menu

senior.pl - aktywni w każdym wieku

Wróć   Klub Senior Cafe > Zdrowie > Dieta
Zarejestruj się FAQ / Pomoc Szukaj Dzisiejsze Posty Oznacz Fora Jako Przeczytane

Dieta Doświadczenia (dobre i złe) na temat diet odchudzających i zdrowotnych, ale bez ogłoszeń dystrybutorów i awizytorów.

Odpowiedz
Narzędzia wątku Przeszukaj ten wątek
  #41  
Nieprzeczytane 05-12-2008, 07:02
tadeusz50's Avatar
tadeusz50 tadeusz50 jest offline
odszedł....
 
Zarejestrowany: Feb 2008
Miasto: Sosnowiec
Posty: 29 259
Domyślnie

Tak makówki były pyszne ale to wspomnienie dzieciństwa, mama je robiła gdy byłem dzieckiem, póżniej jakoś to się rozmyło, a i przepis zaginął razem z odejściem mamy z tego świata. Zastanawiam się czy teraz dzieci by zaakceptowały te makówki, przy tak wielkiej konkurencji innych słodyczy. Była to jednak namiastka braku słodyczy na rynku. Oczywiście jest to moje zdanie.
__________________
Rak nie wyrok-pieprzyć raka
Z miłości do świata – pomagam klikając http://ciekawnik.pl/swiat-wokol-nas/...magam-klikajac
Odpowiedź z Cytowaniem
  #42  
Nieprzeczytane 05-12-2008, 08:16
babciela babciela jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Jun 2007
Miasto: Częstochowa
Posty: 5 308
Domyślnie

Nie, podobno te makowki to sląska tradycja,Acha i byla zupa -ziemniaczana z duża iloscia grzybow suszonych(sic).A jeszcze - Wilia byla w kuchnii-slasko nieskazitelnie czystej.
Odpowiedź z Cytowaniem
  #43  
Nieprzeczytane 05-12-2008, 08:23
aannaa235's Avatar
aannaa235 aannaa235 jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Feb 2008
Miasto: Małopolska
Posty: 4 734
Domyślnie

nie wiem czy zupa ziemniaczana, ale rybna na pewno była tradycją śląską, a wiem to nie z doświadczenia bo u mnie w domu zawsze barszcz z uszkami, ale urodziłam się i wychowałam na śląsku, stąd znam tamtejsze zwyczaje.
Odpowiedź z Cytowaniem
  #44  
Nieprzeczytane 05-12-2008, 08:27
babciela babciela jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Jun 2007
Miasto: Częstochowa
Posty: 5 308
Domyślnie

natomiast u kaszubow potrawy mniej wiecej takie same , tylko wieksza ilośc ryb-świezych.Pierwszy raz jadlam tam lososia w slodko-kwasnej galarecie.Dobry. A jeszcze o mojej córce-wariatce- u mnie w domu byla przechowalnia wszystkich przejechanych, POBITYCH(niestety)zwierzatek. ilez to ja razy spalam na materacu w kuchnii czuwajac nad umierajacym pieskiem czy kotkiem ,bo nie umiały sie napic , czy pilnujac aby kroplowka dobrze zeszła .Moja corka uważala ,ze "jak mama ratuje ludzi , to nie odmowi rannemu zwiarzakowi"- nie odmawialam...Dużo uratowałysmy- byl okres ze na tzw minus jeden( przerobiona na częsc mieszkalna piwnica) mieszkało pare kotów. na poziomie zero 2-3 psy a na plus jeden rozciagał sie pod lozkiem corki sznaucer -olbrzym( chowajacy sie przede mna- bo plus jeden byl dla dwunoznych).Teraz pusto, bo wnuczka boi sie psow, a koty (2) zostały rozszarpane przez mysliwskiego psa sasiadow..od tego czasu koty tylko sprytne dachowce, dzikie przychodzące na jedzenie i namiętnie obsikujace moj taras.
Odpowiedź z Cytowaniem
  #45  
Nieprzeczytane 05-12-2008, 08:30
babciela babciela jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Jun 2007
Miasto: Częstochowa
Posty: 5 308
Domyślnie

Ja rowniez wychowałam sie naSlasku, ale tradycje były babcine(Kielce) i tatusine( góral)
Odpowiedź z Cytowaniem
  #46  
Nieprzeczytane 05-12-2008, 09:43
Malwina's Avatar
Malwina Malwina jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Apr 2008
Miasto: okolice Sztumu
Posty: 17 230
Domyślnie

Ach te przechowalnie zwierzaków podrzuconych, -własnie -pobitych- tez tak miałam...poniewaz uważano w "rejonie' że u nas zawsze są zwięrzta wiec podzrucano takie bidy i mama( była pielegniarką- malarką)ciagle je leczyła po swojemu, wzywała weterynarzy czasem usypiała w tajemnicy pzred nami, a ja pamietam karmienie ptaków prosto z buzi, bo inazcej nie chiał jeść( kto to myślal o ptasiej grypie...)pamiętam ż e czyniłam bezwiednie jakies czary nad nimi a potem pogrzeby w naszym ogrodzie łącznie z usypywaniem kopczyków, drewnianym kzryżykiem i wielkim rykiem naszym....ach czasy...
Duzo Was Slązaczek i Waszych obyczajów, ja pochodzę z dawnego kieleckiego, wiec u nas zdecydowanie barszcz z uszkami, makowiec drożdzowy, karp smażony i w galarecie
Odpowiedź z Cytowaniem
  #47  
Nieprzeczytane 05-12-2008, 19:37
Malwina's Avatar
Malwina Malwina jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Apr 2008
Miasto: okolice Sztumu
Posty: 17 230
Domyślnie

A dzis o jeszcze inne praktyczne rady o.GrandePamiętajmy, aby nie sadzac gosci pzry niskich stołach, na fotelach , zcy ławach, bo to tragedia dla układu trawiennego, a takze dla krążenia ze względu na uciska tętnic podkolanowych.
Po kilku godzinach puchną nogi i ledwie mozemy wstać od stołu.
Kiedy wrócimy już z kościoła , zjemy suty obiad, nie uwalajamy się jak mopsy na tapczanie, tylko maszerujmy na rozdzinny spacer, bez wzgledu na pogodę.
Odpowiedź z Cytowaniem
  #48  
Nieprzeczytane 05-12-2008, 21:22
babciela babciela jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Jun 2007
Miasto: Częstochowa
Posty: 5 308
Domyślnie

Jasne, Malwinko, jasne, a najlepiej to wszystkiego po trochu- a w przypadku jakichkolwiek dolegliwości łyżeczka majeranku z kminkiem.
Odpowiedź z Cytowaniem
  #49  
Nieprzeczytane 05-12-2008, 21:50
Malwina's Avatar
Malwina Malwina jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Apr 2008
Miasto: okolice Sztumu
Posty: 17 230
Domyślnie

zapomniałam o majeranku( pisałam o kminku) no i tym sposobem "jakoś(ć)"ujedziemy do końca świąt....hihi
Odpowiedź z Cytowaniem
  #50  
Nieprzeczytane 11-12-2008, 14:39
leluri's Avatar
leluri leluri jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Nov 2008
Posty: 859
Domyślnie

przepis Lili na makielki wykorzystam w tym roku, a co do zwierzaków to u nas w domu tez było duzo szczególnie kotów.
Babciuelu rozumiem Twoja córkę, i wszytkich ratujących zwierzątka. ostatnio zablokowałam ul.Monte cassino, nikt z jadących nie chciał przepuścić psa na drugą strone ze środkowego pasa, no więc zablokowałam oba pasy, przepuściłam pieska (duży ,już wiekowy mieszaniec, czyżby kalendarzowa solidarność )i pojechałam, i słowo daję nikt nie trąbił !
a z przepisów niekoniecznie świątecznych- to wczoraj pani sprzedawczyni podała przepis na ciasto pasztecikowe. 1/2 kg mąki, 1/2 kg sera "mój ulubiony" 1/2 paczki margaryny i sól.
podobno ciasto jest kruche i przepyszne. ja spróbuję
Odpowiedź z Cytowaniem
  #51  
Nieprzeczytane 11-12-2008, 18:11
Malwina's Avatar
Malwina Malwina jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Apr 2008
Miasto: okolice Sztumu
Posty: 17 230
Domyślnie

ciasto napewno pyszne , ale k a l o r iiiiiiiiiiii......ja bym sie nie odważyłą zrobić...ale napewno smaczne pzrez ten serek...
Odpowiedź z Cytowaniem
  #52  
Nieprzeczytane 18-12-2008, 18:34
leluri's Avatar
leluri leluri jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Nov 2008
Posty: 859
Domyślnie Lilu

Cytat:
Napisał Lila
Kromki chałki pokrajać w kostkę ,układać w salaterce ze szkła ,polewając zimnym mlekiem z miodem i przekładajać masą makową z bakaliami.Na wierzch sporo skórki pomarańczowej i kawałków orzechów włoskich.i do lodówki.
powiedz proszę,czy bułka powinna być nasączona mocno?
ile mleka?
Odpowiedź z Cytowaniem
  #53  
Nieprzeczytane 19-12-2008, 00:50
Lila's Avatar
Lila Lila jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Feb 2007
Miasto: Polska
Posty: 57 017
Domyślnie

Cytat:
Napisał leluri
przepis Lili na makielki wykorzystam w tym roku, a co do zwierzaków to u nas w domu tez było duzo szczególnie kotów.
Babciuelu rozumiem Twoja córkę, i wszytkich ratujących zwierzątka. ostatnio zablokowałam ul.Monte cassino, nikt z jadących nie chciał przepuścić psa na drugą strone ze środkowego pasa, no więc zablokowałam oba pasy, przepuściłam pieska (duży ,już wiekowy mieszaniec, czyżby kalendarzowa solidarność )i pojechałam, i słowo daję nikt nie trąbił !
a z przepisów niekoniecznie świątecznych- to wczoraj pani sprzedawczyni podała przepis na ciasto pasztecikowe. 1/2 kg mąki, 1/2 kg sera "mój ulubiony" 1/2 paczki margaryny i sól.
podobno ciasto jest kruche i przepyszne. ja spróbuję

Ten przepis podawała p.Penderecka pod nazwą ''tyle -ile ''.
Ja to robiłam 0,25 masła,0,25 mąki ,025 sera.Mają być proporcje jednakowe.
Wychodzi do złudzenia podobne do francuskiego ,tyle że bez nakładu pracy.
Odpowiedź z Cytowaniem
  #54  
Nieprzeczytane 19-12-2008, 00:54
Basia.'s Avatar
Basia. Basia. jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Jun 2006
Miasto: Polska
Posty: 13 157
OK Przepis jest super

Cytat:
Napisał Lila
Ten przepis podawała p.Penderecka pod nazwą ''tyle -ile ''.
Ja to robiłam 0,25 masła,0,25 mąki ,025 sera.Mają być proporcje jednakowe.
Wychodzi do złudzenia podobne do francuskiego ,tyle że bez nakładu pracy.
korzystam z tego przepisu od wielu lat.Robię paszteciki, ciastka nadziewane owocami, ciastka bez nadzienia.
Odpowiedź z Cytowaniem
  #55  
Nieprzeczytane 19-12-2008, 02:05
Malgorzata 50 Malgorzata 50 jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Apr 2007
Miasto: Warszawa
Posty: 9 624
Domyślnie

Cytat:
Napisał Basia
korzystam z tego przepisu od wielu lat.Robię paszteciki, ciastka nadziewane owocami, ciastkabez nadzienia.
O !!! To łatwe ,spróbuję i ja kompletny baran "ciastowy"
__________________
Bo jesli kochac to nie indywidualnie
Odpowiedź z Cytowaniem
  #56  
Nieprzeczytane 19-12-2008, 02:11
Basia.'s Avatar
Basia. Basia. jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Jun 2006
Miasto: Polska
Posty: 13 157
Gaduła Małgosiu

Cytat:
Napisał Malgorzata 50
O !!! To łatwe ,spróbuję i ja kompletny baran "ciastowy"
to się nie może nie udać. Musisz rozwałkować ciasto przed pieczeniem, napisałam to na wszelki wypadek.
Odpowiedź z Cytowaniem
  #57  
Nieprzeczytane 19-12-2008, 02:25
Malgorzata 50 Malgorzata 50 jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Apr 2007
Miasto: Warszawa
Posty: 9 624
Domyślnie

Cytat:
Napisał Basia
to się nie może nie udać. Musisz rozwalować ciasto przed pieczeniem, napisałam to na wszelki wypadek.
I słusznie kolezanko napisalaś do gupka ciastowego przemawiasz-ile to trzeba piec????
__________________
Bo jesli kochac to nie indywidualnie
Odpowiedź z Cytowaniem
  #58  
Nieprzeczytane 19-12-2008, 02:40
Basia.'s Avatar
Basia. Basia. jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Jun 2006
Miasto: Polska
Posty: 13 157
Domyślnie

Cytat:
Napisał Malgorzata 50
I słusznie kolezanko napisalaś do gupka ciastowego przemawiasz-ile to trzeba piec????
Aż będzie rumiane, klawisz mi się plącze bo jestem po spożyciu.
Odpowiedź z Cytowaniem
  #59  
Nieprzeczytane 19-12-2008, 02:44
Malgorzata 50 Malgorzata 50 jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Apr 2007
Miasto: Warszawa
Posty: 9 624
Domyślnie

Ja ci przypominam ,że miałyśmy udać się na spoczynek ..co kurna ,czynie niniejszym DOBRANOC.Axałowi powiedz ,żeby zrobił jakaś minię groźną jak będziecie mijać ochroniarza tak profilaktycznie..niech wi!!!!
__________________
Bo jesli kochac to nie indywidualnie
Odpowiedź z Cytowaniem
  #60  
Nieprzeczytane 19-12-2008, 02:47
Basia.'s Avatar
Basia. Basia. jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Jun 2006
Miasto: Polska
Posty: 13 157
OK

Cytat:
Napisał Malgorzata 50
Ja ci przypominam ,że miałyśmy udać się na spoczynek ..co kurna ,czynie niniejszym DOBRANOC.Axałowi powiedz ,żeby zrobił jakaś minię groźną jak będziecie mijać ochroniarza tak profilaktycznie..niech wi!!!!
Tak jest!!!!!!!!!!!!!!
Odpowiedź z Cytowaniem
Odpowiedz

 



Podobne wątki
Wątek Autor wątku Senior Cafe Odpowiedzi Ostatni Post / Autor
Świeta,Święta,... Kazimierz Różności - wątki archiwalne 67 23-12-2009 00:20
Piosenki, poezja śpiewana, ballady-po polsku Srebrzysta Muzyka - wątki archiwalne 507 23-03-2009 15:23
Niełatwe święta - komentarze kasia Ogólny 50 25-12-2008 13:15
Idą Święta - tradycja czy współczesność ? lawenda Społeczeństwo - wątki archiwalne 55 24-03-2008 16:28
Zakupy po polsku - komentarze Basia. Ogólny 8 27-06-2007 23:15

Narzędzia wątku Przeszukaj ten wątek
Przeszukaj ten wątek:

Zaawansowane wyszukiwanie

Zasady pisania postów
Nie Możesz: tworzenie nowych wątków
Nie Możesz: odpowiadanie na posty
Nie Możesz: wysłanie załączników
Nie Możesz: edytowanie swoich postów

vB code jest Wł.
UśmieszkiWł.
kod [IMG] jest Wł.
kod HTML jest Wył.
Skocz do forum


Czasy w strefie GMT +2. Teraz jest 23:20.

 
Powered by: vBulletin Version 3.5.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.