menu

senior.pl - aktywni w każdym wieku

Wróć   Klub Senior Cafe > Finanse > Zarządzanie finansami
Zarejestruj się FAQ / Pomoc Szukaj Dzisiejsze Posty Oznacz Fora Jako Przeczytane

Odpowiedz
Narzędzia wątku Przeszukaj ten wątek
  #1  
Nieprzeczytane 31-12-2008, 14:05
Ewunia's Avatar
Ewunia Ewunia jest offline
Zagląda prawie codziennie
 
Zarejestrowany: Mar 2006
Posty: 311
Domyślnie Nowy rok - nowe postanowienia z kryzysem w tle, czyli sposoby na oszczędzanie ;)


No właśnie - Nowy Rok to rok kryzysu się zapowiada i jakoś się muszę do tego przygotować. Zaczynam więc wątek o oszczędzaniu - ale bez jakiś wielkich wywodów polityczno-społecznych. Jak sobie radzimy z oszczędzaniem na codzień w naszych domach? Podawajcie jakieś sprawdzone sposoby na:
- zagospodarowanie resztek z lodówki (potrawy typu "przegląd tygodnia", sposoby na odświeżanie pieczywa etc - coś innego niż w obiadkach na sąsiednim wątku, bardziej ogólnie)
- oszczędne używanie różnych rzeczy
- oszczędne zakupy
- sposoby na odkładanie pieniędzy na większe wydatki

i ogólnie wszystko co przychodzi wam do głowy żeby mądrze oszczędzać czyli wydawać mniej nie wyrzekając się wszystkiego co przyjemne Jednym słowem razem bierzmy kryzys za rogi!

Na początek ja. Żarówki mam wymienione na mniej lub bardziej energooszczędne, oprócz łazienki i przedpokoju. Mogę też polecić chemię gospodarczą z Lidla (do sprzątania - proszków jeszcze nie znam - 3 razy tańsza i lepsza od "markowych".
Odpowiedź z Cytowaniem
  #2  
Nieprzeczytane 21-01-2009, 23:01
Ewunia's Avatar
Ewunia Ewunia jest offline
Zagląda prawie codziennie
 
Zarejestrowany: Mar 2006
Posty: 311
Domyślnie

nikt się nie odzywa...
to jeszcze powiem, że staram się nie marnować pieczywa. Czerstwe przerabiam na tosty francuskie (takie w jajku obtoczone) suche na bułke tartą albo namaczam i na knedle bułczane. Razowiec utarty dobry jest do dodawania do sosów zamiast mąki do zagęszczania - szczególnie te do ciemnych mies ciekawy smak zyskują.
Odpowiedź z Cytowaniem
  #3  
Nieprzeczytane 22-01-2009, 00:12
jakempa's Avatar
jakempa jakempa jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Jan 2008
Miasto: Wrocław
Posty: 10 302
Domyślnie

Amoże jakieś kulinarne przepisy, np, taki,,zostało mi trochę ziemniaków ugotowanych z wczorajszego obiadu, zamiast kopytek czy klusek śląskich zrobiłam cos innego.. ugnitłam te ziemniaki z białym serem, mąką, jajkiem, ponieważ było dość rzadkie to ciasto dodałam wiórka kokosowe/ w lidlu 25 dkg 1,50 zł/do konsystencji takiej jak na kopytka, wyrobilam ciasto i potem formowałam takie wałeczki w rękach, ugotowalam i ciepłe podalam ze śmietaną i cukrem, smakowały bardzo,
Odpowiedź z Cytowaniem
  #4  
Nieprzeczytane 22-01-2009, 00:54
Ewunia's Avatar
Ewunia Ewunia jest offline
Zagląda prawie codziennie
 
Zarejestrowany: Mar 2006
Posty: 311
Domyślnie

ja z takich ugniecionych z białym serem to nadzienie robie do
- pierogów
- naleśników
- pasztecików
- albo krokiety obtaczam w jajku i bułce tartej i smażę
daje dużo cebulki do tego nadzienia i pieprzu, pychotka

a same ziemniaki jak zostaną to na zapiekanki różne przeznaczam albo do zagęszczania zupy nastepnego dnia - jest smaczniejsza niż mąką zagęszczona. Ale ja lubię różne zupy-kremy, więc u mnie często są.

w lecie i na jesieni to odsmażam (nawet takie ugniecione) na chrupiąco i do tego zsiadłe mleczko... rozmarzyłam się
Odpowiedź z Cytowaniem
  #5  
Nieprzeczytane 22-01-2009, 08:47
Nika's Avatar
Nika Nika jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Jan 2007
Miasto: Małopolska,Kraków
Posty: 36 760
Domyślnie

Z czerstwego pieczywa ,które dosuszam w piekarniku,robię bułkę tartą i grzanki na zapas do fasolowej...trzymam w metalowym pudełku.Lubimy chłodek,więc snsownie regulujemy dostawą ciepła z kaloryferów,zawsze mam zwroty.Gaszę światło po moich domownikach,żeby nie świeciło sie w pustych pokojach.Duże zakupy robimy w Makro-są widoczne róznice w cenach.
Odpowiedź z Cytowaniem
  #6  
Nieprzeczytane 22-01-2009, 18:44
granny's Avatar
granny granny jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Dec 2008
Miasto: śląsk
Posty: 1 832
Domyślnie

Nigdy nie należałam do oszczędnych, oszczędzających, nie umiałam tego robic. W kuchni nie oszczędzam, bo przy gospodarstwie jednoosobowym nie mam takich problemów z czymś, co zostaje. Zawsze gotuję z planem w ręku na kilka dni. Rzadko zdarza mi się, abym wyrzuciła pieczywo, ale zdarzało się. Nie wybieram pomiędzy towarem droższym a tańszym. Wiem znawcy mówią, że w ten sposób można zaoszczędzic w miesiącu kilkadziesiąt zł. Dla mnie jednak nie cena decyduje o kupnie żywności, ale dostęp do niej, świeżośc, większy niż gdzie indziej wybór.
Jedyną metodą, którą sobie narzuciłam teraz na emeryturze, a która pozwala mi planowac skutecznie wydatki, to zapisywanie, prowadzenie ewidencji wszystkich wydatków. Czasem dziwimy się, na co ja wydałam te 100 zł, przecież dopiero wczoraj wyjęłam je z bankomatu. Zapisując mamy przegląd tego co wydaliśmy i można np, w przyszłym miesiącu zaplanowac coś naprawdę potrzebnego. Przypuszczam, że niewiele osób tak postępuje, no ale nasze emeryckie portfele nie są bez dna.
Odpowiedź z Cytowaniem
Odpowiedz

 



Podobne wątki
Wątek Autor wątku Senior Cafe Odpowiedzi Ostatni Post / Autor
Sposoby na oszczędzanie - komentarze senior A.P. Ogólny 30 01-03-2022 22:34
Mądre oszczędzanie. wielebny Zarządzanie finansami 80 01-06-2012 16:49
św.Łucja - wróżba na Nowy Rok an_inna Humor, zabawa - wątki archiwalne 468 04-01-2009 15:54
postanowienia noworoczne:) ania44 Dieta 11 05-05-2008 09:05
Noworoczne postanowienia kufa86 Różności - wątki archiwalne 18 20-04-2008 23:15

Narzędzia wątku Przeszukaj ten wątek
Przeszukaj ten wątek:

Zaawansowane wyszukiwanie

Zasady pisania postów
Nie Możesz: tworzenie nowych wątków
Nie Możesz: odpowiadanie na posty
Nie Możesz: wysłanie załączników
Nie Możesz: edytowanie swoich postów

vB code jest Wł.
UśmieszkiWł.
kod [IMG] jest Wł.
kod HTML jest Wył.
Skocz do forum


Czasy w strefie GMT +2. Teraz jest 21:26.

 
Powered by: vBulletin Version 3.5.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.