menu

senior.pl - aktywni w każdym wieku

Wróć   Klub Senior Cafe > Generacja 50Plus > Społeczeństwo > Społeczeństwo - wątki archiwalne
Zarejestruj się FAQ / Pomoc Szukaj Dzisiejsze Posty Oznacz Fora Jako Przeczytane

Społeczeństwo - wątki archiwalne Społeczeństwo - wątki archiwalne (ostatni post starszy niż 60 dni oraz poprzednie części aktualnie aktywnych wątków)

 
Narzędzia wątku Przeszukaj ten wątek
  #1  
Nieprzeczytane 07-09-2010, 09:41
waclaw46 waclaw46 jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Dec 2008
Miasto: Kraków
Posty: 17 618
Domyślnie


."
Cytat:
"...Odnowiono strój matki boskiej w sanktuarium częstochowskim. W szatę wmontowano fragment TU-154, w którym zginął prezydent Lech Kaczyński. Tak!!! ..."
Czy to nie śmieszne to towarzystwo bawiące się w ubieranie sukienek obrazowi,a potem modlenie się do tej sukienki.
  #2  
Nieprzeczytane 07-09-2010, 13:30
bronczyk's Avatar
bronczyk bronczyk jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Aug 2008
Posty: 10 970
Domyślnie

Hm... śmieszne? Przecież oni teraz będą modlić się do kawałka samolotu. Niby można, ale po co.
__________________
http://www.klub.senior.pl/moje/bronczyk/blog/
Juniorek- zapiski collie.
  #3  
Nieprzeczytane 07-09-2010, 17:25
Lila's Avatar
Lila Lila jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Feb 2007
Miasto: Polska
Posty: 57 018
Domyślnie

Cytat:
Napisał bronczyk
Hm... śmieszne? Przecież oni teraz będą modlić się do kawałka samolotu. Niby można, ale po co.

Nie tylko.
Także do obrączki wyrzuconej przez więźnia z oświęcimskiego transportu.
No po cóż, po cóż?
Kogo obchodzi jakaś tam obrączka i jakiś dawno spalony więzień? Też się dziwię.
  #4  
Nieprzeczytane 07-09-2010, 20:05
babciela babciela jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Jun 2007
Miasto: Częstochowa
Posty: 5 308
Domyślnie

I jeszcze jedno- jakakolwiek byłaby to sukienka , to modlimy się nie do niej , tylko do Matki Jasnogórskiej.O tym proszę pamiętac!!!Poza tym co za oni?- nie oni -modli się do niej pół świata...
  #5  
Nieprzeczytane 07-09-2010, 20:23
Lila's Avatar
Lila Lila jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Feb 2007
Miasto: Polska
Posty: 57 018
Domyślnie

Cytat:
Napisał babciela
I jeszcze jedno- jakakolwiek byłaby to sukienka , to modlimy się nie do niej , tylko do Matki Jasnogórskiej.O tym proszę pamiętac!!!Poza tym co za oni?- nie oni -modli się do niej pół świata...

Różnie to bywa.
Taki Wacio na ten przykład,
modli się do drzwi od salonu masażu, co sam tu onegdaj ogłosił na forum.
Zanim listonosz mu rencinę przyniesie, te drzwi są przed biedakiem zamknięte.

Okrucieństwo poczty bywa wprost niewiarygodne!
  #6  
Nieprzeczytane 07-09-2010, 20:27
bronczyk's Avatar
bronczyk bronczyk jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Aug 2008
Posty: 10 970
Domyślnie

Fakt trochę mi brakuje do przejścia na ty z tym "pół świata". Reprymendę przyjmuję.
Lilu ja też mam w rodzinie ofiary wojny i nie pisz melodramatycznie o znieczulicy. Uważam, że szacunek do pamiątek po tych i innych ludziach powinien być. Tylko co to ma do wiary? Pytanie retoryczne.
__________________
http://www.klub.senior.pl/moje/bronczyk/blog/
Juniorek- zapiski collie.
  #7  
Nieprzeczytane 08-09-2010, 00:06
wnuczek wnuczek jest offline
Czasem zajrzy
 
Zarejestrowany: Aug 2006
Posty: 73
Domyślnie

Cytat:
Napisał babciela
I jeszcze jedno- jakakolwiek byłaby to sukienka , to modlimy się nie do niej , tylko do Matki Jasnogórskiej.O tym proszę pamiętac!!!Poza tym co za oni?- nie oni -modli się do niej pół świata...

Może nas na teologii źle uczą, albo wykładowcy są głupi, ale pierwsze słyszę o modlitwie do jakiegoś świętego (nawet jeśli to NMP). Modlimy się tylko i wyłącznie do Trójjedynego Boga (a liturgicznie i ściśle ujmując do Boga Ojca, przez Chrystusa, w Duchu Świętym).

A świętych to najwyżej o wstawiennictwo możemy prosić i ich mniej lub bardziej przemożnego orędownictwa wzywać... Tyle i aż tyle. Amen.
  #8  
Nieprzeczytane 08-09-2010, 11:04
babciela babciela jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Jun 2007
Miasto: Częstochowa
Posty: 5 308
Domyślnie

No, to ja się modlę inaczej i pol swiata ze mną też inaczej, co nie zmiania w niczym naszej wiary- wnuczku. I -tez -niech się stanie.
  #9  
Nieprzeczytane 08-09-2010, 12:53
ostatek's Avatar
ostatek ostatek jest offline
Stały bywalec
Moderator
 
Zarejestrowany: Jun 2008
Posty: 4 251
Domyślnie

Cytat:
Napisał babciela
No, to ja się modlę inaczej i pol swiata ze mną też inaczej, co nie zmiania w niczym naszej wiary- wnuczku. I -tez -niech się stanie.
Babcielu, z tą połową świata byłabym ostrożna...
Papieski rocznik statystyczny 2006 rok. Redaktor naczelny prałat Vittorio Formenti potwierdził, że:
muzułmanie stanowią 19,2 procent populacji świata,
katolicy - 17,4 procent.

Wg danych z 2001 roku - chrześcijaństwo stanowiło 33 %

Nieśmiało przypominam, że w chrześcijaństwie istnieją trzy odrębne wyznania/odłamy (katolicyzm i starokatolicyzm, prawosławie, protestantyzm), że kult Maryi i świętych uznaje tylko katolicyzm i prawosławie. Protestanci oddają cześć wyłącznie Trójjedynemu Bogu; nie istnieje kult świętych, w tym kult maryjny, odrzucają także modlitwy za pośrednictwem Matki Bożej i świętych.

Nic mi do Twojej modlitwy, bo to wyłącznie Twoja sprawa...
ale myślę, że Wnuczka dobrze na tej teologii uczą.
Tylko tyle... Enter...
__________________
  #10  
Nieprzeczytane 08-09-2010, 13:05
wnuczek wnuczek jest offline
Czasem zajrzy
 
Zarejestrowany: Aug 2006
Posty: 73
Domyślnie

Cytat:
Napisał babciela
No, to ja się modlę inaczej i pol swiata ze mną też inaczej, co nie zmiania w niczym naszej wiary- wnuczku. I -tez -niech się stanie.

Anathema sit!

Może się Pani modlić nawet do Hydry Lernejskiej, Elvisa Presley'a i Króla Lwa, ale proszę tego nie nazywać chrześcijaństwem, a zwłaszcza katolicyzmem.

Pozwolę sobie jeszcze wkleic kilka cytatów z Katechizmu Kościoła Katolickiego:

2558 "Oto wielka tajemnica wiary". Kościół wyznaje ją w Symbolu Apostolskim (część pierwsza) i celebruje w liturgii sakramentalnej (część druga), aby życie wiernych upodobniło się do Chrystusa w Duchu Świętym na chwałę Boga Ojca (część trzecia). Tajemnica ta wymaga zatem, aby wierni w nią wierzyli, celebrowali ją i żyli nią w żywym i osobistym związku z Bogiem żywym i prawdziwym. Tym związkiem jest modlitwa.

2559 Modlitwa jest wzniesieniem duszy do Boga lub prośbą skierowaną do Niego o stosowne dobra. Z jakiej pozycji mówimy w czasie modlitwy? Z wyniosłości naszej pychy i własnej woli czy też z "głębokości" (Ps 130, 1) pokornego i skruszonego serca? Ten, kto się uniża, będzie wywyższony. Podstawą modlitwy jest pokora. "Nie umiemy się modlić tak, jak trzeba" (Rz 8, 26). Pokora jest dyspozycją do darmowego przyjęcia daru modlitwy: Człowiek jest żebrakiem wobec Boga .
  #11  
Nieprzeczytane 08-09-2010, 13:27
babciela babciela jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Jun 2007
Miasto: Częstochowa
Posty: 5 308
Domyślnie

Sine comentationem. Niestety, zupelnie nie rozumiemy się, i myslę , ze się nie zrozumiemy....prosze już nie podejmowac dyskusji, bo kazdy czlowiek nosi jednak najwiekszą wiarę w sobie Cytowanie Katechizmu niczego we mnie już nie zmiani. Pozdrawiam.


Ostatku, masz rację nie jestesmy polową swiata, wiem...Alez ja nie podwazam nauki wnuczka, ja nie studiowalam teologii. Zapewne , dobrze go uczą....
  #12  
Nieprzeczytane 08-09-2010, 13:29
wnuczek wnuczek jest offline
Czasem zajrzy
 
Zarejestrowany: Aug 2006
Posty: 73
Domyślnie

Cytat:
Napisał babciela
Moj Boże....

Teraz to mój Boże...a jeszcze przed chwilą modliła by się Pani od obrazka ubranego nawet w spaghetii z sosem bolońskim...

Ale to i tak już jakiś postęp
  #13  
Nieprzeczytane 08-09-2010, 14:48
wankabor's Avatar
wankabor wankabor jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Jan 2008
Miasto: 25-019 Kielce
Posty: 19 308
Domyślnie

Cytat:
Napisał wnuczek
pierwsze słyszę o modlitwie do jakiegoś świętego (nawet jeśli to NMP). Modlimy się tylko i wyłącznie do Trójjedynego Boga (a liturgicznie i ściśle ujmując do Boga Ojca, przez Chrystusa, w Duchu Świętym).

A świętych to najwyżej o wstawiennictwo możemy prosić i ich mniej lub bardziej przemożnego orędownictwa wzywać... Tyle i aż tyle. Amen.

Przyznaję Ci rację Wnuczku, ale musisz wiedzieć, że starsi ludzie maja swoje przyzwyczajenia, prawie w każdej dziedzinie. Nie zamierzam dyskutować na tematy teologiczne, ponieważ moje wiadomości w tej dziedzinie są mizerne, no powiedzmy na poziomie 'podstawówki"

Odnośnie modlitwy, dawno temu, pewien misjonarz stwierdził, że szczere westchnienie "Ojcze" (tylko tyle) jest bardziej miłe Bogu niż długie trwanie modlitewne. Wzięłam sobie tę radę do serca.
A o wstawiennictwo, zwracam się zawsze do mojej Babci, która odeszła z tego świata pół wieku temu. Ona była i jest dla mniej najświętszą z najświętszych, i nikt nie jest w stanie powiedzieć mi ,że popełniam świętokradztwo. Pozdrawiam
  #14  
Nieprzeczytane 08-09-2010, 20:07
babciela babciela jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Jun 2007
Miasto: Częstochowa
Posty: 5 308
Domyślnie

Drogi Wnuczku, przeczytaj ze zrozumieniem moje posty- i nie obrazaj mnie. To nie ja pisalam o modlitwie do szczatków samolotu.Trzeba jednak dojrzec, aby dojrzec.czego Ci z calego serca życzę,Dobry katecheta to nie ten, ktory cytuje katechizm, ale który oprócz tego stara się zrozumiec ludzi i starszych i mlodych. Czego też Ci zycze, ale do tego trzeba czasu i pokory
  #15  
Nieprzeczytane 08-09-2010, 22:54
wnuczek wnuczek jest offline
Czasem zajrzy
 
Zarejestrowany: Aug 2006
Posty: 73
Domyślnie

Cytat:
Napisał babciela
Drogi Wnuczku, przeczytaj ze zrozumieniem moje posty- i nie obrazaj mnie. To nie ja pisalam o modlitwie do szczatków samolotu.Trzeba jednak dojrzec, aby dojrzec.czego Ci z calego serca życzę,Dobry katecheta to nie ten, ktory cytuje katechizm, ale który oprócz tego stara się zrozumiec ludzi i starszych i mlodych. Czego też Ci zycze, ale do tego trzeba czasu i pokory

Nie jestem katechetą i nie zamierzam nim być (a przynajmniej nie zawodowo). Nie odnoszę się do szczątków samolotu ani ogólnie podmiotu/przedmiotu dyskusji (pan Palikot), a jedynie do Twojej, konkretnej, bluźnierczej wypowiedzi. Kwestia zrozumienia nie ma tu nic do rzeczy. Święta Matka Kościół już dawno i jednoznacznie określiła kto jest adresatem modlitwy i czym taka modlitwa jest. A w kwestii kultu maryjnego szczerze polecam "Marialis cultis" czcigodnego Pawła VI.

BTW - nawet zakładając przejęzyczenie czy drobne nadużycie, czemu twierdzisz, że pół świata modli się do Częstochowskiej? I w czym jest ona lepsza od Guadelupskiej czy Kalwaryjskiej...?
  #16  
Nieprzeczytane 08-09-2010, 23:14
Lila's Avatar
Lila Lila jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Feb 2007
Miasto: Polska
Posty: 57 018
Domyślnie

O matko!
To wnuczki teraz takie są poważne?
Ach, jak zazdroszczę Twym dziadkom. Taki wnusio to dla mnie wymarzony! Oczywiście odchowany do tego stanu.

A tu? Zonk. Nic.

Pzdr.
  #17  
Nieprzeczytane 08-09-2010, 23:25
ostatek's Avatar
ostatek ostatek jest offline
Stały bywalec
Moderator
 
Zarejestrowany: Jun 2008
Posty: 4 251
Domyślnie

Spróbuję wytłumaczyć, choć posty odbiegają od tematu wątku i przyszłemu teologowi się narażę...

Katolicy modlą się do Trójjedynego Boga. Matkę Bożą i świętych proszą tylko o wstawiennictwo i modlitwę. Przykładem niech będzie np. Litania do Wszystkich Świętych: http://www.mbkp.info/modlitwy/litani..._swietych.html
/.../ Święta Trójco, Jedyny Boże, zmiłuj się nad nami.
/.../ Święta Maryjo, módl się za nami.
/.../ Święci Michale, Gabrielu i Rafale, módlcie się za nami. /.../
w której wyraźnie widać rozróżnienie pomiędzy modlitwą do Boga a prośbą do świętych o ich modlitwę.

Krótko mówiąc - katolicy powinni naśladować świętych i prosić ich o wstawiennictwo u Boga. W liturgii katolicy nie modlą się do świętych.
W początkach chrześcijaństwa nie oddawano czci świętym ani aniołom. Obawa bałwochwalstwa (wyniesiona z judaizmu) była zbyt silna. Uznawano jedynie kult Pana Boga i Jezusa Chrystusa.
Katolik nie modli się do obrazka czy figury. Modli się do Boga, a obraz/figura/krzyż spełnia jedynie rolę symbolu i pomaga w skupieniu... ale to nie znaczy, że symboli (wszystkich religii) nie należy szanować...

Rozumiem, że Babciela "poleciała" skrótem myślowym, a Wnuczek chciał teologicznej jasności i stąd wzięło się nieporozumienie. Potocznie się mówi np: modlitwa do Tadeusza Judy, patrona spraw beznadziejnych... http://www.kosciol.pl/article.php/20051025161545583 i choć w treści jest prośba o wyjednanie łask - w tytule: modlitwa...

Wnuczku, proszę Cię o odrobinę tolerancji... nie tylko dla ludzi starszych ale dla wszystkich, bo jeśli na stronach, że tak powiem fachowych, zdarzają się przekłamania... etc...
__________________
  #18  
Nieprzeczytane 08-09-2010, 23:50
Lila's Avatar
Lila Lila jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Feb 2007
Miasto: Polska
Posty: 57 018
Domyślnie

Mam pytanie z gatunku ' bardzo serio'. Bardzo, bardzo, bardzo.



http://www.kosciol.pl/article.php/20051025161545583

Ten link.
Czy ta modlitwa musi być do wizerunku tego Judy Tadeusza,
o którym po raz pierwszy słyszę?

Mam problem z gatunku tak beznadziejnych,
że niemożliwych do rozwiązania.
Tonący chwyta się brzytwy...
Czy wystarczy, jak nauczę się na pamięć i odmówię ją gdziekolwiek?

Odpiszcie 'tak' lub 'nie'.
  #19  
Nieprzeczytane 09-09-2010, 00:15
ostatek's Avatar
ostatek ostatek jest offline
Stały bywalec
Moderator
 
Zarejestrowany: Jun 2008
Posty: 4 251
Domyślnie Lilu,

jeśli beznadzieja dotyczy sprawy urzędowej - tylko św. Ekspedyt.
Czy pomoże? Pojęcia nie mam. Onegdaj zginęły mi notatki w "Operze". Św. Antoni, poproszony o zwrot, oddał... instrukcję obsługi telewizora, której szukałam z pół roku wcześniej. Notatki przepadły razem z systemem. Wiary zabrakło albo nie godna-m?

Powodzenia życzę. Może się udać jeśli - oprócz zawracania głowy świętym - będziesz wystarczająco wytrwała i zdeterminowana.
__________________
  #20  
Nieprzeczytane 09-09-2010, 00:25
Lila's Avatar
Lila Lila jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Feb 2007
Miasto: Polska
Posty: 57 018
Domyślnie

Dzięki serdeczne.

Nie, mnie żaden urząd nie straszny.

Znacznie gorzej. Wytrwałość też nic nie da.

Ale spróbuję...jutro.

Jeszcze raz dzięki.
 

 



Podobne wątki
Wątek Autor wątku Senior Cafe Odpowiedzi Ostatni Post / Autor
MODLITWA ŻABY.... i nie tylko ...cz. I Jolina Humor, zabawa 2450 28-11-2014 18:06
Modlitwa św Tomasza z Akwinu krystynka Społeczeństwo - wątki archiwalne 11 30-11-2009 23:19

Narzędzia wątku Przeszukaj ten wątek
Przeszukaj ten wątek:

Zaawansowane wyszukiwanie

Zasady pisania postów
Nie Możesz: tworzenie nowych wątków
Nie Możesz: odpowiadanie na posty
Nie Możesz: wysłanie załączników
Nie Możesz: edytowanie swoich postów

vB code jest Wł.
UśmieszkiWł.
kod [IMG] jest Wł.
kod HTML jest Wył.
Skocz do forum


Czasy w strefie GMT +2. Teraz jest 14:02.

 
Powered by: vBulletin Version 3.5.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.