menu

senior.pl - aktywni w każdym wieku

Wróć   Klub Senior Cafe > Edukacja > Nauka, problemy i pomysły edukacyjne
Zarejestruj się FAQ / Pomoc Szukaj Dzisiejsze Posty Oznacz Fora Jako Przeczytane

Odpowiedz
Narzędzia wątku Przeszukaj ten wątek
  #1  
Nieprzeczytane 02-05-2007, 07:39
Nika's Avatar
Nika Nika jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Jan 2007
Miasto: Małopolska,Kraków
Posty: 36 760
Domyślnie wtórny analfabetyzm


Name:  ksiazki.gif
Views: 156
Size:  7.7 KBz autentycznym przerażeniem przeczytałam informację,iż połowa dorosłych Polaków nie czyta książek,a co 5 nastolatek w ogóle nic nie czyta!Niestety,dawno już zauwazyłam,ze w polskich domach jest coraz mniej książek-na półkach regałów pysznią się rozmaite ozdoby,ale coraz mniej domowych bibliotek-chociaż paradoksalnie -mozna je teraz bez trudu kupić, i to pięknie wydane egzemplarze...a pamiętam jak za makulaturę udało mi się kupić komplet dzieł Szekspira!!To była radość!!Być może dlatego młodzież nie potrafi poprawnie się wysławiać,posługuje się skrótami myślowymi i zasmieca polski język amerykanizmami typu-toknij do mnie,luknij na to etc.Przykro słuchać.
Odpowiedź z Cytowaniem
  #2  
Nieprzeczytane 02-05-2007, 10:23
jolita's Avatar
jolita jolita jest offline
odeszła...
 
Zarejestrowany: Nov 2006
Miasto: sopot
Posty: 27 028
Domyślnie formułowanie zdań i inne wypowiedzi

Zdając sobie sprawę z własnych ułomności w zakresie wypowiadania się uważam za wskazane "wytykać" błędy popełnione zwłaszcza przez dziennikarzy i inne ważne w państwie osobistości, bo to ich lapsusy bywają w dobrej wierze powtarzane. Proponuję w tym wątku odnotowywać te potknięcia ku przestrodze i nauce dla innych.
Może od czasu kiedy ja uczyłam się mówić pozmieniły się formy, ale mnie n.p. bardzo przeszkadza gdy prezenter mówi: dzisiaj jest drugi maj...Mnie uczono, że drugi maj był w starożytności, a obecnie mamy drugi maja.Mam nadzieję, że imienne odnotowywanie takich kwiatuszków mogłoby przynieść rezultaty.
__________________

obrazki oraz większość tekstów w moich post-ach pochodzi z ogólnodostępnych w net-cie.
Odpowiedź z Cytowaniem
  #3  
Nieprzeczytane 02-05-2007, 12:14
Nika's Avatar
Nika Nika jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Jan 2007
Miasto: Małopolska,Kraków
Posty: 36 760
Domyślnie

Mnie bardzo razi,gdy na forum publicznym nagminnie stosuje sie mianownik zamiast wołacza :mówiąć-Ala,co sądzisz-zamiast-Alu.
Odpowiedź z Cytowaniem
  #4  
Nieprzeczytane 02-05-2007, 12:41
iwo1111's Avatar
iwo1111 iwo1111 jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Nov 2006
Posty: 2 223
Domyślnie

Może akcja "Cała Polska czyta dzieciom" coś zmieni na lepsze w tym temacie.
Mnie nic nie drażni bardziej jak końcówki "mojom", twojom"," zrobiom", "wezmom", "nauczom" - koszmarnie się tego słucha
A "prosze paniom" w wykonaniu jednego z ministrów.... bez komentarza. Książek Polacy nie kupują, bo są za drogie w stosunku do zarobków.
__________________
Odpowiedź z Cytowaniem
  #5  
Nieprzeczytane 02-05-2007, 12:50
jolita's Avatar
jolita jolita jest offline
odeszła...
 
Zarejestrowany: Nov 2006
Miasto: sopot
Posty: 27 028
Domyślnie

zauważcie, że końcówę "om" zamiast "ą" młodzież stosuje w swoich blogach, na forum i czatach. Wygląda, że nie wiedzą, iż mówi się poprawnie inczej
__________________

obrazki oraz większość tekstów w moich post-ach pochodzi z ogólnodostępnych w net-cie.
Odpowiedź z Cytowaniem
  #6  
Nieprzeczytane 02-05-2007, 13:03
Nika's Avatar
Nika Nika jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Jan 2007
Miasto: Małopolska,Kraków
Posty: 36 760
Domyślnie

Iwo- mozna kupić tanie książki z drugiej reki na niektorych targowiskach,ja często tak robię.
Odpowiedź z Cytowaniem
  #7  
Nieprzeczytane 02-05-2007, 13:43
iwo1111's Avatar
iwo1111 iwo1111 jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Nov 2006
Posty: 2 223
Domyślnie Re: Nika

Droga Niko, oczywiście, że można kupić taniej.
Było to z mojej strony duże uproszczenie, bo jest to tylko jeden z powodów. W wielu domach nie ma po prostu tradycji czytania, a co za tym idzie, kupowania książek. Spora część ludzi uważa czytanie za "stratę czasu", co już jest zupełną katastrofą. Książki towarzyszyły mi od najmłodszych lat i w duchu uwielbienia dla nich, wychowywałam swoje dzieci. Pewnie dlatego teraz one nie wyobrażają sobie życia bez czytania. Tak się złożyło, że obecnie mają okazję czytać Szekspira w oryginale i sprawia im to olbrzymią frajdę.
__________________
Odpowiedź z Cytowaniem
  #8  
Nieprzeczytane 02-05-2007, 15:13
Malgorzata 50 Malgorzata 50 jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Apr 2007
Miasto: Warszawa
Posty: 9 624
Domyślnie

mojom twojom jest denerwujace ,ale jeszcze bardziej (nie mam polskich znakow) pseudo eleganckie rozume ,umie itd....
Do szalu doprowadzalo mnie w swoim czasie slowko "jakby" wtracane ,szczegolnie przez "jakby" tworcow.A teraz w dzika furie wprawiaja mnie "pieniazki" i inne tego typu zdrobnienia , oraz polacy w USA,ktorzy posluguja sie czyms pomiedzy polskim ,a angielskim -zadnego z tych jezykow nie opanowawszy w stopniu zadowalajacym-po polsku mowia niechlujnie i prostacko po angielsku zdana nie umieja sklecic ale maja opanowane ze sluchu podstawowe zwroty nastepnie to mieszaja i powskaja kwiatki typu -mieszkam przy stricie dwa bloki stad (block -to jest ogolnie rzecz biorac przestrzen miedzy dwiema przecznicami).Jest tu jeszcze jedna moda.okropnie denerwujaca -osoby,ktorym sie wydaje ze sa takie szalenie "amerykanskie" w rozmowe po polsku wtracaja angielskie zwroty-ze niby nie moga znalezc odpowiedniego slowa.Jest to tak pretensjonalne i smieszne -ze po prostu ha ha ha. Wielu jest tez takich ,ktorzy biegli w obydwu jezykach,bardzo dbaja o to ,zeby tego nie robic i o dziwo ,sa to czesto osoby mieszkajace tu od 30-40 lat ,albo wrecz urodzone w USA
__________________
Bo jesli kochac to nie indywidualnie
Odpowiedź z Cytowaniem
  #9  
Nieprzeczytane 02-05-2007, 16:31
Kundzia's Avatar
Kundzia Kundzia jest offline
....
 
Zarejestrowany: Feb 2007
Miasto: małopolska
Posty: 4 696
Domyślnie

Ja książek nie kupuję bo na to nie starcza mi pieniędzy,ale mimo to bardzo dużo czytam bo są przecież biblioteki,moje dzieci też bardzo dużo czytają/zawsze w szkole dostają pochwały za czytelnictwo/.Mimo to nieraz mam problemy z rozmową i zastanawiam się czy to ja jestem"do tyłu"czy tak wielu ludzi dziś nie umie mówić.Ale jak młodzi mają umieć poprawnie się wyrażać jeśli ci którzy mają im w tym pomóc/oczywiście oprócz rodziców/ sami nie umieją.Na ostatnim zebraniu w szkole pani od języka polskiego tłumaczyła jakie to problemy czekają młodzież w związku z maturą,że pół klasy ma szansę nie zdać i co chwilę mówiła -no wicie państwo-nie wytrzymałam i powiedziałam że mnie to nie zdziwi skoro taką nauczycielkę mają.Była oburzona że ktoś zwraca na to uwagę -"bo przecie som słowniki,to jak majom problem nich sobie zajrzą."Pozostawiłam to bez komentarza tylko dyrektorka była czerwona jak burak.
__________________
"nie jestem absolutnie gruba, tylko moja bogata osobowość nie mieści się w mniejszym rozmiarze"

http://mojezacisze-kundzia57.blogspot.com/

Ostatnio edytowane przez Kundzia : 02-05-2007 o 16:33.
Odpowiedź z Cytowaniem
  #10  
Nieprzeczytane 02-05-2007, 16:58
Nika's Avatar
Nika Nika jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Jan 2007
Miasto: Małopolska,Kraków
Posty: 36 760
Domyślnie

U nas w domu książki były "etatowymi" prezentami pod choinkę, na imieniny, Dzień Dziecka...mama nie lubiła mi czytać,więc szybko opanowalam tę umiejetność.Nalezałam tez do 2 bibliotek, a za czytanie pod kołdrą z latarką zbierałam bury nie raz nie dwa...
Odpowiedź z Cytowaniem
  #11  
Nieprzeczytane 02-05-2007, 17:33
Kundzia's Avatar
Kundzia Kundzia jest offline
....
 
Zarejestrowany: Feb 2007
Miasto: małopolska
Posty: 4 696
Domyślnie

Moja mama nienawidziła wszystkiego co wiązało się z czytaniem ale mam całą kolekcję książek/otrzymywałam w szkole jako nagrody/.Sporo też kupiłam w "lepszych "czasach.Podstawową literaturę dziecięcą mam i sporo lektur.Ale dziś trochę za drogie,może jak dzieci pokończą szkoły to zamiast na podręczniki będzie na jakąś ciekawą książkę.
__________________
"nie jestem absolutnie gruba, tylko moja bogata osobowość nie mieści się w mniejszym rozmiarze"

http://mojezacisze-kundzia57.blogspot.com/
Odpowiedź z Cytowaniem
  #12  
Nieprzeczytane 02-05-2007, 18:34
jolita's Avatar
jolita jolita jest offline
odeszła...
 
Zarejestrowany: Nov 2006
Miasto: sopot
Posty: 27 028
Domyślnie

Name:  gif czytajacy.gif
Views: 64
Size:  28.0 KBJa z chwilą wprowadzenia się mojej M. z konieczności zrobienia miejsca spakowałam 6 worków książek i sąsiad wywiózł je do osiedlowej biblioteki. Tam jest taki zwyczaj, że ksiązki z takiego źródła leżą na osobnej półce i kto chce ten je sobie zabiera. Doskonały pomysł!
__________________

obrazki oraz większość tekstów w moich post-ach pochodzi z ogólnodostępnych w net-cie.
Odpowiedź z Cytowaniem
  #13  
Nieprzeczytane 02-05-2007, 18:51
Dzidka's Avatar
Dzidka Dzidka jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Jan 2007
Miasto: Warszawa
Posty: 2 317
Domyślnie

Skoro nasza Moderatorka pozwoliła wytykać błędy to mnie np. razi nagminnie popełniany błąd NA PEWNO.Moja nauczycielka zawsze wpajała nam /głąbom/,
że na pewno pisze się naprawdę rozdzielnie.Zapamiętałam to na całe życie i tego także nauczyłam swoje dziecko.Podobno byłam również niezłą nauczycielką języka polskiego.
Odpowiedź z Cytowaniem
  #14  
Nieprzeczytane 02-05-2007, 19:08
hannabarbara's Avatar
hannabarbara hannabarbara jest offline
Stały bywalec
Moderator
 
Zarejestrowany: Mar 2007
Miasto: Olsztyn
Posty: 19 421
Domyślnie

Myślę,że nasz język jest bardzo trudny i tylko osobom w tym kierunku kształconym udaje się unikać błędów, w mowie i w piśmie.W moim mieście występuje taki nowotwór językowy, którym posługują się prawie wszyscy.Mianowicie, wkoło mówią i piszą: "bluzka na krótki rękaw"," koszula na długi rękaw". Na mnie działa on jak płachta na byka. Młode sprzedawczynie poprawiam "z krótkim rękawem "- panienko! Patrzą na mnie jak na nienormalną.Ciekawa jestem, czy bład ten rozpanoszył się tylko w Olsztynie? Może jest już powszechny w całym kraju.?
Odpowiedź z Cytowaniem
  #15  
Nieprzeczytane 02-05-2007, 19:09
Basia.'s Avatar
Basia. Basia. jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Jun 2006
Miasto: Polska
Posty: 13 157
Uśmiech

Dzidko, na pewno byłaś doskonałą nauczycielką polskiego.
Odpowiedź z Cytowaniem
  #16  
Nieprzeczytane 02-05-2007, 19:14
hannabarbara's Avatar
hannabarbara hannabarbara jest offline
Stały bywalec
Moderator
 
Zarejestrowany: Mar 2007
Miasto: Olsztyn
Posty: 19 421
Domyślnie

PS Mnie tak wbili w głowę "przede wszystkim" Musiałam 100 razy pisać tuszem i pismem technicznym. Szkoda, że przy pisaniu postów nie ma funkcji z Worda. Czerwony wężyk - błąd ortograficzny, zielony - gramatyka szwankuje.
Odpowiedź z Cytowaniem
  #17  
Nieprzeczytane 02-05-2007, 19:16
jolita's Avatar
jolita jolita jest offline
odeszła...
 
Zarejestrowany: Nov 2006
Miasto: sopot
Posty: 27 028
Domyślnie Re Dzidce

Zdzisiu - nie chciałabym dyskutować o błędach popełnianych w pisowni, bo też nie jesteśmy w tej materii "orłami", ale chodzi mi o kaleczenie języka przez osoby występujące publicznie, legitymujące się wykształceniem za co wymagają odpowiednich stanowisk i zapłaty. Cóż my "staruszki" - wystarczy, że myślimy poprawnie, a tam ... ni to, ni sio....Name:  blog - oczko.gif
Views: 63
Size:  1.9 KB
__________________

obrazki oraz większość tekstów w moich post-ach pochodzi z ogólnodostępnych w net-cie.
Odpowiedź z Cytowaniem
  #18  
Nieprzeczytane 02-05-2007, 19:37
Malgorzata 50 Malgorzata 50 jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Apr 2007
Miasto: Warszawa
Posty: 9 624
Domyślnie

bluzki "na krotki rekaw" -pierwsze slysze ,kocham tez" na sklepie" " kilo pomarancz " i "na ile te jablka" mozna tak bez konca -ale przede wszystkim naprawde dziekuje i na pewno juz wreszcie zapamietam jak to sie pisze bo ciagle mi sie myli chociam stara.
__________________
Bo jesli kochac to nie indywidualnie
Odpowiedź z Cytowaniem
  #19  
Nieprzeczytane 02-05-2007, 20:29
hannabarbara's Avatar
hannabarbara hannabarbara jest offline
Stały bywalec
Moderator
 
Zarejestrowany: Mar 2007
Miasto: Olsztyn
Posty: 19 421
Domyślnie

Kochane Polonistki! Mam taki problem. Gdy kupuję brokuły proszę:" O brokuły! - poproszę o jedną różyczkę". Wszystko dlatego, że nie wiem jak brzmi pojedyncza nazwa tego warzywa.Może jej wcale nie ma, jak w przypadku nożyczek?
Odpowiedź z Cytowaniem
  #20  
Nieprzeczytane 02-05-2007, 21:42
Lila's Avatar
Lila Lila jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Feb 2007
Miasto: Polska
Posty: 57 013
Domyślnie

jest tu ponoć moja pani słowikowa.Całuski...
Odpowiedź z Cytowaniem
Odpowiedz

 



Narzędzia wątku Przeszukaj ten wątek
Przeszukaj ten wątek:

Zaawansowane wyszukiwanie

Zasady pisania postów
Nie Możesz: tworzenie nowych wątków
Nie Możesz: odpowiadanie na posty
Nie Możesz: wysłanie załączników
Nie Możesz: edytowanie swoich postów

vB code jest Wł.
UśmieszkiWł.
kod [IMG] jest Wł.
kod HTML jest Wył.
Skocz do forum


Czasy w strefie GMT +2. Teraz jest 11:56.

 
Powered by: vBulletin Version 3.5.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.