menu

senior.pl - aktywni w każdym wieku

Wróć   Klub Senior Cafe > Edukacja > Nauka, problemy i pomysły edukacyjne
Zarejestruj się FAQ / Pomoc Szukaj Dzisiejsze Posty Oznacz Fora Jako Przeczytane

Odpowiedz
Narzędzia wątku Przeszukaj ten wątek
  #41  
Nieprzeczytane 25-05-2009, 19:35
~gość: maja59's Avatar
~gość: maja59
 
Posty: n/a
Domyślnie

Cytat:
Napisał Lila
Jak masz się zabijać , to się postaram !!
I ja też się postaram , właściwie lubię jak jest pisane ortograficznie, ale bardzo mnie złości jak są wskazywane paluchem błędy, mam takie rozdwojenie jaźni.
Niby Maja, a właściwie to Maria, a dla przyjaciół Maryla, aż się wzdrygam na Marylu, chociaż ktoś kiedyś pieknie śpiewał Hello Marylou. Wolałabym Marylo, a za Marylko (Marylu - Marylku????)stawiam coś dobrego.
Odpowiedź z Cytowaniem
  #42  
Nieprzeczytane 25-05-2009, 19:53
Alisia's Avatar
Alisia Alisia jest offline
Użytownik moderowany
 
Zarejestrowany: Jul 2008
Miasto: Gdzies w Swiecie
Posty: 472
Domyślnie

Cytat:
Napisał maja59
I ja też się postaram , właściwie lubię jak jest pisane ortograficznie, ale bardzo mnie złości jak są wskazywane paluchem błędy, mam takie rozdwojenie jaźni.
Niby Maja, a właściwie to Maria, a dla przyjaciół Maryla, aż się wzdrygam na Marylu, chociaż ktoś kiedyś pieknie śpiewał Hello Marylou. Wolałabym Marylo, a za Marylko (Marylu - Marylku????)stawiam coś dobrego.



To byla Maria Luiza
Odpowiedź z Cytowaniem
  #43  
Nieprzeczytane 26-05-2009, 11:23
Prefekt's Avatar
Prefekt Prefekt jest offline
Zagląda prawie codziennie
 
Zarejestrowany: Mar 2009
Miasto: swiebodzin, lubuskie
Posty: 349
Domyślnie Oj, Alisiu!

Przez szacunek nie przywołam Cię na dywanik - za kokieterię
wiekiem. "Pozdro" to nie tylko żargon młodzieżowy - to język
niejako depeszowy, stosowany w pisaninie iternetowej. Tak jak "net" miast "internet", jak "del" zamiast "delete" itp.

Na marginesie: czy razi Cię BROS. zamiast BROTHERS ???

ŁĄCZĘ WYRAZY SZACUNKU I POZDROWIENIA - tak lepiej?
Udobruchałem? A przecież TO wszystko zawarte jest w krótkim
"pozdro".

P.S. Niewiarygodne błędy popełniają często ludzie pozornie dbający o superpoprawność. Mówią np. pieNtnaście lub pieUtnaście, zamiast prostego pietnaście (bez nosówki).
Odpowiedź z Cytowaniem
  #44  
Nieprzeczytane 26-05-2009, 12:24
Alisia's Avatar
Alisia Alisia jest offline
Użytownik moderowany
 
Zarejestrowany: Jul 2008
Miasto: Gdzies w Swiecie
Posty: 472
Domyślnie

Cytat:
Napisał Prefekt
Przez szacunek nie przywołam Cię na dywanik - za kokieterię
wiekiem. "Pozdro" to nie tylko żargon młodzieżowy - to język
niejako depeszowy, stosowany w pisaninie iternetowej. Tak jak "net" miast "internet", jak "del" zamiast "delete" itp.

Na marginesie: czy razi Cię BROS. zamiast BROTHERS ???

ŁĄCZĘ WYRAZY SZACUNKU I POZDROWIENIA - tak lepiej?
Udobruchałem? A przecież TO wszystko zawarte jest w krótkim
"pozdro".

P.S. Niewiarygodne błędy popełniają często ludzie pozornie dbający o superpoprawność. Mówią np. pieNtnaście lub pieUtnaście, zamiast prostego pietnaście (bez nosówki).


Wedlug Ciebie depeszowy, a wg mnie pozerski i niechlujny.
Skroty sa dobre w notatkach stenotypistki.
Pozdrawiam .

Ps,Wymawiam dziewientnascie,i artykuluje przedniojezykowe L/nie moge oddac tego graficznie/
Taki jestem "swir jezykowy"
Odpowiedź z Cytowaniem
  #45  
Nieprzeczytane 26-05-2009, 13:49
Alisia's Avatar
Alisia Alisia jest offline
Użytownik moderowany
 
Zarejestrowany: Jul 2008
Miasto: Gdzies w Swiecie
Posty: 472
Domyślnie

Przestańmy ortografią gnębić najmłodszych. Językoznawcy: internet zrobi to za nas

„Jedz owoce i ważywa, będziesz zdruf jak żepa”. Ci, którzy przecierają oczy, powinni przestać się dziwić. Tak mógłby wyglądać fragment szkolnej czytanki, gdyby pomysł emerytowanego pracownika lubelskiego Kuratorium Oświaty wszedł w życie. Pan Edward Janczarek chce rewolucji w polskiej ortografii. Według językoznawców najwięcej w tej sprawie mogą zdziałać internet i komputery.




Takie cos znalazlam,ale chyba zabraklo konsekwencji,dlaczego jedz?,jec
Odpowiedź z Cytowaniem
  #46  
Nieprzeczytane 26-05-2009, 17:06
POLA POLA jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Dec 2006
Miasto: Wielkopolska
Posty: 24 582
Mruga oczkiem (żart) "Jedz owoce i ważywa, będziesz zdruf jak żepa"

Na pomysł uproszczenia ortografii wpadł pewien emerytowany pracownik lubelskiego kuratorium
(http://www.kurierlubelski.pl/module-...pid-72245.html)
Co Ty na to perfekcyjny Prefekcie?

Pomysł nie jest najświeższy. W okresie przedmaturalnego dłubania w przeróżnych słownikach mieliśmy podobną koncepcję.
Polonista, chytry facet, napisał nam tekst w wersji fonetycznej i skutecznie zgasił nasze reformatorskie zapędy, bo nie bardzo rozumieliśmy to, co on wydumał pewno ciemną nocką garbiąc się nad biurkiem.

Zapędy jednak do zmian, co prawda w szczątkowej formie, rozkwitały w nas od czasu do czasu, czego dowody wyrażaliśmy w różny sposób..
Na tablicy ogłoszeń znaleźliśmy taki oto tekst:
"Sprzedam kurtkę z skury".
Poprawiliśmy: skreśliliśmy "s" uznając, że tak będzie marketingowo atrakcyjnie i zgodnie z tym, co nasz polonista usiłował wtłoczyć do łbów naszych niekiedy rycerskich, czyli zakutych.
Efekt był piorunujący, za kilka godzin ogłoszenie zniknęło, towar znalazł widać nabywcę.
Odpowiedź z Cytowaniem
  #47  
Nieprzeczytane 26-05-2009, 17:31
Alisia's Avatar
Alisia Alisia jest offline
Użytownik moderowany
 
Zarejestrowany: Jul 2008
Miasto: Gdzies w Swiecie
Posty: 472
Domyślnie

Cytat:
Napisał POLA
Na pomysł uproszczenia ortografii wpadł pewien emerytowany pracownik lubelskiego kuratorium
(http://www.kurierlubelski.pl/module-...pid-72245.html)
Co Ty na to perfekcyjny Prefekcie?

Pomysł nie jest najświeższy. W okresie przedmaturalnego dłubania w przeróżnych słownikach mieliśmy podobną koncepcję.
Polonista, chytry facet, napisał nam tekst w wersji fonetycznej i skutecznie zgasił nasze reformatorskie zapędy, bo nie bardzo rozumieliśmy to, co on wydumał pewno ciemną nocką garbiąc się nad biurkiem.

Zapędy jednak do zmian, co prawda w szczątkowej formie, rozkwitały w nas od czasu do czasu, czego dowody wyrażaliśmy w różny sposób..
Na tablicy ogłoszeń znaleźliśmy taki oto tekst:
"Sprzedam kurtkę z skury".
Poprawiliśmy: skreśliliśmy "s" uznając, że tak będzie marketingowo atrakcyjnie i zgodnie z tym, co nasz polonista usiłował wtłoczyć do łbów naszych niekiedy rycerskich, czyli zakutych.
Efekt był piorunujący, za kilka godzin ogłoszenie zniknęło, towar znalazł widać nabywcę.



dłubania w przeróżnych słownikach mieliśmy podobną koncepcję.
Polonista, chytry facet, napisał nam tekst w wersji fonetycznej i skutecznie zgasił nasze reformatorskie zapędy, bo nie bardzo rozumieliśmy to, co on wydumał pewno ciemną nocką garbiąc się nad biurkiem.
Odpowiedź z Cytowaniem
  #48  
Nieprzeczytane 26-05-2009, 20:21
~gość: maja59's Avatar
~gość: maja59
 
Posty: n/a
Domyślnie

Sprzedam kurtkę z kury, niech wam Pan Bóg wynagrodzi, usmiałam się do łez, albo jak norka, co kto woli.
Odpowiedź z Cytowaniem
  #49  
Nieprzeczytane 26-05-2009, 21:45
Janczar's Avatar
Janczar Janczar jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Dec 2008
Miasto: Łódzkie
Posty: 695
Domyślnie

Cytat:
Napisał Prefekt
... "Pozdro" to nie tylko żargon młodzieżowy - to język
niejako depeszowy, stosowany w pisaninie iternetowej. Tak jak "net" miast "internet", jak "del" zamiast "delete" itp. ....

Pewien księżulek też chciał być młodzieżowcem i na lekcji religii powitał dzieci skrótowcem: "pochwa.."
Odpowiedź z Cytowaniem
  #50  
Nieprzeczytane 26-05-2009, 21:59
wierna Eliza wierna Eliza jest offline
Użytkownik zabanowany
 
Zarejestrowany: Nov 2008
Posty: 1 181
Domyślnie

Inny w innym miejscu powiedział
pochwalony
i dowiedział się:
dzisiaj Lona nie pracuje.
Odpowiedź z Cytowaniem
  #51  
Nieprzeczytane 27-05-2009, 15:38
POLA POLA jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Dec 2006
Miasto: Wielkopolska
Posty: 24 582
Domyślnie Jeszcze

o pomyśle uproszczeń w ortografii.

Otóż emeryt ów, o którym pisałam, zwrócił się ze swoim rewolucyjnym pomysłem do filozofa "nowożytniego" czy to z racji zamieszkiwania w tym samym Lublinie, czy to z racji rewolucyjnych występków i postępków filozofa - nie wiem, ale fakt molestowania posła tym problemem znalazł swoje odbicie w jego dzisiejszym dzienniku.

Poseł nasz z PO, jako że odważny i nawet ortografii się nie boi, podjął wyzwanie i napisał swój tekst całkiem nieortograficznie, acz mało konsekwentnie jakoś. Widać, że na razie sam ma dylemat, jak tu pisać w sposób uproszczony.
Oto próbka:
Cytat:
Napisał JP
Pżeczytałem w Internecie, że emerytowany pracownik lubelskiego Kuratorjum Oświaty wystompił do mnie z listem – jeszcze go niewidziałem – fkturym żonda, abym zajoł się uproszczeniem zasat polskiej ortografi i zlikwidował „rz”, „ch” i „ó”. Słusznie! Słósznie! Czasami i ja mam wontpliwości, czy hałas to może jednak chałas, a może nawet hauas? A narciaż? A lekasz? A gurnik? Nie wiem wprawdzie, dlaczego właśnie ja miałbym – sorry – miaubym zajonć się zmianami zasat pisowni, ale jeśli naprawa państwa miałaby (miaua by) rozpoczonć się od ortografi, to ja jestem za! A nawet pszeciw!
Reszta tutaj: http://palikot.blog.onet.pl/ , ale sympatykom PiSu - absolutnie nie polecam.
Odpowiedź z Cytowaniem
Odpowiedz

 



Podobne wątki
Wątek Autor wątku Senior Cafe Odpowiedzi Ostatni Post / Autor
Tu tłumaczymy na język Kenny.. Lila Różności - wątki archiwalne 395 07-11-2009 19:29

Narzędzia wątku Przeszukaj ten wątek
Przeszukaj ten wątek:

Zaawansowane wyszukiwanie

Zasady pisania postów
Nie Możesz: tworzenie nowych wątków
Nie Możesz: odpowiadanie na posty
Nie Możesz: wysłanie załączników
Nie Możesz: edytowanie swoich postów

vB code jest Wł.
UśmieszkiWł.
kod [IMG] jest Wł.
kod HTML jest Wył.
Skocz do forum


Czasy w strefie GMT +2. Teraz jest 07:33.

 
Powered by: vBulletin Version 3.5.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.