menu

senior.pl - aktywni w każdym wieku

Wróć   Klub Senior Cafe > Kultura > Książka, literatura, poezja
Zarejestruj się FAQ / Pomoc Szukaj Dzisiejsze Posty Oznacz Fora Jako Przeczytane

Książka, literatura, poezja Literatura, dyskusje, własne próby pisarsko-poetyckie.

Odpowiedz
Narzędzia wątku Przeszukaj ten wątek
  #1281  
Nieprzeczytane 01-09-2012, 15:34
senioritka's Avatar
senioritka senioritka jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Jun 2007
Miasto: zachodniopomorskie
Posty: 1 758
Domyślnie

Doroto, napisałam na forum Wielkopolski.
Odpowiedź z Cytowaniem
  #1282  
Nieprzeczytane 01-09-2012, 15:48
Srebrzysta's Avatar
Srebrzysta Srebrzysta jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Mar 2008
Miasto: Elbląg
Posty: 1 179
OK właśnie słucham i gorąco polecam

Stefania Grodzieńska - Już nic nie muszę <--- czyta Blanka Kutyłowska

Niezwykle ciepła i pogodna książka o charakterze autobiografii znanej aktorki, tancerki, spikerki, pisarki, felietonistki, autorki tekstów kabaretowych.
Jest to zbiór wspomnień z życia osobistego i działalności zawodowej autorki, zebranych po oficjalnym
zakończeniu jej działalności literackiej i dziennikarskiej.
Stefania Grodzieńska odkrywa kulisy niezwykle ciekawej drogi życia, pisząc o wszystkich rolach, jakie przyszło jej grać w życiu.
Nie wszystkie wspomnienia są lekkie i miłe, ale nikt jak autorka nie potrafi znaleźć pozytywnej strony w każdym zdarzeniu.
Wspomina wszystkich przyjaciół, tych znanych i tych znanych trochę mniej.
__________________
uczymy się całe życie, a ciągle wiemy zbyt mało...
Polecam audioksiążki
kluczyk = Felcia5
zapraszam do bloga
Odpowiedź z Cytowaniem
  #1283  
Nieprzeczytane 06-09-2012, 19:27
Srebrzysta's Avatar
Srebrzysta Srebrzysta jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Mar 2008
Miasto: Elbląg
Posty: 1 179
OK piękny film i świetna książka

Nicolas Evans - Zaklinacz koni<--- czyta Krzysztof Kołbasiuk

W spokojny, ale śnieżny poranek pewna młoda dziewczynka - Grace i jej koń - Pielgrzym - dostają się w tragiczny sposób pod koła 40-tonowej ciężarówki. Oboje ledwie uchodzą z życiem.
Jednak ten wypadek ma destrukcyjny wpływ na ich losy, a także na losy z nimi związanych ludzi.
Matka Grace nie zgadza się na uśpienie straszliwie poranionego konia. Wie, że gdy uśpi konia, to i w jej kochanej córce coś umrze.
Zjeżdża pół Ameryki w poszukiwaniu "zaklinacza" - człowieka, który potrafi oddziaływać na psychikę koni.

Jest to piękna, wzruszająca książka o miłości, o konieczności i umiejętności dokonywania wyborów w życiu i o wzajemnym zrozumieniu między ludźmi.

Książka znana jest również z ekranizacji filmowej.
__________________
uczymy się całe życie, a ciągle wiemy zbyt mało...
Polecam audioksiążki
kluczyk = Felcia5
zapraszam do bloga
Odpowiedź z Cytowaniem
  #1284  
Nieprzeczytane 06-09-2012, 21:20
elizka's Avatar
elizka elizka jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: May 2007
Miasto: Polska
Posty: 11 514
Domyślnie

Zaklinacz koni to książka cudowna.
Kto jej jeszcze nie zna,niech z miejsca to zmieni.
Zachęcam równie serdecznie jak Srebrzysta.
Odpowiedź z Cytowaniem
  #1285  
Nieprzeczytane 07-09-2012, 08:06
Dorota45's Avatar
Dorota45 Dorota45 jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Apr 2008
Miasto: lubuskie
Posty: 2 870
Domyślnie

Ja też polecam tę książkę. Polecam również film na jej podstawie . Iksiążka i film dostarczają wielu wzruszeń
__________________
Najlepsza część życia mija nam na mówieniu: "jest za wcześnie", a potem "jest za późno" Flauber

Zapraszam na mojego bloga
http://zwyczajnababa.blogspot.com/
Odpowiedź z Cytowaniem
  #1286  
Nieprzeczytane 07-09-2012, 15:45
senioritka's Avatar
senioritka senioritka jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Jun 2007
Miasto: zachodniopomorskie
Posty: 1 758
Domyślnie

Byłam na spotkaniu w Poznaniu. Byłyśmy tylko dwie, ja moja znajoma, reporter i fotograf. To spotkanie powinno odbyć się w Szczecinie.
Poznań ma inną historię. Przeżycia Polaków mieszkających na
Kresach nie interesują mieszkańców Poznania. Żałuję.
Pani Lucie Di Angeli-Ilovan obiecała, że z promocją nowej książki przyjedzie do Szczecina.
Cieszę się, że byłam. Cieszę się, że istnieje ten wątek i dzięki temu mam okazję do przeczytania i wysłuchania wielu książek.
Dziękuję i pozdrawiam.
Odpowiedź z Cytowaniem
  #1287  
Nieprzeczytane 07-09-2012, 19:21
koziorożec's Avatar
koziorożec koziorożec jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Aug 2009
Miasto: Radom-mazowieckie-Polska
Posty: 3 871
Domyślnie

Witam wszystkich miłośników pięknych książek

Dorotko, senioritko

zachwycacie się książką Żniwo Gniewu - dołączam w tym zachwycie do Was. Książkę tą czytałam dość dawno temu i nawet pisałam swoje odczucia po jej przeczytaniu - na poprzednich stronach wątku.
Miałyście szczęście spotkać autorkę, na pewno ciekawie opowiadała.
Senioritko dziwi mnie, że na spotkaniu w Poznaniu nie było większej publiczności, ja nie pochodzę z Kresów, jak również nikt z mojej rodziny bliższej i dalszej, nawet nie mam takich znajomych, a jednak jestem zafascynowana historią i losami tych ludzi. Nie tylko Żniwo gniewu - ale, o podobnej tematyce polecałam wiele innych powieści.

W podobnym klimacie ostatnio przeczytałam Czas zamknięty - Hanny Cygler. Wydanie z 2006 roku.
Gdańsk - sierpień 1939 roku - wojna wisi w powietrzu.
Wiele rodzin wyprzedaje majątki i wyrusza na zachód.
Sławny lekarz gdański- E.Hallman zostaje zamordowany na ulicy przez bojówkarzy, pozostaje jego żona z pochodzenia angielka z córką oraz Wołodią - synem lekarza z poprzedniego małżeństwa. Wszyscy przygotowują się do wyjazdu statkiem do Anglii.
17-letni Wołodia, przeżywający swoją pierwszą miłość spóźnia się na statek........odpływają bez niego.
Chłopakowi pomaga rodzina przyjaciela, pomoc ta kończy się kiedy bez żadnego powodu jego przyjaciel zostaje zaatakowany na ulicy i zabity........ Wołodia zastrzelił oprawcę przyjaciela i w związku z czym musi uciekać..... a już trwa wojna.
To tylko początek, losy jego są burzliwe a zarazem barwne, pełne przygód i niebezpieczeństw. Autorka w swojej książce opowiada o dojrzewaniu i miłości, poszukiwaniu własnej tożsamości, wyborach życiowych, których dokonujemy sami i takich których dokonuje za nas historia.
Pięknie napisana.
Dalszy ciąg opowieści o losach bohaterów to II tom sagi
Pokonani - niestety, nie przeczytałam - nie ma w bibliotece....... jeszcze nie ma. Popróbuję poszukać w necie....... Wielki ukłon w tym temacie do Srebrzystej
Odpowiedź z Cytowaniem
  #1288  
Nieprzeczytane 07-09-2012, 19:33
koziorożec's Avatar
koziorożec koziorożec jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Aug 2009
Miasto: Radom-mazowieckie-Polska
Posty: 3 871
Domyślnie

Z cyklu: pisane przez życie

Sen o Ameryce - autor Michael Viner

Jest to zbiór krótkich opowiadań rosyjskich dziewczyn i kobiet, które wyemigrowały z dawnego ZSRR do Ameryki w poszukiwaniu lepszego życia.
Najczęstszym powodem emigracji była bieda, złe traktowanie przez mężów......
Czy znalazły lepsze życie....... i za jaką cenę.......
Środkami do osiągnięcia celu była zazwyczaj prostytucja i lipne małżeństwa.
Opowiadania te pokazują prawdziwą ludzką determinację - w drodze do sukcesu i wolności.
Odpowiedź z Cytowaniem
  #1289  
Nieprzeczytane 07-09-2012, 19:45
koziorożec's Avatar
koziorożec koziorożec jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Aug 2009
Miasto: Radom-mazowieckie-Polska
Posty: 3 871
Domyślnie

Dziewicza Podróż - autor Graham Masterton

Wielki, elegancki świat bogaczy. 1924 rok - wspaniały, luksusowy statek odbywa swoją pierwszą podróż z Wielkiej Brytanii - gdzie został zbudowany - do Ameryki.
Statek - ARCADIA. W tą podróż zostali zaproszeni ludzie wielkich interesów. Niestety, właściciel Arcadii zmarł na zawał serca na kilka dni przed tą podróżą. Zastępuje go córka 21-letnia, która niewiele wie na tematy działalności firmy.
Statkiem płyną ludzie z wszystkich warstw społecznych.
Świat wielkich interesów, namiętności, hazardu i gigantycznych oszustw.
Odpowiedź z Cytowaniem
  #1290  
Nieprzeczytane 07-09-2012, 21:55
Srebrzysta's Avatar
Srebrzysta Srebrzysta jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Mar 2008
Miasto: Elbląg
Posty: 1 179
Uśmiech proponuję zamiennik - eksiążkę

Hanna Cygler - Czas zamknięty (t.1) i Pokonani (t.2)
tom 1
Kwiecień 1939 roku. Napięta sytuacja w Wolnym Mieście Gdańsku zmusza Helen Hallmann do wyjazdu do Anglii z całą rodziną. Włodek, jej pasierb, marzy o przygodach i podróżach, nie chce jednak opuszczać rodzinnego domu ani rozstawać się ze swoją pierwszą miłością. Los, który stanie się jego udziałem, pełen będzie wielu niespodzianek. Marzenia bowiem czasem się spełniają, ale w zupełnie nieprzewidywalny dla nas, zdumiewający sposób...
tom 2
Czerwiec 1945 roku. Koniec wojennej zawieruchy. Włodek Hallmann postanawia rozpocząć zupełnie nowe życie. Pragnie pójść w ślady ojca i podjąć przerwane podczas wojny studia medyczne. Marzy mu się szczęśliwy, rodzinny dom. Los jednak po raz kolejny boleśnie go doświadczy. Włodek będzie musiał nie tylko dokonać wyboru, po której stronie stanąć, ale również zmierzyć się ze swoją słabością. Czy uda mu się pozostać wiernym swoim przekonaniom i uratować przyjaźń i miłość tych, którzy mu zaufali...
__________________
uczymy się całe życie, a ciągle wiemy zbyt mało...
Polecam audioksiążki
kluczyk = Felcia5
zapraszam do bloga
Odpowiedź z Cytowaniem
  #1291  
Nieprzeczytane 08-09-2012, 06:37
babciela babciela jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Jun 2007
Miasto: Częstochowa
Posty: 5 308
Domyślnie

Gorąco polecam mojego ulubionego autora-Henry'ego James'a-o Skrzydłach gołębicy pisałam- następna wydana w Polsce-"O czym wiedziała Maisie"-to nie jest tzw łatwa lektura-mała dziewczynka wkracza w swiat dorosłych z fatalnmym bagazem doswiadczen-James wyraznie podkresla zalosc doroslych, bezradnych wobec własnego - rozdetego indywidualizmy- jednoczesbie wcale nie litujac sie nad tą mała. Prawie studium freudowskie,
druga wydana jego ksiazka " Opowiadania nowojorskie"- ale jestem w trakcie.
A pamietacie film Agnieszki Holland-Plac Waszngtona-nakrecony wg powiesci tegoz autora?
Sam autor - bardzo ciekawa postac- wybitny, wyjątkowo wybitny pisarz, ale jednoczesnie swietny psycholog-własciwie kazda jego ksiazka - to swietne studium psychologiczne-i arcy- arcy- napisane.Najbardziej lubię jego "Portret damy"- rowniez sfilmowany-(Nicole Kidman,John Malkovich,Christian Bale .
Odpowiedź z Cytowaniem
  #1292  
Nieprzeczytane 08-09-2012, 12:02
Srebrzysta's Avatar
Srebrzysta Srebrzysta jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Mar 2008
Miasto: Elbląg
Posty: 1 179
Uśmiech babciela proponuje, ja uzupełniam

Henry James - Portret damy <--- czyta Ksawery Jasieński

Wiek XIX. Młoda Amerykanka, Isabel Archer, otrzymuje ogromny spadek i postanawia udać się do Europy.
Pod opiekuńczymi skrzydłami ciotki i jej przyjaciela dociera na Stary Kontynent, gdzie zachwyca wszystkich zarówno urodą, jak i inteligencją.
Ona sama zamierza stać się idealnym wcieleniem prawdziwej damy i w tym duchu kształtować swe życie. Spośród licznych wielbicieli wybiera na męża swego rodaka, osiadłego we Włoszech, Gilberta Osmonda.
Małżeństwo to okazuje się fatalną pomyłką, ale Isabel nie chce separacji. A przecież kocha z wzajemnością innego mężczyznę.
Życie zgotowało tej wrażliwej kobiecie niejedną niespodziankę.
__________________
uczymy się całe życie, a ciągle wiemy zbyt mało...
Polecam audioksiążki
kluczyk = Felcia5
zapraszam do bloga
Odpowiedź z Cytowaniem
  #1293  
Nieprzeczytane 26-09-2012, 20:18
poduszyciel poduszyciel jest offline
Początkujący
 
Zarejestrowany: Nov 2007
Posty: 48
Domyślnie

Jeśli w szkole (raczej podstawowej) straciłeś/łaś sympatię do matematyki, to teraz masz szansę ją odzyskać. Poker z Pitagorasem Marcusa du Sautoy to książka o matematyce, matematykach i wpływie liczb na świat. Napisana jest prostym i zrozumiałym językiem, autor podaje wiele ciekawostek, zagadek i gier. Umożliwia też zdobycie miliona dolarów, jeśli tylko rozwiążesz jedną z pięciu jak dotąd nierozwiązanych zagadek matematycznych.
Odpowiedź z Cytowaniem
  #1294  
Nieprzeczytane 26-09-2012, 20:39
Astra's Avatar
Astra Astra jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Sep 2010
Miasto: Poznań,wielkopolska,
Posty: 5 532
Domyślnie

Czytam, a raczej słucham książkę " Rzeka Słońca" - Patrici Shaw. Polecam!
Teraz drugą część..."Ognie fortuny"...Australia XIX wiek...
czyta Elżbieta Kijowska, jak zwykle, wspaniale...
__________________
Odpowiedź z Cytowaniem
  #1295  
Nieprzeczytane 27-09-2012, 22:22
elizka's Avatar
elizka elizka jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: May 2007
Miasto: Polska
Posty: 11 514
Domyślnie

Jeśli jeszcze nie znasz ksiazki
Paulo Coelho " Jedenaście minut"
koniecznie sięgnij po nią.

Dziś skończyłam tę lekturę.
Ciekawi,intryguje,denerwuje,pozwala zrozumieć sprawy tabu,trudne,odpowiedzieć na wiele pytań związanych z męskim i kobiecym spojrzeniem na miłość.
Odpowiedź z Cytowaniem
  #1296  
Nieprzeczytane 28-09-2012, 15:19
Srebrzysta's Avatar
Srebrzysta Srebrzysta jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Mar 2008
Miasto: Elbląg
Posty: 1 179
Uśmiech Astra proponuje, ja uzupełniam

Patricia Shaw - 1.Rzeka słońca <--- czyta Elżbieta Kijowska

tom 1 cyklu - "Rzeka słońca"
Australijska saga rodzinna, której akcja rozgrywa się w drugiej połowie XIX wieku.

Po tragicznej śmierci narzeczonego bohaterka powieści, Perfy, musi walczyć z jego bratem, Benem, o odziedziczoną po niedoszłym mężu część wielkiego majątku. Oboje mają sprzymierzeńców, mają też wrogów, a w cywilizującym się dopiero kraju trudno o sprawiedliwość. Wszystko idzie po myśli Bena dopóty, dopóki w jego życiu nie pojawi się piękna Aborygenka...
__________________
uczymy się całe życie, a ciągle wiemy zbyt mało...
Polecam audioksiążki
kluczyk = Felcia5
zapraszam do bloga
Odpowiedź z Cytowaniem
  #1297  
Nieprzeczytane 28-09-2012, 15:28
Srebrzysta's Avatar
Srebrzysta Srebrzysta jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Mar 2008
Miasto: Elbląg
Posty: 1 179
Uśmiech c.d. Astra proponuje, ja uzupełniam

Patricia Shaw - 2.Ognie fortuny <--- czyta Elżbieta Kijowska

tom 2 cyklu - "Rzeka słońca"
Dalsze losy bohaterów "Rzeki Słońca".

Diamond, wychowana wśród białych Aborygenka, żyła na granicy dwóch światów: tego, z którym łączył ją kolor skóry, i tego, w którym wzrastała. Nie potrafiła z żadnym się rozstać na dobre, lecz kiedy Ben Buchanan, jej ukochany, wbrew swym uczuciom zdecydował się poślubić białą kobietę, Diamond odeszła do swego plemienia. Pobratymcy wskazali jej na złotonośnych polach miejsce, gdzie znalazła cenny kruszec, tam też znowu spotkała Bena. Raz jeszcze porzucona, wróciła między białych, do Brisbane, gdzie urodziła jego syna. Piętnaście lat później Ben dowiaduje się, że ma potomka...
__________________
uczymy się całe życie, a ciągle wiemy zbyt mało...
Polecam audioksiążki
kluczyk = Felcia5
zapraszam do bloga
Odpowiedź z Cytowaniem
  #1298  
Nieprzeczytane 28-09-2012, 15:45
Srebrzysta's Avatar
Srebrzysta Srebrzysta jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Mar 2008
Miasto: Elbląg
Posty: 1 179
Uśmiech elizka proponuje autora Paulo Coelho......

..... a ja polecam tytuł:

Paulo Coelho - Brida <---czyta Anna Dereszowska

Opowieść o Bridzie, młodej irlandzkiej dziewczynie, i o jej duchowych poszukiwaniach. Na swej drodze Brida spotyka mędrca, który uczy ja, jak radzić sobie z lekami i własnym cieniem oraz kobietę, która wprowadza ja w arkana magii. Żadne z nich nie ma najmniejszych wątpliwości, ze dziewczyna ma dar, ale tylko od niej zależy, jak go wykorzysta. Musi odpowiedzieć sobie na dręczące ja pytania, a jednocześnie stoczyć walkę o zachowanie harmonii pomiędzy uczuciem a pragnieniem przemiany. Wzruszająca opowieść o miłości i tęsknocie za Drugą Połową.
__________________
uczymy się całe życie, a ciągle wiemy zbyt mało...
Polecam audioksiążki
kluczyk = Felcia5
zapraszam do bloga
Odpowiedź z Cytowaniem
  #1299  
Nieprzeczytane 01-10-2012, 18:10
Ludgarda's Avatar
Ludgarda Ludgarda jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Oct 2008
Miasto: Wielkopolska,Polska
Posty: 2 146
Domyślnie

Cytat:
Napisał elizka
Jeśli jeszcze nie znasz ksiazki
Paulo Coelho " Jedenaście minut"
koniecznie sięgnij po nią.

Dziś skończyłam tę lekturę.
Ciekawi,intryguje,denerwuje,pozwala zrozumieć sprawy tabu,trudne,odpowiedzieć na wiele pytań związanych z męskim i kobiecym spojrzeniem na miłość.

Czytałam- słuchając ( audiobook) tę książkę mniej więcej rok temu. Jest wstrząsająca, do dziś zakodowana jest w mojej pamięci...
Odpowiedź z Cytowaniem
  #1300  
Nieprzeczytane 03-10-2012, 18:08
ewikomega's Avatar
ewikomega ewikomega jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Jun 2008
Miasto: 00-621warszawa
Posty: 6 878
Domyślnie



WENECJA VIVALDIEGO

Książka po części oparta na faktach historycznych . Autorka wprowadza nas w niezwykły świat XVIII wiecznej Wenecji-słynnego miasta miłości, opisując sercowe rozterki dwóch kobiet-sióstr , które zostały porzucone na schodach słynnego sierocińca Ospedale della Pieta . Jedna z sióstr pobiera naukę gry na skrzypcach
u samego mistrza.......................................Anto nia Vivaldiego, druga jest wspaniałą sopranistką po długoletniej nauce.... śpiewu w ....sierocińcu/ sierociniec Pieta w tamtych latach był, zarazem słyną szkołą muzyczną.
Śpiew, oraz uroda staje się główną przepustką do dobrego wyjścia za mąż .
Nie będę streszczać książki . Czy siostry jako dorosłe kobiety spełniły swoje marzenia??????
Czy były szczęśliwe? Nie odpowiem, proszę przeczytać książkę
Zachęcam i....polecam


http://www.youtube.com/watch?v=5jJvvGqdPVk
http://www.youtube.com/watch?v=ywKtobddrn4/img]
__________________

Większość obrazków i tekstów pochodzi z Internetu
Odpowiedź z Cytowaniem
Odpowiedz

 



Podobne wątki
Wątek Autor wątku Senior Cafe Odpowiedzi Ostatni Post / Autor
Książki - recenzje szczęśliwa13 Książka, literatura, poezja 499 13-09-2009 23:24
Olimpiada 2008 - Nasze Recenzje jolita Różności - wątki archiwalne 44 23-08-2008 11:35
książki, prasa redoku Kupię, sprzedam, zamienię 1 07-02-2008 10:32
książki basza Kupię, sprzedam, zamienię 0 12-01-2008 20:01
Moje recenzje lub słowa krytyki czyli chodzę po forum i czytam... jolita Różności - wątki archiwalne 29 17-11-2007 16:41

Narzędzia wątku Przeszukaj ten wątek
Przeszukaj ten wątek:

Zaawansowane wyszukiwanie

Zasady pisania postów
Nie Możesz: tworzenie nowych wątków
Nie Możesz: odpowiadanie na posty
Nie Możesz: wysłanie załączników
Nie Możesz: edytowanie swoich postów

vB code jest Wł.
UśmieszkiWł.
kod [IMG] jest Wł.
kod HTML jest Wył.
Skocz do forum


Czasy w strefie GMT +2. Teraz jest 10:08.

 
Powered by: vBulletin Version 3.5.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.