menu

senior.pl - aktywni w każdym wieku

Wróć   Klub Senior Cafe > Edukacja > Nauka, problemy i pomysły edukacyjne
Zarejestruj się FAQ / Pomoc Szukaj Dzisiejsze Posty Oznacz Fora Jako Przeczytane

Odpowiedz
Narzędzia wątku Przeszukaj ten wątek
  #41  
Nieprzeczytane 25-07-2007, 19:43
Malgorzata 50 Malgorzata 50 jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Apr 2007
Miasto: Warszawa
Posty: 9 624
Pytanie Gdzie ci nauczyciele ??????

Cytat:
Napisał Alsko
A właśnie! Gdzie nauczyciele z tamtych lat?

Chyba wymarli .......A serio w każdej epoce są ludzie i trabanyty -nauczyciele i "pedagodzy" i nie ma co wzdychac do przeszlosci .Mialam świetnych nauczycieli i durniow pokazowych ,pracuje ze swietnymi i z pokazowymi durniami.Jak w każdym zawodzie i w tym są mistrzowie ,rzemieslnicy ,i zwykli partacze ...wiec nie ma sensu c wzdychac za czasami co odeszly i nie wroca .Fakty sa takie ,ze teraz trza miec nielada siłe perswazji ,zeby mlode zachecić do czytania w swiecie,w ktorym mozn odnosic spektakularne sukcesy nie podpierajac się iloscia przyswojonych ,przeczytanych i przetrawionych doglebnie dziel literackich .A jestem o tym przekonana,nie odniesie się sukcesu w tej materii wciskajac mlodzieży ramoty nie mówiace im nic o swiecie w ktorym zyją ,mnie mające nic wspolnego z problemami ktore mają i nie pobudzające ich ani intelektualnie ,ani nie dostarczajace przeżyc estetycznych.
__________________
Bo jesli kochac to nie indywidualnie
Odpowiedź z Cytowaniem
  #42  
Nieprzeczytane 25-07-2007, 20:01
Bianka's Avatar
Bianka Bianka jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Apr 2007
Miasto: Warszawa
Posty: 6 197
Domyślnie W zasadzie zgadzam się z Małgorzatą

Mam jednak jedną wątpliwość. Co w takim przypadku zrobić z literaturą polską z ubiegłych stuleci? Zaniechać jej czytania? W dużej mierze można określić ją jako patriotyczną. Nie zawsze jest już aktualna i nie zawsze fascynująca.
Odpowiedź z Cytowaniem
  #43  
Nieprzeczytane 25-07-2007, 23:46
Malgorzata 50 Malgorzata 50 jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Apr 2007
Miasto: Warszawa
Posty: 9 624
Domyślnie

Basia mowila ,ze mi się coś powieliło - a tu jeden post -jeśli admin czy moderator posprzątal moj balagan -dziękuję i przepraszam.
A wracając do sprawy -Bianko -pewnie mnie zaraz powiesicie -ale ja nie uwazam za konieczne zaczynanie czytania z dziecmi od patriotycznych kawalkow -gimnazjalisci tego nie łykaja -poza tym patriotyzm naszych tradycyjnych lektur hmmm-to czesto nacjonalizm po prostu -a moze by tak zacząc od końca -pokazać patriotyzm młodych bez werbli ,rozdzierania szat i podzwaniania kajdanami -dlaczego polski patriotyzm musi być meczenski i pompatyczny ,a nie radosny i racjonalny.Historia literatury nadaje się dla tych co w ogole cokolwiek ze slowa pisanego rozumieją ,a nie dla tych ,ktorzy meczą ta klasykę zniechęcając się raz na zawsze do sięgania po prostokatny przedmiot z kartkami w środku......
__________________
Bo jesli kochac to nie indywidualnie
Odpowiedź z Cytowaniem
  #44  
Nieprzeczytane 25-07-2007, 23:54
Anielka's Avatar
Anielka Anielka jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Dec 2006
Miasto: pomorskie
Posty: 11 336
Domyślnie

Małgosiu masz napewno rację.Bianko te pozycje z ubiegłych stuleci moga i napewno do nich sięgna ludzie dojrzali,którzy zrzumieja,że taka literatura jest im potrzebna,a nie taki młody człowiek,który rozumie co to patriotyzm,historia pokoleń,ale w krótkim zarysie,w drobnych,krótkich i zrozumiałych utworach.Pozdrawiam.Name:  pozdrawiamgr7.gif
Views: 24
Size:  8.8 KB
Odpowiedź z Cytowaniem
  #45  
Nieprzeczytane 26-07-2007, 06:58
Bianka's Avatar
Bianka Bianka jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Apr 2007
Miasto: Warszawa
Posty: 6 197
Uśmiech Do Małgorzaty i Anielki

Cytat:
Napisał Malgorzata 50
A wracając do sprawy -Bianko -pewnie mnie zaraz powiesicie -ale ja nie uwazam za konieczne zaczynanie czytania z dziecmi od patriotycznych kawalkow -gimnazjalisci tego nie łykaja -poza tym patriotyzm naszych tradycyjnych lektur hmmm-to czesto nacjonalizm po prostu -a moze by tak zacząc od końca -pokazać patriotyzm młodych bez werbli ,rozdzierania szat i podzwaniania kajdanami -dlaczego polski patriotyzm musi być meczenski i pompatyczny ,a nie radosny i racjonalny.Historia literatury nadaje się dla tych co w ogole cokolwiek ze slowa pisanego rozumieją ,a nie dla tych ,ktorzy meczą ta klasykę zniechęcając się raz na zawsze do sięgania po prostokatny przedmiot z kartkami w środku......
Rozmawiamy tylko, bez stosowania przemocy Mam jednak kilka zastrzeżeń co do Twojej wypowiedzi. Jeśli chodzi o nasz "męczeński patriotyzm", to nie jest to do końca tak, bo ludzie, którym przyszło żyć w "ciekawych czasach" nie różnili się od nas niczym, jak sądzę, po prostu okoliczności zmuszały ich do określonych zachowań. Nasza historia miewała okresy dramatyczne, co starano się odzwierciedlić w literaturze. To naturalne. Sposób, w jaki tego dokonywano, zależał od autora. Nie zapominajmy też, że im głębiej wstecz się zapuszczamy, tym mniej znajdujemy ludzi wykształconych i chętnych do pisania.
A kto i w jakim momencie powinien uczyć się historii literatury? I co to znaczy "wybrać krótkie utwory"? Nie wierzę też, że lekcje języka polskiego mogą kogokolwiek zniechęcić do czytania. Są tacy, którzy będą czytać, bo lubią i chcą, a są też inni, którzy wolą posiedzieć przed telewizorem. Wybór nie jest uzależniony od skończonej kiedys szkoły. Podobnie, jak wybór czytanych (ewentualnie) książek - ktoś preferuje romanse, ktoś powieści historyczne, a jeszcze inny - kryminały. Nie ma w tym nic złego. Ale dobrze jest mieć jakąś bazę, jakieś pojęcie o kulturze własnego narodu. Tak mi się wydaje.
Odpowiedź z Cytowaniem
  #46  
Nieprzeczytane 26-07-2007, 08:41
Anielka's Avatar
Anielka Anielka jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Dec 2006
Miasto: pomorskie
Posty: 11 336
Domyślnie

Dlatego Bianko nadal twierdzę,że do czytania pewnych utworów trzeba dorosnąć.Jak sobie przypominam mojego syna,który nie lubił czytać,ą teraż"pożera"książki i napewno wybierze książke ,niz telewizje,czy komputer/na którym pracuje/.Nikogo do niczego zmusić nie można.Milego dnia życzę.118417003028157.gif
Odpowiedź z Cytowaniem
  #47  
Nieprzeczytane 26-07-2007, 09:04
Bianka's Avatar
Bianka Bianka jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Apr 2007
Miasto: Warszawa
Posty: 6 197
Gaduła Anielko,

Cytat:
Napisał Anielka
Dlatego Bianko nadal twierdzę,że do czytania pewnych utworów trzeba dorosnąć.Jak sobie przypominam mojego syna,który nie lubił czytać,ą teraż"pożera"książki i napewno wybierze książke ,niz telewizje,czy komputer/na którym pracuje/.Nikogo do niczego zmusić nie można.Milego dnia życzę.Załącznik 4320
Ależ ja się zgadzam, że do wielu książek trzeba dorosnąć, sama o tym trochę wyżej napisałam. Problem doboru literatury dla uczniów szkół średnich jest dość skomplikowany. Z jednej strony - szkoła powinna dać jakieś podstawy wiedzy o kulturze własnego narodu, z drugiej - młodzież z przyczyn naturalnych jest niedojrzała. Osobiście jednak sądzę, że przekazanie tych podstaw jest ważniejsze.
Zgadzam się też, że niektóre utwory były (są?) chyba zbędne. Nawet ja nie przeczytałam nigdy np. "Powrotu posła", chociaż pisałam nawet wypracowania na ten temat. Spisywałam je od koleżanki, która wykazywała się niezwykłym wprost samozaparciem Za to obie pod ławką czytałyśmy sobie "Mikołajka" i "Czarodziejski kapelusz", które akurat wtedy zostały przetłumaczone i wydane I "Buszującego w zbożu" i inne pozycje - dodaję, żeby nie być posądzoną o infantylność w wieku maturalnym
Odpowiedź z Cytowaniem
  #48  
Nieprzeczytane 26-07-2007, 09:10
Nika's Avatar
Nika Nika jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Jan 2007
Miasto: Małopolska,Kraków
Posty: 36 760
Domyślnie

Klasykę kazdy uczeń powinien znać,bo to jego dziedzictwo kluturowe.Mozna jednak bazować na bogatej nowelistyce naszych najlepszych pisarzy,bo obecne pokolenia i tak nie czytają "grubasów" tylko ściągi.Te same problemy można omówic na przykładzie mniejszych gatunków lit.
Odpowiedź z Cytowaniem
  #49  
Nieprzeczytane 26-07-2007, 09:17
Nika's Avatar
Nika Nika jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Jan 2007
Miasto: Małopolska,Kraków
Posty: 36 760
Domyślnie lektury szkolne

Mam wrażenie,że to nie wybór jest najważniejszy a sposób omawiania lektur-nudny,schematyczny,polegający głównie na odpytaniu i podkreśleniu problematyki.Uczniowie kochają dyskusje,zwłaszcza kontrowersyjne/taki wiek/,a tego nauczyciele sie boją.Rutyna,rutyna i lenistwo..znam z autopsji,jako że stara belferzyca jestem i wiem,co niektóre polonistki z "Panem Tadeuszem" wyprawiają,aby zniechęcić młodziez do czytania tejże książki,która zawiera arcyciekawe watki miłosne,sensacyjne i obyczajowe...
Odpowiedź z Cytowaniem
  #50  
Nieprzeczytane 26-07-2007, 10:33
Bianka's Avatar
Bianka Bianka jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Apr 2007
Miasto: Warszawa
Posty: 6 197
Domyślnie

Cytat:
Napisał nika
Klasykę kazdy uczeń powinien znać,bo to jego dziedzictwo kluturowe.Mozna jednak bazować na bogatej nowelistyce naszych najlepszych pisarzy,bo obecne pokolenia i tak nie czytają "grubasów" tylko ściągi.Te same problemy można omówic na przykładzie mniejszych gatunków lit.
Czy ja wiem... Weźmy dla przykładu takiego Sienkiewicza. Trudno porównywać "Za chlebem" i "Trylogię" czy "Quo Vadis"...
Odpowiedź z Cytowaniem
  #51  
Nieprzeczytane 26-07-2007, 10:42
Bianka's Avatar
Bianka Bianka jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Apr 2007
Miasto: Warszawa
Posty: 6 197
Domyślnie

Cytat:
Napisał nika
Mam wrażenie,że to nie wybór jest najważniejszy a sposób omawiania lektur-nudny,schematyczny,polegający głównie na odpytaniu i podkreśleniu problematyki.Uczniowie kochają dyskusje,zwłaszcza kontrowersyjne/taki wiek/,a tego nauczyciele sie boją.Rutyna,rutyna i lenistwo..znam z autopsji,jako że stara belferzyca jestem i wiem,co niektóre polonistki z "Panem Tadeuszem" wyprawiają,aby zniechęcić młodziez do czytania tejże książki,która zawiera arcyciekawe watki miłosne,sensacyjne i obyczajowe...
Problem nauczyciela zaangażowanego, twórczego i mądrego fajnie pokazany jest w filmie "Stowarzyszenie umarłych poetów". Doskonale, nawet perfekcyjnie potrafi pobudzić do samodzielnego myślenia i to jest wspaniałe. W teorii.
Bo w praktyce po szkole uczeń zdaje egzaminy. Pisze (odpowiada) twórczo, co myśli o jakichś utworach, jego poglądy sa niestandardowe, ba obrazoburcze i... trafia na komisję oceniającą wg utartych kryteriów. Co wtedy?
Odpowiedź z Cytowaniem
  #52  
Nieprzeczytane 26-07-2007, 11:58
Nika's Avatar
Nika Nika jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Jan 2007
Miasto: Małopolska,Kraków
Posty: 36 760
Domyślnie

Bianko,nowa matura usuwa jakby ten problem.Prezentacja ustna daje możliwość samodzielnego opracowania tematu i obrony swych poglądów,a pisemna też działa na innych zasadach niz dawnej.bazuje na czytaniu tekstu źródłowego i wnioskowaniu.Nauczony samodzielnego myslenia uczen poradzi sobie...
Odpowiedź z Cytowaniem
  #53  
Nieprzeczytane 26-07-2007, 12:01
Nika's Avatar
Nika Nika jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Jan 2007
Miasto: Małopolska,Kraków
Posty: 36 760
Domyślnie

"Trylogii" i "Za chlebem "nie da się porównac-tematyka inna.Miałam na mysli fakt,iż ten sam problem np.walki o wolność można analizowac równie dobrze na krótkim utworze/np.nowele Zeromskiego/,ważne,by dzieciaki samodzielnie przeczytały lekturę, a nie bazowały na ściagach,co jest nagminne.Pozdrawiam.
Odpowiedź z Cytowaniem
  #54  
Nieprzeczytane 26-07-2007, 14:27
Bianka's Avatar
Bianka Bianka jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Apr 2007
Miasto: Warszawa
Posty: 6 197
Domyślnie Niko,

Mam co prawda trochę wątpliwości, ale nie upieram się, bo nie jestem nauczycielem, a więc daleka od szkolnych problemów, no i z pewnością tak czy inaczej, jakiś wybór musi zostać dokonany, bo przecież nie da rady przeczytać w szkole wszystkiego.
Dodam, że cieszę się, że już od lat mogę czytać to, co chcę
Również pozdrawiam
Odpowiedź z Cytowaniem
  #55  
Nieprzeczytane 26-07-2007, 14:46
Nika's Avatar
Nika Nika jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Jan 2007
Miasto: Małopolska,Kraków
Posty: 36 760
Domyślnie

Ja też sie nie upieram, po prostu taka refleksja mnie naszła...martwi mnie po prostu fakt,ze młodzi coraz mniej cztają...
Odpowiedź z Cytowaniem
  #56  
Nieprzeczytane 26-07-2007, 15:00
Malgorzata 50 Malgorzata 50 jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Apr 2007
Miasto: Warszawa
Posty: 9 624
Domyślnie

Cytat:
Napisał Bianka
Problem nauczyciela zaangażowanego, twórczego i mądrego fajnie pokazany jest w filmie "Stowarzyszenie umarłych poetów". Doskonale, nawet perfekcyjnie potrafi pobudzić do samodzielnego myślenia i to jest wspaniałe. W teorii.
Bo w praktyce po szkole uczeń zdaje egzaminy. Pisze (odpowiada) twórczo, co myśli o jakichś utworach, jego poglądy sa niestandardowe, ba obrazoburcze i... trafia na komisję oceniającą wg utartych kryteriów. Co wtedy?
Bianko on nie trafia na komisje -tylko ktoś "madry" wzorując się na wzorach anglo-saskich ustalił sztywne kryteria oceniania matury z jezyka polskiego -wymyslajac klucz w którym są podane sformulowania ,ktorych nalezałoby uzyc -a komisja już nie istnieje -sa egzaminatorzy OKE -ktorzy zgromadzeni w jednej sali maja ocenic 100- 200 prac "na lebka" więc z radością poslugują się kluczem-zresztą oni też są oceniani.To wszystko jak zwykle jest jak pięść do nosa .Bo dokladnie eliminuje tych "nieschematycznych" .Ja nie wiem dlaczego w kraju w którym jest tyle madrych ludzi zawsze prym wioda głupole."Ferdydurke " to powinna być lektura obowiazkowa dla ...doroslych związanych z oświatą
A jesli chodzi o moje tezy dot.lektur to jest temat na osobne opowiadanie...
__________________
Bo jesli kochac to nie indywidualnie

Ostatnio edytowane przez Malgorzata 50 : 26-07-2007 o 23:15.
Odpowiedź z Cytowaniem
  #57  
Nieprzeczytane 26-07-2007, 15:48
Bianka's Avatar
Bianka Bianka jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Apr 2007
Miasto: Warszawa
Posty: 6 197
Domyślnie

Daleka jestem już od szkoły, więc nie wiedziałam o "kluczu". Ale to jest nawet "lepsze" bo już zupełnie sztywne
Napiszesz to opowiadanie o swoich tezach? Naprawdę jestem ciekawa
Odpowiedź z Cytowaniem
  #58  
Nieprzeczytane 26-07-2007, 20:30
Nika's Avatar
Nika Nika jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Jan 2007
Miasto: Małopolska,Kraków
Posty: 36 760
Domyślnie

Gośka,nie przesadzaj z ta ilością prac...ja przebrnęlam przez 70 i miałam odruchy wymiotne po czytaniu bzdur typu-Cezary Baryka wracal póżno do domu,bo bzykał panienki.!!!Rekordzistki poprawiały 100 i miały dość.
Odpowiedź z Cytowaniem
  #59  
Nieprzeczytane 26-07-2007, 21:04
Nella's Avatar
Nella Nella jest offline
Zagląda prawie codziennie
Moderator
 
Zarejestrowany: Oct 2006
Miasto: Poznań
Posty: 252
Domyślnie

Pamiętajmy jednak o tym,że kryterium doboru lektur nie może stanowić jedynie tematyka utworów.Istotny jest również gatunek literacki,jaki musi być zaprezentowany uczniom.
Odpowiedź z Cytowaniem
  #60  
Nieprzeczytane 26-07-2007, 23:02
POLA POLA jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Dec 2006
Miasto: Wielkopolska
Posty: 24 582
Domyślnie Nellu,

gatunek? A po co?
Odpowiedź z Cytowaniem
Odpowiedz

 



Podobne wątki
Wątek Autor wątku Senior Cafe Odpowiedzi Ostatni Post / Autor
Cukrzyca - nowe leki? - komentarze smerfeta Ogólny 3 05-08-2022 12:40
Cukrzyca - nowe metody leczenia - komentarze Jadwiga60 Ogólny 5 05-08-2022 12:38
Nowe czasopismo dla seniorów - komentarze Danka Ogólny 12 28-07-2021 19:08
Nowe przepisy w niektórych aptekach lawenda Choroby, badania, terapie 4 02-06-2009 18:15
Zapraszam do lektury moich wierszy. Oto one: Wiesław Janusz Mikulski Książka, literatura, poezja 23 25-04-2008 17:00

Narzędzia wątku Przeszukaj ten wątek
Przeszukaj ten wątek:

Zaawansowane wyszukiwanie

Zasady pisania postów
Nie Możesz: tworzenie nowych wątków
Nie Możesz: odpowiadanie na posty
Nie Możesz: wysłanie załączników
Nie Możesz: edytowanie swoich postów

vB code jest Wł.
UśmieszkiWł.
kod [IMG] jest Wł.
kod HTML jest Wył.
Skocz do forum


Czasy w strefie GMT +2. Teraz jest 19:50.

 
Powered by: vBulletin Version 3.5.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.