menu

senior.pl - aktywni w każdym wieku

Wróć   Klub Senior Cafe > Styl życia > Dom, wnętrza, ogród
Zarejestruj się FAQ / Pomoc Szukaj Dzisiejsze Posty Oznacz Fora Jako Przeczytane

Odpowiedz
Narzędzia wątku Przeszukaj ten wątek
  #2381  
Nieprzeczytane 23-09-2020, 23:29
basia2002's Avatar
basia2002 basia2002 jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Sep 2012
Miasto: Wrocław,dolnośląskie
Posty: 93 364
DomyślnieMasz opryszczkę wargową tzw. „zimno”? Bezwzględnie o tym pamiętaj.
To tylko opryszczka?!

Opryszczka wargowa nazywana bardzo często również „zimnem na ustach” to nic innego jak wynik działania wirusa HSV w naszym organizmie. Niestety przez powszechność tej przypadłości oraz częste domowe leczenie (bez kontaktu z lekarzem) wiele osób nie ma realnie pojęcia jak niebezpieczna w pewnych sytuacjach może być ta „zwykła opryszczka”.
Dlatego to bardzo ważne abyś na zawsze zapamiętał/zapamiętała:

Jeśli masz opryszczkę wargową NIGDY ale TO NIGDY nie zbliżaj się z nią do dzieci a konkretnie do niemowląt (!) a TYM BARDZIEJ NIE CAŁUJ! Opryszka wargowa (czyli wirus HSV) jest dla niemowląt BARDZO niebezpieczna może doprowadzić do porażenia opon mózgowych a nawet w skrajnych przypadkach do śmierci! Uważasz, że warto o tym wiedzieć? Uświadom swoich bliskich lub/i znajomych.
__________________
Moje obrazy, pochodzą z dostępnych stron w internecie.
Odpowiedź z Cytowaniem
  #2382  
Nieprzeczytane Wczoraj, 13:52
basia2002's Avatar
basia2002 basia2002 jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Sep 2012
Miasto: Wrocław,dolnośląskie
Posty: 93 364
Domyślnie

Prusaki


Karaluch________________________________________Karaczan


Prusaki oraz karaluchy – jak sobie z nimi poradzić poprzez domowe i profesjonalne metody?

Przyczyn pojawienia się prusaków lub karaluchów w mieszkaniu jest wiele. To wyjaśnia złożoność walki z nimi, ponieważ wyeliminowanie jednego z poniższych powodów nie rozwiąże problemu z dzikimi lokatorami. Konieczne jest zintegrowane podejście do jego rozwiązania. Poznajemy, więc te przyczyny i sposoby wyeliminowania tego niezwykle nieprzyjemnego problemu.
Prusaki i karaluchy, co to za owady?

Karaluchy są sporo większe od prusaków (do 3 cm). Mają ciemną barwę są prawie czarne i posiadają czułki. Mimo że poruszają się wolno, potrafią się wspinać po szorstkich powierzchniach.
Prusaki należą do mniejszych insektów (do 1,5 cm), mają kolor brązowy i dwa charakterystyczne znamiona na grzbiecie. Wyróżniają je długie i ruchliwe czułki, mają małe odnóża, włoski oraz przywry. Dobrze potrafią się wspinać nawet po śliskiej i gładkiej powierzchni. Rozmnażają się szybciej niż karaluchy, ale ważne jest to, że w przypadku ich pojawią się na obszarze, na którym wcześniej były karaluchy, populacja tych ostatnich wkrótce wyginie.

prusaki, karaluchy, zwalczanie prusaków, domowe sposoby usuwania karaluchów, przepis kwas borowy na prusaki, karaczany, zwalczanie karaluchów, karaczany warszawa, prusator w warszawie

Dlaczego prusaki i karaluchy pojawiają się w mieszkaniu?

Problem pojawia się przede wszystkim w kuchni, w której insekty bez problemu znajdują resztki jedzenia. Jednak okruchy regularnie pojawiają się we wszystkich innych pokojach w mieszkaniu, dlatego należy przyjąć zasadę, aby spożywać posiłki tylko w jednym pomieszczeniu i przechowywać wszystkie produkty spożywcze w szczelnie zamkniętym pojemniku. Jeżeli w domu znajdują się zwierzęta domowe, należy zadbać o codzienne oczyszczenie ich misek z resztek karmy. Ponieważ jej pozostawienie staje się pożywieniem dla prusaków i karaluchów. Ponadto trzeba codziennie wyrzucać śmieci z kuchni, aby nie pozostawiać nadmiaru jedzenia insektom.
Duża wilgotność i pęknięcia w pomieszczeniu sprzyja bytowaniu insektów

Prusaki i karaluchy mogą długo przetrwać bez jedzenia (nawet miesiąc), jednak bez wody w ciągu tygodnia zginą. Dlatego należy usunąć źródła wilgoci, niwelować przeciekające krany, wycierać mokre umywalki i zlewy. Każda szczelina w ścianie czy podłodze to potencjalna furtka dla insektów, dlatego trzeba zaślepić takie miejsca. Również kratka wentylacyjna jest zagrożeniem, ponieważ chętnie przez nią przedostają się do mieszkań, trzeba zabezpieczyć ją siatką z bardzo małymi oczkami, a najlepiej za pomocą rajstopy lub gazy opatrunkowej.
Zagrożenia, jakie niesie sąsiedztwo prusaków i karaluchów

Insekty przenoszą na swoim ciele ogromną ilość chorobotwórczych drobnoustrojów, pleśni, gnilnych bakterii, wywołują takie choroby jak: gruźlica, dżuma, dur brzuszny, czerwonka, tyfus, tężec, świąd, AIDS, syfilis oraz zatrucia pokarmowe.
Środki mające na celu wyeliminowanie prusaków i karaluchów

Jeśli nadal nie można zapobiec inwazji prusaków i karaluchów, zacznij z nimi walczyć. Można próbować samodzielnie usunąć insekty z domu za pomocą środków owadobójczych dostępnych w sklepach chemicznych. Ich zasięg jest bardzo zróżnicowany. Używając chemikaliów z którymi nie mamy doświadczenia w używaniu, nie można zapominać o dzieciach i zwierzętach domowych. Istnieje bardzo duże prawdopodobieństwo dostania się trucizny do organizmu, a nie chcemy przecież, aby coś się stało naszym pupilom czy dzieciom, tym bardziej, że ich leczenie będzie bardziej kosztowne.
Środki owadobójcze w aerozolu

Spraye są bardzo proste w zastosowaniu, wystarczy dokładnie spryskać obszar występowania prusaków i karaluchów. Jest to skuteczny środek w przypadku początkowej walki z owadami, ograniczy ich ilość, jeżeli jednak występuje wyjątkowo duża rzesza robactwa, trzeba zastosować inne sposoby: pułapki, żele, przynęty lub opryski.
Domowe sposoby w walce z prusakami i karaluchami w mieszkaniu

dezynsekcja, żelowanie, prusaki, karaluchy, zwalczanie prusaków, domowe sposoby usuwania karaluchów, przepis kwas borowy na prusaki, karaczany, zwalczanie karaluchów,prusator

Całkowicie darmowy, sprawdzony sposób na pozbycie się karaluchów to wymrażanie. Niestety ta metoda nie jest dostępna dla wszystkich ze względu na złożoność wykonania: mieszkanie należy pozostawić na kilka dni w temperaturze zbliżonej do zera, w tym celu trzeba otworzyć wszystkie okna w trzaskającym mrozie i utrzymywać tak przez kilka dni. Najskuteczniejszą metodą ludową w walce z insektami jest kwas borowy, wykorzystywany przez ludzi od bardzo dawna. Prusaki i karaluchy nie uodporniły się na niego i cały czas można nim niszczyć te szkodniki.
Przepis na produkt z dodatkiem kwasu borowego:

Wymieszaj 1 gotowany ziemniak z 1 jajkiem i dodaj 1 łyżeczkę kwasu borowego. Rób małe kulki i porozrzucaj po całym mieszkaniu, po kątach, za meblami, pod zlewem, umywalką, koło śmietników. Przed wszystkim w miejscach blisko wody i resztek jedzenia. Dodatkowo posyp suchym kwasem borowym na całym obwodzie listew przypodłogowych w całym mieszkaniu. Kwas borowy będzie przylegał do owadów podczas ich przebiegania, co będzie miało szkodliwy wpływ na wszystkie osobniki. Kwas borowy należy stosować okresowo, kilkakrotnie, aż do pojawienia się widocznych rezultatów, aż do całkowitego zniknięcia prusaków i karaluchów.
Pułapka piwna na prusaki

Innym sposobem jest nalanie do naczynia piwa, złocisty napój wyraźnie przyciąga prusaki wystarczy zrobić kładkę (np. z tektury) tak, aby prusaki mogły wejść do naczynia i utonąć w piwie, innymi słowy zakończyć swój żywot w błogim stanie.
Inne ludowe sposoby na karaczany

Środki ludowe do usuwania owadów charakteryzują się niskim kosztem oraz względnym bezpieczeństwem użytkowania, ale należy pamiętać, że są one przeznaczone do krótkotrwałego odstraszania i oparte są na użyciu pachnących składników: octu, amoniaku, oleju kamforowego. Mniej inwazyjne sposoby to roślina doniczkowa geranium lub zapach kwaśnych cytrusów.

Ciekawym pomysłem jest spróbowanie popularnych środków – amoniaku, alkoholu, terpentyny i nafty. Wystarczy przetrzeć powierzchnię jedną z tych substancji, aby prusaki i karaluchy opuściły kuchnię.

Podłogi umyte wodą zmieszaną z łyżeczką amoniaku z pewnością wydalą te owady. Środki te nie przyniosą natychmiastowego efektu, ale na dłuższą metę mogą być pomocne. Trzeba jednak mieć na uwadze, że amoniak lub ocet to substancje, które mają bardzo nieprzyjemny zapach (w przypadku octu możliwe są nawet problemy z układem oddechowym) w związku z czym stosowanie tego typu środków może powodować kolejne problemy, tym razem zdrowotne. Dlatego też przestrzegamy przed nadmiernym stosowaniem tak zwanych domowych sposobów, gdyż ich skuteczność i tak pozostawia wiele do życzenia.
Profesjonalna pomoc czyli dezynsekcja

Jeśli wyżej wymienione działania nie powiodły się, warto skontaktować się z naszą firmą, wykonamy skuteczną dezynsekcję, która pozwoli doszczętnie usunąć prusaki i karaluchy.

Zaletą korzystania z naszych usług jest wysoka wydajność przeprowadzanych dezynsekcji i bezpieczeństwo dla mieszkańców oraz zwierząt domowych. Najbardziej uzasadnione jest skorzystanie z naszej pomocy już wtedy, gdy dostrzeżemy pierwsze szkodniki. Zazwyczaj wychodzą tylko w nocy i starają się być niezauważone. Gdy jednak bez problemu je zaczynamy dostrzegać. Oznacza to, że jest już ich całkiem sporo.

Nasze metody to:

Żelowanie – jest to efektywna metoda, którą najczęściej rekomendujemy w walce z prusakami i karaluchami. Co ważne, jest to metoda bezpieczna dla ludzi oraz zwierząt, dlatego wybierając żelowanie nie trzeba stosować szczególnych zabezpieczeń mebli oraz żywności. Mieszkańcy mogą pozostać w swoich mieszkaniach. Jest to produkt chętnie spożywany przez prusaki i karaluchy ponieważ jest wysokobiałkowy, a białko jest budulcem chitynowego pancerza karaczanów. Co ciekawe, karaluchy roznoszą żel, przez kontakt z innymi osobnikami z gniazda powodując efekt domino (kaskadowy). W dodatku prusaki zjadają swoje odchody oraz inne padłe osobniki, co tylko zwiększa spożycie trucizny i efekty. W efekcie żel może się okazać skuteczny nawet tam, gdzie fizycznie nie został zaimplementowany. Ze względu na bezpieczeństwo oraz niewielką inwazyjność metoda żelowa z powodzeniem jest stosowana w restauracjach, sklepach, szpitalach, szkołach oraz wszędzie tam, gdzie ze względów sanitarnych nie można użyć standardowych oprysków.
Opryskiwanie – czyli rozpylanie środka owadobójczego o odpowiednim stężeniu. Metoda ta powinna być stosowana na otwartej przestrzeni lub w dużej odległości od innych domów, głównie w celu ograniczenia ryzyka przedostawania się insektów od sąsiadów. Środki owadobójcze często powodują efekt rozproszenia. W przypadku blokowisk w efekcie migrują do sąsiadów w pionie budynku.
Zamgławianie ULV – metoda sprowadza się do łączenia środka owadobójczego z wodą przy użyciu specjalnego urządzenia, które generuje tak zwaną zimną mgłę. Maleńkie krople unoszą się w powietrzu i przedostają się nawet w najmniejszą szczelinę, kryjówek prusaków i karaluchów. Metoda w przypadku karaczanów również może powodować migrację, ale wykazuję większą skuteczność niż oprysk ze względu na siłę „dmuchawy”, która równomiernie rozprowadza aplikowane środki owadobójcze.

Podsumowując, pojawienie się prusaków i karaluchów potrafi uprzykrzyć życie. Główne zagrożenia jakie się z nimi wiążą to roznoszenie chorób oraz zanieczyszczenie żywności. Trzeba wiedzieć, że zwalczenie prusaków i karaluchów jest możliwe, jednak wymaga zdecydowanych i sprawdzonych działań. Nie rekomendujemy stosowania domowych sposobów, które zazwyczaj po prostu zawodzą. Nasza firma stosuje, tylko i wyłącznie sprawdzone metody ukierunkowane na całkowite usunięcie populacji karaczanów w opanowanym budynku. W zależności od potrzeb i przypadku dobieramy metody, które najbardziej się sprawdzą u Państwa.
__________________
Moje obrazy, pochodzą z dostępnych stron w internecie.

Ostatnio edytowane przez basia2002 : Wczoraj o 14:39.
Odpowiedź z Cytowaniem
  #2383  
Nieprzeczytane Wczoraj, 14:23
basia2002's Avatar
basia2002 basia2002 jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Sep 2012
Miasto: Wrocław,dolnośląskie
Posty: 93 364
Domyślnie

Domowe sposoby na prusaki i karaluchy – czy działają?Wciąż wiele osób myśli, że z populacją prusaków mogą poradzić sobie na własną rękę. Czy mają rację?
W dzisiejszym wpisie sprawdzimy, jakie są domowe sposoby na prusaki i karaluchy
i czy warto z nich skorzystać. Zapraszamy do lektury!

Ogrom dostępnym w sklepach środków sprawia, że ludzie wierzą, że wystarczy spryskać powierzchnie, żeby prusaki padły. Niestety nie jest to prawda i zazwyczaj kolonię prusaków można zwalczyć tylko i wyłącznie metodami profesjonalnymi. Zanim jednak trafią do firmy DDD, przeszukują internet w poszukiwaniu cudownych metod, które mają za zadanie eliminację prusaków z ich domu. Przyjrzyjmy się polecanym metodom.
Domowe sposoby na prusaki i karaluchy

Na forach można natknąć się na co najmniej kilka domowych sposobów walki z prusakami i karaluchami.

1. namoczenie szmatek piwem i rozłożenie ich wieczorem w miejscach występowania szkodników. Piwo ma za zadanie zwabić prusaki i karaluchy, które po jego zażyciu pijane stracą przytomność, dzięki czemu rano łatwo je pozbierać i uśmiercić;
ustawienie pułapki z piwa na karaluchy: do miski wlewamy piwo, a w poprzek miski ustawiamy drewienka. Prusaki wchodzą po drewienkach do miski i się w niej topią;
zwabienie prusaków na pietruszkę: w miejscach bywania prusaków wykładamy liście pietruszki, które również mają wabić szkodniki. Po nocy zbieramy pietruszkę razem z prusakami i wyrzucamy;

2. przygotowanie zatrutej bułki: bułkę namaczamy w roztworze kwasu borowego i ustawiamy tam, gdzie najczęściej pojawiają się prusaki. Chętnie ją zjedzą, co je uśmierci, wystarczy je później pozamiatać;

3. przygotowanie proszku z grochu, cukru i gipsu. Garść surowego grochu trzeba rozdrobnić (np. w moździerzu lub zmielić w młynku) na mąkę. Następnie dodać garść cukru i gipsu, wymieszać i proszek wyłożyć w miejsca, w których pojawiają się owady;

4. przygotowanie pasty z jajka i kwasu borowego. 3 jajka należy gotować przez 3 godziny w takiej ilości wody, aby cały czas były przykryte wrzątkiem. Po tym czasie jajka wyjmujemy, obieramy ze skorupek, oddzielamy białka od żółtek. Białka wyrzucamy, żółtka mieszamy z 3 łyżeczkami cukru, ugotowanym ziemniakiem i 1 op. kwasu borowego na gładką i jednolitą w strukturze masę. Pastę należy również rozłożyć w miejscach pojawiania się prusaków;

5. zaparzenie kawy – należy zrobić mocny napar, odcedzić, wylać, a fusy przełożyć do słoika. Słoik ustawić w miejscu występowania owadów, a o brzeg oprzeć drewienko. Zapach kawy zwabi karaluchy, które wpadną do słoika. Następnie wystarczy je zalać wrzątkiem.

To tylko kilka sposobów, które można znaleźć w internecie jako remedium na prusaki i karaluchy. Niestety żaden z tych sposobów nie zadziała i nie sprawi, że populacja szkodników zniknie z naszego domu. Dlaczego? Obalenie ich skuteczności jest banalnie proste.
Dlaczego domowe sposoby na prusaki i karaluchy nie działają?

Rozłożenie nasiąkniętych piwem szmatek może i faktycznie zwabi część prusaków, ale w każdej kolonii są osobniki, które nigdy nie opuszczają gniazda. Nie ma więc szans, aby sposób ten zadziałał i unicestwił całą kolonię, bowiem nawet, jeśli zginie kilkadziesiąt, te ukryte natychmiast przystąpią do rozmnażania i kolonia błyskawicznie się odrodzi.
To samo dotyczy ustawienia pułapki z piwa umieszczonego w misce – nawet jeśli po drewienku jakieś prusaki wejdą do miski i się utopią, to wiele z nich pozostanie zupełnie obojętna na tę przynętę, w naszym domu bowiem nie brakuje innych atrakcyjnych pokarmów. No a te, które nie opuszczą gniazda, będę bezpieczne w 100%. Kolejny sposób, który absolutnie nie zwalczy całej populacji prusaków czy karaluchów;

Nieco więcej sensu mają sposoby z przygotowaniem zatrutej bułki oraz proszku z grochu, cukru i gipsu, a także pasty jajeczno-kwasowej. To faktycznie może uśmiercić prusaki i karaluchy, niemniej jednak nie są to tak silne przynęty, aby zwabić absolutnie wszystkie osobniki. Metody te mogą przynieść jedynie krótkotrwałe rezultaty.
Zupełnie pozbawiony sensu jest sposób z parzeniem kawy – po pierwsze kawa nie jest dla prusaków i karaluchów jakoś nadzwyczaj atrakcyjna, po drugie: prusaki potrafią świetnie wspinać się po gładkich powierzchniach typu szkło (szklanki, kafelki i in.). Dlatego wyjście ze słoika nie będzie dla nich żadnym problemem.

W walce z prusakami i karaluchami trzeba postawić na sprawdzone, profesjonalne metody. Tym bardziej że w ostatnich latach zmieniły się metody zwalczania prusaków i karaluchów. W miejsce oprysku grubokroplistego, który stosowany był przez wiele lat, ale miał mnóstwo wad, pojawiły się dużo mniej uciążliwe metody, takie jak metoda żelowa czy zamgławianie ULV oraz zamgławianie termiczne.
Zwalczanie prusaków i karaluchów – Gdańsk, Gdynia, Sopot

W BIOS najczęściej stosowaną metodą zwalczania prusaków jest metoda żelowa. Polega ona na wyłożeniu w miejscu najczęstszego pojawiania się prusaków żelu o specjalnej kompozycji. W jego skład wchodzi białko będące podstawą diety prusaków i karaluchów, woda absolutnie niezbędna im do życia, feromony, które naprawdę są w stanie przyciągnąć karaluchy i prusaki nawet z kilkudziesięciu metrów oraz oczywiście substancja trująca.

Żel ten punktowo nakładamy w miejscach, w których pojawiają się prusaki i karaluchy, niemniej jednak jest on silną przynętą i wabi szkodniki nawet z daleka. Owady zjadają go chętnie, a jego drobinkami dzielą się również z tymi, które nigdy nie opuszczają gniazda. Co więcej, prusaki i karaluchy są kanibalami, zjadają więc martwych członków swojej kolonii, a jeśli padli oni w wyniku spożycia zatrutego żelu, padną kolejne.

Co ważne, zabieg żelowania może być wykonany w pełni dyskretnie. W przeciwieństwie do oprysków, na czas których pomieszczenia muszą zostać opuszczone przez wszystkie osoby, zabieg żelowania jest wykonywany nawet w obecności osób trzecich, nie niesie bowiem żadnego niebezpieczeństwa za sobą. Można go wykonywać nie zakłócając pracy biur, restauracji, hoteli, szpitali, szkół i innych miejsc, w 100% bezproblemowo. W dodatku pracownicy wykonują go ubrani w codzienne ubrania, bez oznaczeń, dlatego nikt się nawet nie zorientuje o trwającej dezynsekcji.

Jeśli sytuacja tego wymaga, a populacja prusaków czy karaluchów jest bardzo duża, pomocniczo stosujemy opryski: , których podjęcie jest konieczne.
__________________
Moje obrazy, pochodzą z dostępnych stron w internecie.

Ostatnio edytowane przez basia2002 : Wczoraj o 14:37.
Odpowiedź z Cytowaniem
  #2384  
Nieprzeczytane Wczoraj, 22:56
basia2002's Avatar
basia2002 basia2002 jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Sep 2012
Miasto: Wrocław,dolnośląskie
Posty: 93 364
Domyślnie

__________________
Moje obrazy, pochodzą z dostępnych stron w internecie.
Odpowiedź z Cytowaniem
  #2385  
Nieprzeczytane Dzisiaj, 00:57
marzenna79's Avatar
marzenna79 marzenna79 jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Apr 2009
Miasto: Gdynia
Posty: 9 630
Super

__________________
Forum Gdynia * Blog MG * Blog M. Misz Masz
Odpowiedź z Cytowaniem
Odpowiedz

 

 Podobne wątki
Wątek Autor wątku Senior Cafe Odpowiedzi Ostatni Post / Autor
Jak zrobić kulę? kuzyn.marek Ogólny 4 20-01-2012 21:11
Co zrobić ? lawenda Rodzina bliższa i dalsza 18 21-04-2008 13:23
Co zrobić z wątkami? admin Muzyka - wątki archiwalne 101 08-04-2008 12:22

Narzędzia wątku Przeszukaj ten wątek
Przeszukaj ten wątek:

Zaawansowane wyszukiwanie

Zasady pisania postów
Nie Możesz: tworzenie nowych wątków
Nie Możesz: odpowiadanie na posty
Nie Możesz: wysłanie załączników
Nie Możesz: edytowanie swoich postów

vB code jest Wł.
UśmieszkiWł.
kod [IMG] jest Wł.
kod HTML jest Wył.
Skocz do forum


Czasy w strefie GMT +2. Teraz jest 06:50.

 
Powered by: vBulletin Version 3.5.4
Copyright ©2000 - 2020, Jelsoft Enterprises Ltd.