menu

senior.pl - aktywni w każdym wieku

Wróć   Klub Senior Cafe > Generacja 50Plus > Polityka > Polityka - wątki archiwalne
Zarejestruj się FAQ / Pomoc Szukaj Dzisiejsze Posty Oznacz Fora Jako Przeczytane

 
Narzędzia wątku Przeszukaj ten wątek
  #21  
Nieprzeczytane 17-09-2008, 21:17
Lila's Avatar
Lila Lila jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Feb 2007
Miasto: Polska
Posty: 57 013
Domyślnie Odezwa bandytów..

Oto autentyczna odezwa ścierwojadów na Kresach..





ps.A jeszcze jedna sprawa.Czy ktoś wie ,jak zachowały się mniejszości narodowe 17 -września ? Ja wiem,że wyjątkowo podle.Ale może się mylę ???
  #22  
Nieprzeczytane 17-09-2008, 21:28
z centrum z centrum jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Mar 2008
Posty: 1 140
Domyślnie

Lila w jednym z wywiadów Zbigniew Herbert powiedział, że nie uznaje obecnego ustroju za III Rzeczpospolitą a za kontynucję PRL z ludzką twarzą.
Warto poczytać relację generała Czesława Kiszczaka z "Okrągłego Stołu".
  #23  
Nieprzeczytane 17-09-2008, 21:35
z centrum z centrum jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Mar 2008
Posty: 1 140
Domyślnie

Cytat:
Napisał Lila
ps.A jeszcze jedna sprawa.Czy ktoś wie ,jak zachowały się mniejszości narodowe 17 -września ? Ja wiem,że wyjątkowo podle.Ale może się mylę ???
Kiedyś czytałem książkę, mhm pamiętam tylko nazwisko Grzelak "Wrzesień 1939 na Kresach w relacjach".
Tam na Kresach było wiele takich jak w Bydgoszczy wydarzeń, kiedy bydgoscy niemcy strzelali do polskich żołnierzy.
Na polskim Polesiu komuniści z KPZBiałorusi i KPZUkrainy prowadzili taką samą dywersję wobec WP i KOPogranicza.
  #24  
Nieprzeczytane 17-09-2008, 21:44
Lila's Avatar
Lila Lila jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Feb 2007
Miasto: Polska
Posty: 57 013
Domyślnie

Ba,żeby to tylko komuniści.Po 17-tym września doszło do wystąpień bojówek ukraińskich i do małego powstania w Małopolsce wschodniej, o którym mało kto pamięta obecnie.
Entuzjastycznie wejście armii sowieckiej powitała duża część społeczności żydowskiej na Kresach.
Reasumując : mniejszości w Rzeczpospolitej na ogół zachowały się niegodnie.

To był wstęp do rzezi wołyńskiej.
  #25  
Nieprzeczytane 17-09-2008, 21:51
z centrum z centrum jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Mar 2008
Posty: 1 140
Domyślnie

Ta amnezja tych wydarzeń - od 17 września poczynając - nie omija żadnej partii
Żenujące jest to zamilczanie historii Polski.

Należy żyć dzisiaj carpe diem czemu nie, ale narody tracące pamięć własnej historii są skazane na peryferyjność - co było nam już dane w dziejach.

Ostatnio edytowane przez z centrum : 17-09-2008 o 22:05.
  #26  
Nieprzeczytane 17-09-2008, 21:57
Lila's Avatar
Lila Lila jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Feb 2007
Miasto: Polska
Posty: 57 013
Domyślnie

Cytat:
Napisał janusz.
Ta amnezja tych wydarzeń - od 17 września poczynając - nie omija żadnej partii
Żenujące jest to zamilczanie historii.

Po prostu.Założeniem głównym było i jest - nie drażnić Rosji.
Tak jak o Wołyniu nie wspomina się ,bo Ukraina - bratnia teraz jest.No,ale skoro UPA jest formacją bohaterską na Ukrainie,to nie wolno się odezwać ,Boże broń, jak wyglądała rzeź naszych rodaków.60 0000 ludzi.Mężczyzn,kobiet i dzieci.
Gdzie są ich groby ?
Ktoś wie ?
  #27  
Nieprzeczytane 17-09-2008, 22:05
z centrum z centrum jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Mar 2008
Posty: 1 140
Domyślnie

Pewnie są znający fakty - ale ich nikt z tych "ważnych" nie słucha.
  #28  
Nieprzeczytane 17-09-2008, 22:08
z centrum z centrum jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Mar 2008
Posty: 1 140
Domyślnie

Gdy gaśnie pamięć ludzka,
dalej mówią kamienie.
  #29  
Nieprzeczytane 17-09-2008, 22:13
Lila's Avatar
Lila Lila jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Feb 2007
Miasto: Polska
Posty: 57 013
Domyślnie

Cytat:
Napisał janusz.
Pewnie są znający fakty - ale ich nikt z tych "ważnych" nie słucha.

Fakty to i ja znam.W hurcie i detalu.Bezpośrednio od niedobitych.Tylko co z tego ?
Była duża rodzina na Wołyniu,nie ma rodziny.Na ich domach burzany wyrosły.A kości pewnie w rowie jakim.

A to wszystko miało swój początek 17-września.Wszystko.Beznadziejny rozkaz - nie walczyć z Sowietami.Nasi poszli pod nóż -jak barany.
Czy dzisiejsi politycy potrafią wyciągnąć wnioski z historii?
Poza Kaczyńskimi ,nie widzę nikogo.
  #30  
Nieprzeczytane 18-09-2008, 07:59
z centrum z centrum jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Mar 2008
Posty: 1 140
Domyślnie

Cytat:
Napisał Lila
Czy dzisiejsi politycy potrafią wyciągnąć wnioski z historii?
Obecną Polską rzeczywistość społeczną/gospodarczą/polityczną urządzili politycy postPRLowscy pospołu z konstruktywną opozycją.
Niestety, "Oni" nie mieli interesu wyciągać wniosków z historii Polski lat 1944-1998.
Więc mamy teraz więcej świętowania pod gwiaździstym sztandarem UE niż pamięci o naszych wydarzeniach narodowych.

Pozostało po tym układzie "Onych z Onymi" tylko mnóstwo spraw typu prof. Wolszczan, o czym dzisiaj rozmawiano od rana w TVP Info.
  #31  
Nieprzeczytane 18-09-2008, 10:02
Lila's Avatar
Lila Lila jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Feb 2007
Miasto: Polska
Posty: 57 013
Domyślnie

Natomiast podklejenie się polityków PO pod Sybiraków we wczorajszych uroczystościach,uważam za niewłaściwe.Szczególnie marszałka Komorowskiego ,co dopiero co grzmiał :IPN to popłuczyny endecji .Ten język przypomina mi pewien plakat,o zaplutym karle czy cuś ?

No i co tam robił rabin ? Z całym szacunkiem,ale są tacy co pamiętają,kto robił listy wywózek.
  #32  
Nieprzeczytane 18-09-2008, 10:53
z centrum z centrum jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Mar 2008
Posty: 1 140
Uwaga skarżyli się na polską niewdzięczność ...

O tej amnezji na narodowe wydarzenia można mnóstwo napisać, ale nawet tu na forumSeniora ucieka się od przeszłości w przecież nie było źle.
To po co było obalać PRL ?!

Teraz tak wyglądamy jako Polska ... dzisiejsza Rzeczpospolita
http://www.rp.pl/artykul/192416

Cytat:
Koniec małej Moskwy

Długo po wyjeździe rosyjskich wojskowych w okolicach Legnicy, gdzie mieścił się sztab Północnej Grupy Wojsk, odnajdowano zamaskowane magazyny kawiorowo-paliwowe, świadectwo ożywionego handlu, jakim parali się mieszkańcy jednostek. Chociaż wycofanie wojsk było planowane od dawna, Rosjanie wydawali się nim zaskoczeni, jakby nie wierzyli, że rzeczywiście nastąpi.

– Nie ma już muru, który dzielił dzielnicę generalicji, tzw. Kwadrat, od reszty miasta. W pięknych poniemieckich willach mieszkają dziś polskie elity, a nie sowieccy oficerowie – mówi historyk Wojciech Kondusza, autor książki „Mała Moskwa. Rzecz o radzieckiej Legnicy”.

Pamięta czasy, gdy Legnica nawet pachniała jak radzieckie miasto. Woń Ogni Moskwy, którymi perfumowały się żony oficerów, mieszała się z zapachem juchtowych żołnierskich butów. Polacy i Rosjanie odnajdowali się w relacjach handlowych. Legnica była miastem najtańszego radzieckiego złota, a bezpośredni pociąg przywoził i wywoził na handel najróżniejsze dobra.

Dziś wspomnienia o stacjonowaniu radzieckiej armii już się zacierają. Nie tylko zresztą w Legnicy.

Kiedy rozmawiałam z uczestnikami negocjacji o wyprowadzeniu wojsk radzieckich, większość z nich z trudem uprzytamniała sobie, że od czasu, gdy ostatni żołnierze wyjechali z Polski, minęło już 15 lat.

Stacjonowanie w Polsce dobrze pamiętają za to dawni wojskowi radzieccy. Podróżując po WNP, ma się pewność, że prędzej czy później spotka się kogoś, kto powie z nostalgią „stacjonowałem w Legnicy”, a niekiedy oskarży też Polaków o brak wdzięczności za wyzwolenie Polski. A na rosyjskim odpowiedniku portalu Nasza-Klasa absolwenci radzieckich szkół w Legnicy piszą: „to były najpiękniejsze lata naszego życia”.

Rzeczpospolita
  #33  
Nieprzeczytane 18-09-2008, 11:26
liduszka's Avatar
liduszka liduszka jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Jul 2007
Miasto: Germanny
Posty: 581
Domyślnie

Ammi1952,masz racje , ze teraz ludzie ,co wiedza, co ,to jest wojna, a dysza jadem.To jedno, adrugie historia jest dobra sprawa, ale teraz jest xx1 wiek i musimy dazyc do pokoju, a nie wywlekac zardzewiale naboje .Stale jaczyc rany polewajac kwasem solnym. Sa teraz takie leki ,ze goja rany , aby nie jaczyly sie wieki.Chyba ,ze nie ktorym sni sie wojenka.
  #34  
Nieprzeczytane 18-09-2008, 11:34
Lila's Avatar
Lila Lila jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Feb 2007
Miasto: Polska
Posty: 57 013
Domyślnie

Cytat:
Napisał liduszka
Ammi1952,masz racje , ze teraz ludzie ,co wiedza, co ,to jest wojna, a dysza jadem.To jedno, adrugie historia jest dobra sprawa, ale teraz jest xx1 wiek i musimy dazyc do pokoju, a nie wywlekac zardzewiale naboje .Stale jaczyc rany polewajac kwasem solnym. Sa teraz takie leki ,ze goja rany , aby nie jaczyly sie wieki.Chyba ,ze nie ktorym sni sie wojenka.

Hmmm.Zardzewiałe naboje..
Może przetłumaczysz to na polski ?No i resztę też.Szczególnie ustęp o lekach.Jestem zainteresowana.
  #35  
Nieprzeczytane 18-09-2008, 11:57
ammi1952's Avatar
ammi1952 ammi1952 jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Nov 2006
Miasto: Grodzisk Maz
Posty: 5 177
Domyślnie

ups i moja wcześniejsza wypowiedz zle została zrozumiana . Gwoli ścisłosci znana mi jest dobrze historia napaści ZSRR na Polskę z 17 września 1939 roku z opowieści rodzinnych i z książek można powiedzieć od zawsze ,jak również znane historie Sybirskich szlaków i mordow Wołyńskich. Mój nieżyjący Tata zawsze twierdził że tak jak lało NKWD to hitlerowskie przesłuchania były pestką .Rok temu z pewnością o tym pisałam.Natomiast wczorajszy mój post dotycztł jedynie ,tego że ta uporczywie zapominana zresztą bolesna rocznica stala się okazja do kolejnych nacjonalistycznych napaści i mieszania w to narodu żydowskiego. Powiem wręcz wulgarnie - niedługo o swoją własną prywatną obstukcję pewne grupy ludzi zaczną oskarżać inne nacje, i bardzo przykro mi że ludzie tego pokroju zagościli na forum seniora.Taki był sens mojej wypowiedzi.
__________________


Kto wie czy za rogiem nie stoją Anioł z Bogiem, nie obserwuja zdarzeń i nie spełniaja marzeń
  #36  
Nieprzeczytane 18-09-2008, 13:52
Dariusz Kosiur Dariusz Kosiur jest offline
Użytownik moderowany
 
Zarejestrowany: Feb 2008
Posty: 252
Domyślnie

Re: Lila
Niech Bóg chroni Każdy naród przed politykami, którzy swój pogląd opierają na sympatii lub antypatii, ulegają propagandzie i nie myślą interesem narodowym - czyli niedostrzegają tego, co stanowi o jego bezpieczeństwie i umożliwia rozwój. Lila, nigdy nie powierzyłbym Ci funkcji w MSZ. A przykłady rozsądku politycznego u polityków mamy tuż obok za Odrą. Czy oni kochają Rosję, czy oni jej nienawidzą - nie, oni myślą dalekowzrocznie o interesie Niemiec. Ich polityczne myślenie uwzględnia również - i słusznie - rozpad UE, bo Niemcy będą istniały i nawet w UE muszą zabezpieczać sowje interesy. A my...?
Lila, nie obrażam się, że przypisujesz mi serwilizm wobec Rosji, ponieważ nie rozumiesz moich pogladów.
Daltego polecam wszystkim Państwu dłuższy wywód: http://www.propolonia.pl/blog-read.php?bid=32&pid=787
Dariusz Kosiur
  #37  
Nieprzeczytane 18-09-2008, 15:44
gratka's Avatar
gratka gratka jest offline
Stały bywalec
Moderator
 
Zarejestrowany: Dec 2007
Miasto: wioska
Posty: 16 027
Domyślnie

Pogląd Wiktora Suworowa na atak ZSRR na Polskę i politykę Stalina wyrażony bardzo emocjonalnie, ale i logicznie zamieściłam na swoim blogu . To są wyjątki ze słynnego referatu tego pisarza wygłoszonego na konferencji w naszym senacie.
Jeżeli nie znacie, to warto przeczytać i porównać z tym, co nam przekazywano w szkole.
__________________
Nie możesz zatrzymać żadnego dnia, ale możesz go nie stracić....
  #38  
Nieprzeczytane 18-09-2008, 15:50
Lila's Avatar
Lila Lila jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Feb 2007
Miasto: Polska
Posty: 57 013
Domyślnie

Dariusz ,jasne .
Przecież ja myślę sercem ,a nie głową.Jaki ze mnie byłby Talleryand.
Inna sprawa,że jak Ty ( tu popuścimy wodze fantazji ) byłbyś elektem,to przy prorosyjskich poglądach,masz rokosz murowany.Jak Mur Chiński.
I wiesz ...bigos z Ciebie byłby Dariuszu.Z grzybkami.

ps.Zajrzyj na blog Babki Gratki.Rosjanin a patrzcie ...Inna sprawa,że żyje z wyrokiem śmierci.No,może mu odwieszono,w co wątpię.
  #39  
Nieprzeczytane 18-09-2008, 17:00
lawenda's Avatar
lawenda lawenda jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Mar 2008
Posty: 6 536
Domyślnie

17 września /rok nieistotyny/ to dzień urodzin mojego męża.
17 września 1939 r. - to haniebna napaść ZSRR na naszą OJCZYZNĘ.
Czy POLACY PAMIĘTAJĄ ? - pamiętają Ci co zmuszeni byli opuścić swoje domy, zostawić swój życiowy dobytek i załadowani do bydlęcych wagonów opuścić ziemię na której się urodzili.
Jechali w nieznane z małymi tobołkami - z tym co mogli w pośpiechu zabrać.
To były chwile tragiczne dla TYCH ludzi.
Pamiętają też Ci, którzy w swoich domach uczyli się od rodziców naszej historii, gdzie był kult patriotyzmu, ale tego prawdziwego
  #40  
Nieprzeczytane 18-09-2008, 17:05
VETUS VETUS jest offline
Czasem zajrzy
 
Zarejestrowany: Aug 2008
Posty: 149
Domyślnie

re Dariusz Kosiur.

Myślenie interesem narodowym to chwalebna i wielce pożyteczna cecha. Brakowało nam jej często w historii kraju. W politikie sentimentow niet.Gdyby jednak przenieść owo myślenie na stosunki międzyludzkie i wprowadzić termin "myślenie osobnicze, prywatne, indywidualne" to nie dostrzeglibyśmy to pewnych ograniczeń ocierających się już o grzeszny egoizm i brak honoru? Exemplum; sąsiad żonę mi zelżył, dzieci skrzywdził, ale ja z nim trzymam bo bogaty, silny i wpływowy jest. Może się przydać.
Coś mi się wydaje, że nawet w myśleniu interesem narodowym potrzeba trochę serca i sentymentu.
 

 



Podobne wątki
Wątek Autor wątku Senior Cafe Odpowiedzi Ostatni Post / Autor
64 Rocznica Wybuchu Powstania Warszawskiego Mar-Basia Społeczeństwo - wątki archiwalne 220 18-08-2008 22:08
Rocznica zamachu na JPII tadeusz50 Społeczeństwo - wątki archiwalne 8 01-07-2008 11:23
Rocznica admin Informacje 37 05-10-2007 13:46
21. września - Światowy Dzień Choroby Alzheimera - komentarze gabi174 Ogólny 4 22-09-2007 12:04

Narzędzia wątku Przeszukaj ten wątek
Przeszukaj ten wątek:

Zaawansowane wyszukiwanie

Zasady pisania postów
Nie Możesz: tworzenie nowych wątków
Nie Możesz: odpowiadanie na posty
Nie Możesz: wysłanie załączników
Nie Możesz: edytowanie swoich postów

vB code jest Wł.
UśmieszkiWł.
kod [IMG] jest Wł.
kod HTML jest Wył.
Skocz do forum


Czasy w strefie GMT +2. Teraz jest 12:47.

 
Powered by: vBulletin Version 3.5.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.