menu

senior.pl - aktywni w każdym wieku

Wróć   Klub Senior Cafe > Generacja 50Plus > Społeczeństwo > Społeczeństwo - wątki archiwalne
Zarejestruj się FAQ / Pomoc Szukaj Dzisiejsze Posty Oznacz Fora Jako Przeczytane

Społeczeństwo - wątki archiwalne Społeczeństwo - wątki archiwalne (ostatni post starszy niż 60 dni oraz poprzednie części aktualnie aktywnych wątków)

 
Narzędzia wątku Przeszukaj ten wątek
  #1  
Nieprzeczytane 22-09-2008, 21:53
VETUS VETUS jest offline
Czasem zajrzy
 
Zarejestrowany: Aug 2008
Posty: 149
Domyślnie Przedsoborowy Kościół. Przedsoborowa Msza.


Zakładając, ze większość użytkowników tego forum to seniorzy po 50-ce, pozwalam sobie założyć wątek w którym prosiłbym Państwa o komentarze na w/w temat. Teraz, wraz z pontyfikatem Benedykta XVI odżywa (po jego Summorum Pontificum) kwestia przywrócenia (nigdy zresztą nie zakazanej) Mszy Trydenckiej (łacińskiej), Zwanej również Mszą Wszechczasów, którą wielu z nas zapewne pamięta a która zdaje sie zyskiwać wielu zwolenników. Było; dominus vobiscum i per omnia secula seculorum i było sacrum i było poważnie i nabożnie i normalnie, podczas gdy dzisiaj....

Osoby nie zainteresowane tematem, względnie dla których ten temat jest nieciekawy proszę o nieprzeszkadzanie.

Jak wspominacie "starą" przedsoborowa Mszę?
  #2  
Nieprzeczytane 22-09-2008, 22:23
Lila's Avatar
Lila Lila jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Feb 2007
Miasto: Polska
Posty: 57 019
Domyślnie

Ja wspominam dobrze.Nie podoba mi się obecne odwracanie tyłem do ołtarza w czasie mszy.

To wszystko.Nie przeszkadzam,bo mało mam do powiedzenia w temacie.
  #3  
Nieprzeczytane 22-09-2008, 22:36
VETUS VETUS jest offline
Czasem zajrzy
 
Zarejestrowany: Aug 2008
Posty: 149
Domyślnie

Dziękuję Lilu. Ja natomiast mam bardzo dużo do powiedzenia w tym liturgicznym temacie, więc czekam na reakcje, choć nie obiecuję sobie wiele. (To temat dla tych katoli - ciemniaków)
  #4  
Nieprzeczytane 22-09-2008, 23:49
jolita's Avatar
jolita jolita jest offline
odeszła...
 
Zarejestrowany: Nov 2006
Miasto: sopot
Posty: 27 028
Domyślnie nie tylko o efektach soboru

"za moich czasów" do uczestnictwa w mszy świętej niezbędny był mszalik podpowiadający polskie teksty tymniemniej łatwiej mi było skupić się i pomodlić gdyż nie obowiązywał jak ja to nazywam: aerobik, który bywa, że w różnych kościołach ma różne zasady. Jeśli chodzi o usytuowanie ołtarza - też byłam jak wielu przyzwyczajona zwracać się modlitwą do obrazu a nie do księdza, a jeśli chodzi o tegoż drażni mnię zwyczaj już powszechnie stosowany czytania kazań z kartki. Na nic zdają mi się tłumaczenia, że nie każdy potrafi mówić "od siebie" - uważam, że powinien być to jeden z wymogów wykonywanego zawodu.
A na marginesie: z przyczyn osobistych uczestniczę w mszach świętych transmitowanych przez tv - kiedyś ze stacji lokalnej, obecnie "Polonii" ale i teraz i wówczas operatorzy karmią nas widokiem bardziej lub mniej rozmodlonych uczestników mszy miast kierować kamerę w stronę: prezbiterium, obrazów bądź ołtarza...Czyżby operatorzy uważali, że tak rozgląda się po kościele uczestnik mszy? Z tą uwagą zwracałam się do stosownej redakcji ale bez skutku.
__________________

obrazki oraz większość tekstów w moich post-ach pochodzi z ogólnodostępnych w net-cie.
  #5  
Nieprzeczytane 23-09-2008, 00:29
VETUS VETUS jest offline
Czasem zajrzy
 
Zarejestrowany: Aug 2008
Posty: 149
Domyślnie

Jolito, otóż widzę, ze nadajemy na tej samej fali. To nowa, sprotestantyzowana, 40 lat temu wprowadzona Msza, też zawsze mnie (jaki tu dobrać czasownik?) irytowała, odpychała. Te zagajenia, konferansjerka, gitarka, śpiewające i podskakujące dzieciaki, te komentarze, te "gały się gapią i wszystko widać" , ten nieszczęsny znak pokoju (podawanie graby), ta pamiątka uczty z kolejką po "posiłek" (często na łapę), no i ten stół przypominający deskę do prasowania....
Jak to się ma do dostojnego Trydentu, chorału gregoriańskiego?

Uczestnicząc we Mszy Św. Trydenckiej ( bo na taką tylko teraz uczęszczam) słyszę symfonię wieków, dostojeństwo i powagę Kościoła, Mszę moich pradziadów, rodziców i mojej młodości. Ale tu nie o sentymentalizm tylko chodzi, jest w tym coś dużo więcej.
  #6  
Nieprzeczytane 23-09-2008, 00:37
Pani Slowikowa Pani Slowikowa jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: May 2007
Posty: 7 080
Domyślnie tak

masz racje Vetusie.. tamte msze powodowaly ze czlowiek mogl sie skupic na modlitwie. Zla muzyka denerwuje i nie inspiruje do niczego.
  #7  
Nieprzeczytane 23-09-2008, 11:30
senior A.P. senior A.P. jest offline
Użytownik moderowany
 
Zarejestrowany: Dec 2007
Posty: 8 957
Domyślnie

Liturgie mszy swietej ustalali ludzie.
  #8  
Nieprzeczytane 23-09-2008, 12:49
wankabor's Avatar
wankabor wankabor jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Jan 2008
Miasto: 25-019 Kielce
Posty: 19 308
Domyślnie

Jestem grzeczna, więc nie przeszkadzam w temacie "msza przedsoborowa czy posoborawa" bo mnie to nie interesuje. Natomiast interesuje mnie temat dlaczego kościól wbrew mojej woli i zgody, korzysta z moich pieniędzy. To się nazywa inaczej kradzież. Niech każdy wierzy w co mu się tylko podoba , ale za własne pieniądze, a nie za cudze.
  #9  
Nieprzeczytane 23-09-2008, 13:14
z centrum z centrum jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Mar 2008
Posty: 1 140
Domyślnie

Cytat:
Napisał VETUS
Było; dominus vobiscum i per omnia secula seculorum i było sacrum i było poważnie i nabożnie i normalnie, podczas gdy dzisiaj....
Cytat:
Kosciół ma bardzo ważne powody, dla których obstaje za używaniem języka łacińskiego, albowiem:
1. Jedność Kościoła wymaga jedności Liturgji, a jedność Liturgji potzrebuje języka już wyrobionego i niezmiennego. Takim właśnie jest język łaciński.
2. Język łaciński nie tylko dlatego jest dla Liturgji odpowiednim, że jest martwy ale i dlatego także, że będąc obcym rozlewa na św. obrzędy pewien urok i powagę, okrywa je jakby tajemną zasłoną, która rzeczy święte chroni od szyderstwa i zniewagi ludzi bezbożnych.

Ten tekst ma - Imprimatur; Płock, dnia 6 lutego 1920 r.
  #10  
Nieprzeczytane 23-09-2008, 13:23
Kazimierz's Avatar
Kazimierz Kazimierz jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Dec 2007
Miasto: Gdańsk,pomorskie
Posty: 3 007
Domyślnie

Pardon... Myślałem,że chodzi o przedsiębiorczy Kk, a nie o...
  #11  
Nieprzeczytane 23-09-2008, 14:11
Dariusz Kosiur Dariusz Kosiur jest offline
Użytownik moderowany
 
Zarejestrowany: Feb 2008
Posty: 252
Domyślnie

Byłem, jestem i będę za przywróceniem Mszy Św. Trydenckiej.
Pan VETUS napisał #5:
Cytat:
... To nowa, sprotestantyzowana, 40 lat temu wprowadzona Msza...
Rozwinę tę myśl: protestantyzm jest zjudaizowanym katolicyzmem, więc sprotestantyzowanie mszy (dość znaczna likwidacja treści) należy odczytać, jako jej zjudaizowanie.
Episkopat Polski, jako jedyny złożył w Watykanie protest przeciw przywróceniu Mszy Św. Trydenckiej żądając, żeby to w jego gestii było rozporządzenie kto, kiedy i gdzie może taką Mszę odprawiać (sic).
JPII wyraził kiedyś pogląd, że każda wiara prowadzi do zbawienia - to zdanie łączy się z niechęcią Episkopatu RP do przywrócenia Mszy Św. Trydenckiej. Episkopat zmierza w kierunku coraz większej ekumenizacji i można mieć watpliwości, kto tam jeszcze poważnie w Boga wierzy i wyznaje Dekalog. Ale jest to zgodne z kierunkiem nowoczesnego pojmowania wiary w duchu tolerancji UE.
Dariusz Kosiur
  #12  
Nieprzeczytane 23-09-2008, 14:20
senior A.P. senior A.P. jest offline
Użytownik moderowany
 
Zarejestrowany: Dec 2007
Posty: 8 957
Domyślnie

A moze tak cofnac sie do wiary naszych przodkow (oczywiscie kto chce) i zaprzestac "reformowac Boga" ???
  #13  
Nieprzeczytane 23-09-2008, 21:32
VETUS VETUS jest offline
Czasem zajrzy
 
Zarejestrowany: Aug 2008
Posty: 149
Domyślnie

Cytat:
Napisał senior A.P.
A moze tak cofnac sie do wiary naszych przodkow (oczywiscie kto chce) i zaprzestac "reformowac Boga" ???

Bardzo słusznie. A to "reformowanie Boga" przejawia się właśnie w posoborowym nauczaniu gdzie wiara staje się jakaś lukrowata, słodziutka i nijaka..., że Bóg jest nieskończenie miłosierny (choć mówimy w Credo; judicabit vivos et mortuos - sądzić będzie żywych i umarłych), że Jezus kocha cię takiego jakim jesteś - czyli Jezus fajny kumpel. I kłania się tu całe aggiornamento - "udzisiejszenie", przewietrzenie Kościoła i przystosowanie go do współczesnego świata, co jest, w moim rozumieniu, kardynalnym błędem. Odwrotnie, to świat powinien przystosować się do nauczania Kościoła.

Nieszczęsny Sobór Watykański II miast przynieść obiecaną wiosnę, skutkuje bardzo namacalnym kryzysem wiary i Kościoła.
  #14  
Nieprzeczytane 23-09-2008, 21:36
VETUS VETUS jest offline
Czasem zajrzy
 
Zarejestrowany: Aug 2008
Posty: 149
Domyślnie

[quote=
Episkopat Polski, jako jedyny złożył w Watykanie protest przeciw przywróceniu Mszy Św. Trydenckiej żądając, żeby to w jego gestii było rozporządzenie kto, kiedy i gdzie może taką Mszę odprawiać (sic).
JPII wyraził kiedyś pogląd, że każda wiara prowadzi do zbawienia - to zdanie łączy się z niechęcią Episkopatu RP do przywrócenia Mszy Św. Trydenckiej. Episkopat zmierza w kierunku coraz większej ekumenizacji i można mieć watpliwości, kto tam jeszcze poważnie w Boga wierzy i wyznaje Dekalog. Ale jest to zgodne z kierunkiem nowoczesnego pojmowania wiary w duchu tolerancji UE.
Dariusz Kosiur[/QUOTE]

Widzę, że Pan Dariusz orientuje się w sprawie. Gratuluję.
  #15  
Nieprzeczytane 23-09-2008, 21:38
senior A.P. senior A.P. jest offline
Użytownik moderowany
 
Zarejestrowany: Dec 2007
Posty: 8 957
Domyślnie

Moze wlasnie o to chodzilo reformatorom ?
Osobiscie uwazam ,ze wiara w POLSKIM NARODZIE nie zaginie tak szybko,choc istnieja obawy o mlode pokolenia Polakow.
W przypadku wstrzasu psychicznego (choroba,katakliznmy ,wszelkie kleski,niepowodzenia,wojny) mlody czlowiek tez potrafi zwrocic oczy ku niebiosom.
Stare powiedzenie "gdy trwoga to do Boga" - jest zawsze aktualne we wszystkich narodach.
Ufajmy wiecej Bogu niz ludziom w kazdym przebraniu !
  #16  
Nieprzeczytane 23-09-2008, 22:00
VETUS VETUS jest offline
Czasem zajrzy
 
Zarejestrowany: Aug 2008
Posty: 149
Domyślnie

Cytat:
Napisał senior A.P.
Osobiscie uwazam ,ze wiara w POLSKIM NARODZIE nie zaginie tak szybko, !

Oby, oby, oby...chociaż jako skrajny realista minorowo to widzę, mimo iż głęboko wierzę, że ..." bramy piekielne nie przemogą Go."
A wracając do mszy - u nas w Polsce nawet to Novus Ordo Missae jeszcze jakoś wygląda. Natomiast to co często widzimy na Zachodzie - szok!
  #17  
Nieprzeczytane 23-09-2008, 22:08
senior A.P. senior A.P. jest offline
Użytownik moderowany
 
Zarejestrowany: Dec 2007
Posty: 8 957
Domyślnie

Prosze wziasc pod uwage,ze na Zachodzie wszystkie religie mocno sie zmaterializowaly.
Podejrzewam,ze z nich wylecial Duch Bozy a tym samym brna do zaglady.
Prostaczkom materia jest obca ale duch jest silny !
Syty zoladek nie mysli o niebie.
  #18  
Nieprzeczytane 23-09-2008, 22:16
VETUS VETUS jest offline
Czasem zajrzy
 
Zarejestrowany: Aug 2008
Posty: 149
Domyślnie

Cytat:
Napisał senior A.P.
Syty zoladek nie mysli o niebie.

Znane, ale uśmiałem się.

Stąd pokażne brzuszki niektórych hierarchów.

No i... skrócenie postu eucharystycznego.
  #19  
Nieprzeczytane 24-09-2008, 13:58
senior A.P. senior A.P. jest offline
Użytownik moderowany
 
Zarejestrowany: Dec 2007
Posty: 8 957
Domyślnie

Vetusie !
Smiac sie mozna i przez lzy,bo coz nam pozostalo .Nasi przodkowie tez sie modlili tak jak ich nauczono,my tez modlimy sie tak jak potrafimy.
Ja obawiam sie o pokolenia po nas ,bowiem tych inaczej sie juz wychowuje uczy lub nie modlitwy.
Popatrzymy co potrafi zrobic mlodzieniec czy pannica z bronia lub innym narzedziem zbrodni w rece,lub wyrzucic/porzucic nawet wlasne dziecko w smietniku.
Co dzieje sie na dyskotekach,prywatce a nawet w szkole ?
Czy mlodzi maja dzisiaj jakas bojazn ,nie wspominajac o Bozej ?
Czy maja szacunek dla starszych,nauczycieli,opiekunow,rodzicow i ich rad oraz pouczen ???
Do tego tez (miedzy innymi) doprowadzil posoborowy Kosciol,gdy zaczal oraganizowac (oazy) nauczanie poza domami katolickimi.
Smutne ale prawdziwe.
  #20  
Nieprzeczytane 24-09-2008, 22:43
VETUS VETUS jest offline
Czasem zajrzy
 
Zarejestrowany: Aug 2008
Posty: 149
Domyślnie

Zaprawdę smutne to i prawdziwe. Do powyższego komentarza (z którym w pełni się zgadzam) dodam; posoborowy Kościół stracił coś z ognia i soli, stał się mdły i nijaki, tani i łatwy. Wypaczenia liturgiczne, krótkie mszyczki odprawiane byle jak i byle gdzie np. na pieńku czy skrzynce po czymś tam, jakiś taniec liturgiczny, księża noszący się w portkach jeansach czy innym cywilnym wdzianku, często nawet bez koloratki (a gdzie sutanna?), słowem cały ten modernizm i nowoczesność, skutkują tym co widzimy. Luz bluz.

Rację miał Jego Eminencja Arcybiskup Marcel Lefebvre pisząc swoją książkę "Oskarżam Sobór". (Ale to już osobny temat).

Pocieszające jest, że Benedykt XVI zauważa te sprawy chociażby na poziomie liturgii, podczas gdy Nasz Wielki Rodak, niestety mało w tym kierunku działał.
 

 



Podobne wątki
Wątek Autor wątku Senior Cafe Odpowiedzi Ostatni Post / Autor
Wiara ,nadzieja,Radio Maryja,kościół .... senior A.P. Społeczeństwo - wątki archiwalne 356 22-04-2008 16:11

Narzędzia wątku Przeszukaj ten wątek
Przeszukaj ten wątek:

Zaawansowane wyszukiwanie

Zasady pisania postów
Nie Możesz: tworzenie nowych wątków
Nie Możesz: odpowiadanie na posty
Nie Możesz: wysłanie załączników
Nie Możesz: edytowanie swoich postów

vB code jest Wł.
UśmieszkiWł.
kod [IMG] jest Wł.
kod HTML jest Wył.
Skocz do forum


Czasy w strefie GMT +2. Teraz jest 08:35.

 
Powered by: vBulletin Version 3.5.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.