menu

senior.pl - aktywni w każdym wieku

Wróć   Klub Senior Cafe > Styl życia > Dom, wnętrza, ogród
Zarejestruj się FAQ / Pomoc Szukaj Dzisiejsze Posty Oznacz Fora Jako Przeczytane

Odpowiedz
Narzędzia wątku Przeszukaj ten wątek
  #221  
Nieprzeczytane 26-11-2010, 23:54
jakempa's Avatar
jakempa jakempa jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Jan 2008
Miasto: Wrocław
Posty: 10 302
Domyślnie

Fajnie, ze tak na początku Adwentu ten wątek zaczyna żyć, teraz propozycje,. a później może pokażecie jak wyglądały dekoracje w realu? Tak, od niedzieli powinny zabłysnąc w oknach świeczniki adwentowe
__________________
]


Odpowiedź z Cytowaniem
  #222  
Nieprzeczytane 29-11-2010, 15:54
nutaDo's Avatar
nutaDo nutaDo jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Sep 2008
Posty: 6 950
Domyślnie

Kalendarz adwentowy

__________________
'Wznieś serce nad zło" J. Cygan
Odpowiedź z Cytowaniem
  #223  
Nieprzeczytane 29-11-2010, 16:26
nutaDo's Avatar
nutaDo nutaDo jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Sep 2008
Posty: 6 950
Domyślnie Pieśni adwentowe

Archanioł Boży Gabriel

http://www.youtube.com/watch?v=eTDd0...eature=related

Archanioł Boży Gabryel - pieśń pochodząca z ok XIII w

1. Archanioł Boży Gabriel,
Posłan do Panny Maryi,
Z Majestatu Trójcy Świętej,
Tak sprawował poselstwo k'Niej
Zdrowaś, Panno, łaskiś pełna,
Pan jest z Tobą, to rzecz pewna".

2. Panna się wielce zdumiała
z poselstwa, które słyszała.
Pokorniuchno się skłoniła;
jako Panna wstrzemięźliwa
zasmuciła się z tej mowy,
nic nie rzekła Aniołowi.

3. Ale poseł z wysokości,
napełnion Boskiej mądrości,
rzekł Jej: Nie bój się Maryjo,
najszczęśliwszaś, Panno miła,
znalazłaś łaskę u Pana,
oto poczniesz Jego Syna.

4. Jezus nazwiesz imię Jego,
będzie Synem Najwyższego;
wielki z strony człowieczeństwa,
a niezmierny z strony Bóstwa,
wieczny Syn Ojca Wiecznego,
Zbawiciel świata całego".

5. Temu Panna uwierzyła,
przyzwalając tak mówiła:
O, Pośle Boga wiecznego,
gdy to wola Pana mego,
toć ja służebnica Jego,
stań się według słowa twego".
__________________
'Wznieś serce nad zło" J. Cygan
Odpowiedź z Cytowaniem
  #224  
Nieprzeczytane 29-11-2010, 16:40
Jolina's Avatar
Jolina Jolina jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Feb 2009
Miasto: Koronowo
Posty: 25 105
Domyślnie

Jadziu, mam identyczny świecznik od nastu lat. Jednak ustawiałam go na oknie dopiero jako jedna z ozdób świątecznych. Ponieważ następuje moda na ozdabianie adwentowe, to wyciągnę go z kartonu , przyozdobię i wtedy umieszczę fotkę.Dotychczas nie przyozdabiałam na czas adwentu. Miły wąteczek.
Ale mam problem, bo na moim wątku kwiatowym umieszczam różne stroiki, teraz czekałam na początek grudnia, by rozpocząć przegląd stroików świątecznych. Ateraz....no nie wiem, pewnie będę musiała zrezybnować.
__________________
Odpowiedź z Cytowaniem
  #225  
Nieprzeczytane 29-11-2010, 19:39
nutaDo's Avatar
nutaDo nutaDo jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Sep 2008
Posty: 6 950
Domyślnie

Zwyczaje adwentowe:
Z pierwszą niedzielą adwentu rozpoczyna się nowy rok kościelny . Staropolskim obyczajem zwracano uwagę na wróżby i przepowiednie. I tak sny - na ich podstawie przepowiadano sobie przyszłość Wierzono, że to, co się śniło w pierwszą niedzielę adwentu, było wróżbą na cały pierwszy kwartał, co zaś się śniło w następną- dotyczyło drugiego kwartału itd.
Zrywano gałązki jabłoni, wiśni lub śliwy w pierwszą niedzielę adwentu. Jeśli na gałązce rozwiną się pączki, które później zakwitną do Bożego Narodzenia, wróży to pomyślny, zdrowy i urodzajny rok.
Na Mazowszu i Podlasiu początek adwentu obwieszczało głośne trąbienie na ligawach - długich drewnianych trąbach. Na Podkarpaciu były to trombity, na Pomorzu- bazuny, w innych częściach Polski -rogi.
Pięknym zwyczajem była na wsi tzw. Szara godzina. Pod wieczór, gdy robiło się szaro, wszyscy domownicy- dziadkowie, rodzice i dzieci, zbierali się w kuchni przy piecu. Nie zapalano lampy. W półmroku rozważano w ciszy swoje życie, zastanawiano się nad nim, modlono się w ciszy i wspólnie śpiewano pieśni adwentowe. Starsi, szczególnie dziadkowie, opowiadali dzieciom, wnukom, jak to było dawniej, jakie były tradycje i zwyczaje. Przypominali też dzieje naszej ojczyzny.

__________________
'Wznieś serce nad zło" J. Cygan
Odpowiedź z Cytowaniem
  #226  
Nieprzeczytane 29-11-2010, 21:23
bronczyk's Avatar
bronczyk bronczyk jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Aug 2008
Posty: 10 970
Domyślnie

NutaDo pięknie napisałaś o tych zwyczajach. Pamiętam takie wieczorne opowieści z wieczorów spędzanych u dziadków. Bardziej nastrój niż tematy.
__________________
http://www.klub.senior.pl/moje/bronczyk/blog/
Juniorek- zapiski collie.
Odpowiedź z Cytowaniem
  #227  
Nieprzeczytane 29-11-2010, 21:50
tar-ninka's Avatar
tar-ninka tar-ninka jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Dec 2006
Miasto: małopolska
Posty: 26 728
Domyślnie

Halinko a jeszcze jak ogien z otwartych drzwiczek pieca na scianach cienie kładł , migotał...
Dzis już o taki nastroj trudno...
Odpowiedź z Cytowaniem
  #228  
Nieprzeczytane 29-11-2010, 22:03
bronczyk's Avatar
bronczyk bronczyk jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Aug 2008
Posty: 10 970
Domyślnie

Tar-ninko tak, tak było. Otwarte drzwiczki ....
Ale widzisz jak ważne chwile to były w naszym życiu. Tyle lat, a my je nosimy w sobie jak skarb.
__________________
http://www.klub.senior.pl/moje/bronczyk/blog/
Juniorek- zapiski collie.
Odpowiedź z Cytowaniem
  #229  
Nieprzeczytane 30-11-2010, 08:04
Nika's Avatar
Nika Nika jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Jan 2007
Miasto: Małopolska,Kraków
Posty: 36 760
Domyślnie

Jolinko,wybór należy do Ciebie.Jeśli zaprezentujesz ozdobne stroiki świąteczne na tym wątku, podaj stosowną informację na kwiatowym, wtedy tu dotrą miłośniczki kwiatów.
Odpowiedź z Cytowaniem
  #230  
Nieprzeczytane 30-11-2010, 08:27
mimoza's Avatar
mimoza mimoza jest offline
Stały bywalec
Moderator
 
Zarejestrowany: May 2008
Miasto: Wałbrzych 58-300
Posty: 47 118
Domyślnie

Cytat:
Napisał Jolina
Jadziu, mam identyczny świecznik od nastu lat. Jednak ustawiałam go na oknie dopiero jako jedna z ozdób świątecznych. Ponieważ następuje moda na ozdabianie adwentowe, to wyciągnę go z kartonu , przyozdobię i wtedy umieszczę fotkę.Dotychczas nie przyozdabiałam na czas adwentu. Miły wąteczek.
Ale mam problem, bo na moim wątku kwiatowym umieszczam różne stroiki, teraz czekałam na początek grudnia, by rozpocząć przegląd stroików świątecznych. Ateraz....no nie wiem, pewnie będę musiała zrezybnować.
Jolinko nie rezygnuj. Przecież jedno nie przeszkadza drugiemu.
Jakiż problem kiedy na forum pojawią się podobne tematy, zdjęcia, komentarze? Ja nie widzę żadnego. Tym bardziej, iż jest wiele (tematycznie) podobnych wątków i jakoś współgrają. Nika ma rację i ja chyba też - odrobinkę mam. Buziaczki - Cz
Odpowiedź z Cytowaniem
  #231  
Nieprzeczytane 30-11-2010, 10:41
jakempa's Avatar
jakempa jakempa jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Jan 2008
Miasto: Wrocław
Posty: 10 302
Domyślnie

Jolinko, pokazuj tutaj i na kwiatowym wątku, świąteczne stroiki, ozdabianie mieszkania, stół swiąteczny, miło popatrzeć, Jolinko, ja od 2 lat dopiero wystawiam swieczniki w adwencie, ten zwyczaj przyszedł z zachodu i u nas coraz więcej widać tego w oknach, Mnie osobiscie bardzo sięto podoba, bo to oznaka oczekiwania na przyjście Pana, - W Anglii nawet choinki i dekoracje domów robi się na początku grudnia jako znak czekania, a okres świąt kończą po Nowym Roku, moja córka która tam mieszka i zaczyna przejmować tamte zwyczaje, mówi, że to nawet fajnie, tak czekać długo na święta w takiej atmosferze świateł i symboli swiątecznych, Dopiero na same swięta robi się dodatkowe swieze dekoracje z ostrokrzewu i gałązek choinki no i jedzenie,..wtedy wszystko się przygotowuje i dookoła roznoszą się zapachy przede wszystkim pieczeni.
__________________
]


Odpowiedź z Cytowaniem
  #232  
Nieprzeczytane 30-11-2010, 18:42
nutaDo's Avatar
nutaDo nutaDo jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Sep 2008
Posty: 6 950
Domyślnie

Lampiony adwentowe


Tutaj wykorzystana jest latarka:
__________________
'Wznieś serce nad zło" J. Cygan
Odpowiedź z Cytowaniem
  #233  
Nieprzeczytane 30-11-2010, 19:04
elizka's Avatar
elizka elizka jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: May 2007
Miasto: Polska
Posty: 11 514
Domyślnie



można wklejać do profilu...można!To pierwszy tydzień czekania,dlatego jedna świeczka.

W swoim profilu-Zarządzanie profilem,dodaj nowe bloki,stwórz blok z własną zawartością,potem wymyśl sobie i wpisz jakiś tytuł i np.obrazek.

Ostatnio edytowane przez elizka : 30-11-2010 o 19:56.
Odpowiedź z Cytowaniem
  #234  
Nieprzeczytane 30-11-2010, 19:19
elizka's Avatar
elizka elizka jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: May 2007
Miasto: Polska
Posty: 11 514
Domyślnie

U mnie w domu także zapalam świecznik adwentowy



Niestety nie ma w sprzedaży takich z czterema świeczkami ,z których można by wyłączać po jednej co niedziela,a potem zapalić zamiast nich choinkę.

Zwyczaj świeczników adwentowych przybył do nas ze Skandynawii.

"W domach przygotowywane są wieńce adwentowe z czterema świecami, które są zapalane podczas modlitwy w kolejne adwentowe niedziele. Ten niemiecki zwyczaj przybył do Polski mniej więcej w tym samym czasie, co choinka i choć mniej od niej popularny, jest dość często spotykany w polskich domach. Inny zwyczaj związany z Adwentem i światłem – stawiany w oknie adwentowy świecznik, pochodzi ze Skandynawii. Jego światło ma przypominać o Światłości, która przyszła na świat – o Jezusie."

Inne wiadomości na stronie Kościół.pl http://www.kosciol.pl/article.php/20051127091606160

Ostatnio edytowane przez elizka : 30-11-2010 o 19:43.
Odpowiedź z Cytowaniem
  #235  
Nieprzeczytane 30-11-2010, 19:49
elizka's Avatar
elizka elizka jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: May 2007
Miasto: Polska
Posty: 11 514
Domyślnie

Na Roraty adwentowe konieczny jest lampion.Dobrze,ze NutaDo o nich wspomina.

W moim kościele Roraty odbywają się wieczorem.

"Charakterystycznym elementem Rorat jest zapalanie specjalnej świecy ozdobionej białą wstęgą. Świeca ta (roratka) umieszczana jest w pobliżu ołtarza jedynie w Adwencie. Symbolizuje Najświętszą Maryję Pannę.

Współcześnie z uwagi na udział dzieci i młodzieży Roraty odprawia się często wieczorem. W niektórych parafiach dzieci przychodzą na msze roratnie z zaświeconymi lampionami.


Ze wzruszeniem zajrzałam do roku 2009 tegoż watku
http://www.klub.senior.pl/dom-wnetrz...age6-3648.html
Odpowiedź z Cytowaniem
  #236  
Nieprzeczytane 30-11-2010, 21:55
nutaDo's Avatar
nutaDo nutaDo jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Sep 2008
Posty: 6 950
Domyślnie Zwyczaje Świąt Bożego Narodzenia

Szwecja
Adwent rozpoczyna przygotowania do świąt.
W domach zapalana jest w kolejne niedziele świeczka w czteroramiennym świeczniku.
Pielęgnowana jest tradycja dnia świętej Łucji, kiedy to dziewczęta w białych sukniach i wiankach ze świecami podają posiłki wraz z winem korzennym - gloggiem.Zgodnie z ludową tradycją 13 grudnia symbolizuje najdłuższą w roku noc i stąd aby zmierzyć się z zimnem, ciemnością i innymi siłami natury, przez setki lat w tym dniu jedzono i pito obficie.

Już w pierwszym tygodniu Adwentu każde miasteczko a także osady, osiedla, instytucje i większe zakłady pracy dekorują swoje własne drzewka sytuowane na zewnątrz budynków.
__________________
'Wznieś serce nad zło" J. Cygan
Odpowiedź z Cytowaniem
  #237  
Nieprzeczytane 01-12-2010, 08:04
Nika's Avatar
Nika Nika jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Jan 2007
Miasto: Małopolska,Kraków
Posty: 36 760
Domyślnie pachnąca dekoracja



Uploaded with ImageShack.us
Odpowiedź z Cytowaniem
  #238  
Nieprzeczytane 01-12-2010, 14:26
nutaDo's Avatar
nutaDo nutaDo jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Sep 2008
Posty: 6 950
Domyślnie

Św. Barbara

Według opinii badaczy, dwa stałe wątki-nadanie nowemu rębaczowi skóry górniczej-symbolu górniczej godności-[skok przez łatę i stawianie przez nowicjuszy poczęstunku] i wspólne biesiadowanie, stanowią relikty prastarych obyczajów górniczych.

W wigilię dnia 4 grudnia dziewczęta śląskie czyniły wróżby matrymonialne. Zabiegiem, powtarzanym potem w dniu wigilii Bożego Narodzenia, było trzęsienie płotu i nasłuchiwanie szczekania psa. Z której strony pies się słyszeć da, z tej strony kochanek przybędzie. Płot takowy musi być przez ojca i syna stawiany, a obaj muszą być jednego chrzcielnego imienia.

Nie wolno też było w tym dniu pracować. W okolicach Skoczowa kobiety wstrzymywały się od szycia, aby nie mieć bolesnego kłucia w godzinie śmierci. /Stowarzyszenie "Nowe Piekary"/

Sw Barbara w kościele św Piotra i Pawła w Wilnie
__________________
'Wznieś serce nad zło" J. Cygan
Odpowiedź z Cytowaniem
  #239  
Nieprzeczytane 02-12-2010, 13:07
bronczyk's Avatar
bronczyk bronczyk jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Aug 2008
Posty: 10 970
Domyślnie

NutaDo bardzo ciekawe te opowieści. Dobrze, że dajecie takie informacje. Zawsze coś w głowie zostanie.
__________________
http://www.klub.senior.pl/moje/bronczyk/blog/
Juniorek- zapiski collie.
Odpowiedź z Cytowaniem
  #240  
Nieprzeczytane 02-12-2010, 18:33
nutaDo's Avatar
nutaDo nutaDo jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Sep 2008
Posty: 6 950
Domyślnie

W lubelskiem, na Mazowszu i Podlasiu praktykuje się po wsiach grę na ligawkach smętnych melodii przed wschodem słońca. Gra przypomina ludziom koniec świata, rychłe przyjście Syna Bożego i głos trąby św. Michała na Sąd Pański. Zwyczaj gry na ligawkach jest rozpowszechniony na terenach nadbużańskim. W niektórych regionach grano na tym instrumencie przez cały Adwent, co też niektórzy nazywali "otrembywaniem Adwentu". Gdy instrument ten stawiano nad rzeką, stawem, lub przy studni, wówczas była najlepsza słyszalność. /niedziela/

__________________
'Wznieś serce nad zło" J. Cygan
Odpowiedź z Cytowaniem
Odpowiedz


Podobne wątki
Wątek Autor wątku Senior Cafe Odpowiedzi Ostatni Post / Autor
Świeta,Święta,... Kazimierz Różności - wątki archiwalne 67 23-12-2009 00:20
Niełatwe święta - komentarze kasia Ogólny 50 25-12-2008 13:15
Idą Święta - tradycja czy współczesność ? lawenda Społeczeństwo - wątki archiwalne 55 24-03-2008 16:28
Babcia i dziadek nie tylko od święta - komentarze Ewunia Ogólny 3 28-10-2007 14:14

Narzędzia wątku Przeszukaj ten wątek
Przeszukaj ten wątek:

Zaawansowane wyszukiwanie

Zasady pisania postów
Nie Możesz: tworzenie nowych wątków
Nie Możesz: odpowiadanie na posty
Nie Możesz: wysłanie załączników
Nie Możesz: edytowanie swoich postów

vB code jest Wł.
UśmieszkiWł.
kod [IMG] jest Wł.
kod HTML jest Wył.
Skocz do forum


Czasy w strefie GMT +2. Teraz jest 12:37.

 
Powered by: vBulletin Version 3.5.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.