami stają się jadowici.Jeżeli dany pszczelarz ma żonę,to nie daj Boże,jak jeszcze ma żądło sprawne..ho...ho...Umiera biedaczka ,puchnąc od środka.
Co innego,jak się pomodli do św.Ambrożego...
Odpowiedź z Cytowaniem
Odpowiedz

 



Podobne wątki
Wątek Autor wątku Senior Cafe Odpowiedzi Ostatni Post / Autor
Magia w naszym życiu Nika Różności - wątki archiwalne 211 20-03-2008 23:00
Czy to prawda ,ze w Polsce prezydenci gwalca ? senior A.P. Polityka - wątki archiwalne 42 28-01-2008 12:25

Narzędzia wątku Przeszukaj ten wątek
Przeszukaj ten wątek:

Zaawansowane wyszukiwanie

Zasady pisania postów
Nie Możesz: tworzenie nowych wątków
Nie Możesz: odpowiadanie na posty
Nie Możesz: wysłanie załączników
Nie Możesz: edytowanie swoich postów

vB code jest Wł.
UśmieszkiWł.
kod [IMG] jest Wł.
kod HTML jest Wył.
Skocz do forum


Czasy w strefie GMT +2. Teraz jest 13:00.

 
Powered by: vBulletin Version 3.5.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.