menu

senior.pl - aktywni w każdym wieku

Wróć   Klub Senior Cafe > Kultura > Książka, literatura, poezja
Zarejestruj się FAQ / Pomoc Szukaj Dzisiejsze Posty Oznacz Fora Jako Przeczytane

Książka, literatura, poezja Literatura, dyskusje, własne próby pisarsko-poetyckie.

Odpowiedz
Narzędzia wątku Przeszukaj ten wątek
  #21  
Nieprzeczytane 13-05-2008, 23:52
Pani Slowikowa Pani Slowikowa jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: May 2007
Posty: 7 080
Domyślnie Malgosiu

Narodowy to wedlug ciebie slawny i stary??
Ja tak nie chce.
Odpowiedź z Cytowaniem
  #22  
Nieprzeczytane 14-05-2008, 06:55
Bianka's Avatar
Bianka Bianka jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Apr 2007
Miasto: Warszawa
Posty: 6 197
Domyślnie

Zawsze mi się wydawało, że "literatura narodowa" to literatura traktująca o problemach narodu (w tym i duchowych), jak też literatura wysławiająca piękno ojczyzny. Nie muszą grać w niej surmy bojowe, nie musi w niej rozlegać się bicie w barabany. Musi jednak być związana z tym konkretnym spłachetkiem Ziemi, na którym żyje dany naród, musi być w niej jego dusza
A warsztatowo musi być na odpowiednim poziomie, bo inaczej nie przetrwa, ulegnie zapomnieniu.
__________________
Niespełnienie marzeń bywa czasem łutem szczęścia
Odpowiedź z Cytowaniem
  #23  
Nieprzeczytane 14-05-2008, 07:54
Lukrecja's Avatar
Lukrecja Lukrecja jest offline
Zagląda prawie codziennie
 
Zarejestrowany: Apr 2008
Miasto: Poznań
Posty: 409
Domyślnie Pani Słowikowa

Cytat:
Napisał Pani Slowikowa
nasza dyskusje z Lukrecja o Panu Tadeuszu.. Mam nadzieje ze podzielasz moje zdanie Lukrecjo i przeniesiemy sie tu z Hyde Parku..



No i proszę mnie o takich zmianach na bieżąco informować , dziś rano przez przypadek zauważyłam ,że tutaj będziemy dalej kontynować wątek z Pana Tadeusza - chyba w sprawie menu !! .. I bardzo dobrze. Ja się potem wczytam w to co dotąd napisano , ale na razie muszę jeszcze wrócić pod kołdrę.
Jakieś paskudne choróbsko mnie dręczy trzeci dzień.
Dziś od rana to mam taki głosik typowy sznaps baryton i nie mogę łykać śliny.
Zrobię więc jeszcze jedną ciepłą herbatę z cytryną i z miodem, łyknę upsarin i wrócę za jakiś czas.
I bardzo was proszę ,jak się gdzieś przenosicie z dyskusją , to dajcie mi zawsze znać, no bo tak:
- jestem tutaj krótko i nie wiem jak i gdzie was szukać
-jestem stara i jak zaczynam biegać i szukać to dostaję zadyszki
-denerwuję się że was nie ma

a jeszcze takie pytanie do Pani Słowikowej - czy ja dobrze czytam między wierszami ,że jesteś Asia ??
Odpowiedź z Cytowaniem
  #24  
Nieprzeczytane 14-05-2008, 08:34
Alunia Alunia jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Feb 2008
Posty: 6 895
Domyślnie

Cytat:
Napisał Bianka
Zawsze mi się wydawało, że "literatura narodowa" to literatura traktująca o problemach narodu (w tym i duchowych), jak też literatura wysławiająca piękno ojczyzny. Nie muszą grać w niej surmy bojowe, nie musi w niej rozlegać się bicie w barabany. Musi jednak być związana z tym konkretnym spłachetkiem Ziemi, na którym żyje dany naród, musi być w niej jego dusza
A warsztatowo musi być na odpowiednim poziomie, bo inaczej nie przetrwa, ulegnie zapomnieniu.

Bianko zgadzam się z Tobą
Odpowiedź z Cytowaniem
  #25  
Nieprzeczytane 14-05-2008, 09:19
Malgorzata 50 Malgorzata 50 jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Apr 2007
Miasto: Warszawa
Posty: 9 624
Domyślnie

No i o to mi wlasnie chodzilo....Bianko
__________________
Bo jesli kochac to nie indywidualnie
Odpowiedź z Cytowaniem
  #26  
Nieprzeczytane 14-05-2008, 09:52
Bianka's Avatar
Bianka Bianka jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Apr 2007
Miasto: Warszawa
Posty: 6 197
Uśmiech Aluniu i Małgorzato

Bardzo mi miło...
__________________
Niespełnienie marzeń bywa czasem łutem szczęścia
Odpowiedź z Cytowaniem
  #27  
Nieprzeczytane 14-05-2008, 12:11
Lukrecja's Avatar
Lukrecja Lukrecja jest offline
Zagląda prawie codziennie
 
Zarejestrowany: Apr 2008
Miasto: Poznań
Posty: 409
Domyślnie

Nigdy się nie zastanawiałam nad tym co to znaczy Literatura Narodowa. Nawet nie sądziłam ,że to może być jakiś problem.
Specjalnie na potrzeby tej dyskusji znalazłam definicję którą podaje Andrzej Borowski (UJ).
To jest mniej więcej tak jak pisze Bianka.
Odpowiedź z Cytowaniem
  #28  
Nieprzeczytane 14-05-2008, 13:08
Srebrzysta's Avatar
Srebrzysta Srebrzysta jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Mar 2008
Miasto: Elbląg
Posty: 1 179
Uśmiech czy można czytać słuchając?

Taką propozycję "innego" czytania złożyłam w wątku regionalnym.

Bardzo proszę przeczytać ten post - podaje link
http://www.klub.senior.pl/warminsko-...tml#post148325

Pozdrawiam Ewa
__________________
uczymy się całe życie, a ciągle wiemy zbyt mało...
Polecam audioksiążki
kluczyk = Felcia5
zapraszam do bloga
Odpowiedź z Cytowaniem
  #29  
Nieprzeczytane 14-05-2008, 13:23
donka's Avatar
donka donka jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Nov 2007
Miasto: Zakopane
Posty: 2 737
Domyślnie

Cytat:
Napisał Malgorzata 50
Asienko kochana wybacz ale umieszczanie Lusi Oginskiej w jednym szeregu z Mickiewiczem to lekkie nadużycie.Literatura narodowa do moim zdaniem literatura po pierwsze dobra ,po drugie wpisana w dziedzctwo kulturowe narodu- na to by znaleźć sie w kanonie literatury narodowej trzeba jednak czegoś więcej niż pisanie lekko egzaltowanych wierszy chwalących Boga Ojczyznę i Matke Naturę.Nie będę tu robic wypisow ale literatura narodowa dla mnie to Mickiewicz Slowacki i Norwid a także Bruno Szulc ,Szymborska i Witkacy ,Baczyński i Gajcy ,Leśmian oraz wielu wielu innych .....Także Kapusciński i Kołakowski.Także osiecka ,Mlynarski i Przybora .Czyli zestaw nazwisk tych którzy wniesli swoj wklad do kultury i jezyka narodu nad Wisłą .Lusia moze zrobi to kiedyś ,a na razie to jest raczej zbiorek "wierszykow ze sztambucha" ..wrazliwych owszem zrecznych owszem ,ale strasznie egzaltowanych i niedojrzalych

Trafiłam dzisiaj dopiero na ten wątek,przeczytałam wiersze Lusi Ogińskiej z adresu podanego przez Panią Słowikową,
którą b.lubię i proszę by nie miała żalu do mnie o to,że mam odmienne zdanie od niej co do poezji Ogińskiej.
Przytaczam tu Małgorzatę 50 - bo całkowicie się z nią zgadzam.
Dodam jeszcze,że niektóre wiersze Ogińskiej mają charakter nie patriotyczny.. a polityczny, nie mówiąc juz
o felietonach.
Jeszcze mam pytanie do czego nawołuje Lusia Ogińska w wierszu "Hymn Polskich Rodzin',który wyszedł z pod jej pióra.
Czyżbyśmy znajdowali się pod butem jakiegoś okupanta? Nadchodzi czas czego??

"Niechaj pieśń nasza umysł rozpali,
niech słowa dotrą pod każdy dach,
dosyć narzekań i wzruszeń tanich,
najpierw jest Polska a później świat!
Niech z nami stanie każdy Polak,
słowiańska dusza w każdym z nas!
Rodzino Polska powstań z kolan!
Nadchodzi czas! Nadchodzi czas!

Gdyby otwarła się mogiła,
gdyby mężowie z grobów wyszli,
- Chrobrego moc i Skargi siła,
i boleść męczenników wszystkich...
Wzrokiem patrzyliby ponurym,
na Polskę, co w poddaństwie trwa,
dostrzegliby nad światem chmury,
i wiatr historii, który łka.
Mężowie stańcie wraz na straży,
aby wróg w serce przestał godzić,
by przestał truć nas, jadem wrażym,
bośmy sumieniem polskich rodzin!

Naprzód rodzino w zwartym pochodzie
wiedź nasze serca wśród polskich dróg
niech sztandar niosą starzy i młodzi,
wzywa Ojczyzna, Honor i Bóg!
Niech z nami stanie każdy Polak,
słowiańska dusza w każdym z nas,
Rodzino Polska powstań z kolan...
Nadchodzi czas! Nadchodzi czas! "

Lusia Ogińska
Odpowiedź z Cytowaniem
  #30  
Nieprzeczytane 14-05-2008, 13:54
Bianka's Avatar
Bianka Bianka jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Apr 2007
Miasto: Warszawa
Posty: 6 197
Domyślnie

Cytat:
Napisał donka35
Trafiłam dzisiaj dopiero na ten wątek,przeczytałam wiersze Lusi Ogińskiej z adresu podanego przez Panią Słowikową,
którą b.lubię i proszę by nie miała żalu do mnie o to,że mam odmienne zdanie od niej co do poezji Ogińskiej.
Przytaczam tu Małgorzatę 50 - bo całkowicie się z nią zgadzam.
Dodam jeszcze,że niektóre wiersze Ogińskiej mają charakter nie patriotyczny.. a polityczny, nie mówiąc juz
o felietonach.
Jeszcze mam pytanie do czego nawołuje Lusia Ogińska w wierszu "Hymn Polskich Rodzin',który wyszedł z pod jej pióra.
Czyżbyśmy znajdowali się pod butem jakiegoś okupanta? Nadchodzi czas czego??

"Niechaj pieśń nasza umysł rozpali,
niech słowa dotrą pod każdy dach,
dosyć narzekań i wzruszeń tanich,
najpierw jest Polska a później świat!
Niech z nami stanie każdy Polak,
słowiańska dusza w każdym z nas!
Rodzino Polska powstań z kolan!
Nadchodzi czas! Nadchodzi czas!

Gdyby otwarła się mogiła,
gdyby mężowie z grobów wyszli,
- Chrobrego moc i Skargi siła,
i boleść męczenników wszystkich...
Wzrokiem patrzyliby ponurym,
na Polskę, co w poddaństwie trwa,
dostrzegliby nad światem chmury,
i wiatr historii, który łka.
Mężowie stańcie wraz na straży,
aby wróg w serce przestał godzić,
by przestał truć nas, jadem wrażym,
bośmy sumieniem polskich rodzin!

Naprzód rodzino w zwartym pochodzie
wiedź nasze serca wśród polskich dróg
niech sztandar niosą starzy i młodzi,
wzywa Ojczyzna, Honor i Bóg!
Niech z nami stanie każdy Polak,
słowiańska dusza w każdym z nas,
Rodzino Polska powstań z kolan...
Nadchodzi czas! Nadchodzi czas! "

Lusia Ogińska
Nie chciałam o tym mówić, ale moim skromnym zdaniem to taki lekko pomięty berecik, ta cała pani L.O.
Z gatunku tych, co to wszędzie widzą wrogów i wstrętnych libertynów.
Nieszczęsny by to był naród, który okrzyknąłby ją wieszczem (wieszczką)
P.S. Moja opinia nie ma nic wspólnego z Panią Słowikową, którą również bardzo lubię i cenię sobie jej zdanie w każdej innej kwestii.
__________________
Niespełnienie marzeń bywa czasem łutem szczęścia
Odpowiedź z Cytowaniem
  #31  
Nieprzeczytane 14-05-2008, 14:44
siekierka siekierka jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Aug 2007
Miasto: Warszawa
Posty: 2 494
Domyślnie Moje drogie Panie!

Wspaniała dyskusją o Literaturze Narodowej, w ktorej akurat nie wzięła udziału nasza sztandarowa polonistka, przypomniałyście mi jeszcze nie tak dawne czasy, gdy w takich dyskusjach brał z urzędu udział przedstawiciel "jedynie słusznego kierunku" i zamykając w niespodziewanym momencie całą dyskusję, stwierdzał: wicie towaysze, rozumicie, ja sie wprawdzie na tym nie znam, ale.., ta cala literatura jest do dupy. Nic nie powiedzieliście o przewodniej roli naszej partii, o Puszkinie, czy choćby o tym, no wicie... no. To by było na tyle.
Dostawał gromkie brawa i wszyscy jeszcze mogli się rozejść.

Ostatnio edytowane przez siekierka : 14-05-2008 o 14:45.
Odpowiedź z Cytowaniem
  #32  
Nieprzeczytane 14-05-2008, 14:47
Bianka's Avatar
Bianka Bianka jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Apr 2007
Miasto: Warszawa
Posty: 6 197
Domyślnie

Cytat:
Napisał siekierka
Wspaniała dyskusją o Literaturze Narodowej, w ktorej akurat nie wzięła udziału nasza sztandarowa polonistka, przypomniałyście mi jeszcze nie tak dawne czasy, gdy w takich dyskusjach brał z urzędu udział przedstawiciel "jedynie słusznego kierunku" i zamykając w niespodziewanym momencie całą dyskusję, stwierdzał: wicie towaysze, rozumicie, ja sie wprawdzie na tym nie znam, ale.., ta cala literatura jest do dupy. Nic nie powiedzieliście o przewodniej roli naszej partii, o Puszkinie, czy choćby o tym, no wicie... no. To by było na tyle.
Dostawał gromkie brawa i wszyscy jeszcze mogli się rozejść.
Czy to znaczy, że dajesz właśnie znak do zakończenia dyskusji? Bo jakoś na to wygląda
__________________
Niespełnienie marzeń bywa czasem łutem szczęścia
Odpowiedź z Cytowaniem
  #33  
Nieprzeczytane 14-05-2008, 15:06
siekierka siekierka jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Aug 2007
Miasto: Warszawa
Posty: 2 494
Domyślnie

ZOMO stało po TAMTEJ stronie ...
Odpowiedź z Cytowaniem
  #34  
Nieprzeczytane 14-05-2008, 15:14
Pani Slowikowa Pani Slowikowa jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: May 2007
Posty: 7 080
Domyślnie Nieeee

dziewczyny.. i chlopaki .. dopiero sie watek troche rozwinal i juz mamy konczyc??
Ja jestem wam wdzieczna za uczestnictwo w nim.. Ciesze sie ze mozemy podyskutowac i nawet posprzeczac sie..

Siekierko.. nie wiem o kim mowisz.. ale jedynym autorytetem "zawodowym" jest tu chyba tylko Ewita.. a o na bidulka chora przeciez.. Wiec nie wiem o co chodzi..

O L.O kopii nie mam zamiaru tu kruszyc.. Mnie sie ona bardzo podoba i dziwie sie ze taki mlody czlowiek jakby nie bylo ma tyle wrazliwosci i tyle jakby nie bylo "prawicowych" pogladow..

Ale mnie nie chodzilo tylko o ta poetke.. mi chodzi o to zeby mowic o tego rodzaju literaturze bo ona najbardziej odzwierciadla slowami innych ludzi... to co ja czuje.. bedac tak daleko.. Pachnie mi ona..krajem.. w kazdym wersie i w kazdej zwrotce..
Odpowiedź z Cytowaniem
  #35  
Nieprzeczytane 14-05-2008, 15:15
Bianka's Avatar
Bianka Bianka jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Apr 2007
Miasto: Warszawa
Posty: 6 197
Domyślnie

Cytat:
Napisał siekierka
ZOMO stało po TAMTEJ stronie ...
To już nie mówimy o literaturze? Po której tamtej? Tyle tych stron, że nie mogę się połapać
__________________
Niespełnienie marzeń bywa czasem łutem szczęścia
Odpowiedź z Cytowaniem
  #36  
Nieprzeczytane 14-05-2008, 15:40
Lukrecja's Avatar
Lukrecja Lukrecja jest offline
Zagląda prawie codziennie
 
Zarejestrowany: Apr 2008
Miasto: Poznań
Posty: 409
Domyślnie Siekierko

Cytat:
Napisał siekierka
Wspaniała dyskusją o Literaturze Narodowej, w ktorej akurat nie wzięła udziału nasza sztandarowa polonistka, przypomniałyście mi jeszcze nie tak dawne czasy, gdy w takich dyskusjach brał z urzędu udział przedstawiciel "jedynie słusznego kierunku" i zamykając w niespodziewanym momencie całą dyskusję, stwierdzał: wicie towaysze, rozumicie, ja sie wprawdzie na tym nie znam, ale.., ta cala literatura jest do dupy. Nic nie powiedzieliście o przewodniej roli naszej partii, o Puszkinie, czy choćby o tym, no wicie... no. To by było na tyle.
Dostawał gromkie brawa i wszyscy jeszcze mogli się rozejść.
.............


Jesteś wspaniała,dziękuję że podjęłaś się , obrony tego tematu, korzystając z lekkiej ironi , która jest zawsze skuteczną bronią..Podczepiam się wobec tego pod Twoją wypowiedź, w pełni ją akceptując i dodatkowo skieruję jeszcze ( odważnie.. a co..! ) pytanie do Bianki :
- co masz na myśli Bianko , mówiąc

to taki lekko pomięty berecik, ta cała pani L.O
Odpowiedź z Cytowaniem
  #37  
Nieprzeczytane 14-05-2008, 15:50
siekierka siekierka jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Aug 2007
Miasto: Warszawa
Posty: 2 494
Domyślnie

Cytat:
Napisał Bianka
Czy to znaczy, że dajesz właśnie znak do zakończenia dyskusji? Bo jakoś na to wygląda

To znaczy tylko,że skoro jesteśmy poTEJ stronie, za wcześnie na konkluzje, za stwierdzenia co można a czego nie można zaliczyć do Literatury narodowej.
Mówiąc o autorytcie, istotnie myślałem o Ewicie, nie zgadzam sie bowiem ze stanowiskiem:
"Napisała Malgorzata 50
Asienko kochana wybacz ale umieszczanie Lusi Oginskiej w jednym szeregu z Mickiewiczem to lekkie nadużycie.Literatura narodowa do moim zdaniem literatura po pierwsze dobra ,po drugie wpisana w dziedzctwo kulturowe narodu- na to by znaleźć sie w kanonie literatury narodowej trzeba jednak czegoś więcej niż pisanie lekko egzaltowanych wierszy chwalących Boga Ojczyznę i Matke Naturę.Nie będę tu robic wypisow ale literatura narodowa dla mnie to Mickiewicz Slowacki i Norwid a także Bruno Szulc ,Szymborska i Witkacy ,Baczyński i Gajcy ,Leśmian oraz wielu wielu innych .....Także Kapusciński i Kołakowski.Także osiecka ,Mlynarski i Przybora .Czyli zestaw nazwisk tych którzy wniesli swoj wklad do kultury i jezyka narodu nad Wisłą .Lusia moze zrobi to kiedyś ,a na razie to jest raczej zbiorek "wierszykow ze sztambucha" ..wrazliwych owszem zrecznych owszem ,ale strasznie egzaltowanych i niedojrzalych",
tak samo jak się nie zgadzam z żenujacym wręcz wyborem literatur podanym przez Panią minister Hall.
A że mamy z niektórymi forumowiczami różne rozumienie PATRIOTYZMU, to nie znaczy, że musimy znów podejmować jakieś wojny na miecze. Ale kulturalnie posprzeczać się możemy, czyż nie?
Ja staję po stronie Ogińskiej i Filipskiego. Zresztą samo jej nazwisko jest patriotyczne.

Ostatnio edytowane przez siekierka : 14-05-2008 o 15:54.
Odpowiedź z Cytowaniem
  #38  
Nieprzeczytane 14-05-2008, 16:44
Malgorzata 50 Malgorzata 50 jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Apr 2007
Miasto: Warszawa
Posty: 9 624
Domyślnie

Cytat:
Napisał siekierka
Wspaniała dyskusją o Literaturze Narodowej, w ktorej akurat nie wzięła udziału nasza sztandarowa polonistka, przypomniałyście mi jeszcze nie tak dawne czasy, gdy w takich dyskusjach brał z urzędu udział przedstawiciel "jedynie słusznego kierunku" i zamykając w niespodziewanym momencie całą dyskusję, stwierdzał: wicie towaysze, rozumicie, ja sie wprawdzie na tym nie znam, ale.., ta cala literatura jest do dupy. Nic nie powiedzieliście o przewodniej roli naszej partii, o Puszkinie, czy choćby o tym, no wicie... no. To by było na tyle.
Dostawał gromkie brawa i wszyscy jeszcze mogli się rozejść.
No i niestety siekierko udalo ci sie mnie wkurzyć .Fajnie nam się gadalo o literaturze narodowej ,wkroczyleś i zakończyleś dyskusje jakimiś aluzjami z ZOMO w tle .O co ci chodzi!!!!!!!!
__________________
Bo jesli kochac to nie indywidualnie
Odpowiedź z Cytowaniem
  #39  
Nieprzeczytane 14-05-2008, 16:44
donka's Avatar
donka donka jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Nov 2007
Miasto: Zakopane
Posty: 2 737
Domyślnie Lukrecjo

Myślę ,że dobrze wiesz co miała Bianka na myśli w zdaniu:
Cytat:
to taki lekko pomięty berecik, ta cała pani L.O
Chcę powiedzieć,że tak jak zgadzam się z Małgorzatą 50, tak samo zgadzam się z Bianką.Ale lepiej nie ciągnąć dalej
tych podobieństw,bo duch trolla przeniesie się i tutaj.
Pani Słowikowej zależy o ile wiem nie na krytyce,czy opiniach o L.O. tylko na prawdziwej dyskusji
o literaturze narodowej.
Odpowiedź z Cytowaniem
  #40  
Nieprzeczytane 14-05-2008, 16:48
Malgorzata 50 Malgorzata 50 jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Apr 2007
Miasto: Warszawa
Posty: 9 624
Domyślnie

Nazwisko Oginskiej jest szalenie ptriotyczne ..wiersze zreszta też ..pisalam w kontekscie LITERATURY NARODOWEJ ,ktore to pojęcie rozumiem znacznie szerzej niż pojecie literatury patriotycznej (czego przykładem jest Lusia O) Ale chyba znow nam się kochani pojecia pomyliły i stąd te nieporozumienia.LO nie jest dla mnie dobrą literatuirą koniec.kropka .Ale to jest MOJE zdanie .
__________________
Bo jesli kochac to nie indywidualnie
Odpowiedź z Cytowaniem
Odpowiedz

 



Podobne wątki
Wątek Autor wątku Senior Cafe Odpowiedzi Ostatni Post / Autor
Żałoba narodowa kufa86 Polityka - wątki archiwalne 37 28-01-2008 15:01
Sprośna literatura kufa86 Książka, literatura, poezja 34 18-12-2007 20:18

Narzędzia wątku Przeszukaj ten wątek
Przeszukaj ten wątek:

Zaawansowane wyszukiwanie

Zasady pisania postów
Nie Możesz: tworzenie nowych wątków
Nie Możesz: odpowiadanie na posty
Nie Możesz: wysłanie załączników
Nie Możesz: edytowanie swoich postów

vB code jest Wł.
UśmieszkiWł.
kod [IMG] jest Wł.
kod HTML jest Wył.
Skocz do forum


Czasy w strefie GMT +2. Teraz jest 17:46.

 
Powered by: vBulletin Version 3.5.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.