menu

senior.pl - aktywni w każdym wieku

Wróć   Klub Senior Cafe > Styl życia > Kuchnia, kulinaria
Zarejestruj się FAQ / Pomoc Szukaj Dzisiejsze Posty Oznacz Fora Jako Przeczytane

Odpowiedz
Narzędzia wątku Przeszukaj ten wątek
  #21  
Nieprzeczytane 19-04-2011, 21:52
Pamira's Avatar
Pamira Pamira jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Mar 2010
Miasto: wielkopolska
Posty: 20 012
Domyślnie

Moja mama mówiła: chcieć, to móc. No więc kupić kawałek ziemi, samemu wybudować chatkę, a w niej duży piec z fajerkami. Sklecić obórkę,wstawić do niej krówkę, albo kózkę. Dostawić chlewik wpuścić świnkę, do tego jakiś kurniczek. Teraz zakasać rękawy i wiśta wio. Wszystko i na temat. Tylko czy o to chodzi ? Powspominać możemy ,ale czy chcemy wrócić .....?
Odpowiedź z Cytowaniem
  #22  
Nieprzeczytane 20-04-2011, 05:02
senioritka's Avatar
senioritka senioritka jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Jun 2007
Miasto: zachodniopomorskie
Posty: 1 758
Domyślnie

Darku, czy znalazłeś już przepis na dobry rosół i inne dobre
jedzenie? No to do dzieła!
Odpowiedź z Cytowaniem
  #23  
Nieprzeczytane 21-04-2011, 11:20
Bianka's Avatar
Bianka Bianka jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Apr 2007
Miasto: Warszawa
Posty: 6 197
Domyślnie

Całe życie gotuję wg starych przepisów jeszcze mojej Babci i wychodzą całkiem dobre potrawy, choć często nie mam dostępu do tak świeżych produktów, jak kiedyś Ona. Nie wyrabiam tylko wędlin, bo nie próbowałam w obawie o ewentualne zatrucie...
Umiem też zrobić kilka całkiem porządnych nalewek )
Podobnie jak ja, gotuje moja córka. Nie robi rosołu z kostką, tylko tradycyjnie, do potraw dodaje przyprawy, w jej domu nie jada się hamburgerów i innych paskudztw.
Zatem tradycja nie ginie w narodzie. Różnica polega tylko na rozszerzeniu tradycyjnej kuchni polskiej o potrawy innych krajów (szczególnie lubimy różne włoskie frykasy) i na używaniu mniejszej ilości tłuszczu.
__________________
Niespełnienie marzeń bywa czasem łutem szczęścia
Odpowiedź z Cytowaniem
  #24  
Nieprzeczytane 27-04-2011, 15:22
Darek82 Darek82 jest offline
Początkujący
 
Zarejestrowany: Oct 2010
Posty: 22
Domyślnie

Cytat:
Napisał Bianka
Całe życie gotuję wg starych przepisów jeszcze mojej Babci i wychodzą całkiem dobre potrawy, choć często nie mam dostępu do tak świeżych produktów, jak kiedyś Ona. Nie wyrabiam tylko wędlin, bo nie próbowałam w obawie o ewentualne zatrucie...

Czyli jednak - wbrew temu co tutaj usłyszałem - można jeszcze gotować dobrze i zdrowo.

Bianka, jeżeli masz tylko możliwość uwędzenia szynki, to nawet się nie zastanawiaj. Przyznam że nie słyszałem o zatruciu taką szynką, chociaż proces produkcji może niektórych przerażać - no bo takie mięso moczy się 2 tygodnie w lace, ale powiem Ci, że jeszcze nie zdarzyło się aby się zepsuło - mięso w lace można trzymać dużo dłużej niż takie samo mięso luzem, oczywiście przy zachowaniu niskiej temperatury. Później do wędzarnika i szynka jak bajka! Jeżeli chodzi o aspekty zdrowotne takiej szynki, to niestety jest to nadal wieprzowina czyli używać z umiarem.


Cytat:
Napisał Bianka
Podobnie jak ja, gotuje moja córka. Nie robi rosołu z kostką, tylko tradycyjnie, do potraw dodaje przyprawy, w jej domu nie jada się hamburgerów i innych paskudztw.

Tak samo rosół gotuje się u mnie. Ale akurat o hamburgerze złego powiedzieć nie dam. Oczywiście mam tutaj na myśli zdrowego hamburgera z wołowiny (bo z niczego innego hamburgera się nie zrobi), a nie hamburgera z masy tłuszczowej który kupuje się w sklepie. Ale dalej - taki domowy hamburger to samo zdrowie, z wyjątkiem pszennej bułki która jest drugim elementem - zaraz po majonezie - który nie jest zdrowy w takim hamburgerze. Ale bez bułki pszennej i majonezu hamburgera wyobrazić sobie nie sposób. Oczywiście nie jako danie na co dzień, ale od święta jak najbardziej zjeść można. Byle by był domowy i zrobiony z wołowiny.

Cytat:
Napisał Bianka
Zatem tradycja nie ginie w narodzie. Różnica polega tylko na rozszerzeniu tradycyjnej kuchni polskiej o potrawy innych krajów (szczególnie lubimy różne włoskie frykasy) i na używaniu mniejszej ilości tłuszczu.

I o to właśnie chodzi. Trzeba wiedzieć co i jak ugotować, a nie narzekać że lepiej wszystko z proszku zrobić, bo przecież wszyscy tak robią.

Tak się rozpisałem, ale jeszcze będę miał do Ciebie prośbę, jeżeli pozwolisz. Bo domyślam się, że skoro lubisz dobrą kuchnię, to znasz pewnie strony z przepisami, które warto wypróbować? Nie takie, gdzie sos bolognese do makaronu robi się z torebki, tylko takie gdzie sos bolognese ma smak.
__________________
Odzyskiwanie podatku z zagranicy: Zwrot podatku Anglia
Czym jest hirudoterapia i jakie zalety leczenia posiada
Odpowiedź z Cytowaniem
  #25  
Nieprzeczytane 28-04-2011, 11:41
Bianka's Avatar
Bianka Bianka jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Apr 2007
Miasto: Warszawa
Posty: 6 197
Domyślnie

Darku, niewiele mam czasu na buszowanie po stronach kulinarnych (innych zresztą też), ale jedną z nich lubię i z przyjemnością Ci polecam:

http://www.cincin.cc/

To fajne forum, bardzo aktywne, na którym ludzie dzielą się swoimi przepisami i nie tylko. Mam nadzieję, że i Tobie się spodoba.
Dziękuję za przepis na szynkę
Pozdrawiam
__________________
Niespełnienie marzeń bywa czasem łutem szczęścia
Odpowiedź z Cytowaniem
  #26  
Nieprzeczytane 03-05-2011, 21:14
Darek82 Darek82 jest offline
Początkujący
 
Zarejestrowany: Oct 2010
Posty: 22
Domyślnie

Forum odwiedziłem, zobaczyłem i to jest dokładnie to czego szukam. Dziękuję Ci, że poświęciłaś swój czas i skierowałaś mnie na takie fajne forum.
__________________
Odzyskiwanie podatku z zagranicy: Zwrot podatku Anglia
Czym jest hirudoterapia i jakie zalety leczenia posiada
Odpowiedź z Cytowaniem
  #27  
Nieprzeczytane 03-05-2011, 21:37
Kolczuga's Avatar
Kolczuga Kolczuga jest offline
Użytkownik zabanowany
 
Zarejestrowany: Jun 2010
Miasto: Wisconsin
Posty: 1 321
Domyślnie

Cytat:
Napisał coffifi
mamy świadomość że te smaki i zapachy z dawnych lat juz nie wrócą...bo wszystko jest inne...




Moje dzieci duzo dluzej sa na emigracji,niz byly w Kraju,objechaly pol swiata,znaja rozne kuchnie,a cigle wspominaja najlepsza na swiecie rybe ze smazalni w malym zapyzialym miasteczku /moze wsi koscielo gminnej/na Kaszubach.
Odpowiedź z Cytowaniem
Odpowiedz

 



Podobne wątki
Wątek Autor wątku Senior Cafe Odpowiedzi Ostatni Post / Autor
Nasi Idole (filmowi) destiny Film, teatr 262 24-09-2022 06:17
BEZSTRESOWE WYCHOWANIE - babcie i dziadkowie, co o tym sądzicie? Lila Jestem babcią, jestem dziadkiem 55 10-01-2020 09:52
Nasze babcie i dziadkowie Nika Rodzina bliższa i dalsza 79 02-10-2018 15:20
AFGANISTAN - czy nasi żołnierze powinni być ukarani ??? Lila Polityka - wątki archiwalne 152 19-02-2009 14:29
Nasi wspaniali mezczyzni Pani Slowikowa Miłość, przyjaźń, związki, samotność 186 21-07-2008 13:09

Narzędzia wątku Przeszukaj ten wątek
Przeszukaj ten wątek:

Zaawansowane wyszukiwanie

Zasady pisania postów
Nie Możesz: tworzenie nowych wątków
Nie Możesz: odpowiadanie na posty
Nie Możesz: wysłanie załączników
Nie Możesz: edytowanie swoich postów

vB code jest Wł.
UśmieszkiWł.
kod [IMG] jest Wł.
kod HTML jest Wył.
Skocz do forum


Czasy w strefie GMT +2. Teraz jest 15:27.

 
Powered by: vBulletin Version 3.5.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.