menu

senior.pl - aktywni w każdym wieku

Wróć   Klub Senior Cafe > Generacja 50Plus > Humor, zabawa > Humor, zabawa - wątki archiwalne
Zarejestruj się FAQ / Pomoc Szukaj Dzisiejsze Posty Oznacz Fora Jako Przeczytane

Humor, zabawa - wątki archiwalne Humor, zabawa - wątki archiwalne (ostatni post starszy niż 60 dni oraz poprzednie części aktualnie aktywnych wątków)

 
Narzędzia wątku Przeszukaj ten wątek
  #1  
Nieprzeczytane 12-09-2009, 10:29
Nika's Avatar
Nika Nika jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Jan 2007
Miasto: Małopolska,Kraków
Posty: 36 760
Domyślnie Babskie pogaduchy część.XVIII


Kontynuacja pogaduszek na temat kulinarny dnia -groch i fasola na naszych stołach.groch żółty na zupę.jpg-z takiego łuskanego żółtego grochu-obowiązkowa zupa,przecierana z dużą ilością tymianku i majeranku, z dodatkiem grzanek-w sezonie zimowym bardzo pożądana.
  #2  
Nieprzeczytane 12-09-2009, 10:31
Nika's Avatar
Nika Nika jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Jan 2007
Miasto: Małopolska,Kraków
Posty: 36 760
Domyślnie

Lubię tęż grochówkę z białej fasolki-perłowej-tej nie przecieram.Najlepsza na kiełbasie lub żeberkach,toteż rzadko gotuję ze względu na wysoką kaloryczność.
  #3  
Nieprzeczytane 12-09-2009, 10:32
Nika's Avatar
Nika Nika jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Jan 2007
Miasto: Małopolska,Kraków
Posty: 36 760
Domyślnie

Zielony groszek to niezbędny dodatek do rozmaitych sałatek ,które chyba wszyscy lubią.
Ukochane danie z babcinej kuchni-groch z kapustą-ostatnimi laty głównie na Wigilię.
  #4  
Nieprzeczytane 12-09-2009, 10:45
Baśka13's Avatar
Baśka13 Baśka13 jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Jan 2009
Miasto: Dolny Śląsk
Posty: 4 417
Domyślnie

Nika,proszę o przepis na groch z kapustą.Nigdy tego nie jadłam,a od b.dawna mam na tę potrawę chrapkę!
__________________
"Osiąga się triumf przez zwalczanie trudności"(W.Hugo)


  #5  
Nieprzeczytane 12-09-2009, 10:54
saba15's Avatar
saba15 saba15 jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Mar 2009
Miasto: Kraków
Posty: 2 125
Domyślnie

jeszcze na moment zaglądam bo Nika szybciutko otworzyła 18-tkę (jaki ładny numerek? )

Wyobrażam sobie jak będzie strzelało po tych wszystkich smakowitych grochówkach i innych fasolowych specjałach!
A ja nabrałam ochoty i w poniedziałek zrobię zupkę jaśkową ,która uwielbiał mój tatus
__________________


Nie płacz ,że coś się skończyło,
tylko uśmiechaj się,że ci się to przytrafiło!!!
  #6  
Nieprzeczytane 12-09-2009, 11:01
jolita's Avatar
jolita jolita jest offline
odeszła...
 
Zarejestrowany: Nov 2006
Miasto: sopot
Posty: 27 028
Domyślnie Ależ zaskoczyłyście mnie!

.......................pu_i_wp_pl.gif ..........OTWARCIE.GIF
__________________

obrazki oraz większość tekstów w moich post-ach pochodzi z ogólnodostępnych w net-cie.
  #7  
Nieprzeczytane 12-09-2009, 11:08
mimoza's Avatar
mimoza mimoza jest offline
Stały bywalec
Moderator
 
Zarejestrowany: May 2008
Miasto: Wałbrzych 58-300
Posty: 47 118
Domyślnie

Sabciu - odpowiadam na Twoje pytanie dot. szparagów.
Świetne są zapiekane z szynką.
Przepis - prościutki jak drut

szparagi (zielone, zółte do wyboru, do koloru) płuczemy. obieramy, usuwamy twarde części.
W gotującej wodzie z dodatkiem soli i odrobiny cukru blanszujemu + - 5 min.
wyciągamy z wody i osuszamy na papier. ręczniku.
Naczynie do zapiekania smarujemy oliwą (olejem) jak kto woli
płaty szynki, najlepiej wędzonej na zimno, typu np. szwardzwaldzka, ale może np. być konserwowa kładziemy na deskę, na nią (szynkę) kilka szt. szparagów, zawijamy.
Układamy w naczyniu do zapiekania. Pieczemy w piekarniku 180 stop. 10 - 15 min. wyciągamy, posypujemy startym ostrym serem żółtym i na 2-3 min. wkładamy do piekarnika ponownie. Gotowe, smacznego.
Tak samo można zrobić fasolkę szparagową, tylko przedtem gotować ją ok. 10 minut. - Cz
  #8  
Nieprzeczytane 12-09-2009, 11:36
saba15's Avatar
saba15 saba15 jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Mar 2009
Miasto: Kraków
Posty: 2 125
Domyślnie

Czesiu bardzo dziekuje za przepis, wypróbuje napewno

a narazie znikam ,
bo dostalam sygnał ,że transport czeka.
a przed chwilą była tu taka ściana deszczu ,że myślałam ,że to "oberwanie chmury", na szczęście krótkotrwałe
__________________


Nie płacz ,że coś się skończyło,
tylko uśmiechaj się,że ci się to przytrafiło!!!
  #9  
Nieprzeczytane 12-09-2009, 11:46
Nika's Avatar
Nika Nika jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Jan 2007
Miasto: Małopolska,Kraków
Posty: 36 760
Domyślnie Basiu!

Oto przepis na kapustę z grochem-bardzo prosty.Kapustę kiszonką kroję i gotuję/jak na zasmażaną do obiadu/, fasolkę białą perłową namaczam na noc,gotuję osobno.Potem mieszam oba składniki, dodaję kminek, liśc laurowy, angielskie ziele, żkę oleju i gotuję razem chwilę,zagęszczam odrobiną mąki z wodą.Można dodać wcześniej ugotowane 2-3 grzybki suszone/to na Wigilię/.Jemy ja też w święta,bo bardzo lubimy.
  #10  
Nieprzeczytane 12-09-2009, 11:49
Nika's Avatar
Nika Nika jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Jan 2007
Miasto: Małopolska,Kraków
Posty: 36 760
Domyślnie

W rodzinie męża zamiast fasoli perłowej dodają do kapusty żółty łuskany groch w połówkach.Zależy od regionu, to jedna z bardziej popularnych postnych potraw wigilijnych...ale robię ją czasem na obiad zimowy.Wtedy kapustę gotuję na żeberku/wcześniej podsmażonym/.Kaloryczne i ciężkostrawne,ale przepyszne.
  #11  
Nieprzeczytane 12-09-2009, 12:36
~gość: hanka57's Avatar
~gość: hanka57
 
Posty: n/a
Domyślnie

Dzien dobry Mile!
Przywitalam sie z Wami dzisiaj jeszcze w poprzedniej, XVII czesci Pogaduszek. Oto, co napisalam o groszku i o szparagach:

Ja za groszek zielony dam sie pokrajac na kawalki! Uwielbiam! Surowy!
Nauczylam (niestety, sobie na pochybel) cala moja rodzine jesc groszek surowy, lacznie ze skorka (oczywiscie przedtem obrana).
A szparagi ja przyrzadzam je na goraco:
Obrac cieniutko od glowki, koncowke odciac (bardzo mlodych szparagow sie nie obiera, tylko koncowki odcina ok. 1 cm), ulozyc w garnku, mozna zwiazac, ja nie wiaze. Zalac zimna woda, dodac sol i cukier, gotowac okolo 15 minut. Ostroznie wyjac lyzka cedzakowa na podluzny polmisek, polac maslem roztopionym z bulka tarta. Do tego biale wino wytrawne. PYCHOTA!

Bardzo dziekuje jeszcze raz za cudowny wieczor spedzony z Wami w Lesniczowce. Bylo naprawde uroczo.
Milej i slonecznej soboty Wam zycze!
  #12  
Nieprzeczytane 12-09-2009, 13:33
Nika's Avatar
Nika Nika jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Jan 2007
Miasto: Małopolska,Kraków
Posty: 36 760
Domyślnie

Witamy Hanusię ze szparagowym przepisem.Przyznam szczerze,że choć jestem otwarta na nowości kulinarne,nigdy nie próbowałam, jak smakują szparagi.Nie mam odwagi spróbować..a jak zepsuję?wolałabym najpierw zjeść poza domem i sprawdzić,czy mi posmakują.
A fasolkę po bretońsku robicie?
  #13  
Nieprzeczytane 12-09-2009, 13:34
smerfeta's Avatar
smerfeta smerfeta jest offline
Zagląda prawie codziennie
 
Zarejestrowany: Nov 2007
Miasto: dollny śląsk
Posty: 392
Domyślnie Groch z kapustą

Moja teściowa zagęszcza tę potrawę odrobiną gotowanych ziemniaków(z dnia poprzedniego,tłuczonych),dodaje też podsmażony wędzony boczek lub dobrą kiełbaskę.Pychota.
__________________
Życie jest smerfne !
  #14  
Nieprzeczytane 12-09-2009, 13:35
Nika's Avatar
Nika Nika jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Jan 2007
Miasto: Małopolska,Kraków
Posty: 36 760
Domyślnie

Sabcia wybywa w teren,my też po obiedzie ruszamy za Kraków,chciałabym odwiedzić grób dziadków i wioskę, w której spędziłam tyle uroczych wakacji.
  #15  
Nieprzeczytane 12-09-2009, 13:41
~gość: hanka57's Avatar
~gość: hanka57
 
Posty: n/a
Domyślnie

Niko, szparagi nie moga sie nie udac. Ale: sa dwa rodzaje szparagow. Biale i zielone. Mimo, ze zielone sa delikatniejsze, ja wole te biale. I kupujac biale szparagi, trzeba zwrocic uwage, zeby nie byly przejrzale. Czyli czubki musza byc jak najjasniejsze. Jesli sa zolte, lub fioletowe, to znaczy ze sa "stare" i moga byc bardzo "drewniane" (lykowate).
A fasolke po bretonsku, jasne ze robie. Tylko, nie dodaje kartofli do zageszczenia. Po prostu niczym nie zageszczam. Ja robie bretonke z przesmazona kielbasa z cebula i dodaje przecier pomidorowy albo pomidory z puszki. Niektorzy dodaja ketchup. A jak Wy robicie?
  #16  
Nieprzeczytane 12-09-2009, 18:21
jakempa's Avatar
jakempa jakempa jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Jan 2008
Miasto: Wrocław
Posty: 10 302
Domyślnie

Witam jesteśmy wszystkie fajne 18-tki, miłe to, być wśród
pełnoletniej młodzieży, i będziemy takie aż do 500 postu.

Fasolkę bardzo lubię, po bretońsku, do sałatki, zupkę, a grochowka zawsze byla ulubioną zupą moich panów.
__________________
]


  #17  
Nieprzeczytane 12-09-2009, 18:49
krynia's Avatar
krynia krynia jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Mar 2008
Posty: 11 771
Domyślnie

Kochany Babińcu zapraszam do wątku - okiem obiektywu.
__________________
Choć to życia popołudnie, może być cudnie

  #18  
Nieprzeczytane 12-09-2009, 19:50
Nika's Avatar
Nika Nika jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Jan 2007
Miasto: Małopolska,Kraków
Posty: 36 760
Domyślnie Jestem!

Wróciliśmy przed chwilą z wycieczki, o której wcześniej pisałam.Jutro więcej na ten temat,bo jestem zmęczona.Lekka kolacyjka,kąpiel i telewizornia.Życzę miłego wieczoru.
Kryniu, byłam na Twoim wątku, bardzo ciekawy!jesienne kwiaty.jpg
  #19  
Nieprzeczytane 12-09-2009, 20:30
inka-ni's Avatar
inka-ni inka-ni jest offline
Odeszła...
 
Zarejestrowany: Feb 2007
Miasto: kraków
Posty: 13 448
Domyślnie

Witam w nowym wątku,poczytalm pysznosci grochowe,ale ja nie mogę,jednak szparagi z bulką i maselkiem nawet daję też ziemniaczki bardzo lubię.Ja szparagi obojętne jakie zalewam gotującą wodą.śzybciej się ugotują.Również robię zupę kroję szparagi tak na 1,5cm, dodaję knora i przecieram ze dwa pomidory,dodaję pokrojną nac pietruszki i koperku,,zalewam smietaną,ja nie zasmażam zup,ani kapust.Tak się teraz nauczylam siostra tez tak lubi.Do zupy mozna dodac platki,lub lane kluski jak ktos chce gęstą zupę.
__________________
  #20  
Nieprzeczytane 12-09-2009, 21:32
enia60's Avatar
enia60 enia60 jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Aug 2007
Miasto: małopolska
Posty: 19 448
Domyślnie



po specjałach grochowo-kapuścianych koniecznie herbatka na trawienie i spokojną noc
lubię i groch i kapustę ze względu na ogromne walory odżywcze i nie tylko
jutro święto kapusty w Charsznicy woj.Małopolskie prawdziwe zagłębie kapuściane w Polsce
 

 



Podobne wątki
Wątek Autor wątku Senior Cafe Odpowiedzi Ostatni Post / Autor
Babskie pogaduchy część XVI Nika Humor, zabawa - wątki archiwalne 504 01-09-2009 20:13
Babskie pogaduchy część XII Nika Humor, zabawa - wątki archiwalne 499 29-06-2009 07:52
Babskie pogaduchy cz.IX Nika Humor, zabawa - wątki archiwalne 521 23-05-2009 18:01
Babskie pogaduchy część VII Nika Humor, zabawa - wątki archiwalne 503 23-04-2009 07:29
Babskie pogaduchy cz.II Nika Humor, zabawa - wątki archiwalne 508 13-02-2009 13:56

Narzędzia wątku Przeszukaj ten wątek
Przeszukaj ten wątek:

Zaawansowane wyszukiwanie

Zasady pisania postów
Nie Możesz: tworzenie nowych wątków
Nie Możesz: odpowiadanie na posty
Nie Możesz: wysłanie załączników
Nie Możesz: edytowanie swoich postów

vB code jest Wł.
UśmieszkiWł.
kod [IMG] jest Wł.
kod HTML jest Wył.
Skocz do forum


Czasy w strefie GMT +2. Teraz jest 19:26.

 
Powered by: vBulletin Version 3.5.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.