menu

senior.pl - aktywni w każdym wieku

Wróć   Klub Senior Cafe > Generacja 50Plus > Ogólny
Zarejestruj się FAQ / Pomoc Szukaj Dzisiejsze Posty Oznacz Fora Jako Przeczytane

Ogólny Komentarze do artykułów z działu www.zycie.senior.pl.

Odpowiedz
Narzędzia wątku Przeszukaj ten wątek
  #41  
Nieprzeczytane 14-11-2008, 10:25
senior A.P. senior A.P. jest offline
Użytownik moderowany
 
Zarejestrowany: Dec 2007
Posty: 8 957
Domyślnie

Niesamowite ! Malgoska odmlodzila sie i "rapem spiewa" !!!
Tadeusz zas wyksztalcil sie na "profesora" a "ostatek" zaczyna wiele rozumiec .
Tego jescze na tym forum nie bylo.
Odpowiedź z Cytowaniem
  #42  
Nieprzeczytane 14-11-2008, 11:08
siekierka siekierka jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Aug 2007
Miasto: Warszawa
Posty: 2 494
Domyślnie

Niedostowanie klawiatur do języka POLSKIEGO usprawiedliwia odstępstwa tekstu pisanego od wyrażanej nim myśli. Darowałbym również literówki popełnione na skutek pośpiechu.
Najbardziej jednak mnie drażni, gdy np. klient idzie do banku i "WYPŁACA" pieniądze. Przecież wypłaty dokonuje kasjer a klient nie wypłaca tylko "podejmuje" pieniądze z własnego konta.
Mając w ręku pieniądze, tenże klient idzie do sklepu, gdzie zamierza "KUPYWAĆ". A ja zawsze byłem uczony, że do sklepu chodzi się "kupować".
Drażni mnie również, gdy chce on np. kupić "półtorej kila" mąki czy cukru.
Tego rodzaju niechlujstwa językowe słyszy się w reklamach (i nie tylko) w wykonaniu aktorów (np.Kondrat - możesz wpłacać i wypłacać ile chcesz), biorących za swoje występy krociowe wypłaty.
W moim odczuciu aktor, to człowiek którego narzędziem pracy jest język i kaleczenie go jest w jego wykonaniu błędem w sztuce. Aktor został przez swoją uczelnię upoważniony do popularyzacji języka. Niechlujstwo w jego wykonaniu utwierdza słuchaczy w mniemaniu poprawności użycia przez niego słów. Tego rodzaju błędy w wykonaniu profesjonalistów powinny być karane wysokimi karami, do pozbawienia prawa wykonywania zawodu włącznie.
Odpowiedź z Cytowaniem
  #43  
Nieprzeczytane 14-11-2008, 11:51
hannabarbara's Avatar
hannabarbara hannabarbara jest offline
Stały bywalec
Moderator
 
Zarejestrowany: Mar 2007
Miasto: Olsztyn
Posty: 19 421
Domyślnie

Cytat:
Napisał senior A.P.
Niesamowite ! Malgoska odmlodzila sie i "rapem spiewa" !!!
Tadeusz zas wyksztalcil sie na "profesora" a "ostatek" zaczyna wiele rozumiec .
Tego jescze na tym forum nie bylo.
Co w tym dziwnego?
Małgosia zawsze była młoda i długo będzie młoda, bo jest młoda duchem.
Ostatek zawsze była mądra i myśląca i co ważnejsze mówiła wtedy, gdy miała coś interesującego do powiedzenia.
Tadeusz ma wykształcenie techniczne, ale nigdy się ze swoją wiedzą nie narzuca.
Nie rozumiem absolutnie czemu miałby służyć sarkazm zawarty w cytowanym poście.
Odpowiedź z Cytowaniem
  #44  
Nieprzeczytane 14-11-2008, 12:48
hannabarbara's Avatar
hannabarbara hannabarbara jest offline
Stały bywalec
Moderator
 
Zarejestrowany: Mar 2007
Miasto: Olsztyn
Posty: 19 421
Domyślnie

Internet zmusza nas do pisania! Rzeczywiście szczera prawda. Ponad godzinę temu przeczytałam post Siekierki o poprawności wyrażenia "Wypłacam pieniądze", w stosunku do osoby, która te pieniądze odbiera.
Sprzątałam, zmywałam i cały czas to wszystko kazało mi myśleć i rozważać. I doszłam do takiej konkluzji. Wpłata i Wypłata są nazwami transakcji bankowych. I dlatego mnie się wydaje, że obie strony biorące udział w takiej czynności operacyjnej , mogą wypłacać. Traktując nazwę transakcji jako skrót myślowy.
Odpowiedź z Cytowaniem
  #45  
Nieprzeczytane 14-11-2008, 13:33
senior A.P. senior A.P. jest offline
Użytownik moderowany
 
Zarejestrowany: Dec 2007
Posty: 8 957
Domyślnie

Przeciez bankowa prawda brzmi:
"Chetnie przyjmujemy pieniadze do depozytu pieniadze,z zalem je wyplacamy !"
To pierwsza zasada lichwy rodem z ....... .
Pani Hanno ja tu sie nie dopatruje zadnego sarkazmu ale prawde obiektywna.
Odpowiedź z Cytowaniem
  #46  
Nieprzeczytane 14-11-2008, 15:42
Alsko's Avatar
Alsko Alsko jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Jul 2007
Miasto: Warszawa
Posty: 34 899
Domyślnie

Cytat:
Napisał siekierka
Niedostowanie klawiatur do języka POLSKIEGO usprawiedliwia odstępstwa tekstu pisanego od wyrażanej nim myśli. Darowałbym również literówki popełnione na skutek pośpiechu.
Najbardziej jednak mnie drażni, gdy np. klient idzie do banku i "WYPŁACA" pieniądze. Przecież wypłaty dokonuje kasjer a klient nie wypłaca tylko "podejmuje" pieniądze z własnego konta.
Mając w ręku pieniądze, tenże klient idzie do sklepu, gdzie zamierza "KUPYWAĆ". A ja zawsze byłem uczony, że do sklepu chodzi się "kupować".
Drażni mnie również, gdy chce on np. kupić "półtorej kila" mąki czy cukru.
Tego rodzaju niechlujstwa językowe słyszy się w reklamach (i nie tylko) w wykonaniu aktorów (np.Kondrat - możesz wpłacać i wypłacać ile chcesz), biorących za swoje występy krociowe wypłaty. /..../

Zgadzam się z Tobą. Wiele jest takich słów i zwrotów, które na zasadzie "zasiedzenia" panoszą się w polszczyźnie i wypierają zwroty właściwe.
A gdy mówię głośno, że mnie się to nie podoba - słyszę argument "Język polski jest językiem żywym i ma prawo się zmieniać".
Hmm, niby tak. Tylko czemu zmienia się na gorsze?

Barhanko, skrót myślowy? A po kie licho podejmuję wymieniać na wypłacam?!
Odpowiedź z Cytowaniem
  #47  
Nieprzeczytane 14-11-2008, 16:05
siekierka siekierka jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Aug 2007
Miasto: Warszawa
Posty: 2 494
Domyślnie

Nie mogę przystać na "skrót myślowy" proponowany przez HABA. Wszak WYPŁATĘ dokonuje się z własnych zasobów. Jak idę do banku to mogę WYPŁACIĆ co najwyżej z własnego portfela i WPŁACIĆ do kasy, albo odwrotnie kasa może dokonać WYPŁATY do moich rąk a ja PODJĘTĄ sumę mogę schować do portfela. Gdybym to ja, nie będąc pracownikiem banku chciał dokonać WYPŁATY z kasy bankowej, to byłbym złodziejem. WYPŁACIĆ można tylko już posiadane pieniądze.
Odpowiedź z Cytowaniem
Odpowiedz

 



Narzędzia wątku Przeszukaj ten wątek
Przeszukaj ten wątek:

Zaawansowane wyszukiwanie

Zasady pisania postów
Nie Możesz: tworzenie nowych wątków
Nie Możesz: odpowiadanie na posty
Nie Możesz: wysłanie załączników
Nie Możesz: edytowanie swoich postów

vB code jest Wł.
UśmieszkiWł.
kod [IMG] jest Wył.
kod HTML jest Wył.
Skocz do forum


Czasy w strefie GMT +2. Teraz jest 16:07.

 
Powered by: vBulletin Version 3.5.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.