menu

senior.pl - aktywni w każdym wieku

Wróć   Klub Senior Cafe > Generacja 50Plus > Społeczeństwo
Zarejestruj się FAQ / Pomoc Szukaj Dzisiejsze Posty Oznacz Fora Jako Przeczytane

Społeczeństwo Sprawy społeczne wielkie i całkiem małe. Religia, dyskryminacja, działalność charytatywna, problemy społeczne - nie tylko seniorów. UWAGA - bez polityki.

Odpowiedz
Narzędzia wątku Przeszukaj ten wątek
  #241  
Nieprzeczytane 11-10-2013, 15:57
wankabor's Avatar
wankabor wankabor jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Jan 2008
Miasto: 25-019 Kielce
Posty: 19 308
Domyślnie

Papież Franciszek powiedział -" chrześcijanin nie może być antysemitą. Przeciwnością byłoby, gdyby chrześcijanin był antysemitą, jego korzenie są żydowskie" http://wiadomosci.onet.pl/swiat/papi...tysemita/p3gjt

A jeśli nie jestem chrześcijaninem, to mogę być antysemita?
Ponieważ moje korzenie są polsko-słowiańskie, to już z tego względu, absolutnie nie mogę być chrześcijaninem.

Ciekawe pytanie zadał jeden z internautów " To my prawdziwi chrześcijanie jesteśmy prawdziwymi Żydami?"
To ja nigdy nie byłam prawdziwym chrześcijaninem, bo nigdy nie czułam się prawdziwą córą narodu żydowskiego.
Odpowiedź z Cytowaniem
  #242  
Nieprzeczytane 11-10-2013, 18:10
Frat's Avatar
Frat Frat jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Aug 2013
Miasto: nad Wisłą
Posty: 3 000
Domyślnie

Cytat:
Napisał wankabor
A jeśli nie jestem chrześcijaninem, to mogę być antysemita?
Ponieważ moje korzenie są polsko-słowiańskie, to już z tego względu, absolutnie nie mogę być chrześcijaninem.

Ciekawe pytanie zadał jeden z internautów " To my prawdziwi chrześcijanie jesteśmy prawdziwymi Żydami?"
To ja nigdy nie byłam prawdziwym chrześcijaninem, bo nigdy nie czułam się prawdziwą córą narodu żydowskiego.
Zgodnie z Twoim tokiem rozumowania, Twoje słowiańskie korzenie upoważniają Cię wyłącznie do praktykowania kultu dawnych bogów słowiańskich.
Nie możesz stać się wyznawczynią np. hinduizmu lub buddyzmu, bo stałabyś się Hinduską. Nie możesz też przejść na konfucjanizm, bo będziesz Chinką.
Jeszcze gorzej. Nie możesz również zostać ateistką, bo słowiańskie korzenie mogłyby Ci tego nie wybaczyć.
A co do postawy anty lub pro, to jest to tylko wynik naszego osobistego stosunku do jakiegoś obszaru rzeczywistości i od nas tylko zależy, czy będziemy się z tym obnosić, czy zachowamy to dla siebie.
__________________
Dyskusja to sposób sprzeciwiania się, który umacnia innych w ich błędach.
Ambrose Bierce
Odpowiedź z Cytowaniem
  #243  
Nieprzeczytane 14-10-2013, 20:33
ostatek's Avatar
ostatek ostatek jest offline
Stały bywalec
Moderator
 
Zarejestrowany: Jun 2008
Posty: 4 251
Uśmiech

A ja myślę, że ateizm Wankaborki Słowianom by nie przeszkadzał, bo byli naprawdę tolerancyjni i gościnni. Nawet jeńców wojennych wypuszczali wolno, po odpracowaniu przez nich kary… jeniec takowy mógł pozostać w osadzie, jeśli chciał i przestrzegał plemiennych obyczajów i praw. Przykład Wolina dowodzi natomiast szeroko rozwiniętej tolerancji religijnej. Zamieszkiwali tam, obok Słowian, Bałtowie, Skandynawowie, Grecy, germańscy Sasi i inni. Mieszanka kultur i religii. Słowiańscy władcy pozwalali wszystkim na pozostawanie w osadzie pod warunkiem, że nie będą obnosić się ze swoją wiarą.
A może Wankaborce spodobałoby się czczenie bogów śpiewem i tańcem?

Sorry, odpadam na kilka dni z wątku. Popiskiwanie reala zamieniło się w donośne wycie, które muszę uciszyć jeśli nie chcę ponieśc szwanku na zdrowiu i urodzie. Tutaj wyjaśnienie: http://www.klub.senior.pl/showpost.p...st count=2730 Postaram się zaglądać w wątek i ucieszę się bardzo, jeśli będzie toczył się dalej.

Zgadzam się z papieżem Franciszkiem twierdzącym, iż chrześcijanin nie powinien być antysemitą. Jezus był Żydem.
__________________
Odpowiedź z Cytowaniem
  #244  
Nieprzeczytane 15-10-2013, 09:29
Bianka's Avatar
Bianka Bianka jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Apr 2007
Miasto: Warszawa
Posty: 6 197
Domyślnie

Albo papież niezręcznie się wyraził, albo źle przetłumaczono jego słowa.
Przecież nie każdy chrześcijanin ma żydowskie korzenie (a nawet rzadko który) , tylko sama wiara chrześcijańska powstała na bazie religii Żydów.
__________________
Niespełnienie marzeń bywa czasem łutem szczęścia
Odpowiedź z Cytowaniem
  #245  
Nieprzeczytane 15-10-2013, 10:30
wankabor's Avatar
wankabor wankabor jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Jan 2008
Miasto: 25-019 Kielce
Posty: 19 308
Domyślnie

Cytat:
Napisał ostatek
A ja myślę, że ateizm Wankaborki Słowianom by nie przeszkadzał, bo byli naprawdę tolerancyjni i gościnni. Słowiańscy władcy pozwalali wszystkim na pozostawanie w osadzie pod warunkiem, że nie będą obnosić się ze swoją wiarą.
A może Wankaborce spodobałoby się czczenie bogów śpiewem i tańcem?

Postaram się zaglądać w wątek i ucieszę się bardzo, jeśli będzie toczył się dalej.

Zgadzam się z papieżem Franciszkiem twierdzącym, iż chrześcijanin nie powinien być antysemitą. Jezus był Żydem.
Z pewnością byłabym ulubienicą starszyzny (zarządców) słowiańskiej ponieważ duchowo czuję się ich wierną córą.

O tak, podobają mi się zwyczaje słowiańskie: tańce , śpiewy i inne obrzędy, bo są takie nasze, swojskie.

A cóż ja widzę teraz w mojej ojczyźnie? Papugi!!! bo "cudze chwalicie, swego nie znacie, sami nie wiecie co posiadacie"

Jestem pełna uznania i podziwu dla narodu żydowskiego, Jakże oni są wierni swoich wielowiekowych tradycji, które ich spajają i pozwoliły przetrwać prawie przez 2000 lat nie mając własnego państwa.
Oni są stworzycielami dwóch religii: judaistycznej i chrześcijańskiej,ale Jezus jest tylko ich krajanem , rabinem i cieślą.
Jakie ogromne mają zasługi w dziedzinie nauki i kultury. Nie są już w stanie policzyć swoich naukowych noblistów. A my ? od prawie stu lat cieszymy się jedną Marią Skłodowską. Taka jest nasza nędza w dziedzinie postępu.
Za to jesteśmy kolonialnym imperium KK i "dobrze nam tak, że tak nam dobrze".
Odpowiedź z Cytowaniem
  #246  
Nieprzeczytane 15-10-2013, 21:13
~gość: maja59's Avatar
~gość: maja59
 
Posty: n/a
Domyślnie

Cytat:
Napisał wankabor
Z pewnością byłabym ulubienicą starszyzny (zarządców) słowiańskiej ponieważ duchowo czuję się ich wierną córą.
.................................................. ....

O tak, podobają mi się zwyczaje słowiańskie: tańce , śpiewy i inne obrzędy, bo są takie nasze, swojskie.

Za to jesteśmy kolonialnym imperium KK i "dobrze nam tak, że tak nam dobrze".
Też jestem pełna podziwu dla naszej, starej tradycji, dla wszystkiego co pochodzi z tej ziemi. Niedługo będziemy świętować Dziady, w Krakowie można na cmentarzu kupić turecki miodek na pamiątkę spożywania wieczerzy ze zmarłymi na cmentarzu. Kolorowe światła w magiczną noc tworzą drogę do domu dla tych co odeszli. Pójdę z wnukiem palić światła dla Rodziców, Dziadków i Przyjaciół, piękne święto wszystko jedno kto je zawłaszczył i tak jest słowiańskie.
Odpowiedź z Cytowaniem
  #247  
Nieprzeczytane 16-10-2013, 07:53
Bianka's Avatar
Bianka Bianka jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Apr 2007
Miasto: Warszawa
Posty: 6 197
Domyślnie

Cytat:
Napisał koala
(...) piękne święto wszystko jedno kto je zawłaszczył i tak jest słowiańskie.
Ciekawe, czy w innych kulturach też jest analogiczne święto? Bo przecież kult przodków jak najbardziej był.
__________________
Niespełnienie marzeń bywa czasem łutem szczęścia
Odpowiedź z Cytowaniem
  #248  
Nieprzeczytane 16-10-2013, 17:07
~gość: maja59's Avatar
~gość: maja59
 
Posty: n/a
Domyślnie

Cytat:
Napisał Bianka
Ciekawe, czy w innych kulturach też jest analogiczne święto? Bo przecież kult przodków jak najbardziej był.
To już tylko ostatek może wyjaśnić. Co do kultu przodków to w Japonii i Chinach stawia się w domach ołtarze zmarłych przodków i oddaje się im cześć, zawsze palą się kadzidła i składane są dary.
.."13 sierpnia, rozpoczyna się w Japonii święto bon (o-bon matsuri), obchodzone ku czci duchów zmarłych, które przybywają do swoich rodzin, witane latarniami zapalanymi u progów domów (tzw. mukaebi - "ognie powitalne").
Na domowych ołtarzykach buddyjskich czekają na zmarłych ofiary. Duchy przebywają z rodzinami do 15 sierpnia, po czym są odprowadzane za pomocą "ogni pożegnalnych" - okuribi..".
Korzystałam z pomocy wiki.
Odpowiedź z Cytowaniem
  #249  
Nieprzeczytane 16-10-2013, 17:19
ostatek's Avatar
ostatek ostatek jest offline
Stały bywalec
Moderator
 
Zarejestrowany: Jun 2008
Posty: 4 251
Mruga oczkiem (żart)

A ostatek czasu nie ma... wpadłam na chwilę i zachowam się nieelegancko - zostawię linki do postów i wpisów blogowych. Wiem, wiem, nie powinnam, gorąco przepraszam za złe zachowanie wynikłe nie z lenistwa czy braku chęci. Może wieczorkiem zwolnię się z obowiązków... sama się zwolnię, przecież szefa nie mam.

Świat:
http://www.klub.senior.pl/showpost.p...postcoun t=47

Słowianie (ostrzegam, wpisy długie, linki do bloga; właśnie: do bloga czy do blogu? blog podobno jak kot... więc do kota odsyłam! ):
http://www.klub.senior.pl/moje/ostat......,15965.html
http://www.klub.senior.pl/moje/ostat......,11510.html

Halloween, Samhain:
http://www.klub.senior.pl/showpost.p...9&postcount=55
http://www.klub.senior.pl/showpost.p...&post count=9

Obecnie (takie tam gadulstwo, bez sensu):
http://www.klub.senior.pl/showpost.p...9&postcount=64
__________________
Odpowiedź z Cytowaniem
  #250  
Nieprzeczytane 16-10-2013, 20:12
ostatek's Avatar
ostatek ostatek jest offline
Stały bywalec
Moderator
 
Zarejestrowany: Jun 2008
Posty: 4 251
Zmieszany

W poprzednim poście nie zdążyłam uprzejmie donieść, iż wczoraj rozpoczęło się muzułmańskie, czterodniowe Święto Ofiarowania. Kurban Bajram jest wspomnieniem ofiary Abrahama, który (jak pamiętamy z Biblii) zdecydował się poświęcić JWHW własnego syna. Chcącym sobie przypomnieć biblijną opowiastkę w stylu nieco innym polecam L. Kołakowskiego "Opowieści biblijne (Klucz niebieski albo Opowieści budujące z historii świętej zebrane ku pouczeniu i przestrodze), 6. Abraham czyli Smutek wyższych racji".
http://www.teologiapolityczna.pl/ass...i_biblijne.pdf
http://webcache.googleusercontent.co...client=o pera

Święto zrobiło się głośne ze względu na ubój rytualny, oprotestowany przez OTOZ Animals.
http://wiadomosci.wp.pl/kat,59154,ti...icaid=1117 eb
__________________
Odpowiedź z Cytowaniem
  #251  
Nieprzeczytane 19-10-2013, 15:50
Bianka's Avatar
Bianka Bianka jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Apr 2007
Miasto: Warszawa
Posty: 6 197
Domyślnie

Ostatku, dziękuję bardzo za linki do blogu/bloga (?) (Konia z rzędem temu, kto naprawdę wie, jak toto się odmienia )
__________________
Niespełnienie marzeń bywa czasem łutem szczęścia
Odpowiedź z Cytowaniem
  #252  
Nieprzeczytane 19-10-2013, 20:53
Alsko's Avatar
Alsko Alsko jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Jul 2007
Miasto: Warszawa
Posty: 34 899
Domyślnie

Cytat:
Napisał Bianka
Konia z rzędem temu, kto naprawdę wie, jak toto się odmienia
Myślę, że wiedzą to językoznawcy i odpowiedzą nawet bez nagrody w postaci konia z rzędem

Tak tę odmianę tłumaczył pytającej pani Ines Piotrowskiej
Cytat:
Napisał Mirosław Bańko, PWN
Blog ma rodzaj męski nieżywotny, w dopełniaczu blogu, w bierniku blog.
Potocznie słowo to funkcjonuje w rodzaju męskozwierzęcym i wówczas ma dopełniacz bloga, równy biernikowi.
A zatem pisze Pani i czyta blog, potocznie bloga. Post pisze Pani na blogu, ale wysyła go na blog, a potocznie na bloga.


Tak więc widać, że oboczność nie jest traktowana jako kardynalny błąd.




Edytowałam, żeby poprawić przeoczoną literówkę.

Ostatnio edytowane przez Alsko : 19-10-2013 o 21:06.
Odpowiedź z Cytowaniem
  #253  
Nieprzeczytane 19-10-2013, 21:13
~gość: maja59's Avatar
~gość: maja59
 
Posty: n/a
Domyślnie

Alsko, pod nogi podejmuję za przytoczony rodzaj męskozwierzęcy, bez względu jak wygląda później dopełniacz czy biernik, dawno się tak nie uśmiałam.
Odpowiedź z Cytowaniem
  #254  
Nieprzeczytane 19-10-2013, 21:22
Alsko's Avatar
Alsko Alsko jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Jul 2007
Miasto: Warszawa
Posty: 34 899
Domyślnie

Cytat:
Napisał koala
Alsko, pod nogi podejmuję za przytoczony rodzaj męskozwierzęcy
Hihihihihi! Sama się ubawiłam, bo za tzw. moich czasów tego nie było.
Dostrzegłaś i Ty!
Cieszę się
Odpowiedź z Cytowaniem
  #255  
Nieprzeczytane 19-10-2013, 23:10
Frat's Avatar
Frat Frat jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Aug 2013
Miasto: nad Wisłą
Posty: 3 000
Domyślnie

Cytat:
Napisał Alsko
bo za tzw. moich czasów tego nie było.
To jedna z oznak posuwania się nauki do przodu i zdobywania nowych obszarów. Religia z pewnością nie będzie tego kwestionować.

PS. A co z rodzajem żeńskozwierzęcym??
__________________
Dyskusja to sposób sprzeciwiania się, który umacnia innych w ich błędach.
Ambrose Bierce
Odpowiedź z Cytowaniem
  #256  
Nieprzeczytane 19-10-2013, 23:14
toy_'s Avatar
toy_ toy_ jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Jun 2009
Posty: 10 254
Domyślnie

w praktyce mowi sie np prowadzic bloga
__________________
Odpowiedź z Cytowaniem
  #257  
Nieprzeczytane 19-10-2013, 23:22
~gość: maja59's Avatar
~gość: maja59
 
Posty: n/a
Domyślnie

Cytat:
Napisał Frat

PS. A co z rodzajem żeńskozwierzęcym??

Podoba mi się żeńskozwierzęcy, niestety tylko autor Mirosław Bańko może wyjaśnić o co chodzi. Napisał "Inny słownik języka polskiego". Mam pytanie w czym może być inny od Jodłowskiego i Taszyckiego????

http://www.leksykografia.uw.edu.pl/s...-warszawa-2000
Odpowiedź z Cytowaniem
  #258  
Nieprzeczytane 20-10-2013, 14:59
Alsko's Avatar
Alsko Alsko jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Jul 2007
Miasto: Warszawa
Posty: 34 899
Domyślnie

Cytat:
Napisał Frat
To jedna z oznak posuwania się nauki do przodu
Raczej jednak mojego posuwania się w leciech.
Dawny, ten prawdziwy "Przekrój" piórem albo pani Ipohorskiej, albo Hoff (nie pamiętam) stwierdził, że wybrzydzanie na modę świadczy, że się człek zestarzał. A jeśli komuś nie podobają się nowe twory niektórych językoznawców? Chyba na to samo wychodzi



Cytat:
Napisał koala
Napisał "Inny słownik języka polskiego". Mam pytanie w czym może być inny od Jodłowskiego i Taszyckiego????
W czym? W wielu nielogicznościach i udziwnieniach. Widocznie niektórym nasz trudny język wydaje się za łatwy.
Nie podam przykładów, ponieważ nie zaglądam do słowników ortograficznych, bo się obraziłam na kilku majsterkowiczów od języka.


Nota bene każą mi pisać łącznie uważając, że w ten sposób wyrażenie spolszczyli.
Albo kasują łącznik w złożeniach ze słowem mini, w rezultacie - jeśli słowo łączone zaczyna się samogłoską (np. auto) - muszę się domyślać, co to za farba (minia) mi się tu plącze.

O matuniu, gdzie ja wlazłam truć nie na temat!
Już mnie tu ni ma, psze moderatora!



Edytowałam, bo tak się przejęłam, ze samogłoskę ze spółgłoską pomikiciłam :-(
Musiałam poprawić.

Ostatnio edytowane przez Alsko : 20-10-2013 o 19:24.
Odpowiedź z Cytowaniem
  #259  
Nieprzeczytane 20-10-2013, 18:12
~gość: maja59's Avatar
~gość: maja59
 
Posty: n/a
Domyślnie

Dobrze Ci się Alu wlazło, ostatek mądry jest i wyrozumiały nie zeźli się na przyjaciół za drobny off top.
Frat, sprawdziłam, żeńskozwierzęce nie istnieje, pan Bańko zapomniał o nas
Odpowiedź z Cytowaniem
  #260  
Nieprzeczytane 20-10-2013, 19:16
Frat's Avatar
Frat Frat jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Aug 2013
Miasto: nad Wisłą
Posty: 3 000
Domyślnie

Cytat:
Napisał koala
Frat, sprawdziłam, żeńskozwierzęce nie istnieje, pan Bańko zapomniał o nas
Koalo, myślę, że to kolejny przejaw męskiej dominacji, widoczny we wszystkich religiach, polityce i zjawiskach społecznych.

Gdyby tak skierować do pana Bańko aktywistki FEMEN, które tak dzielnie sprzeciwiają się tym nierównościom, to dopiero uświadomiłyby go, czym jest rodzaj żeńskozwierzęcy...
__________________
Dyskusja to sposób sprzeciwiania się, który umacnia innych w ich błędach.
Ambrose Bierce
Odpowiedź z Cytowaniem
Odpowiedz

 



Podobne wątki
Wątek Autor wątku Senior Cafe Odpowiedzi Ostatni Post / Autor
Rozmowy lekkie, przyjemne i to, co nam na sercu leży. Krycha. Humor, zabawa 98416 07-11-2014 19:07
Rozmowy w saunie Scarlett Humor, zabawa 1516 27-11-2012 00:55

Narzędzia wątku Przeszukaj ten wątek
Przeszukaj ten wątek:

Zaawansowane wyszukiwanie

Zasady pisania postów
Nie Możesz: tworzenie nowych wątków
Nie Możesz: odpowiadanie na posty
Nie Możesz: wysłanie załączników
Nie Możesz: edytowanie swoich postów

vB code jest Wł.
UśmieszkiWł.
kod [IMG] jest Wł.
kod HTML jest Wył.
Skocz do forum


Czasy w strefie GMT +2. Teraz jest 04:58.

 
Powered by: vBulletin Version 3.5.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.