menu

senior.pl - aktywni w każdym wieku

Wróć   Klub Senior Cafe > Styl życia > Hobby, pasje
Zarejestruj się FAQ / Pomoc Szukaj Dzisiejsze Posty Oznacz Fora Jako Przeczytane

Odpowiedz
Narzędzia wątku Przeszukaj ten wątek
  #141  
Nieprzeczytane 17-05-2010, 14:37
en_vogue's Avatar
en_vogue en_vogue jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Jul 2007
Miasto: Gdynia
Posty: 5 670
Domyślnie

Haniu Basiu jestem wierną czytelniczką tego wątku,mimo iż dotąd nie zaczęłam gimpować cały czas oswajam się z myślą by wreszcie zacząć.Lecz zawsze znajduje wymówkę
Pozdrawiam wszystkich wykładowców i uczniów.
Odpowiedź z Cytowaniem
  #142  
Nieprzeczytane 20-05-2010, 21:18
EiM's Avatar
EiM EiM jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Feb 2010
Miasto: łódzkie
Posty: 3 828
Domyślnie Przezroczysty kafelek cz. I

Jest to tutorial ze strony:

http://www.gimpuj.info/index.php/topic,51.0.html

Trochę uprościłam, lekko zmodyfikowałam, bądź doprecyzowałam opis, zwracając uwagę na rzeczy istotne dla uzyskania efektu.
1.Otwórz nowy obraz o wym. 300X300 px, wypełnij kubełkiem, kolorem czarnym.
2.Utwórz nową warstwę przezroczystą. W nazwie warstwy wpisz 1. Ok (WAŻNE oznaczać warstwy, czyli wpisywać numerki, po tym poznajemy, na której warstwie pracujemy)
3.Przejdź do okna obrazu Zaznaczenie-->Wszystko; Zaznaczenie--> Zmniejsz np. o 3 px. Wypełnij kubełkiem kolorem jasnoszarym. Zaznaczenie-->Nic
4.Utwórz nową warstwę przezroczystą. W nazwie warstwy wpisz 2. Ok. Utwórz kształt przedmiotu. W tym przypadku to zaznaczenie prostokątne. Wybierz kubełek Wypełnij dowolnym kolorem. Zaznaczenie-->Zmniejsz np. o 20 px i wciśnij klawisz na klawiaturze Delete. Zaznaczenie-->Nic. Przy pomocy Ścieżek, lub lassa zaznaczyłam środek (kwadrat). Wybrałam kubełek i wypełniłam kolorem. W oknie obrazu Zaznaczenie--> Zmniejsz o 20 px i wciśnij klawisz na klawiaturze Delete. Zaznaczenie-->Nic.
5.Duplikuj warstwę 2 z kształtem kafelka. W nazwie warstwy (zamiast kopia2) wpisz 3. W tym momencie mamy warstwy wymieniając od dołu (w nawiasie podaję co się na niej znajduje) tło – (czarne); 1 (szary kwadrat); 2 (kształt kafelka) 3 (kopia naszego kafelka) Teraz przejdź na warstwę 2
6.Stojąc na warstwie 2 zastosuj Filtr-->Rozmycie Gaussa z ustawieniami: promień: 5 px. Zaznacz opcję RLE. Ok. Zamknij oczko przy warstwie 2. Przejdź do warstwy 3.
7.Stojąc na warstwie 3 zastosuj Filtry-->Odwzorowanie-->Mapowanie wypukłości. Teraz ustawienia: WAŻNE jako mapowanie wypukłości wybieramy warstwę z nr 2; Typ mapowania- Liniowy. Zaznaczamy opcję wzmocnij ciemne kolory; azymut 135; wzniesienie 45; głębia 4.
8.Jesteśmy cały czas na warstwie 3. PPM i rozwijalnego okna wybieramy „kanał alfa na zaznaczenie”. W oknie obrazu Zaznaczenie-->Zmniejsz wpisujemy 2 px. Zaznaczenie-->Zapisz do kanału.
9.Przejdź do zakładki warstwy. WAŻNE, kliknij myszką na warstwie 3, żeby była aktywna. (Po wykonaniu czynności z punktu 8, nie jest aktywna żadna warstwa). Wybierz Narzędzia -->Narzędzia Kolorów-->Krzywe -z ustawieniami:



Zaznaczone na czerwono- ma być kanał alfa – ostatni z listy wyboru. Sprawdź ustawienia. Strzałka pokazuje jak przesunąć krzywą. Przytrzymaj myszkę na górnym punkcie i ciągnij w dół. Puść myszkę. Ok
Usuń zaznaczenie Zaznaczenie--> Nic
Tak powinna wyglądać warstwa 3 po zmianie krzywej kolorów




Utwórz kopię warstwy 3. Możesz pozostawić nazwę warstwy „kopia3”. Wyłącz widok (czyli, zamknij oczko) przy warstwie „kopia3”. Przejdź do warstwy 3
Odpowiedź z Cytowaniem
  #143  
Nieprzeczytane 20-05-2010, 21:45
EiM's Avatar
EiM EiM jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Feb 2010
Miasto: łódzkie
Posty: 3 828
Domyślnie Przezroczysty kafelek cz. II

10. Z zakładki kanały wybierz: „Kopia: maska zaznaczenia” w ten sposób



i kliknij „kanał na zaznaczenie”. Przejdź do zakładki warstwy. WAŻNE, kliknij myszką na warstwie 3, żeby była aktywna. Ponownie użyj krzywych o takich samych ustawieniach jak poprzednio (punkt 9). Wybierz Kolory--> Odcień--> Nasycenie, z ustawieniem nasycenia na 100.
Nie likwiduj zaznaczenia.
11. Przesuń warstwę 3 nad warstwę „kopia3”. Zamknij oczko przy warstwie 3. Przejdź do warstwy „kopia3”. Otwórz oczko. Wyczyść zaznaczenie, czyli naciśnij klawisz Delete. Usuń zaznaczenie : w oknie obrazu Zaznaczenie-->Nic
Warstwy, które powinny być widoczne w końcowej fazie.



12. Stojąc na warstwie „kopia3” stosujemy Filtr--> Światło i cień --> Rzucanie cienia z ustawieniami: X i Y ustaw na 10 px. Rozmycie na 8, a kolor pozostaw bez zmian (czarny). Krycie 80. Wyłącz widok (zamknij oczko) przy warstwie „kopia3”, a włącz widok warstwy 3.
13.Teraz możesz włączyć oczko przy warstwie 2 i ustawić % krycia.



14. Można zmienić kolor kafelka. W tym celu należy w oknie obrazu zastosować: Kolory--> Odcień i nasycenie, przesuwając suwaczek „odcień” z jednakowymi parametrami, ale osobno dla warstwy 2 i warstwy 3. Osobno, (bez łączenia warstw) bo jeszcze możemy zmienić % krycia dla warstwy 2, żeby móc otrzymać bardziej lub mniej przezroczysty kafelek



Na ostatnim zrzucie warstwa "kopia3" jest niebieska. Nie ma potrzeby zmiany barwy, ponieważ warstwa jest niewidoczna.
Koniec
Odpowiedź z Cytowaniem
  #144  
Nieprzeczytane 02-06-2010, 14:05
EiM's Avatar
EiM EiM jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Feb 2010
Miasto: łódzkie
Posty: 3 828
Domyślnie Efekt haftu

1.Tworzymy nowy obraz. Plik -->Nowy. W okienku wybieramy wielkość 400 x 400. px
2.Z przybornika wybieramy narzędzie Tekst. Wybieramy czcionkę. Mogą być literki lub jakieś symbole. Tworzymy napis lub jakiś wzór. Warstwę nazywamy „kształty”. Następnie w oknie obrazu: Warstwa--> Porzuć informację o tekście. Z warstwy tekstowej tworzy nam się zwykła warstwa.
3.Stajemy na warstwie tło. Wypełniamy kolorem. Ja wybrałam niebieski (76c6f9). Stosujemy Filtr-->Odwzorowania-->Mapowanie wypukłości z ustawieniami: Wzmocń ciemne kolory -zaznaczony (zaptaszkowany); pozostałe okienka bez zaznaczeń; azymut 135; wzmocnienie 9,2; głebia 5.
4.Przechodzimy na warstwę kształty. Klikamy PPM i wybieramy „kanał alfa na zaznaczenie”. Wokół naszych literek, lub kształtów latają mrówki. Z przybornika wybieramy kubełek i zaznaczenie wypełniamy takim samym kolorem jak tło.
5.Następnie w oknie głównym Zaznaczenie--> Odwróć.
6.Filtry--> Światło i cień-->Rzucanie cienia . Ustawienia: X- (2); Y – (2); promień – (10); kolor- (biały); krycie 100%; dopuszczalne powiększenie odhaczamy. OK. Powstałą warstwę nazywamy „biały cień”.
7.Jeszcze raz Filtry--> Światło i cień-->Rzucanie cienia. Ale Ustawienia: X - (-2); Y- (-2); promień- (10); kolor (czarny); krycie 100%. OK Powstałą warstwę nazywamy „czarny cień”. (Tutaj uwaga: im kształt jest większy w stosunku do warstwy, tym należy dać większą liczbę w parametrach X i Y).
8. Zaznaczenie--> Nic. Zamykamy oczko przy warstwie „kształty”.
9.Stajemy na warstwie „tło” i dodajemy przezroczystą warstwę. Nazywamy ją „ścieg”.
10.Z przybornika wybieramy narzędzie kubełek, jako typ wypełnienia wybieramy deseń. Zmieniamy deseń na „Stripes (48 x 48)”
11.Stojąc na warstwie „ścieg” z przybornika wybieramy narzędzie Obrót i obracamy warstwę o kat ok. 30 do 45 stopni, zwracając uwagę na to, żeby wszystkie nasze elementy były pokryte paskowym deseniem.
12.Stajemy na warstwie „kształt” i wciskamy PPM, wybieramy „kanał alfa na zaznaczenie”. Przenosimy się na warstwę „ścieg” i w oknie głównym wybieramy Zaznaczenie-->Odwróć. Wciskamy klawisz na klawiaturze Delete.



13. Likwidujemy zaznaczenie. Zaznaczenie--> nic
14. Duplikujemy warstwę „ścieg”. Otrzymujemy warstwę „kopia ścieg”. Powracamy na warstwę „ścieg”.
15. Stojąc na warstwie „ścieg” stosujemy Filtr-->Rozmycie -->Rozmycie w ruchu. Zaznaczamy opcję Powiększenie. Tryb warstwy ustawiamy na „pokrywanie”; krycie 100%. Klikamy PPM i wybieramy „połącz w dół”.
16. Stajemy na warstwie „kopia ścieg”. Tryb warstwy ustawiamy na „Wydobycie ziarna”; krycie na 35%. Wciskamy PPM i wybieramy „połącz w dół”.
17. Stajemy na warstwie „kształt”, przesuwamy warstwę w dól pod warstwę „tło”.
18..Warstwę „biały cień” ustawiamy na „pokrywanie”; krycie 100%. Wciskamy PPM, wybieramy „połącz w dół”.
19. Stosujemy takie same czynności dla warstwy „czarny cień”, czyli: ustawiamy na „pokrywanie”; krycie 100%. Wciskamy PPM, wybieramy „połącz w dół”.
20. Stajemy na warstwie „kształt”. Przesuwamy warstwę nad warstwę tło. Otwieramy oczko, jeżeli wcześniej było zamknięte. Ustawiamy tryb warstwy na Zwykły; zmniejszamy krycie, do około 20% (krycie trzeba obserwować, jaki nam się najbardziej podoba).
Otrzymałam taki efekt.
Moja obserwacja: ładniejszy efekt otrzymuje się na kształtach opływowych.



Trochę inny, ale ciekawy efekt otrzymamy, jeżeli w punkcie 20-tym zmienimy tryb warstwy na Wypalanie i będziemy zmieniać krycie. (można wypróbować)
Odpowiedź z Cytowaniem
  #145  
Nieprzeczytane 03-10-2010, 13:35
hannabarbara's Avatar
hannabarbara hannabarbara jest offline
Stały bywalec
Moderator
 
Zarejestrowany: Mar 2007
Miasto: Olsztyn
Posty: 19 421
Domyślnie

Witam sympatyków wątku bardzo serdecznie po przerwie wakacyjnej. Czlonkinie Wypożyczalni znowu chętne do wspólnej zabawy. Pozwalam sobie skopiować fragment postu EiM. To dla miłośników Inscape.


Znalazłam taką pomoc do nauki spiro. Można robić bardzo fajne obrazki bez specjalnych zdolności, tylko trochę wyobraźni, a tej nam przecież widać, że nie brakuje.

http://translate.google.pl/translate?hl=pl&sl=en&u=http://verysimpledesigns.com/vectors/inkscape-tutorial-spiro-swirls.html&ei=kLelTOukG4jOswaq44CqCA&sa=X&oi=tran slate&ct=result&resnum=7&ved=0CDcQ7gEwBjgK&prev=/search%3Fq%3Dtutorial%2Binkscape%26start%3D10%26hl %3Dpl%26client%3Dfirefox-a%26hs%3DbtI%26sa%3DN%26rls%3Dorg.mozilla:pl:offic ial%26prmd%3Dv

Bardzo mnie wciągnęła ta nauka. Efekty zamieszczam.



I jeszcze takie bukieciki



Tu ćwiczyłam oprócz spiro układ klonów (przy kwiatkach).

Odpowiedź z Cytowaniem
  #146  
Nieprzeczytane 11-10-2010, 13:11
zula's Avatar
zula zula jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Feb 2010
Miasto: łódzkie
Posty: 17 700
Domyślnie obrazek-pierrot

otwieramy obrazek,u mnie jest to tubka buzi Kubusia,warstwa - duplikuj warstwę



zaznaczamy kopię obrazka,Filtry FX-FOUNDRY-Efects-Eg.Black and White
Filtry Uwydatnianie maska wyostrzająca-dałam na maxa
Kolor inwersja
Krzywe,aby maksymalnie wybielić twarz


teraz gumką metodą prób i błędów odsłaniamy włosy,oczy i usta,łzy robiłam pędzlem
Odpowiedź z Cytowaniem
  #147  
Nieprzeczytane 11-10-2010, 13:24
zula's Avatar
zula zula jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Feb 2010
Miasto: łódzkie
Posty: 17 700
Domyślnie Jeżeli zmienimy tryb krycia warstwy na twarde światło światło

otrzymamy porcelanową twarz

Odpowiedź z Cytowaniem
  #148  
Nieprzeczytane 15-10-2010, 21:39
EiM's Avatar
EiM EiM jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Feb 2010
Miasto: łódzkie
Posty: 3 828
Domyślnie Haft richelien cz.I

Przed przystąpieniem do tworzenia właściwego haftu, stworzyłam pędzelek, który będzie imitował nitkę. Można wczytać do pędzli, a później jak nie jest potrzebny – usunąć.


Opis wykonania przykładowego motywu.



1. Plik-->Nowy. Wielkość jest dowolna. W tym przykładzie 640 x 400 (tło-białe)
2. Dodajemy nową warstwę- przezroczystą. Na tej warstwie tworzymy kształty, które będą motywem. Ja w tym celu zaznaczeniem eliptycznym utworzyłam okrąg. Teraz wybieram wcześniej wczytany pędzel, sprawdzam wielkość, a odstęp pędzla reguluję tak, żeby poszczególne nitki nie nachodziły na siebie (przynajmniej w linii prostej).
3. Edycja--> Rysuj wzdłuż zaznaczenia. Mam jeden element. Duplikuję warstwę 4 razy ponieważ w moim motywie potrzebuję 5 okrągłych dziurek. Narzędziami do przesuwania i obracania każdą warstwę ustawiam zgodnie z projektem. Jest dobrze, to scalam 5 warstw (bez tła). Mogę nazwać „środek”.
4. Dodajemy nową warstwę – przezroczystą. Ponownie rysujemy kształty. Tym razem jest to elipsa, ale można zrobić dowolne kształty ścieżkami. Pędzel mamy już ustawiony.
5. Powtarzamy punkt 3. , ale duplikujemy warstwę 5 razy dla uzyskania 6 elementów. Po przesunięciu w odpowiednie miejsce i obróceniu o pożądany kąt – scalamy 6 warstw. Mogę nazwać „płatki”
6. Dodajemy nową przezroczystą warstwę. Narzędziem ścieżki rysujemy „łodyżkę”.
7. Przechodzimy do okna ścieżek i wciskamy czerwony kwadracik - „ścieżka na zaznaczenie”
8. Edycja--> Rysuj wzdłuż zaznaczenia (nie według ścieżki).
9. Dodajemy nową przezroczystą warstwę i sposobem opisanym w punkcie 3 rysuję „listek”.
10. Powtarzamy punkty 6, 7, 8 dla wewnętrznej „linii w listku”. Mamy cały nasz motyw.

11. Przechodzę na warstwę „tło” i wciskam dodaj warstwę – przezroczysta. Nową warstwę przesuwam pod tło.
12. Stając na tle wciskam PPM i wybieram „dodaj kanał alfa”.
13. Przechodzę na warstwę „środek” PPM (prawy przycisk myszy) i wciskam „kanał alfa na zaznaczenie”.
14. Przechodzę na warstwę „tło” . Zaznaczenie--> odwróć.
15. Wybieram narzędzie gumka z kształtem okrągłego pędzla i wymazuję warstwę w tle.
16. Punkty 13 do 15 powtarzam dla warstwy „płatki”.
Odpowiedź z Cytowaniem
  #149  
Nieprzeczytane 15-10-2010, 21:51
EiM's Avatar
EiM EiM jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Feb 2010
Miasto: łódzkie
Posty: 3 828
Domyślnie Haft richelien cz.II

17. Przechodzę na warstwę „środek”.
18. PPM „kanał alfa na zaznaczenie” i Filtry-->Dekoracja-->Dodaj fazę. Z ustawieniami: grubość – 19; odznaczyć „pracuj na kopii”; zaznaczyć „zachowaj warstwy wypukłości”.
20. Punkt 18 powtarzam dla warstwy „płatki”; łodyżka”; „listek”; „linia w listku”.


21. Przechodzę na warstwę "tło" Wybieram narzędzie kubełek i kolorem jaśniejszym niż nitka wypełniam tło. Dobrze jest wcześniej zaznaczyć "kanał alfa na zaznaczenie", ponieważ jeżeli nie mamy w narzędziu kubełek ustawionej standardowej opcji --> Uwzględnij obszar --> podobne kolory, zaleją nam się również wymazane miejsca.



22. Filtry--> Światło i cień--> Rzucanie cienia. Z ustawieniami: przesunięcie x i y zmniejszamy do 4.
Efekt z cieniem zamieściłam na początku cz. I

Dla ułatwienia przy robieniu haftu richelieu możemy również wykorzystać czcionkę – symbole (taką, z której możemy coś wyciąć). W przykładzie zastosowałam czcionkę Food (prawy kwadratowy nawias) oraz na warstwie „tło” zastosowałam Filtr-->Artystyczne-->Nakładanie na płótno.
Otrzymałam haftowaną cytrynkę.


Ostatnio edytowane przez EiM : 16-10-2010 o 11:32.
Odpowiedź z Cytowaniem
  #150  
Nieprzeczytane 21-10-2010, 18:26
zula's Avatar
zula zula jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Feb 2010
Miasto: łódzkie
Posty: 17 700
Domyślnie Robienie interesującego tła

1Otwórz,Nowy,przeźroczyste tło
2Wypełniamy gradientem liniowym
3Nowa warstwa przeźroczysta
4Zaznaczenie prostokątne,wypełniamy ty samym gradientem.
5Filtry-światło i cień-rzucanie cienia(cień i prostokąt-połącz w dół)
Punkty3,4,5 powtarzamy tyle razy ile robimy prostokątów.
Bardzo ważne jak uczyła nas Yewa jest dodawanie cienia,ponieważ cień dodaje głębi,bez niego obrazek jest płaski.
6Nowa warstwa przeźroczysta,zaznaczenie -elipsa
7 Zaznaczenie obramuj,jakieś 5 px,zależy jakie grube maja być koła
Zaznacaenie wypełniamy gradientem
8Filtry -światło i cień-rzucanie cienia Kółko i cień połącz w dół
Odpowiedź z Cytowaniem
  #151  
Nieprzeczytane 21-10-2010, 18:39
zula's Avatar
zula zula jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Feb 2010
Miasto: łódzkie
Posty: 17 700
Domyślnie cd

powtarzamy czynności(pkt 6,7,8 ) tyle razy,ile chcemy kółek
9 dodajemy jakąś tubkę ozdabiając obrazek
10 nowa warstwa przeżroczysta
11Zaznacz wszystko
12 Obramuj,ja dałam 20 px
13 Obramowanie wypełniamy gradientem
14 Filtry-dekoracja-dodaj fezę-30
Aby ramka była bardziej wypukła,fazę można dodawać 2x
15 Spłaszcz obraz


Odpowiedź z Cytowaniem
  #152  
Nieprzeczytane 25-10-2010, 18:34
Yeva's Avatar
Yeva Yeva jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Oct 2007
Posty: 5 269
Domyślnie

Maska w GIMPIe
1. otwieramy obrazek
2.nowa warstwa , zalewamy kolorem ,gradientem lub deseniem.
3, prawy przycisk myszy na miniaturkę-dodaj maskę warstwy( ja wybrałam białą bez przeźroczystości)



4.upewniamy sie ,ze mamy wbraną maskę ( nie obrazek0 , mozemy teraz malowac czarnym pędzlem lub..
5.otwieramy masz folder z maskami



6. otwieramy maskę, wybieramy edycja -skopiuj
7, przechodzimy na nasz pierwszy obrazek -edycja -wklej



8.pojawiły sie jakby karteczki nad warstwami.Mozemy teraz za pomoca skalowania dostosowac rozmiar maski.
9.klikamy ppm na te karteczki -zakotwicz warstwę.
10.Gdy maska jest tam , gdzie chcemy to ppm i wybieramy zastosuj maskę, teraz mozemy dekorowac
Odpowiedź z Cytowaniem
  #153  
Nieprzeczytane 26-10-2010, 14:12
hannabarbara's Avatar
hannabarbara hannabarbara jest offline
Stały bywalec
Moderator
 
Zarejestrowany: Mar 2007
Miasto: Olsztyn
Posty: 19 421
Domyślnie

W wypożyczalni Yeva podawała również linki do stron z maskami. Pozwalam sobie przekopiować fragment tego postu.

Cytat:
Maski do GIMPa-można korzystac z masek w w necie przeznaczonych np do PSP

http://www.essexgirl.uk.com/sg_masks_index.htm

http://www.zuzzanna.dk/mask.html

A co do zrobienia własnej maski-maska to obrazek tylko w kolarach czarnym i białym.To co czarne pozostaje po nałozeniu przeźroczyste a białe - zakryte.( mam nadzieje ,ze nie pomyliłąm )
Najprościej to klik w oknie kanały warstwy, sciezki na miniaturke warstwy i wybrac opcje -doddaj maskę warstwy.
Teraz możemy na masce malować lub wkleić gotowa maskę.
Odpowiedź z Cytowaniem
  #154  
Nieprzeczytane 18-11-2010, 18:38
EiM's Avatar
EiM EiM jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Feb 2010
Miasto: łódzkie
Posty: 3 828
Domyślnie Inkscape - tworzenie obiektów w perspektywie. cz. I

W celu wyjaśnienia zasad tworzenia efektu perspektywy przygotowałam prosty obiekt.
Karmik dla ptaszków

W Inkscape tworzymy nowy dokument. Dla ułatwienia możemy wyświetlić prowadnice dla
osi x-pozioma
y-pionowa
z- głębia
W tym celu dla osi – x stajemy na górnej linijce, przytrzymujemy LPM i przesuwamy w dół.
Dla osi - y stajemy na lewej linijce przytrzymujemy LPM i przesuwamy w prawo.
Dla osi - z postępujemy jak dla osi – y. Następnie klikamy myszką 2 razy na prowadnicy aktywnej (aktywna podświetla się na czerwono) i w okienku zmieniamy kąt na 45 °



1. Tworzymy pierwszy element - „spód”. Wybieramy narzędzie „pióro”i rysujemy prostokąt, którego 2 boki są równoległe do osi x i 2 boki do osi y . Mamy grubość spodu.



Teraz robimy bok spodu rysując „piórem” równoległobok, który powstaje z linii równoległych do osi - y oraz pozostałe dwie równoległe do osi – z. Powstaje prawa strona, to grubość spodu.
Odpowiedź z Cytowaniem
  #155  
Nieprzeczytane 18-11-2010, 18:56
EiM's Avatar
EiM EiM jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Feb 2010
Miasto: łódzkie
Posty: 3 828
Domyślnie Inkscape-perspektywa cz.II

Dla zamknięcia bryły pozostaje nam wykonać powierzchnię górną. Tworzymy równoległobok z par prostych równoległych do osi – z i osi x.

2. Wybieramy kolor elementu i jego odcienie. Przy takim ustawieniu palety kolorów



mam odcienie obok siebie. Po kliknięciu na strzałkę wybieram z listy „Inkscape defaul”. Założyłam, że światło na mój rysunek będzie padało z prawej góry. Odnosząc to do stron świata z północnego-wschodu. Ma to znaczenie przy wybieraniu tonacji koloru. Jasny kolor- więcej światła i odwrotnie ciemniejszy strona mniej doświetlona. Pamiętać należy, że odcień dla przodów, boków i góry jest taki sam we wszystkich elementach. Stajemy na poszczególnych elementach i wypełniamy odpowiednim odcieniem wybranego koloru oraz likwidujemy kontur.

Z wciśniętym klawiszem Shift zaznaczamy wszystkie elementy i naciskamy ikonę „Grupuj' lub z górnego paska Obiekt --> Grupuj. Mamy gotowy spód.
3. W ten sam sposób rysujemy słupek. Pamiętając o takim samym usytuowaniu odcieni, usunięciu krawędzi i scaleniu trzech figur składających się na całość słupka.
Odpowiedź z Cytowaniem
  #156  
Nieprzeczytane 18-11-2010, 19:27
EiM's Avatar
EiM EiM jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Feb 2010
Miasto: łódzkie
Posty: 3 828
Domyślnie Inscape - perspektywa cz.III

4. Zaznaczony scalony słupek kopiujemy i wklejamy 3 razy. Mamy 4 słupki. Wykorzystując prowadnice rozstawiamy je na podstawie. Możemy wykorzystać również funkcję „Wyrównaj i rozmieść”, ale dla potrzeb tego tutorialu ustawiam ręcznie. Dla ułatwienia można dodać kolejne prowadnice. Tylne słupki wydłużam. Słupki rozstawione, konstrukcja pod daszek gotowa.

5. Stajemy na spodzie i kopiujemy. Następnie wklejamy. Przesuwamy do góry nad słupki. Mamy płytę daszku. Naciskamy ikonę „Rozgrupuj”. Stajemy na prostokącie stanowiącym przód. Zmniejszamy grubość. Przenosimy się na równoległobok stanowiący bok i element dostosowujemy do grubości przodu. Po pocienieniu elementów zaznaczamy wszystkie trzy figury stanowiące daszek (zaznaczanie z wciśniętym Shiftem) i grupujemy ponownie. Powiększamy ciągnąc za uchwyty, a następnie lekko pochylamy nadając spadek

Mając zaznaczony daszek stosujemy Filtr --> Cienie i poświaty -->Cień obrazka.
6. Dla uplastycznienia możemy dodać cień rzucany przez daszek zaznaczając jak na rysunku i przesuwając pod pierwszy słupek, czyli Obiekt-->Przesuń w dół.

Karmik gotowy. Zapisujemy w formacie png. Czekamy na ptaszki.
Odpowiedź z Cytowaniem
  #157  
Nieprzeczytane 19-11-2010, 10:04
EiM's Avatar
EiM EiM jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Feb 2010
Miasto: łódzkie
Posty: 3 828
Domyślnie Inkscape-perspektywa- uzupełnienie

Jeżeli zaznaczymy narzędziem "pióro" obszary między słupkami i z wciśniętym Shiftem klikniemy na obiekt "cień", a następnie zastosujemy Ścieżka--> Wykluczenie, to usuniemy cień, gdzie w rzeczywistości nie występuje.
Wtedy nawet ptaszki przylecą.
Odpowiedź z Cytowaniem
  #158  
Nieprzeczytane 15-01-2011, 17:04
Tadek's Avatar
Tadek Tadek jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: May 2009
Miasto: Warmińsko-mazurskie
Posty: 1 459
Domyślnie

Witam i pozdrawiam.
Mam nowy komputer z windows7.
Zainstalowałem filtr xerro 8bf.
Wszystko wykonałem zgodnie z instrukcją TESARY ze strony1,a filtr nie działa,przedstawiam zrzut;


Uploaded with ImageShack.us
Jaka jest przyczyna.Prosze o podpowidz.Dziękuje
Odpowiedź z Cytowaniem
  #159  
Nieprzeczytane 09-02-2011, 11:34
hannabarbara's Avatar
hannabarbara hannabarbara jest offline
Stały bywalec
Moderator
 
Zarejestrowany: Mar 2007
Miasto: Olsztyn
Posty: 19 421
Domyślnie Photoimpact

Miłośnicy GIMPa chętnie tworzą również w innych programach . I tu też wymieniają się radami i przepisami. By nie zginęły w archiwach, przekopiowuję instrukcję Yevy do obrazków w Photoimpacie.
Post3260 Yevy, w Wypożyczalni:

Cieszę sie bardzo ,ze Wam sie podoba PI.Ja bardzo lubie ten program a w grupie raźniej.
A moze mała zabawa komponentami ?
Wybieramy Compnent Desinger


W okienku wybieramy rodzaj komponentu-np banner



Otwiera sie nastepne okienko, tu mozemy edytować napis , kolory itd



Teraz możemy eksportować do programu i dalej edytować lub , gdy jestesmy zadowoleni , eksportować do To Image Optimizer i zapisać

Odpowiedź z Cytowaniem
  #160  
Nieprzeczytane 09-02-2011, 11:46
hannabarbara's Avatar
hannabarbara hannabarbara jest offline
Stały bywalec
Moderator
 
Zarejestrowany: Mar 2007
Miasto: Olsztyn
Posty: 19 421
Domyślnie Kilka słów tytułem uzupełnienia.

#3261 Wypożyczalnia
Tutorial , który opracowałam.Nie do końca jest mój , wzorowany jest na tutorialu , do którego link podała Maryshia.

#3264 Wypożyczalnia

zapisuj jako .png będzie ładniej.
Ja zrobisz juz to wybierz as Compnent Object in Photoimpact
lub as indyvidual object in Photoimpact. W tym drugim przyadu otworza sie elementy jako warstwy.Wciskamy klawisz shift i zaznaczamy warstwy ( bez tła) -merge as single object



Mamy dwie warstwy, zaznaczamy na górze i wybieramy z menu Web-image optimizer



zaznaczamy , jak u mnie.W nastepnym oknie wybieramy .png



Odpowiedź z Cytowaniem
Odpowiedz


Podobne wątki
Wątek Autor wątku Senior Cafe Odpowiedzi Ostatni Post / Autor
Magus – program dla przyszłych przedsiębiorców 50+ - komentarze jd-i Ogólny 0 03-10-2009 07:45
Program spacerów dla osób dojrzałych – zaplanuj odpowiednie ćwiczenia - komentarze Lusia Ogólny 3 01-03-2009 12:18
Program Leonardo da Vinci – edukacja przez całe życie - komentarze Anna_Maria_57 Ogólny 12 14-10-2008 00:48
Program Kapitał Ludzki szansą dla bezrobotnych 50 – latków - komentarze Jagoda Ogólny 0 07-02-2008 10:59
Program Edukacyjny Rak piersi od A do Z – podsumowanie i perspektywy - komentarze Basia. Ogólny 26 04-10-2007 22:49

Narzędzia wątku Przeszukaj ten wątek
Przeszukaj ten wątek:

Zaawansowane wyszukiwanie

Zasady pisania postów
Nie Możesz: tworzenie nowych wątków
Nie Możesz: odpowiadanie na posty
Nie Możesz: wysłanie załączników
Nie Możesz: edytowanie swoich postów

vB code jest Wł.
UśmieszkiWł.
kod [IMG] jest Wł.
kod HTML jest Wył.
Skocz do forum


Czasy w strefie GMT +2. Teraz jest 05:28.

 
Powered by: vBulletin Version 3.5.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.