menu

senior.pl - aktywni w każdym wieku

Wróć   Klub Senior Cafe > Kultura > Książka, literatura, poezja
Zarejestruj się FAQ / Pomoc Szukaj Dzisiejsze Posty Oznacz Fora Jako Przeczytane

Książka, literatura, poezja Literatura, dyskusje, własne próby pisarsko-poetyckie.

Odpowiedz
Narzędzia wątku Przeszukaj ten wątek
  #2301  
Nieprzeczytane 14-11-2015, 12:59
babciela babciela jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Jun 2007
Miasto: Częstochowa
Posty: 5 308
Domyślnie

Powróciłam do M. Wankowicza- przepiękna powieść o Rodzinie, domku-"Ziele na kraterze"- ilez w tej ksiązce milości do Rodziny- do dzieci. Nikt z tej rodziny nie zyje, pare lat temu w Kanadzie zmarła Marta młodsza córka pp Wankowiczów- Tirliporek. Druga córka- Krysia- zginela w Powstaniu Warszawskim. Piękna , wzruszajaca ksiązka...
Odpowiedź z Cytowaniem
  #2302  
Nieprzeczytane 14-11-2015, 13:14
nutaDo's Avatar
nutaDo nutaDo jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Sep 2008
Posty: 6 950
Domyślnie

Polecam Wańkowicza między innymi /bo wszystkie jego książki są godne przeczytania/ "Na tropach Smętka" -
Redaktor naczelny nazistowskiego organu „Der Angriff” Hans Schwarz von Berk zamówił u Wańkowicza artykuł Ein Pole erlebt Ostpreußen („Prusy Wschodnie oczami Polaka”); zamówienie to pisarz postanowił wykorzystać jako kamuflaż dla rzeczywistego celu książki – było nim przedstawienie obrazu życia ludności polskiej zamieszkującej te tereny. Dodatkowym zabezpieczeniem przed podejrzliwością władz niemieckich było podróżowanie w towarzystwie 14-letniej wówczas córki pisarza Marty.(...)
Efektem był wierny i żywy obraz życia mniejszości polskiej w Niemczech, zawierający między innymi opisy narastających konfliktów pomiędzy ludnością polską i niemiecką, przeplatane refleksjami politycznymi i historycznymi na temat dziejów tych ziem od podboju przez Krzyżaków do czasów współczesnych Wańkowiczowi, czyli początku epoki nazistowskiej./wg Wikipedia/
Polecam świetna narracja, historia i nie wesołe życie Polaków w Prusach.
__________________
'Wznieś serce nad zło" J. Cygan
Odpowiedź z Cytowaniem
  #2303  
Nieprzeczytane 14-11-2015, 19:09
babciela babciela jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Jun 2007
Miasto: Częstochowa
Posty: 5 308
Domyślnie

Ksiązka " Na tropach Smętka" stala sie powodem przesladowań pana Melchiora przez hitlerowcow i koniecznosci Jego internowania do Rumonii.Matka"Królik"dlugo- jeszcze po wojnie szukała miejsca pochówku Krysi- nie znalazła....Polecam rownież"Krolik i oceany" i inne z serii tych rodzinnych....Bardzo dobre pozycje to "Monte Cassino" i "Hubalczycy"
Odpowiedź z Cytowaniem
  #2304  
Nieprzeczytane 17-11-2015, 17:47
elizka's Avatar
elizka elizka jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: May 2007
Miasto: Polska
Posty: 11 514
Domyślnie

Cytat:
Napisał Srebrzysta
Emily Giffin - Pewnego dnia <--- czyta Agnieszka Wagner



Myślałam początkowo,że to książka dla nastolatek ,ale nie tylko.Słucham z ciekawością.Dziękuję.

Wiele spośród książek Wańkowicza ma też wersje audioksiążek. To dobra wiadomość dla słabych oczu,na przykład i dla mnie.
Ziele na kraterze czyta Henryk Machalica.


Słucham też ,
dla odmiany,
powieści dramatyczno- romansowo - obyczajowej
/moje nazwy /
Dziewczyna znad Rio Paradiso Any Veloso
czyli jedną stopą jestem w odległym czasie i miejscu - w niebezpiecznej Brazylii.

http://chomikuj-wyszukiwarka.eu/ można sprawdzić

gdyby w naszych ulubionych zbiorach nie było.

Pozdrawiam i dziękuję miłośnikom książek za podpowiedzi,
a nade wszystko za możliwość słuchania.
Świat mi się otwarł mimo marnych już oczu.
Odpowiedź z Cytowaniem
  #2305  
Nieprzeczytane 17-11-2015, 18:05
Astra's Avatar
Astra Astra jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Sep 2010
Miasto: Poznań,wielkopolska,
Posty: 5 532
Domyślnie

Wysłuchałam książkę Giffin "Pewnego dnia". Nawet całkiem dobra na długie wieczory. Bardzo podoba mi się interpretacja lektorki
__________________
Odpowiedź z Cytowaniem
  #2306  
Nieprzeczytane 19-11-2015, 12:44
Srebrzysta's Avatar
Srebrzysta Srebrzysta jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Mar 2008
Miasto: Elbląg
Posty: 1 179
Uśmiech polecam wspaniałą interpretację

Krystyna Nepomucka - Ślubny welon <--- czyta Zdzisława Guca

Bohaterka powieści Polka wychowana w Anglii jest architektem.
U progu kariery pod wpływem tragedii osobistej wraca do kraju, gdzie czeka na nią odziedziczony w spadku dom w którym straszy.
Bohaterka poszukuje wielkiego uczucia a w tym poszukiwaniu spotyka się z wieloma zabawnymi ludźmi i przeżywa rozmaite przygody.
__________________
uczymy się całe życie, a ciągle wiemy zbyt mało...
Polecam audioksiążki
kluczyk = Felcia5
zapraszam do bloga
Odpowiedź z Cytowaniem
  #2307  
Nieprzeczytane 21-11-2015, 22:26
donka's Avatar
donka donka jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Nov 2007
Miasto: Zakopane
Posty: 2 737
Domyślnie

Skończyłam dziś słuchać "Dziecko cienia" Judith Lennox. Ciekawa fabuła... wciąga, ale nie od razu. Na długie jesienne wieczory.... Chyba, że jesteśmy ciekawi zakończenia tak jak ja.
__________________
''Absurdem jest żądać od człowieka, aby nigdy się nie zmieniał."
http://donkaja0335.blog.onet.pl/
Odpowiedź z Cytowaniem
  #2308  
Nieprzeczytane 30-11-2015, 13:40
Srebrzysta's Avatar
Srebrzysta Srebrzysta jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Mar 2008
Miasto: Elbląg
Posty: 1 179
Uśmiech dla miłośników tej aktorki i nie tylko .....

Maja Komorowska - 31 dni maja <--- czyta Maja Komorowska

O "cudownie pięknym miesiącu - maju" pisał ongiś Heine.
Wesołemu majowi 1968 roku w Paryżu grubą opowieść poświęcił James Jones.
Maja Komorowska w zapisie trzydziestu jeden dni maja zawarła w pewnym sensie całe swoje życie. Czytając tę książkę warto mieć w pamięci - znany z teatru i z ekranu - jej głos, i w ten sposób, podkładając głos pod wydrukowane zdania, wysłuchać niezwyklej relacji.
Długie wyjaśnienia nie są tej książce potrzebne. Jak na spotkaniach z Mają Komorowską, autorką i recytatorką, każdy uczestnik ma wrażenie, że ona jest dla niego i tylko dla niego, tak i ta książka skierowana jest do wielu i do każdego z osobna. Daje szansę spotkania bliskiego, wręcz intymnego. A takie spotkania nie potrzebują przewodników, nie potrzebują osób trzecich.
__________________
uczymy się całe życie, a ciągle wiemy zbyt mało...
Polecam audioksiążki
kluczyk = Felcia5
zapraszam do bloga
Odpowiedź z Cytowaniem
  #2309  
Nieprzeczytane 30-11-2015, 23:32
donka's Avatar
donka donka jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Nov 2007
Miasto: Zakopane
Posty: 2 737
Domyślnie

Dziękuję Srebrzysta - prawdopodobnie następna perełka po "Taka już jestem" Magdaleny Zawadzkiej. Zaraz ją sobie wrzucę do zbioru i może jeszcze dziś zacznę słuchać.
Ostatnio przeczytałam 2 książki - lekki kryminał z wartką akcją - Mary Higgins Clark "Weź moje serce" z dość zaskakującym ale przewidywalnym zakończeniem. Książka na jeden wieczór. Nie wiem czy jest w wersji audio.
Oraz Jodi Picoult - "Zagubioną przeszłość". Ta ostatnia nużąca - trochę ją czytałam, trochę kartkowałam.
W sumie nic godnego polecenia.
__________________
''Absurdem jest żądać od człowieka, aby nigdy się nie zmieniał."
http://donkaja0335.blog.onet.pl/

Ostatnio edytowane przez donka : 01-12-2015 o 00:05.
Odpowiedź z Cytowaniem
  #2310  
Nieprzeczytane 04-12-2015, 20:55
babciela babciela jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Jun 2007
Miasto: Częstochowa
Posty: 5 308
Domyślnie

Polecamh'-autor Imre Kertesz. Opowieść 15-latka, który trafia do obozow niemieckich w Oswiecimiu i Buchenwaldzie.Chlopiec opowiada bez emocji, patosu, jak wyglądalo zycie w tych maszynach śmierci. Stara się przystosowac do warunków panujących w tychze. Przeżywa, wraca do Budapesztu- ale to nie ten radosny, wesoły chlopiec-a jednak konczy swoją opowieśc-"musze im opowiedzieć o szczęściu obozów koncentracyjnych"-' I nie ma takiego absurdu, ktorego, nie moglibysmy przezyć w sposób naturalny..."Nie jest to ksiązka optymistyczna-slowa pietnastolatka swiadcza o tym , że na końcu jest jakies swiatełko... może...Polecam-c zyta sie...
Odpowiedź z Cytowaniem
  #2311  
Nieprzeczytane 04-12-2015, 21:51
Mar-Basia's Avatar
Mar-Basia Mar-Basia jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Jul 2008
Miasto: Europa
Posty: 33 587
Domyślnie

Cytat:
Napisał babciela
Polecamh'-autor Imre Kertesz. Opowieść 15-latka, który trafia do obozow niemieckich w Oswiecimiu i Buchenwaldzie.Chlopiec opowiada bez emocji, patosu, jak wyglądalo zycie w tych maszynach śmierci. Stara się przystosowac do warunków panujących w tychze. Przeżywa, wraca do Budapesztu- ale to nie ten radosny, wesoły chlopiec-a jednak konczy swoją opowieśc-"musze im opowiedzieć o szczęściu obozów koncentracyjnych"-' I nie ma takiego absurdu, ktorego, nie moglibysmy przezyć w sposób naturalny..."Nie jest to ksiązka optymistyczna-slowa pietnastolatka swiadcza o tym , że na końcu jest jakies swiatełko... może...Polecam-c zyta sie...

"Los utracony" - piekne napisana ksiazka. Ogladalam rowniez film nakrecony na podstawie tej ksiazki, rezyserii Lajosa Koltaj’a. W roku 2005 - pan Imre Kertesz uczestniczyl w uroczystosciach 60-lat wyzwolenia KL Auschwitz. Opowiadal osobiscie o swoich przezyciach w Oswiecimiu-Birkenau. Wszyscy sluchali go z otwartymi ustami, zwlaszcza Polscy chlopcy, ktorzy jak on znalezli sie w 1944 roku w Oswiecimiu-Birkenau. Byli to nasi rodacy, ktorzy zostali zabrani z Powstania Warszawskiego.

Boze, ilez Ci mlodzi przeszli. Ja nie wiele pamietam, bo bylam mala dziewczynka, rowniez zabrana z Powstania Warszawskiego.
Cale szczescie, ze mamy to za nami i aby NIGDY WIECEJ.

Elu, pozdrowionka.
__________________
Kozła bój się z przodu, osła z tylu, a złego człowieka ze wszystkich stron.
Szczęśliwego człowieka nie można obrazić. Można go tylko rozśmieszyć
Dla zasady robie screeny wszystkich moich wypowiedzi!
Odpowiedź z Cytowaniem
  #2312  
Nieprzeczytane 04-12-2015, 22:28
~gość: maja59.'s Avatar
~gość: maja59.
 
Posty: n/a
Domyślnie

Cytat:
Napisał babciela
Ksiązka " Na tropach Smętka" stala sie powodem przesladowań pana Melchiora przez hitlerowcow i koniecznosci Jego internowania do Rumonii.Matka"Królik"dlugo- jeszcze po wojnie szukała miejsca pochówku Krysi- nie znalazła....Polecam rownież"Krolik i oceany" i inne z serii tych rodzinnych....Bardzo dobre pozycje to "Monte Cassino" i "Hubalczycy"
Pierwsza para w maturalnym polonezie czyli Krysia w "Ziele na kraterze"
Odpowiedź z Cytowaniem
  #2313  
Nieprzeczytane 07-12-2015, 19:13
babciela babciela jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Jun 2007
Miasto: Częstochowa
Posty: 5 308
Domyślnie

Mam je szcze jedna ksiązke do polecenia- biografia Franka McCourt'a- Popiół i żar- swietnie napisana. Sam autor pisze o swoim dzieciństwie:"gorsze od normalnego żalosnego dziecinstwa, jest zalosne irlandzkie dzieciństwo,a jeszcze gorsze-żałosne irlandzkie dziecinstwo katolickie".Czyta sie jednym tchem- bo mimo żalosnego katolickiego irlandzkiego dziecinstwa-książka jest napisana z nerwem, poczuciem humoru-czyta się ze wzruszeniem,uśmiechem,zachwytem.
Odpowiedź z Cytowaniem
  #2314  
Nieprzeczytane 08-12-2015, 19:46
elizka's Avatar
elizka elizka jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: May 2007
Miasto: Polska
Posty: 11 514
Domyślnie

Cytat:
Napisał babciela
Mam je szcze jedna ksiązke do polecenia- biografia Franka McCourt'a- Popiół i żar- swietnie napisana. Sam autor pisze o swoim dzieciństwie:"gorsze od normalnego żalosnego dziecinstwa, jest zalosne irlandzkie dzieciństwo,a jeszcze gorsze-żałosne irlandzkie dziecinstwo katolickie".Czyta sie jednym tchem- bo mimo żalosnego katolickiego irlandzkiego dziecinstwa-książka jest napisana z nerwem, poczuciem humoru-czyta się ze wzruszeniem,uśmiechem,zachwytem.

Wspaniała książka. Kupiłam ją sobie,by mieć i dawać do czytania jako wartościową i świetnie napisaną.

Ten tytuł -Popiół i żar - nosi tylko pierwsze polskie wydanie.
Kolejne,o tej samej treści, nazwano Prochy Angeli.

Taki też ma film, nagrany na podstawie powieści ,o której napisała Baciela

Frank McCourt zmarł nie tak dawno http://kultura.newsweek.pl/zmarl-fra...41560,1,1.html
Odpowiedź z Cytowaniem
  #2315  
Nieprzeczytane 08-12-2015, 21:04
babciela babciela jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Jun 2007
Miasto: Częstochowa
Posty: 5 308
Domyślnie

Elizko- bo wlaciwie przetlumaczony z angielskiego tytuł tej ksiązki to właśnie " Prochy Angeli"
Przy okazji- bardzo dziekuje za pamięc i Mikolajka...
Odpowiedź z Cytowaniem
  #2316  
Nieprzeczytane 09-12-2015, 13:21
donka's Avatar
donka donka jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Nov 2007
Miasto: Zakopane
Posty: 2 737
Domyślnie

Wczoraj skończyłam słuchać "31 dni maja" pięknie czytane przez autorkę - Maję Komorowską.
Maja Komorowska w zapisie trzydziestu jeden dni maja zawarła w pewnym sensie całe swoje życie. Wspomina z wielkim ciepłem i miłością bliskie jej osoby, które odeszły, których już koło niej nie ma. Smutna książka i ten smutek, który słyszymy w głosie Mai udziela się. Lepiej poczekać z jej czytaniem, czy słuchaniem do wiosny lub lata, gdy za oknem słonecznie i wesoło.


Znalazłam książkę " Prochy Angeli " zachwalaną przez Elizkę i Babcielę w wersji audio - czyta Zborowski. Podaję link, gdzie można ja pobrać:
http://chomikuj.pl/Birkaart/Audioboo.../Prochy+Angeli
__________________
''Absurdem jest żądać od człowieka, aby nigdy się nie zmieniał."
http://donkaja0335.blog.onet.pl/

Ostatnio edytowane przez donka : 09-12-2015 o 13:43.
Odpowiedź z Cytowaniem
  #2317  
Nieprzeczytane 09-12-2015, 18:47
Astra's Avatar
Astra Astra jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Sep 2010
Miasto: Poznań,wielkopolska,
Posty: 5 532
Domyślnie

Ściągnęłam "Prochy Angeli". Dziękuję za podpowiedź
__________________
Odpowiedź z Cytowaniem
  #2318  
Nieprzeczytane 10-12-2015, 18:49
elizka's Avatar
elizka elizka jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: May 2007
Miasto: Polska
Posty: 11 514
Domyślnie

Przeczytałam też inną książkę McCourta - "Nauczyciel".
To jakby dalsze losy głównego bohatera z " Prochy Angeli".
W sumie to w większości autobiografia twórcy powieści.
Warto poznać.

Zaciekawił mnie kryminał
Ciemność mroczniejsza niż noc Michaela Connelly

To nie tylko poszukiwania rozwiązania zagadki ,ale powtórka z malarstwa średniowiecznego,symboliki sowy - nie do wiary jakiej interesującej, a i chodzenie śladem niemłodego już detektywa z sercem po przejściach zdrowotnych.
Lektor Mirosław Utta należy do moich ulubionych.
Odpowiedź z Cytowaniem
  #2319  
Nieprzeczytane 17-12-2015, 15:26
kerbar kerbar jest offline
Początkujący
 
Zarejestrowany: Jul 2015
Posty: 1
Domyślnie

W przypadku poezji jeśli ktoś lubi to polecam "Skrajności" Piotra Barańskiego. Ciekawa propozycja. Samą książkę podrzuciła mi siostra. Porusza dość ważne rzeczy.
Odpowiedź z Cytowaniem
  #2320  
Nieprzeczytane 17-12-2015, 19:43
Astra's Avatar
Astra Astra jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Sep 2010
Miasto: Poznań,wielkopolska,
Posty: 5 532
Domyślnie

Czyżby to reklama ? Poczytałam kilka wierszy. Bardzo specyficzne
__________________
Odpowiedź z Cytowaniem
Odpowiedz


Podobne wątki
Wątek Autor wątku Senior Cafe Odpowiedzi Ostatni Post / Autor
Książki - recenzje szczęśliwa13 Książka, literatura, poezja 499 13-09-2009 23:24
Olimpiada 2008 - Nasze Recenzje jolita Różności - wątki archiwalne 44 23-08-2008 11:35
książki, prasa redoku Kupię, sprzedam, zamienię 1 07-02-2008 10:32
książki basza Kupię, sprzedam, zamienię 0 12-01-2008 20:01
Moje recenzje lub słowa krytyki czyli chodzę po forum i czytam... jolita Różności - wątki archiwalne 29 17-11-2007 16:41

Narzędzia wątku Przeszukaj ten wątek
Przeszukaj ten wątek:

Zaawansowane wyszukiwanie

Zasady pisania postów
Nie Możesz: tworzenie nowych wątków
Nie Możesz: odpowiadanie na posty
Nie Możesz: wysłanie załączników
Nie Możesz: edytowanie swoich postów

vB code jest Wł.
UśmieszkiWł.
kod [IMG] jest Wł.
kod HTML jest Wył.
Skocz do forum


Czasy w strefie GMT +2. Teraz jest 20:56.

 
Powered by: vBulletin Version 3.5.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.