menu

senior.pl - aktywni w każdym wieku

Wróć   Klub Senior Cafe > Generacja 50Plus > Społeczeństwo > Społeczeństwo - wątki archiwalne
Zarejestruj się FAQ / Pomoc Szukaj Dzisiejsze Posty Oznacz Fora Jako Przeczytane

Społeczeństwo - wątki archiwalne Społeczeństwo - wątki archiwalne (ostatni post starszy niż 60 dni oraz poprzednie części aktualnie aktywnych wątków)

Zobacz wyniki ankiety: Jeśli by była taka możliwość był (a) bym zainteresowany (a)
Tak 32 72.73%
Nie 12 27.27%
Sonda z Wielokrotnym Wyborem Głosujących: 44. Nie możesz głosować w tej sondzie

 
Narzędzia wątku Przeszukaj ten wątek
  #41  
Nieprzeczytane 07-03-2009, 11:58
Mar-Basia's Avatar
Mar-Basia Mar-Basia jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Jul 2008
Miasto: Europa
Posty: 33 587
Domyślnie

Stara (przepraszam, to Twoj nick) - ciesze sie, ze napisalas o Twoim domu wesolej starosci. Wlasnie tak to powinno wygladac....osobiscie nie widze innego wyjscia jak dobrze zorganizowana starosc, ktora wszystkich nas czeka.....nie da sie jej ominac!!!!!
__________________
Kozła bój się z przodu, osła z tylu, a złego człowieka ze wszystkich stron.
Szczęśliwego człowieka nie można obrazić. Można go tylko rozśmieszyć
Dla zasady robie screeny wszystkich moich wypowiedzi!
  #42  
Nieprzeczytane 07-03-2009, 12:13
Anna G's Avatar
Anna G Anna G jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Mar 2009
Miasto: Austria
Posty: 7 362
Domyślnie

Cytat:
Napisał marbella123
Stara (przepraszam, to Twoj nick) - ciesze sie, ze napisalas o Twoim domu wesolej starosci. Wlasnie tak to powinno wygladac....osobiscie nie widze innego wyjscia jak dobrze zorganizowana starosc, ktora wszystkich nas czeka.....nie da sie jej ominac!!!!!
Alez nie przejmuj sie moim nickiem, jest sympatyczny i bardzo go lubie. Bo ja poprostu czuje sie STARA )
  #43  
Nieprzeczytane 07-03-2009, 13:45
Mary Grace's Avatar
Mary Grace Mary Grace jest offline
Czasem zajrzy
 
Zarejestrowany: Dec 2008
Miasto: Łódź
Posty: 120
Domyślnie Bez izolowania seniorów

W takim domu,który nie jest wydzielonym klockiem,a jednym z wielu bloków,na pewno żyje się i wygodnie i bezpiecznie.To ma sens,a jeśli jeszcze panują tak przyjazne stosunki międzyludzkie ,o których wspominasz, to rzeczywiście można już starać się o przydział. Powodzenia.
  #44  
Nieprzeczytane 07-03-2009, 13:47
Jadzia_G's Avatar
Jadzia_G Jadzia_G jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Jan 2009
Miasto: Sosnowiec
Posty: 14 579
Domyślnie

Stara- dlaczego nie napiszesz gdzie to jest - może ktoś byłby zainteresowany.PiEkne małe miasteczko może być wszędzie (poza granicami np,?)
  #45  
Nieprzeczytane 07-03-2009, 16:13
tadeusz50's Avatar
tadeusz50 tadeusz50 jest offline
odszedł....
 
Zarejestrowany: Feb 2008
Miasto: Sosnowiec
Posty: 29 259
Domyślnie

Jak widzę ten dom spokojnej starości nie znajduje się w Polsce. Czy też się mylę?
Stara jak to jest, obecnie przebywasz w Austrii. Czy tak?
__________________
Rak nie wyrok-pieprzyć raka
Z miłości do świata – pomagam klikając http://ciekawnik.pl/swiat-wokol-nas/...magam-klikajac
  #46  
Nieprzeczytane 07-03-2009, 17:09
misiek misiek jest offline
Początkujący
 
Zarejestrowany: Feb 2009
Miasto: Wrocław
Posty: 30
Domyślnie STARUSZKOWO- Bardzo dobry pomysł

Pomysł jest super. Żadne tam getto. Zawsze można wyjśc, zawsze ktoś może przyjśc. Getto, to ja mam w domu, bo sie opiekuję matką i nie mogę wyjśc, a do do mnie coraz mniej ludzie chce przyjśc. Siuski, śmierdziuśki, i inne tam takie przeszkadzają po prostu. A poza tym tez , w takim otoczeniu jestem pewnie monotematyczny, nie na topie i nie " jazzy".
A tak, na osiedlu, wśród swoich, ludzi o podobnym rytmie, dynamice życia, problemach....jak najbardziej. Takie "STARUSZKOWO" to byłoby super. Poza tym łatwiej o nadzór, łatwiej o infrastrukturę. Wszystko w jednym miejscu. Wszystkie problemy skupione na jednym obszarze. latwiej to zorganizowac. Dużo sie mowi u nas o profilkatyce,ze to mniej kosztuje niz potem leczenie. Dla mnie taki pomysł to jest własnie profilaktyka. Łatwo statystycznie obliczyc, ilu z ludzie aktywnych zawodowo, a więc zarabiających na emerytury emerytów, ma lub zaraz będzie miało problem ze starzejącymi się rodziciami. Pozostawiając takie sprawy jedynie w kregu rodzinnym, siłą rzeczy osłabią oni swoją zdolnośc zawodową.
Beda gorszymi pracownikami, mniej przychodu wniosą. Bo , beda sie zajmowac tez rodzicami. Dokładnie to samo przerabiam. Nie da się dwóch srok za ogon wytarmosic. ALbo opieka, albo praca, a opieką zajmuje się ktos inny, pracując po prostu w tym charakterze. A odwiedzac można. Co z tego, że matkę mam u siebie, skoro i tak nie możemy porozmawiac... I co z tego ze mieszka ze mną? Daleki jestem od bezwględności... ale jak kiedyś ratowałem ludzi w górach, to też niejeden raz dostali ode mnie po buzi za szerzenie paniki. Jeden dostał, żeby móc uratowac resztę. I tak było najlepiej, bo wszyscy przeżyli. I tutaj podobnie. Jakie getto? Getto, to takie osoby często mają w tych domach, gdzie są teraz.
  #47  
Nieprzeczytane 07-03-2009, 17:28
misiek misiek jest offline
Początkujący
 
Zarejestrowany: Feb 2009
Miasto: Wrocław
Posty: 30
Domyślnie

A nieoprawda, nierozwiąże. Bo przecież nie wszyscy muszą chciec tego rozwiaząnia. Czyli nie będzie "masowego rozwiazania". Jedyne co, mogłoby byc ono dozwolone. W wielu kulturach świata stosowano je, ale my najłatwiej mówimy o nich "prymitywne" lub " barbarzyńskie". Bo jesteśmy na wyższym poziomie. Ale czego, to ni jak nie wiem.
  #48  
Nieprzeczytane 07-03-2009, 19:03
Anna G's Avatar
Anna G Anna G jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Mar 2009
Miasto: Austria
Posty: 7 362
Domyślnie

Tak od 20 lat mieszkam w Austrii, ale tylko z mezem.
  #49  
Nieprzeczytane 07-03-2009, 19:31
Anna G's Avatar
Anna G Anna G jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Mar 2009
Miasto: Austria
Posty: 7 362
Domyślnie

PLacimy skladki zdrowotne i nam sie nalezy: dowoz na badania i wszystkie terapie, obojetnie jak daleko - taxi, bo karetki sa do innego celu. Ludzie o malych emeryturach czy rentach sa zwolnieni z oplat za recepty, a jeszcze dwa razy do roku dostaje emeryt czy rencista dodatkowa swoja naleznosc bo to tak zwane: jedno urlopowe, a drugie jak by w Polsce trzynasta pensja. I jezeli starszy czlowiek ktory mieszka w takim mieszkaniu jak my obecnie nie daje juz sobie sam rady to przenosza go do domu starcow albo do domu opieki i tam juz ma wszystko co jest mu do przezycia potrzebne. Warunki tez sa dobre.
  #50  
Nieprzeczytane 07-03-2009, 21:19
Mar-Basia's Avatar
Mar-Basia Mar-Basia jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Jul 2008
Miasto: Europa
Posty: 33 587
Domyślnie

No jasne, teraz wszystko jasne. Mieszkasz w Austrii. Niestety w Polsce ciagle nie jestesmy na tym etapie. Cos o tym wiem, bo mieszkam w Europie i problemy "domow wesolej starosci" sa powaznie traktowane.
__________________
Kozła bój się z przodu, osła z tylu, a złego człowieka ze wszystkich stron.
Szczęśliwego człowieka nie można obrazić. Można go tylko rozśmieszyć
Dla zasady robie screeny wszystkich moich wypowiedzi!
  #51  
Nieprzeczytane 07-03-2009, 21:58
Janczar's Avatar
Janczar Janczar jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Dec 2008
Miasto: Łódzkie
Posty: 695
Domyślnie

Cytat:
Napisał stara
Tak od 20 lat mieszkam w Austrii, ale tylko z mezem.
Taki system jak Ty opisujesz z Austrii, mnie się też podoba. Każdy mieszka w swoim mieszkanku i jest zorganizowana dla wszystkich opieka, jakieś wycieczki i spotkania. Dom jest w otoczeniu innych domów gdzie mieszkają ludzie w różnym wieku.

Ale całe miasteczko, czy osiedle wyalienowane ze społeczności to faktycznie getto, do którego nie chciałbym trafić. Umieralnia. Wokół wszędzie starość i beznadzieja, zdecydowanie nieeeeee!!!

Ciekawi mnie jakie duże są te mieszkanka (ile jest pomieszczeń).
  #52  
Nieprzeczytane 13-03-2009, 14:39
Optymistka Optymistka jest offline
Czasem zajrzy
 
Zarejestrowany: Mar 2009
Posty: 103
Domyślnie

Przeczytałam cały wątek z dużym zainteresowaniem. Fajnie, że mamy różne zdania tylko jak to u Polaków "gdzie 2-ch Polaków tam trzy zdania. Chciałabym "przedstawić do zaopiniowania" moją ideę dot. rozwiązania starości. Sposób ten obserwowałam wiele lat w W.Brytanii odwiedzając dziadków. Ludzie tam /nie tylko zresztą na starość/ łącza się ze sobą. Dla przykładu: ja mam duży dom z ogrodem i emeryturę, ktoś ma dom lub mieszkanie i emeryturę. Nie jest łatwo z jednej emerytury utrzymać dom, siebie, zapłacić za ew. pomoc, kupić leki albo pojechać na wycieczkę lub do sanatorium. Natomiast jak się jedno wynajmie, zamieszka w drugim i ma się do tego dwie emerytury to jest łatwiej. Piszę tu tylko o względach finansowych bo do tego ma kto Ci podac przysłowiową herbatę, leki itp. itd. - można żyć godnie nie wyliczjąc każdego grosza.
Chciałabym założyć wątek lub blog "Antymatrymonialny" gdzie moglibyśmy się zapisywać - wszyscy chętni do takiej współpracy. Poznawać najpierw na piśmie a potem bliżej - tylko musiałby mi ktoś pomóc to założyć bo dobrze gotuję, robię przetwory ale z komputerem to mam jeszcze problemy.
Czekam na odzew tylko nie krzyczcie bardzo na mnie - to naprawdę może się udać. Pozdrowienia dla wszystkich.
  #53  
Nieprzeczytane 13-03-2009, 14:58
Alsko's Avatar
Alsko Alsko jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Jul 2007
Miasto: Warszawa
Posty: 34 899
Domyślnie

Twój pomysł wart jest zastanowienia.
Myślę, że większe szanse ma wątek niż blog, bo będzie dostępny dla większej liczby osób.
Jak założyć wątek? A tak: otwórz stronę główną, klik Generacja 50+, klik Społeczeństwo, klik "Nowy wątek" (po lewej tuż nad spisem tematów). W otworzonym oknie wpisz tytuł, treść, sprawdź i zatwierdź.

Optymistko, jeśli masz kłopoty w poruszaniu się po forum (każdy z nas je miał) - na pewno znajdziesz chętnych do pomocy. Twoja strona świeci pustkami. Dobrze by było, abyś napisała, z jakich stron jesteś.
Teraz, niestety, woła mnie real.
Powodzenia!
  #54  
Nieprzeczytane 13-03-2009, 15:13
Anna G's Avatar
Anna G Anna G jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Mar 2009
Miasto: Austria
Posty: 7 362
Domyślnie

Cytat:
Napisał Janczar
Taki system jak Ty opisujesz z Austrii, mnie się też podoba. Każdy mieszka w swoim mieszkanku i jest zorganizowana dla wszystkich opieka, jakieś wycieczki i spotkania. Dom jest w otoczeniu innych domów gdzie mieszkają ludzie w różnym wieku.

Ale całe miasteczko, czy osiedle wyalienowane ze społeczności to faktycznie getto, do którego nie chciałbym trafić. Umieralnia. Wokół wszędzie starość i beznadzieja, zdecydowanie nieeeeee!!!

Ciekawi mnie jakie duże są te mieszkanka (ile jest pomieszczeń).
Nasze mieszkanie ma 60 m2, kuchania i pokoj goscinny jako jedno duze pomieszczenie, kuchnia juz umeblowana, w przedpokoju duza wneka na szafe gospodarcza, sypialnia jako osobne pomieszczenie i duza lazienka jak juz zaznaczalam bez wanny. Do tego nalezy jeszcze balkon ok 8m2. W piwnicy jest pralnia i suszarnia z automatyczna suszarka do prania.
  #55  
Nieprzeczytane 13-03-2009, 15:28
Anna G's Avatar
Anna G Anna G jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Mar 2009
Miasto: Austria
Posty: 7 362
Post Domy starcow

W Austrii nawet domy starcow, czyli dla ludzi juz nie dajacych sobie samym rady, stoja miedzy normalnymi domami, pokoje sa jedno lub dwu osobowe, tez z balkonami i ci ludzie nie sa wiezieni.Jezeli ktos daje rade moze sobie isc do sklepu czy na spacer. Widzialam tam w glownym holu ptaszki w klatkach, a w pokojach telewizory. Mieszkancy sa kąpanie przez personel, oznakowane rzeczy osobiste piora panie z pralni ktora znajduje sie w budynku i jest piekna jadalnia. To jest raj na ziemi dla ludzi starych. Nalezy zyczyc wszystkim takich warunkow, a nie tylko wybranym.
  #56  
Nieprzeczytane 13-03-2009, 16:16
tadeusz50's Avatar
tadeusz50 tadeusz50 jest offline
odszedł....
 
Zarejestrowany: Feb 2008
Miasto: Sosnowiec
Posty: 29 259
Domyślnie

Aniu-stara
To jest piękne tylko jaka cena tego komfortu? Obawiam się, że dla przeciętnego polskiego emeryta raczej nieosiągalna. Raczej się nie wybieram ale tak z ciekawości pytam.
__________________
Rak nie wyrok-pieprzyć raka
Z miłości do świata – pomagam klikając http://ciekawnik.pl/swiat-wokol-nas/...magam-klikajac
  #57  
Nieprzeczytane 13-03-2009, 16:22
Anna G's Avatar
Anna G Anna G jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Mar 2009
Miasto: Austria
Posty: 7 362
Domyślnie

Cytat:
Napisał tadeusz50
Aniu-stara
To jest piękne tylko jaka cena tego komfortu? Obawiam się, że dla przeciętnego polskiego emeryta raczej nieosiągalna. Raczej się nie wybieram ale tak z ciekawości pytam.
Oplaty za pobyt w domu starcow sa takie jak w Polsce, czyli 80% emerytury lub renty, bo na cukierki dla wnukow tez musi cos zostac. A za nasze mieszkanie czynsz to 380 euro. Ale nalezy jeszcze dodac ze socjal w Austrii jest naprawde dobry, wiec do czynszu dostajemy doplate w wysokosci 150 euro miesiecznie i raz do roku doplate do ogrzewania 350 euro.
  #58  
Nieprzeczytane 13-03-2009, 16:36
tadeusz50's Avatar
tadeusz50 tadeusz50 jest offline
odszedł....
 
Zarejestrowany: Feb 2008
Miasto: Sosnowiec
Posty: 29 259
Domyślnie

Cytat:
Napisał Alsko
Twój pomysł wart jest zastanowienia.
Myślę, że większe szanse ma wątek niż blog, bo będzie dostępny dla większej liczby osób.
Jak założyć wątek? A tak: otwórz stronę główną, klik Generacja 50+, klik Społeczeństwo, klik "Nowy wątek" (po lewej tuż nad spisem tematów). W otworzonym oknie wpisz tytuł, treść, sprawdź i zatwierdź.

Optymistko, jeśli masz kłopoty w poruszaniu się po forum (każdy z nas je miał) - na pewno znajdziesz chętnych do pomocy. Twoja strona świeci pustkami. Dobrze by było, abyś napisała, z jakich stron jesteś.
Teraz, niestety, woła mnie real.
Powodzenia!
Alu -optymistka całkiem dobrze radzi sobie z zakładaniem wątków. Już założyła kilka. Tak szczerze to trochę pogubiłem się o co jej chodzi.
__________________
Rak nie wyrok-pieprzyć raka
Z miłości do świata – pomagam klikając http://ciekawnik.pl/swiat-wokol-nas/...magam-klikajac
  #59  
Nieprzeczytane 13-03-2009, 17:04
Optymistka Optymistka jest offline
Czasem zajrzy
 
Zarejestrowany: Mar 2009
Posty: 103
Domyślnie

Alasko b.dziękuję za odzew. Będę próbowała zrobić tak jak mi napisałaś, Prawdę powiedziawszy nie odróżniam specjalnie blogu od watku. Uzupełnię oczywiście informacje o sobie ale uczę się po kolei i troczę na tzw. małpę. Jak mi się coś udaje to przez tzw. przypadek.
Bardzo mnie Taduszu ucieszyło, że założyłam kilka wątków tylko napisz mi jakie. Możesz mi wierzyć albo nie ale robię pewne rzeczy na tzw. "macanego", wyjdzie albo nie.
Trochę zdziwiłam się tym pytaniem o co mi chodzi. Tadeuszu pewno o to samo co Wam wszystkim - skad to zniecierpliwienie i brak wiary, że piszę otwarcie??????
W końcu forum internetowe nie służy tylko do bleblania, pisania wierszków ale także do spraw poważniejszych.
Ja np. chcę utworzyć forum antymatrymonialne - czy coś w tym złego.
  #60  
Nieprzeczytane 13-03-2009, 17:06
Optymistka Optymistka jest offline
Czasem zajrzy
 
Zarejestrowany: Mar 2009
Posty: 103
Domyślnie

Przpraszam za literówki ale nie zauważyłam a potem nie umiałam poprawiać. Pozdrowienia
 

 



Podobne wątki
Wątek Autor wątku Senior Cafe Odpowiedzi Ostatni Post / Autor
Opłaty licencyjne zamiast abonamentu RTV? - komentarze ciekawski Ogólny 4 27-08-2019 22:29
automat zamiast sprzedawcy smyk eSenior 0 13-04-2008 21:28
Tran zamiast leków? - komentarze Ircia Ogólny 1 28-03-2008 08:32
Opiekunowie zamiast pielęgniarek - komentarze zagata Ogólny 0 07-01-2007 14:48

Narzędzia wątku Przeszukaj ten wątek
Przeszukaj ten wątek:

Zaawansowane wyszukiwanie

Zasady pisania postów
Nie Możesz: tworzenie nowych wątków
Nie Możesz: odpowiadanie na posty
Nie Możesz: wysłanie załączników
Nie Możesz: edytowanie swoich postów

vB code jest Wł.
UśmieszkiWł.
kod [IMG] jest Wł.
kod HTML jest Wył.
Skocz do forum


Czasy w strefie GMT +2. Teraz jest 15:49.

 
Powered by: vBulletin Version 3.5.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.