menu

senior.pl - aktywni w każdym wieku

Wróć   Klub Senior Cafe > Kultura > Książka, literatura, poezja
Zarejestruj się FAQ / Pomoc Szukaj Dzisiejsze Posty Oznacz Fora Jako Przeczytane

Książka, literatura, poezja Literatura, dyskusje, własne próby pisarsko-poetyckie.

Odpowiedz
Narzędzia wątku Przeszukaj ten wątek
  #2441  
Nieprzeczytane 25-10-2016, 12:28
sama55's Avatar
sama55 sama55 jest offline
Czasem zajrzy
 
Zarejestrowany: Jul 2009
Posty: 69
Domyślnie

Lubię książki autorstwa Ch.Link. Sporo pozycji już zaliczyłam, ale w mojej bibliotece nie mają "Dom sióstr". I tu niespodzianka - wznowiono całą serię jej książek. Kupiłam w kiosku i właśnie czytam. Podoba mi się, tylko nie wiem dlaczego zaliczono książkę do kryminałów. To wybitnie obyczajowa powieść. Polecam.
__________________
wiesia
Odpowiedź z Cytowaniem
  #2442  
Nieprzeczytane 25-10-2016, 22:43
elizka's Avatar
elizka elizka jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: May 2007
Miasto: Polska
Posty: 11 514
Domyślnie

Cytat:
Napisał sama55
Lubię książki autorstwa Ch.Link. Sporo pozycji już zaliczyłam, ale w mojej bibliotece nie mają "Dom sióstr". I tu niespodzianka - wznowiono całą serię jej książek. Kupiłam w kiosku i właśnie czytam. Podoba mi się, tylko nie wiem dlaczego zaliczono książkę do kryminałów. To wybitnie obyczajowa powieść. Polecam.

Zbrodnia też tam jest .
Może i faktycznie trzeba by nazwać tę powieść obyczajową z wątkiem kryminalnym.

Książki Charlotte Link ciekawe.Masz rację Sama55.

Lisa Gardner, według mnie, pisze jeszcze ciekawsze.
Odpowiedź z Cytowaniem
  #2443  
Nieprzeczytane 28-10-2016, 16:12
senioritka's Avatar
senioritka senioritka jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Jun 2007
Miasto: zachodniopomorskie
Posty: 1 758
Domyślnie "Dziewczyna z pociągu"

Zaczęłam czytać. Wypiłam zapasy alkoholu zalegające w moim barku od lat.
Przerwałam czytanie kiedy zabrakło w barku stało się pusto.
Idę do monopolowego. Uzupełnię zapasy i.... poczytam dalej. Podobno jest film.
Odpowiedź z Cytowaniem
  #2444  
Nieprzeczytane 28-10-2016, 16:19
senioritka's Avatar
senioritka senioritka jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Jun 2007
Miasto: zachodniopomorskie
Posty: 1 758
Domyślnie d.c. "Dziewczyna z pociągu"

https://youtu.be/TQh-_c-Hdaw
Odpowiedź z Cytowaniem
  #2445  
Nieprzeczytane 28-10-2016, 18:30
Astra's Avatar
Astra Astra jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Sep 2010
Miasto: Poznań,wielkopolska,
Posty: 5 532
Domyślnie

Też czekam na film
Słuchałam, ale bezalkoholowo
__________________
Odpowiedź z Cytowaniem
  #2446  
Nieprzeczytane 29-10-2016, 15:41
tenia tenia jest offline
Czasem zajrzy
 
Zarejestrowany: Dec 2007
Posty: 61
Domyślnie witam

słucham "Wypominki"Joanny Siedleckiej.Na podstawie wypowiedzi bliskich,listów,możemy poznać życie wielu sławnych,brzydko mówiąc, "od kuchni.
Pozwala popatrzeć jak na zwykłych ludzi z ich słabościami,często tragicznymi losami.Bardzo ciekawa książka .Polecam choć nagranie nie najwyższej jakości.
Odpowiedź z Cytowaniem
  #2447  
Nieprzeczytane 01-11-2016, 20:13
elizka's Avatar
elizka elizka jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: May 2007
Miasto: Polska
Posty: 11 514
Domyślnie

Trzyma mnie przy sobie

Prawiek i inne czasy - Olgi Tokarczuk

Jak to się stało,ze dopiero teraz dotarłam do tej powieści?
Sama nie wiem. Toż to lektura obowiązkowa i wzruszająca.
Maja Ostaszewska idealnie czyta.

Mój mąż podsłuchuje też i mówi,że styl Dostojewskiego mu się przypomina.

" "Czasem zwierząt jest zawsze teraźniejszość. (...) Człowiek zaprzęga w swoje cierpienie czas. Cierpi z powodu przeszłości i rozciąga cierpienie w przyszłość. W ten sposób tworzy rozpacz."

"Myślał, że starość otwiera to trzecie okno, którym widzi się wszystko na wskroś, które pozwala rozumieć, jak działa świat. Ale nic się nie wyjaśniło."

Fragment : https://www.youtube.com/watch?v=LuCMX8mmv_8

Prawiek leży niedaleko Kielc - a to dopiero symbol.
Odpowiedź z Cytowaniem
  #2448  
Nieprzeczytane 02-11-2016, 15:49
Srebrzysta's Avatar
Srebrzysta Srebrzysta jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Mar 2008
Miasto: Elbląg
Posty: 1 179
Uśmiech elizka proponuje, ja uzupełniam

Olga Tokarczuk - Prawiek i inne czasy<--- czyta: Anna Romantowska

"Prawiek i inne czasy" to epicka przypowieść o niszczącej sile czasu, rozpisana na toczącą się ponad osiemdziesiąt lat historię mitycznej podkieleckiej wsi i jej mieszkańców.
Tokarczuk próbowała w niej stworzyć mit, który byłby sposobem na odnalezienie się w historii.
Łącząc realizm z magicznością, ignorując świat polityki i historii przez wielkie H, stworzyła powieść o uniwersalnym wymiarze.*

Za Prawiek autorka otrzymała Paszport "Polityki" za rok 1996, a w roku 1997 nagrodę Fundacji im. Kościelskich.
Książka była nominowana do Nagrody Literackiej Nike i wygrała plebiscyt czytelników.
__________________
uczymy się całe życie, a ciągle wiemy zbyt mało...
Polecam audioksiążki
kluczyk = Felcia5
zapraszam do bloga
Odpowiedź z Cytowaniem
  #2449  
Nieprzeczytane 02-11-2016, 20:58
Astra's Avatar
Astra Astra jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Sep 2010
Miasto: Poznań,wielkopolska,
Posty: 5 532
Domyślnie

Tokarczuk, czytałam w latach 90 - siątych. Byłam nawet na spotkaniu z nią, kiedy jeszcze nikt o niej nie słyszał.
Prawdę mówiąc, nie przepadam za jej książkami.
Może gdy czyta je Maja Ostaszewska, zyskują na klimacie.

Ja, proponuję, bardzo dobrze napisana książka, dająca sporo do myślenia. Odwieczny problem Ameryki, rasizm. Czyta Karolina Gruszka. Autorka wszystkim na pewno znana

__________________
Odpowiedź z Cytowaniem
  #2450  
Nieprzeczytane 03-11-2016, 17:21
tenia tenia jest offline
Czasem zajrzy
 
Zarejestrowany: Dec 2007
Posty: 61
Domyślnie witam

słucham pięknej historii rodzinnej"Dom na kresach"-Philipa Marsdena.Podobne losy dotyczą wielu polskich rodzin.Klimat przedwojennej Polski kresowej,nostalgia i powrót do miejsc "szczęśliwych" po latach.Niepokoi tylko obraz polityków i rządu z tamtych lat, jakby się słuchało najnowszych wiadomości
Odpowiedź z Cytowaniem
  #2451  
Nieprzeczytane 04-11-2016, 15:10
Srebrzysta's Avatar
Srebrzysta Srebrzysta jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Mar 2008
Miasto: Elbląg
Posty: 1 179
Uśmiech tenia proponuje, ja uzupełniam

Philip Marsden - Dom na Kresach. Powrót <--- czyta Krzysztof Kołbasiuk

Bohaterką książki jest niedawno zmarła na emigracji poetka polska, która 17 września 1939 roku, mając siedemnaście lat, z rodzinnego Morynia nad Niemnem przedarła się przez Skandynawię do Anglii. Poznała tam pilota Olgierda Ilińskiego, który w 1943 roku, w trzy tygodnie po ślubie z nią, zginął zestrzelony nad Francją.
Po dwóch latach Zofia Ilińska z drugim mężem, amerykańskim eks-dyplomatą, przeniosła się do Kornwalii.


W 1992 roku młody angielski pisarz Philip Marsden, zafascynowany opowieściami poetki z dzieciństwa, odbył wspólnie z nią sentymentalną podróż na Białoruś, w poszukiwaniu rodzinnego dworku Ilińskiej.
Podróżnicza książka Dom na Kresach. Powrót oddaje losy kresowego ziemiaństwa, ujawniając niezwykłą wrażliwość autora na osobliwe piękno dawnych wschodnich rubieży Polski.
__________________
uczymy się całe życie, a ciągle wiemy zbyt mało...
Polecam audioksiążki
kluczyk = Felcia5
zapraszam do bloga
Odpowiedź z Cytowaniem
  #2452  
Nieprzeczytane 04-11-2016, 21:39
babciela babciela jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Jun 2007
Miasto: Częstochowa
Posty: 5 308
Domyślnie

A ja jednocześnie czytam trzy kiażki- Mankella-"Powrot nauczyciela tanca"- zdecydowanie gorsza od poprzednich- może dlatego, że Wallander w poprzednich już pograżyl sie w mroku( Altz), i bardzo mi go brakuje.
Alice Munro-"Uciekinierka"-doskonala- polecam
Domowe wypieki- wreszcie nauczyłam się wykonywać zaczyn do domowego chlebka- w ogole ksiązeczka bardzo dobra- nigdy nie bardzo dobrze piekłam- a teraz- uch-pychota- wszystkie ciasta "wychodza" wspaniele" polecam senioritkom, które nie mialy za dużo czasu na domowe wypieki. Pozdrawiam. E(najgorsze , ze mam cukrzyce, ale nauczylam się piec z cukrem brzozowym.)
Odpowiedź z Cytowaniem
  #2453  
Nieprzeczytane 15-11-2016, 13:44
elizka's Avatar
elizka elizka jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: May 2007
Miasto: Polska
Posty: 11 514
Domyślnie

Kto lubi kryminały bez rzeźi, okrutnej przemocy na każdej stronie, z wątkami rodzinnymi
/tak jak np.ja/
być może zaciekawi się zdarzeniami w powieściach Nele Neuhaus
niemieckiej pisarki.

Wysłuchałam dwie - Przyjaciele po grób
i
Śnieżka musi umrzeć
.

Szukam następnej.

Doszłam do nich idąc tropem -czyta Maja Ostaszewska.

Babcielu- kto napisał tę książkę o domowych wypiekach?
Odpowiedź z Cytowaniem
  #2454  
Nieprzeczytane 15-11-2016, 18:40
Srebrzysta's Avatar
Srebrzysta Srebrzysta jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Mar 2008
Miasto: Elbląg
Posty: 1 179
Uśmiech elizka proponuje, ja uzupełniam

Nele Neuhaus - Głębokie rany <--- czyta Maja Ostaszewska

W swoim podfrankfurckim domu zostaje zamordowany David Goldberg, milioner, filantrop, Żyd ocalony z Oświęcimia. Niedługo po nim ginie kolejny osiemdziesięciolatek.
Ofiary łączy zagadkowa liczba zapisana przez mordercę na miejscu zbrodni oraz bliska znajomość z Verą Kaltensee, równie sędziwą przedstawicielką lokalnej arystokracji.
__________________
uczymy się całe życie, a ciągle wiemy zbyt mało...
Polecam audioksiążki
kluczyk = Felcia5
zapraszam do bloga
Odpowiedź z Cytowaniem
  #2455  
Nieprzeczytane 15-11-2016, 21:29
Astra's Avatar
Astra Astra jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Sep 2010
Miasto: Poznań,wielkopolska,
Posty: 5 532
Domyślnie

Cytat:
Napisał Astra
Tokarczuk, czytałam w latach 90 - siątych. Byłam nawet na spotkaniu z nią, kiedy jeszcze nikt o niej nie słyszał.
Prawdę mówiąc, nie przepadam za jej książkami.
Może gdy czyta je Maja Ostaszewska, zyskują na klimacie.

Ja, proponuję, bardzo dobrze napisana książka, dająca sporo do myślenia. Odwieczny problem Ameryki, rasizm. Czyta Karolina Gruszka. Autorka wszystkim na pewno znana


I tak przeszłam do "Zabić drozda", książki która jest właściwie pierwszą częścią. Czyta M. Koroniewska.
Polecam
__________________
Odpowiedź z Cytowaniem
  #2456  
Nieprzeczytane 18-11-2016, 17:50
Srebrzysta's Avatar
Srebrzysta Srebrzysta jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Mar 2008
Miasto: Elbląg
Posty: 1 179
Uśmiech Astra proponuje, ja uzupełniam

Harper Lee - Zabić drozda<--- czyta Joanna Koroniewska

Lata trzydzieste XX wieku, małe miasteczko na południu USA. Atticus Finch, adwokat i głowa rodziny, broni młodego Murzyna oskarżonego o zgwałcenie biednej białej dziewczyny Mayelli Ewell. Prosta sprawa sądowa z powodu wszechpanującego rasizmu, urasta do rangi symbolu. W codziennej walce o równouprawnienie czarnych jak echo powraca pytanie o to, gdzie przebiegają granice ludzkiej tolerancji.
Zabić drozda to wstrząsająca historia o dzieciństwie i kryzysie sumienia. Poruszająca opowieść odwołuje się do tego, co o życiu człowieka najcenniejsze: miłości, współczucia i dobroci.


Idź, postaw wartownika już wklejam do chomika
__________________
uczymy się całe życie, a ciągle wiemy zbyt mało...
Polecam audioksiążki
kluczyk = Felcia5
zapraszam do bloga
Odpowiedź z Cytowaniem
  #2457  
Nieprzeczytane 18-11-2016, 18:11
Srebrzysta's Avatar
Srebrzysta Srebrzysta jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Mar 2008
Miasto: Elbląg
Posty: 1 179
Uśmiech wcześniejsze Wasze propozycje

Alice Munro - Uciekinierka<--- czyta Anna Komorowska

Wszystkie bohaterki nagrodzonego prestiżową Man Booker Prize tomu opowiadań noblistki to uciekinierki, badające granice swojej wolności, a raczej klatki, jaką stało się ich życie.
Szukają wyzwolenia i wydaje się, że zrobiły wszystko, by być gdzie indziej, spróbować czegoś innego, pójść za swoimi pragnieniami, uwolnić się od samotności i znaleźć szczęście, które wydaje się na wyciągnięcie ręki, lecz nigdy dostatecznie blisko, by je posmakować.
Z pozornie prostych epizodów, buduje Munro nastroje pełne ulotnego dramatyzmu, który powoli przechodzi w melancholię i cichą zadumę nad możliwością i niemożliwością zmiany oraz stopnia, w jakim można wpłynąć na własny los.
__________________
uczymy się całe życie, a ciągle wiemy zbyt mało...
Polecam audioksiążki
kluczyk = Felcia5
zapraszam do bloga
Odpowiedź z Cytowaniem
  #2458  
Nieprzeczytane 20-11-2016, 22:37
donka's Avatar
donka donka jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Nov 2007
Miasto: Zakopane
Posty: 2 737
Domyślnie

Od czerwca nie zaglądałam do książkowego wątku... a tu tyle nowości. Postanowiłam jednak po wysłuchaniu latem dwuczęściowej sagi " Sekretu Klary " i " Potomków Klary - Francoise Bourdin " zrobić dłuższą przerwę w słuchaniu audiobooków... za bardzo dałam się wciągnąć... dzieje trzech pokoleń rodziny Klary wyłączyły mnie na 3 dni z życia.
Mimo to ponieważ zawsze lubiłam sagi, znów do nich wróciłam. Tyle że już w wersji czytanej. 6 tomów "Kroniki Cliftonów " autorstwa J. Archer - przeszło sto lat wielopokoleniowej historiii rodziny Cliftonów czytałam miesiąc. Najciekawsze są pierwsze 2 tomy "Czas pokaże" i "Za grzechy ojca". Pozostałe cztery można sobie darować, jednak ciekawość co dalej z bohaterami kusi. I mimo że miejscami autor trochę przynudza zmęczyłam całość...

Teraz czeka na mnie "Nie ma się czego bać. Rozmowy z mistrzami" Justyny Dąbrowskiej.
Autorytetami autorki, z którymi rozmawia są m.in ksiądz Adam Boniecki, Julia Hartwig, Krzysztof Pomian, Zula Wielowieyska. Halina Birenbaum. Rozmówcy to mistrzowie życia, którzy patrzą do przodu, choć większość życia za nimi. Mimo, że ich dzieciństwo naznaczyła wojna, są pełni optymizmu. Dąbrowska pyta ich o sprawy fundamentalne. O miłość, nadzieję, wiarę, sens życia. O to co są warte starania, a co można sobie darować. O przemijanie. O szykowanie się do ostatniej drogi.

W międzyczasie zrobiłam przerywnik dla książki ks.Michała Hellera, cenionego w świecie, naszego polskiego uczonego, kosmologa, filozofa. „ Wierzę, żeby zrozumieć - Przyroda jest matematyczna". Jak dla mnie bardzo ciekawa. Ksiądz Heller trochę marginesowo daje do zrozumienia, że Kościół jest nadal w średniowieczu, nie stara się szukać zbliżenia wiary z nauką. Pewne próby w pokonywaniu barier między nauką a religią czynił nasz papież, ale po jego śmierci zabrakło kontynuatorów... wyjątkiem był Abp. Józef Życiński. Książki ks. Michała Hellera polecam osobom zainteresowanym taką tematyką jak wszechświat, kosmologia, nieskończoność...
__________________
''Absurdem jest żądać od człowieka, aby nigdy się nie zmieniał."
http://donkaja0335.blog.onet.pl/

Ostatnio edytowane przez donka : 21-11-2016 o 13:43.
Odpowiedź z Cytowaniem
  #2459  
Nieprzeczytane 23-11-2016, 21:57
Srebrzysta's Avatar
Srebrzysta Srebrzysta jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Mar 2008
Miasto: Elbląg
Posty: 1 179
Uśmiech bardzo poszukiwana pozycja

Gregory David Roberts - Cień Góry <--- czyta: Filip Kosior

Niepublikowana do tej pory w Polsce powieść pt. Cień góry, w której czytelnicy odnajdą kontynuację losów bohaterów Shantaram.

Strach jest jak wilk na łańcuchu. Staje się groźny dopiero gdy go uwolnisz. Smutek ulatuje w otchłani zapomnienia. Gniew można zabić uśmiechem. Tylko nadzieja wiecznie trwa...

Miliony czytelników zafascynowały losy australijskiego uciekiniera, który pracował dla bombajskiej mafii fałszerzy dokumentów. Minęły dwa lata od dramatycznych wydarzeń opisanych w `Shantaram`. Lin stracił dwie najważniejsze osoby w swoim życiu - przewodnika duchowego Khaderbhai i miłość życia, Karlę, która została poślubiona przez hinduskiego potentata medialnego. Po kolejnej szmuglerskiej akcji wraca do miasta, które zmieniła się nie do poznania - za bardzo i za szybko. Wielu jego przyjaciół wyjechało, nowi przywódcy mafijnej siatki prześcigają się w coraz brutalniejszych interesach, a osławiony święty człowiek kwestionuje wszystko, czego Lin się nauczył o życiu i miłości. Teraz musi znaleźć swoje miejsce w mieście zła, które żyje według zupełnie nowych zasad. Nie może opuścić Island City - Karla i fatalna obietnica, którą kiedyś złożył, nie pozwolą mu na to.
__________________
uczymy się całe życie, a ciągle wiemy zbyt mało...
Polecam audioksiążki
kluczyk = Felcia5
zapraszam do bloga
Odpowiedź z Cytowaniem
  #2460  
Nieprzeczytane 24-11-2016, 15:30
Srebrzysta's Avatar
Srebrzysta Srebrzysta jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Mar 2008
Miasto: Elbląg
Posty: 1 179
Uwaga w języku, który nie wszyscy rozumieją

Marcin Melon - Komisorz Hanusik <--- czyta: Klaudiusz Kaufmann

Pierwszy audiobook w całości po śląsku! Komedia kryminalna Marcina "Komisorz Hanusik", która w ciągu dwóch lat doczekała się czterech wydań drukowanych w końcu do posłuchania. Czyta Klaudiusz Kaufmann.

Piyrwszy kryminał/horror/thriller ze elymyntoma fantasy we ślonskij godce.

Ôn je bardzij chytry niż Sherlock Holmes, Ôn je bardzij wyzgerny niż James Bond, a wypić gorzoły poradzi wiyncy niż lompy u wos na placu. KOMISORZ HANUSIK „Prowda je kajś hań fort, daleko…”
__________________
uczymy się całe życie, a ciągle wiemy zbyt mało...
Polecam audioksiążki
kluczyk = Felcia5
zapraszam do bloga
Odpowiedź z Cytowaniem
Odpowiedz

 



Podobne wątki
Wątek Autor wątku Senior Cafe Odpowiedzi Ostatni Post / Autor
Książki - recenzje szczęśliwa13 Książka, literatura, poezja 499 13-09-2009 23:24
Olimpiada 2008 - Nasze Recenzje jolita Różności - wątki archiwalne 44 23-08-2008 11:35
książki, prasa redoku Kupię, sprzedam, zamienię 1 07-02-2008 10:32
książki basza Kupię, sprzedam, zamienię 0 12-01-2008 20:01
Moje recenzje lub słowa krytyki czyli chodzę po forum i czytam... jolita Różności - wątki archiwalne 29 17-11-2007 16:41

Narzędzia wątku Przeszukaj ten wątek
Przeszukaj ten wątek:

Zaawansowane wyszukiwanie

Zasady pisania postów
Nie Możesz: tworzenie nowych wątków
Nie Możesz: odpowiadanie na posty
Nie Możesz: wysłanie załączników
Nie Możesz: edytowanie swoich postów

vB code jest Wł.
UśmieszkiWł.
kod [IMG] jest Wł.
kod HTML jest Wył.
Skocz do forum


Czasy w strefie GMT +2. Teraz jest 16:45.

 
Powered by: vBulletin Version 3.5.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.