menu

senior.pl - aktywni w każdym wieku

Wróć   Klub Senior Cafe > Styl życia > Ogólny
Zarejestruj się FAQ / Pomoc Szukaj Dzisiejsze Posty Oznacz Fora Jako Przeczytane

Ogólny Komentarze do artykułów z działu www.pasje.senior.pl.

Odpowiedz
Narzędzia wątku Przeszukaj ten wątek
  #1  
Nieprzeczytane 11-12-2012, 06:45
~gość: 80.239.242.xxx's Avatar
~gość: 80.239.242.xxx
 
Posty: n/a
Post Pokłosie - komentarze


Komentarz do artykułu: Pokłosie
--------------------
Odczucie Polaków jest zupełnie inne.
Odpowiedź z Cytowaniem
  #2  
Nieprzeczytane 11-12-2012, 15:20
Lon2000 Lon2000 jest offline
Czasem zajrzy
 
Zarejestrowany: Jan 2008
Posty: 56
Domyślnie

Swietny film.Tak bylo.Moja rodzina przchowywala zyda na wsi przez ostatni rok okupaci.Na koniec ojciec mu powiedzal idz i nimów gdzie byleś.Ojcic się bal sasiadów.Ja mam73lata trchę pamietm
Odpowiedź z Cytowaniem
  #3  
Nieprzeczytane 11-12-2012, 15:22
Lon2000 Lon2000 jest offline
Czasem zajrzy
 
Zarejestrowany: Jan 2008
Posty: 56
Domyślnie

Dodam że jestem Polką katoliczką
Odpowiedź z Cytowaniem
  #4  
Nieprzeczytane 14-12-2012, 19:14
~gość: 89.76.181.xxx's Avatar
~gość: 89.76.181.xxx
 
Posty: n/a
Post

CZEKAM NA KSIĄŻKĘ MOŻE I FILM O WYCZYNACH PEWNYCH GRUP MNIEJSZOŚCI NARODOWYCH W LATACH 1939-1956. JAK POWIEDZIAŁ PAN D, O. FILM GO WYPROSTOWAŁ MNIE BRAKUJE CZEGOŚ DO PEŁNEJ RÓWNOWAGI I NIE TYLKO. MOŻE ZNAJDZIE SIĘ KTOŚ ODWAŻNY I OPISZE OKRUTNE DZIAŁANIE WOBEC POLAKÓW ODSZCZEPIEŃCÓW WYWODZĄCYCH SIĘ Z MN. NARODOWYCH.POWTARZANIE .ŻE WI TALI TYLKO WROGA STAJE SIĘ NUDNE
Odpowiedź z Cytowaniem
  #5  
Nieprzeczytane 14-12-2012, 21:21
estella's Avatar
estella estella jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Mar 2012
Miasto: Bory Tucholskie
Posty: 1 726
Domyślnie

Myślisz, że Polacy to taki naród wybrany, który jest niezdolny do palenia kobiet, starców i dzieci ?

Współcześnie. W sąsiednim domu mieszkał rówieśnik mojej córki, teraz 23-letniej. Ojcem chłopca był (nie żyje) alkoholik, z tych, co to piją i biją. Bił strasznie. Nie pracował.
Syn dorósł, szkół nie skończył. Razem z kolegą pobił, skatował wręcz bezdomnego. Na koniec utopił go w sadzawce. Za nic.

Uważasz, że Polacy nie są zdolni do bestialstwa ?
Wspomnij te dzieci utopione, zakopane, w beczkach do kiszenia kapusty. Przez własne matki. Za wiedzą, a może i nakazem ojców.

Atmosfera wojny, przyzwolenie aktualnych władców, możliwość zdobycia butów, szafy i czego tam jeszcze było trzeba.

Piszesz,, że witali kwiatami innych najeżdżców ? Te niemowlaki, te kobieciny i starcy z Jedwabnego i innych wsi ? ONI tamtych witali ? Ten noworodek, ledwo jednodniowy, którego życie też skończyło się w ogniu ?

Nie ma narodu na Ziemi bezgrzesznego, idealnego, co to zawsze i poprzez każdego obywatela i rodaka postępuje godnie i słusznie. Tak jak nie ma rodziny, w której są same wzloty, a nie ma upadków i błędów.

Lecz narody mądre swoją historią uczą się na błędach, wiedzą, że je popełniają, nie ukrywają ich i to stanowi o ich wielkości.

Znam też historię młynarza - Niemca, który w czasie wojny chronił przed wywózką na roboty młodych Polaków. Dawał im pracę w swoim młynie. Wojna się skończyła, ale młynarza z rodziną zatłukli Polacy. Bo był Niemcem.

Od dawna wiemy, że byli bohaterscy Polacy, którzy z narażeniem własnego i swych rodzin życia, ukrywali Żydów. Wielu z tego powodu zginęło, niektórzy dorobili się majątku.
Tak było. I obyśmy nigdy nie musieli tego doświadczenia powtarzać.
Trzeba tylko otworzyć oczy.
Odpowiedź z Cytowaniem
  #6  
Nieprzeczytane 15-12-2012, 14:52
Lon2000 Lon2000 jest offline
Czasem zajrzy
 
Zarejestrowany: Jan 2008
Posty: 56
Domyślnie

Żydów zabijali nie tylko Polacy.Ale tylko u nas groziła śmierć za ukrywanie Żydów.I tylko u nas toczy się na ten temat dysputa.Tak powidził prf Śpiewak.
Odpowiedź z Cytowaniem
  #7  
Nieprzeczytane 15-12-2012, 14:58
Lon2000 Lon2000 jest offline
Czasem zajrzy
 
Zarejestrowany: Jan 2008
Posty: 56
Domyślnie

Wojna i nędza wyzwala najgorsze cechy, pozbawia nas człowieczenstwa wszędzie i na Wołyniu i w Serbi i w Izraelu
Odpowiedź z Cytowaniem
  #8  
Nieprzeczytane 15-12-2012, 15:09
estella's Avatar
estella estella jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Mar 2012
Miasto: Bory Tucholskie
Posty: 1 726
Domyślnie

Cytat:
Napisał Lon2000
Żydów zabijali nie tylko Polacy.Ale tylko u nas groziła śmierć za ukrywanie Żydów.I tylko u nas toczy się na ten temat dysputa.Tak powidził prf Śpiewak.

Tak, to prawda.
Tym większa chwała, tym większe bohaterstwo naszych, polskich "sprawiedliwych".
Zabijali nie tylko Polacy, także Litwini, Ukraińcy... Cała lista krótka nie jest.
Czy znaczy to jednak, że mamy bić się w piersi cudze własne oszczędzając ?
Odpowiedź z Cytowaniem
  #9  
Nieprzeczytane 15-12-2012, 20:59
krystynka's Avatar
krystynka krystynka jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Apr 2009
Miasto: pomorskie
Posty: 2 643
Domyślnie

Cytat:
...problem nie polega na pytaniu: „dlaczego”, ale „czy” Polacy w Jedwabnem w ogóle mordowali, a zatem czy brali udział w niemieckiej zbrodni spalenia Żydów w stodole?
http://bohdan.poreba.nowyekran.pl/po...wie-jedwabnego
Polski reżyser, Bogdan Poręba chce stworzyć film o wydarzeniach w Jedwabnem.
Zarówno on jak i wielu Polaków nie zgadza się z przesłaniem "Pokłosia".
Wraz z kolegami zgłębiali archiwa IPN w Białymstoku. Prawda jawi się zupełnie inaczej.
Czy uda mu się? Będę kibicować
Cały artykuł bardzo ciekawy. Polecam.
Odpowiedź z Cytowaniem
  #10  
Nieprzeczytane 15-12-2012, 21:28
estella's Avatar
estella estella jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Mar 2012
Miasto: Bory Tucholskie
Posty: 1 726
Domyślnie Krystynko !

Są świadkowie (jeszcze żyją niektórzy), są spisane zeznania, w latach 40-tych był przewód sądowy i skazani - Polacy. O faktach się nie dyskutuje.

Ja też chciałabym być piękna, młoda i bogata. Ale to już było !
Odpowiedź z Cytowaniem
  #11  
Nieprzeczytane 15-12-2012, 21:58
krystynka's Avatar
krystynka krystynka jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Apr 2009
Miasto: pomorskie
Posty: 2 643
Domyślnie

Estello, przewód sądowy w latach 40-tych.
A kto odważył by się wtedy wystąpić przeciwko naszym okupantom. Kulka w łeb murowana.
Sprzeciw we mnie jest ogromny na przekaz filmu "Pokłosie".
A świadkowie... pod lufami... zeznała byś inaczej?
Odpowiedź z Cytowaniem
  #12  
Nieprzeczytane 15-12-2012, 22:23
estella's Avatar
estella estella jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Mar 2012
Miasto: Bory Tucholskie
Posty: 1 726
Domyślnie

No właśnie, w latach 40-tych ! Czy w interesie naszych okupantów, albo komunistycznej robotniczo-chłopskiej władzy PRL było sądzenie i skazywanie Polaków ! I to biedoty chłopskiej ?! Przecież samo się nasuwała zbrodnia hitlerowców !
Krystynko, jeszcze niedawno czytałam wspomnienia mężczyzny, który jako dziecko był świadkiem "wydarzeń". Czy dzisiaj też ktoś kazałby mu zeznawać tak, a nie inaczej ?
Wiesz, bardzo bym chciała, żeby moi rodacy nie brali udziału w pogromach, tak jak bardzo chciałam, żeby dzieciak sąsiadów, którego chowałam przed pijanym, zdziczałym ojcem, wyszedł na ludzi. Niestety, skatował i utopił bezdomnego. Ma dożywocie.
Nie wiem, mogę się tylko domyślać, jakie życie wiedli i co odreagowywalu tamci chłopi.
Jest nas 36 milionów. Myślisz, że to sami porządni, a nawet szlachetni ludzie ? Nie słyszałaś, nie czytałaś o bandach, zbiorowych pobiciach, gwałtach, mafiach ?
Dla jasności: jestem Polką, ochrzczoną, aczkolwiek niewierzącą.
Odpowiedź z Cytowaniem
  #13  
Nieprzeczytane 15-12-2012, 22:32
krystynka's Avatar
krystynka krystynka jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Apr 2009
Miasto: pomorskie
Posty: 2 643
Domyślnie

Estello, to był mroczny czas,wyzwalający demony.
Ale...nie wierzę żadnym sądom zaraz powojennym i tym nieszczęsnym "świadkom".
Zwłaszcza, że już śledztwo IPN 2004-2010 podważyło wiele ustaleń sądów niestety UB-ckich.
A w UB kto był? Żydzi, niestety nie kochający Polaków od wiek wieków.
Odpowiedź z Cytowaniem
  #14  
Nieprzeczytane 15-12-2012, 22:46
estella's Avatar
estella estella jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Mar 2012
Miasto: Bory Tucholskie
Posty: 1 726
Domyślnie

Pozostaniemy przy swoich przekonaniach.
Lecz niech przykład z nas biorą seniorowie z innych wątków !
Jak można się zasadniczo ròżnić i nie obrażać rozmówcy.
Dobrej nocy życzę
Odpowiedź z Cytowaniem
  #15  
Nieprzeczytane 15-12-2012, 22:55
ostatek's Avatar
ostatek ostatek jest offline
Stały bywalec
Moderator
 
Zarejestrowany: Jun 2008
Posty: 4 251
Zawstydzony

Cytat:
Napisał krystynka
Estello, to był mroczny czas,wyzwalający demony.
Ale...nie wierzę żadnym sądom zaraz powojennym i tym nieszczęsnym "świadkom".
A ja myślę, że problem leży gdzie indziej... mianowicie - w zbytnim uogólnianiu. Nie można powiedzieć, że byliśmy (jesteśmy) narodem wyłącznie złym, ale też nie jesteśmy wyłącznie dobrzy. Było tak i tak. Jedni pomagali płacąc często za pomoc życiem własnym i rodziny... ale byli też inni, druga strona tej samej monety. Trzeba mieć odwagę by o tym mówić i zmierzyć się z przeszłością.
Czytam posty Estelli i przyznaję Jej rację. Żaden naród ani społeczeństwo nie jest monolitem. Nie jesteśmy wyjątkiem.
__________________
Odpowiedź z Cytowaniem
  #16  
Nieprzeczytane 15-12-2012, 23:15
krystynka's Avatar
krystynka krystynka jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Apr 2009
Miasto: pomorskie
Posty: 2 643
Domyślnie

Ostatek napisała:
Cytat:
Było tak i tak. Jedni pomagali płacąc często za pomoc życiem własnym i rodziny... ale byli też inni, druga strona tej samej monety. Trzeba mieć odwagę by o tym mówić i zmierzyć się z przeszłością.
To jest takie przyzwolenie na wskazanie winy Polaków, bo przecież byli i tacy i tacy. Fakt - byli, jednak niekoniecznie akurat brali udział w pogromie, a jeżeli już, to pod lufami niemieckich karabinów.
Dobrze, że są ludzie, którzy nie odpuszczają i drążą temat.
Odpowiedź z Cytowaniem
  #17  
Nieprzeczytane 15-12-2012, 23:16
estella's Avatar
estella estella jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Mar 2012
Miasto: Bory Tucholskie
Posty: 1 726
Domyślnie

Ależ oczywiście ! Zbytnie uogólnianie !
To przecież nie ja, ani mój wujek, czy przyjaciel popełnił zbrodnię. Zrobił to X, Y i Z. Jedyne, co nas łączy to obywatelstwo. Nie muszę bić się we własne piersi za ich przewiny. I nie umniejsza - ten promil (a niechby i procent) zwyrodnialców - wielkości moich rodaków.
Każde dobro ma swoje zło, każdy rewers ma awers itd itd...
Ostatku, nie myślałam, że tu zaglądasz zajęta przecież na "gorącym" wątku
Odpowiedź z Cytowaniem
  #18  
Nieprzeczytane 15-12-2012, 23:32
ostatek's Avatar
ostatek ostatek jest offline
Stały bywalec
Moderator
 
Zarejestrowany: Jun 2008
Posty: 4 251
Smutny

Cytat:
Napisał estella50
Ostatku, nie myślałam, że tu zaglądasz zajęta przecież na "gorącym" wątku
Ten też jest gorący i dla mnie ważny.
Cytat:
Napisał krystynka
To jest takie przyzwolenie na wskazanie winy Polaków, bo przecież byli i tacy i tacy. Fakt - byli, jednak niekoniecznie akurat brali udział w pogromie, a jeżeli już, to pod lufami niemieckich karabinów.
Więc... winni ale niewinni? nie każde draństwo można wybielić i wytłumaczyć. Rozumiem, że łatwiej i przyjemniej jest myśleć o wielkości narodu... zdecydowanie trudniej jest myśleć prawdziwie. Prawda nie jest tak piękna ani kolorowa, najczęściej bywa szara i zwyczajna. Nie jest podobna do mitów o chwale, wielkości i potędze...
Czy zwróciłaś uwagę jak udokumentowane są fakty w książkach Grossa? Przyznaję, można się spierać o ilość ofiar czy inne szczegóły. Ale fakty krzyczą. Nie można ich nie widzieć.
__________________
Odpowiedź z Cytowaniem
  #19  
Nieprzeczytane 15-12-2012, 23:48
estella's Avatar
estella estella jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Mar 2012
Miasto: Bory Tucholskie
Posty: 1 726
Domyślnie

Krystynko, na pewno masz rację pisząc o mrocznym czasie wyzwalającym demony. Tak było i psychologia potrafi naukowo to uzasadnić.
W atmosferze wojny, ciągłego zagrożenia życia, kiedy strach i terror okupacyjny był codziennością, musiały się te demony wśród biednych, niewykształconych chłopów obudzić. A jeszcze "władza" dawała przyzwolenie !
Odpowiedź z Cytowaniem
  #20  
Nieprzeczytane 16-12-2012, 00:36
krystynka's Avatar
krystynka krystynka jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Apr 2009
Miasto: pomorskie
Posty: 2 643
Domyślnie

Ostatku, książek Grossa nie czytałam i nie mam zamiaru czytać. Szkoda mi mojego cennego czasu.
Dostatecznie dużo było na ich temat w mediach i jako taką orientację mam, to mi wystarczy, by wybobić sobie zdanie.
Zwłaszcza, że Żyd tak ma, że zawsze stara się przedstawić swoją nację, iż jest większą ofiarą aniżeli w rzeczywistości jest.
Zawsze w roli pokrzywdzonych.

Komp tak mi dziś "muli", że słów brak
Odpowiedź z Cytowaniem
Odpowiedz

 



Narzędzia wątku Przeszukaj ten wątek
Przeszukaj ten wątek:

Zaawansowane wyszukiwanie

Zasady pisania postów
Nie Możesz: tworzenie nowych wątków
Nie Możesz: odpowiadanie na posty
Nie Możesz: wysłanie załączników
Nie Możesz: edytowanie swoich postów

vB code jest Wł.
UśmieszkiWł.
kod [IMG] jest Wył.
kod HTML jest Wył.
Skocz do forum


Czasy w strefie GMT +2. Teraz jest 01:38.

 
Powered by: vBulletin Version 3.5.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.