menu

senior.pl - aktywni w każdym wieku

Wróć   Klub Senior Cafe > Generacja 50Plus > Społeczeństwo > Społeczeństwo - wątki archiwalne
Zarejestruj się FAQ / Pomoc Szukaj Dzisiejsze Posty Oznacz Fora Jako Przeczytane

Społeczeństwo - wątki archiwalne Społeczeństwo - wątki archiwalne (ostatni post starszy niż 60 dni oraz poprzednie części aktualnie aktywnych wątków)

 
Narzędzia wątku Przeszukaj ten wątek
  #1  
Nieprzeczytane 30-07-2009, 16:27
Alunia Alunia jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Feb 2008
Posty: 6 895
Domyślnie Konferencje TED


Obejrzałam wczoraj film z konferencji TED 2006 na stacji tv Planete. To niesamowite zobaczyć tylu wspaniałych ludzi z całego świata w jednym miejscu. Ludzi w wieku od 20 - 75 lat, pełnych pasji, pomysłów, idei i z poczuciem humoru.
Ci ludzie wierzą, że można i trzeba zmieniać nasz świat, pomysły mają fantastyczne.

TED to skrót od Technology, Entertainment, Design. Pod taką nazwą rokrocznie odbywa się konferencja, na której najbardziej wpływowi ludzie świata omawiają idee warte propagowania. Konferencje TED odbywają się cyklicznie od 1990 roku. Myślą przewodnią tego wydarzenia jest zgromadzenie w jednym miejscu najbardziej wpływowych osób na Ziemi, związanych z różnymi dziedzinami życia publicznego i dzielenie się ideami mogącymi zmienić świat w pozytywny sposób.

A tu link do strony:
http://www.ted.com/talks/list

Ostatnio edytowane przez Alunia : 30-07-2009 o 21:14.
  #2  
Nieprzeczytane 30-07-2009, 16:28
Alunia Alunia jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Feb 2008
Posty: 6 895
Domyślnie cd.

Co roku podczas konferencji przyznawane są nagrody TED Prize. Społeczność TED wyróżnia trzy osoby, które dowiodły, że są w stanie pozytywnie wpłynąć na jakość życia na naszej planecie. TED Prize obejmuje nagrodę pieniężną ( dużą!) oraz obietnicę wsparcia w spełnieniu trzech życzeń nagrodzonych osób. Do wsparcia realizacji wyrażonych życzeń włączają się wszyscy uczestnicy konferencji – co kogo interesuje, co kto potrafi.
Jak w wierszu „...dla dobra wspólnego”
Np. w roku 2005 zwycięzcami zostali Bono, legendarny muzykowi z grupy U2 , kanadyjski artysta fotografik Edward Burtynsky oraz pionier technologii medycznych Robert Fischell.

W tym roku – 2009 na konferencji wystąpił pierwszy Polak, Jacek Utko, a Bill Gates wypuścił chmarę komarów ze słoika, mówił do zebranych o walce z malarią.

Może, ktoś z Seniorów władających biegle językiem angielskim przetłumaczy wykłady z TED? Są krótkie 15 - 20 minutowe.

Tłumaczeniowy wolontariat:
http://forum.mlingua.pl/showthread.php?t=1163
  #3  
Nieprzeczytane 30-07-2009, 16:32
Alunia Alunia jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Feb 2008
Posty: 6 895
Domyślnie cd.

Czytam i oglądam takie inicjatywy z ciepełkiem na sercu. Nie wierzę, że nic nie możemy zrobić, że jedynie co nam zostało to bierna akceptacja. Mamy internet! Sieć, która łączy ludzi na całym świecie.
Jedna z inicjatyw na TED 2006 dotyczyła wspólnego oglądania tej samej projekcji filmowej, raz w roku, o tym samym czasie na całej kuli ziemskiej. Czy to nie wspaniałe!
A Wy, co myślicie? Możemy coś w jakiejkolwiek sprawie?

Ostatnio edytowane przez Alunia : 30-07-2009 o 22:06.
  #4  
Nieprzeczytane 21-08-2009, 12:10
Alunia Alunia jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Feb 2008
Posty: 6 895
Domyślnie Angielski jest językiem rozwiązywania problemów świata......?

Z TED 2009:
Jay Walker wyjaśnia, dlaczego dwa miliardy ludzi na całym globie starają się opanować język angielski. Prezentuje zdjęcia oraz przyprawiające o dreszcze nagrania audio tysięcy chińskich uczniów ćwiczących wymowę języka angielskiego - języka numer dwa na świecie.

http://www.ted.com/talks/lang/pol/ja...ish_mania.html
  #5  
Nieprzeczytane 24-08-2009, 12:43
Alunia Alunia jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Feb 2008
Posty: 6 895
Domyślnie ...raczej nie bywa się na przyjęciach pracując w oświacie.....

Sir Ken Robinson twierdzi, że szkoły zabijają kreatywność. Stawia przyjemną i poruszającą do głębi tezę stworzenia systemu edukacyjnego, który raczej podsycałby kreatywność, niż ją osłabiał.

http://www.ted.com/talks/lang/pol/ke...reativity.html
  #6  
Nieprzeczytane 02-09-2009, 10:05
Alunia Alunia jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Feb 2008
Posty: 6 895
Domyślnie Receptą na szczęście są niskie oczekiwania

Barry Schwartz o paradoksie wyboru

Psycholog Barry Schwartz atakuje główną doktrynę zachodnich społeczeństw: wolność wyboru. W ocenie Schwartz'a, wybór nie czyni nas bardziej wolnymi, ale bardziej sparaliżowanymi, nie czyni nas szczęśliwszymi lecz bardziej niezadowolonymi.

http://www.ted.com/talks/lang/pol/ba...of_choice.html
  #7  
Nieprzeczytane 04-09-2009, 19:33
Alunia Alunia jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Feb 2008
Posty: 6 895
Domyślnie Najbardziej zabójcza dieta świata - Dr Dean Ornish

Nie załamuj rąk kiedy słyszysz o AIDS, raku, ptasiej lub świńskiej grypie. Choroby układu krążenia zabijają więcej ludzi niż wszystkie te choroby razem wzięte. W swoim krótkim przemówieniu, Dr Dean Ornish wyjaśnia jak można temu zapobiec zmieniając sposób odżywiania się.

http://www.ted.com/talks/lang/pol/de...ller_diet.html
  #8  
Nieprzeczytane 05-09-2009, 11:09
Kazimierz's Avatar
Kazimierz Kazimierz jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Dec 2007
Miasto: Gdańsk,pomorskie
Posty: 3 007
Domyślnie Aluniu !

Zainteresował mnie Twój wątek, bo w marcu tego roku sam próbowałem zainteresować forumowiczów podobnym wątkiem: "Porozmawiajmy o przyszłości", ale wątek szybko zakończył żywot i nie wzbudził większego zainteresowania. Być może dlatego,że zakładał większe zainteresowanie tematyką poruszaną na "Project Venus" i "Zeitgeist" " związanym z tym "Zeitgeist-Movement". Początkowo nawet myślałem, że TED to kontnuacja Project Venus i Movement, ale po liższym zapoznaniu się z TED stwierdziłem,że to dwie niezależne inicjatywy, chociaż podstawowym tematem obydwu jest "technology,education,design".
Największą wadą Movemement są tłumaczenia anglojęzycznych tekstów tam publikowanych materiałów. Oparty on jest na automatycznym (komputerowym) tłumaczeniu. Tłumaczenia były beznadziejne i mnie również zniechęciły do głębszego zainteresowania się tym Ruchem Ogólnoświatowym.Wycofałem się też z publikowania tłumaczeń materiałów Na swoim blogu, wobec zerowego zainteresowania.
Na TED zapoznałem się narazie z wykładem Barry Schwartza nt paradoksu wyboru i zgadzam się z nim całkowicie.Szczególnie to jego stwierdzenie mi się podobało:
"Powodem, dla którego wszystko było lepsze w czasach gdy wszystko było gorsze jest to, że kiedy wszystko było gorsze, ludzie mieli szanse na przeżycie miłego zaskoczenia."
i większej frajdy z kupionych rzeczy. Teraz największą frajdę mam z udanych zakupów w Eurociuchach i sklepie, gdzie wszystko jest za 5 zł.
Życzę Ci większej liczby uczestników tego bardzo ciekawgo wątku, bo narazie to Twój "wątek-monolog".
  #9  
Nieprzeczytane 05-09-2009, 16:01
Alunia Alunia jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Feb 2008
Posty: 6 895
Domyślnie

Kazimierzu!
Tematy prezentacji i wykładów na konferencji TED dotykają przeróżnych dziedzin życia. Wszystkie są ważne, przedstawione są w miarę lekkiej formie, przez niebanalnych ludzi.
Staram się wybierać takie które mogłyby zaciekawić uczestników naszego forum KSC.
I chociaż nikt poza Tobą się nie wypowiedział, sporo osób tu zajrzało. Może otworzyły linki?

Większość z nas nie pracuje już zawodowo. Mniej wpływamy bezpośrednio na rzeczywistość. Co nie znaczy, że nie mamy kontaktu z młodszym pokoleniem, które -rzekłabym górnolotnie - "trzyma w rekach nasza przyszłość i własną".
Cieszę się, że odwiedziłeś ten wątek. Pozdrawiam
  #10  
Nieprzeczytane 06-09-2009, 14:41
Ania o.'s Avatar
Ania o. Ania o. jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Aug 2009
Miasto: Bydgoszcz
Posty: 3 755
Domyślnie

Aluniu - Twój wątek to taka dawka optymizmu i zachęta dla innych do pozytywnego myślenia a jeśli komuś siły, zdrowie i ochota dopisują - do szerokiego spektrum działania. W naszym klubie spotykają się ludzie głównie poza okresem aktywności zawodowej i trochę już "wiekowi". Stąd już nie ten entuzjazm i zaangażowanie emocjonalne w sprawy przyszłości. Wielu z nas boryka się z problemami zdrowotnymi i finansowymi. I wiadomo, że z tym lepiej nie będzie. Dobrze gdy jeszcze są osoby mające szerokie horyzonty myślowe, rozległe zainteresowania jak Ty, funkcjonujące bez problemów, o których wspomniałam wyżej. Jednak to niewielki procent naszego pokolenia. Do obecnego i minionego rządu pisałam o podstawowych problemach ludzi starych i starszych, kładąc akcent na opiekę medyczną i godne waloryzacje emerytur tych ludzi , którzy wiele lat swego życia (przynajmniej 37) pracowali zawodowo odbudowując i budując naszą ojczyznę. Ci emeryci mieli siermiężne powojenne dzieciństwo, trudny, skromny finansowo i z wieloma ograniczeniami okres młodości i pod presją władz socjalistycznych czas pracy zawodowej. No, niewesoły ale pracowity był to okres. Całe szczęście, że byliśmy młodzi, rozsadzała nas energia i pomysłowość i tylko dlatego byliśmy na swój sposób szczęśliwi i radośni. Zwracając uwagę władz i partii politycznych naszego kraju na status i zaniedbywanie ludzi w podeszłym wieku sugerowałam możliwości poprawy ich bytu. Zwracałam uwagę, że poprawy losu ludzi starych nie można odkładać na lata perspektywiczne, bo to pokolenie tych lat nie doczeka. Perspektywy świetlanej przyszłości można roztaczać przed młodymi. Czy są jakieś pozytywy tych wystąpień? Mniej niż znikome. Dlatego ja nie dziwię się zniechęceniu ludzi starszych aby zabiegać o lepszą przyszłość dla Polski i Polaków. Większość starszych patrzy aby ulżyć sobie w cierpieniach/dolegliwościach starzejącego się organizmu i mieć co zjeść następnego dnia oraz poopłacać wszystkie zobowiązania a dobrze gdyby starczyło na wykupienie lekarstw i drobne świąteczne upominki dla najbliższych. To smutne co piszę ale bardzo typowe dla większości emerytów i rencistów. Podjęłam zaledwie jeden z pobocznych wątków wynikających pośrednio z Twoich wypowiedzi ale ten najmniej entuzjastyczny.
__________________
Jeśli warto wspomnij. Jeśli nie - zapomnij.
  #11  
Nieprzeczytane 06-09-2009, 15:07
sarna2's Avatar
sarna2 sarna2 jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Jun 2008
Miasto: Jastrzębie Zdrój
Posty: 3 770
Domyślnie

Cytat:
Napisał Alunia
Nie załamuj rąk kiedy słyszysz o AIDS, raku, ptasiej lub świńskiej grypie. Choroby układu krążenia zabijają więcej ludzi niż wszystkie te choroby razem wzięte. W swoim krótkim przemówieniu, Dr Dean Ornish wyjaśnia jak można temu zapobiec zmieniając sposób odżywiania się.

http://www.ted.com/talks/lang/pol/de...ller_diet.html

I co Wy na to? Tutaj nie trzeba dodatkowych środków, przeciwnie, można nawet zaoszczędzić. Należy tylko zmienić przyzwyczajenia.
__________________
Nawet cień przyjaciela starczy by uczynić człowieka szczęśliwym.
  #12  
Nieprzeczytane 06-09-2009, 15:52
Ania o.'s Avatar
Ania o. Ania o. jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Aug 2009
Miasto: Bydgoszcz
Posty: 3 755
Domyślnie

Do racjonalnego odżywiania i takiegoż trybu życia - wbrew pozorom też potrzebne są pieniądze (ot proza życia) - w ubogich domach rencistów czy emerytów chwyta się każdej możliwości oszczędzania na wszystkim, także na środkach czystości.Sama w pewnym domu byłam świadkiem, że w 1 misce wody małżonkowie myli ręce przez cały dzień a wieczorem tą wodą spłukiwali w ubikacji. TAKA JEST W WIELU PRZYPADKACH POLSKA RZECZYWISTOŚĆ. Większość starszych ludzi nie ma możliwości uczestniczyć w komputerowych pogaduszkach ani czerpać wiedzę z internetu.
__________________
Jeśli warto wspomnij. Jeśli nie - zapomnij.
  #13  
Nieprzeczytane 06-09-2009, 18:08
Alunia Alunia jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Feb 2008
Posty: 6 895
Domyślnie

Cytat:
Napisał Ania o.
Do obecnego i minionego rządu pisałam o podstawowych problemach ludzi starych i starszych, kładąc akcent na opiekę medyczną i godne waloryzacje emerytur tych ludzi , którzy wiele lat swego życia (przynajmniej 37) pracowali zawodowo odbudowując i budując naszą ojczyznę.

Ciekawa jestem czy doczekałaś się odpowiedzi Aniu?
Kiedyś jeden polityk z mojego regionu głośno perorował jak to należy zadbać o godność ludzi starszych. Występował nawet z inicjatywa poselską o dostęp do tańszych leków, opieki itp, itp.itd
Napisałam do jego biura poselskiego, aby się tak bardzo o naszą godność nie martwił, sami o nią zadbamy, nawet na wczasy pojedziemy, jeżeli otrzymamy przyzwoitą emeryturę.
Odpowiedzi nie otrzymałam .

Dlaczego mnie to nie zdziwiło??
  #14  
Nieprzeczytane 06-09-2009, 18:27
Alunia Alunia jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Feb 2008
Posty: 6 895
Domyślnie

Cytat:
Napisał lucy4na
I co Wy na to? Tutaj nie trzeba dodatkowych środków, przeciwnie, można nawet zaoszczędzić. Należy tylko zmienić przyzwyczajenia.

Lucynko! Może nie zaoszczędzić. Ale myślę,że można bez dodatkowych środków. Oczywiście, nie wchodzą w grę sklepy z tzw. zdrową żywnością, która często zdrowa nie jest.
A gdy jeszcze doliczyć do tego cierpienie i koszt leków, to może lepiej zajmować się zdrowiem??
Zgadzam się z poglądem, że najzdrowsze dla każdej populacji jest to co rośnie na tej ziemi gdzie ludzie żyją.
Banalna kapusta, buraki i marchewka która tak lubisz
  #15  
Nieprzeczytane 06-09-2009, 20:04
Ania o.'s Avatar
Ania o. Ania o. jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Aug 2009
Miasto: Bydgoszcz
Posty: 3 755
Domyślnie

Aluniu mnie ani przez moment nie zależało na żadnej odpowiedzi i nie w tej tonacji była moja wypowiedź. Nawet przez chwilę na nią nie liczyłam, bo nie o to chodziło. Odpowiedź mogłaby sprowokować niepotrzebną dyskusję/polemikę. Mnie raczej zależało aby wiele osób (drogą służbową) z rządu i dalej odnośna komisja oraz ludzie z zarządu i odnośnych komisji w partii mieli możliwość się z owymi pismami zapoznać i zorientować się jak problemy są widziane oczami osób, których dotyczą bezpośrednio. Oczywiście napomknęłam, że tak ogromny elektorat chociaż ubogi i schorowany to z myśleniem w większości nie ma większych problemów i o tym warto pamiętać nie tylko przed wyborami. Chodziło raczej o zasygnalizowanie problemów i faktu, że renciści, emeryci doskonale zdają sobie sprawę, są świadomi iż są lekceważeni i całkowicie ich byt uzależniony od kaprysów kolejnych rządów i "wybrańców narodu" w sejmie. Z satysfakcją odnotowuję, że niektóre propozycje (zmiana zasad waloryzacyjnych, drastyczne ograniczenie tworzenia młodych 40-letnich emerytów, którzy nadal pracują otrzymując emerytury, zmniejszenie ilości posłów, uszczuplenie administracji rządowej ...) są w większym lub mniejszym stopniu brane pod uwagę. Próby niektórych działań nie do końca przeforsowane o tym świadczą.
__________________
Jeśli warto wspomnij. Jeśli nie - zapomnij.
  #16  
Nieprzeczytane 06-09-2009, 21:21
Alunia Alunia jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Feb 2008
Posty: 6 895
Domyślnie

Cytat:
Napisał Ania o.
Aluniu mnie ani przez moment nie zależało na żadnej odpowiedzi i nie w tej tonacji była moja wypowiedź. Nawet przez chwilę na nią nie liczyłam, bo nie o to chodziło.


Ja Aniu oczekiwałam, choćby zdawkowej.
I nawet nie o to chodzi, że grzeczność nakazuje na list odpowiedzieć, ale jak piszesz:


tak ogromny elektorat chociaż ubogi i schorowany to z myśleniem w większości nie ma większych problemów i o tym warto pamiętać nie tylko przed wyborami.

oraz


renciści, emeryci doskonale zdają sobie sprawę, są świadomi iż są lekceważeni i całkowicie ich byt uzależniony od kaprysów kolejnych rządów i "wybrańców narodu" w sejmie.

No i kosztowne biura poselskie istnieją po to by się kontaktować z tzw. elektoratem. Innej możliwości nie mamy.

Ostatnio edytowane przez Alunia : 06-09-2009 o 23:56.
  #17  
Nieprzeczytane 06-09-2009, 21:50
Alunia Alunia jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Feb 2008
Posty: 6 895
Domyślnie Powyżej 65 r.życia ryzyko choroby Alzheimera i Parkinsona

....wzrasta wraz z upływem czasu

Biochemik Gregory Petsko przedstawia przekonujące dowody na to, że w ciągu następnych 50 lat, w miarę starzenia się społeczeństwa na świecie, staniemy w obliczu epidemii chorób neurologicznych, takich jak choroba Alzheimera. Proponuje więc rozwiązanie: więcej badań nad mózgiem i jego funkcjami.
Daje krótkie rady co my sami możemy w tym kierunku zrobić.

http://www.ted.com/talks/lang/pol/gr...pidemic .html
  #18  
Nieprzeczytane 09-09-2009, 19:56
Kazimierz's Avatar
Kazimierz Kazimierz jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Dec 2007
Miasto: Gdańsk,pomorskie
Posty: 3 007
Domyślnie

Cytat:
Napisał Alunia
....wzrasta wraz z upływem czasu

Biochemik Gregory Petsko przedstawia przekonujące dowody na to, że w ciągu następnych 50 lat, w miarę starzenia się społeczeństwa na świecie, staniemy w obliczu epidemii chorób neurologicznych, takich jak choroba Alzheimera. Proponuje więc rozwiązanie: więcej badań nad mózgiem i jego funkcjami.
Daje krótkie rady co my sami możemy w tym kierunku zrobić.

http://www.ted.com/talks/lang/pol/gr...pidemic .html
Ja bym nie nazwał tego epidemią ale wyraźnym wzrostem zachorowań, które łączy ze starzeniem się społeczeństw w każdym kraju. To jest raczej słuszna prognoza długoterminowa.
  #19  
Nieprzeczytane 09-09-2009, 20:28
Alunia Alunia jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Feb 2008
Posty: 6 895
Domyślnie

Cytat:
Napisał Kazimierz
Ja bym nie nazwał tego epidemią ale wyraźnym wzrostem zachorowań, które łączy ze starzeniem się społeczeństw w każdym kraju. To jest raczej słuszna prognoza długoterminowa.

Masz racje co do określenia epidemia.
Nie jestem tylko przekonana czy wzrost zachorowań to jedyna wypadkowa wydłużenia statystycznego życia.
Bo skąd tyle przypadków zachorowań w wieku 45 - 55 lat?
Stawiałabym raczej tezę, że to skutek spożywania przetworzonych produktów i wszechobecnej chemii.
Naukowcy doszukują się przyczyny choroby Alzheimera w upośledzonej funkcji białka tau. Chemikiem nie jestem więc niewiele z tego rozumiem. Ale skoro mowa o białku to już można domniemywać, że to co transportujemy do środka organizmu w jedzeniu, może mieć na to wpływ (?).
Może geny, może płeć (kobiety częściej), wykształcenie (gimnastykowany umysł lepiej), podobno też środowisko.
Co o tym myślisz, Kazimierzu?
  #20  
Nieprzeczytane 10-09-2009, 10:11
Kazimierz's Avatar
Kazimierz Kazimierz jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Dec 2007
Miasto: Gdańsk,pomorskie
Posty: 3 007
Domyślnie Aluniu !

Napewno nie tylko wiek, ale inne czyniki też.Ja przypuszczam,że albo się zdrowie ma,albo się go nie ma. Jedni palą,piją itd i żyją przysłowowe 100 lat, a inni mają problemy zdrowotne od dziecka. Bardzo ciekawe np., że ludzie,którzy mieli ciężkie życie, przeszli dwie wojny światowe, Sybir,obóz koncentracyjny, brali aktywny udział w życiu politycznym ,,czy umysłowym,jedli czasami przez długie lata byle co, głodowali,dożywają długowieczności i cieszą się jeszcze zdrowiem, że tylko im pozazdrościć.
"Chemizowanie" żywności też wydaje mi demonizowane. Przecież dzięki tej chemii uratowaliśmy i ratujemy masę istnień ludzkich na całym świecie od głodu i śmierci.Więcej trującej chemii wdychamy i wypijamy dobrowolnie codziennie i (spaliny,papierosy,alkohol itp) jakoś z niej nie rezygnujemy.
Mimo "chemizacji" żywności przeciętna życia ludzi będzie rosnąć i tak i tak.
Potencjalnie Parkinson, czy Altzheimer, żyje w każdym z nas.
Myślę, że nie dożyję czasu, kiedy się we mnie obudzi.
 

 



Narzędzia wątku Przeszukaj ten wątek
Przeszukaj ten wątek:

Zaawansowane wyszukiwanie

Zasady pisania postów
Nie Możesz: tworzenie nowych wątków
Nie Możesz: odpowiadanie na posty
Nie Możesz: wysłanie załączników
Nie Możesz: edytowanie swoich postów

vB code jest Wł.
UśmieszkiWł.
kod [IMG] jest Wł.
kod HTML jest Wył.
Skocz do forum


Czasy w strefie GMT +2. Teraz jest 17:56.

 
Powered by: vBulletin Version 3.5.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.